Aantrekkelijke allegaartjes op jaarmarkt in oud-Velsen Pinkenveiling van oudsher Diefstal auto en horloges Zeventien auto's botsten in de Velsertunnel Zaandammer levensgevaarlijk gewond nabij Velsertunnel Actie ten bate restauratie kerkorgel slaat goed aan Van de Pal verbeterde clubrecord Honderdveertien geslaagden bij dagschool-Hoogovens Na 14 dagen bezweken m Ook 400 als extra-uitkering bijstand? Jeugd showde modelbouw Spanjaard bij Hoogovens gewond Leerlingen boos over schoolhek Tijdens dubbel verkeer in oostbuis Bestuurder was ongedeerd en onder invloed Op 80 plaatsen inzamelingen V erkeersongevallen in Heemskerk Auto reed in op tractor 4 MAANDAG 28 SEPTEMBER 1970 (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De jaarmarkt in Oud- Velsen, rondom de eeuwenoude Engelmunduskerk in de gerestaureer de dorpskern, heeft een volstrekt eigen sfeer, die bepaald wordt door de onvervangbare omgeving. Zaterdag kreeg deze markt nog extra glans door het prachtige, zonnige najaars weer en al vroeg dromde een talrijk publiek langs de kramen of over het gras rond de kerk waarop de meest veelsoortige en vreemdsoortige voor werpen waren uitgestald. Verzoek van raadslid Auto tegen lantaarnpaal Drankmisbruik Kort IJmondnieuws Ingesloten wegens rijden onder invloed m&m»' PR De jaarmarkt is een wonderlijke com binatie van kunstmarkt, rommelmarkt, pinkenveiling, bazaar, kermis, expositie en folklore. Juist dat allegaartje maakt de markt aantrekkelijk. Naast de ingang van de kerk stond dit jaar de echte Amsterdamse poppenkast, van de Dam, waarvan de poppen er even het zwijgen toe moesten doen, toen de notaris de pinken bij opbod begon te verkopen ten bate van de Hervormde Kerk in oud-Velsen. De pinken Worden ten behoeve van de kerk gratis groot ge bracht en leveren telkenjare een aan zienlijk bedrag op. Een groep dames verzorgt ten behoe ve van de kerk een verkoopstand met onder meer handwerkprodukten en ook de jeugd laat zich niet onbetuigd. De volle opbrengst van deze kramen komt de kerk ten goede. Van de particuliere verkoopstands wordt tien percent afge staan ten behoeve van de kerk. Dat geldt ook voor de kunstmarkt en de rommel markt. Dit jaar kon men een pottenbakster aan het werk zien. Voor het weefgetouw in werking moest men verder het dorp in lopen. Grabbelton en rad van avontuur ont braken niet. In historische costuums bo den charmante dames onder meer kaas en bloemen aan. Verder was er de ge bruikelijke verscheidenheid van haring, worst, boeken, sieraden en de bonte ver zameling afgedankte produkte, die op een rommelmarkt thuis horen. Daarbij waren onder meer heiligenbeelden, com pleet met glazen stolpen. Burgemeester W. M. B. Bosman van Velsen opende voor -het eerst de jaar markt, nadat hij met kennelijk veel ge noegen eerst geruimte tijd had rond ge keken. „De eerste indruk van Velsen is altijd die van industrie, havens en sluizen. Pas later kwam ilf in oud-Velsen, de baker- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het nieuwbenoemde F.v.d.A.-raadslid de heer K. Vermeulen heeft zich in verband met de uitkerin; van de bekende 400,- in een schrijven gericht tot het college van B. en W. In zijn brief schrijft de heer Vermeulen: „Het akkoord dat in de Stichting van de Arbeid op 1 september 1970 tot stand is gekomen tussen de drie vakcentrales en de centrale werkgeversbonden zal voor vrijwel alle werknemers in het particulie re bedrijfsleven leiden tot een extra-in komensverbetering van bruto 400,-. Voor het overheidspersoneel wordt een soort gelijke maatregel mogelijk geacht door ae betrokken bewindsman Het wettelijke minimumloon, dat de grondslag vormt voor de uitkeringen ingevolge de Alge mene Bijstandswet, wo-dt door de extra uitkering niet beïnvloed. Een en ander zal tot gevolg kunnen hebben, dat de stadgenoten die een „uit kering Bijstandswet" ontvangen, versto ken blijven van een extraatje, terwijl prijsstijgingen juist op deze groep het zwaarst drukken. Is het college bereid aan deze stadge noten een extra-bijstanduitkering te ver strekken dan wel een voorschot