Prof. A. van Braam op politiecongres: INFORMATIES FALEN DREIGENDE ACTIES BIJ Openbaar vervoer is politiek probleem HAGENAARS ER ALS DE KIPPEN BIJ l Grootse t.v.-actie voor nieuw Rode-Kruisschip Beheerder gaat naar bejaardentehuis Czaa r-Pete rh u is je dich tge ti mmerd Overval op bejaarden Justitie wil onderzoek uitzending VPRO Zuidmolukse jongen mag nu ons land in Voorzitter K.N.V.T.O.: Ook studiebeurs geweigerd aan Utrechters Premier gaat niet in op toespraak prins Bernhard In de trant van Open het Dorp" Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Kamerlid Harmsen meldt „plan voor massa-immigratie AntillianerT WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 2 Onzekerheid Brand langs spoorbaan stremt treinenloop Prof. Locher overleden Mentaliteit TN Militairen spraken over sabotage Ladri Astro is intussen in het ouder lijk huis aangekomen. DES HAAG. De minister van Justitie heeft nu goedgunstig beslist op het ver zoek van de 29-jarige Indonesische Zuid- molukker Ladri Astro tot het krijgen van een machtiging tot voorlopig verblijf in ons land. Hij wil een bezoek brengen aan zijn ouders, die de Nederlandse nationali teit hebben en in Dieren wonen. De vader van de jongeman was in dienst van de Koninklijke Marine in het toen malige Nederlands-Indië. In 1962 kwam het echtpaar Astro naar Nederland. De zoon was in Indonesië gebleven, zijn ou ders kregen eerst in 1963 de zekerheid dat hun zoon nog leefde. De jonge had enkele keren een visum gevraagd om naar Nederland te mogen reizen, hetgeen werd geweigerd. Tenslotte kreeg hij een toeristenvisum voor Duits land, waar zijn ouders hem in Elten kon den bezoeken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het beter functioneren van politiële inlichtingen diensten kan het de politieman op straat by het handhaven van de openbare orde veel makkelijker maken, meent de socioloog prof. dr. A. van Braam. H(j hield gisteren een lezing op de eerste dag van het congres in Amster dam van de Internationale Unie van Politie-organisaties. Ruim honderd politiemannen uit een aantal landen, meest afgevaardigden van hun lande lijke organisaties, zjjn voor het congres naar Amsterdam gekomen. In ons land is van de drie verenigingen van politiepersoneel alleen de Nederlandse Politiehond de grootste van de drie lid van de unie. Prof. Van Braam laakte de Nederland se politie-organisatie om hun falen bij het verkrijgen van informatie omtrent dingen die te gebeuren staan. Vlak bij huis had hij voorbeelden genoeg: De bij de politie niet verwachte onlusten in Am sterdam na het slaapverbod voor de Dam, en de bezetting van de ambassa deurswoning in Wassenaar. „Men werd verrast door deze acties. De informatie over op handen zijnde ac ties bleek tekort te schieten of niet te worden benut. De Nederlandse politie is nog te weinig informatief uitgerust, be schikt nog te weinig over wetenschappe' lijke kennis en directe concrete informa tie over wat er in de samenleving gaan de is. Zij moet hierdoor wel tekort schieten, met name in haar preventieve taak: ordeverstoringen die op komst zijn, v r te zijn. Prof. Van Braam constateerde ook veel onzekerheid bij de politieman in de uit oefening van zijn taak. Veel van die on zekerheid vloeit voort uit de bewuste of onbewuste weerstand van de ambtenaar tegen veranderingen in de maatschappe lijke opvattingen. Eén van die maat schappelijke opvattingen raakt het ge zag, maar zodra dat in discussie is, zijn ook de gezagsmiddelen, de wettigheid er van en de doeltreffendheid in discussie. De ervaring leert, aldus prof. Van Braam, dat bepaalde machtsmiddelen, die de politieman altijd heeft gebruikt, tegenwoordig niet meer werken, althans niet blijvend werken. Het gebruik van geweld lost in bepaalde situaties de con flicten niet op en herstelt