VAN DAG TOT DAG Jordaanse leger wilde korte metten maken met Palestijnse guerrilla's HOESSEIN MACHTELOOS TEGEN EIGEN TROEPEN Ik heb zelf nooit een bloedbad gewild" Dode bij rellen N oor d-Ierland m Somber rapport over onlusten aan de Amerikaanse universiteiten De broeders van liet Midden*Oosten Zoeken naar vermisten gestaakt Roofoverval op abortuskliniek Ky gaat toch naar Amerika Bosbranden in Californië rukken op commentaar op actuele zaken Vliegtuigongeluk op Far Oer: acht doden FELLE STRAATGEVECHTEN IN BELFAST COMMISSIE-SCRANTON OEFENT VERHULDE KRITIEK OP HOUDING VAN NIXON EN AGNEW Bagage ontploft op Heathrow en Orly MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 Bij mijnramp in Zambia Niet aftreden Spanning Niet aanwezig bij „mars van de overwinning (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON In een somber rapport dat er geen doekjes om windt, zegt de commissie ter bestudering van het probleem van de onlusten aan de Amerikaanse universiteiten, dat gevreesd moet worden voor nieuwe uitbarstingen van geweld en een nog grotere verwijdering tussen de jonge en oudere generaties. „Alleen de president, stelt de commissie, heeft de macht en het prestige om alle Amerikanen aan te manen zich onmiddellijk terug te trekken uit de gevechtslinies die nu door hen gevormd worden En elders: „Wij dringen er op aan dat de president zijn verzoenend moreel leiderschap uitoefent als de eerste stap om geweld te voorkomen en begrip te creëren. Het is van het allergrootste belang dat de president ons bij el kander brengt voordat nog meer levens verloren gaan, nog meer eigen dommen worden vernietigd, en nog meer universiteiten worden uiteen gereten". staten kon vertellen wat zij moeten zeg gen en doen. Niet enthousiast Indo'China Kritiek „Wij zullen voortslrijden tot de verra- dei Hoessein, de slager van Amman, ver nietigd is", aldus enkele dagen geleden een officiële mededeling van het hoofd kwartier der Palestijnse commando's in Jordanië. De leider van deze comman do's, Yasser Arafat, onder wiens fanatieke aansporingen duizenden verzetsstrijders hun leven riskeerden in het spervuur van de Jordaanse regeringstanks, viel echter zondagavond in Cairo breed glimlachend in de armen van slager Hoessein. Het is natuurlijk verheugend dat aan de bloedige onlusten in Amman en in het noorden van Jordanië een einde is geko men door het in Cairo gesloten bestand, maar men moet zich wel afvragen hoe het met de frustraties der Arabische mas sa's moet, nu doodsvijanden plotseling „broeders" zijn gewonden en nu beloften en aansporingen tot vernietiging van het Jordaanse koningsbewind in een hand omdraai worden vervangen door bevelen om niet meer op „de broeders" te schie ten. Bij dit bestand ontbreekt immers de meest elementaire argumentatie, tenzij men alle argumenten die tot de strijd aan leiding gaven, naar het rijk der leugens verwijst. Het meest merkwaardige is wel, dat Arafat zelfs tijdens de sluiting van het bestand nog bedekte toespelingen ten beste gaf op de verraderlijke houding van sommige Arabische staten, terwijl koning Hoessein van aanwezige Arabi sche leiders te horen kreeg dat hij met zijn strijd tegen de commando's volkomen op de verkeerde weg was geraakt. Boven dien onthulde Arafat tussen twee glim lachjes door nog even dat de burgeroor log in Jordanië een complot was geweest tussen Hoessein en de Verenigde Staten, met het doel niet alleen de verzetsstrij ders maar ook de burgervluchtelingen uit te roeien. Niettemin, de „broeders" staan weer verenigd naast elkaar tegen de oude vijand Israel en het spel kan weer van voren af aan beginnen, met dien verstan de dat het iets moeilijker zal zijn gewor den de Arabische volken ervan te door dringen dat een vernietigingsoorlog tegen NDOLA, Zambia (Reuter). De po gingen om de 8» mannen te redden, die vrijdag bij een aardverschuiving in de kopermijn' „Mufulia" ten noordwesten van de Zambiaanse hoofdstad Ndola wer den bedolven, zijn gisteren opgegeven. Minister van Binnenandse Zaken Lewis Changoefoe maakte gisteravond bekend, dat het niet langer verantwoord was, ge zien het gevaar van nieuwe instortingen de reddingsploegen hun pogingen te laten voortzetten. 