KNAC meent: automobilist achtergesteld Commissie Openbaar Vervoer: AUTO 1| MAAL ZO SNEL ALS DE STADSBUS NIEUWE ZEEROUTE GEREED ■■a. Beter vliegtuigkaper dood dan de passagiers Drs. Schmelzer verwacht vóór 1975 vorming van CVP „Mr. Van Mierlo verliest zijn tijd I hensen Brief aan politieke partijen: maak standpunt bekend Interparlementaire conferentie in Den Haag Hagenaars bij de fijne neus genomen Nederlander bereid tot offers voor de ontwikkelingshulp Engelse bende van diefstal briljant verdacht Amerikaanse minister op Schiphol: Internationale maatregelen op komst Starfighter in zee bij Vlieland Buit bij overval: geldkistje zonder geld Kassadief gepakt door personeel DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 2 Cadeaukip met een luchtje Regeringscommissaris vraagt tekst op van VPRO-uitzending Minister twijfelt Waarde 40 mille -H (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, ziet de drie christelijke partijen nog voor 1975 een nieuwe christen-democratische volks partij tot stand brengen. Pogingen van D'66 om de KVP uit de voort schrijdende samenwerking met ARP en CHU los te wrikken, beschouwt hij als verloren tijd. Het hoogste orgaan van de KVP, de partijraad, heeft zich immers in een resolutie duidelijk voor die samenwerking uitgesproken. Minister? Goed programma Rovers schoten op typiste DEN HAAG „De discriminatie van het motorwegverkeer heeft thans een dusdanig stadium bereikt dat de hou ding van de door de automobilist in het parlement gekozen vertegenwoordiger van grote invloed zal zijn bij het be palen van die keuze. In verband met deze keuzebepaling voor de komende verkiezingen is het voor de automobi list van belang te weten of van een politieke party mag worden verwacht Dat hy zich zal verzetten tegen een verdere verhoging van de thans op het motorwegverkeer drukkende las ten; Dat niet verder zal worden mee gewerkt aan de eenzydige verzwa ring van de lasten op de automobilist ten bate van collectieve voorzie ningen; Dat niet zal worden meegewerkt aan voorstellen die strydig zjjn met dui- deiyk gemaakte afspraken." Dit staat in een brief die de Konink lijke Nederlandse Automobiel Club heeft gezonden aan ARP, CHU, D'66, KVP, PvdA en WD. De KNAC is van mening dat de per 1 januari aangekondigde lastenverzwa ringen de automobilist een gevoel van een zekere rechteloosheid geeft; een gevoel te leven onder een fiscaal schrik bewind, waartegen door zijn vertegen woordigers in het parlement niet of nauwelijks wordt gereageerd. Het merkwaardige feit doet zich voor, aldus de KNAC, dat terwijl de land bouw, het onderwijs, defensie etc. door specialisten in de beide kamers der Staten-Generaal zijn vertegenwoordigd, de partijen blijkbaar geen „specialis ten" hebben die de specifieke belangen van de gemotoriseerde weggebruikers kunnen of willen behartigen. De KNAC constateert in zijn schrij den met leedwezen dat de fracties in het parlement keer op keer tolereren dat de lasten die opgelegd worden ter financiering van objecten van alge meen belang eenzijdig op de automobi list worden verhaald. Deze financie ringsgewoonte wordt door de jongste voorstellen weer eens overduidelijk ge demonstreerd. Immers, slechts 79 mil joen gulden van de totale 300 miljoen die door de voorgestelde belasting- en accijnsverhogingen door het motorweg verkeer zullen worden opgebracht, komt aan dat verkeer ten goede, aldus de KNAC. DEN HAAG De „Commissie Bevordering Openbaar Vervoer Westen des Lands" heeft het vierde interimrapport uitgebracht, dat informatie geeft over de wijze waarop het publiek van trein, tram, bus of eigen auto gebruik maakt. Uit het onderzoek is onder meer gebleken dat verplaatsingen per tram of bus op binnenstedelijke trajecten, inclusief voor- en natransport tijden en eventuele wacht- en overstap tij den, gemiddeld langer duren dan verplaatsingen met andere vervoermiddelen. De particuliere auto bleek toch het snelste vervoermiddel te zijn. Afgezien van de voor- en natrans porttijden, maar inclusief de wachttijd, bleken de per tram of bus gemaakte