de orde niet. Integendeel, het werkt eerder tegenge steld. Het toepassen van geweld als mid del van machtsuitoefening door de over heid is een wezenskenmerk van maat schappijen waarin de macht zeer onge- UTRECHT Tijdens de jaarlijkse bui tengewone algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen heeft de algemeen voorzitter, mr. D. van Setten, de problemen van het openbaar vervoer be sproken en o.m. opgemerkt, dat men het openbaar vervoer vooral dient te zien als een politiek probleem. Men kan het openbare vervoer niet langer zien als een onderneming in econo mische zin. Indien men dat wel zou doen, zou een gevolg zijn een beperking van de diensten en een drastische verhoging van de tarieven. Wij zullen daarom bij het beleid ten aanzien van het openbare ver voer een geheel andere koers dan tot nu toe het geval was, moeten gaan varen, meende de voorzitter. De politieke partijen moeten nu hun keuze bepalen. Als zij het belang van een goed openbaar vervoer inzien, moeten zij er een duidelijke prioriteit aan geven. Hij toonde zich verheugd over de totale verhoging va'- de bijdrage aan het open bare vervoer, maar hij legde er de nadruk op, dat het voor het streekvervoer uitge trokken bedrag van 25 miljoen gulden vol gens berekeningen van het economisch Bureau voor het Wegvervoer nog niet vol doende is om de exploitatietekorten te dekken. Vervolgens nam hij stelling tegen de mening, dat het loslaten van een be drijfseconomische aanpak bij de openbare vervoerondememingen ook het loslaten van een doelmatig beheer zou betekenen. Ook de minister is deze gedachte nog toe gedaan en naar mr. Van Setten meende volkomen ten onrechte. Bij alle besluiten moet uitgegaan worden van een zo doelmatig mogelijke vervoersvoorziening, waarbij overheid en -onderneming de no dige garanties moeten scheppen voor een efficiënt beheer. Ook zag mr. Van Setten met angst de gevolgen tegemoet voor het openbare vervoer van de nieuwe loongolf. Voorts bepleitte hij met klem de opbouw van een nieuwe struktuur van het open bare vervoer in Nederland, waarbij de K.N.V.T.O. denkt aan het instellen van regionale vervoersautoriteiten in sommige ZAANDAM. Tussen half zeven en kwart over zeven dinsdagavond is het treinverkeer tussen de stations Zaandam en Koog-Bloem wijk gestagneert geweest als gevolg van een felle uitslaande brand in de onmiddellijke nabijheid van de spoorbaan in een oude houtloods. LEIDEN. Prof. dr. Th. J. G. Locher is dinsdag in Leiden op 70-jarige leeftijd overleden. Hij was sinds 1 september emeritus-hoogieraar in de algemene ge •chiedenis en de wijsbegeerte der ge schiedenis aan de Leidse universiteit. delen van ons land en aan het oprichten van vervoersgemeenschappen. In deze nieuwe opzet zag hij ook grotere moge lijkheden voor samenwerking tussen de verschillende vormen van openbaar ver voer. BEHEERDER SCHOL lijk is verdeeld, zei prof. Van Braam. In samenlevingen met een democratisch machtsevenwicht schieten de fysieke machtsmiddelen steeds meer tekort en neemt de twijfel aan hun toelaatbaar heid en nuttigheid toe. De taak van de politie wordt door deze ontwikkelingen niet eenvoudiger. „De politieman wordt dikwijls geconfronteerd met de keuze: wèl of geen geweld. Dat roept gevoelens van onmacht en onzekerheid op. De poli tieman die het werk op de straat moet doen. dient duidelijk het beleid van zijn superieuren te kennen". Daarnaast zal men volgens prof. Van Braam moeten werken aan een ombui gen van de mentaliteit van de politie man. Veel politiemensen hebben de nei ging om zich, bij het waarderen van de huidige democratiseringstendens in de samenleving, vast te klampen aan wat zij traditioneel als gezag of als wenselij ke gezagsuitoefening hebben leren aan vaarden. Zonder zo'n mentaliteitsveran dering loopt elke