Kurt Linder verving Johan De Vrindt door Eef Mulders Doelrijpe kansen waren schaars by_ PSV-Twente: 0-0 Merckx wint op Montjuich Hockeykeeper introduceerde nieuwe stijl Maarten Sikking: „Basisopleiding voetballer is beslist noodzakelijk' als T wintig spelers tot eind '71 buiten spel Gelijkspel bij Ajax zou voor Telstar al een sensatie zijn Hoeben tegen Volendam weer in de voorhoede ïï"„.iu,e. ssfiMsr-Sï «-las,® Kw*,'m",A' B°na'A- TV-uitzending EC-wedstrijden nog onzeker Eerste titels naar Duitsers en Hongaren Olympisch voetbaltoernooi Rusland eerste hindernis op weg naar München '72 HAARLEM-VOLENDAM Schaaktitel bijna zeker voor Russen Visschers tekende alsnog voor NAC f ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 13 (Van onze sportredactie) Wijzigingen Schaars Strenge straffen in Tsjecho-Slowakije Tweede man Respect vakkundig werd gekeerd, zij het ten kos te van een hoekschop. EINDHOVEN PSV en FC Twen-1 Maar ook nu vonden de gasten een te hebben 90 minuten lang tevergeefs antw^ophet furieus geprobeerd de 20.000 toeschouwers op hoek drukken en brachten de Eindhove- een doelpunt te tracteren. Die 20.000 naren zelfs aan de rand van een achter- zagen een fel aanvallende thuisclub, stand. In de 68ste minuut kogelde Pahl- maar tevens een biizonder knap ver- platz de bal namelijk steenhard tegen maar tevens een nijzonuer k p de onderkant van de lat, maar het leer dedigende tegenpartij. Zo kon het ge- kaatste weer even kard terug voor het beuren dat er in beide kampen by- doelvlak. Voor Twente-trainer Kees Rij zonder weinig doelrijpe kansen te vers was dit kennelijk het sein alles op aanschouwen vielen. Goed, er was deaanval te zetten Hijhaaldeuitde ij j i- r»rt<r I middenlmie eerst Van der Vall en ver- voldoende spanning, die tenslotte g volgens jeuring, die hij liet vervangen door veel vergoedde, maar het duel groei- respectievelijk Streuer en Notten, twee de niet uit tot een gebeuren om er jeugdige aanvallende knapen, intens warm voor te lopen. De PSV-ers nog altijd zonder aus- zoo putzer Radovic lieten evenwel de toe- 0ok trainer Linder achtte een wijziging schouwers niet langin het °n^ere over minuten voor tijd ver hun bedoelingen. Trainer Kurt Lander v 0 w mannpn vóór de strnd trou- I ving hy in de voorhoede Willy v. d. Kuy- len om het met Guus Hiddink te probe- Van der Kerkhof in moeilijkheden tussen Vos (links) en Strik. BARCELONA De Belgische wiel renner Eddy Merckx heeft dinsdag bij Barcelona de traditionele beklimming van de Montjuich gewonnen. Het eerste gedeelte was een groepsrit, het tweede gedeelte een individuele tijdrit. De Spanjaard Luis Ocana eindigde als tweede, voor de Portugees Joaquin Agos- tinho. De uitslag is: 1. Eddy Merckx (Bel) 35 km met een totaaltijd van 57 min. 11 sec.; 2. Luis Ocana (Sp) 57.27; 3. Joaquin Agos- tinho (Por) 57.45; 4. Thomas Pettersson (Zwe) 57.49; 5. Gianni Motta (It) 57.33; 6. Antonio Tamames (Spa) 58.03. SIEGEN. Door een overwinning van 3 %-«/« op Canada in de tiende ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap schaken in het Westduitse Siegen heeft het Russische team de titel bijna zeker gesteld. Met nog een wedstrijd te spelen (tegen Bulgarije) hebben de Russen twee punten voorsprong op Joegoslavië en Hongarije. Nederland verloor in groep B van Zweden-: 1 %-*/*. had het zijn mannen vóór de strijd trou wens duidelijk aan het