VAN DAG T Momentopname bij flitslicht Protest in Rome tegen Nixons bezoek Amerikaanse minister van Defensie: „RUSSEN BOUWEN BASIS IN CUBAANSE HAVEN" GEWONDEN IN AMMAN Guerrilla's nog steeds in Irbid Gijzelaars: „Guerrilla's behandelden ons goed" Rapport kraakt onderwijssysteem in VS ""Basten achtergrond commentaar op a Paus gaat niet naar Saigon Rudi Dutschke mag wellicht toch in Engeland blijven Laird naar Turkije en Griekenland rz, '-r Behoefte aan hulp Drie weken gevangen in Jordanië ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 - U-2 vluchten Radio-Brazzaville maakt melding van komplot (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In een op 12 oktober te verschijnen studie, die in opdracht van de Camegiestichting werd gemaakt over de Amerikaanse openbare scholen, wordt een somber en beklemmend beeld gegeven over het onderwijs in de Verenigde Staten. Het rapport zegt dat weinig oude ren zich kunnen voorstellen „hoe troosteloos en vreugdeloos de meeste Amerikaanse scholen zijn, hoe onderdrukkend en kleinzielig de regels zijn die er gelden, hoe intellectueel steriel en van alle esthetiek ver stoken de atmosfeer, hoe weerzinwekkend groot het gebrek aan be schaving bij de onderwijzers en schoolhoofden, welk een minachting zij onbewust aan de dag leggen voor de kinderen". Eén op de vijf Wantrouwen Domme volgzaamheid Kennis Vastberaden binnenhuis architectuur meubelen gordijnen tapijten Een bliksem-enquête van het bureau Makrotest over de reacties op de laatste Troonrede en sommige daarin op de voorgrond tredende regeringsmaatrege len heeft interessant cijfermateriaal op geleverd, waarmee sociologen en amateur-sociologen zich geboeid kunnen bezighouden. Wij presenteren dat cijfer materiaal als een voorzichtige bijdrage tot de polemiek over de sfeer, die in Nederland bezig is te groeien naar de volgende verkiezingen toe. Meer dan een voorzichtige bijdrage kan zo'n enquête niet zijn. Natuurlijk koesteren wij geen twijfel ten aanzien van de vakkundigheid en verantwoorde lijkheid waarmee het onderzoek is verricht, al is het bijzonder snel in zijn werk gegaan, maar aan de andere kant willen wij er niet méér waarde aan gehecht zien dan in het algemeen aan opiniepeilingen van samengesteld karakter kunnen worden toegeschreven. De conclusies, volgens de methode van het wetenschappelijke onderzoek getrok ken aan de hand van de geldende normen en cijferverhoudingen, zijn aller minst onwrikbare dogma's. Zij kunnen geheel of gedeeltelijk onhoudbaar blijken, als men (maar dat is nu eenmaal praktisch en technisch onmogelijk) alle maatschappelijke beïnvloedingsfactoren plus alle individuele omstandigheidsin vloeden zou kunnen meerekenen. Omdat de groep geënquêteerden betrekkelijk klein is in verhouding tot het aantal volwassen Nederlanders, kan men bij het accepteren van de normen die voor dergelijke opiniepeilingen gel den, toch aardig scheef komen te zitten met de uitkomst. Dat is in het verleden herhaaldelijk gebleken. Men moet de waarde van zo'n enquête niet overschat ten en haar slechts interpreteren zoals zij in haar gebrekkige en ondoorzichtige aard (die de aard van alle opinie peilingen is) geïnterpreteerd wenst te worden: aardig, boeiend, verrassend maar geen orakeltaal. De uitkomsten zijn, binnen deze beper king gezien, uitermate didactisch. Men kan er in ieder geval uit leren wat Nederlanders in een bepaalde situatie en onder invloed van een recente gebeurtenis als de regeringsverklaringen en de begroting, menen te moeten antwoorden op de vragen die gesteld worden. Of zij een eerlijk antwoord geven of zij een voldoende kennis van de materie hebben of zij er wel behoorlijk over hebben nagedacht wat de vraag eigenlijk inhoudt of zij hun buurman, hun