C.H.U.-lijsttrekker minister Udink: „Het gaat mij niet zozeer om het als wel om verdraagzaamheid Reclamemensen! kritiseerden reclame Het nieuwe gezicht van de CHU het staat in de sterren! Goya-expositie nu in Pariis J Hoogovens heeft werk voor denkers en doeners. Bel 02510-94000 J „Geen vooruitgang zonder compromis" DUJARDIN Berlioz-stichting ook in ons land Stedelijk Museum 's avonds open Engelse interesse voor Nederlandse toneelstukken 17 nand2es voor gastronomen Gedistilleerd met franse cognac REGENJASSEN VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 99 Voorzichtig Iwaki gastdirigent bij Residentie Orkest Gezag WENNEKER ROOSENDAAL OPLOSSING PUZZEL NO. 32 PA TER E GEL GA RA GE KA LAN DER DET WOON KA MER LAND BREED TE LID WOORD GE VOER TAKT VOL VA DER PAP MON TA GE VEN LE VEN DIG BOND GE NOOT PEL STER BOOD SCHAP Willem van Otterloo op tournee naar Amerika Puzzelprijswinnaars In komend jaar Hoogovens leidt op tot valser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tot walser, smelter, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tol walser, smeller, rangeerder, kraandrijver enz. Hoogovens leidt op tol walser, kraandrijver lopmwt^r,meiter,,w™to,k,<mir,jmm.Hmoymmotm*dm,meU,,,,<w™der,bawH™™.BooSoimmopto,*éser,metier,emsmtkrmz.UoosowzUMo,tot mdter,,mee,4er,k,«an*lv«enz.HooSoi,K (Van onze correspondent) DEN HAAG. In de Troonrede staat dreigend dat de regering krach tig zal optreden tegen groepen die de vrijheid misbruiken om op onver draagzame wijze anderen hun opvat tingen en gedragspatronen op te drin gen of ernstig overlast aan te doen. De heer Udink: „Daar sta ik voor honderd percent achter. Alle minis ters trouwens. Anders had een van ons moeten opstappen". Had u het niet nog sterkei- gewild? „Al die verhalen dat ik de havik zou zijn. Ik stad er voor honderd percent ach ter, niet voor méér, niet voor minder. Het is trouwens geen losstaande zin. Vooraf gaand wordt erover gesproken dat de wetgeving moet worden aangepast aan de zich wijzigende levensopvattingen, zoals het verlangen naar meer vrijheid en meer democratische beïnvloeding. Daar gaat het om. Daar ligt ook de moeilijkheid. We zit ten in een overvol land. Er is een toene mende spanning tussen wat wij voor ons zelf individueel en collectief willen en wat wij kunnen verwezenlijken. In de ja ren '45—'50, u hebt het net in die tele visieserie kunnen zien, waren we blij met elke verwezenlijkte vooruitgang, hoe klein ADVERTENTIE Tussen de kaarsenkiosk en het Pothuis ligt een plek die Lamp heeft gereserveerd voor gastronomen. De hobbykoks vinden hier hun gerei, van de echte koksmessen tot lardeernaalden. Kookboeken, flambeerpannen en de spullen voor een gourmetparty: Een visservies, mosselenservies, oesterservies, slakkenservies, aspergeservies, artisjokkenservies, soepservies voor de brunch, rijsttafelservies, en schaaltjes voor de saté die u presenteert. Stunt voor de stemming: wijnhaan die uit zijn snavel schenkt. BARTELJORJSSTRAAT18 TELEFOON 319049 ook. Nu wil men grote sprongen. Nog veel jaren zullen radicale oplossingen echter niet mogelijk zijn. Het nationaal inkomen neemt jaarlijks toe met 4,8 percent. Er is weinig speelruimte binnen die beperkt heid. Per jaar is, buiten de normale stij ging om, 500 miljoen gulden meer te ver delen. Wij als CHU willen die besteden aan het milieubeheer, de woningbouw, de ontwikkelingshulp en het onderwijs". Uw partijgenoot, staatssecretaris Haex van de landmacht, wil méér voor het leger. Zijn KVP-collega voor de luchtmacht, Duynstee, vindt dat er geld genoeg gestoken wordt in de defensie. Voor één tank minder kunnen verschil lende kleuterscholen worden gebouwd. De keuze