Hermus en Van Duinhoven in afgezaagde klucht Stereo-radio in hele land Wim Steijn: groei naar steeds sterkere expressie Zeer boeiende portretkunst Hoogovens heeft werk voor denkers en doeners. Bel 02510-94000 v „IN HOLTE VAN JE ARM" HEEFT SOMS GEESTIGE DIALOOG Mm Laurence Olivier door ziekte jaar uitgeschakeld Sammy Davis moet kalmer aan doen Geluidsband van Verkijk terecht V oetbalr eporta ge of hoofdfilm OVERTUIGEND BEGIN VAN NIEUWE HAARLEMSE GALERIE AKTIE '68 13 VIA FM-ZENDERS T.Y. vanavond Radio donderdag TV woensdag TV donderdag WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG De toneelspelers echtparen Guus Hermus-Bep Dekker en Ton van Duinhoven-Ina van Faas- sen hebben zich dit seizoen (niet langer, hoop ik) afgewend van het officiële, gesubsidieerde toneel om een eigen groepje te vormen waarin ze hun eigen bazen zijn en kunnen spelen wat ze zelf willen. Wat ze wil len is blijkbaar niet, het zich uitleven in artistieke idealen, want ze hebben Dimitri Frenkel Frank opgedragen, hun speelmateriaal te verschaffen in de vorm van een gezellig blijspel voor vier personen. Frenkel Frank heeft genoeg vakroutine om zo'n bestelling voor een stuk-naar-maat te durven aanvaarden en hij heeft het bestelde, onder de titel „In de holte van je arm", ook op tijd aan zijn klanten afgeleverd. Alleen is het geen blijspel geworden, maar een klucht en meer van confectie- dan van maat-kwali- teit. HAARLEM Een galerie die zich voor de eerste maal presenteert wil dat goed doen. Begrijpelijk is dus, dat Haarlems nieuwste Galerie Aktie '68 aan het Statenbolwerk is begonnen met een flinke tentoonstelling van Wim Steijn, die hier sinds jaar en dag zo'n goede naam heeft. Galerie Aktie '68 moet worden gezien als een mogelijkheid tot het uitleven van een serieuze liefhebberij van Rob Muller, directeur van een uitzendbureau, die binnen de muren van zijn kantoorgebouw de mogelijkheid vond om toe te geven aan zijn zintuig voor het meeleven met wat beeldende kunstenaars beweegt. Hij heeft kosten noch moeiten gespaard. Zijn galerie is groot genoeg voor flinke exposities. Rob Muller wil zijn galerie vooral een factor binnen het Haarlemse kunstleven doen zijn, ook al zullen er natuurlijk kunstenaars van buiten Haarlem exposeren. Ook in het kleine Hoogovens leidt op tot walser, smelter; rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter,rangeerder,kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, kraandrijver 2 op tot walser,smelter,rangeerder,kraandrijver enz. Hoogovens leidt op totrnlser,smelter,rangeerder,kraandrijver enz. Hoogovens.leidt op tot walser,smelter,rangeerder enz. Hoogovens leidt op tot smelter,rangeerder,kraandrijver enz. Hoogovens tfmmumnnnnimwuiiniwiwiiiiiw* Het gaat om twee mannen die genoeg hebben van hun vastgelopen, in verveling verzande huwelijken en weg willen van hun vrouwen. De ene is een chic Haags heertje, woonachtig te Wassenaar en na tuurlijk werkzaam bij Buitenlandse Za ken. de andere een burgerman die in tweede-hands autobanden doet. De amb tenaar, Otto, is degene die de grote stap durft te nemen; hij huurt een flatje in een nieuwbouw en hoopt daar op een eenzame matras rust te vinden. Maar ook de bandenkoopman Fred en zijn vrouw Pinda wonen in die nieuwbouw (in Fren kel Franks Den Haag heerst op woning- gebied geen standsverschil) en nauwe lijks heeft Otto zijn flatie betreden of hij krijgt gezelschap van Fred, die óók zo graag van zijn vrouw