Haarlem gonst zaterdag van creativiteit FILMS IN HAARLEM Voor 400 GULDEN Langs sluizen en havens HOE DE DUIVEN VLOGEN Een Kamer Prachtig Tapijt NOOY anim Dromen Hoop Stoomlogger Sophia Regina 59.- Zarah Leander in Concertgebouw MODEPRUIKJES «31 8 V R IJ D A G 2 5 SEPTEMBER 1970 9 Apenplaneet Prolongaties IJMUIDEN De stoomlogger hier bij op de foto is de Sophie Regina VL 204, die dertig jaar geleden het eigendom was van de Visscherij Maatschappij Vlaardingen in Vlaar- dingen. Oorspronkelijk behoorde het schip in IJmuiden thuis. Het vaartuig werd in 1902 nieuw aan de vissers vloot toegevoegd door de Nederland- sche Stoomvisscherij, directeur de heer L. Groen jr, welke rederij het had besteld bij de scheepswerf van de Gebr. Van der Windt in Vlaardingen. Schipper was in 1902 Leendert van der Lugt, in 1904 opgevolgd door Wil lem Visser; in 1906 was C. Zwart en in 1908 was Jan Zwart, die er bijna tien jaren mede heeft gevaren, op de brug. advertentie De Sade i.a. ZATERDAG IS er in Haar lem ontzettend veel te doen op vooruit maar weer met dat woord cultureel gebied. Het is „d'Opreghte Dag", de „Cul tureel Jongeren Paspoort Dag" en dat komt neer op een serie evenementen in Concertge bouw, Electric Centre, Bavo- gebouw, Vlees- en Vishal en op de Grote Markt. Ze worden nagenoeg allemaal georgani seerd en uitgevoerd door groe pen Haarlemmers. Ga maar kijken, dan weet je precies waar het om gaat. In het kort het programma: DE GROTE OF St. Bavokerk is van 14 tot 18 uur open. P Bakker geeft een beiaardcon cert en Piet Kee geeft twee orgelconcertjes (16.30 en 17.30). Na afloop van elk concert kun nen 25 mensen mee naar boven om het orgel te bezichtigen. Zij kunnen Kee ook een thema op geven voor een improvisatie. HET CONCERTGEBOUW is vanaf 14 uur open. Voor klei ne kinderen is er een crèche van 14 tot 18 uur. Om 14.30 speelt de Ekseption; om 17.30 de Mozes Company; om 19.30 de harmonie Spaarnebazuin; om 20.15 het Noordhollands Philharmonisch Orkest (het re peteert in het openbaar de eer ste van Beethoven en de Grand Canyon Suite van Grofé); om 21.00 The Limehouse Seven: om 21.15 zingen vier Haarlemse koren onder leiding van Anton de Beer, begeleid door de pia niste Miep van Luin; om 21.45 speelt Creepy; om 22.00 het Karl Schulze-kwartet; om 22.30 Limehouse Seven en om 23.00 nog eens Creepy. IN DE VLEESHAL wordt om 14 uur de tentoonstelling ge opend over de Russische schrij vers die oppositie bieden tegen het huidige regime in de Sov jet-Unie. Prof Karei van 't Reve komt misschien een in leiding houden ter opening. Na dien is er de hele middag en avond voorlezen en praten. Dat wil zeggen de auteurs Lizzy Sara May en Frank Herzen vertellen uit en over eigen werk, gevolgd door „amateur- ïchrijvers" en wie maar wil KEES DE JONGEN door de toneelgroep Centrum lijkt de toneelsensatie van het seizoen te worden. Er zijn al drie uit verkochte voorstellingen in de Haarlemse schouwburg geweest. Op woensdag 30 september wordt een extra-voorstelling in gelast. Kees is terug op 3 en 17 oktober. Eind oktober volgt een reeks van zeven opvoeringen, die voornamelijk bestemd zijn voor de houders van bedrijfs abonnementen. komen met eigen of andermans werk. IN DE VISHAL is de hele dag en avond werk te zien van twintig jonge Haarlemse kun stenaars te zien. Om 16.30 treedt Fair Price op, terwijl om half acht Cobi Schreijer be gint met haar Tour de Trouba dour, waar iedereen met een liedje of een muziekje kan op treden. Het publiek is de jury. De winnaar treedt later op de avond cp in het Concertgebouw en krijgt een