Commentaren van politici op ons onderzoek: „UITSLAG ENQUETE GEEFT BLIJK VAN GEZOND VERSTAND" Regering doet werk goed, zegt 35% Rotterdammers minst belust op de 400.- Vooral overheid moet maar bezuinigen Strenger optreden tegen ordeverstoringen? Hoe lager de welstand, hoe groter de instemming iac.warnlng Slechts: 24 Ruim tweehonderd interviewers Amsterdammers het meest Publiek meent (volgens enquête): leerling-verkoopster ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 2 B. Roolvink Drs. Schmelzer Drs. Den Uyl Drs. Udink Mr. Van Mierlo Mr. Geertsema Art. 8 Loonwet Staking Op afbetaling Voor en tegen kabinet Weg of niet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mr. B. W. Biesheuvel, fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer heeft op onze enquête als volgt gereageerd: „Uit de steek proef blijkt dat de doorsnee-Nederlander begrijpt dat er iets mis dreigt te gaan. Dat pleit voor het gezonde verstand van de burgers. Het is, geloof ik, nuttig, dat de politieke leiders bij de komende algemene politieke beschou wingen in de Tweede Kamer, aandacht besteden aan het vraagstuk van het gezag en de persoonlijke vrijheid van de burger. Dat is duidelijk een punt dat de mensen raakt. De roep om herstel van het centrale loonoverleg, die uit de uitslag spreekt is een begrijpelijke reactie. Het wordt voor Kloos dan ook hoe langer hoe moei lijker aannemelijk te maken waarom het NW zich zo isoleert. Dat de rege ring-De Jong tot de verkiezingen moet blijven zitten, is een verstandige uit spraak. De politici moeten dan ook zo verstandig zijn nu geen bijzonder gekke dingen meer te gaan doen", aldus mr Eiesheuvel. Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid: „Deze uitslag ver rast mij niet. Het is een redelijke reac tie, die mijn mening bevestigt dat een groot deel van het Nederlandse volk een gezond inzicht heeft in de huidige econo mische situatie. Dat de cijfers op zo'n gevoelig punt als de loonpauze wat dich ter bij elkaar liggen dan bijvoorbeeld op het punt van de gezagshandhaving, ver wondert mij niet. Wat die gezagshand worteld is. Datzelfde blijkt uit het ant- having betreft: Ik had niet anders ver- woord op de vraag naar de geloofwaar- wacht. Ons volk is een rustig volk. Het digheid van de regeringsvoorspelling gunt een ander de vrijheid, maar wil over de kosten van levensonderhoud. Een met dat die vrijheid wordt misbruikt", grote meerderheid gelooft daar niet in. Het is duidelijk dat het regeringsbeleid vooral beoordeeld zal worden naar de mate waarin de prijsstijging binnen de perken wordt gehouden. Het valt op dat een zo groot deel van de bevolking staken voor de 400 gulden gemotiveerd vindt. Tenslotte vindt een grote meerderheid van de kiezers dat het kabinet tot aan de verkiezingen moet aanblijven. Dat vind ik ook. Het gaat niet aan dat de regeringspartijen nu de inflatie in volle gang is zich nog voor de verkiezingen van de verantwoordelijk heid daarvoor zouden ontdoen" „Mijn algemene indruk is aldus drs Schmelzer (K.V.P.) dat uit de peiling als geheel de volgende karakteristieken van de instelling van het Nederlandse volk naar voren komen: 1. Realiteitsbesef. Kennelijk ziet men in dat de sociaal-economische ontwikke ling door gevaren wordt bedreigd en dat niet alle wensen tegelijkertijd kun nen worden vervuld. Krachtig bijstu ren van de regering lijkt men min of meer te verwachten. 2. Behoefte aan solidariteit, zich uitend in overleg en samenwerking. Kenne lijk geeft men daaraan de voorkeur boven onnodige en onvruchtbare con flicten. 