DE GRUYTER WORDT HEEL ANDERS Wellicht soort zelfbedienings warenhuis Volledig akkoord Weinig groot nieuws op Photokina '70 Grossierderij van SHV geeft dé grote, broodnodige, impuls Bouwopdrachten in eerste helft 1970 5,4 miljard DE „DENKENDE CAMERA" WINT OP ALLE FRONTEN... W oonwa genwet treedt morgen in werking Het kan verkeren Zuiver pesterij Het was een man van de stomerij. GOED DAT ER POLITIE IS. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 11 Behoedzaam Ideaal Verklaring (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Eens in de twee jaar houdt de foto- en smalfilmindustrie in Keulen wapenschouw. Die manifestatie, de Photokina, kent in feite slechts een richtlijn: wat wil de amateur? Want deze is het, veel meer dan de professionele fotograaf of filmer, die de trends van de ontwikkeling be paalt. Wat zijn die trends op de Photokina 1970, die op 3 oktober van start gaat. Winst en verlies Op zijn retour Kleur in opmars Smalfilm Jeugdcamera's Geluidsfilm TV-projectie Vorige week •i Ik wou even wat weekbladen en tijdschriften kopen. Jawel, hoor,bumper aan bumper,geen parkeerplaatsje te vinden. Wat doet u dan? Nou, precies! Dat deed ik óók: ik zette hem even dubbel. Ik zwéér u: ik was zó die winkel in en uit, pak weg twee, drie minuten - en daar staat een agent me al op te schrijven! Ik zei: „Nou, u bent óók een flinkerd, hoor. Wie hin der ik nou, ik had er toch zeker zicht op, die paar minuten?" Hij zei niks, maar hij schreef dóór. Ik zei: „Ga liever dieven vangen." Maai die bon had ik even goed. Hij had zo'n bakfiets met zo'n ploffertje achterop, en hij stond netjes langs het trottoir - ik kon het allemaal goed zien gebeu ren, want ik stond achter hem en wachtte op hem met weg te rijden. Enfin, hij deed dat echt wel voorzichtig.maar vóór hem stond iemand dubbel gepar keerd en hij moest dus een hé le zwaai de straat op maken - of die man in die bestelwagen nou hard reed of niet, dat kun je <(moeilijk uitmaken als iemand je tegemoet rijdt, maar in elk geval greep-ie die man van de stomerij en slingerde hem voor zich uit - dat is een ellendig gezicht Wie ging er nou eigen lijk heleméél vrij-uit? Dat zal de rechter wel uitmaken, maar ik vond, dat die agenten, die er bij kwamen gelijk hadden: „Die dubbelparkeerder is de hoofd schuldige," zeiden ze, en ze visten hem op in een slagerij, drie huizen verderop. Ja, ik moet straks getuigen, maar ik heb ook het ziekenhuis opge beld om naar die mam van de stomerij te vragen. Die heeft een heupfractuur. Het kon wel eens méénden aanlopen, zei den ze. Maar die dubbelpar keerder komt voor de groene tafel- (Van onze correspondent) DEN HAAG Wat gaat er gebeuren met De Gruyter, na de overneming door de machtige Steenkolen Handels Vereeniging (SHV), die zyn naam geving reeds ver te buiten is gegroeid met handelsactiviteiten op velerlei technisch gebied, aardgas en olie, scheepvaart, bouwmaterialen, en groot- handel in levensmiddelen en non-foods? Eén ding staat als een paal boven water: De Gruyter wordt heel anders. En men kan er op rekenen dat de veranderingen in het oude kruideniersconcern zich met grote snelheid zul len voltrekken. Op een naar buiten duidelijk merkbare manier, wel te ver staan. slechts zo nu en dan een uitschieter, bij voorbeeld in zijn publiciteit brengende strijd tegen de minimum-broodprijs. De Gruyter, staande temidden van een ach tergebleven sanering van zijn winkelbe stand, tegenover een publiek dat toch hoofdzakelijk de oude imago van de zaak bleef zien, en zwaar verlies lijdend, kon eigenlijk helemaal geen indrukwekkende zetten doen. Dit is de situatie waarin de SHV zijn nieuwe aanwinst aantreft. Wat kan er nu allemaal gaan gebeuren? De Gruyter heeft een sterke grossierderij-afdeling. De Gruy ter heeft ook eigen fabrieken: een koffie branderij, een theepakkerij, een bakkerij, een soep- en vermicellifabriek, een