te geven zolang door de centrale overheid geen maatregelen zijn getroffen?" zo vraagt de heer Vermeulen tot slot. mat van de gemeente en dit plekje heeft een geweldige indruk op me gemaakt", aldus de burgemeester, die naar aanlei ding van deze indruk vaststelde, dat schoonheid, geloof, offerbereidheid en toewijding door de eeuwen heen blijven voortleven. Het kerkgebouw met zijn vele bouwstijlen getuigt daarvan. Na er op te hebben geattendeerd, dat het kerkbestuur en de kerkgemeenschap in oud-Velsen voor het grootste deel de lasten dragen van dit bijzondere kerkge bouw, waarvan men in veel grotere kring vreugde beleeft, sprak de burgemeester de wens uit dat via de jaarmarkt velen zouden helpen om die lasten te verlich ten. De jaarmarkt achtte hij ook in historisch opzicht verantwoord, omdat van oudsher de handwerkslieden, de veehouders en de bedrijvigheid in het algemeen de stich ting en de instandhouding van de kerk hebben mogelijk gemaakt. Omdat de jaarmarkt in de vredesweek viel vestigden actieve jongeren in één van de kramen met allerlei lectuur de aandacht op schrille feiten die in de vre desweek, maar dan niet alleen, extra aandacht verdienen. In „De Ark" had het St. Lucasgilde uit Beverwijk met werk van de leden een boeiende tentoonstelling ingericht. (Van een medewerker) BEVERWIJK. In het jeugdcentrum „De Uitkijk" gnn de Arendsweg is za terdag een tentoonstelling gehouden van zelf-gemaakte vliegtuig- en bootmodellen. Dig geschiedde onder auspiciën van een jeugdgroep welke tweemaal per week in de kelder van de Regina Caelikerk bij eenkomt om deze modellen uit bouwpak ketten samen te stellen. De ongeveer 25 knapen werken onder leiding van de Spanjaard E. Cabida Ri vera, een gastarbeider bij Hoogovens, die zich in zijn vaderland ook reeds hierme de bezig hield. De heer Cabida heeft nog meer plannen. Hij wil namelijk ook zien te bereiken, dat men radiografisch te be sturen vliegtuigen en zweefvliegtuigen gaat bouwen en dan niet uitsluitend door jongeren. Naar zijn overtuiging zijn er voldoende volwassenen, die zich even eens hiervoor interesseren. Op woensdag en vrijdagavond kan men hierover zijn licht opsteken in de kelderruimte van de katholieke kerk aan het Hilbersplein. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Een 27-jarige Spanjaard als algemeen bedrijfsman werkzaam bij de kooksovens van Hoogovens zat zaterdag avond op het ovendek naast de rails van de vulwagens even te rusten toen een vulwa gen naderde. Hij vergat zijn rechtervoet tijdig weg te trekken, waardoor deze door de wielen van de vulwagen werd geraakt. Met een verbrijzelde voet is de Spanjaard naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk vervoerd. Burgemeester W. ivf. B. Bosman open de enthousiast voor het eerst de jaar markt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Enkele leerlingen van de Openbare Scholengemeenschap aan de Van Riemsdijklaan hebben vandaag sten cils uitgedeeld en rondgestuurd, waarin ze protesteren tegen de plaatsing van een hek rond de school. Ze voelen zichzelf in een dierentuin, menen dat het geld beter gebruikt kan worden voor een kantine waarom al lang gevraagd wordt en zijn vooral boos om dat de leerlingenraad niet in dit besluit gekend is. Bij het Regionaal Instituut, het schoolbestuur, zei men ons dat het hek gewoon was opgenomen in de bouw van de school. Nu de lokalen zijn klaar gekomen kan het hek pas gezet worden. De kantine is een heel andere zaak. Hierover heeft het bestuur in januari een verzoek ingediend bij het ministerie, na dat daartoe door het algemeen bestuur een besluit was genomen.'Zodra de toe stemming van het ministerie komt, kan de kantine gebouwd worden. BEVERWIJK. Ongeveer 35 Bcver- wijkers zullen binnenkort misschien een nieuw horloge krijgen, omdat een aantal horloges dat in reparatie was bij de ju welier in Autorama gestolen is. Waarschijnlijk in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn van de toonbank twee schoenendozen verdwenen, waarin 13 a 20 gerepareerde zaten en 10 a 15 horloges die nog gerepareerd moesten worden. De zaak is tegen dergelijke diefstallen ver zekerd. Van het parkeerterrein van Autorama is een auto verdwenen, die eigendom was van een van de verkopers, woonachtig in Velsen-Noord. Het is een Ford Taunus 17M met het kenteken FK 47-48. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vrijdagavond en zaterdag zijn in de oostbuis van de Velsertunnel toen daar dubbel verkeer was in ver band met werkzaamheden in de westbuis niet minder dan 17 auto's met elkan der in botsing gekomen. Op een gege ven moment zaterdagmorgen stonden aan de zuidkant zelfs de auto's tussen het piuin van de opgebroken rijbaan en hadden de wegwerkers het drukker met de kettingbotsingen dan met hun werk. De eerste botsing had plaats vrijdag avond omstreeks half negen, toen zes auto's bij het onregelmatig voorbewegen van de file waarin zij zich bevonden, tegen elkander reden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Wel was er algemeen materiële schade. Zaterdagmorgen even voor half elf was er de tweede kettingbotsing, ditmaal van vijf auto's. Een 25-jarige inwoner van Krommenie liep daarbij een gewonde hand op. Zijn mede-passagiers, een man, twee vrouwen en een baby zijn door de Ongevallendienst voor nader onderzoek naar het Antoniusziekenhuis gebracht. Om zes uur werd het verkeer wederom gestremd toen drie auto's botsten en om half acht kwamen nog eens drie auto's met elkaar in botsing. Van dit laatstgenoemde drietal waren de twee voorste keurig op tijd gestopt, toen de file tot stilstand kwam. Achter deze twee naderde een personenauto be stuurd door een sloper uit Egmond aan (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 16-jarige inwoner van Zaandam is vannacht levensgevaarlijk ge wond en een 26-jarige plaatsgenoot var hem liep inwendige kneuzingen op, toen de auto waarin zij meereden aan de zuidkant van de Velsertunnel over de vangrail sloeg en in een sloot terecht kwam. De bestuurder, een 21-jarige straatmaker eveneens woonachtig in Zaandam, die, naar de politie meedeelde onder invloed van sterke drank verkeer de, kwam met de schrik vrij. Het ongeluk had plaats even na één uur vannacht. De personenauto, met de straatmaker achter het stuur, naderde vanuit de richting Haarlem de Velsertun nel. Op de plaats, waar nabij de beruch te bocht de verkeersborden de maximum snelheid van 70 km. aanduiden bleef hij 120 km. per uur rijden. Even verder werd hij misleid door een mistbank raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen de bermbeveiliging en een lantaarnpaal. De wagen gleed door, over de toevoerweg naar de tunnel, kwam ver volgens weer teger de volgende bermbe- (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Aan burgemeester II. Nielen, ere-voorzitter van het korps Streekambassadrices, zal worden ge vraagd begin volgende week de totale opbrengst van de bliksemactie voor de restauratie van het vernielde orgel in de Nederlands Hervormde kerk aan de kerk voogdij te overhandigen. Op ongeveer tachtig verschillende plaatsen in Heemskerk waren in het ka der van deze door de Heemskerkse On dernemers Combinatie (HOC) en de HWZ-winkeliers .georganiseerde actie col lectebussen geplaatst. Over het algemeen werd royaal gegeven. In verband met de bij velen bestaande veronderstelling, dat deze actie te vereenzelvigen is met vele andere door de kerkvoogdij voor de res tauratie van het gehele kerkgebouw, ont plooide activiteiten vestigt het actie-co mité er de nadruk op dat deze actie ge heel los hiervan staat. De definitieve opbrengst van de actie voor de restauratie van het orgel zal pas aan het einde van deze week bekend ge maakt kunnen worden. Het geld moet uiteraard nog geteld worden, terwijl bo vendien nog enkele inzamelingsacties lo pen bij enkele scholen en verenigingen. Tevens staat tot en met vrijdag de mo gelijkheid open om op de rekening van de Streekambassadrices bij de Raiffeisen- bank (giro 470942) gelden voor dit doel te storten. veiliging terecht, sloeg er overheen en kantelde in de sloot. Een 16-jarige inzittende leerling-straat maker uit Zaandam sloeg