Jürgen Tschan eerste in Parijs-Tours René Pijnen kon tweede plaats veilig stellen DRAMATISCHE VAL KOSTTE JAN JANSSEN DE EERSTE PLAATS Janssen liep een shock op Landskampioen Aalsmeer te zwak voor Swift en Hellas Dschen-Dui stelde teleur EE KA JU KANSLOOS TEGEN NAUWELAERTS Harde klap voor wielersport FIAC ordonneert: geen reclame bij amateurs Van Looy liet 40 mille schieten Wij hadden zoiets al verwacht lemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. SELL Van Steenbergen: 13 HOTEL ROYAL MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 .'V' L: - -■ SFEER en GEZELLIGHEID TWEE DINGEN ÉÉN BEGRIP Boeiend Consequenties vuvt/VVVfVV/VV\|YtfVVVVVVVVMV-WVVVVVVVVVVVVVVV''V^i*VV^*Jfc<*<^li%#>*w%,>*><>#l/><w>#llw%#WWWWW%/V%A/VVVVVWVV%/^A/' f (Van onze sportredacteur) TOURS Wat een glorieuze triomf zou worden voor de Neder landse beroepswielrennerü, werd een drama in Tours. Niets scheen meer een Nederlandse zege in de klassieker Parijs-Tours in de weg te staan, toen Jan Janssen achter de jonge Duitse prof. Jürgen Tschan het aankomstcir cuit op kwam stuiven met 56 secon den achter zich een schitterend ach tervolgende René Pijnen. De BIC- ploeg van Janssen had de koers op de Hollander afgestemd. Alles ging pre cies zoals ploegleider Maurice de Muer al in een draaiboek had opge tekend. Maar in dat draaiboek was één ding over het hoofd gezien: de akelig scherpe bocht bij de entree van het circuit. En daar kreeg Jan Janssen de zoveelste dreun van het onfortuin te verwerken. Tschan. die op kop reed, kon zich nog In evenwicht houden maar Janssen schoot als een oranje flits tegen de grauwe trot toirband. Versuft bleef hij liggen, bloe dend boven zijn rechteroog en vol scham pen en schaven op zijn lichaam. De Muer sprong uit de wagen, vloekte over de „malchance" en boog zich toen zorg zaam over zijn troetelkind en waardevast wieier kasstuk. Janssen werd op een zak met stro neergezet. Hij zag er wazig zijn tegenstanders langs komen, eerst Pijnen, die Tschan niet meer te pakken kon krijgen en tweede werd, daarna Reybroeck en de rest van het door de warmte en de harde wind sterk uitge dunde veld. Naast Jan Janssen lag zijn fiets. Des morgens bij het vertrek in Versailles had de Nederlander nog op de open plaats gewezen op de buis van zijn fiets waar al zijn grote triomfen op geschil derd waren: Daar is nog plaats voor Parijs-Tours. Die heb ik nog nooit ge wonnen. Ik wil vandaag iets groots doen' Daar zat Janssen nu, bebloed en met gescheurd shirt. En daar lag de fiets Het noodlot, begonnen in de eerste klas sieker van het jaar, Milaan-San Remo waar hij door een zware val werd uit geschakeld. was als een zwarte vogel weer op de Brabander neergedoken in de een na laatste grote wedstrijd van het seizoen. Parijs-Tours liet weer wat hoop gloren in het Nederlandse professionele kamp Want steeds hebben de Nederlandse cou reurs in de voorste gelederen gestreden, wetend dat er nu kansen voor het grij pen lagen om ergens „thuis" te komen na de ontmanteling van de Nederlandse beroepswielrennerij. Met name Jan Serpenti heeft zich van de eerste tot de laatste kilometers inge spannen en René Pijnen wilde zijn toe komstige baas van BIC laten zien, dat hij wel degelijk een formidabel stuk kan fietsen. De kansen op succes lagen er dan ook wel, omdat Merckx ontbrak hij doet het wat rustiger aan alsmede de formatie van Salvarani (met Gimondi en Godefroot). Het was een zeer levendige