ARTSEN HIJSEN NOODVLAG: i Het aantal (tikkertjes in drie jaar verdubbeld Assurantie- wezen werpt nieuw wapen in de strijd: de VROUW! I 1 DOE MEER MET BANAAN Minder dure verpakkingen ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 Erbij Vetploohneter Dubbel op Matiging Vooral het prille schoolkind snoept vrijwel ongelimiteerd r Ook het ijsje is zomer en winter een onweer staanbare verleider. ■jc~ ,rAssurantiebezorgsters" in opleiding. Hun benadering van de klant in spe wordt op beeld- en geluidsband vastgelegd. Aan de hand van de film wordt hun optreden later critisch geanalyseerd door instructeurs en mede-cursisten. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Nederlandse verzekeringsmaatschappijen gaan een „charmant wapen" toevoegen aan hun verkooptactiek: assu- rantiebezorgsters of, om de woor den van de wet te gebruiken, „vrouwelijke tussenpersonen". Het buitenland kent hen reeds lang. In Japan behoort tachtig percent van de tussenpersonen tot de vrouwe lijke sexe, in de Verenigde Staten is dat percentage 25. Het aantal verzekeringen verkopende vrou wen in ons land is nog aan de lage kant (vijf percent), maar dat gaat weldra veranderen, voorspellen deskundigen. Gratis v Zwaartepunt (Van een medewerkster) DE MOEDERS en vaders In Ne derland hebben het zelf misschien nog niet in de gaten: hun kinderen worden zwaarder en vetter. School kinderen (zowel jongens als meisjes) uit de leeftijdsgroep van acht jaar z(jn, vergeleken bij de situatie van een jaar of acht geleden, niet alleen één tot anderhalve centimeter lan ger, maar ook een kilogram zwaar der geworden, en het aantal te dikke kinderen in ons land is in drie jaar tijds, tussen 1965 en 1968, ruim ver dubbeld. DEZE GEGEVENS zijn naar voren gekomen bij een periodiek onder zoek dat het Civio, het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO in Zeist, in nauwe samenwer king met schoolartsen verricht. Sinds 1959 wordt om de drie jaar een onderzoek ingesteld naar de voe dingstoestand van een vaste leef tijdsgroep: achtjarige schoolkinderen in Nederland. Lengte en gewicht worden gecontroleerd, evenals de onderhuidse vetlaag, die met een zo genaamd vetplooimetertje via de diepte van de huidplooien wordt ge meten. Conclusie: de vetzucht bij kinderen neemt toe, over de hele linie, maar vooral in de grote steden. Daar is de vetzucht bij schoolkinde ren tussen 1964 en 1968 toegenomen van 4,5 tot 12 percent. EEN TEKEN aan de wand, deze tendens? Dr. J. F. de Wijn, weten schappelijk medewerker van het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek acht het niet uitgesloten dat het Nederlandse kind in dit op zicht dezelfde kant uitgaat als het Amerikaanse kind. Hij zegt: „Als dit zo doorgaat hebben we over tien jaar dezelfde situatie als nu in de Verenigde Staten. Daar zijn de kin deren nog veel vetter dan onze kin deren. Ze hebben nog veel meer comfort en veel meer eten. Boter hammen met dubbeldikke beleggin gen zijn er heel gewone kost. Die dubbeldikke beleggingen zijn in Amerika zelfs kant en klaar in win kels te koop." OOK KINDEREN eten dus al te veel: hetzij uit eetlust, hetzij uit j snoep- of vraatzucht. De vrije tijd wordt vaak zittend doorgebracht en het passief zijn werkt bet snoepen weer in de hand: bij het t.v.-kijken gaat de koekjestrommel vaak met sombere regelmaat rond Aan sport en andere lichamelijke aktiviteiten wordt weinig gedaan en zo groeien kinderen van nu op via het eet- en leefpatroon dat de volwassene dage Ijjks met zoveel klem wordt ont raden: te veel eten, te weinig li chaamsbeweging en te weinig frisse lucht. „ER ZIT NIETS anders op", zegt dr. De Wijn, „dan ouders het advies te geven dat ze ook hun kinderen matig moeten laten eten. Hart- en vaatziekten komen in de praktijk pas in de tweede levensfase aan de orde. Maar we hoeven echt niet emo tioneel te worden om te constateren dat op het ogenblik bij de kinderen een voedingspatroon wordt bevor derd, dat in feite de basis legt voor de hart- en vaatziekten van