Premier kondigt wetsontwerp over lijstverbindingen aan Plan van kabinet: volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid Frico verwacht 7 min verlies OMDAT Durex zo betrouwbaar is! Hoogovens op Maasvlakte NVV corrigeert bestuurdersbond Bouwbedrijf failliet, 100 ontslagen waarom? Beginnerscursus voor Viruly Bonn eist lager lood gehalte benzine Bredase „schutters" aangehouden een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex Durex the best there is Bejaardenpartij hoopt op zes Kamerzetels Hoogovens wil nikkel winnen „Beleid draagt bij tot behoud van de vrede" Gift van koningin voor Jordanië NS-directie nu niet meer tegen aerotrein SCHEEPVAART Wall Street qa met uw tijd mee- ga naar de nmb! sta je daar zo van te kijken dat ik kiantbij de nmb ben... ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 11 Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modem voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. Milieuverontreiniging In Venezuela Defensieminister op de kansel: Voor Schiphollijn (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister-president De Jong acht het waarschijnlijk dat nog dit kabinet zal komen met een ontwerp voor een algemene volksver zekering tegen arbeidsongeschiktheid, waaronder alle Nederlanders tussen de 18 en 65 jaar zullen vallen. Over de hoogte van de premie, die voor deze verzekering zal moeten worden betaald, kon hij geen mededelingen doen. Het kabinet heeft gisteren in het wekelijks beraad een ruwe schets voor deze volksverzekering besproken en besloten daarover de S.E.R. om advies te vragen. De regering wil de Kieswet zodanig wij zigen, dat onder bepaalde voorwaarden lijstverbindingen binnen eenzelfde kies kring weer mogelijk worden. Over de po litieke consequenties van deze wijziging bestaat in het kabinet geen eensgezinde mening, maar het wetsontwerp zal wor den ingediend. De wijziging beoogt dat bij Kamerver kiezingen de lijsten van verschillende po litieke partijen in dezelfde kieskring kun nen worden gekoppeld. Voorwaarde is, dat combinaties in alle kieskringen de zelfde zijn. Voorts zijn die partijen uitge sloten, die de landelijke kiesdeler niet ha len. Het probleem van de piratenzenders is volgens premier De Jong minder accuut geworden, nu Radio Nordsee uit de ether verdwenen is. Hij kon niet zeggen of dit kabinet nog een beslissing zal nemen over Radio Veronica. „Nu de zaak niet BONN Het loodgehalte in benzine, nu gemiddeld 0,65 gram per liter, zal vanaf 1 januari 1972 niet meer dan dan 0,4 gram mogen zijn. Deze bepaling maakt deel uit van een spoedprogram- ma voor milieubescherming dat de West- duitse regering gisteren heeft gepubli ceerd. De 13,9 miljoen personenauto's, die in juli geregistreerd waren, versprei den in een jaar tjjds 10 miljoen ton gifti ge afvalstoffen in de lucht, aldus een toelichting bij het programma. Tot andere noodzakelijke maatregelen behoort het aanleggen van riolering voor 1 miljoen inwoners van de bondsrepu bliek en het verbeteren of geheel nieuw aanleggen van watervoorzieningsinstalla ties voor 38 miljoen mensen. Tweederde deel van de Westduitse bevolking blijkt niet te beschikken over behoorlijke voor zieningen voor het afvoeren van huis vuil. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De Frico te Leeu warden verwacht over dit jaar een verlies van omstreeks 7 miljoen. Vorig jaar leed deze Friese zuivelafzetvereniging al een verlies van ruim 3,6 miljoen. Het bedrijf heeft nu ingrijpende reorganisatiemaatre gelen aangekondigd. Daarvan verwacht men zoveel resultaat, dat de Frico over volgend jaar meer winst zal kunnen boe ken. BREDA. De „geheimzinnige schut ter", die de laatste weken in tal van plaat sen rond Breda een groot aantal ruiten met een luchtbuks heeft stukgeschoten, blijkt een soort drie-eenheid geweest te zijn. De Bredase politie