koers, waarin niet gewandeld werd en steeds nieuwe kopgroepen en felle jachten ont stonden. In dat strijdgewoel tobde Harry Steevens tweemaal met een lekke band er. werd Vianen als enige na 75 km vast gehouden bij een gesloten overweg, ter wijl de anderen onder de bomen doorkro- v-: V- TOURS. Jan Janssen, uitgescha keld, voor een ereprijs in Parijs-Tours door een valpartij is gisteravond in de finishplaats opgenomen in een zieken huis. Janssen ging onmiddellijk nadat hij in Tours was aangekomen naar een ziekenhuis voor behandeling van een aantal niet ernstige oppervlakkige verwondingen, die hij bij zijn val had opgelopen. Nadat hij was behandeld ging hij op de fiets terug naar zijn hotel. Daar teruggekeerd, voelde de Nederlandse renner zich niet goed. waarop hij weer naar het ziekenhuis werd vervoerd. Toen hij voor de tweede keer in het ziekenhuis kwam, zijn een aantal foto's van hem gemaakt. De artsen vertelden dat Janssen bij zijn val een shock had opgelopen en dat hij bij zonder opgewonden was. Men achtte het het beste hem voor nader onder zoek in het ziekenhuis te houden. Janssen heeft een niet te diepe snee in zijn voorhoofd en een aantal niet ernstige verwondingen aan de linker schouder en op andere plaatsen aan het lichaam. Jan Serpenti (links) en Raymond Poulidor gingen al vlug na het startschot aan de haal. Hun vlucht haalde echter weinig uit. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. Meest opvallende resul taat van dit handbalweekeinde is de dubbele nederlaag van landskampioen Aalsmeer. Zaterdag moesten de Aals meerders in het sterke Arnhemse Swift hun meerdere erkennen en zondag klop te het toch niet zo imponerende Hellas de zwart-witten. Tegen Swift werd het een gelijkopgaande ontmoeting, waarin de gasten bij de rust met 7-5 leidden. In de tweede helft kreeg Aalsmeer vele kan sen, maar strandde vaak op de uitblin kende Swift-doelman George van Noesel. In de slotfase stopte hij zelfs twee straf- worpen en voorkwam hiermee, dat Aals- meer zijn tegenstander nog kon bedrei gen. Swift won met 12-9 Aardewijn en Loeffen schoten ieder driemaal raak. In Den Haag leek Aalsmeer tegen Hel las in de eerste helft op een overwinning af te stevenen. Het nam een 9-4 voor sprong. Na de rust kwam er een herbo ren Hellas binnen de lijnen en het werd 10-10. Het spel werd harder en Aalsmeer moest toezien hoe Hellas deze ontmoe ting verdiend met 16-14 won. Topscorers waren Ries de Wagenaar voor Hellas en Dick Elenbaas voor de gasten. Attila had een goed weekeinde en be haalde drie punten door een overwinning op Hellas en een puntenverdeling tegen Swift. Tegen Hellas was Adrie de Jong goed op schot. Het schoot zevenmaal raak en had uiteraard een groot aandeel in de 18-13 zege. Beide teams speelden een goede wedstrijd en de Utrechters hadden grote moeite met hun tegenstan ders, die in Helmert Botterman (ex-Ope- ratie'55) een goede afwerker hadden. Ook Swift Attila was een goede wed strijd, waarin de gasten in de tweede helft het beste spel vertoonden. Een 6-8 achterstand werd door Attila weggewerkt en uiteindelijk werd het 11-11. In de laatste seconde knalde Attila op de paal, AHC'31 speelde tegen Olympia een vrij slechte wedstrijd, waarin de schotvaar digheid veel te wensen liet. De hoofd stedelingen kwamen niet verder dan zes treffers en aangezien Olympia er twaalf tegenover stelde, ging de winst naar Hengelo. Sittardia bleef in de kopgroep door