Hoofdbedrijfsaalmoezenier jubileerde I r fc Oud-wethouder Verbeek wordt tachtig jaar Bloemenprijs handhaaft zich ondanks warme weer Garnalenbedrijf liet geboden kans dit jaar niet schieten Parkeerplein achter Noordarcade Binnenkort gereed Oud-renners van Kennemerland weer op fiets Sterke sprinters op Alkmaarse baan Stroom van gelukwensen en cadeaus Eenrichtings verkeer in Driehuis Tulpen waren duur Beter produkt brengt meer op en reservoir wordt rijker Wethouder geslaagd voor doctoraal Organist verkoopt platen ten bate van orgelfonds EXAMENS 4" ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1970 ft (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Maandag 28 sep tember hoopt de heer R. Verbeek, oud-wethouder van Velen, zijn tach tigste verjaardag te vieren, waarmee hij dus de leeftijd der „zeer sterken" zal bereiken. Helaas wordt het geen feestdag zoals de aanstaande jarige zich had voorgesteld, want in ver band met een lichte ongesteldheid heeft zijn huisarts hem voor enige dagen naar het bed verwezen. Van daar dat de reeds aangekondigde vi site, zoals het Velsense college van B. en W. door de heer Verbeek moest worden afgezegd, omdat hij maandag nog niet in staat zal zijn bezoek te ontvangen. Drie havens Ér# wm, 1X7#? r-*t| WmMÊ. 111Wm #11 Éi Vanmiddag in Heemskerk WEEKABONNEMENTEN v: Burgemeester J. G. S. Bruinsma en drie wethouders complimenteren de jubilerende hoofdbedrijfsaalmoeze nier onder aanbieding van een ge schenk. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Op het parcours in de Wijkermeer houdt de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" zondag de eer- te van een tweetal ritten van oud-ren ners. Door Jan Zoutman is daarvoor een fraaie beker in het vooruitzicht gesteld. Onder de oud-renners schijnt veel ani mo te bestaan om weer eens op de race fiets aan de slag te kunnen en een Sjaak de Goede komt er zelfs helemaal voor uit Brabant over. Anderen zijn reeds vol op in training. Aan de start verwacht men een Fred van Tongeren, Han Wes ter, Coen en Jan Visser, Fons Scheir- link, de oud-Tour de Francerenners Ab Geldermans en Coen Niesten met Jan Groot, Henk Kuitwaard, Jan Timmer en vele anderen. De meesten van deze ren ners moeten zich nog opgeven. Zij heb ben daarvoor tot voor de start de tijd. De tweede rit voor oud-renners vindt zondag 4 oktober doorgang. Beide keren moeten de deelnemers het 8,5 km. lange parcours driemaal afleggen en is de start om tien uur. Degene die over de twee ritten het succesvolst is, komt in het be zit van de beker. (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Op de Alkmaarse wie lerbaan wordt zondag een aantrekkelijk programma afgewerkt met als hoofdscho tel een internationaal omnium voor prof sprinters. Daarbij zijn de Australiër Gor don Johnson, die zo verrassend de we reldtitel sprint greep, zijn in België wo nende landsman Ron Baensch, de Belg Robert van Lancker en de Nederlandse kampioen Leijn Loevesijn (derde in het wereldkampioenschap) van de partij. De vier profs nemen het tegen elkaar op in de sprint, een tijdrit met vliegende start, afvalrace en een Australische ach tervolging. Het kan dus een spannend en interessant omnium worden. In het omlijstingsprogramma rijden de amateur-stayers Jan Ottenbros, Klaas Plot, Dries Kalee, Fred Rompelberg en Wim Keizer twee manches (10 en 15 km.) achter de motor. De andere amateurs, on der wie Jan Jansen, Rhett van Trigt, Jan de Jong, Gerrie Fens, Rob Duin, Ruud Halier, Nico Alles, Karei van Nimwegen en Gerard Kamper, rijden een klasse- mentsrit, afvalrace en rit over onbekende afstand. De wedstrijden beginnen zondag middag om half drie. Zij spoelt en zeeft en zorgt voor een consumptiegarnaal die graag aftrek vindt bij handel en liefhebber, Deze spoel- en sorteermachine geeft onder maatse garnaal en bijgevangen onder maatse platvis bovendien een kans langer in leven te blijven. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De receptie, welke vrijdagmiddag was belegd in het Be- drjjfsapostolaat te Beverwijk ter gelegen heid van het zilveren priesterjubileum van hoofdbedrijfsaalmoezenier C. F. A. Geraets is door een overweldigend aan tal personen bezocht. De ruimte waarin de jubilaris reci pieerde is ondanks dat het een komen en gaan was van bezoekers van vier tot zeven uur doorlopend geheel bezet geweest. Het was zoals een van de aalmoeze niers het uitdrukte: „rijk en arm wa ren aanwezig". Schier elkeen, die in meerdere of mindere mate met de jubi lerende bedrijfsaalmoezenier in contact is geweest, kwam hem vrijdagmiddag complimenteren, waarbij de meeste ge lukwensen gepaard gingen met het aan bieden van een stoffelijk blijk van mede leven. Tot de vele aanwezigen, waaron der afkomstig uit Haarlem en Rotterdam, behoorden ir. W. Schoenmaker lid van de Raad van Bestuur van Hoogovens; bur gemeester J. G. S. Bruinsma in gezel schap van de wethouders A. J. Hermes, P. Schipperus en P. Sigon die een geschenk aanboden; burgemeester H. Nie len van Heemskerk en wethouder A. F. M. van Herpen alsmede de wethouders J. van Leeuwen en C. Ockeloen van Velsen. Het woord werd gevoerd deze middag door mr. E. Minderop nan»ens de Beheersraad van het Bedrijfsaposto- laat in de bisdommen Haarlem en Rot terdam. Hij noemde de jubilaris een wer ker van het eerste en het laatste uur wiens vast geloof in God en de mens het geheim inhield van zijn ontwapenen de benadering. Uit naam van de Be heersraad ontving de zilveren hoofdbe drijfsaalmoezenier een geschenk onder couvert. Zeer velen hebben nadien nog hun opwachting gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Voor het gedeelte van d«f Driehulzerkerkweg tussen de Van den Vondellaan en de Verloren van Themaat- laan zal met ingang van donderdag 1 ok tober een verkeersmaatregel worden inge voerd, waardoor op dit deel van de weg het verkeer in noordelijke richting aan zienlijk zal worden beperkt. Er zal een richtingsverkeer worden ingevoerd op het eerste stuk van deze weg, namelijk dat tussen Van den Vondellaan en Waterland weg. Aanleiding tot deze maatregel is, dat het verkeer op deze slechts 4 5 5 meter brede weg steeds drukker wordt en de oorzaak is van ongerustheid bij omwonenden en de ouders van schoolgaande kinderen. Door het ontbreken van voet- en fietspa den moet immers alle verkeer, auto's, fietsers en voetgangers van dezelfde rijbaan gebruik maken. Deze situatie is te meer ongewenst gezien het grote aantal jeugdige en zeer jeugdige weggebruikers. Er zijn in deze omgeving veel scholen waarbij twee kleuter- en twee lagere scho len. Door het eenrichtingsverkeer zal het verkeer, dat uit de richting Driehuis en Santpoort in noordelijke richting rijdt, worden verhinderd de Driehuizerkerkweg op te rijden en gedwongen de route te kiezen langs het daartoe veel meer geëigen de traject Waterloolaan-Minister Van Hou tenlaan. Voorkomen wordt zo echter, dat de bewoners van de Driehuizerkerkweg zelf te veel hinder van die maatregel on dervinden. Zij kunnen, komende van hun woning, desgewenst nog wel in noorde lijke richting rijden. De omwonenden zijn door burgemeester en