verstand ge bracht: „Aanvallen en nog eens aanval len had zijn parool geluid. De Eindho- venaren handelden inderdaad in die geest. Van meet af aan startten zij met snelle aanvallen, die de defensie van FC Twente inderdaad onder druk zetten. Maar het werd ook zonneklaar dat deze er nu als volgt ult defensie vaak met vijf man opererend ADO waarachtig niet in paniek raakte. Ook Sparta al niet omdat de passes van de PSV-ers Feijenoord zelden zo zuiver op maat waren gesne- I FS)V den, dat er ernstige verwarring door kon ontstaan. In die Twentse achterhoede was het vooral Epi Drost, die zowel Van der Kuylen als De Vrindt bijzonder weinig gelegenheid gaf een doorbraak te force ren. De blonde Bent Schmidt-Hansen kon op de rechter PSV-vleugel af en toen nog wel enkele „charges" uitvoeren te gen de Fin Oranen, maar ook zijn voor zetten hielden voor de Twentse verdedi gers geen verrassingen in. ren. Dat gebeurde rijkelijk laat en het zette dan ook geen zoden aan de dijk. Het was en bleef 0-0. De stand aan kop van de eredivisie ziet FC Twente Ajax 10 10 9 8 8 7 13—3 13—3 12—3 9—4 6—3 9—1 FC Twente beperkte zich in deze pe riode tot schaarse uitvallen, die welis waar goed van opbouw waren, maar in de voorhoede misten Achterberg, Pahl- (Van onze sportredactie) BREDA. NAC kan weer over Sjaak Visschers beschikken. De spits van NAC, die wekenlang met het bestuur van de Bredase eredivisie-vereniging onderhan delde over een nieuw contract, heeft nu toch zijn handtekening geplaatst. Vis schers verbond zich weer voor één seizoen aan NAC. Komende zondag mag hij te- platz en Rene van de Kerkhof de nodige gen gparta meedoen. Het ziet er echter schotvaardigheid. Wat dit bet«" wasi er naar ujt dat hy ook onmiddellijk ?SV Jolïïn De" Vrin" ander. hd. wedstrijd i» NAC, teptea» maal niet aan de hoog gestelde verwach- speelt. De kans is echter groot dat hij tingen voldeed. tijdens de wedstrijd ingezet wordt. (Van onze sportredactie) BRUSSEL Het moderne hockey veel mankracht in de verdediging en op het middenveld is niet alleen voor de aanvallers, maar zeker voor de doelverdedigers vaak een nogal frustrerende sport. Vooral de keepers van sterke elftallen kunnen daarover meepraten. Eén van hen is de Eind- hovenaar Maarten Sikking (22), die in het Brusselse Europa-bekertoernooi driemaal het doel van het Nederlandse hockeyelftal verdedigde, en daarbij geen enkele keer gepasseerd werd. Sikking: „Ik heb soms het gevoel dat ik bij Feyenoord keep, zo weinig krijg ik vaak te doen. En als je dan in actie moet komen, is het meestal voor de nare klusjes". Voor Sikking is het een schrale troost, dat hij de schaarse karweitjes in de in terlands tegen Oostenrijk, Engeland en Polen op feilloze wijze opknapte. „Neem die wedstrijd tegen Engeland. Ik heb toen ongeveer vier ballen te verwerken gekregen. Toch moet je je voortdurend ontzettend goed concentreren. Wat tot ge volg heeft dat je na zo'n wedstrijd gees telijk volkomen uitgeput bent. Ik lag 's avonds al om negen uur op bed". Liever keept Sikking tegen ploegen, waarvan de vuurlinie hem constant onder schot neemt, zoals vorig jaar in Amstel veen tegen Pakistan. „Ik was toen licha- Ja, De Vrindt. Het moet voor de Belg opnieuw een grote teleurstelling zijn ge weest dat hij na de rust werd vervangen door Eef Mulders. Met de komst van de kersverse invaller kwam er inderdaad het eerste kwartier