een kleine overwinning op Olympia 15-13. Zaterdag was AHC'31 aanzienlijk schotvaardiger toen een bezoek aan ESCA VC werd gebracht. De winst ging toen met 16-11 naar de hoofdstad. Bij de dames waren er geen verras singen. Swift had erg veel moeite met Zeeburg, dat pas in de laatste vijf minu ten moest buigen. In deze snelle en at tractieve strijd kwam Zeeburg in de slotfase conditioneel wat tekort en hier van profiteerde de thisclub. Met 14-10 besliste Swift de strijd. Wil Cloquet en Thea Hendrix namen samen tien treffers voor hun rekening. DES'57 dank te de overwinning op Hygiëa voor een groot deel aan de keepster, die fantasti sche reddingen verrichtte en de Haagse dames slechts twee treffers toestond. De dames uit Enschede wonnen met 8-2. Walcheren bleef volgens de verwachting baas over Velo (9-6) en de derby Ver- burchHellas werd een wat kleine 8-5 overwinning voor Hellas dat nog steeds ongeslagen is. ADVERTENTIE Kennemerlaan 93 - Telefoon 0 2550 -12743 [JM1T1DEN Wij verzorgen uw recepties en diners (Van onze judomedewerker) dam en Tung-Jen op het laatste mo- ment hadden afgeschreven, stond de wed- HAARLEM. De judocompetitie voor strijdleiding voor de taak om het pro- A-teams, die afgelopen zaterdag in Sport- gramma ter plaatse geheel om te moe- school Nauwelaerts te Overveen startte, I jen gooien. Men besloot de competitie op begon direct met enkele moeilijkheden. twee in piaats van drie zaterdagen te Omdat twee teams, namelijk Nieuwen- pen. Vianen rukte zich los en rende voor de aandenderende trein ook over de rails. Het peloton werd door die spoorbomen affaire helemaal uit elkaar gerukt. Over al werd fors geknokt om de schade te herstellen. Uiteindelijk kwam, na grote aktiviteit van o.a. Jan Janssen, Sche pers en De Vlaeminck alles weer bij elkaar, maar het was slechts voor een paar minuten want Van Springel en Dujjn- dam wipten al weer weg. Serpenti sprong ernaar toe, de groep werd terug gepakt. maar opnieuw ontstond er een vechtlustige formatie van acht man, met .a. Serpenti, Jourden en Vanneste. De acht coureurs, die later twee man kwijt zouden raken, kregen permissie om lang weg te blijven. De voorsprong liep zelfs op tot 6 minuten en 35 sek. Toen werd er alarm geslagen door BIC, dat overigens twee man voorin had zitten. Wie niet bij de contra-revolutionairen kwam te zitten, was „gezien". Dat wa ren er uiteindelijk zestig, onder wie fa voriet Van Springel. Zij stapten ge zamenlijk bij de ravitaillering in de be zemwagens, omdat de achterstand toen al 12 minuten bedroeg. De achtervolgende ploeg, met o.a. Jan Janssen, Van der Vleuten, Steevens, Schepers (de laatste drie zouden gelost worden), Zoetemelk, Holst, Duijndam Verbeeck en Roger de Vlaeminck, liep snel op de kopgroep in. De samenwer king vooraan was ineens verdwenen om dat BIC de strijd ging lamleggen. Het was boeiend te zien hoe de zeven BIC-renners zich trachtten te ontdoen van het gevaar nummer één. de Italiaan se sprintmatador Basso. Janssen en diens ploegmaat Mortensen sprongen achter de alleen vooruit tobbende Belg Dury aan, samen met Mourioux en Callens Uit dat groepje flitste dertig kilometer voor het einde Janssen alleen weg. De rest liet zich terugzakken. De 23-jarige eerste jaarsprof, Jürgen Tschan, een erkende tqdrijder, kreeg alleen de gelegenheid door het BIC-cordon heen te glippen. Hij kwam bij Janssen, hetgeen deze als een voortreffelijke steun begroette. Pijnen probeerde