wethouders van deze maatregel, die de verkeersveiligheid aanzienlijk zal kunnen bevorderen, per circulaire op de hoogte gesteld. De heer R. Verbeek werd 28 september 1890 in Nieuwe Niedorp geboren, waarna hij op tweejarige leeftijd naar IJmuiden verhuisde, omdat zijn vader hier een func tie bij de douane kreeg. Wat de politieke loopbaan van de heer Verbeek betreft kan worden vermeld, dat hij in 1939 een zetel in de Velsense raad verwierf als lid van de Vrijzinnig Democratische Bond. Ook na de oorlog keerde hij in de gemeenteraad terug, maar nu als fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. Daarnaast had hij in 1945 nog meegewerkt aan de oprichting van Volksherstel, om na de likwidatie daarvan voorzitter te worden van de Vel sense stichting voor sociaal cultureel werk. In 1955 werd de heer Verbeek gekozen tot wethouder, welke functie hij tot sep tember 1965 heeft bekleed. Hij achtte de tijd van zijn afscheid gekomen toen het Velsense stadhuis eenmaal was geopend, waarbij zUn laatste officiële daad bestond BEVERWIJK. Ondanks het zomerse najaarsweer handhaafden de bloemen- prjjzen zich goed. Er komen grote aanvoe ren van tros-chrysanten die nogal ruimte in beslag nemen. Men had deze week dan ook weer ruimte tekort om alles snel en vlot te kunnen verwerken. De eerste tulpen die maandag aange voerd werden, liepen nog in prijs op. Zo ging de Oxford tot 5,per bos van de hand. Anjers waren niet zo duur als de vorige week, er werd nu tot 20 cent per IJMUIDEN. In het begin van dit jaar stelde dr. R. Boddeke, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek in IJmuiden, dat overheidsmaatregelen en natuurlijke oorzaken de garnalenvis serij in 1970 een unieke kans zouden bie den om in korte tjjd orde op zaken te stel len. Het garnalenbedrijf heeft die kans niet voorbij 'e laten gaan. In april 1970 trad een heel pakket van struktuurmaatregelen in werking. Daar bij werd gesteld, dat garnalen, aan boord gezeefd met een zeefwijdte van 6.88 mm, in aanmerking kwamen voor een rijks premie: als de schudzeef was gebruikt, kreeg men 20 cent, bij gebruik van de spoel- en sorteermachine 40 cent per kilo gram. Deze premies werden in juli ver laagd tot respectievelijk 15 en 30 cent. Tegelijkertijd (ook in april) heeft het Produktschap voor Vis- en Visprodukten de zogenoemde controlezeefwijdte op de afslag van 6,5 op 7 mm gebracht, met de bedoeling grotere garnalen aan te la ten voeren. Met uitzondering van Bres- kens is momenteel op alle afslagen de controlezeef verwijd: in Colijnsplaat is gebruik van 7 mm-wijdte facultatief ge steld. Intussen wordt hoe langer hoe meer gebruik gemaakt van de spoel- en sor teermachine, dankzij de drie mille stimu lans van de zij-de der rijksoverheid. In Zoutkamp en in Den Oever wordt goed de hand gehouden aan de grotere zeefwijdte, die zowel op zee als op de af slag wordt toegepast. In Den Oever voerde men vorig jaar juli en augustus betrekkelijk kleine garna len aan, ongeveer 93 ton, waarvan 6 ton werd doorgedraaid. De gemiddelde prijs was 1.55 per kilogram. In augustus van dit jaar was de oogst 139 ton, waarvan slechts 3 ton doordraaide en er werd een gemiddelde kiloprijs van 2.47 gemaakt. Breskens (waar men vastgehouden heeft aan de 6,5 mm afslagzeefwijdte, had dit jaar (in augustus) een aanvoer van 36 ton, terwijl de gemiddelde prijs 2.12 be droeg, tegen vorig jaar 44 ton aanvoer en een gemiddelde prijs van 2,47. Vorig jaar waren de in Breskens aan gevoerde garnalen groter dan die welke in Den Oever werden aangevoerd. Dit jaar is het