daarbij uit de auto en bleef in het gras liggen. Hij had zwaar hersenletsel, een kaakfractuur en verscheidene inwendige kneuzingen. Le vensgevaarlijk gewond is hij door de On gevallendienst naar het Antonius zieken huis vervoerd. Een 26-jarige sloper, eveneens woon achtig in Zaandam, werd in de auto aan getroffen met schaafwonden en inwendige pijnen. Na onderzocht te zijn, kon hij naar zijn woning worden gebracht. De 21-jarige bestuurder, die op het po litiebureau een bloedproef onderging en wiens rijbewijs werd ingevorderd, kwam met de schrik vrij. (Van onze atletiekmedewerker) BEVERWIJK. Bij onderlinge DEM- atletiekwedstrijden, die zaterdag op het sportpark „Adrichem" werden gehouden, kwam de beste prestatie op naam van Hans v.d. Pal die het clubrecord hoog springen Jongens D met 4 cm verbeterde en bracht op 1.46 m. De 60 meter leverde een overwinning op voor het nieuwe talentje Roberto Ordas in 8.7 sec. Rudi Thierry won de 1000 meter in 3.20.6 voor Roberto Ordas in 3.24.2. Bij de jongens C sprongen Rob v.d. Brink en Peter Esseling resp. over 1.60 m en 1.55 m en won Peter Appelman de 80 me ter horden in de goede tijd van 12.4 sec. De 80 meter leverde een overwinning op voor Gerard Pieterman, alweer een nieuw talent, in de uitstekende tijd van 10.2 sec. Bij de meisjes C won Willy Roor drie nummers en wel de 80m in 10.8, de 60 meter horden in 10.7 en op verrassende wijze de 600 meter in 1.59 Trudi Stam was goed op dreef bij het hoogspringen en sprong voor het eerst over 1.40 m. Bij de D-meisjes won Delia Valkenberg eerst de 60 m in 9.2 en daarna ook nog de 600 m in 2.15.8. Het verspringen werd verrassend ge wonnen door Brigit Schavemaker met 3.80 m, terwijl Jeanet Swart het kogelsto ten won met 7.87 m. De jaarmarkt is gegroeid uit de tra ditie van de pinkenveiling ten bate van de kerk. De kopers zijn niet allemaal kenners, die, zoals de echte veehouders, de dieren betasten en schatten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Vanmorgen vroeg om ongeveer vier uur is in de Baan straat een bestelauto tegen een lantaarn paal gebotst. De bestuurder, een 29-jari ge Beverwij ker, is ter observatie opge nomen in het Rode Kruis Ziekenhuis. Bi; het onderzoek bleek, dat de auto twee gladde banden had. Zee, die onder invloed verkeerde zoal» de politie naderhand vaststelde. Hij reed pardoes op de wagens voor hem in. Een van zijn passagiers, eveneens uit Eg- mond aan Zee liep een hersenschudding op en werd naar et Antoniusziekenhuis vervoerd. Een andere inzittende werd ter plaatse behandeld. De sloper raakte zijn rijbewijs kwijt. Bij al deze botsingen deed zich flinke filevorming voor. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Tijdens het afgelo pen weekeinde hebben twee verkeerson gevallen plaats gehad. Hierbij zijn twee personen gewond geraakt en voor onder zoek naar het St. Jozefziekenhuis ge bracht. Tegen de bestuurder van een per sonenauto wordt procesverbaal opge maakt wegens drankmisbruik. Zaterdagmorgen om kwart over acht reed een 22-jarige inwoner van Velsen met een bestelwagen over Rijksweg 9 in de richting Beverwijk. Hij wilde een vrachtwagen inhalen, kwam hierbij in da middenberm terecht en sloeg over de kop. De chauffeur kwam met de schrik vrij; twee inzittenden liepen enkele kneuzingen en schaafwonden op. In de nacht van zon dag op maandag om twee uur reed de bestuurder van een personenauto op het Raadhuisplein tegen een boom. Tegen de bestuurder zal processen verbaal worden opgemaakt wegens het rijden onder in vloed. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op de Amsterdamseweg is zaterdagavond om kwart over negen een 25-jarige Amsterdammer met zijn auto achterop een tractor met een maai- machine gereden. De Amsterdammer reed in de richting Velsen met een snel heid van 110 km. per uur. Op een gege ven moment werd hij door een onbekend gebleven tegenligger verblind. Toen deze auto voorbij was, zag hij op_ tien meter voor zich de landbouwvoertuigen rijden. Ofschoon hij hevig remde was de afstand te klein om een botsing te vermijden. De automobilist zowel als de tractorbestuur der liepen beide ontvellingen en pijn in de rug op. Beiden zijn zij in het Antonius ziekenhuis onderzocht. De auto werd ge heel vernield, de tractor zwaar bescha digd. Inbraak. In de nacht van zaterdag op zondag is er ingebroken in een woonhui» aan de Zeestraat. Er is een raam gefor ceerd en er is kennelijk naar geld gezocht. Het resultaat was magertjes, want er wordt slechts een portemonnee vermist met vijf gulden. Diefstal uit auto. Een inwoner van Velsen-Noord ontdekte dat uit zijn auto, die geparkeerd stond op het Stationsplein in Beverwijk, de autoradio was gesto len. Het ding heeft een waarde van veer tig gulden. Het moet niet moeilijk geweest zijn om in de auto te komen, want de sluiting van het tochtraampje was defect. Vergeefs heeft men geprobeerd met de auto weg te rijden; men had getracht de draden van het contact door te verbinden. Auto gestolen. Van de Platanenlaan is een Volkswagen gestolen, die eigendom is van een Spanjaard, wonend op het hotelschip „Arosa Sun". Alle autopapieren en zijn paspoort zaten in de wagen, zodat de bestolene aan de politie niet eens het kenteken van de wagen kon verstrekken. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Het dagonderwijs bij Hoogovens is in het Opleidingscentrum Velsen-Noord weer op de traditionele wij ze afgesloten met een feestavond, waar bij door de directeur produktie, jhr. ir B de Jonge een „afgemeten" toespraak werd gehouden. De heer De Jonge had namelijk van de leerlingen, die voor het eerst een dergelijke bijeenkomst organi- sseerden, slechts een bepaalde tijd toe bedeeld gekregen. Van deze korte spreektijd maakte hij gebruik om er op te wijzen dat deze avond in de eerste plaats was bedoeld als een feestelijke bijeenkomst, hetgeen met verhinderde dat er toch sprake was van een afsluiting van een studie, welke door niet minder dan honderdveertien leerlingen met het gewenste resultaat werd gevolgd. „Van opleiding naar maat schappij is een grote stap", meende de heer De Jonge, „want in het ene geval slaat de leerling voorop en in het andere ook de praktijk. Uw groep heeft blijk CASTRICUM. Een 46-jarige inwoner van Castricum is in de nacht van zondag op maandag door de politie aangehou den en ingesloten. Het rijbewijs van de man is ingevorderd. De Castricummer reed met zijn auto over de Henri Dunantsingel. De beman ning van een politiewagen meende uit de rijstijl te kunnen afleiden dat de be stuurder onder invloed was. Bij de aan houding werd dit vermoeden bevestigd De bestuurder bleek zelfs zwaar onder invloed te verkeren. gegeven van meer dan gewone interesse, zodat behalve een leerlingenvertegenwoor diging ook nog een schoolkrant tot stand is gekomen. Ik hoop dan ook dat u in de toekomst niet alleen een goed vak man, maar ook een goede medewerker zult zijn", aldus besloot de heer De Jonge zijn toespraak. Hierna reikte hij aan een der geslaag den, de heer P. J. van Suijlekom uit Alkmaar symbolisch het behaalde diplo ma uit, terwijl de overigen dit van hun leraren in ontvangst mochten nemen. Ne dit officiële gedeelte volgde het succes volle optreden van het gezelschap Cor Martelli uit Heerhugowaard met de re vue „Hoe maller hoe mooier", waarna de vele aanwezigen zich op muziek van „The Northsea Combo'naar de dans vloer konden begeven. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De 28-jarige J. W. Swart uit Egmond-Binnen is in de nacht van zaterdag op zondag in het Wilhelmi- nagasthuis in Amsterdam bezweken aan de verwondingen die hjj bij een verkeers ongeval in de nacht van 12 op 13 septem ber heeft opgelopen. Op de provinciale weg nabij de krui sing met de oprit naar rijksweg 9 botste de auto van de heer Swart, op het punt waar de provinciale weg van een twee- in een éénbaansrijweg overgaat, tegen een verkeersgeleider. De auto kwam in de sloot terecht en het slachtoffer werd met ernstig hersenletsel naar het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam gebracht, waar hij na veertien dagen overleed.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5