vrouw of hun schoonvader napraten of willen tegenspreken dat alles is ons en ook Makrotest onbekend. Wij weten slechts wat deze representatief geachte groep te vertellen heeft en dat alleen al is voer voor speculanten, voor pes simisten zowel als voor optimisten, voor ontevredenen en voor activisten. Kortom het is een (bliksemsnelle) blik achter de schermen in het ietwat duistere interieur van de Nederlandse gedachten- wereld. iWWUWniUWWnnnnnivwwvvvvv^f,'l**<l*<><l"itil<>IMI'>IMI<l<>lll>ll'>l>l><ll><tll<><ll>,l,l<>lllll><^^ Treinrovers. Vijf mannen en twee vrou wen, die gewapend waren met machine geweren, hebben een sneltrein overval len die op weg was van Rosario naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Zij eisten het geld op van de passagiers en gingen er daarna vandoor. ana». (Van onze redacteur in Rome) ROME. Het bezoek dat president Ni xon morgen aan Italië brengt heeft giste ren in Rome aanleiding gegeven tot enige opwinding. Er werden dertien auto's met Amerikaanse nummerplaten door linkse activisten in brand gestoken als voorspel tot massabetogingen tegen de komst van president Nixon. De Italianen interesseren zich ander zijds nauwelijks voor wat er buiten hun land gebeurt. Vooral de Romeinen vinden zichzelf oneindig veel belangrijker dan welke buitenlandse gast dan ook. Toen vorig jaar de Amerikaanse maanreizigers Italië bezochten werd de enige belangstel ling, die ze op hun weg ontmoetten, ge vormd door een groep mensen die tegen de zeer slechte huizentoestand in het land protesteerden. President Nixon zal overigens helemaal niemand op zijn weg ontmoeten, want hij verplaatst zich per helikopter. Van het vliegveld Ciampino gaat hij direct naar het Quirinaal, het officieel verblijf van de Italiaanse president, wiens gast Nixon is. Het bezoek aan de paus in het Vaticaan zal ook per helikopter plaatsvinden. Deze opzienbarende maatregelen werden geno men omdat de communisten hebben aan gekondigd dat ze fel tegen het bezoek van de Amerikaanse president zullen ageren. Deze houding is niet helemaal begrij pelijk. De communistische partij is even zeer onderdeel van de Italiaanse geves tigde orde dan welke andere partij. Belangrijk is het communistische pro test wellicht in relatie tot het bezoek van de Amerikaanse president aan zijn eigen zesde vloot, die er in de Middellandse Zee voor moet zorgen dat aan de Rus sichê'expansiedrang in dit gebied paal en perk wordt gesteld. Vanzelfsprekend is het bezoek van Nixon aan het vlaggeschip van de zesde vloot van grotere betekenis dan zijn besprekingen met de Italiaanse president Saragat en de Italiaanse pre mier Colombo. Het bezoek van Nixon aan de zesde vloot onderstreept het grote be lang dat in Washington aan de Ameri kaanse aanwezigheid in de Middellandse Zee wordt gehecht. Een curieuze bijeenkomstigheid is op het ogenblik, dat niemand buiten een klei ne groep ingewijden weet waar het vlag geschip met de commandant van de zesde vloot zich op het ogenblik bevindt. Vol gens berichten uit Israel patrouilleert het grootste deel van de vloot voor de kusten van Israel. Het is de vraag of dit voor de Amerikaanse president althans van Rome uit niet wat te ver weg zal zijn. ROME (AP) Paus Paulus VI kan tot z(jn spijt niet ingaan op een uitnodiging om als hij in november naar de Filippijnen gaat, een tussenlanding in Saigon te maken. De Zuidvietnamese minister van Buiten landse Zaken Phan Quang Dam had hem hiertoe uitgenodigd tijdens een particuliere audiëntie, maar de paus had geantwoord dat de gehele reis al geregeld was. LONDEN (DPA) De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maudling, over weegt de verblijfsvergunning van de voor malige Berlijnse studentenleider Rudi Dutschke te verlengen. Dit