verplaatsingen ruim anderhalf maal zo lang te duren dan de verplaatsingen met de personenauto. Over parkeerproblemen rept het rapport niet. Dit laatste rapport bevat informaties over de wijze van voor- en natransport, de invloed van het inkomen en het auto bezit op de wijze van vervoer en de tijds duur van de verplaatsing per tram, bus of eigen auto. De commissie heeft er naar gestreefd een beter inzicht in de proble matiek te krijgen door te trachten na te gaan waarom het publiek al dan niet van het voor hem ter beschikking staande openbaar vervoer gebruik maakt. Uit de onderzoekingen bleek, dat 20 percent van de verplaatsingen met de tram of de bus niet gepaard ging met voor- en nastransport. Bij tien percent DEN HAAG. Koningin Juliana heeft vanochtend in de Ridderzaal de 58ste in terparlementaire conferentie geopend. Aan deze conferentie, die tot 9 oktober duurt, nemen ruim 450 parlementsleden uit 58 leden deel. De delegatie uit Egypte, die reeds was gearriveerd, is teruggereisd met het oog op de begrafenis van president Nasser. Op de agenda van deze interparlemen taire conferentie staan ondermeer dé vol gende onderwerpen: het vreedzaam ge bruik van de continentale plats en de oceaanbodem, de regionale samenwerking, de mogelijkheden om een eind te maken aan het kolonialisme en het neo-kolonia- lisme in de wereld, en de vooruitgang van de ontwikkelingslanden. Met betrekking tot deze onderwerpen liggen reeds ont werpresoluties ter tafel. De interparlementaire conferentie wordt georganiseerd door de in 1894 opgerichte Interparlementaire Unie. Deze unie be staat uit nationale groepen van parlemen tariërs. Momenteel zijn er 65 actieve groe pen, met in totaal 3.600 parlementsleden als lid. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Hagenaars, die dinsdag bij de demonstratie van de Ver eniging van Legpluimveehouders een gra tis kip hebben weten te bemachtigen, zijn thuisgekomen met een kat in de zak. De diepgevroren soepkippen bleken namelijk bedorven te zijn en stonken de pan uit. Eén Hagenaar maate zich zo boos, dat hij met het cadeautje van de pluimvee houders naar de Keuringsdienst, van Wa ren ging. De gemeentelijke keurmeesters constateerden eveneens dat de kip niet meer geschikt was voor de consumptie. Voor de Hagenaars met een minder scherpe neus, die de kip toch hebben opgegeten: de Keuringsdienst deelde mee dat dit niet schadelijk was voor de ge zondheid. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Mr. J. A. H. J. van der Dussen, de regeringscommissaris voor de omroep heeft de tekst opgevraagd van de VPRO-radiouitzending, waarin men sen, die les in sabotage in het leger wil len geven, aan het woord kwamen. „Mijn mening hierover doe ik minister Klompé toekomen en zij moet beslissen wat zij er aan gaat doen", aldus de heer van der Dussen, die er verder op wijst, dat eventuele sancties van CRM (tucht maatregelen, zoals die inde Omroepwet •taan) volkomen los zullen staan van een eventuele strafvervolging, die uit een on derzoek, zoals gelast door de officier van justitie i" Amsterdam, zouden voortvloei en. van de verplaatsingen werd ook van de trein gebruik gemaakt. Bij 40 percent van de treinverplaatsingen werd de trein rit voorafgegaan of gevolgd door een tram- of busrit. Bij ongeveer 25 percent van de treinverplaatsingen was de fiets betrokken en bij ongeveer 10 percent de bromfiets en de personenauto. Bijna de helft van de verplaatsingen binnen agglomeraties met trams of bus sen had betrekkingen op afstanden van 2 tot 4 kilometer. Op zeer korte afstan den werd er nauwelijks van dit openbaar vervoer gebruik gemaakt. Tijdens de weekeinden werd relatief minder van het stedelijk openbaar vervoer gebruik ge maakt dan op werkdagen. De treinverplaatsingen op werkdagen vielen in belangrijke mate tussen 7 en 8 uur en tussen 17 en 18 uur. Ongeveer 40 percent van de vertrekken viel in de ze twee spitsuren. Gezinnen met één personenauto ma ken minder gebruik van alle andere wij zen van vervoer. Bij bezit van één of meer auto's werd op werkdagen