Frasheri: Bij Ajax mankeert iets aan organisatie defensie Moeten die lui niet werken Wij hebben zulke jongens niet Hippies maakten meeste indruk op spelers van Nenduri Tirana Trainer Kurt Linder tobt met opstelling van zijn elftal Rijkspostspaarbank rente tot Engelse clubs plaatsten zich ^os"lA Grote strandloop IJsclub Haarlem JAN KLIJNJAN UITBLINKER BIJ SPARTA AKRANESS Runnersup-cup Urtain bokst tegen Bas v. Duivenbode Flamingo's weer winnaar van New Lake-toernooi WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 19 Decadentie Standaard Film Lichte training Aframmeling Oefenduel 999-123 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De confrontatie tussen Oost en West, tussen Albanese voetballers en bloemenkinderen, gistermiddag op de Dam was een op merkelijke. Wel tien minuten lang keken spelers, trainer, hulptrainer en een man die te boek staat als secreta ris van de club, maar die in feite de bewaker is van de groep, hun ogen uit. Niets (zelfs niet de rondvaart door de Amsterdamse grachten) maakte zoveel indruk dan dat kleu rige volkje aan de voet van het monu ment. De kleine Muslim Alia, al twintig jaar de trouwe begeleider van Nen- duri's topteam, vielen vooral de lange haren en de baarden op. „Ik begrijp niet", zei hij, „dat jonge mannen zich zo oud willen maken". Met kort haar zullen ze er beslist leuker uitzien" Op een vraag of hij evenals sommige Nederlandse trainers grote bezwaren had tegen de lange haardracht ant woordde de Tiranese oefenmeester „Nee, waarom zou ik. Als één van mijn spelers het zou willen zou hij mijn toestemming krijgen. Ik vind het echter niet mooi". Eén van de spelers, Zhegov, een zeer praktisch man, informeerde belangstellend hoe het mogelijk was dat de hippies zo zonder meer hele dagen in de schaduw van het monument kunnen bivakkeren. „Moeten ze niet werken," vroeg hij. Toen Zhegov vernam dat er door de hippies weinig werd gedaan, schudde hij slechts ongelovig het hoofd en zei: „Wij hebben zulke jongeren nietHyka, een kleine vrolijke Albanees kwam ogen te kort. Hp moest door de anderen letterlijk worden weggetrokken zo gefascineerd was hij. Niet alleen echter door de hippies. Zijn uit spraak: „oh. what a nice girls," maakte veel duidelijk. Eén van de rustigste knapen uit het ge volg van trainer Alia is de aanvoerder, de 30-jarige Fatmir Frasheri. Hij is rechter vleugelverdediger van 17 Nenduri Tirana. Fatmir liep in Tirana een blessure aan zijn knie op in de wedstrijd tegen Ajax. Nu is hij volledig hersteld. Frasheri, in het da gelijks leven leraar lichamelijke opvoe- ding was al eens eerder in Nederland, m 1964. Hij speelde toen in het Albanese elftal dat door ons nationale team met '2-0 werd geklopt. Muller, dat herinnert Fatmir zich nog goed, maakte de tweede goal. Kruiver, volgens Frasheri een lange voet baller met een kaal hoofd, was zijn di recte tegenstander. We hebben Frasheri maar niet verteld dat Piets hoofd tegen woordig wordt bedekt door een pruikje. De decadentie van het westen was in Fras- heri's ogen door de taferelen op de Dam al voldoende aangetoond. Ajax houdt de aanvoerder van Nenduri. die ongeveer vijftig wedstrijden in het nationale elftal van Albanië speelde, slechts gedeeltelijk bezig. Zijn collega's en hij maken dan ook een veel meer ont spannen indruk dan in Tirana. En dat ligt niet zo zeer aan het andere politieke kli maat dan wel aan het feit dat ze denken Ajax nu te kennen. In Tirana was Ajax de grote onbekende, de club die tegen Milan speelde om de Europa Cup. Een team, waartegen werd opgekeken. Die