in een magistrale achtervolging nog bij het tweetal te ko men. maar het lukte hem net niet. Dat was des te jammerlijker, omdat Jan Janssen tegen het asfalt tuimelde. Ter wijl de Mannheimer Tschan, die ook zes- daagse-renner is, honderd uit stond te praten in het Duits en het Frans, hoe gelukkig hij was. zat Janssen nog ver suft voor zich uit te kijken in de onge luksbocht en kon Pijnen slechts heel langzaam zijn ademhalingsritme terug vinden: „Ik ben kapot. Wat heb ik ge reden. Eén keer ben ik nog eens zo leeg geweest. Dat was in Mexico. Ik heb alles moeten geven". Jan Janssen mompelde bijna onver staanbaar: „Het is het noodlot. Ik reed zo sterk en ik was er dichtbij. Ik zag die bocht te laat." De andere Neder landse renners die, behalve Zoetemelk. Duijndam, Serpenti („ik heb afgestopt voor Pijnen") en Holst toch weer teleur stelden uiteindelijk, lieten zich niet zien Ze waren al opgeknapt, toen de zwoe gers op de eindstreep afkwamen, HANS ROMBOUTS (Van onze sportredacteur) TOURS'. Rik van Looy is altijd een keiharde kerel geweest, maar één die zich hield aan zijn principes. De man die alle klassiekers minstens één keer op zijn naam schreef, is gestopt met lïetsen. Hij vond het welletjes. Hij heeft zijn schaap jes natuurlijk allang op het droge, maar men weet hoe het gaat met vedettes die hun fiets aan de kant gaan zetten. Elke manager of sportpaleis-directeur wil maar al te graag grof geld neertellen voor een af scheids wedstrijd van zo'n crack. Zo ook bij Van Looy. Maar de Belg liet het principieel afweten. Zelfs in eigen land wilde hij geen af- scheidswedstrijd rijden en liet daarvoor in het Antwerpse sportpaleis, een con tract lopen, zoals nog nooit een wielren ner, inclusief Merckx, heeft gehad. Van Looy had zich aanvankelijk laten bepra ten in Parijs-Tours voor het laatst t e starten, een wedstrijd die hij twee keer gewonnen had in zijn roemvolle loopbaan. Maar later bedacht hij zich toch. „Ik wil niet als een pias stoppen, die geen kanshebber meer is voor de zege." Dus zette hij een streep door het afscheids- ritueel dat de heren Goddet en Levitan hadden samengesteld. Maar wat meer spreekt: Van Looy kostte dit nee-woord veertigduizend gul den. Want als hij wél aan het vertrek zou zijn gekomen bij Parijs-Tours, aldus zei Willem II ploegleider Vissers, zou hij de laatste vier maanden van zijn con tract betaald hebben gekregen van zijn fabriek, zijnde viermaal 10.000 gulden maandsalaris. Nu krijgt hij die niet. Van Looy heeft een eigen manier van afscheid nemen. De Belgische vedette gaat een instuif-receptie houden voor ie dereen, die maar afscheid van hem wil nemen als actief coureur. Vier dagen trekt hij daarvoor uit. Iedereen krijgt een drankje aangeboden. Die recepties had hij aardig kunnen bedruipen van die veertigduizend gulden Woensdag zegt hij „Adieu" tegen de Bel gische wielerbond, waar hij nogal eens mee overhoop heeft gelegen. Diezelfde woensdag is hij uitgenodigd door de mi nister van Recreatie en Sport om af scheid te nemen. (Van onze sportredacteur) TOURS. Het ziet ernaar uit, dat de wielersport opnieuw een flinke en zeer hard aankomende tik te incasseren krijgt. Nadat de professionals in Nederland zwaar waren getroffen door het stoppen van de sponsors Caballero en Willem II- Gazelle, is er nu een nieuwe maatregel bekend geworden, die de FIAC de in ternationale amateursectie van de UCI vrijdag heeft uitgevaardigd. De maatregel