onge veer vijf percent van de verplaatsingen met het openbaar vervoer tram, bus en trein gemaakt. Dit percentage was voor gezinnen zonder auto gemiddeld 15. C -A Wtmrnm, Gisteren is men gereedgekomen met de betonning van de nieuwe internationale scheepvaartroute ten noorden van de Waddeneilanden. Op de foto een helikopter van de Koninklijke Marine boven een van de nieuw uitgezette boeien, die deze „Zee-snelweg" markeren. AMSTERDAM. De minister voor ont wikkelingswerking, drs. B. J. Udink, is er nog niet zo zeker van dat het Nederlandse volk bereid is al datgene te doen en te la ten, wat door de ontwikkelingsstrategie, die over enkele weken door de Verenigde Naties plechtig zal worden afgekondigd, van Nederland zal worden gevraagd. Gezien de zich steeds verder uitsplit sende politieke groepsvorming in Neder land twijfelt de bewindsman eraan of het mogelijk zal zijn tot een werkelijk natio nale bestedingsbeperking te komen, die nodig is om de ontwikkelingshulp werke lijk mogelijk te maken. „Het is een inner lijke tegenstrijdigheid te roepen om veel en steeds meer ontwikkelingshulp en niet tegelijkertijd voorstander te zijn van ma tiging in onze bestedingen", aldus zei de minister vanochtend tijdens de algemene ledenvergadering van de raad van beheer van het koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam. Deze matiging moet volgens de minister tot uiting komen in een of zelfbeheersing gerichte politiek van prijzen, lonen, inves teringen en begrotingsuitgaven. „Zij kan slechts worden bereikt als alle deelne mers aan het maatschappelijk proces, de sociale partners en de overheid zich daar voor inzetten". (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Leden van een ben de die in Engeland bekend staat als de „aussi-gang" worden verdacht van een juwelendiefstal in de Amsterdamse Kai- verstraat. De buit bestond uit een bril jant met een waarde van tegen de veer tigduizend gulden. De diefstal was een kwestie van han dig afleiden van de aandacht van het winkelpersoneel. Vijf Engelsen kwamen een voor één de zaak binnen en hielden elk een verkoper aan de praat. Eén had op een geven ogenblik de kans een eta lagedeurtje te openen en de briljant weg te kapen. Kort daarna was iedereen weg en niet lang daarna kwam men er in de winkel achter dat ook de briljant de deur uit was. De truc die het vijftal toepaste, wordt geregeld gebruikt door de leden van de aussi-gang". SCHIPHOL Op een bliksemreis door Europa, waarbij hij in drie dagen zes grote internationale luchthavens gaat bekijken, heeft de Amerikaanse minister van Vervoer, John A. Volpe, woensdag middag op Schiphol met minister Polak van Justitie overlegd welke gemeen schappelijke internationale maatregelen getroffen moeten en kunnen worden te gen het kapen van vliegtuigen. In de Verenigde Staten wordt met ge bruikmaking van de nieuwste technische apparatuur gepoogd het meesmokkelen van wapens of explosieven in de vlieg tuigen onmogelijk te maken. Daartoe worden „magnetometers" en röntgen apparatuur gebruikt. De vracht wordt onderzocht in decompressiekamers. Met „magnetometers" kan men nagaan of de reizigers in hun kleding wapens ver borgen houden. Op last van de Amerikaanse regering gaan al enige tijd op intercontinentale vluchten en op vele buitenlandse vluch ten met grote toestellen in burger gekle de gewapende bewakers mee. Dit zijn FBI-agenten en rechercheurs van de douane, die een speciale opleiding heb ben genoten. Hun opdracht is pas in het alleruiterste geval te schieten. Eerst moet in samenwerking met de beman ning worden gepoogd de kaper (s) op andere wijze onschadelijk te maken. „Als het er om gaat 200 passagiers het leven te redden of de kaper dood te schieten, dan gebeurt het laatste", zei minister Volpe. Hij bestreed de bewe ring, dat een kogelgat in de wand van het vliegtuig fatale gevolgen heeft. De bewakers gebruiken trouwens speciale 38 mm. pistolen met een korte loop, waarin de kogels slechts een geringe snelheid krijgen. Deze kogels zijn hol en spatten uiteen. Ze boren zich niet