VAN DAG TOT DAG Kerk, overheid en samenlevini El Fatah meldt weer Jordaanse aanval UITVOERING AKKOORD 3anagoulis wil jezoek van Amerikaanse vJongresleden Leiders uit gehele wereld naar Cairo Vaufduttl Viva 1 Bezoek Nixon aan Belgrado bedoeld om Sovjet-Unie een halt toe te roepen commentaar op actuele zaken Cholera heerst in vluchtelingenkamp bij Amman Aanval Wilson op Conservatieve regering VOOR BEGRAFENIS NASSER Zetelverdeling in nieuw Zweeds parlement ANGST VOOR UITEENVALLEN JOEGOSLAVISCHE STATEN NA DE DOOD VAN PRESIDENT TITO Concierge bleek miljonair WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1970 Automobielbedrijf Heeremans van Leuven N.V. 6.294,- (exd. B.T.W. 5£20r-t (Van onze redactrice in Belgrado) BELGRADO Het bezoek van president Nixon aan Joegoslavië, waar hij morgen in de loop van de middag zal arriveren, is het eerste dat een Amerikaanse president ooit aan Belgrado heeft gebracht. Het is gebaseerd op een oude uitnodiging van de Joegoslavische president en partijleider Tito. De laatste ontmoeting van Tito met een Amerikaans staatshoofd dateert uit 1963 in Washington met Kennedy. Anarchie Onafhankelijkheid Niet minder dan drie ministers hebben zich gebogen over het bejaardenprobleem, met als resultaat dat uit de gezamenlijke studie van de departementen van CRM, Sociale Zaken en Volkshuisvesting een vijfjarenplan geboren werd, dat ongeveer driehonderd zestig miljoen gulden zal kosten en dat zowel de huisvesting als de verzorging van bejaarden in nieuwe, be tere banen zal leiden. Niemand zal eraan twijfelen dat deze miljoenen voor een goed doel besteed worden. Het betalen van belasting zou een heel wat aangenamer aspect krijgen, wanneer het geld in alle gevallen zo dui delijk aan de verheffing van de maat schappelijke normen en de verbetering van de levensomstandigheden zou worden uitgegeven. Het schrikbeeld van oud worden is, af gezien van de apart menselijke en strikt persoonlijke tragedie die ermee gemoeid kan zijn, voor velen onnodig frustrerend door de onvolkomenheid van de sociale situatie, waarin men bijna onvermijdelijk verzeild raakt. Het is natuurlijk niet lom ter een kwestie van geld. Recente onthul lingen over misstanden in de behande ling en psychologische benadering van bejaarden door de VARA-medewerker Marcel van Dam, die als „Ombudsman" de benarden en verdrukten uitnodigt met hun klachten zijn tv-rubriek te voeden (en die er vervolgens iets aan doet om recht en menselijkheid te doen zegevie ren) hebben aangetoond dat ook bejaar den die over voldoende eigen middelen beschikken om zich goed te doen verzor gen, niet altijd gelukkig zijn. Kunnen de miljoenen van de overheid dus niet ga randeren dat nooit meer bejaarden in het hoekje worden gedrukt waar de slagen vallen, wel is te verwachten dat een over heid die zo veel geld uitgeeft ook terdege zal opletten dat niet anderen op onrecht matige wijze profiteren van de hulpbe hoevendheid der bejaarden. Dit brengt de gedachte naar voren, dat een samenleving die zo goed en zo hu maan mogelijk wil functioneren, toch wel heel sterk behoefte heeft aan een neutra le, onafhankelijke instantie als „Ombuds man", een instantie die direct bereikbaar is en volledig openstaat voor iedere klacht en over bevoegdheden beschikt die het haar veroorloven in te grijpen, aan de kaak te stellen, recht en wet te doen ze gevieren volgens de normen van een be schaafde, tolerante en met belangstelling voor al haar medeleden vervulde samen leving. Natuurlijk is de heer Van Dam geen onafhankelijke en neutrale instantie, ook al zal hij ernaar streven alles te doen op een manier alsof hij werkelijk een „Ombudsman" is. Het kan niet een om roepvereniging zijn, die een „Ombuds man" in de werkelijke betekenis van de naam en de functie aanstelt, hoe goed de bedoelingen van zo'n omroep ook zullen zijn. Een echte „Ombudsman" (er ligt al tijd nog een plannetje van minister Beer- nink om zo'n bemiddelaar van regerings wege in het leven te roepen) moet uiter aard door de samenleving zelf worden aangesteld en betaald, waarbij men „sa menleving" kan vertalen door „regering" indien van overheidswege