DAG Palestijnse leider in Syrië ARAFAT GAAT AKKOORD NU RECHTVAARDIGEN Arabische waarnemers aan hun taak begonnen P form Arrestatie Somali baart opzien Akkoord Hoessein-Arafat geen oplossing Nassers woorden en daden woDiuentrum Breestraat 74-84 Beverwijk achtergrond Internationale organisatie achter bomaanslagen Israel: nieuwe schendingen van bestand Al acht doden bij bosbranden Kerk in Spanje moet banden met staat verbreken Ex-commandant van Siliwangi-divisie zou betrokken zijn geweest bij coup Proces tegen Duitse journalist in Belgrado Premier van Ulster maant tot staken straatgevechten I Ie zaken natuurlijk naar 1JF f DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 i Burgers Arrestaties in Ecuador Paus tot Juan Carlos: u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Hidp (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET Het compromis dat koning Hoessein en de Palestijnse leider Yasser Arafat onder druk van de Arabische regeringsleiders heb ben gesloten, betekent allerminst een oplossing voor de moeilijkheden, die tot de burgeroorlog in Jordanië hebben geleid. Beide partijen hebben nog hun onvervulde wensen, die maar al te gemakkelijk aanleiding tot nieuwe gevechten kunnen geven. De emoties in het conflict zijn nog ver sterkt door de strijd, die het land in dood en verwoesting heeft gedom peld. De tegenstellingen tussen Palestijnen en Bedoeïnen zijn tot een diepe haat uitgegroeid. Juist die emotionele kanten van de zaak krijgen nu alle kans door te werken, vooral van de zijde van de Palestijnen. Aftreden Concessies Op Heathrow en Orly w! commentaar op actue ■f j De plotselinge dood van president Nas- eer van Egypte betekent voor de Weste li.ike wereld het wegvallen van een tame lijk vertrouwde factor in het politieks beeld van het Midden-Oosten, dat juist in deze dagen een wat stabieler karakter leek te krijgen. Maar de betekenis daar van is niets in vergelijking rret de indruk die Nassers heengaan zal hebben eempaV4 op de Arabische volken. Nasser had niet alleen grote invloed op de staatsleiders van dt meeste Arabische landen, hij was bovenal het symbool van grootheid, overwinning, vooruitgang en zelfrespect der Arabische massa's. Of schoon zijn loopbaan gekenmerkt werd door tragische tekortkomingen en misluk kingen, zowel wat betreft de Egyptische vooruitgang als de po'itieke en militaire rol van Egypte in de internationale ver houdingen, is hij erin geslaagd zichzelf te handhaven op het podium der helden en heiligen. Militair van huis uit, heeft hij er gedurende zijn gehele regeringsperiode geen pink voor uitgestoken om Egypte een goedgeorganiseerde burgerlijke rege ringsploeg te geven, die in een of andere vorm in zich ontwikke'ende relatie stond tot de grote Egyptische volksmassa's. Ziin glorie was voornamelijk gebaseerd op zelfverheffing en op een voortdurende aansporing van het Egyptische nationalis tische fanatisme. Ofschoon hij dictatoriaal regeer de. bouwde hij een kunstige sfeer om zich heen van tolerantie en „regeren bij de gratie van het volk", waarbij hij een en kele keer zelfs zo ver ging dat hij aan bood heen te gaan. Maar hij ging niet heen, want de sa menstromende dwepers rondom zijn troon konden hem niet missen omdat zij in hem de belichaming bleven zien van alles wat Egypte zou moeten bereiken en worden Bereiken de vernietiging van Israel de heerschappij over bet gehele Midden- Oosten, het leiderschap in de Mohamme daanse wereld. Worden een welvarend, gelukkig land dat economisch en indus trieel het hoofd zou kunnen bieden aan de grote westelijke machten en dat de drempel tussen Oost en West zou beheer sen door de macht over het Suez-kanaal Er is weinig of niets van deze idealen terechtgekomen. Misschien is Nasser een groot man geweest, groot in de zin van een begaafd volksleider en een handig politicus. Maar voor Egypte is zijn rege ringsperiode weinig heilzaam geweest. Men zegt dat Nasser in werkelijkhei 1 niet de ondergang van Israel op het oog had, maar omwille van zijn macht en aanzien de rol moest vervullen van de inspirator der Arabische waandenkbeel den. Wellicht zou er op den duur uit zijn ondoorzichtige politieke