„CENTRUM" BIJ DE KUNSTKRING „Drie maanden heen"ook in bij het publiek lauw ontvangen Heemsteedse veroordeeld tot twee jaar Stichting Sporthal ook voor statutenwijziging Septuagint-leider Joost Reuten: mogen Amsterdam niet nieuw Vaticaan maken" „We tot Stankoorzaak nog steeds niet gevonden Half jaar geëist voor diefstallen op schepen Twee valpartijen Ziekenomroep RUAZ begint met drive-in-shows Idee 5000 kwam zeven weken eerder Uitspraak van de Kroon afwachten Congres telt 400 deelnemers uit heel de wereld Wederom diefstal van een auto Steun voor leger Sterke start in districtstitel Al 12 „Gidsen" vieren lustrum in Alkmaar Verzetsstrijders vragen 400 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 VELSEN Het lijkt wel alsof men bij het Nederlands toneel dikwijls heeft te kampen met een ern stig minderwaardigheidscomplex. Er wordt immers in vele gevallen het standpunt gehuldigd dat stukken, die in het land van herkomst een redelijk succes hebben geboekt, hierdoor bijna automatisch ook voor het Nederlands publiek geschikt kunnen worden ge acht. Aan deze stelregel zijn reeds talloze volkomen mislukte premières te danken geweest en de verscheidene Duitse, Engelse of Poolse regisseurs, die hiervoor dan zo nodig moesten overkomen, hebben dergelijke mis lukkingen lang niet altijd kunnen verhinderen. Rechtbank Amsterdam Onsmakelijk Wegens poging tot moord met gif Camerades Studentenecclesia ZELFDE STANK OOK ELDERS Kort IJmondnieuws WAT DAARBIJ maar steeds hardnek kig over het hoofd wordt gezien is liet, onloochenbare feit, dat het Nederlandse publiek allerminst afwijzend staat tegen over stukken van eigen bodem. Getuige bijvoorbeeld het grote succes van Hugo Claus' „Vrijdag" en de meer recente bij val bij Gerben Hellinga's „Kees de jon gen". HOE HET DAN ook zij, de toneelgroep „Centrum" is met de keuze van de En gelse komedie „Drie maanden heen" van Donald Howarth evenmin bijzonder ge lukkig geweest. Het stuk werd bij de pre mière in de Haarlemse Stadsschouwburg vrijwel unaniem slecht ontvangen, het geen kennelijk aanleiding is geweest om nog eens aan het manuscript te gaan sleu telen, waarbij het nieuwe potlood gretig werd gehanteerd. Deze nieuwe versie werd maandagavond als abonnementsvoorstel ling van de kunstkring „Voor Allen" ge speeld in de Velsense Stadsschouwburg, waar het publiek in de slecht bezette zaal evenmin met veel geestdrift rea geerde. ZOALS BEKEND heeft de intrige be trekking op de verhouding tussen een pu ber en een niet meer zo jonge vrouw, waarvan de gevolgen reeds in de titel worden aangegeven. Beiden gaven zij zich HAARLEM. Een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van de voorlopige hechtenis heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen een 34-jarige in Haarlem wonende metaalbewerker. Voor de vierde maal in twee jaar tijd moest de man terecht staan wegens dief stallen gepleegd op voor anker liesende schepen. Schepen hebben kennelijk al vroeg een vreemde aantrekkingskracht op de man uitgeoefend. Als 16-jarige jon geman is hij in Suriname al een keer aangehouden omdat zij zich zonder toe stemming van de gezagvoerder aan boord van een zeeschip bevond. Op 31 juli van dit jaar was de man de hut binnengedrongen van de stuurman en zijn vrouw aan boord van het Noorse tankschip „Jarena", dat bij Wilton Feye- noord in Schiedam voor reparatiewerk zaamheden gemeerd lag. De vrouw van de stuurman werd wakker van een vaag geritsel in haar hut en zij zag een man die bezig was haar tas te doorzoeken. Haar echtgenoot, wakker geworden van haar gegil, zette onmiddellijk de achter volging in, waarbij hij de indringer re gelrecht in de armen van een surveille rende en gealarmeerde controleur dreef. De verdachte vertelde de rechtbank, dat hij helemaal niet van plan was ge weest om iets te stelen. Hij zei op zoek te zijn geweest naar zijn broer, die op de tanker zou moeten zijn geweest. Toen hij die niet kon vinden, was hij lukraak een hut binnen gegaan om een ordente lijke slaapplaats te krijgen Op de vraag van de president van de rechtbank, welke verklaring hij geven kon omtrent het aanzienlijke bedrag in