af zou willen maar er te sentimenteel voor is en er gewoon niet slaagt. Het voorbeeld van Otto im poneert hem danig en als deze hem dan ook nog moed inspreekt, neemt ook hij de grote beslissing. Maar wat aller minst Otto's bedoeling was hij haalt zijn eigen matras uit de buurflat en trekt bij Otto in. Wat iedereen die wel eens een klucht heeft gezien, kan verwachten, gebeurt in derdaad: de dames, de warmbloedige Pin da die zo lekker bietjes kookt, en de ele gante Wassenaarse Astrid, die beter thuis is in Rabindranath Tagore dan in het kookboek, komen eveneens ieder met haar matras in de flat kamperen. En ook in zijn volgende verwachting wordt de kluchtkenner niet teleurgesteld: na tuurlijk valt Otto voor de lichamelijke en I culinaire bekoorlijkheden van Pinda en raakt de verfijnde Astrid (nog gekker kan het niet) gecharmeerd van de klein burgerlijkheid van de plat-pratende Fred. Maar ach, zelfs daarmee houdt de klucht traditie niet op; die schrijft voor, dat de paren tenslotte toch weer volgens de be staande akten van de burgerlijke stand in eikaars armen vallen. En zou Frenkel Frank dan met die traditie durven bre ken? Welnee. Maar wel moet gezegd worden dat de (Van onze correspondent) LONDEN. De beroemde Engelse ac teur Sir Laurence Olivier die twee maan den geleden een aanval van trombose kreeg, zal minstens een jaar niet mogen optreden. Hij zei niet in staat te zijn om toneel te spelen. ,.Ik ben veel te kortade mig om een emotionele scène te vertol ken of een lange passage uit te spreken". Twee produkties waarin Sir Laurence belangrijke rollen zou krijgen moesten worden uitgesteld. Zij zijn de met span ning tegemoet geziene musical „Guys and Dolls" en Robert Shaws nieuwe stuk „Cato Street". Sir Laurence die directeur van Enge- lands Nationale Theater is, kondigde aan dat Paul Scofield als assistent-regisseur bij het Nationale Theater is aangesteld en volgend jaar in drie produkties zal optreden. Een van de hoogtepunten van het nieu we winterseizoen zal het eerste stuk zijn van de dichter Adrian Mitchell, geba seerd op het leven en de filosofie van Wil liam Blake, getiteld „Tyger", door Ken neth Tynan, litterair adviseur van het na tionale theater. SEATTLE (AP) De zanger, danser en filmacteur Sammy Davis jr. heeft bekend gemaakt dat hij het kalmer aan gaat doen. Hij gaat zich bepalen tot het geven van wellicht maar één show per jaar. „Ik ben nog nooit zo hondsmoe geweest in mijn hele leven", zei Davis die eraan toevoegde dat hij van zijn 44 jaar er 41 in de showbusiness is geweest. Hij zei dit tot journalisten, die na afloop van een voorstelling met Davis wilden spreken. Zij moesten drie kwartier wach ten. Sammy lag uitgeput te slapen in zijn kleedkamer. „In de holte van je arm", blijspel in vijf bedrijven van Dimitri Frenkel Frank. Première op 29 september in de Koninklijke Schouwburg, Den Haag. Regie: Adrian Brine. Spelenden: Guus Hermus, Bep Dekker. Ina van Faassen, Ton van Duinhoven. Decor: Keith Nor man. auteur op dit povere en al lang versleten stramien tussen veel flauwiteiten door, een humoristische en soms wel eens even geestige dialoog heeft geborduurd, waar geroutineerde spelers iets mee kunnen be ginnen. En dat kan men aan de echtparen Hermus en Van Duinhoven best overla ten. Weliswaar hebben zij de regie toe vertrouwd aan Adrian Brine, die als En gelsman natuurlijk niet in staat is iets origineels te maken van het doen en laten, spreken en