grammofoonpla- tenbon. Je kunt je opgeven tot 6 uur bij een informatiestand op de Grote Markt, daarna in de Vishal. HET BAVOGEBOUW (Sme- destraat) is om 1 uur open voor het Open Aktieberaad, dat 'de Toneelschuur elke zaterdag middag pleegt fs houden. Iedereen met plannen kan die komen bespreken. Om 14.00 begint mime-speler Adriaan met een workshop; om 16 00 is er een theaterquiz (een groepje amateurs spelen negen korte scènes uit beroemde stukken, die het publiek moet raden op een multiple choice- formuliertje; erg makkelijk. De prijs is twee kaartjes voor Kees de Jongen); om 16.00 leidt Frans Lommerse een workshop waarbij deelnemers improvi seren op een tekst of een be paald thema; tussen 17.00 en 20.00 zijn er broodjes te eten en is er te praten (de toneel schuur heeft allerlei personen uitgenodigd met wie het wel eens leuk zou zijn te praten); om 19.30 andermaal Adriaan en zijn mime-workshop voor degenen die 's middags er niet meer bij konden; om 19.30 Ge rard Thoolen van het Werk theater. die met wie maar wil „totale ontspanning naast opti male concentratie" wil berei ken; om 22.00 uur weer de Theaterquiz; en als klap op de vuurpijl om 24.00 hoogtepunten uit Funhouse Repeat, een vreemde spektakel van mime, toneel en licht door Rob van Houten, Feike Bosma, Rob Krot, Margriet de Vries, Cos Beurskens, een Amsterdamse groep. In het Bavogebouw zijn archieffilms te zien van Ne derlandse toneelvoorstellingen: Tuin der Lusten door Studio. Vrijdag door Ned. Comedie en Bossche Bollen door het BEWTh. In het cabarettheater Haarloheim van 19 uur af kwartierprogramma's door de cabaretgroep Gezang 3 en door Marjolein Zweeres. OP DE GROTE MARKT is óók het een en ander te doen: informatiekraampje; een soort straattheatex door een groepje van de Toneelschuur, Kreater is er met de bus; de Jazzclub houdt een straatparade (19.30); showband Bato is van de par tij (20.00) evenals de drum band van Haarlems Harmonie kapel (20.40). ADVERTENTIE Wouter, Ide en Michaël tijdens een repetitie voor het Paganini Syndroom. IN HET ELECTRIC Centre grijpt zaterdagavond (d' Op- reghte dag) een totaalgebeuren plaats: gekke, sentimentele, lullige films, lightshow, mu ziek van de popgroep Modesty Blaise, mimetoestanden en als kern het „Paganini Syn droom". Paganini: 18e eeuws violist, de meest virtuoze aller tijden. Syndroom: een ernstig com plex van (zenuw) ziektever schijnselen. Makers en uitvoerenden: Ide van Heyningen, Wouter Steen bergen, Michael Helmerhorst, (leerlingen van de mime-afde ling Amsterdamse theater school) en de zes man van de technische theatergroep Per- spekt. Het gaat over: de achtste violist van een groot orkest, die op een zolderkamertje met zijn fietsje samenslaapt en die op weg naar het concertge bouw is Wat er achter zit: de schle miel tegenover de virtuoos; de schlemiel die graag virtuoos zou willen zijn, dat in zijn dromen ook is, maar die te vens "voortdurend slachtoffer is van de virtuoos, die niet al leen de gedaante aanneemt van de kapelmeester, maar ook van horecaffer en dood graver. De vorm: achttien korte scènes, voorzien van verdui delijkende diaprojecties en an dere lichteffecten, zich afspe lend op, in en rond een trap- constructie, die lijkt op de te kening van M. C. Escher, die het onmogelijke mogelijk doet schijnen. Doel voor de spelers: het terugvinden van het oeroude, maar verwaarloosde theater middel van de slapstick. Doel voor het publiek: een consumptie-voorstelling; een show. De Haarlemse theatergroep (nagenoeg ongesubsidieerd en werkend van de opbrengst van een