manipulaties toch nog zo iets als een plan tot coëxistentie met Israel geboren zijn. Het ongeluk wil echter, dat Nasser de grote drijfveer voor ta! van Arabische landen is geweest om louter militaire ambities te voeren en daardoor de militaire regeringen van die landen heeft versterkt in hun posities te genover de burgerlijke stromingen. Het bestaan van die militaire regeringen is voor het Midden-Oosten altijd een jam merlijke factor van destructie en maat schappelijke stilstand geweest. De civi- "satie van het Midden Oosten, voor zover de voedingsbodem ervoor aanwezig was door de diepe religieuze bindingselemen ten en de karakteristieke afkeer van het kille materialisme, is geen onderwerp van liefderijke zorg van de grote Nasser ge weest. Hij is na de nederlagen van de Arabische legers tegen de Britse en later de Israëlische slagkracht niet tot de ont dekking gekomen dat er op andere dan militaire wijze orde en vooruitgang in het Midden-Oosten zouden kunnen wor den geschapen. Welisv/aar heeft de As soeandam in de Nijl de naam gekregen als een onvergankelijke schepping van Nas ser, maar hij heeft deze dam doen bou wen op concessies san de Sovjet-Unie, die hij toegang verschafte tot zijn eigen land en wier invloed hij vrij spel gaf in het gehele Midden-Oosten. Het doet er weinig toe wat een man allemaal werkelijk wil, het gaat erom wat hij heeft bereikt. Tegen zijn werkelijke intenties in heeft hij in het Midden-Oos ten de sfeer van haat en vijandschap le vend gehouden, behalve aan het uiterste einde van zijn leven, toen hij eindelijk iets groots verrichtte: het herstel van de vrede tussen de Arabische broeders. Er zullen ongetwijfeld in het Midden- Oosten grote groepen dweepzieke activis ten zijn die in de dood van Nasser de wrekende hand Gods zien. Want hun God is niet een God van vrede, maar van strijd en vernietiging De leden van de Falestijnse horden gruwen bij de gedach te, in bed te zullen sterven in plaats van op het heilige slagveld. Nasser is in zijn bed gestorven, in een sfeer van vreedzame politieke activiteit Dat zal dan zijn straf zijn geweest, om dat hij zijn legerscharen niet heeft doen optrekken tegen de vijanden van Palesti na en geen enkele belofte van glorieuze militaire overwinningen heeft waarge maakt. Van dat gezichtspunt uit bezien, heeft het Westen een factor van vrede verloren maar het Midden-Oosten een soldaat. Wat er na hem zal gebeuren, is niet te voor spellen. De beheerste, handig gespeelde politiek van Nasser kan worden gevolgd door een onbeheerste, werkelijk vijandige en onverantwoordelijke machtspolitiek die de meest tragische gevolgen zou kun nen hebben voor het gehele Midden-Oos ten. De Arabische wereld is nu een poel van onzekerheid en hartstochten te meer waarin een volksmenner van slechtere kwaliteit dan Nasser de grootste ongeluk ken kan veroorzaken. AMMAN/DAMASCUS/BEIROET (Reuter, AFP en DPA) De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, Yasser Arafat, is gisteren in Da mascus aangekomen om zijn volgelingen uit te leggen waarom hij in Cairo zijn handtekening heeft gezet onder de overeenkomst met koning Hoessein. Arafat zou voor dit doel ook naar het door de Palestijnen beheerste noorden van Jordanië gaan. IMAAAAAAA/VWtAAAA/ytA/VVVVVtAAMWVVWVWNAA/VWVtA/WVVUWWVM/VWVVVVVVVVMVVVVVVVtAfVUVVVUWVVWVWVVV HA/VAAAAAA/VWUVWVWW\/V\AAA/\AAAAAAA/VAAAAAAAA/\/VVnAAAAAA/VA/\A/U\AAAA/V/\/\AAAAAA/WVAAA/VA/W\A/W\AA/V LOS ANGELES, (Reuter). Een heli- copterongeluk boven het gebied in Cali- fornië dat door bosbranden wordt geteis terd. heeft gisteren vjjf mensen het leven gekost. De helicopter, die de vuurhaarden op moest sporen, stortte door onbekende oor zaak neer. Het totaal aantal slachtoffers van de bosbranden komt daardoor op acht doden, en honderden gewonden. De brand heeft inmidddels meer dan 500 huizen ver woest. Tot dusver heeft nog geen van de Pa lestijnse guerrillabewegingen officieel ge reageerd op het akkoord, dat voorziet in de ontruiming van Amman en andere Jordaanse steden door de Palestijnse commando's. De Jordaanse regering heeft zich verbonden haar troepen uit de steden terug te trekken en de duizenden guerrillastrijders