bewegen van „typische" Haag se chic en Hollandse burgerluitjes, maar een originele regie zou bij dit afgezaagde stuk dan ook helemaal niet hebben ge past. Trouwens, een zo uitermate knap acteur als Guus Hermus kan zijn eigen boontjes wel doppen. Hij maakt van de bandenkoopman een kostelijke blijspelfi guur, weet de overdrijving van de tekst toch nog natuurlijk te laten klinken en blijft bij de grootste malligheid binnen Guus Hermus en Ton van Duinhoven in een der scènes van „In de holte van je arm". menselijke grenzen, waardoor zijn komi sche prestatie alleen maar aan overtui gingskracht wint. Ton van Duinhoven trekt zich van der gelijke grenzen niets aan. Van het eerste ogenblik af clownt hij er onzinnig op los, met rare loopjes, gekke beweginkjes en allerlei andere conventionele kluchttruc jes waarop men al gauw uitgekeken raakt, in elk geval al héél lang voordat het stuk met zijn vijf bedrijven eindelijk uit is. Bep Dekker speelt Pinda met aan stekelijk temperament als een smakelijk- ordinair vrouwtje en Ina van Faassen doet wat zij kan om de onmogelijke rol van Astrid enig leven in te blazen. Er werd dinsdagavond in de Koninklij ke Schouwburg hard gelachen, dat wel. Maar men kan zich toch afvragen of Di mitri Frenkel Frank nu wel de aangewe zen man zou zijn geweest om, als het „Auteurstheater" de strijd in Amsterdam gewonnen had, deel te nemen aan de lei ding van 's lands eerste schouwburg en zo het Nederlandse toneel te helpen vernieu wen. Misschien heeft wethouder Lammers die zaak toch nog niet zo gek bekeken. SIMON KOSTER (Van onze correspondent) WIERINGERMEER Met ingang van 1 oktober kan geheel radio-luiste rend Nederland via de zenders Hilver sum 1 en 2 stereo-uitzendingen ont vangen. Donderdag namelijk zullen als laatsten de FM 1 en 2-zenders te Wie- ringermeer voor het verzorgen van stereo-programma's geschikt zijn ge maakt en daarmee zal voor geheel Nederland „stereo via FM-zenders" een feit zijn. Een kostbare operatie is daar mee door de PTT, in samenwerking met de N.V. Nozema en de NOS, gereali seerd. Het eerste experiment op dit gebied werd in 1961 uitgevoerd. Naar schat ting zo'n 25 procent van het aantal radio-luisteraars beschikt momenteel over een goede stereo-ontvangstappa- ratuur. Want degenen, die van dit „ruimtelijk horen" ten volle willen genieten zullen er wel de extra kosten voor over moeten hebben om zich een goede ontvangstapparatuur (in ieder geval een buitenantenne) aan te schaf fen. Het ligt in de bedoeling om ook Hil versum 3 op een zo kort mogelijke termijn te stereofoneren. Op dit mo ment ontbreken hier echter nog de financiële middelen voor. HILVERSUM. Dezer dagen is via een ingewikkelde omweg de geluids band in Nederland aangekomen met interviews, die de NOS-radiomedewer- ker Dick Verkijk in augustus kort voor zijn uitwijzing uit Tsjechoslowakije heeft opgenomen. De band bevat interviews met ver tegenwoordigers van de liberaal-com munistische stroming'in Tsjechoslowa kije. De interviews werden door Dick Verkijk gemaakt in de tijd, dat hij zich aan de aandacht van de Tjechische ge heime dienst wist te onttrekken. De geïnterviewden willen persé dat hun verklaringen met naam en toenaam worden uitgezonden. In de uitzending, waarvan de datum nog niet is vastge steld, zullen zij zichzelf introduceren. Flitsen van de interviews zijn te ho ren in het NOS-radioprogramma „Cosa NOStra", dat vandaag van 22.38 tot 23.55 uur via Hilversum 