de onafhanke lijkheid van deze figuur kan worden ge garandeerd, ongeacht het feit dat hij van overheidsgeld leeft en met overheidsgeld functioneert. Een gedachtensprong van regering naar geestelijk leven, ingegeven door het feit dat het werk van een Ombudsman bij uitstek dient te ontspruiten aan barm hartigheid, zin voor gerechtigheid en naastenliefde, brengt de idee op de voor grond dat de kerken in deze aangelegen heid een eigen, zeer voor de hand liggen de taak zouden kunnen vervullen. Zij zoeken naar nieuwe vormen, nieuwe ac tiviteit op maatschappelijk gebied, nieu we mogelijkheden van integratie der re ligieuze waarden in de maatschappij. Sommige theologen en kerkdienaren twij felen aan de vraag, of de kerken nog be staansrecht hebben. Zonder zich te men gen in deze problematiek zou de samen leving als geheel toch een beroep kunnen doen op de medewerking en de initiatie ven van de kerken om de overheid te helpen, recht en humaniteit te doen gel den in het maatschappelijke verkeer. De kerken zouden zich een zeer bruikbare gelegenheid scheppen hun principiële be zwaren tegen de praktijk van het mate rialistische regime der huidige maat schappij metterdaad vruchtbaar te ma ken, door in te grijpen waar het materia lisme menselijke waarden en rechten aantast. Niet door protesten of kreten van afkeuring, maar door maatschappelijk werk in optima forma, in overeenstem ming met het gezag maar onafhankelijk daarvan. Met andere woorden: waar blijft de „Ombudsman" van de gezamenlijke kerken? Het geloofsleven is op de huidige dag een steeds meer naar machteloosheid af glijdende theorie, terwijl de wereld snakt naar humaniteit, naastenhulp, uitroeiing van corruptie en van formalisme. De ker ken behoeven zich niet overbodig te voe len, als zij zich belast weten met een maatschappelijk „heilswerk" dat prakti sche zin heeft, zowel voor de mentaliteit als voor de welvaart. Want zelfs een materialistisch georiën teerde samenleving kan heden ten dage duidelijk zien dat frustraties en onrecht, of vermeend onrecht zelfs, remmend wer ken op alle resultaten die zij nastreeft. De mogelijkheid dat regering en ker ken komen tot een werkzaam instituut van „Ombud", zonder gevaar voor ver- ambtelijking of bureaucratie, maar ook zonder sectarisme, ligt in onze samenle ving van vandaag voor het grijpen. Het is eigenlijk heel vreemd, dat het er nog niet van gekomen is. Ibestandscommissie eist AMMAN. (Reuter) In het vluchte lingenkamp Wahdat bij Amman is cho lera uitgebroken. Rode Kruis-functiona- rissen hebben bevestigd dat verscheidene choleragevallen zijn geconstateerd. In het kamp hangt de stank van in ontbinding verkerende lijken. Het Jordaanse leger was dinsdag met een bulldozer bezig een laagje aarde te schuiven over ongeveer 50 lijken, die in greppels verspreid lagen. Wahdat, een vesting van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, is tij dens de burgeroorlog zwaar getroffen De meeste lijken in het kamp waren gekleed in een guerrilla-uniform. Ook het nabijgelegen ziekenhuis Ashra- fiya is zwaar beschadigd. In het zieken huis, dat gisteren werd bezocht door de Tunesische premier Bahi Ladgham, hoofd van de commissie van toezicht op de na leving van het bestand, zijn geen dokters, geen verpleegsters en geen patiënten meer. BLACKPOOL, (Reuter). De leider van de Engelse Labourpartjj heeft gisteren de Conservatieven beschuldigd van een „po- litiek van hersenspoeling" en van het doen van beloften, die zjj niet kunnen houden. Op het jaarlijkse partijcongres van La bour zei Wilson vervolgens, dat de Con servatieve regering de economische voor uitgang, die onder Labour was begonnen wel eens te niet zou kunnen doen. Over de voorgenomen wapenleveranties aan Zuid-Afrika zei hij, dat een Labour- regering nooit zou handelen tegen een besluit van de Verenigde Naties in. Hij beschuldigde er bovendien de re gering van, dat zij de studentenproblema- tiek wil oplossen door de zieke Rudi Dutschke te hebben willen uitwijzen. AMMAN (AFP) De Arabische commissie die is ingesteld om toezicht te houden op het in Cairo gesloten akkoord, dat een einde maakte aan de