voornamelijk voor hippe jeugdcentra bestemde lightshow) heeft ongeveer twee maanden aan het Pagani ni Syndroom gewerkt tot aan de brand in de Koudenhorn- kazerne, nadien in het Elec tric Centre. De voorstellingen van zaterdag zijn de eerste: de groep wil het nadien bren gen voor bejaarden, militairen gevangenen en scholieren. FONS JANSEN is er volgen de week al weer in de Haar lemse stadsschouwburg. Hij treedt er op in een benefiet voorstelling ten bate van de Nederlandse Hartstichting. De plaatsen zijn te bespreken bij mevrouw M. BuyzeDe Visser, tel. 023-242979. De kaartjes zijn duurder uiteraard. De avond wordt georganiseerd door de Lions Club Haarlem. HET GAAT ERG goed met het cabarettheater Haarloheim, in het Bavogebouw in de Haar lemse Smedestraat. Op 10 ok tober begint het aan zijn derde seizoen. De beste studentenca barets (en kenner Alex de Haas zegt dat het échte cabaret bij studenten en andere amateurs gezocht moet worden) komen weer naar Haarlem, evenals enkele groepjes, die bijna of helemaal beroeps zijn gewor den. Om ze even te noemen: Jos Brink met Wobbewaf, Leids Zoldercabaret, Don Quishock- ing, Studentencabaret Bitterbal uit Utrecht, Studentencabaret Peter de Jong uit Leiden, Hans Otjes uit Amsterdam, Ivo de Wijs, Muzeval en Neêrlands Hoop in Bange Dagen, die het 't verst geschopt heeft. Het Haarlemse Chantant 3 (Tony Roos, Rienk Ratsma en Istvan Koning) is eveneens van de partij. Paul Scheelings' harde sjou wen voor zijn theatertje is het afgelopen seizoen beloond met volle zalen. Een gemiddelde be zetting van 91 pet. is hoog. Het Haarlemse publiek blijkt een goede graadmeter te zijn voor de cabarets. Ze komen graag spelen, al krijgen ze soms veel minder gage dan in andere the aters. Komt Scheelings niet uit een sluitende exploitatie dan moet hij er zelf op toeleggen. Haarloheim is zijn grote hobby en hij krijgt geen cent subsidie. Intussen heeft Haarlem aan hem een eigen cabarettheater te danken, dat er zijn mag. IN VELSEN is maandag 28 september toneelgroep Centrum te zien met „Drie maanden heen", een komedie van de En gelsman Donald Howarth. Het gaat over een puber en een oudere juffrouw, die elk hun erotische dagdromerijen heb ben. Die dromen worden in beeld gebracht. Sinds de eerste voorstelling, die slecht ontvangen werd, hebben de schrijver zelf en de spelers de oorspronkelijke uit voering besnoeid en het tempo opgevoerd. De voorstelling- nieuwe-stijl is beter ontvangen in Utrecht dan de eerste in Haarlem. De voornaamste spe lers zijn: Theo Pont, Elisabeth Hoytink, Els van Rooden en Frans Koppers. De voorstelling in Velsen is voor abonnementshouders van de Velser Kunstkring „Voor Allen", maar er zijn losse kaar ten voldoende te krijgen voor anderen. ALBERT DE KLERK geeft dinsdagavond het laatste con cert in het kader van de zo- merbespelingen op het orgel van de Haarlemse Grote of St. Bavokerk. Hij speelt werk van Couperin (Offertoire sur les Grands Jeux), Daniel Lesur (de triptiek La vie interieure), J. S. Bach (passacaglia en dubbel- fuga), Jan Mul (Choral Joyeux) en W. A. Mozart (Phantasie in f kl. t.). Op de 15e oktober beginnen de winterbespelingen op het or gel in het Concertgebouw. Al- bert de Klerk speelt dan, ter wijl de sopraan Elisabeth Lugt zingt. KAMERMUZIEK van Joh. Brahms is donderdag 1 okto ber te beluisteren in de grote zaal van het Haarlems concert gebouw. Ze wordt uitgevoerd door het Kernensemble met Rinus Groot piano, Ronald Masin viool en Bob Reuling violoncel. Men speelt sonate opus 38 voor violoncel en piano, intermezzo (116), ca- pricio (76), intermezzo (118) voorpiano; sonate 108 voor vi ool en piano en het Trio opus 8 in B. DE MUSICAL „De Kleine Parade" van Wim Sonneveld, Henriette van Eyk is het twee de seizoen ingegaan. Een heel modieuze musical; iedereen loopt er in sluike midi rond, want het verhaal van Jet van Eyk speelt zich af in de jaren 30. Het gaat over mevrouwen, knechten en artistiek volk. De ster is Leen Jongewaard. De musical is op 25, 26 en 27 september in de Haarlemse schouwburg te zien. TRESLONG vormt in de Bol lenstreek het enige culturele centrum van betekenis. Naast de Tiroleravonder en de tele visie-opnamen voor Piste ko men er regelmatig ontspannen de voorstellingen van enig ni veau. In de komende maanden komen Jasperina de Jong, Henk Elsink, Seth Gaaikema, Paul van Vliet voor wat het cabaret betreft, terwijl er aan toneel te zien is „Nee schat, nu niet" (Arnold Gelderman. Ine Veen en John Lanting) en een nieuw stuk van Dimitri Frenkel Frank voor Guus Her mus, Bep Dekker Ton van Duinhoven en Ina van Faassen De Hoofdstad-operette komt met „In einen kleinen Kondito- FREEK DE Jonge en Bram Vermeulen komen op 1 okto ber in de Haarlemse schouw burg met hun Neêrlands Hoop in Bange Dagen", het pop-art- achtige cabaret. De parodie op de parodie én met engage ment. De ideologie volgens Freek: „Het is best dat er groepen tekeer gaan over wat in Vietnam gebeurt. Maar zo dra je de mentaliteit van iemand direct naast je kan beïnvloeden, dan betekent dat, Freek de Jonge en Bram Ver meulen, onze hoop in bange dagen. dat hij diezelfde instelling kan gebruiken tegenover grote we reldproblemen. Als je ze di rect confronteert met grote wereldproblemen, dan schep je een ruimte die ze niet kun nen overbruggen. Je kunt be ter mensen proberen tot een conclusie te laten komen, een eigen plaatsbepaling, dan ze met jouw stellingname direct te lijf te gaan." Mooi gezegd, en ze zijn nog goed ook. DE FILM „Apenplaneet" heeft een vervolg gekregen. Dat zat er dik in, want het was een behoorlijk goede film met ge weldige vondsten. Een astro naut komt na een noodlanding terecht bij een geeiviliseerde apenstam, waarvan de maat schappelijke indeling al even doctrinair en autoritair inge richt blijkt te zijn als de onze. Als slot van de film ziet men het Newyorkse Vrijheidsbeeld, dat als ruïne uit een woestenij verrijst. De vervolg-film laat zien hoe een nieuwe astronaut uitgestuurd om de eerste te vinden een ondergrondse stad ontdekt (eens was dat New York) waar een nieuwe stam leeft: mensen die hun gedach ten woordeloos overbrengen. Ze aanbidden en vrezen de Bom. Op een gegeven moment wor den zij aangevallen door een conventioneel bewapend apen leger. De geest overwint. Een science-fiction-film dus die eer der om de science fiction is ge maakt dan om de kritische parabel, die de eerste film in hield. (In Lido). DRIE PROLONGATIES deze week: MASH kan men nog steeds gaan zien in Luxor (doen hoor!); Borsalino met Belmondo en Delon in Cinema Palace en Ben Hur in Rembrandt. CINEMA PALACE is weer begonnen met nachtvoorstellin gen. Vrijdag en zaterdag om 24 uur: Viva Django, een harde spaghetti-western. FRANS HALS toont vrijdag en zaterdag om half twaalf 's avonds De vijf vogelvrijen; overdag in deze bioscoop „Stoot troepen in de aanval", een oor logsfilm die zich in 19421943 afspeelt rond de strijd van de geallieerden tegen Rommel. ROXY heeft weer een Japan se film op het programma over het smartelijk lot ener onge lukkig gehuwde vrouw, wier uitzichtloze positie geïllustreerd wordt door haar woningellende. De wanden van haar