cho coladefabriek, nog wat levensmiddelen- produktie, en een drukkerij voor verpak kingsmateriaal. De SHV heeft in thans vijf, goed over het land gespreide, vesti gingen, zijn makro-grossierderij, een cash- and-carry voor winkeliers. Integratie van het werk van de grossierderijen is een voor de hand liggende verwachting, die door een gisteren uitgegeven verklaring wordt bevestigd. Men koopt nu eenmaal voordeliger in naarmate de massa groter De Gruyters fabrieken vormen ook een welkome aansluiting op het SHV-groot- handelsapparaat. Voorzover die fabrieken voldoende up-to-date zijn, is zelf produ ceren er nóg goedkoper dan als grossier ergens inkopen. Tot zover de situatie op het moment van de overname, en haar direct voor de hand liggende mogelijkheden. De S.H.V. stapt in een verlieslijdende zaak, want het gaat De Gruyter zeer slecht in de concurrentiestrijd. Maar tevens gaat het om een grote zaak, met ongetwijfeld grote mogelijkheden. De Gruyter heeft in ons land op het ogenblik 86 supermark ten, 43 (kleine) zogenaamde superettes, 244 zelfbedieningswinkels en nog zeven ouderwetse bedieningswinkels. De Gruyter behoort met Albert Heijn en Simon de Wit tot de kleine groep centraal geleide grootwinkelconcems van ons land. (Althans, die groep is thans nog klein. Doch er moet rekening worden ge houden met een toenemende tendens tot centralisering binnen de kring van nu nog „vrijwillige" filiaalbedrijven, waaruit, met grossiers aan de top nieuwe concern- vormen gaan ontstaan. Hetgeen bij een filosofie over de te verwachten SHV- politiek een punt van belang is.) De Gruyter is in elk geval op Albert Heijn duidelijk achtergebleven. Werd het woord „ouderwets" hierboven gehan teerd voor de nog resterende zeven be dieningszaken, het is evenzeer van toe passing op een groot gedeelte van de 244 zelfbedieningswinkels. De Gruyter maakt gewoon naar buiten een ouderwetse, ach tergebleven indruk. Natuurlijk heeft men dit bij het bedrijf zelf ook wel onderkend, doch zeer laat. De levensmiddelenhandel door concerns vereist tegenwoordig een agressieve ver- kooppolitiek via supermarkten. De Gruy ter begon veel te laat met supermarkten en toonde zich zacht uitgedrukt weifelachtig op het punt van de vereiste agressiviteit. Tot voor enkele jaren bleef De Gruyter de imago handhaven van een specialis tisch gerichte kruidenierszaak met een klein, doch goed assortiment. De oude slo gan: „én betere waar. én tien procent, alléén De Gruyter", typeert dit. Dat vroeger zo geslaagde én tien procent" deed De Gruyter in tijden van toenemende prijsbewustzijn ook een beet je de das om, want inplaats van dat het zegelspaarsysteem voordeel suggereerde, kreeg een deel van het publiek er de in druk door, dat men bii De Gruyter eigen lijk meer betaalde. En dan hadden de winkels nog tegen, dat er alleen „eigen merk"-artikelen te koop waren. De Gruyter viel met zijn tien-percent systeem door de mand, toen het werd af geschaft. Want ook al stelde het concern toen, dat het zijn prijzen met tien percent verlaagde, het werd er op betrapt dat dit in vele gevallen niet zo was. En bovenal: dat het met zijn prijzen niet wezenlijk lager was geworden dan de concurrentie. Er kwamen meer merkartikelen in de De Gruyter-winkels, en naar de mode van de tijd ook in bescheiden mate zogenaam de non-foods. Agressief in zijn prijspoli tiek werd het concern echter allerminst, toen het Zijn „nieuwe gezicht" ging tonen onder de noemer: „bij De Gruyter kun je zo langzamerhand alles kopen". De Gruyter sprong veel te behoedzaam om met prijsafslag, tornde zelfs nauwelijks aan adviesprijzen van merkartikelen, had hout en houtwaren, behang, meubelpa- ketten voor doe-het-zelvers. Kortom, een assortiment dat aardig op dat van een warenhuis is gaan lijken. Al thans, dat van een warenhuis met een smalle sortering in de diverse branches en ondiepe