3 Voorkeur voor een geleidelijke en or delijke ontwikkeling in 's lands za ken. Dit blijkt mij Uit de cijfers over de ordeverstoring en het aanblijven van het kabinet, in ieder geval tot de verkiezingen. Slotopmerking: in een nogal bewogen tijd, waarin het kabinet met weinig po pulaire maatregelen moet komen, is de totaaluitslag redelijk bemoedigend voor het kabinet en de regeringspartijen". Drs. Den Uijl (P.v.d.A.): „Er zijn in de enquête vier vragen waarop tenmin ste zoveel ondervraagden hebben gerea geerd, dat het antwoord commentaar verdient. Een grote meerderheid vindt dat tegen ordeverstoringen krachtig moet worden opgetreden. Terecht, maar het is jammer dat niet gevraagd is wat men ziet als de oorzaak van de veelvuldige ordeverstoringen. Het ontbreken van een visie daarop is juist een van mijn voor naamste punten van kritiek op deze re gering. Met de loonpauze is een meerderheid het eens. Het bewijst hoe diep de vrees voor prijsstijgingen na loonstijging ge- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Op de vraag of de maatregelen die de regering van plan is te gaan nemen, goed of niet goed zijn voor Nederland, kwamen de volgende antwoor den: Heel goed voor Nederland5 pet Goed voor Nederland 40 pet Niet goed en niet slecht voor Ned. 40 pet Slecht voor Nederland22 pet Heel slecht voor Nederland 4 pet Hieruit kan men concluderen dat de regering het vertrouwen van de Neder landse bevolking niet heeft geschokt en zelfs meer steun dan tegenstand zal onder vinden bij haar plannen voor 1971. Er zijn overigens ook meer personen die vinden dat de wijze waarop de huidige regering haar werk doet goed is, dan per- sonenen die duidelijk kritiek hebben, (zie staatje hieronder). De regering doet haar werk: Zeer goed 2 Goed 33 Niet goed, niet slecht41 Slecht 18 Zeer slecht 6 Opvallend is het aantal ondervraagden dat geen uitgesproken mening heeft over het werk van de regering. Hierbij zijn vanzelfsprekend ook diegenen die menen dat wij thans een middelmatig kabinet hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het politieke en so ciale onderzoek dat in onze opdracht door Makrotest is gehouden, vond plaats in het weekeinde van 19 en 20 september. Ruim 200 interviewers van Makrotest hebben persoonlijke gesprek ken gehad met 1023 hoofden van huis houdens in Nederland. Er werd bewust voor de gezinshoofden gekozen omdat de aangesneden problematiek hen in de eerste plaats aangaat. Wanneer in za ken betreffende arbeidsonrust en ge zagshandhaving ook de huisvrouwen waren gevraagd, zouden de antwoorden vermoedelijk nog meer behoudend van karakter zijn geweest. De door Makrotest genomen steek proef is representatief voor de Neder landse gezinshoofden van 18 jaar en ouder en verdeeld over 200 gemeenten. De keuze van de gemeenten werd ge daan naar indeling in sociale klasse, naar provincie en grootte. Het aantal steekproeven in een gemeente werd af hankelijk gesteld van de grootte. Om in het vakjargon van Makrotest zelf te blijven: „in de op deze wijze ge selecteerde gemeenten werden a-select startadressen getrokken uit het bevol kingsregister. Vanuit de startadressen werden via de „random-walk"-methode (een voorgeschreven toevalswandeling) de mannelijke gezinshoofden gevon den". Drs. Udink, minister voor ontwikke lingssamenwerking, lijsttrekker van de C.H.U.: „Een verheugende uitslag. Ik sta uiteraard ook zelf voor 100 percent achter de passage in de Troonrede, waar in krachtig optreden tegen ordeversto ringen wordt aangekondigd. Dat bete kent niet dat ik een soort Spiro Agnew ben, of een Maoïsten-bestrijder of een man van „law and order". De kritiek op mij is een gevolg van slecht begrijpen of slecht willen begrijpen. Ik wens daar niet eens op te reageren. Ik ben een voorstander van verdraagzaamheid. De noodzakelijke vernieuwing van onze maatschappij, is alleen mogelijk in een geordende samenleving. Dat is ook de geest die de passage in de Troonrede ademt. Ik ben blij dat zovelen daar ach ter staan". Mr. Van Mierlo, fractieleider van D'66é „Het vertrouwen in de regering, dat uit ae uitslag spreekt, vind ik voor de coa litie die aan de macht is niet groot. Aan die vraag over de ordeverstoring hecht ik niet zoveel waarde. Natuurlijk wil ie dereen dat er krachtig tegen ordever storingen wordt opgetreden. Maar dat is de zaak niet. Ik geloof niet zo erg aan de law and order behoefte onder de kiezers In ieder geval doe ik er niet aan mee. Er zijn al politici genoeg, die bezig zijn de angst onder de kiezers te cultiveren Dat het centrale loonoverleg moet wor den hersteld, is ook de mening van mijn partij. De zaak is helaas in een soortge lijke deadlock geraakt als de partijpoli tiek. Om