binnen de beperking is een poli tieke zaak. deneer. Wat men wil is het gezin en een betere toekomst voor de kinderen. Er is echter nog steeds, van vroeger overgeble ven, de angst om het bestaan, van nu werk hebben, maar morgen op straat te kunnen staan. En dat niet alleen. De ar beidsverhoudingen deugen niet, nog niet. Wat ik geweldig belangrijk vind, is dat e> een wezenlijke verbetering in het werk komt. Ik zit er veel over te piekeren hoe dat moet. Wij als bestuurders kunnen slechts het wettelijke kader geven. Die kwestie van de ondernemingsraden. De wet op de jaarrekening, noem maar op Maar daarmee zijn we nog niet bij de mens op de plaats waar hij werkt. Er is een andere verhouding werkgever- AMSTERDA. Wie donderdag het RAI-congrescentrum in Amsterdam bin nenliep, werd onmiddellijk geconfron teerd met de minder prettige kant van de Nederlandse reclame. Levensgrote teksten als „Reclame, de slechte adem van de consumptiemaatschappij", „Struik roverij op de menselijke ziel" en „De Nederlanders en het evangelie van de witmakers" schreeuwden hem tege moet. Een unieke verzameling van lok kertjes, die fabrikanten bij hun produk- ten plegen cadeau te geven, moest uiting geven aan de veelgehoorde kritiek, dat reclame een misleidende truc is. Een film van Jan Vrijman wilde be wijzen, dat de reclame een droomwe reld is, een wereld van schijn en onwer kelijkheid. Op deze wijze hebben 800 reclamemen sen zich een spiegel van zelfkritiek wil len voorhouden. De discussies op dit een daagse werkcongres werden een confron tatie met het werk ven hun eigen han den, waarop vooral de laatste tijd veel critiek is geuit. „Er zijn geen revolutio naire dingen verkondigd, noch zal de re clamewereld overhoop worden gehaald, maar het is goed dat wij ons vandaag hebben blootgesteld aan eerlijke critiek er, ons hebben geconfronteerd met de maatschappelijke en psychologische ge volgen van onze reclamedaden", aldus voorzitter J. P. Ton aan het slot. DEN HAAG. De Japanner Hiroyuki Iwaki zal op 7 oktober voor het eerst als „vaste gastdirigent" van het Residentie- Orkest optreden tijdens een concert in het Nederlands Congresgebouw. De Japanse dirigent leidde reeds ver scheidene keren het Residentie Orkest. Met ingang van dit seizoen is hij als vaste gastdirigent benoemd om de komende ja ren telkens gedurende langere perioden het orkest te leiden. „De defensie is voor de CHU niet de eerste prioriteit. Het gaat er bovendien al leen om, tekorten, die door de relatieve vermindering van het defensiebudget zijn ontstaan, bij te trekken. In zijn algemeen heid, dus wat de besteding van de be perkte mogelijkheden betreft: we moeten opnieuw leren leven in een samenleving waarin we niet helemaal krijgen wat we willen. Ik vind dat bij het kiezen van de bestedingsmogelijkheden een onevenwich tig radicalisme zijn entree heeft gedaan. Er zijn belangrijke vernieuwingen nodig, maar die vragen verdraagzaamheid, rede lijkheid, compromissen. Radicaliteit kan onze vooruitgang niet bevorderen. En ik wil die bevordering. Om iets belangrijks te noemen: zojuist is de wet op de onder nemingsraden aangenomen en daarmee is de medezeggenschap verbeterd. Het is nog niet voldoende. Maar méér zit er op het ogenblik niet in. Over een aantal jaren moeten we bezien hoe we weer verder kunnen gaan. Laten de radicalen maar zeggen dat het de rust van het kerkhof is. Ik vind dat besturen voorzichtig moet gebeuren. En dan kom je weer bij het charismatische gezag, het gezag dat niet alleen moet worden uitgeoefend, maar ook aanvaard". Hoe verhoudt die visie zich tot uw I oproep, al vóór de Troonrede, om een sterk gezag en tot uw partiiaenoot, frac tievoorzitter