vrij te laten die tiidens de gevechten gevangen zijn genomen. Het in Beiroet verschijnende blad El Kif ah, dat als een spreekbuis van het Iraakse bewind wordtbeschouwd, ver oordeelde gisteren het akkoord. Arabisch bestands waarnemers, rij dend in politieauto's, met rode zwaai lichten en groene vlaggen, zijn gisteren in Amman hun delicate taak begonnen. De situatie was nog zeer gespannen, doch hoewel de stad nog steeds de aanblik van een legerkamp biedt, hebben zich maan dag geen botsingen tussen Palestijnen en Jordaanse militairen voorgedaan. Na de rustigste nacht sinds op 17 sep tember de gevechten uitbraken wees gisteren nog niets op een begin van de in het akkoord van Caïro voorziene te rugtrekking van guerrillastrijders en militairen uit Amman. achter de deur mee van gezamenlijke actie door de Arabische landen tegen de partij die het verdrag zou schenden. Bahi Ladgham wordt in zijn werk ge steund door de Arabische bestandswaar- nemerscommissie, bestaande uit 21 leden, die inmiddels allen in Amman zijn aan gekomen. Leider van deze missie is de Egyptische brigade-generaal Achmed Ab- del-Hamid Milmi. De waarnemers zullen over verschillende posten in de stad wor den verdeeld. De toestand van de burgerbevolking is nog steeds kritiek Zondagavond vuurden militairen in de lucht in een vergeefse poging mannen, vrouwen en kinderen te verjagen, die een kolonne vrachtwagens met voedsel en water bestormden. Een dertigtal burgers besprong als hongerige sprinkhanen een van de auto's, die volle dig werd leeggeplunderd. De schietende militairen maakten geen enkele indruk op hen. De hoop op vrede is nu gericht op Bahi Ladgham, de premier van Tunesië. Deze arriveerde gisteren in Amman om zijn taak te beginnen als leider van de gemengde commissie, die op grond van de overeenkomst van Caïro is belast met de uitvoering ervan. Hij brengt een stok QUAYAQUIL, (Reuter). De gouver neur van de Ecuadoriaanse provincie Quayaquil, Guayas Asaad Bucaram, en de burgemeester van de gelijknamige provin ciehoofdstad, Francisco Huerta Mantalvo, zijn gisteren gearresteerd nadat zij de re gering van president Jose Maria Velasco Ibarra hadden gekritiseerd. Beiden zijn gekozen voor 22 juni toen president Ibarra dictatoriale bevoegdheden aan zich trok. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus vindt dat de kerk in Spanje het land het best kan dienen door alle be tvekkingen met de staat te verbreken en door een diepe bezorgdheid te tonen voor sociale problemen. In een gesprek met prins Juan Carlos de Bourbon, door Franco benoemd tot troonopvolger, en minister van buiten landse zaken Lopez Bravo zei de paus dat de Spaanse kerk zich voornamelijk een sociaal doel moet stellen en dat ze zich goed bewust moet zijn van haar taak dienstbaar te zijn „zonder wensen naar en betrekkingen met het staatsgezag." Het gesprek had plaats naar aanleiding van de benoeming van Teresa van Avila tot kerkleraar. Het Vaticaan Is momenteel opnieuw aan het praten over het concordaat met Span je op grond waarvan generaal Franco nu nog een stem heeft in de benoeming van Spaanse bisschoppen die in het parlement zitten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 Intussen komt de hulpverlening aan de zwaar geteisterde burgerbevolking lang zamerhand op gang. Gistermiddag land den zeven transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in Amman. Zij voerden artsen, voedsel, medicamenten en de volledige uitrusting voor een veld hospitaal met vijftig bedden aan. Van daag worden nog vijf van deze vliegtui gen verwacht. Een door de Britse regering gecharterd vliegtuig bracht gisteren 22 ton voedsel naar Amman. De Jordaanse autoriteiten hebben maatregelen getroffen om de hulpgoederen snel onder de bevolking te verdelen. Over de laatste zes gijzelaars waren de berichten gisteravond nog steeds on duidelijk. Diplomatieke kringen in Bei roet zeiden dat de zes Amerikanen spoe-' dig Jordanië zullen verlaten. Volgens de Amerikaanse ambassade in Beiroet be vonden zij zich nu in de Egyptische am bassade in Amman. Het State Department maakte evenwel later bekend, dat de zes nog steeds ergens in Amman tegen hun wil worden vastgehouden. Het ministerie drong aan op hun onmiddellijke vrijla ting. Engeland, Westduitsland en Zwitser land wachten nog steeds op de vrijlating van alle gijzelaars, alvorens over te gaan tot de vrijlating van de in deze landen gedetineerde Arabische terroristen. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA. Vorige week is de chef-staf van de traditioneel anti-com munistische Siliwang-divisie, brigade generaal Somali, op bevel van de divisie commandant A. J. Witono gearresteerd op de beschuldiging dat hij betrokken was in de communistische coup van vijf jaar geleden. Aan de hand van rapporten over ver horen van de vroegere burgemeester van Bandoeng, Djoekardi, en majoor-ge neraal Roekman, die beiden reeds meer dan twee jaar geleden werden opgepakt, schijnt vast te staan, dat Somali heeft deelgenomen aan voorbereidende verga deringen van pro-communistische offi cieren in 1965. Bijzonder vreemd is dat Somali werd aangesteld op voordracht van het korps Siliwangi-officieren zowel van hen die zich nog in actieve dienst bevinden als van reeds gedemobiliseerden. Goed in gelichte kringen menen dan ook, dat de aanwijzingen van veel recentere datum zijn en dat de laatste arrestaties in Dja karta en Soerabaja, waarbij brede ver takkingen in het leger betrokken waren, hier veel meer mee te maken hebben dan de arrestaties van Djoekardi en Roekman. Somali's arrestatie veroor zaakte een geweldige schok, vooral in de kringen van hoofdofficieren, omdat men een aanwijzing meent te zien van scherpere maatregelen tegen hen aan wier loyaliteit ten opzichte van president Soeharto nogal eens wordt getwijfeld. Het garnizoenscommando van Djakar ta heeft bekendgemaakt dat in verband met de ophanden zijnde vijf-jarige her denking van de communistische coup op 1 oktober a.s. vierhonderd scherpschut ters over militaire posten in de stad zijn verdeeld, die opdracht hebben elke op roerkraaier, waarvan men maar enigs zins denkt dat hij deze gelegenheid wil aangrijpen om onrust te veroorzaken, neer te schieten. Ook deze maatregel heeft niet veel meer om het lijf dan een preventief schrik-effect, omdat het er niet naar uitziet, dat communistische restanten zo dom zouden zijn om open lijk acties te voeren. BELGRADO, (AFP). In Belgrado is gisteren achter gesloten deuren een proces begonnen tegen de Westduitse journalist Hans Peter Rullman, die op 10 maarl op verdenking van spionage in Joegoslavië is gearresteerd. Met hem staan terecht de Joegoslaviërs Hilmi Taci en Jovan Trkulja. Ondanks een verzoek van de verdedigers besloot de rechtbank het proces achter gesloten deu ren te voeren. Een officier van het Jordaanse leger spreekt vrouwen en kinderen in Am man toe om hen er toe te bewegen in de rij te gaan staan voor de distri butie van water uit een tankwagen. Gewapende soldaten kijken toe. DOUWMA bekijkt de mode nog steeds met een KLEER MAKERS-OOG DOUWMA verkoopt nog steeds echte KOSTUUMS, wel eigentijds maar goed passend en correct DOUWMA doet dit al 50 jaar lang misschien toch wel een reden om eens te komen kijken. Gen. Cronjéstraat 3844 - Tel. 254679 ftfWWWIfMMMWWWWMMWVMWWIflAJWMWMM* Tot een half uur voor het akkoord wezen de Palestijnen nadrukkelijk el ke samenwerking met de koning af en eisten zij het aftreden van de vorst als voorwaarde voor het herstel van een redelijke rust. Zij vrezen nu dat de „fascistische tiran" Hoessein de rustperiode zal gebruiken om de Pa lestijnen volledig te liquideren. Ook daarom wordt ernstig aan de Pales tijnse bereidheid getwijfeld zich wer kelijk te concentreren aan de grens met Israel om hun aandacht op de strijd tegen dat land te richten. Der gelijke akkoorden zijn in het verleden al meer dan eens onuitvoerbaar ge bleken. Hoewel het aftreden van Hoessein geen voorwaarde bij het overleg in Cairo schijnt te zijn geweest, kunnen de Palestijnen moeilijk terugkomen op al hun felle uitlatingen in de voor afgaande tijd. Temeer daar is gebleken dat het verdwijnen van de vorst ook het merendeel van de niet-strijdende Palestijnen wel aanspreekt. De koning mag dan wel niet de ver nietiging van de commando's hebben gewild, zoals hij stelt, hij heeft wel