reorganisatie en her oriëntatie dood. „Geestelijke vrijheid en persoonlijke identiteit van de burger dienen gewaa\- borgd te worden. Dat zal weerspiegeld- móeten worden in het gedrag van de po litieman. Zijn optreden moet voor de burger doorzichtig en te begrijpen zijn. Eerbiediging van de menselijke per soonlijkheid moet voor de politieman bij alle optreden richtsnoer blijven en hij zal altijd moeten blijven handelen zon der onderscheid van de persoon", zei prof. Van Braam. UTRECHT Na een groep Groningse heeft nu ook een groep Utrechtse studen ten geen studiebeurs gekregen. De weige ring betreft hier 74 studenten. Een aantal van deze studenten is al ver gevorderd met de studie en heeft in voorgaande jaren altijd wel beurzen gekregen. Het bestuur van de faculteit wordt sinds vorig jaar november uitgeoefend door een faculteitsraad en de studieresultaten van de studenten worden niet meer als voor heen uitgedrukt in cijfers. Omdat men in Den Haag toch graag cijfers had is aan iedereen die in de termen viel voor een beurs het cijfer acht toegekend. Daarop kwam er een brief uit Den Haag waarin werd opgemerkt dat normaal het percen tage achten tussen tien en twintig percent is en dat er dus iets niet klopte. Men moest maar nieuwe cijfers insturen, die beter overeenstemden met het normale percen tage van de cijferverdeling. Ook werden opmerkingen gemaakt over het predikaat voltooid" bij sommige onderdelen. Vol gens prof. dr. J. H. Dijkhuis is hier iets vreemds aan de hand omdat nu eenmaal niet alle studie-onderdelen met een cijfer kunnen worden beloond. In het verleden zijn volgens prof. Dijkhuis nooit opmer kingen gekomen als bij de bewuste onder delen „voltooid" stond. De studenten hebben nog geen cent ont vangen hetgeen volgens prof. Dijkhuis voor een aantal grote moeilijkheden met zich mee brengt. Afgesproken is dat er geen cijfers veranderd zullen worden, dat aan Den Haag gevraagd wordt voorlopig een studiebeurs uit te keren volgens het 60-40 principe (60 pet. renteloos voorschot en 40 percent a fonds perdu) en dat ver volgens met het ministerie in Den Haag overleg zal worden geopend over de toe kenning van een volledige beurs. Een honderdtal leden van de Neder landse Vereniging van Legpluimvee- houders (NVL) heeft dinsdagochtend in Den Haag een demonstratieve tocht gemaakt van het Malieveld naar de Haagse binnenstad. Zij voer den leuzen mee als „Protest tegen lage eierprijzen", „De toeslag op het graan is het eind van ons bestaan", „Mansholt praat o.ls een kip zonder kop", „Niet alleen onze kippen maar ook wij worden afgeslacht" en Pluimveehouders nog kaler dan de kip". Op vrijwel alle straathoeken waar de demonstratie langs voerde stonden huisvrouwen en huisvaders te wachten met duidelijk lege manden, weekendtassen en zelfs boodschap- penkarretjes. Zij bleven de stoet na het voorbijtrekken op de voet volgen. En dat deden zij niet tevergeefs want wat de pluimveehouders al hadden aangekondigd gebeurde: op het Binnenhof en enkele andere plaatsen in het regeringscentrum werden 500 diepvrieskippen en 10.000 eieren cadeau gegeven door de NVL-leden. Zodra de auto met kippen en eieren naderde stoven de wachtenden op en vlogen ze op de wagen af als kippen op het voer. om ook een graantje mee te pikken. DEN HAAG. Naar het oordeel van minister-president De Jong moet geen be tekenis worden toegekend aan de plaat sing in de Staatscourant van de tekst van de rede van prins Bernhard voor de le den van het contactcentrum op voorlich- tingsgebied. De minister-president heeft dit dinsdag meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. De premier wijst er op, dat in de laatste jaren steeds alle. in het open baar gehouden, op schrift gestelde toe spraken van de leden van het koninklijk huis in de Staatscourant zijn