heeft hij gisteren aan de leider van de Engelse studentenunie, Jack Straw, meegedeeld. Waarnemers zijn van mening dat de Britse regering op de uitwijzing is terug gekomen onder invloed van de grote be langstelling die er voor de kwestie Dutschke bestaa. WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Defensie, Meivin Laird, en de chef van de Amerikaanse generale staf, admiraal Thomas Moorer, zullen begin volgende maand naar Turkije en Grieken land gaan om na te gaan hoe het met de verdediging van de zuidoostelijke flank van de NAVO is gesteld. De reis duurt van 1 tot 5 oktober. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie maakte gisteren be kend dat het over aanwijzingen beschikt dat de Sovjet-Unie bezig is om in de Cu baanse haven Cien Fuegos een vlootbasis in te richten, die vermoedelijk ook uitgerust kan worden voor gebruik door kernonderzeeërs. Kort na deze bekendmaking werd door het Witte Huis namens president Nixon de verklaring afgegeven, dat h« deze ontwikkelingen „zeer ernstig" opvat. Washington heeft Moskou gewaarschuwd dat de Verenigde Staten een verdere uitbreiding van deze basis niet zonder meer zullen aanvaarden. Minister van Defensie Meivin Laird, liet zich op een latere persconferentie gisteren echter voorzichtiger uit. Hij zei dat zijn ministerie al geruime tijd op de hoogte was van Russische activiteiten in Cien Fuegos, maar dat het nog steeds moeilijk is om precies vast te stellen wat de aard en omvang ervan was. Hij wees erop dat de Russische vloot in de afgelopen jaren meer dan eens gebruik maakte van Cubaanse ha venfaciliteiten, en dat deze laatste ont wikkelingen ook in dat kader zouden kunnen vallen. De Amerikaanse regering die de in lichtingen verkreeg door middel van de U-2-spionagevluchten over Cuba, is blijk baar gealarmeerd geraakt, omdat in de laatste dagen drie Russische vaartuigen in de buurt van Cien Fuegos werden ge signaleerd, waarvan men vermoedt dat zij materialen aan boord hebben voor de inrichting van een groot droogdok. Onder de ingewijden in Washington is de vraag gerezen waarom de regering Duizenden gewonden kinderen, vrouwen en bejaarden stromen het ziekenhuis van Achrafieh, in de Jor daanse hoofdstad Amman, binnen. „Wij kunnen hen onmogelijk helpen of hun lijden verzachten", zegt het personeel van het ziekenhuis in een SOS-boodschap aan „alle humani taire instellingen ter wereld". In de oproep wordt vooral „met spoed" ge vraagd om bloedplasma. Volgens een ooggetuige lagen er bij het Achrafieh- ziekenhuis één van de drie zieken huizen waar nog gewerkt kan worden ongeveer duizend mensen samen gepakt in de tuin, doden en gewon den door elkaar. Hij zei dat het ziekenhuis ernstig beschadigd is door granaten, en dat de water- en elek triciteitsvoorziening niet meer func tioneerde. De directeur van het ziekenhuis zei dat veel mensen, die tijdens de eerste dagen van de ge vechten gewond raaktenzijn over leden omdat ze niet naar een zieken huis gebracht konden worden. Op de foto: Gewonde mensen worden op een open vrachtwagen naar het zieken huis vervoerd. dit ogenblik heeft uitgekozen om, na de spanningen rond het Midden-Oosten, op nieuw een element van spanning te in troduceren in de betrekkingen met de Sovjet-Unie. Het antwoord daarop werd deels ge zocht in de reis, die president Nixon aan staande zondag onderneemt naar het Middellandse Zee gebied, en die met de ze krachtige taal aan het adres van de Sovjet-Unie nog meer in het teken wordt geplaatst van de Amerikaanse bereid heid om zijn belangen, zij het in Cuba of in het Midden-Oosten, te verdedigen. Daarnaast werd ook gespeculeerd dat deze Cubaanse ontwikkelingen bekend werden gemaakt om de Sovjet-Unie in een ongemakkelijke positie te plaatsen bij de