PvdA-partijraad houdt deur op een kiermaar: ANTI-KVP-MOTIE NOG NIET VAN DE BAAN AS VA boycot wet Veringa Nijmeegse baby te vondeling gelegd WD-partijraad tegen twee belastingplannen Premier spreekt 7 oktober met Manusama op ïr. Pak slaag voor elf cent PSP „vooralsnog politiek zelfstandig Buit 50.000 Zeven van de tien vrachtauto's niet in orde Overvallers vingen bot bij juwelier Regeling aftrek ziektekosten sociaal niet verantwoord" Kind verdronken Messteek doodt 16-jarige Demonstratie ontaard in relletjes Actie tegen DE, Niemeyer en Fokker Ultra-linkse groeperingen uitgesloten Aankweken van waardebesef bevorderen Roulettespelers ingerekend Examens MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 2 M Politie-controle In Duitsland Verdeeldheid in het Gelderse Hartaanval na inbraak - Werkcongres over Zuidelijk Afrika Relletjes Tweede arrestatie na overval in Eindhoven 99 Congres Veteranenlegioen Twee inbraken in Den Haag: AMSTERDAM. De Algemene Stu dentenvereniging Amsterdam (ASVA) heeft in een beleidsvergadering besloten de invoering van de wet-Veringa op het universitair onderwijs te boycotten. Da ASVA beschouwt het stafplan, dat begin vorige week door de gemeenteraad van Amsterdam werd aangenomen, als de enige aanvaardbare structuur voor de universiteit van Amsterdam. Afwijkingen van het stafplan, die zou den kunnen ontstaan als gevolg van een overleg tussen de minister van Onder wijs en Amsterdam, zullen niet door de ASVA worden geaccepteerd. Het centraal bestuur van de weten schappelijke staf \ran de Universiteit van Amsterdam heeft zaterdag een ver klaring uitgegeven, waarin zij zegt te menen dat het mogelijk is af te wijken van de wet bij de doorvoering van het bestuursstructuurplan van de staf, dat door de Amsterdamse gemeenteraad werd goedgekeurd. Blijkens art. 49 lid 1 van de wet-Ve ringa is volgens de staf artikel 86 VAN de huidige wet op het wetenschappelijk onderwijs niet komen te vervallen. In dit artikel wordt de bevoegdheid van de het bestuur van de universiteit te rege len, zij het dan dat een goedkeuring van de Kroon is vereist. Bijgevolg, zo rede neert men, kan de gemeente van de wet Veringa afwijken. Bovendien wordt in artikel 42, lid 2 van de wet-Veringa aan bijzondere uni versiteiten en hogescholen de mogelijk heid geboden van de wet af te wijken voorzover de eigen aard van deze instel lingen zich tegen de wet verzetten. DEN HAAG. Van de 10.000 vracht auto's, die het vorige jaar voor een tech nisch onderzoek door de rijkspolitie zijn aangehouden, bleken er 7.000 een of ander mankement te hebben. Driehon derd vrachtauto's werden meteen uit het verkeer gehaald en 100 daarvan zjjn ten slotte bij de sloper terecht gekomen. Dit heeft zaterdag de commandant van de algemene verkeersdienst van het korps Rijkspolitie, majoor A. C. Vogel, in Den Haag verteld, toen 55 vrachtwa genchauffeurs een insigne ontvingen, om dat zij drie jaar schadevrij hadden ge reden. De secretaris-generaal van het ministe rie van Justitie prof. mr. Mulder zei het van onschatbare waarde te achten, als alle verzekeringsmaatschappijen de handen ineen zouden slaan om tezamen aan een veiligheidsplan te werken. Het zou voor de overheid een goede zaak zijn om daaraan haar steun te geven, zo meent hij. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De partijraad van de PvdA, zaterdag in Utrecht bijeen om het advies aan het partijbestuur op te stellen over de houding tot de KVP, is na een langdurige en soms verwarde discussie tot het volgende advies gekomen: „Zolang de KVP ondanks een nieuw program en ondanks nieuwe leiders en met haar blijkbaar de AR en de CHU voorkeur toont voor samenwerking met de VVD, ziet de raad niet hoe samenwer king met de KVP tot de mogelijkheden behoort. Pas als de KVP ruim schoots vóór de verkiezingen zal kiezen voor een regeringssamenwerking met de PvdA, respectievelijk met de in een progressief stembusakkoord samenwerkende partijen, zou een nieuwe situatie ontstaan, waarover het februaricongres zich zal moeten uitspreken. De beslissing van dat congres zal ook gebaseerd moeten zijn op programmavergelijking en op een poli tieke beoordeling van de personen die bij de andere partijen de uitvoering van hun program dienen waar te maken". Dat leidde tot de suggestie tussen het fe bruari-congres en de verkiezingen nog een extra conges te houden. Fractievoorzitter en lijstaanvoerder drs Den Uyl deelde nog mee dat de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer binnenkort zal besluiten of al dan niet samen met D'66 en P.P.R. gekozen zal worden voor een initiatief tot het verhogen van de kiesdrempel en tot het instellen van kies districten. De vergadering er waren toen nog maar ongeveer 25 van de bijna 100 stemgerechtigden aanwezig toon de zich huiverig voor een dergelijk plan (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Een vijf weken oude baby, die in de nacht van vrijdag op za terdag te vondeling werd gelegd op de stoep van een tandartswoning in de Duit se plaats Urdem bij Kleef, blijkt afkom stig te zijn uit Nijmegen. De moeder, die gescheiden leeft, is zondag in arrest ge sreld. Ze zegt onschuldig te zijn. Dat was een nadrukkelijk voorzicht! ger formulering dan het P.v.d.A.-bestuur van plan was aan het komend congres voor te leggen. Het bestuur zou al tevre den zijn geweest als de K.V.P. ruim schoots vóór de verkiezingen zou hebben laten blijken voorkeur te tonen. De nieu we tekst eist van de K.V.P. dat deze par tij uitdrukkelijk zal kiezen en bovendien dat zij haar kandidatenlijst zal overleg gen. Pas als de K.V.P. gekozen heeft, als haar program en haar kandidaat-Kamer leden gewogen en zwaar genoeg bevon den zijn, wil de P.v.d.A. overwegen toe nadering te zoeken. Op het laatste mo ment werd aan het advies nog toege voegd dat de partijraad van oordeel is dat de anti-K.V.P.-motie niet aan beteke nis heeft ingeboet. Deze laatste toevoeging kwam uit het gewest Gelderland, juist hetzelfde gewest dat de discussie over intrekken van de anti-K.V.P.-motie op gang heeft gebracht. Aanvankelijk was zelfs getracht door en kele leden uit het Gelderse de motie zon der meer te handhaven. Hoewel daar voor onder meer uit Haarlem en uit Fries land steun kwam, werd dit plan door de partijraad verworpen. Partijvoorzitter Vondeling stelde dat het een kinderachtige zaak zou zijn als niet over deze kwestie zou worden gedis cussieerd. Ook de voorzitter van het ge west Gelderland slaagde erin de meerder heid van de aanwezigen tot deze discussie te brengen. Voor- en tegenstanders van intrekken van de anti-K.V.P.-motie kwamen aan het woord. Onder meer werd er op ge wezen dat de K.V.P.