400 gulden premie voor Roemenen bij overwinning op Feijenoord UTA GEEFT WAT FLEUR AAN GRAUWE BESTAAN IN ARAD Tweede Pool voor AZ '67 Is de midi-mode al doorgedrongen tot kaas uit't vuistje? HANS DRIESEN „Op de lijst gaan is altijd nu Tempest-zeilers Staartjes en Kurpershoek „Missen van wereldtitel geeft stimulans" ^iifDiaoDomDn' Antennes bij volleybaltoernooi Jan de Jong snelste in premiekoers op Alkmaarse baan I wH m/p-r 4porto2l0Di □DU DDI 17 WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 it Premie Onze moderedactrice deelt mee: 'Wij kennen geen mode dictatuur. De lengte van kaas- uit-het-vuist je wordt over gelaten aan de persoonlijke keuze. Wij vinden zowel het korte mini-brokje als de langere midi- en maxi-plakken erg geschikt voor iedere leeftijd. Wat de kleur betreft: het goud geel van onze elegante kazen sluit wonderwel aan bij de donkerbruinen en aubergines van dit najaar.' Dus u hoort 't. Kaas uit 't vuistje staat u als altijd perfècr. pMVNilg ■BS- 11»* 12 vv> ,8 "i'«»10 rio jciajjfnn nni- V errassing Koude oorlog )<p\AIMWWWl»IIIA#WUWIiWI#l<WW%#WVVWW%/l#W\A/\A/WWWW%A/MWWVWWV\#W%#UWWlAA/\A/W\A*\A/\AA<VV\AA/VVV%A/%AAA^#\#IAA#WWWWWWWllWMWWWWWWWWWI^VW%#'l#\AA#WWtA^IVWWI<W%#WWllWWMt<%»IIM' (Van onze sportredactie) ARAD Rijdend door het grauwe Westroemeense stadje Arad valt het niet moeilijk te begrijpen waarom de supporters van de plaatselijke eerste- divisieclub hun ploeg met zo'n, aan het fanatische grenzende, enthousiasme ondersteunen. Het moet voor mensen, die hun schamel belegde boterham voornamelijk in kleurloze fabrieken verdienen, die uren in de rij moeten staan om hun vers brood te kunnen bemachtigen en desondanks nauwelijks geld hebben voor enige luxe, een weldaad zijn om 's zondags voor 45 (negen gulden, een zitplaats) of 25 lei (vijf gulden, een staanplaats) plaats te kun nen nemen op de tribunes van het eenvoudige stadion, waar zij twee maal drie kwartier hun kelen schor kunnen schreeuwen voor de elf spelers van Uzinele Textile Arad. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat van de 20.000 plaatsen bij de thuiswedstrijden van Arad, dat alleen concurrentie onder vindt van twee plaatselijke tweede-divisieclubs, er gemiddeld zo n 14.000 bezet zijn. Die supportersclan droeg er in de vorige competitie toe bij, dat de favoriete ploeg geen enkele thuiswedstrijd verloor. V andaag ziet de aan hang van UT Arad zijn trouw beloond. Het kleine fabrieksploegje ontvangt niemand minder dan wereldkampioen Feijenoord. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. AZ'67 heeft gisteravond dan Inderdaad zijn tweede Pool in de ge lederen gekregen. Om half zeven arri veerde de 29-jarige oud-international Szygmunt Schmidt, voormalig spitsspeler van Kattowlce, een vooraanstaande ploeg uit de hoogste Poolse divisie. AZ'67-penningmeester Schouten was vo rige week reeds naar Polen vertrokken om de nieuwe aanwinst op te halen. Reeds in augustus waren de onderhande lingen rond Schmidt rondgekomen, maar het visum liet lang op zich wachten Schmidt heeft veertien maal in het Pool se elftal gespeeld. Gisteravond reeds train de de Pool met AZ'67 mee. Vanavond speelt hij in een oefenwedstrijd tegen een A- en een B-selectie van AZ 67. Gevolgen voor de Noordhollandse semi- profclub: op 10 oktober een vriendschap pelijke thuiswedstrijd tegen Guardia War schau en volgend jaar een trainingskamp ir Polen. SOFIA Tijdens het congres