Mellema, die bij de debat ten over de rellen in Amsterdam pleitte voor een politieleger? „Hoe deed hij dat precies? En wat zei Beernink?" - Die hield de boot af en zei dat Mel- j lema er bij de algemene beschouwing over de begroting 1971 nog maar eens op moest terugkomen. Maar inmiddels kon de socialist Franssen constateren dat Mellema klaarblijkelijk het pad wil ef- I fen voor kandidaat-kolonels. I „Voelt die meneer Franssen zich aan gesproken? Wie zijn het die boe roepen? Welke vorm heeft trouwens gezag en hoe ver gaat die? Wanneer ik het over gezag heb, houdt dat niet in dat ik tegen lang- harigen ben. Of tegen Damslapers, al vind ik ze niet esthetisch, ieder zijn vrijheid". - Het was opnieuw uw partijgenoot die zei dat burgemeester Samkalden eerder had moeten optreden. „Wij in het kabinet vinden dat Sam kalden op tijd is opgetreden, namelijk toen er sprake was van het hinderen van anderen. Eigen rechter spelende mari niers, je kan ze misschien begrijpen, maar dat is nog niet goedkeuren. Ik ben" óók tegen Nieuwendijkers, die de knuppel gaan hanteren. Tegen de agressieve Ambonezen. Zijn die links, rechts? Van groepen als het Marxistisch-Leninistische front weet ik dat ze links zijn en dat ze het gezag wil len omverwerpen. Ik heb mijn vakantie er speciaal voor uitgetrokken om de lec tuur te lezen over alles wat zich de laat ste jaren internationaal op de universi teiten afspeelt. Het zijn de ultra-linkse intellectuelen die gevaarlijk zijn". werknemer nodig. Heel wat van de on vrede in ons land komt voort uit onbe grepen zijn en niet begrijpen, uit angst uit onzekerheid, uit frustraties door het werk. Het is nodig dat we de samenleving humaniseren. Het eist een grote morele inspanning van de geest." Van de drie Amsterdamse stenen werpers die terecht stonden, hadden twee niet meer dan b.l.o. Nog steeds heeft een kwart van alle jongeren alleen lager on derwijs. Aan de andere kant staan werk gevers die het om winst is te doen. Dit is een kapitalistische maatschappij. Voor zover er al sprake is van geest, is dat geen makkelijk uitgangspunt voor huma nisering. „Maar daarom is juist vandaag, nog méér dan tien jaar geleden, een Christe lijke partij met alles wat daarbij komt over mensbeschouwing, actueel. Vandaag varen we allen rechtstreeks het gebied der beginselen binnen." Het was de, blijkens de enquêtecii- jers, gezagsgetrouwe arbeidersklasse die staakte. „Staken is niet tegen het gezag. Staken is een voortgezet middel van loononder handeling." Dus geen politieleger. „Het zal in Nederland niet nodig zijn We moeten ons houden aan de regels die we met elkaar hebben afgesproken, regels van verdraagzaamheid terwille van de vooruitgang." De Christelijk Historische Unie was politieke generaties lang in de persoon van de oude heer Tilanus een meneer op een fiets. Gevaarloos. Het nieuwe gezicht van de CHU is minister Udink van Ontwikkelingshulp. Van hem wordt gezegd dat hjj een tank berijdt. Dat h(j vandaar af klappen wil uitde len naar alles wat progressief is en/of niet gezagsgetrouw. Politiek Den Haag weet te melden dat in de Troonrede nog fermer taal over de noodzaak van het handhaven van orde en gezag zou zijn gesproken als minister Udink zijn zin zou hebben gekregen. Bubi Brugsma, de hoofdredacteur van de Haagse Post, heeft hem met een toespeling op de gezagswellustige Ame rikaanse vice-president, Spiro Udink genoemd. De nieuwe CHU-lijsttrekker (44 jaar, voor h(j minister werd directeur van de Centrale Kamer voor Handelsbe vordering) lijkt aangeslagen door de kritiek die over hem is heengekomen. Een gesprek met hem over wat nu pre cies z(jn persoon en politieke instelling is, loopt