houdt in, dat de ama teurs geen reclame meer mogen dragen op hun kleding tijdens de wedstrijd. De Oosteuropese landen, die geen professio nalisme kennen noch het in West-Euro pa verbreide systeem aanhangen van fi nanciële steun aan de amateurs, maar wel staatsamateurs hebben, kregen nu eindelijk erdoor gedrukt dat de reclame namen van de tenues afmoeten. Dat betekent, dat ook in Nederland het hele systeem van klassieke wedstrijd en Olympia's toer, dat afhankelijk was ge worden van de sponsors, vernietigd wordt. Het betekent een revolutionaire omwen teling in de wielersport. Het betekent mag men aannemen ook het einde van een groot aantal, zo niet alle van- stad-tot-stad-wedstrijden. Bij Parijs-Tours was dit hét onderwerp van gesprek. Het kan verstrekkende ge volgen hebben als het voorstel door de UCI wordt aanvaard. Meestal gebeurt dat ook wel met voorstellen van de sec ties. verwerken en bovendien werd vastge steld, nu officieel bekend is dat er twee teams naar de nationale kampioenschap pen worden afgevaardigd, hoe men tot de uiteindelijke kampioen zou komen. De twee poule-winnaars strijden om het kam pioenschap en de verliezer zal met de nummer twee uit de poule van de kam pioen om de tweede plaats vechten. Het omgobien van het programma viel niet bij iedereen in even goede aarde. Met name Huub Gecks, coach van Dschen- Dui uit Sanpoort wond zich hierover op: ,Als je niet tot de allersterkste teams behoort, prepareer je je helemaal op je tegenstander, in ons geval van Buenting. Die jongens hebben helemaal naar die wedstrijd toegeleefd en dan ho ren ze een half uurtje van te voren, dat ze een geheel andere tegenstander krijgen. Volkomen ongeïnspireerd verloren ze dan ook met 5-0. Ik laat het hier zeker niet bij zitten. Wat de judoka's doen moe ten ze zelf weten, maar ik denk er hard over om de volgende keer niet te ko men en ik zal hier beslist verder werk van maken". Overigens was het optreden van Dschen-Dui teleurstellend. Alleen lichtgewicht Schram slaagde erin in twee wedstrijden een maal tot winst te ko men. Dat was nogal verrassend, want te gen de gerenommeerde Spekkers van HAARLEM. „Ik schrik niet van Sportschool Philips stond hij eerst met deze mededeling. Wij hadden zo iets al een half punt achter, voor hij zijn ploeg verwacht. Eerlijk gezegd hebben wij in op sensationale wijze de leiding bezorg de sportcommissie twee weken geleden al de. Alle andere wedstrijden eindigden in gesproken over de mogelijke gevolgen I het voordeel van de Amsterdammers, van zo'n besluit", verklaarde Wim van De tweede wedstrijd van Dschen-Dui Steenbergen, voorzitter van de KNWU- ging tegen Van den Berg, ook uit Am- sportcommissie, naar aanleiding van het sterdam. Ook hier hadden de Santpoor- voorstel van de FIAC om reclame op de ters het oude ritme nog niet te pakken shirts van de amateurwielrenners te ver bieden. Hij vervolgde: „Wij wisten dat er iets dergelijks in het vat zat, omdat er reeds vorig jaar in een vergadering van de amateursectie van de UCI voorgesteld werd om reclame op de shirts van de amateurs vanaf 1 januari 1971 niet meer toe te staan.' Frans van den Enden, de manager van Caballero (ook van de amateurformatie) wil zich na thuiskomst uit Tours gaan verdiepen in hoe de nieuwe bepalingen precies zullen luiden en wat de conse quenties zullen zijn. Ton Vissers, die vol gend seizoen zou starten met een ama teurploeg van Gazelle, als hij tenminste geen