meer vaart in de PSV-aanval. Dat schiep in de 14de mi nuut voor Willy van der Kuylen de ge legenheid een fraai schot te lossen, dat echter door Twente-doelman Schrijvers HAARLEM-IJMOND. Haarlem zal tegen elftallen als Volendam de punten moeten pakken. De moeilijkheid echter Is dat dit ook omgekeerd geldt. In leder ge val duidt de verplaatsing door trainer Thompson van Hoeben naar de voorhoede op aanvallende aspiraties. Burgers neemt naast Wentink, De Haan en Koopman zjjn dt. I plaats in de achterste vier weer in. Het 20 I goede debuut van Poldervaart tegen DWS PRAAG. De strafcommissie van Tsjechoslowaakse voetbalbond heeft geprolongeerd. Het midden internationals, twee trainers enJc P'U, veIt) en de voorhoede bestaan uit: Vai arts wegens vêncel Do- Duffelen, De Wolf, Van Sloten, De Goe- geschorst. De spelers, Viktor, Vencel, uo de Hoeben en Boszhardt. bias Pivarnik Phiss ^^'^v'esely Ondanks het feit dat Volendam afge- na, Gelata. Bolmmilu en Frantisek Vesely tegen Ajax kansloos ten on- Jurkanin, Adamec, Petras, Jokl. mivn speelde het elftal bepaald geen Hagara Pollak Captovto e« ^^Lechte wedstrijd. Daarom z«n er ook mogen tot 31 december 1971 met In wUzigingen in de Volendam-équipe stryden omen. duidelijk dat aangebracht. Dat betekent: RuiterZwart- internationaal gebied. Hei l* duideRIk dat Jan Jonk (Bq1)_ Bovendien kregen de spelers nog boetes, ter grootte van twintig procent van de 17 Nendori Tirana is voor Telstar dat Het feit dat Ajax door Europacup-zor- premies uitgekeerd voor de" kwalincatir. gen wordt geplaagd - woensdagjegen WM5trij^nPnV,nhflnet19t70rMe1n wrSut Iet I vanmiddag in de Meer op bezoek gaat reldkamp toestemming van I nauwelijks een troost te noemen. Een ge- twintigtab dat ponder waren lijkspel zou al een sensatie betekenen. An- met"S^b^Ste^swSS d'é kampt met een lichte blessure. Als hij afgesloten met twe b voetballen zal zijn plaats worden de°produkten t^ m^en. "SaaSee hebben ingenomen door Tjeerd Kort. Telstar: Van de snelersde goede naam van het Tsje- der Meeren - Driesen, André, Zwaan, chische voetbal in discrediet gebracht", Wijngaarde De Vries, Van Egmond, He Senvfer SSSSSS fiilffi! R-Kroi De voormalige cheftrainer van de na- RCH gaat bij rode lantaarndrager Dren- tionale ploeg, Jozef Marko, mag zich tot te op bezoek. Het elftal van Tap "et er 31 december 1972 met geen enkel verte- als volgt uit: Bes Croes, Van Eijden, genwoordigend team bemoeien en kreeg Kesslaar, Van Ramselaar Ketting, Ver een geldstraf opgelegd van dertig procent schoor, Wijers Van Leeuwen, Van den van de premies voor Mexico. Berg, Meijer. Drente. Boxem essems. De tweede trainer, Janhucko, mag tot 31 Veenstra, Hogenberg, De Groot - Van der december 1971 geen trainersfunctie bij een Vlag Groenewold, Gerdes Ludwig vertegenwoordigende ploeg meer uitoefe- Roosken, Kracht nen. Hij moet 25 procent van de uitge- EDO-tramer Snoeks ziet zich voor de keerde premies offeren. uitwedstrijd tegen VVV geconfronteerd De ploegarts dr. Cestmir Napravnik, met de schorsing van dne wedstrijden van staat op non-actief tot 31 december 1971. Engelsma en de blessure van Laan (her- Wegens het niet goed vervullen van zijn senschudding), De Ruiter (knieblessure) en opdracht als begeleidend technisch advi- Van Amerongen (achillespees). Het elftal geur zal Anton Forgac zich tot 30 juni zal worden geselecteerd uit de