omgekeerde het geval. Zoutkamp had vorig jaar juli een op brengst van 100.000 aan garnalen; juli 1970 liet een opbrengst van 251.000 zien; voor augustus respectievelijk ƒ99.000 en ƒ234.000. Vorig jaar draaide in juli en augustus 51 ton door, in genoemde twee maanden van dit jaar slechts 5 ton. Vorig jaar ging men „voor het (opvang) fonds vissen"; voor de doorgedraaide gar nalen streek men de minimum prijs op. Het was toen voordeliger veel kleine gar nalen inplaats- van een kleiner hoeveel heid goede grote garnalen aan te voeren. Nu is dit spelletje over. Er wordt „wij der gezeefd." Er blijven meer garnalen in leven. Men brengt een beter produkt op de markt. Nu wordt alleen geoogst wat de handel goed kan gebruiken. „Wij Er is nóg een prettig geluld: het lijkt er op, dat in oktober er een goede gar nalen vangst zal zijn. De winter is, in januari en in februari 1970, streng ge weest. Een koude winter heeft altijd een gunstig effect op de garnalenstand in de daarop volgende herfst. De in februari ge boren larfjes zijn in oktober consumptie garnaal geworden. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Wethouder P. J. Schip perus is vrijdag geslaagd voor het docto raal examen Nederlands recht eerste deel. De heer Schipperus is voornemens deze studie voort te zetten, zij het „in alle rust" daar hij de studie beschouwt als een vorm van ontspanning. Radio-opname. Het radio-evangeli satiewerk van de Stichting Kerk Zonder Grenzen verzorgt een radio-opname van de kerkdienst van zondagmorgen negen uur in de Vredevorstkerk. Deze opname wordt uitgezonden via radio Bloemendaal op zondag 18 oktober om kwart over twaalf. Voorganger in deze dienst is dr. B. Wensel. Het jeugdkoor van de Vrede vorstkerk onder leiding van de heer G. H A. van Schaik verleent eveneens mede werking. zijn nu op Boddeke. de goede weg" meent dr. stuk betaald, met een uitschieter tot 36 cent per stuk. De tros-anjers varieerden van 70 tot 140 cent per bos. De rozen zijn ruim vertegenwoordigd met prijzen van 12 tot 48 cent per stuk, de kleinere roosjes gingen tot 16 cent per stuk. Er komen grote partijen iris prof. Blauw die tot 110 cent per bos gingen. Fresia was goedkoper en lag nu tussen 75 en 245 cent per bosje. De aanvoer van nerinen wordt groter, de prijs houdt zich staande en ligt tussen 60 en 145 cent per stuk. Bij de nog ruime aanvoer van lelies zag men de Rubrum tot 245 cent per tak gaan, de tijgerlelie kwam tot 50 cent per tak. Gladiolen zijn nog altijd aan de markt voor prijzen van 35 tot 110 cent per bos De prijs van de chrysanten trok vrijdag bij een ruim aanbod nog aan. Kocht men in het begin van de markt de „tros" rond een gulden per bos, bij het scheiden van de markt betaalde men tot 130 cent per bos. De jaar-rond chrysanten varieerden van 110 tot 200 cent per bos. Per stuk werd er voor de geplozen chrysanten tot 45 cent per stuk betaald. De restanten van de zomersnijbloemen gaan nog steeds voor behoorlijke prijzen van de hand. De potplanten waren goed te verkopen, waarbij de cyclamen tot 550 cent per stuk kwamen. De prijzen van de snijbloemen waren vrijdag: anjers 7-36, tros-anjers 70- 140, asters 28-40, chrysanten 45-130, jaar- rond 110-200, per stuk 15-45, dahlia 45, fresia 75-245, gerbera 21-38, gladiool 35- 110, iris 12-110, tijgerlelie per tak 34-48 Rubrum 110-245, liatrus 110-190, nerine 60-145, orchidee 40-280, roos 12-45, per tak 18-28 en baby roos 6-16. uit het heien van de eerste paal voor het grote woningcomplex in Zeewijk, waarvan de bouw met hem als wethouder was voor bereid. De heer Verbeek, die ook vele jaren economisch directeur is geweest van de provinciale ziekenhuizen in Santpoort, Bakkum en Medemblik, werd in 1949 be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. De bijna tachtigjarige mag zich nog in een uitstekende gezondheid verheu gen, waarbij hij een groot deel van zijn dagen vult met het verzorgen van zijn tuin en fraaie bloemenkas. „Ik kom zelfs nog tijd tekort", verzekerde hij ons telefonisch. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De in Haarlem woonachtige organist Klaas Bolt, advi seur bij de restauratie en thans ook re paratie van het orgel in de Hervormde Kerk onderneemt vanmiddag ook een actie om geld in te zamelen voor het repareren van het vorige week vernielde kerkorgel. In het kader van een tocht langs de kerkorgels in Noord Holland vandaag zal hij met zijn gezelschap Heemskerk aandoen. Hij wil hier de zorgenoemde or geltocht onderbreken teneinde grammo foonplaten te gaan verkopen. Een deel van de opbrengst zal bestemd worden voor het orgelfonds. Klaas Bolt hoopt om streeks vijf uur met de verkoop te be ginnen. Het betreft platen met voorna melijk opnamen van het orgel in de Be verwijkse Grote kerk, dat voor hem is bespeeld. Op de hoes staat eveneens het orgel van Heemskerk afgebeeld. Zoals wij reeds berichtten werkt ook de Heemskerkse middenstand aan een inzamelingsactie door bussen in de win kels te plaatsen, waarin het publiek de bijdragen kan deponeren. AMSTERDAM. Geslaagd voor het kandidaatsexamen sociale wetenschappen: M. P. M. de Goede (Beverwijk) en F. P. M. Metz (Haarlem). dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar da bezorger* op donder dag moeten afrekenen. DC ADMINISTRATIE *v/i MÊmÊM. 4 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het kan niet worden ont kend, dat het gemeentebestuur van Vel sen veel aandacht besteed aan parkeer voorzieningen in het centrum van IJmui den. Verscheidene grote terreinen in de naaste omgeving van de Lange Nieuw- straat bieden plaats aan honderden auto's, juist op de punten waar de parkeerhavens langs de lange Lange Nieuwstraat onvol doende plaats bieden. Vóór de regenperiode aanbreekt zul len de automobilisten gebruik kunnen maken van het grote parkeerplein dat thans wordt aangelegd tussen de Vechtstraat en de Scheldestraat. Geen modderige, oneffen vlakte, maar een geëgaliseerd, verhard en met duide lijke witte strepen ingedeeld terrein. Dat was tot nu toe het geval bij de nieuwe winkels in de Zuidarcade en de Noordarcade, halverwege het Marktplein en het Moerbergplantsoen. De winkels waren voor automobilisten moeilijk bereikbaar, omdat alle parkeer ruimte vóór de winkelgalerijen is gere serveerd voor de bussen. Aan weerszijden zijn namelijk halteplaatsen. De tamelijk smalle Vechtstraat en Scheldestraat bieden geen oplossing voor de parkeerproblemen. Achter de Noordarcade lag evenwel een zeer groot terrein braak, waarop aanvan kelijk een school zou worden gebouwd. Die plannen zijn niet doorgegaan en nu heeft men het terrein benut om er een parkeerplein van te maken, dat voldoende capaciteit heeft om alle parkeerproblemen in deze omgeving op te vangen. Van de Lange Nieuwstraat uit ziet men het terrein evenwel niet liggen. Dat is ook het geval met het grote parkeerter rein achter de Hema en met dat achter het postkantoor. Duidelijke verwijzingen naar de parkeerplaatsen zijn een voorwaarde voor een optimaal gebruik ervan. De in richting van de terreinen voldoet aan alle eisen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5