de volledige controle over hun organi saties nagestreefd en is daarbij tot het bloedige uiterste gegaan. Maar zoals de zaken er nu voorstaan is alle bloed nog voor niets gevloeid. De commando's beheersen nog be langrijke plaatsen in het noorden en daarmee ook de enige toegangsweg van Jordanië tot de Middellandse Zee, wat van essentieel economisch belang is voor het koninkrijk. Deze positie is echter niet zó belangrijk, dat de balans daardoor beslissend in het voordeel van de commando's door slaat. Zij kunnen dus ook niet al te verregaande concessies doen. bijvoor beeld op het punt van de door hen geëiste nationalistisch-progressieve re gering, die nog geen stap dichterbij is gekomen. Zo zijn het de nietbereikte oogmer ken, die al te gemakkelijk aanleiding kunnen geven tot nieuwe gevechten om in een tweede ronde definitieve oplossingen te forceren, zoals ook de inzet van de burgeroorlog het erop of eronder van beide partijen was. Zo wel de koning als Arafat hebben zich echter met steun van in eerste instan tie Arabische leiders kunnen handha ven. Waarschijnlijk hebben de in Cairo vergaderende diplomaten in zoverre wel gelijk, dat Hoessein noch Arafat voor het voortbestaan van Jordanië kan worden gemist, al was het maar om te voorkomen dat niet-Arabische mogendheden gaan interveniëren. An derzijds zal dit dilemma ook voor de toekomst het beeld van Jordanië dat er een is van nutteloze destructie blijven bepalen. PARIJS (Reuter). Een organisatie die zich ten doei stelt de vrijlating te verkrijgen van alle politieke gevangenen in Spanje, Griekenland, Portugal en La tijns-Amerikaanse landen heeft zich gis teren verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslagen op de vliegvelden van Pa rijs en Londen. Dit staat in een brief die bij het bu reau van Reuter in Parijs binnenkwam er die was ondertekend door „De inter nationale revolutionaire solidariteitsbewe ging'. De brief droeg geen adres en in formaties over de beweging zijn niet be kend. In de brief zegt de beweging dat ze van plan is Europese vliegvelden in een slagveld te veranderen om over de vrij lating van alle politieke gevangenen in de betreffende landen te onderhandelen. Ze zal haar doel pogen te bereiken door middel van clandestiene terroristische ac- toes tegen alle vliegtuigen die naar de betreffende landen vliegen en tegen de vliegvelden die daarbij worden aange daan. TEL AVTV (Reuter). Israel ëeeft gisteren Egypte en daarmee in feite ook de Sovjet-Unie weer beschuldigd van het plaatsen van raketbatterijen binnen de bestandszone aan het Suezkanaal. Uit tot zondag door de Israëlische strijd krachten verzamelde gegevens, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv, is gebleken dat er weer nieuwe SA-2- en SA-3-raketten op 30 km ten westen van het Suezkanaal zijn opgesteld. Het be standsakkoord dat op 7 augustus te mid dernacht van kracht werd. voorziet in een bestandszone van 50 kilometer aan weerszijden van het Suezkanaal. Het is Israels 19de klacht over bestandschen- dmg. BELFAST (AFP). „Houdt er mee op. Dit is pure dwaasheid. Iedere steen die u gooit is een steen am de nek van de economie van Ulster" zo zei de Noord- ierse premier majoor James Chichester- Clark gisteravond Ln een oproep tot de bewoners van de protestantse wijk Shan- kill Road in Belfast. De rellen, die zich nu al drie dagen in Belfast afspelen moeten ophouden, al dus de premier, „Voor Engeland en de rest van de wereld genoeg krijgen van de inwoners van Ulster en hen beschou - wen als een gemeenschap die niet in staat is tot discipline en blind is voor haar eigen belangen". Het veiligheidscomité van Noord-Ier- land, waarin vertegenwoordigers van de regering, het leger en de politie zitting hebben, heeft gedreigd met strenge straf fen voor ordeverstoorders. Danilov. De Russische eerste onderminister van gezondheid dr. Boris Danilov is zon dag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen, zo meldde „Tass" gisteravond. Hij bekleedde zijn functie sedert 1965. Dr. Danilov, die de rang van generaal-majoor bij de medische dienst van het leger be kleedde, werd 52 jaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3