artikelenseries. Het ideaal van de agressieve prijsconcurrent. En Makro is agressief. Met keiharde „lokkers" in de voor winkeliers maar er schijnt nogal eens wat in wezen particuliere verkoop tussendoor te glippen bestemde aanbie dingenfolders. In de laatste bijvoorbeeld, behalve o.m. geluidsapparatuur met de belofte van honderden guldens winstmarge plus ma- kro-garantie, lage speelgoedinkoopprijzen en schoenen voor de helft van de consu mentenprijs, óók „De klop op de deur" het verhaal van dit boeiende boek verschijnt vanaf 29 september in 15 afle- Nu de toekomst. De SHV-grossierderij Makro vijftal vestigingen in Nederland, twee in België, één in Engeland; voorlo pig geen gegevens van SHV te verkrijgen over omzetten heeft een geheel andere opzet dan De Gruyters grossierderij. Volgens gegevens van eind vorig jaar voerde de Makro 35.000 artikelen uit 48 verschillende branches. Zoals: verse en .droge" levensmiddelen, dranken, was middelen, cosmetica, papierwaren, kleine elektrotechnische artikelen, radio- en tv- apparaten, koelmeubelen, was- en vaat- wasapparaten, gereedschap, huishoudelijke artikelen, verf, autoartikelen, fietsen, speelgoed, sport- en campingartikelen textiel, lederwaren en schoeisel, confectie, meubels en tapijten, sieraden, fotografie artikelen, sanitair, kantoorbenodigdheden UTRECHT De besprekingen tus sen de Steenkolen Handels Vereeniging en P. de Gruyter en Zoon N.V. hebben tot volledige overeenstemming geleid. Besloten is, dat twee belangrijke groe pen aandeelhouders, de familie De Gruyter en Unilever die eigenaars zijn van alle gewone aandelen De Gruyter, deze aandelen zullen overdragen aan de S.H.V., evenals de prioriteitsaande len. De S.H.V. verwerft daarmee een meerderheidsbelang van ruim 66 pet. De S.H.V. brengt een openbaar bod uit op de cumulatief preferente aande len in De Gruyter. veringen in kleur op de tv" winkelprijs 14,90, Makro-prijs 9,75 plus 40 percent BTW, in prachtband). Deze agressieve, zuiver op de meest winstgevende artikelen gesorteerde Makro, zal met gelijktijdige verdere sanering en modernisering van het winkelbestand, via De Gruyter het antwoord moeten gaan geven op de acties van Albert Heijn en Simon de Wit om zelfbedieningswarenhui zen te gaan stichten. De „ouderwetse" De Gruyter zal een heel ander gezicht laten zien, weldra. De SHV heeft dinsdag in een verklaring meegedeeld, dat zij overweegt om naast de voortgezette expansie van de super markten van De Gruyter in het bijzonder uitbreiding te geven aan de groothandels functie van het bedrijf. Wat de detailhan delsfunctie van De Gruyter betreft denkt de SHV aan de mogelijkheid Nederlandse filialen in de toekomst ter beschikking te stellen aan zelfstandige ondernemers (via huur, pacht of koop) voor wie De Gruyter zelf de functie van groothandel kan vervullen. Men denkt hierbij aan een systeem van „franchising". Daarbij gaan zelfstandige ondernemers een overeen komst aan met een producent of groot handelaar en wordt afgesproken, bepaal de regels te volgen met betrekking tot bijvoorbeeld prijspolitiek, personeelsbe leid, reclamebeleid, vormgeving, assorti ment en het gebruik van merken en beeldmerken. Het personeel van De Gruy ter zal in de gelegenheid worden gesteld, zelf deel te nemen aan deze ontwikkeling tot zelfstandig ondernemerschap. Het is bijvoorbeeld mogelijk, dat een filiaalchef er iets voor voelt, zelf de zaak te gaan „runnen". In ieder geval zal overleg wor den gepleegd met het personeel en de vakbonden. Nadere mededelingen over de herstruc turering en reorganisatie van het groot winkelbedrijf zullen worden gedaan als de resultaten van de lopende onderzoeken bekend zijn. DEN HAAG. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in het eerste halfjaar 1970 door ar chitectenbureaus 5,4 miljard aan op drachten voor woningen en andere ge bouwen werd ontvangen. Tegen ƒ4,5 mil jard in de overeenkomstige periode van 1969. Met uitschakeling van de geraamde invloed van prijsstijgingen is dit een toe neming van ongeveer 11 percent. De opdrachten voor woningbouw belie pen 2,7 miljard (le halfjaar 1969 ƒ2,2 miljard) en voor de overige gebouwen eveneens 2,7 miljard (ƒ2,3 miljard). Na prijscorrectie betekent dit een stij ging bij de woningbouw van ongeveer 15 percent en bij de overige gebouwen van 6 percent. De omvang van de bij archi tectenbureaus en dergelijke onderhanden objecten van 100.000 en meer bedroeg op 1 juli 1970 voor de woningbouw 5,1 miljard en voor de overige gebouwen 7,3 miljard, tegen respectievelijk ƒ4,6 en ƒ6,8 miljard op 1 juli 1969. GEEN revolutionaire nieuwigheden. Wel het streven om steeds meer „bedie ningsgemak" in te bouwen in camera's, projectoren, vergrotingsapparaten. Want het heirleger der miljoenen amateurs wil bovenal probleemloos fotograferen; hun toestel moet hun alle denkwerk uit han den nemen. Vandaar dat de kleinbeeld- camera anno 1970 uitgerust is met auto matische lichtmeting annex diafragma instelling, een elektronische sluiter die zelf „stufenlos" zijn belichtingstijden kiest, een vereenvoudigd filminlegsvsteem (met „quick loading-" of Instamatic-cas- settes, waardoor het moeizame terug spoelen van de belichte film overbodig wordt) en vele andere voorzieningen. Zelfs onscherpte door bewegen van de camera wordt „automatisch" vermeden: het toestel kiest in elke opnamesituatie zelf de kortst-mogeliike belichtingstijd. UITGERUST met zo'n denkende came ra heeft de gebruiker niets anders te doen dan zijn motief in het vizier te nemen en af te drukken. En het enige dat nu nog aan zijn geluk ontbreekt is een zoem- signaal dat waarschuwt wanneer er een mooi motief in zicht komt HET KOMT er dus op neer dat iedereen met zo'n apparaat moeiteloos scherpe en perfect-belichte opnamen kan maken, er go: dat de markt voor de fabrikanten steeds groter wordt. MAAR AAN de andere kant betekent het verlies. Want wie met zo'n volauto matische kleinbeeld of halfkleinbeeld- camera opereert, die weet op geen stuk ken na hoe dat nu allemaal werkt, ter wijl ook de prikkel om zich daarin te verdiepen ontbreekt. Tot zelf experimen teren met afwijkende belichtingstijden met tegenlichtopnamen, dubbelbelichtin- gen en dergelijke zal hem de lust (en meestal ook de mogelijkheid) ontbreken, Te verwachten is dan ook dat hij tot in lengte van dagen een soort „veredelde zondagsfotograaf" zal blijven, een produ cent van goed massafotowerk, zoals ook zijn buurman en honderdduizenden an dere huurlieden dat maken. De stimulans om een eigen visie te ontwikkelen, om zelf te gaan afwerken en vergroten, ont breekt immers. En dus zullen de rijen der zogeheten „serieuze amateurs" door deze trend nog wel verder uitdunnen als in de laatste vijf jaar reeds het geval was. HELEMAAL op zijn retour is het mooie 6x6 formaat. De ontwikkeling van de reflexcamera's van dit formaat is dan ook wel bij die van de kleinbeelds achtergebleven en men neemt dan ook aan dat de Rolleiflexen, de Hasselblads, de Mamya's Professionals e.d. hun afne mers op den duur slechts nog in de cate gorie der beroepsfotografen zullen vinden. Voor de doorsnee-amateur zijn zij overi gens toch (met prijzen van zo'n 1400 tot 3000 gulden) veel te duur. EEN INTERESSANTE nieuwkomer in dit formaat is de nieuwe Russische Ze nith- eenoogs- 6x6- reflex met alle ver wisselingsmogelijkheden, die wat gunsti ger in de markt ligt (maar in Nederland nog altijd ruim 1000 kost). Gezien het ge ringe succes van de Zenith-kleinbeeldre- flexen moet evenwel betwijfeld worden of er veel belangstelling voor is. prijsklassen, een duidelijk bewijs voor de moordende concurrentie in deze sector. NIEUWE, snellere kleurenfilms met verbeterde kleurweergave zullen de op mars van de color tegenover zwart-wit nog versnellen; in Amerika