onderhandelingen over de toe komst van het Midden-Oosten. Uit betrouwbare regeringsbron is ver nomen, dat de Amerikaanse regering eerst Egypte wil dwingen de vooruitge schoven Russische raketten langs het Suez-kanaal terug te trekken, voordat de vredesgesprekken worden hervat. Hiermee zou de regering de voorwaarde creëren die Israel gesteld heeft voor het opnieuw deelnemen aan deze gesprek ken. Het is mogelijk dat de pressie, die door middel van de bekendmaking van de Russische bedoelingen in Cuba op Moskou wordt uitgeoefend, erop bere kend is om de positie van Moskou in Egypte te verzwakken. (Vervolg van pagina 1) AMMAN (Reuter en AFP) Ook in Noord-Jordanië werd gisteren de strijd gestaakt. Buitenlandse correspondenten constateerden dat de steden Irbid, Ram- tha en Jerasj nog in handen waren van de Palestijnen. Deze steden waren echter omsingeld door Jordaanse troepen. Irbid en Ramtha zitten zonder water en elektriciteit. Water wordt aangevoed vanuit de Syrische grensstad Dera'a. In Jordanië bestaat dringend behoefte aan alle mogelijke soorten hulp. Het In ternationale Rode Kruis hoopt zeer spoe dig toestemming te krijgen voor het ope nen van een luchtbrug naar Amman. Een Palestijnse zendingsarts vertelde gisteren op een persconferentie in Bei roet, hoe begin deze week duizenden man nen, vrouwen en kinderen uit Ammans vluchtelingenkamp Al Wachdat waren ge stroomd onder de kreet „Allah is groot, Allah is groot" om Hoesseins troepen te smeken hun aanhoudend artilleriebombar dement op het kamp te staken. Dat ge beurde echter niet. „Mag ik een beroep op u doen voor één recht dat nimmer in een internationaale document is vastge- legd het recht van de mens op water", aldus deze zendingsarts. BRAZZAVILLE (AFP) De radio van de Centraal-afrikaanse staat Kongo-Braz zaville heeft gemeld dat er een nieuw kom plot is ontdekt tegen „de Kongeolese re volutie". Het radiostation viel in het bij zonder de Franse directeur van de onder neming „Sian", Vilgrain, aan. Hij zou „pro vocerend zijn opgetreden en gedreigd heb ben zijn onderneming op 5 oktober te sluiten". Staatshoofd Ngoeabi zou besloten hebben de „Sian" te naasten. AMMAN (AFP). Vervuild en onge schoren, maar in goede gezondheid en dolblij hebben de vijftien gijzelaars van het'Volksfront voor de Bevrijding van Palestina gisteren de Jordaanse militai ren begroet, die hen uit hun gevangen schap verlosten. De gijzelaars acht Britten, vijf Zwitsers en twee Westduit sers hebben opgesloten gezeten in een in het hevig beschoten vluchtelingen kamp Al-Wachdat aan de rand van Am man. Ze werden door de terugtrekkende com mandostrijders achtergelaten. Gister avond is nog een zestiende gijzelaar, een Zwitser, teruggevonden. voeld) dat de Russen in hun kennis superieur waren. De reactie daarop was typisch Ame rikaans: honderden scholen onderna men onmiddellijk spoedcursussen in wis- en natuurkunde om de Russen voor te blijven. De hervormers waren in dit geval jonge professoren die zich concentreerden op de feitelijke te verwerven kennis, maar die zich geen rekenschap gaven van hoe kinde ren leerstof tot zich nemen. Het re sultaat. na een korte opleving, was dan ook gering. De studie werd geschreven door Charles Silberman, een voormalige docent aan de Columbia Universiteit, die daartoe zelf ruim honderd scho len bezocht. Honderdvijftig andere scholen werden door drie medewer kers bestudeerd. De studie Kostte ruim een miljoen gulden, nam drie jaar in beslag en werd gefinancierd door de Carnegie Stichting. De bevin dingen van Silberman worden uitge geven onder de titel „Crisis in de klaslokalen" (553 pagina's). Het onderwijs in de VS is al jaren een nationaal zorgenkind, niet het minst omdat er geen gecentraliseer de maatstaf of systeem