althans uit tot twee uur en tijd voor liflafjesconversatie of handi ge praat is er niet bij. Hij zegt overi gens dat de kritiek hem niets doet. „Het glijdt van me af als water van een eend". ADVERTENTIE PUZZEL NUMMER 33 HORIZONTAAL: 1. rapport; 7. onkreuk baar; 13. een zekere; 14. muskietennet; 16. op de wijze van; 17. vulkaan; 19. brand- verf; 20. gevaarlijke plek in zee; 21. mak; 23. meisjesnaam; 24. soort onderwijs (afk.); 25. gesloten; 27. getij; 28. bolgewas; 29. voor; 31. pers. vnw.; 32. hetzelfde (afk.); 33. geheel van bouwlanden; 35. toets alleen (afk.); 37. slede; 38. toestand van rust; 39. ijzeroxyde; 41. insekt; 42. meisjesnaam; 43. inhoudsmaat (afk.); 45. gelaatsuitdruk king; 47. tropische vetplant; 50. fr. onbep. vnw.; 52. de dato (afk.); 53. metaal; 55. spil; 56. chin, maat; 57. strik; 59. en ande ren (afk.); 60. de jongere (afk.); 61. water plantje; 62. voorzetsel; 64. geluidsnaboot sing; 66. onvruchtbaar; 68. deel van de dag; 70. deel van een kledingstuk; 72. kleur; 74. aanzien; 75. georganiseerde ge weldpleging; 77. onbep. vnw.; 78. reptiel; 79. dapper. VERTICAAL: 1. telwoord; 2. loot; 3. in terest; 4. maanstand (afk.); 5. eng. bier; 6. sportterm; 7. uitheemse vogel; 8. zandheu vel; 9. voorzetsel; 10. gang van een paard; 11. bijb. naam; 12. verslag; 15. fijn maken; 18. water in Brabant 20. inhoudsmaat (afk.); 22. erbarmen; 24. logisch volgend; 26. in orde; 30. rondhout; 32. titel (afk.); 33. rangtelwoord; 34. tap; 36. vaartuig (afk.); 38. zuidvrucht; 40. eng. lidwoord; 44. mil. rang; 46. eerwaarde heer (lat. afk.); 48 deel van Amerika (afk.); 49. kleurstof in de huid; 51. bijwoord; 54. kostbare stof; 56. laatst leden (afk.)'; 58. nauwe straat; 61. geur; 63. voegwoord; 64. losse naad; 65. precies; 67. goud (fr.); 69. vreemde munt; 70. meisjesnaam; 71. tweetal; 73. zee (eng.); 75. zoals de akten getuigen (lat. afk.); 76. onder het nodige voorbehoud (lat. afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. De daadwerkelijke rellenmakers, de knapen die voor de Amsterdamse politie rechter stonden, waren, wat dan heet, werkende jongeren. De iaarlijkse massa veldslagen in Valkenburg hebben even min iets te maken met links en/of (se mi)-intellectueel. Uit de enquête van on ze krant bleek echter, dat 86 percent van de gezinshoofden voor een krachtiger op treden tegen ordeverstoringen is en dat dit percentage toeneemt naarmate men minder welstand heeft. Ligt het allemaal wel zo simpel met het gezag en het anti- gezag? „Ik geloof niet dat ik alleen theorie verkondig of vanuit een ivoren toren re- (Van onze correspondent) SYDNEY De Nederlandse dirigent Willem van Otterloo zal als gast-dirigent van het Symfonie Orkest van Melbourne, dat 106 man omvat, een tournee met dit gezelschap maken in Amerika. Het orkest zal op 8 oktober aanstaande in Miami, Florida, aankomen en onder andere twee uitvoeringen geven in New York's Carnegie Hall. In totaal zullen er tijdens de tournee dertig concerten wor den gegeven. io,J. Gordijn, Radarstraat 32 IJmui- den. 7.50: H. de Koek, Maasstraat 123 IJmuiden. s!j. plug, Zwaanstraat 4, IJmuiden 10,—: mej. Th. Witkamp, Olieslagers laan 1 rd, Haarlem. 7,50: me.vr. de Vries, Dr. Schaepman straat 115, Haarlem. 