daaruit te komen, hebben wij inmiddels een initiatief-wetje tot schrap ping van artikel 8 bij de Tweede Kamer ingediend. Mr. Geertsema (V.V.D.): „Een plezie rige uitslag, vooral het duidelijke cijfer over de handhaving van de orde, zegt wel iets. De mensen gaan langzamer hand inzien dat het zo niet meer kan. Men wil hier geen Zuidamerikaanse toe standen, en raakt zich er kennelijk van bewust, wat er kan gebeuren als het ge zag wegvalt. Dat betekent niet dat we van ons land nu maar gelijk een politie staat moeten maken. Waar het om gaat is dat pogingen tot stelselmatig afbraak van onze democratische verworvenhe den worden verijdeld. Dat men dit inziet stemt mij tot tevredenheid. De cijfers over de loonwet tonen aan dat veel men sen met mij vinden, dat Kloos bezig is met chantage. Daarvoor heb ik al op Prinsjesdag gewaarschuwd". (Van een onzer verlaggevers) DEN HAAG. Het zijn vooral de Amsterdamse geënquêteerden (32 pet) dei de 400 verlangen, hoewel dit prijsstijgingen tot gevolg heeft. De Rot terdammers zijn er het minst (8 pet) in geïnteresseerd. Dit is gebleken uit het onderzoek dat voor de GPD werd inge steld. Een ander opmerkelijk feit kwam aan het licht bij de nadere verwerking van de gegevens, namelijk dat een groot aantal gezinshoofden die ouder zijn dan 65 jaar die 400 in ieder geval willen hebben. Landelijk bezien wil 16 percent van de ondervraagden dit extra bedrag ook als de prijzen erdoor stijgen. Van de beiaarden wil in dat geval 27 per cent deze extra-uitkering. Uit de regionale gegevens blijkt dat men in Noord-Holland meer op de vier honderd gulden is gebrand dan in an dere provincies- Vooral de mensen uit de middenklasse willen liever geen vierhonderd gulden hebben als daar door de prijzen stijgen. Bij degenen die geloven dat de prij zen volgend jaar méér dan normaal zullen stijgen (75 pet. van de onder vraagden), zijn de Amsterdammers rui mer vertegenwoordigd (84 pet). Verder is gebleken dat de welgestelden (meer dan het landelijk gemiddelde) vinden dat het noch geloofwaardig, noch on geloofwaardig is dat de prijzen extra zullen stijgen. Degenen die meer dan anderen het regeringsbeleid steunen, geloven ook meer dan anderen dat de prijzen niet abnormaal omhoog zullen gaan. Een opmerkelijk verschil van mening tussen de inwoners van de grote steden en de rest van het land is naar voren gekomen bij de vraag of de vakcentra- len weer aan de onderhandelingstafel moeten gaan zitten voordat artikel 8 uit de Loonwet moet worden geschrapt. Er zijn meer Hagenaars die vinden dat artikel 8 eerst moet worden geschrapt (43 pet, tegen een landelijk gemiddelde van 35 pet). De Rotterdammers daar entegen vinden in groten getale dat de vakcentrale direct weer in het overleg moeten treden. De Amsterdammers kan het niet zoveel schelen (27 pet). hele A' Den R' volk dam Haag dam Eerst art. 8 weg 35 38 43 21 Direct overleg 50 35 43 64 Onverschillig 15 27 12 14 De jongste leeftijdsgroep (tot 25 jaar) staat onverschilliger tegenover het al dan niet schrappen van artikel 8 dan de gezinshoofden van 61 tot 65 jaar. Het vreemde is dat men in Zuid-Hol land, waar in de afgelopen weken juist de arbeidsonrust is ontstaan, vaker vindt dat de vakcentralen niet moeten wachten op schrapping van artikel 8. In Friesland en Gelderland staat men het meest positief tegenover hernieuwd loonoverleg van de regering met vak centralen (resp. staat slechts 5 en 8 pet er onverschillig tegenover, tegen 15 pet gemiddeld). In Noord-Holland, Noord- Brabant en Zeeland weet men het minst van de betekenis van artikel 8 in de Loonwet af. Zoals wellicht te verwachten was vinden de welgestelden en degenen die behoren tot de middenklasse het veel juister dat er een loonpauze zal worden ingesteld dan andere bevolkingsgroepen Opnieuw nemen de Amsterdammers een uitzonderingspositie in: Zij vinden het afkondigen van een loonpauze meer een onjuiste maatregel dan bijvoor beeld de Hagenaars (55 pet tegen 40 pet) In Noord-Holland was men het meer dan elders eens met de stakers die 400 extra willen krijgen. Van de Noordhollanders vindt 59 percent het terecht of zeer terecht