geheim zinnige waas die Ajax in Albanese ogen omvatte is nu verdwenen, weggerukt in het veel onthullende duel van enkele we ken geleden. De Amsterdammers hebben in Albanië (terecht) geen grote indruk achtergelaten. Frasheri, een aardige maar vooral be leefde man, vertelde gisteren op het Rokin dat hij Ajax beslist niet sterker vond dan Standaard Luik, zoals bekend een vroegere tegenstander van Nenduri. Frasheri: „de (Van een medewerker) HAARLEM. Voor de eerste keer houdt de IJsclub Haarlem en omstreken zondag op het Bloemendaalse strand een grote strandloop. Men verwacht daarbij vele sportlieden en trimmers aan de start. De opbrengst komt ten goede aan de „Stichting kunstijsbaan Haarlem". Ervaren strandlopers als Ruud de Vos (Castricum), Piet van Alphen (Amster dam) en Wim v.d. Aar (Haarlem) heb ben met de jonge schaatsers Jan Derk- sen jr. (Amsterdam) en Johnny Olof (Westzaan) die deel uitmaken van de nationale jeugdkernploeg reeds te ken nen gegeven dat zij van de partij zullen zijn. Voorts verwacht men vrijwel alle leden van de organiserende ijsclub aan de start. De senioren en dames moeten 7 km lo pen naast een medaille als beloning zijn er drie extra prijzen en de jonge ren tot vijftien jaar kunnen met 4 km volstaan. Voor de jeugd zijn er twee ex tra prijsjes Er is voor deze strandloop geen tijdslimiet gesteld De start is 's mor gens om tien uur aan de kop van de Zeeweg, waar men zich vanaf negen uur kan aanmelden. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 voor de ouderen en 2,00 voor de jeugd. X :rV* aanval van Ajax is vele malen beter dan de verdediging. Wat er aan de defensie van de .Amsterdammers mankeert kan ik niet een-twee-drie zeggen. Ik vermoed dat er iets aan de organisatie van die verde diging hapert. Bovendien wij spelen twee maal 45 minuten. Ik had de indruk dat Ajax daarmee geen rekening heeft ge houden." Nenduri heeft vooral thuis zeer verdien stelijke resultaten geboekt. Behalve een qua doelpunten zeer goed geslaagde reis naar Rood-China, waar Nenduri drie jaar geleden twee maanden verbleef om voet balles te geven, boekte de club buiten de Frasheri en Dahles in een Amsterdamse rondvaartboot. Albanese grenzen nog weinig successen. Waarom, vroegen' wij Frasheri speelt Nen duri thuis beter dan uit? „Ik geloof dat het aan de sfeer in het stadion ligt en aan het publiek dat ons fel steunt. In Tirana bedwongen we vele kampioenen uit sterke voetballanden. Die melange van sfeer en bijval schijnt veel tegenstanders angst in te boezemen. Waar om weet ik niet, want ons publiek blijft altijd correct". Nadat hij heeft uitgelegd dat de zeer lange warming-up (in Tirana was Nenduri meer dan twintig minuten te vroeg op het veld) tot Nenduri's gewoonten behoort en dat ook vanavond in het stadion de Alba nezen zeer vroeg op het veld zullen ver schijnen, vraagt Frasheri: „Ik ben toch vriendelijk geweest, hè? Wilt u alsjeblieft alleen datgene in de krant zetten wat ik heb gezegd". Het verschil tussen west en oost, tussen Nederland en Albanië, is niet alleen het hippie-verschijnsel. Tot dat verschil be hoort ook angst JOHN DRIESKENS (Van onze correspondent) EINDHOVEN. PSV-trainer Kurt Lin der heeft er nog een nacht over gesla pen, voordat hij de belanghebbenden gaat meedelen hoe de ploeg van PSV er uit zal zien, die vanavond onder het schijnwerperslicht tegen Gottwaldov aan treedt. „Ik zit nog met een paar proble men", vertelde hij gisteravond. „Daar om stel ik het elftal eerst morgen (lees vandaag) samen. „Ik weet bijvoorbeeld nog niet of ik in de achterhoede Radovic