-kandidatenlijst waarschijnlijk op het februari-congres van de P.v.d.A. nog niet bekend zou zijn. DEN HAAG Een juwelier en zijn zuster zijn in de nacht van zaterdag op zondag in hun woning aan de Keizerstraat in Scheveningen bedreigd door twee ge maskerde mannen. Dezen eisten geld en toen de juwelier liet weten dat niet in huis te hebben, bedreigden ze de bewoners met een ijzeren staaf. Nadat ze vervolgens briljanten geëist hadden en ook die niet kregen, verdwenen ze. UTRECHT. De partijraad van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft zaterdag in Utrecht een aantal uit spraken gedaan over de in de miljoenen nota bekendgemaakte plannen van de re gering. Over de voorstellen inzake de fis cale aftrekbaarheid van de onderhouds kosten van eigen woningen is de partij raad van oordeel, dat aanvaarding van dit voorstel zal leiden tot uitstel en min der gedegen uitvoering van onderhouds werkzaamheden en het in eigendom ver werven van oudere huizen voor eigen be woning door dit voorstel wordt afgeremd hetgeen indruist tegen het streven naar bezitsvorming. Vereenvoudiging van de belastinghef fing mag niet leiden tot vermindering van de kwaliteit van het oudere woning bestand, waardoor op den duur verkrot ting in de hand wordt gewerkt. De par tijraad sprak zich derhalve tegen dit voorstel in zijn huidige vorm uit. De voorstellen inzake de buitengewone lasten, in het bijzonder de ziektekosten, betekenen volgens de V.V.D.-partijraad een aanmerkelijke verdere verzwaring van de druk van de loon- en inkomstenbelasting voor de lagere en midden-inkomensgroepen, als deze door extra kosten wegens ziekte worden ge STAVEREN Zondagmorgen is de ne genjarige R. van de P.ol bij het vissen in het water vlak voor het ouderlijk huis in Staveren verdronken. troffen, welke verzwaring sociaal onver antwoord moet worden geacht. De partij raad heeft zich ook tegen dit voorstel uit gesproken. In een resolutie heeft de partijraad zijn bezorgdheid uitgesproken over de hand over hand toenemende internationale mis dadigheid,. met name het kapen van vlieg tuigen en het gijzelen van passagiers en bemanningsleden. Door een internatio naal verdrag moet worden gewaarborgd dat degenen die zich aan deze misdadig heid schuldig maken, niet aan bestraf fing kunnen ontkomen. In een andere resolutie zegt de partij raad van de V.V.D. dat vernieuwings drang op elk gebied in positieve zin te gemoet getreden dient te worden, mits dat streven naar vernieuwing niet uit mondt in het beknotten van vrijheden en rechten van anderen. De te vondeling gelegde baby. Vrijdagavond omstreeks kwart voor elf was de moeder bij buren binnen gelopen om te vertellen dat de baby uit haar woning aan de Cyprusstraat was ver dwenen. Uit haar verwarde en vol te genspraak zittende relaas zou moeten blijken dat een man het huis was bin nengelopen en het kind uit het wiegje had gehaald. Er wordt rekening mee gehouden dat de (nog niet bekende) vader van het kind betrokken zou kunnen zijn bij het te von deling leggen. EINDHOVEN Zondagavond is bij een vechtpartij aan de Limburglaan in Eindho ven tussen een aantal jongens de 16-jarige Lambertus Hurks uit Eindhoven door een messteek in het hart getroffen en onmid dellijk daarop overleden. De dader is een 19-jarige Eindhovenaar. s HEERENBERG. Een 69-jarige inwoner van 's Heerenberg, de heer Te Braak, is overleden aan een hartinfarct nadat hij zeer geëmotioneerd was ge raakt door een inbraak die twee plaats genoten bij hem hadden gepleegd. V X<"V SSjlO '-.A V J. ..v v ;i'vv-v y o, v y Wö-:W"< De Zuidmolukkers trekken zich terug na het gevecht met de politie. Op de achtergrond het buis van bewaring. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De president van de Zuidmolukste Republiek in Ballingschap, ir J. A. Manusama, zal 7 oktober een onderhoud hebben met premier De Jong De heer Manusama deelde dit zaterdag middag in de Hilversumse Expohal mee, waar de jaarlijkse bijeenkomst van Zuid molukkers werd gehouden Zowel de be zetting van de Indonesiche ambassade op 31 augustus als de houding die de Neder landse regering al jarenlang ten aanzien van de Zuidmolukkers inneemt, zullen ter sprake komen. Ir. Manusama zei de gebeurtenissen in Wassenaar toe te juichen, de dood van NIJMEGEN. Op het landelijk werk congres over zuidelijk Afrika, getiteld ..blacking Southern Africa" dat van vrij dag tot en met zondag in Nijmegen is ge houden. hebben 120 deelnemers besloten zich via regionale werkgroepen in te zetten voor ,.de bevrijding van zuidelijk Afrika van de blanke overheersing, wel ke in stand gehouden wordt door de wes terse regeringen en het westerse multi nationale bedrijfsleven". Daartoe gaan de negen regionale werk groepen zich bezighouden met informa tie, onderzoek en actie. Onder meer werd besloten op korte termijn over te gaan tot directe actie tegen: 1. Het leveren van vliegtuigonderdelen door Fokker, die via Frankrijk naar Portugal en Zuid-Afrika gaan; 2. De import en verwerking van koffie uit de Portugese kolonie Angola door Douwe Egberts en Niemeyer. Aan het congres hebben verder mede werking verleend het Afrika Studiecen trum, het verbond van wetenschappelij ke onderzoekers, het Angolacomité, het Rhodesië-comité en het studentencomité Zuid-Afrika. LEERDAM. Vijf jongens hebben zondag een pompbediende van een ben zinestation in Leerdam tezamen en in vereniging een pak slaag verkocht, om dat deze nog om de hem toekomende elf cent had gevraagd van het bedrag van 10,11 dat ze hem schuldig waren voor zojuist geleverde benzine. Een der jon gens gaf de pompbediende een tientje, hadat ze de pompbediende hadden afge tuigd, kozen de jongens met de auto het hazepad. een politieman buiten beschouwing gela ten, maar deze methode „om Nederland wakker te schudden" toch niet als sy steem te willen gebruiken. Dr. II. Tan, minister in het Zuidmoluk- se kabinet, deed een beroep op de jonge ren om vooral rustig te blijven. „De strijd voor een vrij vaderland zal een lange zijn en die strijd moet ons volk waardig zijn". Eens, zo meende dr. Tan, zal de datum 31 augustus 1970 met gouden letters in de historie van de Republik Maluku Se- lstan geschreven staan. De bijeenkomst in Hilversum werd door ongeveer 3000 Zuidmolukkers bijge woond. Ir. Manusama heeft zaterdagavond via de TV de Zuidmolukkers opgeroepen wa pens, die clandestien in hun bezit moch ten zijn, in te leveren. Hij deed dit na een vraaggesprek in de VARA-rubriek „Achter het Nieuws". Pier Tania, die het gesprek met hem voerde, vroeg hem de ze oproep te doen. Ir. Manusama zei in het vraaggesprek, het te betreuren, dat Zuidmolukkers in Scheveningen tot ge welddadigheden waren overgegaan. De leiders van de Zuidmolukkers willen een einde aan dergelijke gewelddadigheden maken, zei hij, maar hij wist nog niet hoe. 's Morgens was een demonstratieve op tocht" van Zuidmolukkers van het Malie veld in Den Haag naar het Huis van Be waring in Scheveningen, waar de 33 „Wassenaar-bezetters" opgesloten zitten, op relletjes uitgelopen, waarbij 20 politie agenten en vier demonstranten werden gewond. Zestien politiepaarden liepen eveneens letsel op. Al direct bij het begin van de demon stratie bleek een aantal jongeren op rel len uit te zijn. Op de Koningskade werd een Indonesische persfotograaf gemoles teerd. Een deel van zijn apparatuur ver dween in het water van de Koninginne gracht. Bij de hoofdingang van het Huis van Bewaring liep een kleine groep jongeren uit de stoet en deed een vergeefse storm aanval op de poort. Na een charge en enkele waarschuwingsschoten trok de groep .verder. Later moest de politie weer optreden toen zowel bereden ruiters als met hel men en bamboeschilden beschermde po litieagenten door een regen van stenen werden belaagd. Een hoofdagent te paard kreeg een zware kei tegen het gezicht waardoor zijn neusbeen brak. De verwon dingen van zijn negentien collega's va rieerden van hoofdwonden, letsel aan ge zicht en handen en ontwrichte schouders. EINDHOVEN. In Amsterdam is een 22-jarige Chinees aangehouden. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de roofoverval op het Chine se restaurant Tong-Ah in Eindhoven af gelopen dinsdag. De man bleek een ken nis te zijn van de eerder deze week in Brussel aangèhouden Chinees. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. De P.S.P. houdt vast aan haar standpunt vooralsnog niet bereid te zijn zichzelf op te heffen ten einde op te gaan in een progressief ak koord. Zij is echter wel bereid deel te nemen aan een linkse regering. De partij kwam op haar congres in Amersfoort tot de uitspraak dat de partij gesloten is voor Trotskisten en andere ultra-linkse groeperingen die niet pacifistisch zijn en niet onverdacht democratisch. Deze laatste uitspraak kwam nadat de afdeling Amsterdam geprobeerd had de P.S.P. open te stellen voor een collectief lidmaatschap van de Vierde Internatio nale. Na urenlang praten bleek een meer derheid daar niet voor te voelen. Met Trotskisten en soortgenoten zouden aan hangers van harde acties de partij wor den binnengehaald. De P.S.P. wil acties, maar deze moeten geweldloos zijn. Of, zoals het P.S.P.-Tweede Kamerlid Gort zak zei toen hij het congres verslag uit bracht van de anti-leger-demonstratie in 't Harde: „Doorgezaagde stuurstangen van auto's behoren niet tot de activitei- en van de P.S.P." Tegen het voorstel van de afdeling Amsterdam stemden 88 afgevaardigden, ervoor 47. De voor stemmers zijn er bovendien verzekerd van dat de partij als geheel er niet tegen is als in het kader van de buitenparlemen taire acties met ongeveer gelijkgerichte groepen wordt samengewerkt. Met name werden de kabouters genoemd. Desondanks demonstreerden de voor stemmers van de Amsterdamse resolutie duidelijk de vrees dat de P.S.P. niet alleen partij-organisatoren en parlemen tair-politiek niet verder naar links wil, maar daarentegen naar rechts zou wil len. Die vrees werd ontleend aan een be- stuursresolutie welke het bestuur het recht moest geven discussies aan te gaan met „partijen en groeperingen, die even eens wezenlijke veranderingen van de sa menleving voorstaan", zulks ten behoeve van mogelijke praktisch politieke samen werkingen in de oppositie. Bovendien zei deze bestuursresolutie dat de P.S.P. bin nen een dergelijke samenwerking „voor alsnog" politiek zelfstandig moet blijven. Een aantal afdelingen bleek geporteerd te zijn voor een resolutie van de afdeling Amersfoort, die er op neerkwam dat de P.S.P. discussies over samenwerkingsver banden niet moet afwachten, maar moet entameren. Amersfoort sprak daarbij over de P.v.d.A., de P.P.R. en D'66. De Amersfoortse resolutie wilde voorts re geringsverantwoordelijkheid niet uitslui ten. Amsterdam verklaarde in een resolutie dat het gezamenlijk voeren van opposi tie niet mag leiden tot deelneming aan of ondersteuning van enige regeringen in deze kapitalistische maatschappij door de P.S.P. Rotterdam ging nog verder: „Er is zelfs geen verkiezingsakkoord moge lijk, want geen enkele andere partij is pacifistisch". P.S.P.