bestaat voor de opleiding van leerkrachten, noch voor de samenstelling van de lesroos ters. In de praktijk betekent dit, dat ie dere Amerikaanse staat (zoals ook met de wetgeving) zijn eigen maat staven aanlegt, en dat er talrijke scholen en pseudo-universiteiten (col leges) bestaan, die niet geaccredi teerd zijn. De leerlingen daarvan kun nen om die reden niet overstappen naar wel erkende instituten van on derwijs. Het rapport laat zich niet in met deze verouderde onderwijstoe standen, maar concentreert zich op openbare scholen, die federale of staatssubsidies ontvangen. De laatste belangrijke vernieuwing van het Amerikaanse onderwijs vond plaats omstreeks 1920 en 1930. toen progressieve ideeën werden geïntro duceerd die echter in de meeste ge vallen alleen doordrongen tot de scho len aan de oostkust De essentie van deze stroming, was de gedachtengang dat de school er voor het kind hoort te zijn, en niet omgekeerd, maar een van de latere kritieken beticht deze richting ervan zoveel aandacht aan het kind te besteden dat de inhoud van het onderwijs werd veronacht zaamd. Kort na de tweede wereldoorlog werd in talrijke publikaties en ook in de pers alarm geslagen over het ver schijnsel dat zoveel Amerikaanse jon geren onvoldoende konden lezen en schrijven, een verschijnsel dat ook onlangs weer in New York werd ge constateerd toen bleek dat één op de vijf leerlingen van middelbare scho len deze essentialia niet onder de knie heeft. Omstreeks 1955 bracht de rebelse admiraal Rickover, die de vader ge noemd wordt van de Amerikaanse kernonderzeeërs, verslag uit van een onderwij sstudie die hij in Europa had ondernomen en die het antwoord moest zijn op de toen algemeen ge stelde vraag: „Waarom kan Jantje niet lezen?" Rickover stelde in zijn rapport Ne derland toen als het voorbeeld van een goed uitgebalanceerd onderwijs systeem (dat was jaren vóór de mammoetwet). Zoals met zoveel zaken in de VS, bleef het echter bij dat rapport en werd geen poging ondernomen de ge wenste verbeteringen aan te bren gen. Toen kwam de superverrassing van de Russische Spoetnik in 1957, het „bewijs" (tenminste, zo werd het door miljoenen Amerikanen toen ge- Het Carnegie-rapport, dat door on- derwijsexperts het beste wordt ge noemd dat in de afgelopen twintig jaar op dat gebied werd ondernomen, is nu een hernieuwde poging om aan dacht te vestigen op de zo noodzake lijke veranderingen. Auteur Silberman zegt wel, dat de scholen over bet algemeen genomen beter zijn geworden, maar dat neemt niet weg dat hij ze ronduit „onver draaglijk" noemt. Hij zegt dat de Amerikaanse scholen functioneren op een basis van wantrouwen. De leer krachten gaan ervan uit dat de leer lingen niet vertrouwd kunnen worden waar het om de bepaling van hun ei gen belangstelling gaat en schoolhoof den vertrouwen op hun beurt het ei gen lerarenkorps niet. „De belangrijkste eigenschap die de scholen gemeen hebben", zei Sil berman, „is het geobsedeerd zijn door orde en de handhaving ervan". Op die manier zijn de leraren in de eerste plaats discipline-handhavers, en discipline wordt dan gedefinieerd als „de afwezigheid van lawaai en be weging". Het rapport stelt verder dat veel van wat er cp de lagere scholen wordt geleerd, „voor een kind de moeite van het weten niet waard is, laat staan voor een volwassene en weinig zal er dan ook van blijven hangen". „De banaliteit en trivialiteit van de lesroosters op de meeste scholen zijn ongeloofwaardig wanneer men het niet aan den lijve heeft ondervonden", gaat Silberman verder. Hij redeneert dat de leerlingen in deze scholen ge heel afhankelijk worden gemaakt van de leraren en het resultaat daarvan is een autoritair systeem, dat de kin deren opleidt tot domme volgzaam heid. De