1 Naast het leed om de nu officieel als opgegeven beschouwde vermisten, heerst in Zambia grote bezorgdheid over de ge volgen van de ramp voor de nationale economie. De mijn is een van de gr0°t- ste ondergrondse kopermijnen ter wereld en zorgde voor meer dan een kwart van de Zambiaanse koperproduktie. De in komsten van Zambia komen voor ruim - entig percent uit de opbrengst van ko per. resident Kenneth Kaoenda hield giste ren een radiotoespraak, waarin hij zei dat er geen hoop meer was op redding van de op 487 meter diepte onder tonnen modder, zand en water bedolven man nen. Hij kondigde een week nationale rouw af. Een van de mijndirecteuren verklaar de. dat het wellicht mogelijk zou zijn de produktie voor een kwart van de vroe gere te hervatten in de niet getroffen ge deelten van de mijn. Onder de vermisten bevinden zich twee buitenlanders, onder wie een Nederlan der, de 34-jarige W. Groothuis uit Utrecht Israel het gezamenlijke streven van de eensgezinde" Arabische leiders blijft. Nu de vrede in Jordanië een pan- Arabische zaak is geworden onder toe zicht van een gemengde commissie, lijkt het erop dat de afloop van Hoesseins avontuur toch meer een nederlaag dan een zege voor de koning betekent. Of schoon het doel van de strijd, de verwij dering van de commando's uit de Jor daanse steden, een onderdeel van de be standsovereenkomst is, zal de ontstane- situatie toch een soort van Arabische curatele over Hoessein zijn, waarbij diens houding tegenover Israel scherp in de gaten zal worden gehouden. Ook de vriendschap van Irak met de commando's is danig bekoeld, doordat de Iraakse troepen nauwelijks iets hebben ondernomen om de verzetsstrijders te steunen in hun afweer tegen Hoesseins leger. Een onoverzichtelijk spanningsveld van nieuwe vetes is op deze manier bin nen de Arabische wereld ontstaan en het is niet ondenkbaar dat de grootste initia tiefnemers in de vereniging van de Ara bische krachten toch weer hun acties te gen Israel als een ontladingsmogelijkheid van die spanningen zullen gebruiken. De haat tegen Israel is een van de weinige factoren die nog tot een zij het oppervlak kige en voornamelijk demonstratieve Arabische samenwerking kunnen inspi reren. De reorganisatie en versterking van de commando's zullen na de bloedige verlie zen wel enige tijd in beslag nemen, maar het zal niet lang duren voordat Arafat weer nieuwe leuzen heeft bedacht om zijn mannen en vrouwen opnieuw met het „heilige vuur" te vervullen, dat een beetje lager ging branden toen granaten en napalm van Jordaanse afkomst hun gelederen dunde. Het zal wel te optimistisch zijn om te hopen dat de grote mogendheden hun wapenleveranties aan Jordanië en aan de verzetsstrijders zullen staken. De fatale politieke rivaliteitspositie van Amerika, Frankrijk en de Sovjet-Unie in het Mid den-Oosten is door de gebeurtenissen in Jordanië op geen enkele wijze veranderd. LONDEN, (Reuter). De onderwereld van Londen heeft een nieuw arbeidsveld ontdekt: De abortuskliniek. Gisteren deden drie gewapende rovers een overval op een dergelijk instituut in Londen. Zij dwongen gewapenderhand een secretaresse het aanwezige geld, ruim zes tigduizend gulden, af te geven. Het waren de ontvangsten die de artsen voor hun in grepen tijdens het weekeinde in de kas hadden gedeponeerd. ADVERTENTIE Bomaanslagen. In het centrum van New York zijn zondagmorgen in een kwartier tijd twee bommen ontploft. De eerste explosie deed zich voor in de zetel van de afvaardiging van Ivoorkust bij de Verenigde Naties, de tweede in een Franse bibliotheek. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN Koning Hoessein van Jordanië heeft voor de Britse televisie (in een interview niet de BBC-verslaggever Alan Hart) gezegd dat hij nooit een bloedbad heeft gewald. Het was echter duidelijk, hoewel hij dat niet wilde toegeven, dat hij bij het uitbreken van de burgeroorlog machteloos stond tegenover zijn eigen leger dat korte metten met de Palestijnen wilde maken. Er moet zich toen een diepe wanhoop van de koning hebben meester gemaakt. Maar hij slaagde er in zoverre in zijn gezag te herstellen dat hij tot een goede militaire coördinatie kon aansporen. Het kwam waarschijnlijk neer op de uitspraak „als jullie dan willen vechten, zorg dan dat het goed georganiseerd gebeurt". In een strijd tegen guerrilla's is zoiets ook voor een normaal leger niet eenvoudig. Vandaar wellicht de ruwe artillerie- methoden met fatale gevolgen. Alan Hart is overigens van oordeel dat zijn medejournalisten, die evenals hij dagenlang in een hotel waren opgeslo ten, schromelijk hebben overdreven wat liet aantal slachtoffers betreft. Volgens hem was het pure fantasie om van tien duizend te gewagen. Zijn eigen schatting is ruim tweeduizend doden, maar hij gaf eerlijk toe dat ook hij er naast kan zijn. In elk geval zagen wij toen we „langs een omweg" naar een vliegveld werden ge bracht geen doden in de straten van Am man. Hoessein zei dat de gevechten het erg ste waren dat hij ooit heeft beleefd. In de zesdaagse oorlog tegen Israel was er tenslotte sprake van een zuiver militai re slag. De Palestijnen hadden echter als oogmerk een totale vernietiging van de staat Jordanië. Hoessein was in het verleden altijd voorstander van een com promis. „Mensen die tegen mij waren gaf ik verantwoordelijke posities". De koning ontkende dat hij aftreden over weegt. Hij acht zich verantwoordelijk voor Jordanië, de Arabische landen en de wereld als geheel „om een explosie te voorkomen". Met klem ontkende de koning dat hij de Palestijnse bevrijdingsbeweging zou willen liquideren. De eruptie was een ge volg van het feit dat de guerilla's hun eigen beweging niet meer in de hand had den. Op de vraag hoe hij reageei-de op de door de Palestijnen geuite bedreiging dat zij hem zullen vermoorden en dat „de volgende kogel niet zal missen", gaf de koning zoals gewoonlijk blijk van zijn fatalisme: „Eens zal mijn uur slaan. Ik heb al zoveel doorgemaakt dat ik niet zal weglopen voor een kogel die mij trouwens toch te snel af zal zijn". Ondanks alles blijft Hoessein poseren als de steunpilaar van de Palestijnen, maar hij maakte duidelijk dat het zijn doel is samen te werken met de gema tigde elementen om de destructieve ele menten te isoleren. Het zal echter moeten blijken of Hoessein na het bloedvergie ten niet het vertrouwen van de gematig den heeft verspeeld. Verder blijft er spanning heersen tus sen het Jordaanse leger en de koning, aangezien het leger de guerrilla s het liefst helemaal zal uitschakelen terwijl Hoessein hen alleen maar uit de steden wil verwijderen om hen langs de grens met Israel samen te brengen. Maar daar aan zit het risico vast dat dit het con flict met Israel zal verscherpen. Interessant is ook dat de Syriërs hun tanks zonder rugdekking lieten opereren. Een theorie in Londen is dat de Russen er voor zouden hebben