huis zijn zo dun dat ze niets dan het Zo mooi en zo voordelig kocht u nog nooit. En natuurlijk nog veel meer koopjes in TAPIJT. B.v Nylon tegels 1.25 per stuk. xDie moet u toch eens proberen. Dan wordt u net zo enthousiast als wij. UITSLUITEND CONTANTE BETALING. PRIJZEN ONGELEGD KARPEX BIK ARNOLDKADE no. 24, IJMUIDEN (200 meter ten westen van station Oud-IJmuiden) Geopend 's Zaterdags van 10.00—17.00 uur. vanaf vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 AMSTERDAM. Zaterdag 10 oktober zal de Zweedse filmster Zarah Leander in het Concertgebouw in Amsterdam een concert geven met programma-onderdelen, waarmee zij in de dertiger jaren beroemd werd en met chansons van latere data. Zij zal aan de vleugel worden begeleid door haar echtgenoot Arne Hulphers. Zarah Leander zal worden ingeleid door de con ferencier Cees de Lange. Zarah Leander, die eerder in 1967 in Amsterdam optrad zal voorts nog concer ten geven in Rotterdam, Den Haag en enkele andere steden. De Nederlandsche Stoomvisscherij had behalve de Etty IJM. 22 (want zo heette de stoomlogger in de beginperiode) de Celestine Juliette IJM. 36 en de Burge meester Vening Meinesz IJM. 97. Het was een zustermaatschappij van de Stoomvisscherij Mij. Mercurius, IJmui- dens eerste stoomtrawlermaatschappij. De Nederlandsche Stoomvisscherij had bovendien twee stoomtrawlers, de Judith IJM. 56 en de Julie IJM. 57. De Burgemeester Vening Meinesz IJM. 97 keerde, nadat het schip op 22 septem ber 1916 ter visserij was vertrokken, niet terug, aangenomen werd dat het op 23 september met 18 man is vergaan. De Celestine Juliette IJM.36 werd in 1918 verkocht naar Noorwegen en kreeg de naam Frigido. Later is het vaartuig van naam veranderd en werd de Wear: in 1949 had wederom een naamsverande ring plaats en toen heette het schip Mok- stein. In 1952 werd het verbouwd tot mo torschip door plaatsing van een 300 pk motor. Tot 1967 heeft de Mokstein geva ren en toen voor de sloop verkocht. De Etty, die 192 bruto reg. ton mat. bij een lengte van 35.58 m., breedte van 6.53 m. en een holte van 3.48 m., werd in 1920 uit de vaart genomen en enkele ja ren later verkocht aan de Visscherij Maatschappij Vlaardingen. In 1924 nam het schip voor het eerst aan de haring visserij voor deze rederij deel, onder schipper Arie van der Zwan. In dat jaar bestond de Visscherij Mij. Vlaardingen uit 13 stoomloggers; zij was, wat betreft dit scheepstype. de vooraan staande rederij. De Doggermaatschappij in Vlaardingen had 9 stoomloggers en Joost Pot had er 5. Schipper Arie van der Zwan werd op de Sophie Regina VL. 204 (want die naam had het schip bij de Mij. Vlaardingen ge kregen), in 1928 opgevolgd door Willem van Zelm en die heeft er tot 1939 mee ge varen. In 1940 werd de uitoefening van de ha- ringdrijfnetvisserij onmogelijk gemaakt door de inval van de Duitsers in de mei dagen van 1940. Bijna de gehele haring vloot lag gereed om uit te varen, maar daarvan is niets gekomen. In de zomer van 1940 begonnen de Duitsers al met het vorderen van visserijschepen. De Sophie Regina was er nog wel niet meteen bij, maar toch duurde het niet lang of het schip moest ook voor oorlogsdoeleinden worden verbouwd in dienst van de Kriegs- marine. Onder Duitse bemanning was het eerst de DWo 27, daarna werd het Vorposten- sicherungsschiff VS 119 en als zodanig is de vroegere Sophie Regina VL 204, ex Etty IJM. 22, op 24 december 1943 ge zonken na te zijn aangevaren door het Deense schip Norma Lau. ARIE VAN DER VEER. De VL 204 „Sophie Regina" jaar geleden. dertig „spreken, fluisteren, steunen" van