hield vrijdag avond drie inwoners van Breda voor deze zaak aan. Zij hebben bekend. Hun motieven zijn volgens de politie nogal vaag, maar richten zich tegen de huidige maatschappij, waaraan zij zeg gen een hekel te hebben. Om dat te de monstreren, schoten zij uit een auto in 17 plaatsen ongeveer honderd ruiten in. Voorts hebben zij herhaaldelijk vals alarm geslagen bij de Bredase brand weer en 's nachts taxi's voor niets be steld. Het drietal, twee invaliden en een 16-jarige jongen, dat door een wijkagent werd opgemerkt, is ingesloten. ADVERTENTIE zo accuut is, heb ik wel andere zorgen aan het hoofd", zei hij. „Al die verhalen over een mogelijke kabinetscrisis moet men maar vergeten', verzekerde hij. Hij ontkende, dat er spra ke zou zijn van grote moeilijkheden in het kabinet over de Veronica-kwestie. De Nederlandse regering heeft het In ternationale Rode Kruis 700.000 steun toegezegd voor hulp aan de bevolking van Jordanië. Nederland zal bovendien in Brussel aandringen 100.000 ton graan van de EEG ter beschikking te stellen om het voedseltekort in Jordanië te be strijden. Het Nederlandse aandeel daarin is 5000 ton. Van de 700.000 is een ton bestemd voor medicijnen, drie ton voor voedsel en drie ton voor boter, olie en melkpoeder. Het kabinet heeft voorts besloten tijde lijk steun te verlenen aan de glastuin bouw om een snelle overschakeling van olie op aardgas in deze bedrijfstak te bevorderen. Binnenkort zullen wetsontwerpen wor den ingediend tot wijziging van de Post- wet 1954 en tot wijziging van het Giro- besluit 1966, welke beogen de gegarandeer de betaalkaart en de sinds kort ingevoer de vergoeding van rente op de saldi van particuliere rekeninghouders een wette lijke basis te geven. UTRECHT. Het verbondsbestuur van het NVV is het niet in alle opzich ten eens met zijn bestuurdersbond in Rotterdam, die in een adres aan de ge meenteraad een reeks ernstige bezwaren heeft opgesomd tegen vestiging van een hoogoven- en staalfabriek van Hoog- ovens-Hoesch op de Maasvlakte. Het NVV vindt de opvattingen van de Rot terdamse NVV-afdeling wel verklaar baar, maar meent dat het in het bij zonder rekening moet houden met het zwaarwegende aspect van de werkgele genheid. Er heerst inderdaad spanning op de arbeidsmarkt, zegt het NVV. Maar aan gezien alle prognoses ten aanzien van de toekomstige werkgelegenheid wankel zijn is het niet ondenkbaar dat een toestand gaat ontstaan waarin een dergelijke ves tiging bijzonder gewenst is teneinde werkloosheid te voorkomen. Het NVV erkent, dat vestiging van Hoogovens de opbouw van de beroeps bevolking in het Waterweggebied niet gunstig zal beïnvloeden", maar er is op de Maasvlakte nauwelijks een activiteit denkbaar die wat dat betreft wèl een gunstige invloed heeft". Wat de inderdaad zeer zwaarwegende argumenten betreffende de milieuveront reiniging en leefbaarheid betreft zegt het NW dat in de expansiedrift in het Wa terweggebied vele fouten zijn gemaakt die uiterst schadelijke gevolgen hebben gehad. Maar het is voor het NVV moei lijk aanvaardbaar dat nieuwe vestigingen de zaak zouden verergeren. Het NVV-verbondsbestuur is van me ning, dat in de eerste plaats alle aan dacht van de overheid moet worden ge richt op het herstellen van de gemaakte fouten en het in aanzienlijke mate terug- AMSTERDAM. De Landelijke Par tij voor Bejaarden, de Partij 65 in Rot terdam en de Partij voor Bejaarden in Hilversum hebben besloten in federatief verband te gaan samenwerken. Vooral met het oog op de komende Kamerver kiezingen. De heer M. ten Hoff, voorzitter van de afdeling Amsterdam der Landelijke Par tij voor Bejaarden, heeft verklaard: „Wij willen de versnippering van de po litiek in Nederland tegengaa, en het daarbij de bejaarden gemakkelijker ma ken door hen één partij voor bejaarden aan te bieden. De nieuwe federatie stelt zich ten doel „in de ruimste zin des woords en met uitsluitend wettige middelen de belangen van alle bejaarden te behartigen, onver schillig van welk geloof of politieke overtuiging. De partij wil deelnemen aan de verkiezingen en hoopt 6 zetels te be halen. Zij is meer sociaal geïnteres seerd dan politiek en zal zich waarschijn lijk aansluiten bij en steun verlenen aan die partijen die opkomen voor de socia le wensen van de bejaarden. CARACAS. Hoogovens heeft evenals de Occidental Minerals Corporation, Na tional Bulk Carriers Inc. (Amerikaans) Société le Nickel (Frans) en Graensges- berg (Zweeds) bij de regering van Vene zuela haar definitieve aanbieding inge diend voor de ontginning van de nikkel reserve van Lomas de Hierro, zo heeft het Venezolaanse ministerie van mijn bouw vrijdag bekendgemaakt. De reserve, die ongeveer vijftig kolo meter ten zuiden van de Venezolaanse hoofdstad ligt, werd in 1941 ontdekt en vervolgens in concessie gegeven. In 1960 werd de concessie ingetrokken omdat nog geen begin met de exploitatie was gemaakt. Blijkens studies van de regering omvat de reserve ruim 38 miljoen ton erts met een gehalte van 1,5 percent nikkel. dringen van de milieuverontreiniging „Dat vereist een harde onorthodoxe aan pak, ook van de bestaande industrie, en het stellen van de allerzwaarste eisen aan uitbreidingen en nieuwe vestigingen". „Als aan deze voorwaarden is voldaan zal het mogelijk zijn de vestiging van Hoogovens pleiten, een bedrijf bovendien te beschouwen dan thans. Dan zijn er stellig ook punten die vóór vestiging van Hoovoens pleiten, een bedrijf bovendien waarvan het sociaal klimaat gunstig af steekt wat bij het NVV in vele bedrijven in het Waterweggebied waarneemt", aldus de verklaring van het verbondsbestuur. ROOSENDAAL. Honderd Westbra bantse bouwvakarbeiders zjjn vrijdagmid dag op staande voet ontslagen na de faillietverklaring van de NV Bouw- en Handelsmaatschappij P. H. Bakker in Roosendaal. Zij hebben tot en met vrij dag het loon uitbetaald gekregen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Roosendaal en de vakbonden waren te voren niet op de hoogte gesteld van deze maatregel. Daartoe was volgens direc teur P. Bakker geen reden, „omdat de arbeiders gemakkelijk elders weer aan het werk kunnen". De Bouw- en Handelsmaatschappij Bak ker heeft een schuld van 800.000 bij 250 over het hele land verspreide leveran ciers en onderaannemers. Als oorzaak van de faillietverklaring noemt de heer P. Bakker de verliezen die het bedrijf in de afgelopen jaren heeft geleden door grond- speculaties, de steeds stijgende materiaal- prijzen en loonkosten, en de kredietbe perking door de overheid. De bouwonderneming had woningpro- ecten in uitvoering in Roosendaal, Ze venbergen en Westmaas en bouwde ook voor een Bredase brouwerij en een ben zinemaatschappij. Al dit werk is stil ko men te liggen. De bouwonderneming Bak ker bestond elf jaar en maakte jaarom zetten tussen de 6 en 9 miljoen gulden, Oud-KLM-commodore A. Viruly, die tot 1954 gewend was om enige duizen den paarden van Super Constellations te mennen, vliegt nu zonder één en kele pk. Op het zweefvliegcentrum Teriet van de K.N.V.v.L. volgt de vlieger-schrijver de jaarlijkse be ginnerscursus. DEN HAAG. In de Kloosterkerk in Den Haag is gisteren een middagdienst voor de vrede gehouden voor leiding en personeel van het Ministerie van Defen sie. Minister Den Toom zei in een toe spraak wel te begrijpen dat hier en daar enige argwaan de kop opsteekt, wanneer een minister van Defensie in een kerkge bouw vredesactiviteiten aanbeveelt,nog wel voor een gehoor dat betrokken is bij de instandhouding van een militair de fensieapparaat, Een bedrijf dat is gericht op gewapend en dus vernietigend optre den. Dat wantrouwen acht de minister niet gerechtvaardigd. Het defensiebeleid be oogt een uitbarsting van geweld te voor