gezorgd dat de Syriërs hun vliegtuigen thuislieten omdat Moskou dit te riskant achtte wegens een waarschijnlijke algemene vererging van de situatie. Daar tegenover staat dal Iraakse troepen een Jordaanse luchtba sis omsingelden om te voorkomen dat de Jordaanse Hun ter-straal jagers konden op stijgen. Op die manier werden de Syri sche tanks op indirecte wijze toch ge dekt,. Toen het Iraakse leger tot de om singeling overging heeft naar verluidt ko ning Hoessein Engeland om militaire hulp verzocht. In Londense politieke krin gen hoort men op het ogenblik de me ning verkondigen dat het waarschijnlijk nodig zal zijn helemaal opnieuw de on derhandelingen over een bestand tussen Egypte en Jordanië aan de ene en Israel aan de andere kant te beginnen, op grond van de nieuwe situatie, om op die manier het plan-Rogers alsnog een kans te geven. PARIJS (Reuter). De Zuidvietname- se vice-president Ngoeyen Cao Ky zal volgende maand toch naar Washington gaan, aldus een woordvoerder van Ky in Parijs. De juiste datum van het bezoek is nog niet bekend. Zaterdag had Ky in een vraaggesprek met een correspondent in Parijs van CBS verklaard, dat hij zijn voorgenomen reis naar Amerika had uitgesteld. Hij was door de rechtse radiopredikant Carl Mclntire uitgenodigd om op 3 oktober de „Mars van de overwinning" bij te wo nen. Op deze uitnodiging zal Ky in ieder geval niet ingaan. KOPENHAGEN (AFP) Een Rjnvlieg- tuig van de maatschappij „Icelandair" is zaterdag op het eiland Myggenaes een van de Far Oer verongelukt. Van de 34 inzittenden kwamen er acht om het leven, terwijl er vier ernstig werden gewond. Het toestel, een Fokker Friendship, maakte een vlucht van Kopenhagen via Bergen in Noorwegen naar de Far Oer. Bij de nadering van het vliegveld Vagar vloog de machine tegen de 500 meter hoge berg Knukur. Als gevolg van de onbegaan baarheid van het gebied duurde het tien uur, voordat men de overlevenden in vei ligheid had gebracht. Vredesprijs. Het Zweedse echtpaar Gunnar en Alva Myrdal heeft gisteren in de Pauluskerk in Frankfurt de vredesprijs 1970 van de Duitse boekhandel ontvan gen. Zij kregen de prijs voor hun ver diensten op het gebied van het vredes onderzoek. De 71-jarige Gunnar Myrdal leidt een instituut voor vredesonderzoek in Stockholm, zijn echtgenote is minister voor ontwapeningsvraagstukken. BELFAST (AFP en Reuter). in de protestantse wjjk „Shankill Road' van Belfast hebben zich gistermiddag opnieuw ongeregeldheden voorgedaan. Gister avond werd hier een man gedood en raak ten 65 mensen gewond. Enige honderden demonstranten tracht ten een post van het Britse leger, die was gevestigd in een bakkerij, aan te vallen. Zij werden met traangasgranaten uiteen gejaagd. Ook elders in deze wijk werden Britse militairen met stenen bekogeld. Voor een bijzondere rechtbank moesten gisteren 34 mensen verschijnen die bij de rellen van zaterdag waren gearresteerd. Zeven van hen werden op borgtocht vrij gelaten. De overigen blijven in voorlopige hechtenis tot aanstaande vrijdag. De gevechten in Shankill Road duur- De studiecommissie werd op 25 juni door president Nixon in het leven geroe pen nadat aan de universiteiten van Kent in Ohio en Jackson in Mississippi zes stu denten in confrontatie met de nationale garde werden doodgeschoten. De com missie, die onder leiding stond van de voormalige gouverneur van Pennsylvania, IVilliam Scranton, hield een aantal open bare zittingen in het land waar studen ten en liun professoren werden gehoord. Het rapport werd zaterdag aan de pre sident overhandigd. Op een daarop vol gende persconferentie bleek duidelijk dat het Witte Huis weinig gelukkig is met de nadruk die erin wordt gelegd op de rol die