later. Het is moeilijk om zulke dingen over te brengen, de mensen horen dit soort adviezen niet graag. Met de begrippen zuinigheid en beperking moet je tegenwoordig niet bij ze aankomen. Bovendien hebben ont zaglijk veel ouderen nog herinne ringen aan de slechte voedingssitua tie van vroeger. Nu ze zelf kinderen opvoeden hebben ze permanent de neiging om te zeggen: ze zullen niets te kort komen. NIET ALLEEN het probleem van de voeding, ook het ontbreken van geregelde lichamelijke aktiviteiten houdt de wetenschapsmensen op dit terrein bezig. Dr- De Wijn: „Een maal per week twee uur lichame- ljjke opvoeding is te weinig. Er moet veel meer gerichte lichamelijke oefe ning worden bedreven. Sportbeoefe ning kan in de praktijk zo tegen vallen, lid zjjn van een sportvereni ging betekent lang niet altijd dat men ook lichamelijk aktief is. De ouders zullen binnen het opvoe dingsproces een aktiviteitenpro- gramma moeten opbouwen waarvan de kinderen gezonde honger krijgen, zodat eten gerechtvaardigd is." SCHOOLJEUGD IN NEDERLAND VEEL TE ZWAARLIJVIG x':v. Nationale-Nederlanden, die Neder lands grootste verzekeringsconcern vormen, hebben het initiatief genomen voor veertiendaagse cursussen waar mee (gehuwde) vrouwen enigszins wegwijs worden gemaakt in de inge wikkelde wereld van premies, polissen en de „kleine lettertjes". Sinds de eer ste cursus in april heeft de maatschap pij zeventig dames afgeleverd, die zich als zelfstandig agente in hun woon plaats hebben gevestigd. WAAROM STELLEN de verzeke ringsmaatschappijen prijs op vrouwelij ke tussenpersonen? In elk geval niet omdat er een tekort is aan mannelij ke verzekeringsagenten, en evenmin omdat vrouwen het vak beter ver staan. De vrouwelijke charmes dan misschien? Verzekeringen aanpraten met een vleugje parfum? „Nee," zegt beslist de 52-jarige heer A. F. Rurup, hoofd van de opleiding. „Vrouwelijke charmes spelen helemaal geen rol. Maar het is natuurlijk wel zo dat da mes vaak gemakkelijker een entree krijgen. Mannen vinden het nu een maal onbeleefd „nee" te zeggen als een vrouwelijke tussenpersoon opbelt met het verzoek om een afspraak te maken." VOOR DE HAND ligt dat de verze keringmaatschappijen graag meeliften met de tendens dat steeds meer ge huwde vrouwen een baan willen. Deze ontwikkeling past als het laatste stuk je van een legpuzzel in de verkoopvi- sie van de maatschappijen. „Verzeke ringen, vooral levens- en studieverze keringen, hebben een sociaal aspect. Ze zijn een stuk gezinsverzorging dat de vrouw het meest aanspreekt. Ik heb in de praktijk ondervonden dat zo'n verzekering vaak over het hoofd van de man aan de vrouw wordt verkocht," licht de heer Rurup toe. Hij wil de mannelijke tussenpersonen niet tegen de schenen schoppen, maar stelt niet temin: „In sommige situaties kan een vrouw gemakkelijker met een vrouw over dit soort zaken praten. Belang rijk voordeel is ook dat vrouwelijke tussenpersonen overdag een vrouwe lijke cliënt kunnen bezoeken, onver schillig of de man thuis is of niet. Als mannelijke agent doe je dat niet zo gauw." DE GRATIS opleiding van Nationa le-Nederlanden pretendeert niet de cur sisten een afgerond inzicht, laat staan een volledige training, te geven in de verzekeringsmaterie. Daarvoor is van zelfsprekend veel méér nodig. Ook zonder cursus kan men zich laten in schrijven in het register van de Sociaal-Economische Raad waardoor men wettelijk bevoegd wordt verzeke ringen te verkopen. Voorwaarde is echter dat in één jaar een bepaald aantal verzekeringen moet worden af gesloten. Als dat niet het geval is, wordt men uit het register geschrapt. ZWAARTEPUNT van de cursus (in het praktijkcentrum van het concern in Rotterdam) is de verkoopmethodiek. Levensecht gespeelde situaties in huis kamers of bedrijven worden met tv- camera's op een ampex-band opgeno men en tegelijk in een ruimte vertoond waar de andere cursisten de verrich tingen van hun collega's volgen. Deze methode maakt het de docenten mo gelijk te laten zien wat goed en fout