de buren hoort, die er ook al ellendig aan toe zijn. Keurig bloot en ranzige sex horen erbij. Voor uw zondagochtendwij ding is er keuze uit „Brokken piloten" in Lido, „Elsa, dochter der natuur" in Rembrandt en „Zorba de Griek" in Studio. HET IS ER dan toch van ge komen: een film over het leven van de Markies de Sade, wiens onorthodoxe opvattingen over het sexueel verkeer leidden tot een diep inzicht in de sociale structuur van de maatschappij waarin hij leefde. Dat inzicht geldt ook nu nog voor revolu tionair. De film van Cy En- field gaat aan het verband tus sen sexuele maatschappelijke moraal voorbij en schildert De Sade voornamelijk af als „slachtoffer van ziekelijke nei gingen", met een heer-oom als kwade genius. De film laat de toeschouwer in het onzekere of de gebeurtenissen in werkelijk heid of in een droom gebeuren, een op zich niet onaardige vondst (In Studio). Van de postduivenhoudersvereniging „Het Atoom" te Velsen-Noord namen zondag 75 oude duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghlslain Homu af over een afstand van 233 kilometer. De lossing geschiedde om 12 uur. Een duif van G. van Amersfoort bereikte als eerste het hok om 15.28.43 uur; de laatste prijsduif om 15.47.27 uur. Evenals de Jonge duiven hebben de oude dui ven de noordwesten wind op hun vlucht tegen gehad, zodat de gemiddelde uursnelheid van de eerstaankomende duif bleef beperkt tot 66,9 kilometer en van de laatste prijsduif tot 61,58 kilometer. Opmerkelijk was met deze laatste seizoenvlucht, dat het aantal oude vliegers van „Het Atoom" bepaald was geslonken, zodat het prijzental beperkt bleef tot vijftien. Ofschoon Perinu met de nummers 2, 4 en 5 bijzonder gunstig lag zal hij toch niet een van de eerste plaatsen bij het generaal-kampioenschap be reiken maar wel dicht in de buurt liggen. Doordat bijzondere omstandigheden de „reken meester" van „Het Atoom" in en na het week einde geen kans gaven om aan de met belang stelling tegemoet geziene verwachtingen van de leden te voldoen kregen ook zij eerst gisteren inzage in de uitslag. Deze was als volgt: G. van Amersfoort 1; S. Perinu 2, 4, 5; A. F. de Roos 3: D. Tanger 6: F Taverne 7: A. Koens 8, 13; A. Voorhout 9, 12; N. de Nijs 10; A. L. de Bot jr 11, 15; Ph. F. Martinius 14. Van de postduivenhoudersvereniging „Het Atoom" te Velsen-Noord namen zondag 126 jonge duiven deel aan een wedvlucht van St. Ghislain Homu (België) af over een afstand van 233 kilometer. De lossing geschiedde om 12 uur. Een duif van A. Duineveld bereikte als eerste het hok om 15.33.30 uur; de laatste prijs duif om 15.49.19 uur. Met deze laatste vlucht van het seizoen heeft liefhebber A. L. de Bot jr met de nummers 5, 9, 11 en 24 een goede kans om zich voor het generaal-kampioenschap van „Het Atoom" te plaatsen ofschoon de verschillen met de lief hebbers Timmer en Stijnman vrij gering zullen blijken te zijn. Opmerkelijk was dat A. Duine veld, die vrij constant in de „middenmoot" vloog met zijn dieren nu nummer één werd. De vogels hadden de noordwesten wind tegen zodat de gemiddelde uursnelheid van de jonge vlie gers flink werd beïnvloed. De eerste prijsduif reikte niet verder dan 65,4 kilometer per uur: de laatste prijsduif kwam tot slechts 61,08 kilo meter. De uitslag was als volgt: A. Duineveld 1; F Taverne 2. 6, 8, 17, 22: S. Perinu 3. 12: N. de Nijs 4, 16. 18; A. L. de Bot jr 5. 9. 11, 24; D. Tangei 7 14; K Timmer 10; Ph. F. Martinius 13; Ch. de jong 15, 25: H. Steinhauser 19. 21: J. Stijnman 20; P. Piras 23.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9