president Nixon dient t.e vervullen om aan de toestand aan de universiteiten het explosieve karakter te ontnemen. Pre sident Nixon had geen commentaar. Hij had twee Witte Huis-adviseurs aangesteld om zijn reacties te geven. Zij waren wei nig enthousiast, in hun opmerkingen. Een hunner, de voormalige minister van onderwijs, Robert Finch, zei dat de pre sident moeilijk de gouverneurs van de Hij liet ook weten dat het Witte Huis zich niet zou storen aan de aanbeveling van de commissie om opruiende toespra ken van politici (zoals vice-president Spi- ru Agnew in zijn botte retorische aanval len op d estudenten) aan banden te leg gen. Finch zei dat iedereen in de regering de vrijheid had om te zeggen wat hij wil de. Ook was hij het niet eens met de commissie dat de toestand aan de uni versiteiten precair was. Hij zei dat de re cente bezoeken aan de universiteiten had den aangetoond dat liet klimaat was ver beterd, dankzij krachtige leiding aan deze instanties van hoger onderwijs. Een uur na de opmerking van Finch zei commissievoorzitter Scranton op een andere persconferentie dat de president en het Witte Huis zich niet ewust wa ren van de gevaarlijke sfeer aan de uni versiteiten. Scranton was ook zeer kri tisch over het recente besluit van de re gering om duizend extra agenten voor de binnenlandse veiligheidsdienst te werven, om hen te belasten met het onderzoek aan de universiteiten waar bommen tot ont ploffing worden gebracht en waar andere vormen van geweld worden gepleegd. „Dit geeft hun die verontrust zijn over de onderdrukking (van het studentenpro test), de indruk dat er nog meer zal wor den ingegrepen", zei hij. Het rapport zegt onder meer: „een deel van het land is zo onderling ver deeld, dat door een groot landelijk con flict of door het impopulair initiatief in de buitenlandse politieke beleidsvoering, aan vele universiteiten verdere geweldda dige protesten ontketend kunnen worden en, in hun zog, gewelddadige tegenmaat regelen en onderdrukking". Drie onder werpen zijn volgens het rapport centraal in het studentenprotest: de oorlog in Viet nam, rassendiscriminatie, en de opzet van de universiteiten zelf. „Een grote meer derheid van de studenten en een meer derheid van hun ouderen zijn tegen de oorlog in Indo-China. Velen geloven dat hij immoreel is. En wanneer de oorlog fout is, dan zijn volgens de studenten ook alle beleidsbeslissingen en praktijken die de oorlog steunen fout. Deze oppositie heeft geleid tot een steeds groler gewor den golf van studentenprotest", aldus het rapport. De commissie analyseerde ook de in tolerante houding van de ouderen, voor wie exotische klederdracht en lange ha ren al voldoende, ijjn «in de dragers er van te vervloeken en te veroordelen. „Wanneer deze tendens zich voortzet, stelt het rapport, wanneer deze begrips crisis voortduurt, zal zelfs het bestaan van het land op het spel staan. Het land dat er toe overgaat oorlogswapens op zijn jongeren te gebruiken, is een land dat aan de rand van de chaos staat". Het. rapport veroordeelt de studenten die terreur bedrijven sterk, en meldt dat er aanwijzingen zijn dat aan sommige universiteiten wapens worden verzameld en dat studentengroepen bezig zijn om het recht in eigen hand te nemen. Tege lijkertijd wordt er gewaarschuwd tegen dé gewelddadige onderdrukking van dit geweld door de autoriteiten. „De geschie denis levert het grimmige bewijs dat wan neer met onderdrukkingsmethoden be gonnen wordt, het zo goed als onmogelijk is er mee op te houden". Een belangrijk deel van de aanbevelin gen van de commissie komt neer op ern stige, zij het verhulde critiek op de presi dent en de regering. De president wordt dringend verzocht