van de Internationale volleybal federatie in Sofia Is besloten het toernooi om het wereld kampioenschap ln 1973 voor heren in Tsjecho-Slowakije te houden. De dames spelen ln dat jaar in Uruguay. Bovendien bepaalde men dat in het toernooi om het Europees kampioenschap van volgend jaar in Italië gebruik gemaakt zal worden van een soort antennes, die aan de witte band aan de zijkant van het net zullen worden vastgemaakt. Men kan dan nauwkeurig de baan van de bal vol gen en dit maakt het voor de scheids rechters gemakkelijker een beslissing te nemen, of de bal binnen of buiten de „spriet" langs is gegaan. VOETBAL. MVV heeft dinsdagavond in Sint Truiden tegen de club van die naam een vriendschappelijke wedstrijd met 1-0 gewonnen. Heynen scoorde in de 75ste mi nuut. IJSHOCKEY. De ijshockeyploeg van Zuid-Nederland heeft dinsdagavond in het nieuwe stadion van Eindhoven met 5-10 verloren van het Zweedse juniorenteam. Zelfs de aankomst op het vliegveld bh Arad, de busrit naar het Astoria-hotel en later de training in het stadion was al voldoende om enkele honderden Roe menen te lokken. „De mensen zjjn hier enthousiast genoeg", zegt Nicolae Breto- teanu, voorzitter van UT Arad, ten over vloede, „wjj hebben ook een supporters club, maar die heeft slechts 800 leden. Dat is geen juiste afspiegeling van onze aan hang, want voor veel mensen is het te duur om lid te worden. Er gaan naar uit wedstrijden trouwens nooit supporters mee, omdat de reizen voor ons vaak lang zjjn". Nicolae Bretoteanu, een goede vijftiger, beweegt zich wat onwennig door de lounge van het vrij chique Astoria-hotel, (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Voor de tweede keer zegevierde Jan de Jong aan het slot van de „populaires" op de Alkmaarse wie lerbaan in de premiekoers. Samen met Piet Slikker had hij de overige renners op een ronde achterstand gereden. Het beslissende sprintje leverde de sterke knaap uit Halfweg helemaal geen pro blemen op en met een paar lengtes ver schil hield hij zijn vluchtmakker achter zich. Eerder op de avond had de Hillegom- mer Rhett van Trigt de klassementswed strijd gewonnen. Hij regelde daartoe twee van de vier klassementen in zijn voordeel. Een afvalrace werd op over tuigende wijze gewonnen door plaatselijk favoriet Ruud Haller. Hij kwam daardoor ook in het algemeen klassement over bei de afstanden op de eerste plaats, van Trigt (Hillegom) 9 pnt.,; 2. R. Hal ler (Alkmaar) 8 pnt., 3. J. de Kind (Den Helder) 8 pnt.. 4. P. Slikker (Koedijk) 4 pnt., Afvalrace: 1. R. Haller, 2. W. Kei zer, (Westzaan); 3. P. Slikker, 4 R. van Trigt. Totaal: 1. R. Haller 21 pnt., 2. R. van Trigt 20 pnt., 3. W. Keizer 18 pnt., 4. P. Slikker 18 pnt. Premiekoers: 1. J. de Jong (Halfweg, de 10 km. in 13.48,4; 2. P Slikker, 3. R. Haller op 1 ronde; 4. J. de Kind. Bij de nieuwelingen zegevierde Leo Pe- truolo weer eens in de sprintfinale en was Ron van Hal (beiden A'daml de rap ste in een premiekoers. Zijn tijd was 6.36,7 over de 5 km. Van Hal bevocht zijn zege na een fel betwiste eindsprint De Zwanenburger Jimmy Kruunenberg moest bij de aspiranten zowel in een jachtrace als een tijdrit over 1 ronde met de tweede plaats genoegen nemen,. Het baanseizoen in Alkmaar wordt don derdagavond 8 oktober besloten en dan vormt de eerste prijs voor de amateurs een levende bok. waar Feijenoord is ondergebracht. Het is hem aan te zien, dat een bezoek aan een dergelijk