verschillende buitenlandse valuta, dat in zijn zakken is gevonden fluisterde hij „dat heb ik overgehouden van mijn va kantie". Ook toen de president hem erop wees dat het hem nogal onwaarschijnlijk voorkwam, dat je aan een vakantiereisje Amerikaanse. Canadese en Singapore-dol lars overhield, bleef hij bij zijn verhaal dat hij sinds zijn aatste veroordeling zich niet meer aan zijn specialiteit scheepsdiestallen, had schuldig gemaakt De transistorradio en het fototoestel, die bij hem thuis werden gevonden en die na verder onderzoek afkomstig ble ken te zijn van een diefstal gepleegd op het zeeschip „Grootekerk", toen dat op 8 juni van dit jaar in Amsterdam lag. zei hij van een onbekende in een café te hebben gekocht. Voor de officier was het duidelijk, dat de verdachte zich ook toen via een patrijspoort de toegang tot een hut had verschaft om daar zijn slag te slaan. Uitspraak op 12 oktober. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 40-jarige bromfietser reed maandagmiddag op de hoek van de Willebrordstraat en de De Noostraat te gen een aldaar juist aangebracht trottoir Met een hersenschudding en vlees- en schaafwonden aan het gelaat is de man door de Ongevallendienst naar het Anto niusziekenhjuis overgebracht. Even later moest de Ongevallendienst uitrukken voor een valpartij in de gang van het Velserbad, waar nabij het loket een 8-jarige iongen met het hoofd tegen een muur was gevallen. Hii liep een wond op boven het rechter oog en is naar het Antoniusziekenhuis gebracht, waar de wond is gghecht. over aan dagdromen en erotische fanta sieën, zodat nog enkele figuren ten tone le kunnen worden gevoerd, zoals een vul gaire moeder van de jongen, de stoere broer van de vrouw en een nogal mal lotige huisarts. Met z'n allen dienen zij dan de dromen van het ongelijksoortige liefdespaar aanschouwelijk te maken, een mengeling dus van fictie en werke lijkheid waar de auteur nogal eens in bleef steken. HET WAS DAAROM lang niet altijd duidelijk wat nu precies door wie werd Theo Pont (links) en Frans Koppers bij de toneelgroep „Centrum" in „Drie maanden heen". gedroomd. Wat overbleef was een aantal ronduit onsmakelijke tafereeltjes, zoals het gekroel op de divan van de op sex beluste weduwe en haar tijdelijke min naar met geluiden die aan de berucht geworden porno-plaat deden denken en de scène met twee halfnaakte kerels, die hartstochtelijke klapzoenen wisselen. JAMMER VOOR Elisabeth Hoy tink. Els van Rooden, Theo Pont en Frans Kop pers, die individueel meermalen voortref felijke acteursprestaties leverden. Het kwam ons echter voor dat zij hun taak niet altijd even serieus hebben opgevat, want er werd meermalen achter de band of een rekwisiet een verstolen lachje ver borgen. En zoals reeds opgemerkt was het publiek evenmin bijzonder enthousiast zodat er aan het slot slechts een matig applausje werd geproduceerd. JAN VAN DAM BEVERWIJK RUAZ. de grootste zie kenomroep van Nederland, gevestigd in Beverwijk, gaat beginnen met drive-in- shows, die op de eerste plaats gericht zijn op het verplegend personeel van de vijf tien tehuizen die de RUAZ bedient. Zover valt na te gaan is dit de eerste ziekenomroep die iets dergelijks doet. Op 17 oktober wordt begonnen in Zeevanc te Wijk aan Zee. Twee technici van de RUAZ, Walter Meyer en René Karsies, hebben de produktie, terwijl als disc- jockey optreedt Joost Verhoeven uit Be verwijk, die beroeps disc-jockey gewor den zou zijn bij Radio Nordsee indien de ze de uitzendingen niet had gestaakt. Hoe het nieuwe initiatief verder wordt uitge voerd hangt af van wat de eerste avond aan reacties te zien geeft. Het blijft ech ter allemaal amateurwerk, evenals de ge wone uitzendingen, hoe professioneel die de laatste jaren ook gebracht worden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Wegens een poging om haar man met het rattengif parathion om het leven te brengen, heeft het gerechts hof in Amsterdam vanmorgen een 45-ja- rige huisvrouw uit Heemstede in beroep conform de eis veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Tot deze straf had de Haarlemse rechtbank haar in juli van dit jaar in eerste instantie veroordeeld. Op de avond van de 25ste januari 1970 had de vrouw door de appelmoes .van haar echtgenoot wat van het dodelijke rattengif gedaan. Haar daad volgde op het besluit van haar man om een kostganger, die een intieme verhouding met haar had, uit huis te gooien. Snel ingrijpen van medici redde het leven van de man. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Ongeveer zeven weken eerder dan verleden jaar is bij de Ideeën bus van Hoogovens het 5000ste voorstel ontvangen. De heer J. Terpstra uit Aker sloot bleek de inzender ervan te zijn. Hij is werkzaam als medewerker van de Kwa liteitsafdeling van de Staalfabrieken. Tijdens een bijeenkomst in kleine kring ontving de heer Terpstra een omvangrijke amandeltaart uit handen van ir. W. Singer, voorzitter van de Centrale Ideeën- commissie. Deze was zeer verheugd dat nu reeds de 5000ste inzending kon worden ingeschreven omdat daaruit blijkt dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van de Ideeënbus. Het voorstel van de inzender heeft be trekking op het doseren van toeslagstoffen bij het gieten van staal. Over de beoor deling van dit idee valt nog weinig te zeggen, omdat het pas dezer dagen in behandeling is genomen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het nieuwe bestuur van de Stichting Sporthal, dat gisteren voor het eerst vergaderde, staat in meer- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Ongeveer vierhonderd priesters en predikanten uit heel de we reld zijn in Amsterdam bijeen op het in ternationale Septuagint-congres, om zo bleek uit hun motivering „te leren van de Nederlandse kerk en samen te spreken over en te zoeken naar nieuwe vormen om de bevrijdende boodschap van Jezus Christus te brengen aan de wereld". Het congres duurt tot en met zaterdag. Leden van de vergadering betoogden dat de kerk tot concrete acties moet ko men, en niet, zoals in veel landen, ach ter onderdrukkers en uitbuiters mag blijven staan. Priesters uit Latiins Ame rika uit Snanie, Polen, Hongarije en an dere landen vroegen bun collega's soli dariteit. Zij- soraken over bevrijding als bevrijding van het imperialisme van de kerk. Pastor Joost Reuten zei, dat men ook solidair wilde blijven met de bisschon- pen: „Wij willen graag leven in een heid met onze bisschopoen". Hij deelde mee dat kardinaal Alfrink graag aan bet congres had deelgenomen, maar door zijn verblijf in Brazilië verhinderd is. Wel zal mgr. Ernst, bisschop van Rreda, het congres woensdag bezoeken. Vicaris dr. J. Kuioers -uit Haarlem woont het congres bij. „We zijn bijeen in vriiheid en moeten die vrijheid niet misbruiken om een sek te te worden", waarschuwde pastor Reu ten. Hij benadrukte dat het congres een dialoog wil zijn. Neo-dogmatisme moet (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een in hotel „Aneta" aan ae Meervlietstraat verblijvende Joego slaaf ontdekte vanmorgen dat zijn auto welke voor het hotel stond, was gestolen. Het betreft een blauwe Ford Taunus met wit dak en kenteken FT 32-31. Pastor Joost Reuten bij de opening van het congres. vermeden worden. „We mogen van Am sterdam geen nieuw Vaticaan maken", aldus Joost Reuten. Daniel de Lange, secretaris van het Oecumenisch Actiecentrum in Drieber gen, begon zijn toespraak over de kerk van vandaag veelbetekenend met „cama- rades''. Een van de meest beslissende actoren in het liberaliseringsproces noem de hij het geleidelijk verdwijnen van de traditionele angst voor de sexualiteit. Daardoor werd een zware last en ob sessie weggenomen. Daarmee kwam de werkelijke vrijheid van de christenmens in zicht. „De betrekkelijk open houding, de normale menselijke benaderingswijze van de problemen van de kerk, dat is karakteristiek voor de Nederlandse rooms- katholieken van vandaag en dat is zon der twiifel gedeeltelijk te danken aan het opruimen van een onchristelijke angst", aldus de heer De Lan"e. „Toch", zo vervolgde hij, „kwam in zekere zin deze verandering van houding te vroeg. De oude angst en de nieuwe vrijheid werden beschouwd als feiten, die buiten het sociale proces in de kapitalis tische maatschappij stonden". In Neder land ontstond