of Schrijvers inzet. In de voorhoede zit ik te tobben met Devrindt. Neem me niet kwalijk, maar ik kan geen risico's nemen". Inderdaad: het is niet zo gemakkelijk voor Kurt Linder. Na de 2-1 nederlaag tegen Gottwaldow is de uitgangspositie van PSV voor het bereiken van de twee de ronde in het toernooi voor de Europa Cup 2 beslist niet slecht, maar er mag dan ook niets scheef gaan. Daarom heeft Linder ook afgezien van het plan met de mannen in een trainingskamp te gaan Ze hebben de laatste weken flink onder druk gestaan. Het leek me daarom be ter ze niet uit hun gewone doen te ha len". De PSV'ers kwamen gisterochtend dan ook simpeltjes bijeen, keken naar een film en gingen gemeenschappelijk voor een etentje aan tafel zitten. Dat was alles en wellicht ook voldoende om vanavond geladen binnen de lijnen te komen. Na die eerste wedstrijd in Tsjecho-Slowakije weten ze immers wat ze aan de Tsjechi sche tegenstanders hebben. Zij weten dat zij deze ploeg allerminst mogen onder schatten en dat zij moeten aanvallen en nog eens aanvallen om succes te boeken Gezien het feit dat de PSV-voorhoede m de huidige competitie beslist nog met ux de verf is gekomen, komen de Eindho- vense aanvallers in dit kader voor een zware taak te staan. Trainer Kurt Linder is daar zelf ook heus wel van overtuigd De voorhoede is het zorgenkind gat hij gisteravond ronduit toe daarbij 09J=®" twijfeld denkend of hij Johan Devrind dan wel Eef Mulders in het centrum van de „vuurlinie" moet opstellen. De kans is echter groot dat zijn keus op Mulders valt En wat de defensie betreft gaat het tussen Daan Schrijvers en Laszlo Radovic. Met minder problemen tobt trainer Oi drich Szubert van Gottwaldow: Ik breng dezelfde ploeg binnen de lijnen als de vo rfge zondag tegen Spartak Praag", ant woordde hij resoluut, maar hij het or on middellijk op volgen dat hij eerst van daag zou bepalen of Jurasek dan wei Hastik in het doel zal staan. „Jurasek aldus Szubert was afgelopen zondag niet zo best. Daarom valt mijn keus evenals in Gottwaldov waarschijnlijk weer op Hastik. Tijden de lichte training gister avond in het Philipsstadion liet Szu bert beide keepers behoorlijk onder vuur nemen. Maar na afloop schudde de Tsjech toch het hoofd en monuelde: ,Ik weet het nog niet". Wat hij op dat moment wel wist was, dat zijn spelers danig on der de indruk waren van de Eindhovense warenhuizen en het Evoluon, dat de ploeg dinsdagochtend bezocht. Het was zielig te zien dat de spelers, die bij een bezoek aan de Philipsfabrieken bepaalde apparaten tegen sterk gereduceerde prijs kregen aangeboden, samen geld bijeen moesten tellen om hun wensdromen in vervulling te zien gaan. Ook dat vond trainer Szubert sneu, waarna hij bereid was zijn ploeg van vanavond aan de open baarheid prijs te geven: doel: Jurasek (Hastik), achter: Malats ky, Housik, ZakopaL Nemec. midden: Kucara, Jugas, Jencik voor: Cipro, Ne- hoda, Urban. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Jan Klijnjan genoot zichtbaar. Terwijl een schare ruziënde jochies niet zonder moeite in het haastig neergekrabbeld autogram de naam van Sparta's gretige schutter las, gaf de „wrie- melaar" die samen met Deense wervel wind Jörgen Kristensen de verveling bij AkranessSparta tot een minimum had beperkt zijn visie op de match. Zo op de toer van: „het ging lekker, niet? Negen goals, het is me nog al wat". Die negen treffers bleken dan tenslot te de enige stof tot discussie, de Akra nessSparta, returnontmoeting, lees ver plicht nummer, in de eerste ronde van het Runners Up Cuptoernooi, opleverde. Ze