etablissement voor hem geen dagelijkse bezigheid is. Als Bretoteanu welwillend gehoor geeft aan een verzoek om een gesprek, gebruikt hij de weinige minuten gelijk om wat uit te rusten. De voorzitter van de 700 leden tellende sport vereniging UT Arad, waarin behalve voet bal ook tennis, volleybal, handbal, kanoën (Arad heeft in zijn kajaklafdeling twee Europese kampioenen: Nemeth en Lazar), schieten en atletiek beoefend wordt, heeft 's morgens eerst van zeven tot elf eerst in de fabriek moeten werken, alvorens hij Feijenoord van het vliegveld mocht halen. Bretoteanu: „Ik ben al 18 jaar voor zitter van onze vereniging, maar net als al onze leden, die bij de topsport betrok ken zijn, moet ik dagelijks eerst van zeven tot elf werken voor ik me met de organi satie van de sportvereniging van de fabriek kan gaan bemoeien. Dat geldt ook voor de spelers van onze voetbalclub. Zij werken s morgens vier uur, maar ontvangen een volledig salaris, dat in het hoogseizoen ongeveer tussen de 3500 en 4000 lei (zeven tot achthonderd gulden) ligt". Winnen de Roemenen vandaag de wed strijd van Feijenoord en plaatsen zij zich in de tweede ronde van het Europacup toernooi, dan ligt er voor hun een premie van ongeveer 2000 lei (400 gulden) te wach ten. Het is geen wonder, dat de oudere spelers (in Roemenië kan een voetballer pas na zijn dertigste naar het buitenland) azen op contacten met buitenlandse clubs. Aanvoerder Petescu en centrale verdediger Lereter (beiden zijn in het bezit van hun ingenieursdiploma) zijn nog steeds druk doende weg te komen. Vandaag arriveert in Arad zelfs de Duitse voetbalmakelaar Berger om waarschijnlijk voor een Neder landse vereniging tot zaken te komen. Wat de prognose voor de wedstrijd van vandaag betreft, lijkt men ln Arad erg optimistisch. Voorzitter Bretoteanu zwakt de opgewonden voorspellingen van de sup porters wat af, waarmee hij overigens niet wil zeggen, dat hij Feijenoord zonder meer als winnaar ziet. In zijn hart hoopt hij op een klein wonder: „Want", legt hij uit, „een overwinning op wereldkampioen Feijenoord zal niet alleen UTA, maar heel Arad veel goed doen. Een zege op de houder van de Europacup betekent niet alleen dat zich meer leden voor onze ver eniging zouden melden, maar het zou vooral de belangstelling van het publiek nog doen toenemen. En dat is voor een club als UT Arad, dat voor een groot deel afhankelijk is van de recettes, natuurlijk erg belangrijk. Bij ons moet het nog met kleine beetjes komen. UTA is bij lange na niet zo rijk als Feijenoord". Nicolae Bretoteanu, tot 1952 zelf een verdienstelijk verdediger in het eerste van Zelfs de aankomst van Feijenoord op het vliegveld van Arad was al vol doende om enkele honderden Roe menen te lokken. Ook Arad-coach Dimutrescu die op de foto Feijenoord- voorzitter Guus Couwenberg (rechts) als een oude vriend begroet. Arad, beseft maar al te goed wat het betekent, dat wereldkampioen Feijenoord komt spelen in een plaatsje, waar verre weg de meeste Europeanen tot enkele weken geleden nog nooit van gehoord had den. Hij beseft welke unieke kans er ge boden wordt om de naam van het kleine stadje in één klap in het wereldnieuws te brengen. Mocht Arad de tweede ronde niet halen dan heeft dat in ieder geval niet aan de supporters gelegen. Het heeft niet lang geduurd om alle 20.000 kaarten voor de match van vandaag aan de man te bren gen. Dat de wedstrijd op woensdagmiddag wordt