leerkrachten worden niet beoor deeld aan de hand van de resultaten die zij met hun leerlingen bereiken, maar naar de mate van discipline die zij weten uit te oefenen. SILBERMAN pleit voor informele en „open" klassen, waarin de kinde ren hun eigen interessen tot ontplooi ing kunnen brengen zonder de „tiran nie van het lesrooster". Naar het voorbeeld van dergelijke scholen in Engeland, zouden de lerarem in zulke klassen die belangstelling moeten le ren stutten met een overvloed aan lectuur en feitelijke kennis. Hij ziet deze scholen als in wezen zonder de beruchte lessenaar van de leraar en zonder het klassikale groepsonderwijs, doordat de activi teiten door de kinderen zelf worden ontplooid en niet door de leerkracht. Maar Silberman wijst erop, dat dit niet hetzelfde is als het de kinderen maar laten doen waar ze zelf zin in hebben. Hij ziet het als de taak van de leraar om de kinderen in hun be langstelling te stimuleren en te leiden en vooral om hen te leren de juiste vragen te stellen. Volgens het rapport verdwijnen in dergelijke klassen alle „orde"-proble- men en komen daarvoor „vreugde, spontaniteit en activiteit" in de plaats gekoppeld aan een grote mate van zelfbeheersing onder de kinderen zelf. „In deze scholen zie je eenvoudig de kinderen met de bekende glazige blik niet meer", schrijft hij. Het Carnegie-rapport zal ongetwij feld in ruime kring onderwerp van discussie zijn, maar het is te vrezen dat het ontbreken van een nationaal aanvaard onderwijsminimum oorzaak zal zijn dat ook deze studie niet die praktische resultaten zal opleveren die er de opzet van is. Toen de Jordaanse soldaten arriveer den, omarmden zij ons", zo vertelde de gezagvoerder van de gekaapte DC-8 van Swissair, Fritz Schreiber uit Zürich, die de hele duur van zijn gevangenschap (sinds 6 september, dus bijna drie weken) een klein dagboek heeft bijgehouden ,op een groot vel papier". Schreiber zei: Wij zaten in een klein huis in een bui tenwijk van de stad: met z'n zestienen twee kleine vertrekken van drie bij drieëneenhalve meter. De piloten en pas sagiers van de BOAC zaten in één kamer, de bemanningsleden en passagiers van het Swissair-toestel, plus een Zwitser uit de TWA, in het andere". „Het huis lag midden in de gevechts zone. De granaten ontploften op tien me ter afstand.- Rondom werd gevochten. Vanmorgen nog schoten guerrilla's vanaf het dak. Zij vluchtten op het laatste mo ment, toen de soldaten in de buurt kwa men. Wij hoonden toen vrouwen en kinde ren „Kallas, kallas" schreeuwen „Het is voorbij, het is voorbij". Daarna viel een diepe stilte. Een van ons hing een wit hemd voor het raam. Een soldaat zag het, waarna een tiental militairen het huis binnendrong. Wij wa ren dol van vreugde. De soldaten omarm den ons. Zij brachten ons direct weg, want er werd in de hele wijk nog ge schoten". „Wij zijn heel goed behandeld, en de guerrilla's traden zeer correct tegen ons op, daar wil ik de nadruk op leggen. Wij hadden overdag vijf tot tien gewa pende bewakers en 's nachts een stuk of twintig. De Fedajin hadden waarschijnlijk wei nig munitie. Zij gaven ons water en thee te drinken, en als eten kregen wij brood» olijven, vlees in blik, kaas en jam. De laatste dagen hadden we nog maar heel weinig water", aldus het relaas van de Zwitserse piloot. Ook gezagvoerder Cyril Goulborn van de Britse VC-10 vertelde, dat de gijze laars goed behandeld waren. De Palestij nen maakten een uitermate vastberaden indruk, en Goulborn achtte alle voor zorgsmaatregelen tegen vliegtuigkapingen gezien hun houding nutteloos. ADVERTENTIE Kantoor en werkplaats LEIDSEVAARTWEG 97, HEEMSTEDE TEL. 28 70 65, privé 2414 92 (MMWWWIfyWWIAAfyWWMfWWyWWWWWWWWWWWIAAflAAAftM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3