volgende van het volgende jaar afzijdig moeten spelers. Vos, Amama, Amerongen, Nijssen. houden. Breeuwer, Blum, De Ruiter, Kroonsberg Daarmee is de nationale ploeg, die vol I Koek, Van Polanen, Kamoen, Van der verwachting naar Mexico vertrok geheel Lubbe, Hasert, Gruijters, Van de Mey, uit elkaar gevallen. I VVV kon nog geen opstelling prijs geven. HILVERSUM. De rechtstreekse uit zendingen per televisie van de returnwed strijden van de Nederlandse clubs Ajax, Feijenoord en PSV in de eerste ronde om de Europa Cup 1 en 2 op woensdag 30 september wordt een kwestie van al les of niets. Als alles naar wens verloopt, zullen UT Arad-Feijenoord 's middags en PSV-Gottwaldov 's avonds rechtstreeks door de NOS televisie worden uitgezon den, terwijl tevens een samenvatting zal worden gegeven van de derde wedstrijd Ajax-Nenduri Tirana. Maar voorwaarde daarvoor is, dat het Olympisch Stadion in Amsterdam voor de wedstrijd Ajax-Nenduri Tirana geheel of nagenoeg geheel is uitverkocht en daar lijkt het op dit moment nog in geen en kel opzicht op. De kaartverkoop in Am sterdam loopt zeer slecht en mocht dat zo blijven, dan zal de KNVB geen toe stemming verlenen voor de rechtstreekse uitzending van zowel de 's middags te spe len wedstrijd UT Arad-Feijenoord als PSV-Gottwaldov, voor welke wedstrijd wel al grote belangstelling bestaat. PSV ver wacht ten aanzien van het bezoek geen problemen. Alles hangt derhalve af van de belang stelling voor de verrichtingen van Ajax Mocht het stadion in Amsterdam niet vol raken, dan zullen woensdagavond na tien uur van alle drie de wedstrijden slechts samenvattingen worden uitgezonden. De NOS heeft met de betrokken clubs en de KNVB afgesproken, dat men woens dagmiddag om twaalf uur uitsluitsel zal krijgen over de te volgen procedure. De beslissing zal woensdag om half een en een uur door de radio nieuwsdienst bekend worden gemaakt. Ongeacht de belangstelling voor de wed strijden zullen de drie ontmoetingen wel rechtstreeks door de radio worden versla gen. De verslagen van de beide avond wedstrijden zijn te horen middels een schakelprogramma tussen Eindhoven en Amsterdam. melijk kapot. Maar dat schenkt je als keeper veel meer bevrediging". Vooral Sikikngs fabelachtige reactieve vermogen imponeerde in dat duel. „Ik heb veel aan zaalhockey gedaan. Dat is goed voor de reactie. Ik geloof trouwens dat wij een beter reactievermogen hebben dan voetbalkeepers, omdat er met een kleinere bal wordt gespeeld. Toch is dat niet de enige en belangrijkste eigenschap van een goede hockeydoelman. Je moet ook over veel spelinzicht en durf beschik ken. Angst heb ik nooit gekend. Ook al ben ik inmiddels al twee keer lek gesla gen, zodat ik gevaren nu heus wel zie. En verder is het beslist noodzakelijk, dat .e een basisopleiding als voetballer hebt genoten, waardoor je goed links en rechts leert trappen. Ik heb dan ook vroeger in een Eindhovens amateur-clubje ge speeld". In de schaduw van HTCC'er Maarten Sikking staat nu al enige tijd Jan Willem Buy, keepend bij EMHC, eveneens uit Eindhoven. Op verzoek van Sikking kwam Buy ook in Brussel enkele malen in ac tie: „Hij heeft er tenslotte toch ook maandenlang voor getraind". De twee Eindhovense goalies vinden dat zy in Nederland een nieuwe keepersstijl heb ben geïntroduceerd. Zelfs slaakten zij in het verleden de uitdagende kreet: „In het westen kunnen ze