strqd tussen Palestijnen en Jordaniërs, heeft gisteren geëist dat alle Jor daanse troepen en gewapende Palestijnse verzetsstrijders zich binnen vier entwintig uur uit Amman terugtrekken. De Palestijnen mogen geen enkele door de Jordaanse troepen in Amman ontruimde positie bezetten. Alle mili taire bewegingen of demonstraties in de hoofdstad moeten worden beëin digd, aldus de commissie. De terugtrekking van zowel Jordaanse militairen als Palestijnse guerrillastrijders uit de steden is een van de belangrijkste bepalingen in het akkoord van Cairo. De termijn is vanochtend om zeven uur onze tijd ingegaan. De commissie, die naar Jordanië is gezonden als onderdeel van het vredesplan, maakte dinsdagavond zes punten bekend als de eerste fase van het plan. maandag uit Damscus naar Noord-Jorda nië gegaan voor een inspectie van zijn troepen in de Noord-Jordaanse steden, die krachtens de in het afgelopen weekeinde gesloten overeenkomst van Cairo weer on der burgelijk gezag gesteld moeten wor den. Jordaanse regeringstroepen moeten zich binnen 24 uur terugtrekken op tijde lijke posities, vijf kilometer buiten de stsds^rsiizfin. 'üe Palestijnse guerrillastrijders moe ten zich binnen 24 uur uit hun posities in Amman terugtrekken en zich bij hun onderdelen voegen. De guerrillastrijders mogen geen mi litaire posities innemen die door het leger zijn ontruimd. Elk „militair vertoon" in de hoofd stad moet worden beëindigd. Jordaanse veiligheidstroepen zullen hun normale werkzaamheden hervatten. Een al door de Arabische commissie ingesteld militair bureau zal toezicht hou den op deze fase van het plan, die morgen om 8 uur ingaat. De commissie trad niet in bijzonder heden over de tweede fase, doch verklaar de slechts dat deze een oproep aan de Jordaanse troepen zou bevatten zich op hun vroegere stellingen terug te trekken. Het uitgaansverbod in Amman zal tus sen 's ochtends 6 uur en 's avonds 6 uur worden opgeheven. Premier Ladgham zei te hopen dat het verbod binnen drie dagen geheel zal kunnen vervallen. Het in Beiroet gevestigde voorlichtings bureau van de Palestijnse verzetgroep El Fatah meldt vandaag, dat Jordaanse troepen sinds vanochtend vroeg Palestijn se stellingen aanvallen in de stad Irbid. De aanval zou geschieden met mortieren en machinegeweren. De guerrilla-leider Yasser Arafat Radio-Damascus heeft naderhand ge meld, dat de Jordaanse troepen ook de stad Ramtha, in de buurt van de Syri sc-he grens, hebben beschoten. WASHINGTON, (Reuter). De Griek Alexandros Panagoulis, die in 1969 ter dood werd veroordeeld wegens een moord aanslag op premier Papadopoulos, heeft uit zijn gevangenis een brief gesmokkeld waarin hij Amerikaanse Congresleden uit nodigt zijn levensomstandigheden In de gevangenis te komen bekijken. De uitnodiging is gericht tot die leden van het Amerikaanse parlement die zich onlangs scherp afkeurend hebben uitge laten over de toestanden in een Zuidviet- namese gevangenis, waar de gevangenen in tijgerkooien waren gestopt. Als ze mij in de Boghiati gevangenis bezoeken zullen ze een indruk krijgen van de fascistische methoden die in Griekenland worden toe gepast, zo schrijft Panagoulis. De Griekse regering had in 1969, nadat vanuit het buitenland met aandrang was gepleit voor gratie voor Panagoulis, ver klaard dat hij niet terechtgesteld zou wor den. De brief is gepubliceerd door een Griekse uitgever die in New York in bal lingschap leeft. Kluizenaar. Op de enige kluizenaar in Oostenrijk, de 73-jarige Karl Kurz, is volgens het Weense blad „Kurier" zater dag een aanslag gepleegd. Onbekenden zouden op de kluizenaarswoning in de rotsen bij Saalfelden in de deelstaat Salzburg verscheidene geweerschoten af gevuurd hebben. De heremiet bleef on gedeerd, maar moest met een shock in een tehuis voor ouden van dagen op genomen worden. NAPELS, (ReuterAP). De Ameri kaanse minister van onderwijs en volks gezondheid Elliott Richardson zal presi dent Nixon vertegenwoordigen bij de be grafenis van president Nasser in Cairo. Oorspronkelijk zou Nixons adviseur Ro bert Finch naar Cairo gaan maar gister avond deelde regeringswoordvoerder