2 wordt uitge- Nederland 1. Behoudens de wijzigin gen in de programma's als gevolg van de eventuele voetbalreportages ziet het programma er voor vanavond als volgt uit: Pipo (het kaarsje wordt voorgoed uitgeblazen door Cor Pipo Witschge), journaal, Den Haag Vandaag, de film rubriek Première, de kerkelijke actua liteitenrubriek Kenmerk, weer een journaal, een Socuterafilmpje over het Leger des Heils, de politieke uitzen ding (met Harmsen van Binding Rechts), de hoofdfilm en Studio Sport. Die hoofdfilm is dan the Eddy Duchin Story, een aardige film over het leven van de beroemde pianist Ed dy Duchin. In de hoofdrollen Tyrone Power en Kim Novak. Nederland 2. Ook op het tweede net neemt Pipo afscheid. Na het nieuws van de NCRV de show Eddy Ready go, waarin Eddy Becker weer vele ar tiesten laat opdraven, zoals Samantha Jones, Jimmy Cliff, the Shuffles en Casey and his Pressure Group. Als het tweede journaal gelezen is opnieuw de avonturen van de schoonmoeders, maar dan nu ook echt voor de laat ste keer. In de reeks programma's over grote kunstenaars vanavond een portret van Victor Vasarely, de grondlegger van de zogenaamde kinetische kunst. De in Hongarije geboren en nu in Parijs wo nende en werkende kunstenaar is van grote betekenis voor de ontwikkeling van de moderne kunst. Verschillende landen werkten samen bij de totstand koming van deze serie. Na de actualiteitenrubriek Hier en Nu duiken we voor de tweede maal in de kunst en wel dankzij de filmserie Nieuw Licht in Frankrijk, waarin niet erg bekende schilders uit de 17e eeuw onder de loupe worden genomen. Dit maal is dat Georges de Latour, ook wel eens de voorloper van de film ge noemd. Het NCRV-programma wordt hierna besloten met een tweede film gemaakt van een optreden van de Christelijke Koorvereniging Com nu met Sangh in de Grote Kerk in Loenen aan de Vecht, waarbij Harry Sevenstern (trompet) en Piet Kiel (orgel) voor de muzikale begeleiding zorg droegen. Na het laatste nieuws nog een Teleac-cur- sus: de tweede damles voor beginners met Ton Sijbrands als (leer)meester. zonden. Wim Steijn heeft Kortgeleden een ern stige operatie ondergaan. Dat heeft niets met deze expositie te maken, als hij niet kort daarvoor zichzelf zou hebben gepor tretteerd, liggend op een ziekbed. Een sterk voorgevoel van een ernstige com plicatie moet hem ertoe hebben gebracht een van de meest expressieve portretten te schilderen, die ik ooit heb gezien. Er is niets „moois" aan, maar is van een indringendheid die van een bijzonder grote moed getuigt. Zichzelf zó te kun nen zien als dit sterk psychologische por tret openbaart, stempelt Steijn tot een der beste expressionistische schilders van dit moment in ons land. Een complete expositie op dit niveau is natuurlijk niet mogelijk, ook al niet omdat Wim Steijn het vuur heeft ver deeld. Hij exposeert namelijk gelijktijdig tot 16 oktober in Kunstzaal Polder in Den Haag. Gelukkig heeft hij een enorm vruchtbare periode achter de rug en daarom kon hij in beide gevallen uitste kend voor de dag komen. Het meeste werk in Galerie Aktie '68 is vrij nieuw, althans niet eerder geëx poseerd. Een uitzondering vormt daarop zijn werk uit de „Spaanse periode" van enige jaren terug, door mij reeds ter ge legenheid van eerdere exposities bespro ken. Nieuwe landschappen, groot en ruig opgezet in een expressief-realistische trant vullen die periode aan. Eigenlijk geldt dit ook zijn laatste grote portretstukken. Die