werkt 60 per cent der amateurs uitsluitend met kleu rendia- of -negatieffilm. In de smalfilmsector is het pleit vrij wel definitief gewonnen door de in 1965 geïntroduceerde superachtfilm, die bete re beeldscherpte, grotere projectie en meer bedieningscomfort biedt dan het oude dubbelachtformaat. Maar tegen over deze voordelen stond een duidelijk nadeel: omdat superachtfilm alleen in cassettes verkrijgbaar is, verviel de mo gelijkheid van het partiële terugspoelen zodat men niet meer bepaalde scenes „overblenden" (superimposing) kan. Evenwel: ook daaraan is gedokterd en op de Photokina 1970 worden nu enkele superacht-camera's gedemonstreerd, waarmee dergelijke effecten wel bereikt kunnen worden. DE PRIJZENOORLOG in de smalfilm sector heeft ertoe geleid dat ook de ci- né-kleurenfilms veel goedkoper gewor den zijn. Zwart-wit wordt dan ook in Duitsland nauwelijks meer aan ama teur-smalfilmers verkocht. VEEL EXPOSANTEN brengen eenvou dige, speciale jeugd- en tienercamera's in prijzen rond de 100 mark (met belich tingsautomatiek) waarvoor stellig een markt te vinden is. Een ander uitvloei sel van de stijgende welvaart: rijke keus in foto- en filmcamera's voor onderwater fotografie. Ook op het gebied der dia projektoren is de trend naar verdere automatisering en meer bedieningscom fort overheersend: zelfs in de laagste ELKE ZICHZELF respecterende smal filmcamera is vandaag de dag met een vario-objectief (zoomlens) uitgerust, waarvan het bereik wisselt van ÏVz tot 5 maal télé. Verstelbare „vlinders", „tijdloe- pen" en afstandsbediening zijn in het al gemeen alleen in de duurste uitvoerin gen standaard. De eenvoudiger toestel len worden steeds kleiner, tot „binnen zakformaat" hetgeen het meenemen van zo'n „optisch aantekenboekje" aan zienlijk vereenvoudigt. Smalfilmen met geluid, totnogtoe voor de doorsnee amateur een onbereik baar ideaal, wordt nu ook goedkoper, al thans zover het nasynchronisatie via de projektor betreft. Lipsynchroom opne men blijft echter voorlopig nog voorbe houden aan de dure professionele appa raten, maar wat niet is kan komen. EEN OPMERKELIJKE nieuwe ten dens bij de smalfilmprojectie: wie niet meer voldaan is met een projectie scherm die kan zijn filmpjes nu verto nen op het matscherm van een als tv- ontvanger vermomd apparaat, om aldus de illusie te wekken dat het om een ech te televisie-uitzending gaat. Dat is de voorloper van een nieuw procédé dat projectie van superacht-films in kleur of zwartwit via een elektronisch aftastap- paraat op het echte huiskamer-beeld scherm mogelijk moet maken. Dit ech ter is, op de Photokina 1970, nog toe komstmuziek. DEN HAAG De nieuwe Woonwagen- wet treedt op 1 oktober in werking. Dit houdt in, dat over vijf jaar ons land 55 woonwagencentra moet tellen voor onge veer 3600 woonwagens met een bevolking van 18.000 zielen. Van dit aantal woonwa gens waren er eind vorig jaar 141 in ge bruik bij zigeuners. Thans zijn 24 woonwagencentra gereed en zeven in aanbouw. Totaal krijgen deze centra 2.222 staanplaatsen voor wagens van zo genaamde „reizigers" en 163 staan plaatsen voor wagens van zigeuners. Be halve de „reizigers" en zigeuners zijn er nog ettelijke duizenden mensen in ons land in woonwagens gehuisvest: wegenbouwers, kermisexploitanten, gastarbeiders en wo ningnoodgevallen. Totaal waren er in ons land einde vorig jaar 8.121 wagens. De woonwagenwet heeft ten doel het maatschappelijk welzijn van de woonwa genbevolking te bevorderen. De wet gaat uit van trekvrijheid voor de bewoners van woonwagens. Nu de wet van kracht wordt zullen binnen drie jaar in de bestaande woonwagencentra sanitaire voorzieningen moeten worden getroffen. Andere voorzie ningen die in het Besluit Woonwagencen tra worden genoemd zullen binnen vijf jaar moeten zijn gerealiseerd. ADVERTENTIE Van-de-week...

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11