is. GEWAPEND MET de basiskennis gaan de vrouwen „het veld in," zelf standig, en dus niet in loondienst van Nationale-Nederlanden. De belangstelling voor de cursussen is groter dan verwacht werd. De heer Rurup: „Aantrekkelijk voor de dames is dat zij zelf hun werktijden kunnen bepalen". „Al weten de cursisten dat zij, als ze hun opleiding voltooid hebben, niet meteen op een inkomen hoeven te rekenen, omdat provisie pas wordt uit gekeerd als een financiële drempel in de omzet is overschreden, ze kunnen er toch zeker van zijn dat een goed gevulde orderportefeuille een fijne be loning oplevert'', aldus de heer Rurup. Per jaar gooit het doorsnee gezin in de V.S. 200 dollar „weg" aan verpak kingen. Er is nu een wet aangenomen om tot meer standaardisatie van ver pakkingen te komen. Enkele fabrikan ten hebben daarmee al een begin ge maakt. Tandpasta bijvoorbeeld wordt nu nog „slechts" in 5 verpakkingsvor- men aangeboden (was 57), de graan- vlokken als corn flakes in 16 verschil lende verpakkingsgrootten. (Voordien 32). De aldus verkregen besparingen moeten aan de consument worden doorgegeven. EEN KORT RECLAMEFILMPJE, dat ik onlangs zag had de banaan tot on derwerp. Een heer met bolhoed en acte- tas begint op een bankje in het park aan zijn lunchpauze- Hij haalt een ba naan tevoorschijn en begint die te pel len terwijl hij intussen gaapt naar het voorbij-stappend vrouwelijk schoon. Hij pelt en pelt en bemerkt niet dat de eigenlijke banaan ontbreekt. Wanneer hij in het niets hapt en verbaasd naar de schillen kijkt, die sierlijk over zijn hand gedrapeerd liggen, zegt een ver manende stem op de achtergrond: „Vol gende keer tóch maar op dat blauwe etiketje letten!" Einde film. TOEN IK DIT filmpje zag, bedacht ik ineens, dat wij eigenlijk te weinig „doen" met deze vrucht, die vroeger werd beschouwd als een toespijs voor rijken. We eten de banaan na het maal, we verwerken haar in vruchtenbowl of sangria, we garneren er wel eens een vlaschoteltje of een yoghurtcoupe mee. En daar houdt het meestal mee op. VANDAAG daarom een paar ideetjes waarmee u kunt experimenteren. Gebakken banaan Neem per persoon een halve tot een hele banaan, want het is een machtig nagerecht of een toespijs bij b.v. de Indische rijsttafel. De vruchten pellen en in de lengte doormidden snijden. In een vuurvaste ovenschotel leggen die u met boter hebt ingesmeerd. Wat suiker erop strooien. In de oven bakken, circa 5 minuten. Gebakken banaan met rum V2 tot 1 banaan per persoon, in de lengte doormidden snijden, in beboter de ovenschotel leggen, suiker erop strooien en bedruppelen met rum. In de oven bakken. Banaan met bitterkoekjes Vz tot 1 banaan per persoon, in de lengte doormidden snijden, in de be boterde ovenschotel leggen, bestrooien met suiker en verkruimelde bitter koekjes. Bakken in de oven. Voor het opdienen in rum gedoopte suikerklon tjes erop leggen en deze aansteken. Bananen-beignets Een beignetbeslag maken, de bana nen in schijfjes snijden, in het beslag dopen en vervolgens snel bakken in de frituur. Bananensalade 1 tot IV2 banaan per persoon pellen, in schijfjes snijden, deze in een kom doen, bestrooien met suiker en er een paar lepels rum of kirschwasser over gieten. Op een koele plaats wegzetten. Bananentaart Een taartdeeg maken, er een spring vorm mee bedekken en de bodem ver volgens dun bestrijken met sinaasap pelmarmelade, hierop de in dunne schijfjes gesneden bananen leggen. Strooi er vanille-suiker over die u in een zeefje doet, dat vergemakkelijkt het gelijkmatig verdelen van de suiker. Eventueel kunt u er nog verkruimelde bitterkoekjes over strooien. Gemengde salade Neem pruimen, kersen, 15 2 perziken, 3 a 4 bananen. Alle vruchten ontdoen van pitten en klein snijden. Doe in een glazen kom een paar eetlepels cognac en een eetlepel kirsch. Dan het fruit erin en voorzichtig door elkaar schep pen. Op een koele plaats (afgedekt) wegzetten. Want het mengsel geurt krachtig. GASTON GOURMET

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23