opgenomen. De minister-president gaat in zijn ant woord niet in op het verzoek, om een oordeel uit te spreken over de opvattin gen van de prins, zoals deze in bedoelde rede tot uitdrukking kwamen. De pre mier huldigt de opvatting, dat hij in dit ge val geen oordeel over de inhoud van de rede behoeft te geven, aangezien de prins naar hij uitdrukkelijk heeft gezegd als „leek" zijn persoonlijke mening weer gaf. Het Kamerlid dr. H. J. Roethof (P.v.d.A.) had er in zijn vragen op gewe zen, dat de prins opvattingen naar voren bracht, die zijns inziens nogal afweken van de conclusies van het tapport van de commissie-Biesheuvel over openbaar heid en openheid. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Met de medewerking wie vele top-artiesten en top-sporters zal de actie „Schip Ahoy" woensdagavond 14 oktober tijdens een non-stop televisie-uit zending uit de nieuwe Ahoy-hallen in Rot terdam trachten het grootste gedeelte van de vijf miljoen gulden bijeen te krijgen die nodig zijn voor de bouw van een nieuw Rode-Kruisschipi de „Henri-Du- nant II". Medewerking verlenen de Nederlandse Sport Federatie en de Nederlandse Chris telijke Sportunie, die alle sportlieden bij de actie willen betrekken. Zij moeten het basisbedrag van de vijf miljoen bijeen brengen door collectes op sportvelden, in zwembaden, sporthallen en gymnastiek zalen. Op 14 oktober zal tussen 19 en 20 uur een landelijke huis-aan-huis col lecte worden gehouden vóór dat de tele- vise-uitzending begint. Alle banken zul len die avond geopend zijn en de giro dienst heeft het speciale nummer 50607 beschikbaar gesteld voor het storten van bijdragen. Het Rode Kruis heeft een nieuw schip nodig omdat het oude te klein is geworden. Voor de nieuwe medische be nadering van de patiënten die eens per jaar een week vakantie op dit schip doorbrengen, is meer ruimte nodig. Het ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze correspondent) ZAANDAM. Het befaamde Czaar- Peterhuisje in Zaandam gaat dicht en de man die het meer dan vijftig jaren be heerde, de thans 78-jarige heer Schol krijgt een plaatsje in een bejaardente huis. Langer dan een halve eeuw heeft hij duizenden bezoekers uit binnen- en buitenland rondgeleid in de enkele scha mele kamertjes, waarin Czaar Peter de Grote in 1697 en 1698 heeft gewoond als een eenvoudig man die naar Zaandam was gekomen om het bouwen van sche pen te leren. Het huisje is nu dichtgetimmerd en de inventaris naar Haarlem overgebracht, opgeslagen bij de Inspectie der Domei nen. Wat ermee gaat gebeuren staat nog niet vast. Misschien krijgt het historische huisje nog eens een plaatsje op de Zaan- se Schans. Het afbreken zal geen eenvoudige zaak zijn, want het houten gebouwtje is zo bouwvallig dat het reeds in het begin van de vorige eeuw een stenen ommanteling kreeg nadat het door een overstroming van de Zaan ernstig was verzakt. Het was toen pas door koning Willem I van de Russische Tsarenfamilie gekocht. In 1879 schonk koning Willem III het huisje aan de Russische tsaar Alexander III. Later liet tsaar Nicolaas III er de vorm van een Russische kerk omheen zetten. Want Peter de Grote was ook de gods dienstige leider aller Russen en het Zaan- se huisje is dan ook tot de laatste dag toe een bedevaartsoord geweest voor vele gelovige Russen. Vele grootheden hebben in de loop der eeuwen het huisje bezocht, zoals te lezen HET CZAAR-PETERHUISJE staat in een gestencilde geschiedschrij ving, die beheerder Schol aan iedereen uitreikte en waarvan hij nu hele stapels heeft overgehoudenDaarin staat on der meer dat Napoleon in 1811 bij een bezoek aan het huisje opmerkte: „Niets was deze grote man te klein", doelend op de bedstee, waarin Czaar Peter in zittende houding heeft moeten slapen „Een stuk van mijn leven is nu dicht getimmerd" zegt de heer