gespeeld, is voor de aanhangers van UT Arad, die voor het grootste deel op de gelijknamige textielfabriek (13.000 man personeel) werken, niet bezwaarlijk. De gelukkige bezitters van de kaartjes wer den alleen vanmorgen op hun fabriek verwacht. Na de lunch kregen zij vrij om hun matadoren tegen Feijenoord in actie te zien. Dat zij na afloop schor gezongen zijn, is van ondergeschikt belang, als hun UTA de volgende ronde maar haalt. Want dan bestaat de kans, dat UT Arad voor de tweede maal in het eigen eenvoudige stadion als reuzendoder kan optreden, dat de elf spelers van trainer Dumitrescu (met de veelzeggende bijnaam „Sing-sing") opnieuw voor een fleurig hoogtepunt kun nen zorgen in het grauwe bestaan van het Aradse volkje. THEO KLEIN ADVERTENTIE VELSEN Het spelen met „betere voetballers" had voor Hans Driesen eigenlijk al lang geen geheimen meer toen de 23-jarige Amsterdammer door RCH aan het eind van het afgelopen voetbalseizoen verrassend (hij werd geruild voor Verschoor en Van Leeu wen) van de hand werd gedaan aan Telstar. De vleugelverdediger maak te nu al weer enkele jaren geleden immers deel uit van het imposante militaire elftal van Jan Zwartkruis, gerecruteerd uit namen als J an van Beveren, Jan Klijnjan, Jan Jeuring, Frans van Essen, Rob Rensenbrink, Barry Hulshoff en... Hans Driesen. Het vormt één van de redenen waar om het tot nu toe bijz mder succesvol le optreden van Driesen in de Tel star-elf voor hem geen surprise is. Hij is wel verrast door een andere zaak. Driesen: „Ik stond wel een beetje vreemd te kijken toen ik hoorde dat ik was overgenomen door Telstar. Het had tenslotte al genoeg verdedigers Toen ook Thijs Wijngaarde nog werd gekocht had ik nog minder illusies op een plaats in het elftal. Hij is tenslot te ook een verdediger. Toch heb ik vanaf de eerste wedstrijd er inge staan. Dat had ik niet verwacht. Dat het zou lukken had ik eigenlijk wel gedacht. Hoewel het verschil tussen de ere- en eerste divisie toch iets groter is dan ik mij aanvankelijk voorge steld had. Maar het is hier precies hetzelfde als in het militaire elftal. Je voetbalt met betere voetballers en daar trek je je ook aan op. Boven dien wordt er met veel meer over leg gespeeld. Het gaat voortreffelijk" Dit kan bepaald niet worden ge zegd van de resultaten van Telstar Driesen nadenkend: „Wat moet ik daar nou op zeggen Ik kom hier ten slotte pas kijken. In ieder geval zit er meer in Telstar dan er op het moment is uitgekomen. Neem bijvoorbeeld die wedstrijd tegen Ajax. Als dat doel punt van Cees de Vries een zuive re goal niet wordt afgekeurd sta je toch maar mooi voor. En dat in de Meer. Nou weet ik wel dat je dan al tijd nog tegenover een elftal als Ajax staat, maar voorlopig moeten er dan nog twee gemaakt worden wil dat zelfde Ajax winnen". Tmow NJLC II.Soort C -A(o» Ajax neemt een bijzondere plaats bij Driesen „het is mijn favoriete club" in. Het was ook de vereni ging waarin hij (na opheffing van de betaalde jeugdcompetitie) ten prooi viel aan de rigoureuze sanering die bij de Amsterdammers vier jaar ge leden werd doorgevoerd. Na één jaar Haarlem, twee seizoenen RCH is hij aangeland op de plaats waar hij ge zien zijn vertoonde spel recht op heeft: de ere-divisie. Vorig jaar stond hij al bij RCH op de lijst. Het feest ging toen niet door. Driesen legt uit: „Ook al wil je niet zo graag weg: op de lijst gaan is altijd nuttig. Dat kan geen