dat de werkne mers voor de extra-uitkering staken. Dit geldt echter vooral voor Amster dam, waar 75 percent het ermee eer.s is. De minste aanhang krijgen de sta kers in Noord-Brabant: 28 percent. De geschoolde arbeiders vinden sta ken voor vierhonderd gulden meer te recht (56 pet) dan de overige beroeps groepen (tussen 57 pet en 23 pet). Ook bij de vraag of men zelf mee zou doen aan een staking om vierhon derd gulden krijgt men hetzelfde beeld: hoe lager de welstand hoe vaster men besloten is zeker met staken mee te doen. Meer dan de helft van de mid denklasse en welgestelden zal waar schijnlijk of zeker niet meedoen. In de hogere beroepsgroepen blijkt er toch een opmerkelijk aantal potentiële stakers te zijn. In de groep van hoofd zakelijk vrije en akademische beroepen, directeuren van grote ondernemingen, leraren m.o. en hoge ambtenaren wil 23 percent „zeker" of „waarschijnlijk" gaan staken als op hun bedrijf het werk wordt stilgelegd of ƒ400 te krij gen. In de groep van hoofdzakelijk hoge employés, directeuren van kleine ondernemingen, hoofdambtenaren en middelbare technici zal 16 percent zeker meestaken en 11 percent waarschijnlijk. ■niWWMWWIIIflfWMWWWWWWWWWy^AWAAA/WVAAfWWA/IIIAfWIIWWWWWA/WUWWIfWWWIfWWWAAAWAAA/VWWUWWWVh (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Als er in ons land be zuinigd moet worden, zoals minister Wit te veen van Financiën wil. dan moeten vooral de overheid en de werkgevers hun bijdrage daaraan leveren vinden de meeste ondervraagden bij de G.P.D.-en quête. Ongeveer twintig percent van de ondervraagden vindt zelfs dat de werkne mers helemaal niet hoeven mee te bezui nigen. Eveneens een vijfde deel wil dat de werknemers minder dan tien percent bijdragen aan de bezuinigingen. Ongeveer hetzelfde beeld ontstaat bij de vraag wie (de overheid, de werkge vers of de werknemers) zou moeten bij dragen aan de ontwikkelingshulp en vooi hoeveel. In dit geval echter slaat de ba lans nog meer door naar de overheid, dat wil zeggen dat men de ontwikkelingshulp meer ten laste van de overheid wil la ten komen en minder ten laste van de werknemers. Zoals bekend is wordt in de nieuwe begroting precies één percent van ons nationale inkomen besteed aan ont wikkelingshulp. Op de vraag of men het juist acht dat de regering het autorijden opnieuw duur der wil maken, antwoorde 63 percent ont kennend en 27 percent vindt het wel juist. In het volgende overzicht worden de antwoorden over het duurder autorijden nader uitgewerkt- De vraag luidde: „Eén maatregel die de regering wil nemen om meer geld te krijgen is het autorijden duurder maken. In hoeverre vindt u dat een juiste maatregel?" Zeer juist7 Juist 19 Niet juist, niet onjuist 10 Onjuist37 Zeer onjuist 26 Een van de maatregelen die de rege ring wil nemen om de uitgaven te be perken is, het moeilijker te maken iets op afbetaling te kopen of geld te lenen In het staatje hieronder staan de ant woorden op de vraag „Denkt u nu dat veel mensen dat vervelend zullen vin den?" Zeker niet 4 Waarschijnlijk niet 10 ADVERTENTIE EDELSMIT JUWELIER Wij hebben een plaats vacant voor een met interesse in de juweliers branche. Kunstnijverheidsoplei ding strekt tot aanbeveling. Korte Houtstraat 16, Haarlem. Tel. 311582. Zijstraat Grote Houtstraat, lste straat links vanaf Houtbrug. Tel. na 6 uur 316470. Ik denk van niet 11 Waarschijnlijk 49 Zeker wel 25 Hieruit kan men dus zien dat deze maatregel als vervelend wordt ervaren bij het merendeel var de gezinshoofden. Dat weet minister Wit+eveen dan nu ze ker, als hij het al niet had vermoed. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit het onderzoek onder duizend gezinshoofden is duidelijk geble ken dat voornamelijk de minder-welge- stelden, de confessionelen (met name de Gereformeerden) en de ouderen het eens zjjn met de regeringsplannen om strenger te gaan optreden tegen ordeverstoringen. In Noord-Holland en Zuid-Holland is men het minder eens met krachtig optreden dan in de overige provincies. In Noord- Holland wenst 73 percent, in Zuid-Holland 79 percent krachtig optreden tegenover ongeveer 90 percent in de andere provin cies. In Amsterdam is de weerstand tegen de regeringsplannen het grootst: 55 per cent vindt het onjuist. De confessionelen vinden kennelijk dat gezagsdragers harder moeten optreden, althans gezien het feit dat 64 percent (te gen gemiddeld 52 percent) antwoordde het er zeer mee eens te zijn. Van de rooms- katholieken wil 91 percent (63 pet. zeer mee eens en 28 pet. mee eens) een krach tiger optreden en van de Gereformeerden gevers) 93 DCt. (70 DCt zeer mep eens pn 93 nrf mpp 7.nalc urollinhf f a vpruraphton urac MpHprlanHpr Ho maatrpcfplpn PnoH unnr r»nr»+ iron Ho AmctorHammorc 1 onrlo I i ilr 93 pet. (70 pet zeer mee eens en 23 pet. mee eens), tegen 86 percent voor beide catego rieën gemiddeld. Van degenen die beslist van plan zijn mee te doen bij een staking om vierhonderd gulden extra, is 35 per cent er echter voor dat de regering krach tig de orde handhaaft. Volgens Makrotest is voorts gebleken: Hoe lager de welstand, hoe groter de goed keuring van krachtig optreden tegen orde verstoringen. wel- mid- hogere lagere gest. denkl volkski volkski Zeer mee eens 40 57 65 69 Mee eens 30 26 24 23 Totaal 70 83 89 92 Vrijwel alle (97 pet.) ondervraagden van 65 jaar en ouder zijn het vaker eens met de harde lijn dan andere leeftijdsgroepen. Bij plaatsing van de jongsten naast de oudsten ontstaat het volgende beeld: tot 20 jaar 65 jaar en ouder Zeer mee eens 36 81 Mee eens 31 16 Totaal 67 97 Zoals wellicht te verwachten was, krijgt onze regeringscoalitie (K.V.P. en A.R.P., C.H.U. en V.V.D.) bij de voorge nomen maatregelen meer steun van de confessionelen en de hogere inkomens groepen. Het „linkse" Amsterdam staat het negatiefst ten opzichte van de in de Troonrede aangekondigde maatregelen. Van de confessionelen (vooral de gere formeerden) vindt 51 percent dat de re geringsplannen goed zijn voor ons land, tegen 35 percent gemiddeld in het gehele land. De welgestelden en de middenklas sers staan positiever ten opzichte van de te nemen maatregelen dan de lagere en hogere volksklasse, waarbij de welgestel den zich het positiefst uitlaten. De lagere volksklasse keurt de maatregelen het meest af: 39 percent vindt dat de plan nen „zeer slecht" voor Nederland zijn, tegenover ongeveer 25 percent bij de an dere groepen. Vindt 45 procent van de gemiddelde Nederlander de maatregelen goed voor ons land, slechts 29 percent van de Am sterdammers is het ei mee eens. Meer dan de helft van de Amsterdammers (56 percent) zegt dan ook dat de huidige re gering haar werk slecht of zeer slecht doet. Vanzelfsprekend zou men bijna zeggen zijn het opnieuw de confessione len en welgestelden die vaker van mening zijn dat de regering haar werk goed doet. De lagere volksklasse Is het sterkst in haar afkeuring: 38 percent is ontevreden over het werk van de regering. Lande lijk gezien is 24 percent ontevreden. Ook uit de antwoorden op de vraag, of het kabinet-De Jong zou kunnen blijven zitten tot de verkiezingen volgend jaar, ziet men dezelfde groepen positief rea geren als bij de vraag of de regering haar werk goed doet. Hoe welgestelder men is hoe vaker men denkt dat de re gering wel zal aanblijven, terwijl 32 per cent van de Amsterdammers (landelijk 19 percent), vindt dat deze regering weg moet. Verder is gebleken dat alleen staanden er iets minder zeker van zijn dat de regering zal kunnen aanblijven: 63 percent van deze groep denkt dat de regering kan aanblijven tegen ongeveer 75 percent van de gehuwden. In Utrecht en Zuid-Holland is men er meer van overtuigd dat de regering kan aanblijven. Landelijk gezien vond 73 per cent dat de regering zou kunnen blijven, terwijl dit percentage in Utrecht 83 en in Zuid-Holland 78 is. In Noord-Holland, Gelderland, Groningen en Drente is men er minder van overtuigd (ongeveer 65 percent) Toch blijkt vijftien percent van de mensen die denken dat premier De Jong en zijn ministers zouden kunnen aanblij ven, het beleid van het kabinet af te keuren. Aan de andere kant vindt min der dan de helft (41 percent) van dege nen die denken dat, het kabinet mag blij ven, het beleid goed.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2