Schol, die ruim twee jaar geleden op uitnodiging van de Russische regering een bezoek aan Le ningrad en Moskou heeft gebracht Want ook bij de machthebbers van nu staat Peter de Grote in hoge ere. NUMANSDORP. De politie van Nu mansdorp heeft dinsdag een 21-jarige man uit deze plaats gearresteerd, die in de nacht van maandag op dinsdag heeft ingebroken in de woning van een 76-jari- ge ongehuwde vrouw en haar 81-jarige broer. De vrouw die wakker werd en alarm wilde slaan, werd door de inbre ker in het gezicht geslagen en de keel dichtgeknepen, waardoor zij het bewust zijn verloor. Haar broer, die doof is merkte niets van de overval De inbre ker ging er met 100 gulden vandoor maar kan al na negen uur worden ge grepen. nieuwe schip, dat in 1972 klaar moet zijn, krijgt o.m. een grote recreatiezaal. Het wordt 80 meter lang, 9,5 meter breed en krijgt een diepgang van 1,80 meter. Met dit schip zullen evenveel patiënten op vakantie kunnen gaan als met de eer ste „Henri Dunant". De televisie-uitzending op 14 oktober begint en wordt gehouden in de trant van de befaamde uitzending„Open de Deur". Henk van Stipriaan zal het program ma presenteren, dat tot 1 uur 's nachts zal doorgaan. Ook de NOS-radio wijdt die avond een uitzending aan de actie. Deze uitzending begint om 20.00 uur op Hilver sum I. AMSTERDAM. De tekst van de ra dio-uitzending van de VPRO van afgelo pen vrijdag, waarin een aantal anonieme militairen vertelden hoe sabotagedaden kunnen worden uitgevoerd, is voor het hoofd van het Amsterdamse arrondisse mentsparket, mr. J. F. Hartsuiker, aan leiding geweest de procureur-generaal te verzoeken om een politieel onderzoek door een rijksrechercheur. Dit onderzoek moet onder meer ophel dering verschaffen over de vraag of hier sprake is van een strafbaar feit, hoe een en ander in zijn werk is gegaan en wie erbij betrokken waren. Het Openbaar Ministerie moet over twee kwesties beslissen, ten eerste of er een strafbaar feit is gepleegd en ten twee de of het opportuun is dit te vervolgen. Mr. Hartsuiker verklaarde tot bestude ring van de tekst van de uitzending te zijn overgegaan naar aanleiding van krantenberichten en van een klacht van de voorzitter van het Oud-strijderslegioen, de heer P. J. G. A. Ego. Van een even tueel overleg tussen de ministers van Justitie en Defensie over deze zaak was hem niets bekend. Over een soortgelijke klacht van de heer Ego tegen de P.S.P., die deze me dio september tot het Openbaar Ministe rie richtte, wilde mr. Hartsuiker zich niet uitspreken daar hij het oud-strijderslegi- oen nog niet had geantwoord. Bovendien wilde hij afwachten wat er uit het onder zoek van de klacht tegen de VPRO zal blijken. Overigens zei hij, „vanzelfspre kend uit hoofd van zijn ambt attent te zijn op eventuele gevallen van sabotage." Hij meende voorts dat het niet op zijn weg ligt te vorderen dat de P.S.P. als een met de openbare orde strijdige ver eniging zou worden verboden, zoals door het Oud-Strijderslegioen was gesugge reerd. „Het is bovendien de vraag of een politieke partij een vereniging is," meen de hij. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid E. J. Harmsen meent te weten dat er een plan is voor de overkomst naar ons land van tienduizend Antillianen. In vragen aan de ministers Klompé, Nelissen en Roolvink noemt hjj dit plan een overblijfsel van een verwerpelijke, verouderde koloniale poli tiek, waardoor aan de Antillen goede ar beidskrachten ten bate van de Nederland se economie worden onttrokken, zulks ten nadele van de kracht van de Antilliaanse samenleving. Het Kamerlid informeert naar de over wegingen tot de beslissing van de over komst van de tienduizend Antillianen. Hij vraagt zich af, of een dergelijk besluit wel verantwoord is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2