kwaad". Informeert vervolgens naar de officiële waarschuwing die Gerrie de Goede afgelopen zondag te gen Volendam opliep, wat inhoudt dat een schorsing als een zwaard van Da mocles boven het hoofd van de Haar lem-aanvaller hangt. Met het oog op de zondag op Schoonenberg te spelen wedstrijd tegen Haarlem verduide lijkt Driesen: „Bij RCH had ik hem er altijd maar wat graag bij. Ik voel de mij dan een stuk geruster en pret tiger. Het mag misschien een merk waardige voetballer zijn die in een bepaalde periode niets klaarmaakt maar op de vreemdste momenten maakt hij een paar doelpunten. Hij is volslagen onberekenbaar." De tototips van Hans Driesen luiden: PSV—AZ '67 SpartaHolland Sport TelstarHaarlem VolendamUtrecht DWSFeijenoord ADOGo Ahead MW—NEC SW—Vitesse GVAVHeerenveen De GraafschapDen Bosch W ageningenHeracles Willem IIHelmond Sport De BaronieEindhoven (Van onze sportredactie) BUSSUM Jack van Hellemond, dit jaar voor het eerst coach van het Neder lands zeilverbond, had zijn kleren al uit. In zjjn speedbootje, dat b(j de finish van de zesde en laatste race om het wereldkam pioenschap tempest lag, maakte hij zich gereed om met een sprong in het water en een fles champagne in de hand, het feit te gaan vieren dat Nederland voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog weer een wereldkampioen zeilen in de olym pische klasse had. Een duo eigenlijk, want de Bussumers Staartjes en Kurpershoek zeilden in een zekere vijfde positie op het finishschip af. Een plaats, die niet meer te verspelen was, en die hen de wereldtitel op zou leveren. En toch gebeurde dat. Stuurman Staartjes: „Plotseling, we waren nog zo'n meter of twintig van de finish, viel de wind weg. De drie anderen, die vlak achter ons lagen, vielen ook stil. Maar op de een of andere manier kregen ze op een gegeven moment wel een vleugje in de zeilen. Ze gingen ons voorbij en wij bleven liggen. Even later gingen ook wij weer vooruit, maar het was te laat. Toen we door de finish gingen was het doodstil. Iedereen had ons als kampioen getipt, het kon haast niet missen". Bemanning Kurpershoek: „De eerste tien minuten voel je je niet zo best. We zeiden in die periode niets tegen elkaar en dat was maar goed ookdan ben je er echter overheen. Je denkt, zo'n tweede plaats is ook wel mooi. Daar komt nog bij dat je nu een stimulans hebt om nog har der door te gaan, om dit resultaat volgend jaar of ln ieder geval op de olympische spelen in 1972 te verbeteren. Je vraagt je nu af of het soms zo heeft moeten zijn". De tweede plaats van de zeilers in de H 2 double dutch, kwamen overigens niet al leen voor de vele volgers als een verras sing. De gebroeders Linville, die wereld kampioen werden, wisten van het verove ren van de gouden plakken niets af. Aan de kant moest Staartjes in een „jij, nee jij- spelletje" de Amerikanen op hun eerste klassering wijzen. John en James Linville hadden in hun berekeningen namelijk een fout gemaakt, waardoor ze in de veronder stelling verkeerden dat alleen een eerste plaats in de zesde race lonend zou zijn. En zij finishten als tweededie klassering was echter al genoeg voor de „regenboog trui" al was het met een voorsprong van slechts 0,4 punten. Staartjes en Kurpershoek werden echter niet voor niets door de Franse minister van sport de morele winnaars genoemd. Het slechte resultaat dat mag worden afge trokken was de achtste plaats uit de laatste race. Bij de andere