ge makkelijk door de vliegtuigwand en heb-' ben op het slachtoffer een shock-effect. Minister Volpe hoopte dat alle landen ter wereld unaniem het besluit zullen nemen kapers van vliegtuigen, die in hun handen vallen, ofwel uit te leveren aan het land waar het vliegtuig vandaan komt ofwel hun zware straffen op te leg gen. Mochten er landen zijn, die zich daaraan onttrekken, dan stelt Amerika een algehele stopzetting van het lucht verkeer naar dat land voor. Daartoe is een internationale overeen komst van alle 119 landen nodig, die bij de ICAO. de International Civil Aviation Organisation, zijn aangesloten. In Mont real en in Londen houden burgerlucht vaartautoriteiten vergaderingen om ge zamenlijke acties te bespreken. Duits land steunt het boycot-plan en de Neder landse vertegenwoordigers op de confe renties hebben instructie gekregen vóór te stemmen. Egypte en Libanon zijn er tegen, omdat zij het voorstel te politiek en te eenzijdig tegen de Arabische we reld gericht achtten. DEN HAAG. Omstreeks één uur woensdagmiddag is een „Starfighter" van de Belgische luchtmacht naby Vlieland in zee gestort. Er is een grote olievlek gesig naleerd, maar toestel noch vlieger zyn gevonden. Volgens drs. Schmelzer verlangt de dui- deiykheid dat de drie christelijke partijen zich nauwer aaneensluiten. Hij schat de kansen op een christelijke volkspartij in 1975 op 90 percent. „Als dat niet lukt heb ben we de boot gemist", zegt hij in een exclusief vraaggesprek. „Dan zal de over tuigingskracht van de christelijk geïnspi reerde politiek by het publiek verdwij nen". De politieke leider van de KVP heeft begrip voor het verlangen in ARP en CHU om de eigen identiteit te bewaren. Hij meent echter dat wat het zwaarst is het zwaarst moet wegen. Op langere ter mijn zal er ook een Europese CVP moe ten komen om de christen-democratische fractie in het Europese parlement een po litiek tehuis te bieden. Over het initiatief van D'66 om door ge sprekken aan de voet KVP en PvdA weer tot elkaar te brengen, zegt drs. Schmelzer: Van Mierlo probeert door de druk van de omhelzing een bom tot ontsteking te bren gen, die de KVP en de christen-democra tische samenwerking moet laten ontplof fen. Ik zie niet veel in liefde die op zelf vernietiging uit is. Van Mierlo verliest zijn tyd als hy de christen-democratische samenwerking denkt te kunnen torpede ren. Voorzover het hem te doen is om de anti-KVP-motie ingetrokken te krijgen, kan hy zich in zijn gesprekken beter tot de PvdA beperken". Hoewel hij aftreedt als fractieleider, hoopt drs. Schmelzer ook in de toekomst zyn bijdrage aan de vorming van een christen-democratische volkspartij te kunnen leveren. Hij keert niet terug als lid van de Tweede Kamer, maar biyft be schikbaar voor de publieke zaak. Wat be tekent dat precies? Een post als minister, ambassadeur (Rome komt vrij), als burge meester? Drs. Schmelzer: „Als by de komende ka binetsformatie mocht blijken dat een KVP-er Buitenlandse Zaken moet bezet ten en het programma en het team staan my aan, dan ben ik beschikbaar. Komt dat niet zo uit, dan hoop ik als lid van de Eerste Kamer de tyd te kragen naast myn commissariaten en adviseurschappen wat te gaan studeren en schryven. Ik ga in ieder geval niet naar Rome en ik denk voorshands ook niet aan een job als bur gemeester of zoiets". Waarom vertrekt hij uit de Tweede Ka mer? Drs. Schmelzer: Na acht jaar fractie leiderschap vind ik het wel genoeg. Party en fractie moeten zich naar mijn mening in hun leiding regelmatig vernieuwen en verjongen. Anders krijg je vastgeroeste leidersfiguren. Het werk van een fractie voorzitter is boeiend en ik heb het met plezier en overtuiging gedaan, maar het werkterrein is erg gespreid. Ik wil my nu graag eens wat meer op bepaalde za ken concentreren. Toen vaststond dat een bekwaam man als Veringa voor het lijst trekkerschap beschikbaar kwam, leek mij dat ook verantwoord. Dus politieke motieven zyn niet in het DRS. SCHMELZER spel? Een KVP onder Schmelzer is name lijk voor de PvdA niet aanvaardbaar en zou een echte keuze