waren het rendement van de door George Kessler gedicteerde opdracht die luidde, gooi het open, maak goals, stel het publiek tevreden. Immers, na de 6-0-aframmeling van Rotterdam, zou het Zuiderpark, zo luid de de verwachting alom, tevergeefs speu ren naar het element spanning. Als enig alternatief, bedacht Kessler terecht, zou een doelpuntenregen van het formaat waarmee Feyenoord verleden jaar Kr. Reykjavik te lijf ging, kunnen volstaan Kessler na afloop: „Dat is gelukt. Ver der commentaar lijkt me overbodig Want de gedachten gaan vanaf nu uit naar SpartaHolland Sport". Iemand die dat allemaal had zien aan komen, maar in stilte op een milder von nis had gehoopt, Akraness-trainer Johns- son, zag daarmee zijn strategie tot waar deloze aantekeningen, goed voor de prul- Iemand, terug gebracht. „Na de eerste ontmoeting bedacht ik dat het enige mid del om er genadiger af te komen, het spe len op balbezit zou zijn. Dat lukte de eerste twintig minuten aardig. Toen de eerste goal viel waren we echter meteen weg. Al ben ik realist genoeg om te be seffen dat het verschil tussen amateuris tisch en professioneel gespeeld voetbal toch wel een vijf a tien doelpunten per wedstrijd bedraagt". Helemaal gelijk had de trainer daar bij overigens niet Want de IJslandse equipe, formatie van elf lieve jongens, kwam de eerste twintig minuten dan wel zonder kleerscheuren door, maar als grondslag hiervan mocht zeker niet de slechte imitatie van het de bal in de ploeg houden worden genoemd. De oor zaak van het feit dat Sparta-successen in die begin periode uitbleven lag bij Sparta zelf. Te veel liepen de aanvallen over rechts, waar Nol Heijerman te sta tisch bleek. En te weinig werd de zich schreeuwend aanbiedende J0rgen Kris tensen toen aangespeeld. Toen dat later wel het geval was, toen ook het tem po Sparta's machtige bondgenoot werd, wankelde Akraness snel onder de voet gelopen. Kristensens eerste grote daad gold gis teren het in stelling brengen van het ka non Klijnjan. De tweede maal dat hij de handen op elkaar kreeg was bij een sla lom en de derde maal dat zijn naam be wonderend werd uitgesproken was na een een-twee die hij met Klijnjan maakte Het resultaat, drie hoge ploggen, drie goals in tien minuten tijd, respektieve- lijk van Klijnjan, Kristensen zelf en nog maals Klijnjan. J0rgen Kristensen: een leuk oefenduel- ADVERTENTIE SPAARBANK IIIUI- CN VOLG Uw spaarrekening is bekend o serie- en volgnummer. Vermeil op de formulieren voof Inleg en brieven, die u eon de Centrale de Rijkspostspaarbank eendt. Ar STAAT waarborgt dt tollI door dt Rijkspostspaarbank v tingelt haar door of krach lens t IA». 9tand*Peststmtrbn ars i iv»» »u Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u da hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden letje. Die back Valtyssen werd nog even boos op me. Maar er was niets aan de hand. Ik denk dat hij het niet leuk vond om voor aap te worden gezet. Daarna bleek de rest dan toch een formaliteit. Kowalik en Jan van de Veen tekenden voor de vijf-nul ruststand. En Kowalik (twee maal) en Klijnjan en Venneker konden in de tweede speelhelft de tien net niet vol krijgen. Zei Jan Klijnjan te vreden: „In geen tijder. heb ik zo vrij-uit kunnen voetballen. Dat zou meer moeten kunnen". En nog steeds lachend: ik ben er niet uitgehaald voor een ernstige bles sure. Het is vrij simpel. Ik speelde op nieuwe schoenen. Van de week al kostte me dat de twee nagels van mijn grote teen. Niet ernstig genoeg om zondag niet van de partij te zijn". Akraness-trainer Johnsson