hebben een voorgeschiedenis, een aanloop door vroe gere portretten van enige jaren terug Meer en meer blijkt Wim Steijn zich te ontwikkelen tot iemand, die binnen de Nederlandse expressionistische traditie door een onmiskenbaar eigen penseelvoe ring, kleurenkeuze en psychologische op vatting een plaats apart begint te krij gen. Zijn grote staande zelfportret, en dat van zijn vrouw, getuigen van een vol dongen meesterschap in de hierboven be doelde zin. Alles is groot gezien en ge daan. Elke penseelstreek is tevens ka rakteristiek handschrift; nergens doet hij aan mooidoenerij, nergens heeft hij de taillering nodig om te overtuigen van zijn „knapheid". Hij heeft deze portret ten opgezet met een „Zó ben ik" of een „Zó zie ik het" en heeft verder van alle concessies afgezien. Het resultaat is een paar dwingende portretten, sober en toch krachtig van kleur en van een formaat, dat een wand beheerst. Het wonderlijke bij Wim Steijn is zijn soepelheid. Zijn andere grote werken, waaronder een zeer breed gedaan naakt laat ik onbesproken ondanks de kwalitei ten om nog even de nadruk te kunnen leggen op iets anders. Steijn heeft de meest directe weg ge vonden om zijn baanbrekende emoties in beeld te brengen. Hij blijkt dan echter niet altijd de „ruige" schilder te zijn, waarvoor men hem aanvankelijk zou aan zien. Integendeel, hij heeft ook een zin tuig voor gevoelens die een minder breed en vooral minder driftig scala van uitdrukkingsmogelijkheden vragen. Er hangen van hem tekeningen en et sen. Die van een intense aandacht voor de natuur getuigen en die poëtisch wor den verbeeld op kleine formaatjes. Dan geniet men van een karakteristieke ar cering hier, een beheerste lijnvoering daar en dan blijkt dat ook Steijn weet, dat tekenen voor alles het weglaten van overbodige details betekent. Dan ook wordt hij bijna „ouderwets" in de goede zin van het woord: met een zintuig dus voor de mystiek binner. het natuurgebeu ren. Dat vind je dan weergegeven in een ets, waarin een vage zon doorbreekt bo ven een veldje met wat struikgewas of in bomen, die eerder een handschriftkun dige verrassen door hun psychologisch rake karakteristiek dan bijvoorbeeld een nijvere bezoeker van Thijsse's Hof, die in de eerste plaats naar de aard van de boom vraagt. In dit geval moet echter de aard van Wim Steijn prevaleren en dat gebeurt dan ook, blad voor blad. In dat kabinet met de „natuurprenten' hangen ook nog wat uitstekend geteken- HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.11. Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte muz. 8.00 Nws. 8.11 Journaal. 8.20 Stereo: Lichte muz. 8.30 De groenteman. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Kamermuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00 Nws. 11.30 Rondom 12. 11.55 Beursberichten. 12.30 Modern platteland. 12.35 Sport- revue. 13.00 Nws. 13.11 Journaal. 13.30 Nat. Cum Laude Concours Groningen. 14.30 Ned. Prot. Bond 100 jaar. 15.00 Voor zieken. 15.00 Nws. 16.03 Land der Muze. 17.00 Toppop. 17.30 „O" jon- gerenprogr. 17.55 Mededel. 18.00 Nws. 18.11 Journaal. D'66. 18.30 De hoogle raar-theoloog. 19.00 Groeperingen in de Ned. bevolking. 19.30 en 22.30 Nws. 22.40 Journaal. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.50 Overweging. 8.00: Nws. 8.30 Nws. 8.32 Voor de vrouw. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 10.00 Pe dagogische kroniek. 10.20 Stereo: Mu ziek uit Barok. 