nieuwe profploeg op poten heeft gezet, waar hij druk mee bezig is, weet dat Gazelle nu eerst de kat uit de boom wil kijken. Voor de beroepsrenners zit de moge lijkheid erin, dat de trouwe amateur sponsors zich nu voor Nederlandse wed strijden een profploegje van vijf man gaan aanschaffen, zeker als de klassieke wed strijden van de amateurs gaan vervallen en wellicht omgebouwd zullen worden voor de beroepsrenners. Misschien wordt deze ramp voor de amateurs als de UCI ermee akkoord gaat, dan de red ding voor de profs. Een andere zaak is natuurlijk dat de aanwas van de ama teurs naar de profsector op den duur zal afnemen. en verloren zij kansloos met 5-0. Beter deed de Overveense Sportschool Nauwelaerts het. De broederstrijd tegen de Haarlemse club Ee Ka Ju werd een 5-0 overwinning voor de mannen van coach Breuker. Alleen middengewicht Ver burg moest genoegen nemen met een overwinning met een half punt. De ande- Voorlopig is het voor ons alleen afwach- I ren maakten allemaal een ippon (vol ten. Het voorstel zal eerst nog door del punt). De wedstrijd tegen Mol uit Zaan- UCI goedgekeurd moeten worden. Maar dam verliep aanzienlijk moeilijker. Ton de Oosteuropese landen, die dergelijke 1 Stem begon met een fraaie overwinning voorstellen gelanceerd hebben, vormen in op Willemsen, maar daarna moest Gies- de UCI een flinke groep, die men zeker berts het afleggen tegen het sterke Mol. niet zal kunnen negeren." Over wat de Gelukkig voor de Haarlemmers kon Ver gevolgen kunnen zijn voor de Nederland- burg de stand daarna weer op 2-1 bren- se amateurwielrennerij als het UCI-be- stuur het voorstel van de FIAC goed keurt, zegt Van Steenbergen: „Dat het enorme problemen op zal leveren staat vast. Behalve de gesponsorde amateur- ploegen zullen ook de organisatoren van de klassiekers, die tenslotte grotendeels draaien op de inschrijfgelden van de spon sors, in moeilijkheden komen. Ik kan nog niet zeggen welke maatregelen de KNWU zal nemen. Een en ander zal eerst ter sprake komen op de vergadering van de gen, want ook de vierde wedstrijd ging naar Mol. Die vierde wedstrijd was een van de beste en interessantste van de hele avond. Tom Kordelaar en Hetteling brachten beiden een niet geringe dosis techniek en routine in de strijd. Aanvankelijk leid de Kordelaar, maar aan het eind van de partij behaalde Hetteling nog juist vol doende resultaat om met minimaal ver schil op beslissing van de scheidsrechter te winnen. Cor van der Geest moest dus sponsors op 10 oktober en de bijeenkomst I voor de Haarlemmers de beslissing for- van de wielerunie met de sponsors twee weken later.' Herman Krott, ploegleider van de ama teurformatie van Amstel gelooft niet dat er eventueel door de verdwijning van de amateurploegen sponsors voor nieuwe profteams vrij zouden komen. Krott: „Er is geen firma die daarin zou stappen. Een profploeg is veel te duur. Een groep be- ceren. Hij liet er tegen Kuijt geen gras over groeien en won nog vrij snel met een vol punt. Uitslagen: Poule 1: BuentingVan den Berg 4-1 (37-7), PhilipsDschen Dui 4-1 (28-10), Dschen-DuiVan den Berg 0-5 (0-38). Poule 2: GroefsemaMol 2-3 (20-30), Ee roepsrenners kost een firma ongeveer het |Ka JuHajime 0-5 (0-40), Nauwelaerts- tienvoudige van het bedrag dat zij mo- I Ee Ka Ju 5-0 (47-0), GroefsemaHajime menteel in een amateurteam steken". I 1-4 (10-28), NauwelaertsMol 3-2 (27-13). ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13