deelnemers kwam dat minimaal op een zestiende klas sering te staan. Mede daarom ook werd er na afloop van de WK gesproken over „bad luck". Er waren zelfs nog meer ongeluks factoren op te noemen. Een race uit de wk-serie moet binnen vijf uur verzeild zijn, anders telt die wedstrijd in het eind klassement niet mee. Het lichte weer de omstandigheden waar de Amerikanen aan gewend zijn leek inderdaad een meer dan 5 uur durende marathon tot gevolg te hebben. De winnende Brit Falconer finishte echter na 4 uur en 52 minuten Hoe moeilijk het is om regelmatig bij de eersten te finishen bleek wel uit het feit dat de zes races evenveel verschillende winnaars opleverden. Bij de tempesten 10.000 gulden, er zijn er slechts vijf in Ne derland zijn namelijk geen schepen die veel harder lopen dan de anderen. Het komt voornamelijk op, taktisch zeilen aan en natuurlijk op de „geheimen van de sn|id" Uitgekookte beslagjes, speciale zeiler/- en dergelijke zijn de onderwerpen waar de concurrentie op loert. Bij die „spionage" komt het niet alleen op goede ogen aan Er wordt gefotografeerd met te lelenzen, gefilmd uit alle hoeken tijdens de races en gekiekt met mini-toestelletjes. Staartjes weet er een mooi voorbeeld van te geven: „We lagen aan de kade en een Zweed vroeg ons wat voor fok we hadden. We noemden een merk niet het juiste en toen vroeg hij of we hem even uit wilden rollen. Je kunt toch geen nee zeggen en Kees (Kurpershoek) trok hem een stukje uit. Er is dan toch niets speci fieks te zien maar hij bleef aandringen om hem strak te trekken. We deden dat toen even hij kon het zo vlug toch niet zien maar voor we het wisten toverde hij uit zijn zak een fototoestelletje en foto grafeerde de fok". Kurpershoek: „We doen het zelf ook hoor. In kiel liep ik met een enorme lens op mijn toestel beslagjes te fotograferen". Nu al wordt er een „koude oorlog" ge voerd, die moet resulteren in een gouden plak op de olympische spelen. Een strijd, die echter geen onaangenaam karakter draagt, omdat men het willen weten van elkaar toch min of meer slikt. Er worden zelfs bepaalde zaken vrijgegeven, zoals de naam van de Nederlandse botenbouwer bi) wie de double dutch van de helling liep. Het opgeven van die naam (Dubdam in Oost-Knollendam) resulteerde enkele da gen na de WK zelfs al in bestellingen uit Amerika. Ook de Rus Mankin, die overi gens met een equipe van vijf man naar de Franse Quiberon, waar de wereldkampi oenschappen verzpild werden, kwam, toon de wel belangstelling. Deze gouden of-me daillewinnaar in de Finnjollen wordt door de Nederlanders als een prof geschouwd, omdat hij 11 maanden van het jaar in zijn zeilboot vertoeft. Ook de Polen kunnen op die manier de nodige ervaring opdoen. Voor Staartjes (mede-directeur van een N.V.) en Kurpershoek (eigen zaak in zeil- benodigdheden) liggen die zaken anders. „We benutten alle vrije tijd die we heb ben om ervaring op te doen. één keer in de week komen we bij elkaar om over het zei len en onze boot te praten en ook één keer in de week proberen we de conditietrai ning, die Jack van Hellemond geeft, te volgen". Kurpershoek is daarnaast nog de technicus, die steeds weer het nodige aan de „trimming en tuning doet om het schip nog harder te laten lopen. Op Loos- drecht wordt dat allemaal uitgeprobeerd. Op het IJsselmeer bij Medemblik en Mui den wordt het meest geoefend.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17