11.00 Nws. 11.03 Vooor zieken. 11.55 Mededel. 12.00 Los-Vast. 12.26 Mededel. t.b. v.land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Hier en Nu. 14.05 Schoolradio. 14.30 Moderne liederen. 15.00 Gereform. dienst. 15.30 Skiva- toon. 16.00 Nws. 16.15 Meer over min der. 17.45 Hier en Nu. 18.00 Muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu. 19.00 Spektrum. 19.15 Stereo: Leger des Heils. 19.30 Entr'acte. 21.00 De jeugd op eigen wieken. 21.39 Stereo: Gos pels. 21.50 Kerkorgelconcert. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Vakantietoe slag. 23.15 Stereo: Jazz-Time. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Terug van weggeweest 9.30 Zzzoef.10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie. 11.00 Nws. 12.00 Nws. 12.03 Pop-Slick. 13.00 Nws. 13.03 Waar om niet. 14.00 Nws. 14.03 Holster. 15.00 Nws. 16.00 Nws. 16.03 Pop-magazine. 17.00 Nws. 17.02 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws 12.30 Muz. (12.40 Weer- ber. meded. SOS-ber. voor schippers) j 12.55 Buitenl. persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws. 14.03 School (15.00 Nws.) 15.25 Casinomuziek 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Volks- muz. 16.30 Voor oudere luisteraars. Nederland I 17.00 NCRV: Kinderprogr. 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS': Den Haag vandaag. 19.09 Première. 19.30 CVK-IKOR-RKK: Kenmerk. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 Binding Rechts. 20.30 Socutera. 20.35 NOS: The Eddy Duchin Story. 22.15 Studio Sport. 22.45 Journaal. Nederland II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NCRV: Eddy Ready Go. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 NCRV: Schoonmoeders (serie) 20.45 Filmportret Hongaarse schilder Victor Vasarely. 21.15 Hier en Nu. 21.40 Nieuw Licht in Frankrijk. 21.55 Koorzang. 22.05 NOS: Journaal. 22.10 TELEAC: Dammen voor beginners. Nederland I 10.45 en 14.25 NOS-NOT: School televisie. 18.45 NOS: De Woefs en de Lamaars. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 TROS: Wat een familie. 19.28 Met de camera op jacht. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 TROS: De dief van Washington. 21.10 Kla-Vier. 21.25 Jerry Lewis Show. 22.05 Zigeunerorkest Egon Malescu. 22.27 NOS: Journaal. 22.35 TELEAC: The seventh key. Dit zelfportret, bijna manshoog ge schilderd, toont Wim Steijn ten voe ten uit, zoals hij nu is: een been on verzettelijk vooruit ondanks het steu nen op een wandelstok, een hand bijna onverschillig in de zak en de blik onderzoekend en uitdagend te gelijk op de toeschouwer gericht. Een „ruig" en krachtig portret. de portretten in allerlei technieken. Kijk daar tot 17 oktober in Galerie Aktie '68 ook eens naar. Zij zijn een vreug de voor de kenner, die grafiek liefst op de hand bewondert. HEIN STEEHOUWER Nederland II 18.45 NOS: De Woefs en de Lamaars. STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. NOS: Den Haag vandaag. Van gewest tot gewest. Tips Nat. bureau voor toerisme STER: Reclame. NOS: Journaal. STER: Reclame. VPRO: Was er nog wat (satirisch programma). Men 'O War (film). De brug over de Jangtsekian. Van cobra tot kabouter (filmportret). CVK-IKOR: Dubio (gespreks- serie). 22.50 NOS: Journaal. 22.55 TELEAC: Biovisie. 18.51 18.55 19.00 19.04 19.09 19.49 19.55 20.00 20.15 20.20 20.30 20.50 21.40 22.20 ADVERTENTIE Oq (maandag t/m vrijdag 8.30-19.30 uur)

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13