5,—: M. v. d. Rhee, Kastanjelaan 21 Bloemendaal. ADVERTENTIE UUWUWUUV\AAAA/VAAAAAAAHAAIU\AAAfUUMUMWWWMWUU MAXI MINI en alles wat er tussen in zit niet te lang, maar wel met losse borg-voering, niet te kort, maar wel handig voor in de auto, niet te gek, maar ook in VISTRAM met bontkraag niet te hip, maar wel modern en eigentijds niet te antiek, maar wel met allure en stijl Gen. Cronjéstraat 3844 - Tel. 254679 «AAJUlMUVAAAflAIUMAAfWUIAAAAAABAAAAAAIWUMAAfWlA/ (Van onze correspondent) UTRECHT. In navolging van de Britse Berlioz Socity is men van plan in Nederland een Berlioz-stichting op te richten. Deze stichting zal zich ten doel stellen het bevorderen van het in Neder land uitvoeren van werken van deze com ponist, het oprichten van een documenta tiecentrum, het regelmatig uitzenden van berichten over Berlioz-concerten en over verschenen of te verschijnen grammo foonplaten met composities van Berlioz De Engelse dirigent en Berlioz-kenner Colin Davis heeft zich bereid verklaard het erevoorzitterschap van de stichting te aanvaarden. Geïnteresseerden in dit initiatief wor den verzocht zich in verbinding te stel len met mejuffrouw G. Sikkens, Laan van Oostenburg 41, Voorburg (Zuid-Holland' AMSTERDAM. Het Stedelijk Muse um in Amsterdam zal in de loop van vol gend jaar ook 's avonds voor het publiek worden opengesteld. De juiste datum is nog niet bepaald omdat de directie wil wachten tot in het museum een goede kunstverlichting is aangebracht. De raad heeft hiervoor reeds een krediet van zes ton verleend. Dit moet echter nog door gedeputeerde staten worden goed gekeurd. Gedacht wordt aan een openingstijd op weekdagen van 11 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. Volgens diretceur mr. E. de Wilde was tijdens de jubileumweek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het museum opnieuw gebleken dat open stelling in de avonduren door het publiek op prijs wordt gesteld. Het museum trok toen gemiddeld 1340 bezoekers per avond. (Van onze correspondent) PARIJS Nederland kan tevreden zijn met de rol die het de laatste jaren speelt in het Parijse expositie-wezen. Op niet minder dan de helft der grote prestige- tentoonstellingen, die door de Franse re gering dit jaar werden georganiseerd, drukt Nederland zijn stempel. Alvorens nog, onder de titel „De eeuw van Rem brandt", Parijs een collectie Nederlandse schilderijen uit Franse bezittingen krijgt te zien en, middels een retrospective, met Bram van Velde kennis zal mogen maken, heeft nu al de vernissage plaats gevonden van een (grandioze) selectie van Goya- schilderijen, die reeds eerder in het Haagse Mauritshuis ten toon werd gesteld. Een collectie, die door de scheidende directeur van het Mauritshuis dr. A. B. de Vries, in samenwerking met zijn Parijse collega de conservatrice van het Louvre Jeannine Baticle, was samengesteld en waarvoor musea en particulieren uit heel Europa en Amerika bijdragen hadden geleverd. Dit initiatief was direct voortgevloeid uit het weergaloze succes dat in 1966 in Parijs de Vermeer-tentoonstelling had ge» oogst AMSTERDAM. In het toneelseizoen 1970-1971 zullen in Engeland twee Neder landse toneelstukken in première gaan. Het stuk „Vrijdag" van Hugo Claus is aangekocht door Michael Wight, een van de jonge producers in Londen. Op initia tief van het Centrum vooi Nederlandse Dramaturgie en het Internationaal Thea ter Instituut is een vertaling gemaakt door John Vandenbergh. Van „Vrijdag" zijn inmiddels de rech ten ook verkocht naar Duitsland, Dene marken en Zweden. Het tweede stuk „Confrontatie met Forum Romanum" van Hans Keuls, is in produktie genomen door het Belgrade Theater in Coventry voor het voorjaar van 1971 in een bewer king door de schrijver zelf in samenwer king met prof. Eva Keuls. Het stuk zal worden geregisseerd door Warn Jenkins. Gezien het succes dat bereikt is met het vertalen van „Vrijdag" zijn het Cen trum voor Nederlandse Dramaturgie en het ITI van plan het toneelstuk dat Ger- bert Hellinga heeft gemaakt van „Kees de jongen" van Theo Thijssen in het En gels te vertalen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17