stelde in middels vast: „twee wedstrijden op het continent spelen doen we in ieder geval nooit meer. Niet dat de score er veel minder groot door zou zijn uitgevallen wanneer we één wedstrijd op IJsland hadden gespeeld. Maar de financiële strop Ik schat dat het ons zo'n drieduizend kronen (red. 510 gulden) heeft gekost Er dat kan nooit de bedoeling zijn van Europa Cup-voetbal". HAARLEM. Liverpool heeft zich ge kwalificeerd voor de tweede ronde van het runnersup-cuptoernooi door dinsdag de tweede wedstrijd tegen Ferencvaros in Boedapest gelijk te spelen: 1-1. De eerste ontmoeting had Liverpool met 1-0 gewon nen. De ruststand was 0-0. In de 47e mi nuut gaf Mucha de thuisclub de leiding en in de 65e minuut scoorde Hughes de gelijkmaker. Er waren 25.000 toeschou wers. Leeds United heeft de tweede wedstrijd tegen Sarpsborg uit Noorwegen met 5-0 gewonnen. De Engelsen, die in de eerste wedstrijd met 1-0 hadden gezegevierd, plaatsten zich voor de tweede ronde. Jackie Charlton bepaalde de ruststand op 1-0. In de tweede helft scoorde hij nogmaals en Bremner en Lorimer volg den zijn voorbeeld. Er waren 19.283 toe schouwers. De Noordierse ploeg Coleraine heeft Kilmarnock (Schotland) uitgeschakeld. Coleraine won in Kilmarnock met 3-2. na bij rust een achterstand van 0-2 te heb ben gehad. De eerste wedstrijd was ge ëindigd in een gelijkspel, 1-1. De 8000 toe schouwers zagen Kilmarnock door Mclean en Morrisson met 2-0 voor ko men, in de tweede helft scoorde Dickson drie keer voor de Noordierse ploeg. Ondanks een nederlaag van 0-1 tegen Racing Sedan (Fr.) heeft FC Koln (WD1.) de tweede ronde bereikt van het toernooi om de runnersup cup. De Westduitse ploeg had de eerste wedstrijd gewonnen met 5-1. Het beslissende doelpunt werd drie mi nuten voor tijd gemaakt door Dellamore uit een strafschop nadat Biskup een doel punt had voorkomen door „handig zijn gepasseerde doelman Man^litz te assiste- ren. Ongeveer 7000 toeschouwers zagen dat Sedan veel sterker was. maar tot kort voor tijd steeds werd geremd door de hechte Duitse verdediging met doel man Manglitz als uitblinker. Akademisk Boldklub Köbenhavn (Den.) heeft zich ook geplaatst voor de tweede ronde. De Deense vereniging won giste ren de tweede wedstrijd tegen Sliema Wanderers (Malta) in La Valetta met 3-2. Akademisch had de thuiswedstrijd al met 7-0 gewonnen. Hansen (strafschop en Nielsen (twee keer) maakten de doelpun ten voor A. B. Jensen (eigen doel) en CINI scoorden voor Sliema Wanderers. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM 1 februari 1971 zal in Rotterdam een spectaculair boksduel wor den gehouden. De Spaanse knock-outer Urtain zal dan namelijk in het Sport paleis in het zwaargewicht tegen de Amsterdammer Bas van Duivenbode boksen. De Europese kampioen, die van de 35 maal dat hij als prof in de ring kwam 33 maal via knock out finishte, tekent vrij dag in Frankfort, waar hij de Amerikaan Harris ontmoet, zijn contract. AMSTERDAM Er hebben zich geen verrassingen voorgedaan in het traditio nele basketbaltoernooi om de Lew Lake- cup, dat in Amsterdam is gehouden. Zo wel bij de dames als bij de heren bleef de beker in het bezit van de verenigingen, die ook vorig jaar hadden gezegevierd: AMVJ bij de dames en Flamingo's bij de heren. TENNIS Drie spelers hebben dinsdag een profcontract getekend bij de groep „World Tennis Championship" van Lamar Hunt. Het zijn de Nieuwzeelander Brian Fairlie en de Australiërs Bob Carmichael en Ray Ruffels. De WTC bestaat nu uit dertig spelers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19