niet keepen", het geen hen uiteraard in de Randstad hevig werd kwalijk genomen. Sikking: „Na afloop van Nederland Pakistan kwam Lau Mulder, de vroegere keeper van het Nederlandse elftal, bij me. Hij zei: „Je slaat de bal veel te ver van je af". Waarop ik antwoordde: ,Maar, beste man, zo moet het ook. Jul lie gaven de bal vroeger maar een tikje, zodat je er voortdurend bovenop moest gaan zitten, daarmee aan de lopende band straf corners veroorzakend". Sikking en Buy vinden dat de „Am sterdamse school" belichaamd door Mulder en Boks veel te statisch keep te. Zij pleiten voor een grotere beweeg lijkheid. Om die reden spelen zij ook met lichte legguards. „Iets wat nu veel kee pers in Nederland van ons hebben over genomen. Evenals het dragen van een masker". Bij HTCC is Sikking nooit veldspeler geweest. „Ik werd meteen keeper. Op school zeiden ze al tegen mij: „Jij bent zo lomp, ga jij maar in het doel". Maar Sikking maakte in HTCC snel vorderin gen, ook al heeft hij tot op dit mo ment nog nooit één gerichte keepers training gehad. „Ik heb het mezelf alle maal moeten leren". MAARTEN SIKKING Als je enkele topprestaties hebt geleverd, komt dat vanzelf". In het niveau van het Nederlands elf tal constateert Sikking een stijgende lijn. „We zijn professioneler en harder gewor den. We stellen ons nu helemaal in dienst van het elftal, wat de nodige discipline vereist. Vroeger werd er veel orthodoxer gespeeld. Maar met het huidige spelers- materiaal kunnen we veel systemen uit voeren: we hebben hier in Brussel toch nog geen enkele wedstrijd op dezelfde manier gespeeld?" Toch ziet Sikking een eventuele eind strijd tegen West-Duitsland na een zege vandaag op Spanje somber tegemoet. „Als de Duitsers in topvorm zijn, kun nen we er niet van winnen". Maar mis schien valt er nog wat te redden als Sik king zich weer eens toelegt op zijn naamd „onhoudbare" ballen. Sikking: ,,Ja, dat lukt Buy en mij nog weieens. Bij die mannen van de „Amsterdamse school" zag je dat nooit". Als zuiderling (hij werkt overigens op en assurantiekantoor in Breukelen) kost te het hem in het begin wel enige moei te om bij de merendeels uit het westen afkomstige spelers uit de Oranje-selectie respect af te dwingen. „Toen ik voor het eerst kwam, zeiden ze tegen mij: „Maar jongen, wat kom jij hier doen, je hebt je legguards verkeerd aan". Maar later werd ik toch wel in de groepi opgenomen, ROTTERDAM. De eerste titels, die ooit in het internationale tafeltenniskam pioenschap van Nederland voor landen ploegen zijn verspeeld, gingen naar resp. West-Duitsland bij de dames en Hongarije bij de heren. De Westduitse meisjes, Ag nes Simon en Diane Schöler waren in de eindstrijd tegen de Hongaarse meisjes Magos en Kishazi oppermachtig (resp. 21- 6, 21-16 en 21-6, 21-11). Het dubbelspel was een formaliteit: 21-12, 21-17. Van formidabel gehalte was de eind strijd tussen de superieur spelende Hon garen en de zich moedig verwerende Joe- goslaven. Jonyer demonstreerde een veel heid van slagen, die aan het ongelooflijke grensde en de beslist niet kinderachtig ope rerende Karakasevic boog het hoofd met 21-14, 21-14. Nog imponerender was daar na het optreden van Klampar tegen Kor- pa: 21-12, 21-18. Het dubbelspel vervol maakte de grandioze triomf van de Hon garen: 21-16, 21-15. De Nederlandse ploegen hebben zich op deze eerste dag van de drie dagen duren de