-voorzitter Burggraaf verzocht de drie groeperingen elk voor zich met al thans een gelijkluidende resolutie te ko men. Een beraad achter gesloten deuren leverde niet drie resoluties op, maar één. Deze eenheidsresolutie heeft het over een zelfstandig politiek optreden van de P.S.P. „vooralsnog". Het is daarnaast nodig een sterk evenwicht te leveren in de confrontatie met een rechts kabinet. Samenwerkingsgesprekken zijn derhalve noodzakelijk. Voorwaarde is alleen dat het gezamenlijk voeren van oppositie al leen mogelijk is op grondslag van ge meenschappelijke doeleinden. „Dan al leen zal worden deelgenomen aan enige regering als deze uitgaat van structuur hervormingen in anti-kapitalistische zin". Noch Amsterdam, noch Rotterdam, noch het bestuur kwamen met een verklaring over het loslaten van hun standpunt dat de P.S.P., al dan niet samenwerkend, uit sluitend oppositie-partij kan zijn. De re solutie, waarmee de P.S.P. zich, ondanks de voorbehouden die de resolutie maakt, presenteert als partij die tot regeren be reid is, werd aangenomen met een de monstratieve meerderheid van 117 tegen 6 stemmen. Ir. Manusama tijdens zijn rede in de Expohal. GRONINGEN. Prinses Margriet en haar echtgenoot hebben zaterdag in Gro ningen een deel van het congres van het Veteranenlegioen Nederland bijgewoond. De heer C. C. van den Heuvel, voor zitter van de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland zette uiteen hoe het legioen de geestelijke weerbaar heid in deze tijd ziet. „De invloed van onze groep in Nederland is nog gering. Wij zijn geen duidelijke drukgroep. Ve teranen in de communistische landen spelen een veel belangrijker rol. Als je anti-nazi bent geweest behoor je tot de geestelijke elite. De veteranen in Polen zijn in het politieke leven een heel be langrijke organisatie. In Nederland gaat het veel minder gemakkelijk Wij willen het aankweken van waardebesef in deze tijd bevorderen. De vrijheid wordt mo menteel zover ontwikkeld dat zij ont bonden wordt. De zogenoemde vrijheid betekent ook dat minderheden de vrij heid misbruiken om de meerderheid hun wil op te leggen. Maar het is duidelijk dat de meerderheid zich van die kleine groepen zal afwenden. De extremisten komen dan in een isolement, maar daar door is hun gevaar niet minder", aldus de heer Van den Heuvel. De voorzitter van het Veteranenlegioen Nederland, de heer B. J. H. Doppen, gaf zijn visie op de toekomst. „Wij zullen over ons leed en onze wrik heen moeten stappen om met alle mensen van goede wil te bouwen aan een grotere eenheid in Europa", zei hij De congresdeelnemers waren zaterdag middag gast bij het pantserinfanterieba- taljon „Johan Willem Friso" in Zuid laren. DEN HAAG. In Den Haag is het weekeinde bij twee inbraken voor 50.000 aan bijouterieën en antiek weggenomen. Bij een inbraak in een woning aan de Van Ouwenlaan verdwenen drie bijoute riedoosjes met een inhoud ter waarde van 20.000. De doosjes zijn later leeg in de tuin bij het huis teruggevonden. Uit een woning aan de Kamperfoelie straat is voor 30.000 weggenomen aan antiek, voornamelijk porcelein. DEN HAAG. De politie in Den Haag heeft zaterdagavond drie personen inge sloten omdat ze roulette zouden hebben laten spelen. Bij een inval trof de politie 24 mensen rond de speeltafel. Een vijf tiental werd voor verhoor meegenomen. Het roulettespel en 6000 aan speelgeld werden in beslag genomen. DELFT Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen werktuigkundig ingenieur F. S. J. Planting, Heemstede, en J Teens- ma, Beverwijk. Propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur O. van Vloten en H. J. Bottema, Santpoort, R. M. Bemel- man, Lisse.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2