dus onmogelijk ma ken. Drs. Schmelzer: dat speelt niet mee. Ik voel me trouwens niet de aangewezene om de PvdA aan een excuus te helpen voor het intrekken van de anti-KVP-motie. Dat motief zou ook slecht in mijn partij zijn ontvangen. Men hecht er aan zyn eigen leiders te kiezen. Nee, kritiek op myn be leid is niet in het geding. Ik heb tot mijn voldoening zowel in fractie als party de vertrouwensband volledig kunnen bewa ren. Zou de PvdA volgend jaar weer rege ringspartner kunnen zijn? Drs. Schmelzer: naar mijn mening moet een regeringspartner beschikken over een goed program, goede mensen om dat pro gramma uit te voeren, een achterban die deze mensen in grote lijnen steunt. Ik kan helaas niet zeggen dat de PvdA op dit moment aan deze voorwaarden voldoet. Ik zie in deze partij veel onduidelijkheid en onenigheid. Dat maakt haar op het ogenblik beter geschikt voor een interne dialoog dan voor deelname aan een rege ring onder verre van gemakkelijke om standigheden. Dus weer een nieuwe regering met de WD? Drs. Schmelzer: in ieder geval hebben we met de WD tot op dit ogenblik in hoofdlijnen een goed programma kunnen uitvoeren. De liberalen hebben zich als regeringspartner loyaal en constructief gedragen. Maar publieke conclusies zul len niet voor maart te trekken zijn. Die kunnen er ook toe leiden dat de voorkeur van de drie christelijke partijen uitgaat naar de WD. Maar voordien zal er o.a. nog programvergelijking en enig voor overleg over het regeringsprogramma nodig zijn. Er wordt in uw fractie anders aardig gesteigerd tegen twee belangrijke punnten in het programma van de WD: het vrij laten van de abortus er van de pornogra fie. Drs. Schmelzer: ik heb niet begrepen dat Geertsema daaraan onverkort vast houdt. Maar wij zullen wat dat betreft bij de kabinetsformatie de programma's af wegen op het optimale respect voof- het menselijke leven en de menselijke waar digheid. Dat zal de achtergrond van onze houding zijn. Daarover bestaat in de frac tie geen verschil van mening. Er zijn wel nuances in denken, maar voor vrijheid blijheid is in deze zaken geen meerder heid te vinden. Minister John Volpe op Schiphol. DEN HAAG. Woensdagmiddag om« streeks halfvier hebben twee gemasker de mannen een roofoverval gepleegd op het kantoor van de NV Nenagon, een fir ma in auto-onderdelen aan de Oranjelaan in Den Haag. Zij drongen de kamer van de directeur, de heer P. Kamstra bin nen. Eén van de mannen trok een pistool en riep „geld, dit is een roofoverval! handen omhoog!". De andere overvaller griste inmiddels een gedlkistje uit een openstaande muurkluis. Toen de mannen zich uit de voeten maakten zagen zij dat in de kamer te genover die van de directeur een van de drie typistes de telefoon oppakte. „Niet bellen!" riep een der overvallers. Direct daarna schoot hij. De kogel ketste tegen een op de deur aangebracht plaat, ver anderde van richting, ging tussen de drie meisjes door en boorde zich in een kast. Daarna verdwenen ze. Het kistje dat zij meenamen bevatte slechts enkele weinig waardevolle papie ren. In de drukke straat bij het kantoor zag men direct na de overval een auto wegrijden. Na een radio-oproep van de direct ge alarmeerde politie hield een surveillance wagen korte tijd later een auto met twee mannen aan, die echter niet de gezochte overvallers bleken te zijn. AMSTERDAM. Een 22-jarige los-ar- beider wordt ervan verdacht woensdag middag by C. en A. op het Damrak in Amsterdam een greep in een van de klan tenkassa's op de parterre te hebben ge daan. Hy zou er met vyftien briefjes van honderd gulden vandoor zyn gegaan. Enkele personeelsleden van het kleding magazijn zetten de achtervolging in en konden de vermoedelijke dader in de Nieuwe Nieuwstraat grijpen. Hij ontkent. Het gestolen geld is niet gevonden. ADVERTENTIE De klassieke overall met 6 zakken en 2 zijsplitten. Op alle vitale plaatsen versterkt. Perfecte pasvorm, geen overtollige ruimte. Maten 36 t/m 62 I specialist in vakkleding PAARLAARSTEEG1 - HAARLEM

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2