kampioenschappen niet slecht geweerd. Het Nederlandse a-team met Van der Helm en Bert Schoofs trok zich via een 3-0 zege op België op naar de laatste acht, waarin het echter stuitte op Zweden. On danks voortreffelijk spel van vooral Bert van der Helm, die het presteerde om Bengtsson met 21-10, 20-22 en 16-21 te ver slaan ging de totale zege naar de Zwe den met 3-1. Het Nederlandse b-team met Frans Schoofs en Nico van Slobbe had weinig moeite met Frankrijk, 3-0. In de tweede ronde ontmoetten Schoofs en Van Slobbe echter de latere finalisten, Joego slavië 3-0. MÜNCHEN. Het Nederlandse ama teurelftal zal in de eerste ronde van de kwalificatie voor het voetbaltoernooi van de Olympische Spelen 1972 in München uitkomen tegen Rusland. De loting heeft vrijdag in de Beierse hoofdstad plaatsgevonden tijdens de ver gadering van het amateurcomité van de internationale voetbalorganisatie (FIFA). Voor het Olympische voetbaltoernooi van 1972 hebben zich 84 landen aangemeld, zes meer dan voor het toernooi van Mexico in 1968. Het was niet eenvoudig een systeem te bedenken, volgens welk de veertien plaatsen in het eindtoernooi het or ganiserende West-Duitsland en titelhou der Hongarije zijn van het spelen van voorronden vrijgesteld moesten wor den verdeeld. Besloten is nu de kandida- daten in te delen in vijf groepen naar geografische ligging. Zo nemen uit Afri ka 20 landen, uit Azië 17, uit Noord- en midden Amerika en de Caraïbische eilan den 13, uit Zuid-Amerika 10 en uit Europa 24 landen deel. Het aantal fina' listen dat uit de respectievelijke wereld- ADVERTENTIE Zondagmiddag half drie verwachten we weer een vol stadion bij de Noord hollandse streekderby in de Eredivisie De loketten bfl de hoofdingang (boerderij) z(jn van 11 uur af, de overige van 12 uur af geopend. delen kan worden geplaatst bedraagt drie, drie, twee, twee en vier. In de eerste ronde van de Europese groep komt het tot de volgende ontmoe tingen: Groep 1: FrankrijkIJsland, Rusland Nederland en LuxemburgOostenrijk, groep 2: PolenGriekenland, Bulga rijeEngeland en TurkijeSpanje. Groep 3: JoegoslaviëIerland, Malta Finland en Italië—Oost-Duitsland. Een uit- en een thuiswedstrijd zullen uitmaken wie verder speelt. De eerstge noemde landen spelen de eerste wedstrijd thuis. De elf winnaars worden in vier groepen ingedeeld, waarin het normale competitie-schema zal worden afgewerkt. Het amateurcomité van de FIFA heeft bekendgemaakt dat spelers, die hebben deelgenomen aan het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico, niet in aanmerking komen voor het olympische voetbaltoernooi van 1972. Aldus ook ar tikel drie van het FIFA-reglement. Deze verklaring werd echter onmiddellijk af gezwakt. Het heet nu: „Wanneer een nationale voetbalbond een voetballer, die in 1970 in Mexico heeft gespeeld, in München wil laten uitkomen, dan moet deze instantie de amateurstatus van de betreffende sportman bevestigen". Wat betreft de controle op het gebruik van stimulerende middelen maakte de FIFA, bij monde van perschef Roger Courte, het volgende bekend: In de voorronde-wedstrijden zal telkens per ploeg, een speler, door de scheidsrechter uitgeloot, worden getest. In de groeps- westrijden worden dit er twee en tijdens het eindtoernooi zullen zich ra de wed strijd per ploeg vijf spelers moeten ver voegen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13