Ro- ^^^VyyyyyVVVWVVXAAh/yWNAAAA/WWWtAAAA^WtA/VAAAA/SArtAAA/WWWtfWVWWWWWWWWIfWWVVWWXABAAWW ADVERTENTIE Nieuwe Gracht 78 Tel.319245 Haarlem Gevangenisoproer. Dertien gevangenen zijn bij een opstand in de Filippijnse ge vangenis Muntinglupa doodgeslagen. Een veertiende verkeert in levensgevaar. Dit is gister door de gevangenis-autoriteiten meegedeeld. De opstand was een voort zetting van de rellen van maandag, waarbij vier gevangenen om het leven kwamen en tien werden gewond. STOCKHOLM, (Reuter). Gisteren is ook het tellen van de bij de Zweedse ver kiezingen van 20 september schriftelijk uitgebrachte stemmen voltooid. Het blijkt dat de socialisten drie zetels minder in het nieuwe parlement hebben gekregen dan volgens de voorlopige uitslagen. Zij heb ben nu zeven zetels minder dan de burger ljjke oppositiepartijen. De nieuwe zetelverdeling is als volgt (tussen haakjes het stemmenpercentage): Sociaal-democraten 163 (45.3 percent); Centrumpartij 71 (19.9); Liberalen 58 (16.2); Conservatieven 41 (11.5); Communisten 17 (4.8). In totaal heeft 88.3 percent van de in geschreven kiezers hun stem uitgebracht. v Een groep rouwbetogers in Cairo op weg naar het republikeinse paleis in de Egyptische hoofdstad waar de overleden president Nasser ligt opgebaard. nald Ziegler in Napels mee dat Finch niet in staat is naar Egypte te reizen. Nixon is van mening dat hij zelf on mogelijk de begrafenis kan bijwonen om dat de Verenigde Staten geen diploma tieke betrekkingen met Egypte onderhou den. De Franse premier Jacques Chaban- Delmas zal voor de Franse regering de begrafenis bijwonen en niet, zoals giste ren gemeld, minister van buitenlandse zaken Schumann. President Boumedien- nen van Algerije is gisteren al naar Cai ro vertrokken. De Syrische president Atassi zal aan het hoofd van een Syrische delegatie de begrafenis bijwonen. Paus Paulus heeft in een telegram aan waarnemend presi dent Anwar Sadat gezegd „diep geschokt te zijn door de plotselinge dood van pre sident Nasser". De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Alec Douglas Home zal de En gelse regering bij de begrafenis van Nas ser vertegenwoordigen. Hij vertrekt van daag naar Cairo. Namens de Westduitse regering gaat de parlementaire staatsse cretaris voor buitenlandse zaken Karl Mörsch naar de Egyptische hoofdstad. De Spaanse leider, generaal Franco, laat zich vertegenwoordigen door zijn mi nister van buitenlandse zaken Gregorio Lopez Bravo. In verband met het bezoek van Nixon aan Spanje, dat vrijdag be gint, keert de minister onmiddellijk na afloop van de begrafenis naar Madrid terug. Namens ons land zal de Nederlandse ambassadeur in Cairo, dr. Th. P. Bergs- ma de uitvaart van Nasser bijwonen, zo heeft het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. Premier De Jong heeft dat een condoleancetelegram gezonden. Minister Luns heeft zijn Egyptische col lega ook een telegram van rouwbeklag gestuurd. De Joegoslavische president Tito zal, zo werd gisteravond vernomen, niet per soonlijk de begrafenis bijwonen. Arabieren die in Israel of door Israel bezette gebieden wonen, zullen als zij dat willen naar Cairo mogen gaan om morgen de teraardebestelling bij te wonen. Honderdduizenden Egyptenaren hebben de afgelopen nacht doorgebracht buiten het Koebbeh-paleis in Cairo als laatste eerbetoon aan Nasser. Sinds gisteroch tend vroeg zijn alle wegen naar het pa leis geblokkeerd. In de afgelopen nacht trokken grote groepen jongeren door de straten van Cairo onder het uitroepen van Nassers naam. Via luidsprekers klonken van de minaretten onafgebroken verzen uit de Koran. Hoewel Joego-Slavië in het algehele strategische concept van Amerika, wat betreft het Middellandse Zeegebied, toch al een bijzondere plaats inneemt, heeft Nixons bezoek hier een nog verstrekken der betekenis gekregen, door de plotse linge dood van president Nasser. In het daardoor ontstane machtsvacuüm is het voor de Verenigde Staten van eminent belang, dat het krachtenveld in het Mid den-Oosten zich niet nog verder ten gun ste van de Sovjet-Unie verschuift. Daar bij neemt Joego-Slavië, als mogelijke di recte toegangsweg voor de Russen naar de