een eind te maken aan de beledigende uitspraken van politici, en stelt voor dat de president in de komen de politieke verkiezingscampagnes en ook in de daarop volgende jaren er op dient te staan dat er geen politiek opportuun misbruik wordt gemaakt van het pro bleem van de onlusten aan de universi teiten. „Niets is belangrijker dan een eind te maken aan de oorlog in Indo-China", zegt het rapport in het hoofdstuk met aanbe velingen voor de president. De presi dent wordt verder gevraagd zich voortdu rend op de hoogte te blijven stellen van de gezichtspunten van studenten, hoog leraren en negers. In de afgelopen weken heeft president Nixon verschillende malen toespraken ge houden waarin hij de universiteiten zelf verantwoordelijk stelde voor de onlusten. Vice-president Agnew heeft enkele dagen geleden nog de schuld gezocht bij de lak se ouders van de studenten en in de per fide invloed van het werk van dr. Spoek, die een boek schreef met raadgevin gen voor de opvoeding van kinderen, llit deze diametraal tegenovergestelde visies van Nixon en Agnew blijkt hoe groot de kloof van het misverstand is tussen de regering en de door haar zelf ingestelde studiecommissie. den tot diep in de avond voort. Een woordvoerder van het Britse leger noem de „de toestand ernstig". De demonstran ten. wier aantal met het uur veranderde, bestookten de militairen met molotovcock tails en andere projectielen. Zij hebben op verscheidene plaatsen barricades van autobussen opgeworpen. De militairen die zich verdedigen met traangasgranaten, hebben de steun van pantserwagens ge kregen. Het is nog niet bekend hoeveel slacht offers er gisteren zijn gevallen. LOS ANGELES A(FP). De bosbran den die sinds vrijdag in de omgeving van Los Angeles woeden, hebben zich gis teren uitgebreid in de richting van San Diego, ten zuiden van Los Angeles en in de richting van de Mexicaanse grens. Ongeveer 50.000 mensen hebben hun wo ningen moeten verlaten om zich in vei ligheid te stellen tegen het vuur. dat op rukt over een front van 50 kilometer, dat reeds 15 kilometer is gevorderd. Voor zover bekend zijn 3 mensen om gekomen. Het vuur heeft op zijn weg honderden telefoonpalen „verslonden", zodat vooral geïsoleerd wonenden niet in staat zijn geweest telefonisch melding te maken van hun noodsituatie. De in het zuiden van Californië gelegen militaire bases hebben opdracht, de door de branden getroffen mensen onderdak te verschaffen. Tot nu toe zijn tweehonderd villa's in vlammen opgegaan. LONDEN (AFP). Op het Londense vliegveld Heathrow is gisteren een ta* ontploft, die naast een bank stond in de reizigershal. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Naar verluidt was de tas bestemd voor een vlucht van een toestel van Swiss-air. De Zwitserse maatschappij evenals trouwens de „British European Airways" (BEA) was juist weer bedreigd met kaping en sabotage. Ongeveer tezelfdertijd deden zicti ontplof fingen voor op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bourget. Op het autobusstation van Orly was er een betrekkelijk zwakke explosie, waar door een employé licht in het gezicht werd gewond. Op Le Bourget werd een stewardess door de luchtdruk tegen de grond geworpen. Zij bleef ongedeerd. In dit laatste geval zou bet om bagage gaan die bestemd was voor een vlucht van de Spaanse maatschappij Iberia naar Madrid. BRUSSEL. De douane te Oostende heeft de hand gelegd op een partij ge smokkelde sigaretten van anderhalf mil joen stuks. De contrabande werd aange troffen aan boord van een vissersvaar tuig, de „Pirate", eigendom van een 25- jarige in Oostende wonende Nederlan der, die is aangehouden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3