komen en gewapende agressie in een zo vroeg mogelijk stadium te beteugelen. Dit beleid is een bijdrage aan het be houd van de vrede en aan het bevorderen van de verdraagzaamheid tussen men sen en volken. DEN HAAG. De koningin heeft per soonlijk een bedrag ter beschikking ge steld van het Rode Kruis voor de hulp verlening aan de slachtoffers van de strijd in Jordanië. UTRECHT. In tegenstelling tot haar standpunt van februari, toen zij een lucht- kussentrein afwees voor de verbinding AmsterdamSchipholDen Haag deelt de directie van de Nederlandse Spoor wegen thans het positieve oordeel van staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat over de mogelijkheden van een luchtkussentrein voor de toekomstige Schiphol-lijn. De NS-directie vestigt er wel de aan dacht op, dat de speciale elektromotor voor een dergelijke trein nog in ontwikke ling is en zijn deugdelijkheid nog moet bewijzen. De directie is met de lucht haven Schiphol, de directie van de KLM en de gemeente Amsterdam van mening, dat het van het grootste belang is dat de Schiphollijn op de kortst moge lijke termijn tot stand komt, met welke tractievorm dan ook. Als er een keus tussen verschillende tractievormen moet worden gemaakt, zul len de voordelen van de luchtkussentrein moeten kunnen opwegen tegen het na deel, dat de luchtkussentrein niet kan worden ingepast in het bestaande spoor- Abida 25 v Hongkong n Singapore Amstelhof 25 v Dairen n Geelong Atys 25 dw Quilon n Bombay Avedrecht 25 v Ras Tanura n Kaapstad Batjan p 25 Kp Finisterre n Antwerpen Brtitsum 25 ten anker rede Paradip Grotedyk 23 v Le Havre n Bremen Gulf Hansa 25 v Gulfhaven n Bantrybay Hollandsdreef 25 te Kawasaki Kosicia 25 te Stanlow Koudekerk 25 v Hongkong n Singapore Lycaon 26 te Semarang verw Maron 24 v Aruba na La Guaira N. Amsterdam verm 26 v N. York n San Jose Saf Oceanalbany 26 te Adelaide verw Serooskerk p 25 Kp Blanc n Kaapstad Sfoeeanauckland 25 te Port Elizabeth Straat Colombo 26 te Brisbane verw Straat Madura 25 v Beira n Lourenco Marqué» Straat Towa 26 te Hongkong verw Telana 25 v Rotterdam n Bayonne Vivipara 25 te Rotterdam Vlist 25 te Tokio De omzet in Wall Street was 20.370.000 aandelen. Dow Jo- nescijfers: Industrie 761.77 (+2.46), Sporen 145.24 (—9.15), Nutsbedrijven 108.86 0.16), AKZO 84.00 (84.00), Hoog ovens (88.70), Kon. Olie 149.20 gbl50.50 gl (150.90), Phi lips 64.00—64.10 (64.30), Unile ver 97.80—98.50 gl (98.90), KLM (130.70). Slotkoersen vorige beursdag Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr. Oup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr. Oen. Motors "ïoodvear T. 63 V: 26 Va 7V4 30% 36 19% 40% 40% 26% 45 37% 21 22% 18 27% 68% ex 23% 19 Va 119% 66 82 72% 27% Eerste periode heden 19% 63 26% 7% 30% 36% 19% 41 41% 27% 44% 37% 20% 22% 17% 27% 67% 23 Va 19% 119% 66% 8234 73% 27% Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand Oil NJ Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L.M. Slotkoersen vorige beursdag 7 23% 42% 43% 42% 26% 27% 46% 67% 47 51% 42% 65% 55% 31% 37 9% 15% 17% 32% 63% 34 50% 37% Eerste periode heden 7% 23 43% 43% 42 26% 27% 45% 67% 46% 52% 42% 65% 54% exd 31% 37% 9% 16% 17% 32% 64V4 33% 50% 37% ADVERTENTIE leder mens heeft toch met geld te maken? Veel of weinig, dat doet aan het feit niks af. Neem nou maar als je je keukentje wilt vernieuwen. Dan schiet je spaargeld toch wel eens tekort? Geen ramp, je stapt gewoon bij de bank binnen. Ga je een dagje naar Brussel? Je haalt je francjes bij de bank. Heb je een paar tientjes over? Dan zorgt de bank er wei voor dat je er aan verdient ook! Een bank gaat toch ook met z'n tijd mee Heus, met de NMB kan ik net zo goed overweg als met m'n huis- houden. En dat zegt wel wat, al zeg ik het zelf nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt!

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11