Middellandse Zee, een sleutelpositie in. Want sinds de breuk van Tito met de Kominform en sinds Albanië zijn lidmaat schap van het Warschau-pact heeft opge zegd, heeft de Sovjet-Unie geen enkele vlootbasis of militair steunpunt meer aan de noordelijke oever van de Middellandse Zee. Dat gemis weegt voor de Russen des te zwaarder, omdat het Middellandse Zeegebied en het Midden-Oosten de laat ste jaren snel aan betekenis hebben ge wonnen in de controverse tussen oost en west. De stijgende militaire invloed van de Russen in de Arabische landen en de installatie van vlootbases aan de Noord- Afrikaanse kusten, heeft hun drang om zich ook op de noordelijke oever te in stalleren alleen maar aangewakkerd. Hier in Belgrado houdt men er dan ook ernstig rekening mee, dat Moskou zijn slag zou kunnen slaan, zodra de nu 78 jaar oude Tito komt te overlijden. Er is immers geen opvolger, die het ver mogen en de autoriteit bezit, om de dan optredende anarchie in de kiem te ver stikken. Een uit elkaar vallen van de zes Joegoslavische deelrepublieken, die sinds het bestaan van de federatie door natio nalistische hartstochten en rivaliteiten worden verscheurd, is in zo'n geval aller minst denkbeeldig. De Russische leiders zullen zich zo redeneert men hier van een groep Servische officieren, die als pro-Russisch bekend staan, en van de oude verbitter de groep stalinisten in de partij niet be dienen, om het land te bezetten. De Brez- njev-doctrine kan daarbij weer eens goe de diensten bewijzen. De recente maat regel van Tito, waardoor leger en bur gerbevolking in paraatheid zijn gebracht voor een eventuele partizanenoorlog, en ook de benoeming van een collectief staatspresidium vorige week voor Tito's opvolging zijn erop gericht, een dergelij ke catastrofale ontwikkeling te verhinde ren. Het bezoek van president Nixon is een demonstratieve ondersteuning van deze politiek van nationale onafhankelijkheid Er bestaat geen twijfel aan, da de Ver enigde Staten Joego-Slavië met wapens en experts zouden bijstaan, indien er een gewapend conflict met de Russen van zou komen. Nixon wil met zijn enthousiaste, overduidelijke aanwezigheid hier demon streren, dat de Verenigde Staten bij een verandering van de status quo op de Bal kan niet werkeloos zouden zitten toekij ken. Daarom moet dit bezoek ook worden opgevat als het logische vervolg op het bezoek, dat de Amerikaanse president vo rig jaar augustus aan Roemenië heeft gebracht. De hele ontwikkeling op de Balkan draait om de as Belgrado-Boe- karest, de twee die zich tot nu toe met succes aan de hegemonie van de Sovjet-Unie weten te onttrekken, en die as komt Nixon deze week weer eens even smeren. Zo bekeken is deze reis dan ook een waarschuwing aan het Kremlin, om zijn expansionistische politiek niet tot aan de kust van de Adriatische Zee uit te strek ken, en om het huidige machtsevenwicht in Zuidoost-Europa te respecteren. De Russische strategen, die stapje voor stap je van Cairo tot Casablanca zijn door gedrongen, wordt hier in Belgrado een duidelijk halt toegeroepen. Dat halt klinkt des te onheilspellender, nu in Cairo ach ter de rouwomfloerste schermen de strijd om de macht al is ontbrand en Sabrj, sinds jaar en dag de gunsteling van de Russische leiders, daarbij niet de gering ste kansen schijnt te maken. NEW YORK. (DPA) De con ciërge Morris Ocko heeft 30 jaar lang de bewoners van een flat in New York de helpende hand gebo den en hun televisietoestellen ge repareerd, zonder dat zijn mede bewoners wisten dat zij met een multimiljonair te doen hadden. Hij woonde in het souterrain van de flat, waarvoor hij geen huur be hoefde te betalen. De flatbewoners lazen gisteren in de krant dat Ocko het afgelopen weekend als multi miljonair aan een hartaanval was overleden. Hij had in de loop der jaren een fortuin van 14 miljoen dollar vergaard door speculatie op de beurs, waar hij al als jonge on geschoolde arbeider zonder hulp van derden mee was begonnen •Jammer dat hij niets meer aan dat geld. heeft", zei een van de flat bewoners „het was zo'n aardige en hulpvaardige man."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3