daardoor een illusie van vrijheid. Men was blind voor andere, veel erger vormen van onvrijheid in het so ciale, economische en raciale vlak en te genover de machtshiërarchie die overal ter wereld bestaat. Daniel de Lange be schouwt daarom de Nederlandse katho lieken als in het nadeel bij christenen el ders, die juist nü ontdekken de banden die er zijn tussen een buiten de wereld staande godsdienst en een hoogst actuele onderdrukking. De kerk zal zich zo kan men het probleem samenvatten eerder naar de armen moeten richten, dan zich zorgen maken over het celibaat. De Amsterdamse studentenpastor Jan van Kilsdonk gaf tenslotte een verklaring van het voorgaan van de gehuwde pas tor Huub Oosterhuis in een eucharistie viering zondag in de Amsterdamse stu dentenecclesia. In een geseculariseerde maatschappij, aldus pater Van Kilsdonk kan het celibaat als teken niet meer fun geren. De studentenecclesia wenst zich uitdrukkelijk solidair te tonen met die jonge Nederlandse priesters, voor wie het celibaat een druk betekent. „In de Ne derlandse situatie is, wat in de studenten ecclesia gebeurt, een „Gebot der Stun- de", aldus pater Van Kilsdonk. Van de zijde der Hervormde Gemeen te in Amsterdam hebben maandag twin tig predikanten een verklaring uitgege ven. waarin zij zeggen „met respect te hebben kennis genomen van de verkla ring die afgelopen zondag in de katholie ke studentenecclesia in Amsterdam werd afgelegd". „Zij ervaren in deze tijd", aldus gaat de verklaring verder, „waarin het ambt der verkondiging in een radikale en on vermijdelijke crisis is geraakt, maar daardoor tevens nieuwe en ongekende mogelijkheden krijgt, de aanvaarding door de voorgangers en leden der ecclesia van de consequenties ener vrije en volledige evangeliebediening als een bemoediging in hun eigen ambtswerk. Met hen vragen zij, met begrip voor de verantwoordelijke positie van de Ne derlandse bisschoppen, dringend aan epis copaat en kerkvolk „kritische gemeente in wording" plaats te geven. derheid achter het voorstel om de statuten te wijzigen, een voorstel dat het in de laatste vergadering van de gemeenteraad niet heeft gehaald. Zoals bekend ging het er om de moge lijkheid te scheppen om een voorzitter van de stichting te kiezen uit het eigen bestuur. Momenteel is automatisch voorzitter het lid van het college van B. en W., dat belast is met sportzaken. In dit geval is dat bur gemeester J. G. S. Bruinsma. Het bestuur heeft besloten om thans geen actie te on dernemen, dus geen voorstel te doen aan de raad. Óm de bouw van de sporthal, die wellicht nog voor de zomer wordt opge leverd, niet te vertragen, zal men op de huidige voet doorgaan in afwachting van de uitspraak van de Kroon. Drie leden van de P.v.d.A. hebben na melijk aan de Kroon het besluit ter ver nietiging voorgedragen om de voorzitter aan te stellen zoals nu gebeurd is. Wet houder P. J. Schipperus, die onder meer sportzaken behartigt, zou automatisch voorzitter van de stichting zijn geworden maar dit deel van zijn portefeuille is in handen gelegd van de burgemeester. Me vrouw M. E. Schmohl-Heijnes was het niet eens met deze gang van zaken en heeft aangekondigd deze beslissing ter vernieti ging voor te dragen. Haar verzoek aan de Raad van State is ook ondertekend door de heer D. Joustra, raadslid voor de P.v.d.A. en de heer F. Kaebisch jr., secre taris van de afdeling. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op zondag 18 oktober wordt tijdens de dienst van 19.30 uur van het Leger des Heils een concert gegeven door het muziekkorps en het koor van het leger in Haarlem-Centrum. Deze afdeling zal tijdens de dienst bovendien een elek trische klok aanbieden aan het door ver nieling zwaar gedupeerde Leger in Be verwijk. AA-werkgroep. Vanwege een toe nemende belangstelling heeft de AA werkgroep Beverwijk een ander onder komen gezocht en gevonden in het gebouw van het Leger des Heils aan de Geijsen dorfferlaan. De wekelijkse contaetavond blijft gehandhaafd op maandag om acht uur. Een amandeltaart, voor de heer J. Terpstra uit Akersloot. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM. iGsteren is in café-res taurant Vreeburg te Bloemendaal de eerste ronde van het Haarlemse districtskam- pioenschap anker-kader 47/2, 1ste klasse gespeeld. In deze ronde is zeer sterk spel vertoond. In de eerste partij door Wim van Deventer tegen Jan Feeke. Hoewel zwak gestart, wist hjj met goede series van 95, 93 en 59 in de 8ste tot en met de 10de beurt de partij in zijn voordeel te beslissen. Jan Feeke, goed gestart, bleef op 178 steken. Jan Lamers won zijn eerste partij van André Agema in 22 beurten. Dit was de zwakste partij van de avond. Chris Nobels heeft zijn kandidatuur voor de titel weer gesteld. Met grote overmacht zegevierde hij in 6 beurten over Gé v. d. Kuyl. Hij scoorde de hoogste serie (123) van de avond en het hoogste particulier gemiddelde (50.00) was ook voor hem. Gé v. d. Kuyl kwam niet verder dan 28. Voor Chris Nobels staat de deur naar de Ereklasse op een kier. Jaap Schmitt start te sterk tegen Gerard Klinkert na zes beurten had hij 199 caramboles, mede door een serie van 103 in de vijfde beurt. Hij zakte wat terug waardoor hij in totaal 16 beurten nodig had om de finish te berei ken. De uitslagen van de eerste ronde luiden: (caramboles, beurten en moyenne) v. Deventer 300 10 30.00 Feeke 178 10 17.80 v. d. Kuyl 300 6 4.66 Nobels 300 6 50.00 Agema 240 22 10.90 Lamers 300 22 13.63 Schmitt 300 16 18.75 Klinkert 207 16 12.93 Woensdagavond half acht wordt de wed- strijd voortgezet. HEEMSTEDE. De Nederlandse Gid sen, afdeling Noord-Holland zullen op 4 oktober lustrum vieren in de Alkmaarse veilinghallen. Het is dan 25 jaar geleden dat deze katholieke padvindstersgroep van start ging in Noord-Holland. Op het ogenblik werken er verspreid over kleinere en grote plaatsen leidsters met ruim 100 groepen meisjes, onder wie kabouters (7 tot en met 10 jaar), gidsen (11-13 jaar) en sherpa's (14-16 jaar). BLOEMENDAAL. Het bestuur van de Landelijke Contactgroep gepensio neerde oud-verzetsstrijders en nagela ten betrekkingen, heeft in aansluiting op een reeds op 22 september gestuurd te legram. maandag staatssecretaris Van de Poel schriftelijk verzocht te willen bevorderen, dat ook aan de gepensio neerde oudverzetsstrijders, zeelieden en nagelaten betrekkingen een uitkering in eens van 400 gulden zal worden ver strekt. Het bestuur zegt in deze brief „het hart vast te houden" voor een eventuele uitbarsting van lang opgekropte gevoe lens omdat de nood in die gezinnen, die in de laagste pensioengroepen vallen, hoog gestegen is. BEVERWIJK. De oorzaak van de stank, waardoor de laatste tijd vooral de wijk Zuidbroek overlast ondervindt, is nog- steeds niet gevonden. De vuilnisstort plaats aan de St. Aagtendijk wordt als veroorzaker steeds meer uitgeschakeld en overigens schijnt dezelfde stank ook ver van Beverwijk voor te komen. Dit is de teneur van de antwoorden van het college van B. en W. op de vragen van het raadslid D. Koger (S.C.P.). Het college stelt vast, dat van 1 en 2 septem ber geen klachten uit Zuidbroek zijn bin nengekomen. Op die dagen was de wind richting zuidwest, zodat de stank onmo gelijk van de stortplaats kan zijn. Er is ook nog geen enkel andere aanwijzing voor, dat de vuilnisbelt de verspreider zou zijn. De Dienst Milieu-Hygiëne van bet Ontwikkelingsschap Zaanstreek, waar bij Beverwijk aangesloten is, voert regel matig onderzoeken uit en vergeet daar bij zeker niet de vuilnisstortplaats. Daar voor worden de maatregelen gehand haafd die al genomen zijn: controle op aangevoerd vuil, het verbod om vaten en bussen te storten waarvan de inhoud niet gecontroleerd kan worden, diehtstor- ten van het watergat op de stortplaats en het schoonmaken van de sloot rond de belt. Dit zijn voorzorgsmaatregelen, want het is bijna zeker dat de stortplaats niet de oorzaak is. Dezelfde stank is na melijk ook ver buiten de gemeente ge signaleerd, onder meer in Osdorp en Landsmeer. Schietvereniging. Op donderdag 1 ok tober 's avonds om acht uur opent de schietvereniging Heemskerk het nieuwe winterseizoen in zaal Dam. De vereniging neemt deel aan een competitie met ver enigingen uit omliggende gemeenten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5