Staatssecretaris op artsencongres Welvaart grootste bedreiging voor de gezondheid i Nieuwe vragen over rede prins Discipline in leger moet functioneel zijn Filmkeuring afschaffen; pornografie vrijlaten top form Leraar leidde jeugdbende C ontactcommissie: Bejaardenhuizen 12-15 pet duurder Man dood in portiek „Nederland maakt zich met smeerpijp belachelijk" Hoger beroep in Pipozaak Volten op het Frederiksplein uuDoiuentnim Breestraat 74-84 Beverwijk Doctoraal in drie jaar Louter economisch denken ombuigen Stichting ijvert voor behoud van bomen Universiteit wil eigen bestuursvorm handhaven Verkiezingsprogram PvdA: ProfC. van den Hoek in tweede brief aan Groningse Staten: Meisje met baby op de arm overreden Ambonnezen in Wormerveer moeten huis uit Philips Baarn ziet af van huidig plan voor uitbreiding 2 natuurlijk naar VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 Ander structuur Medisch'ingenieur - - - mmm In Groningen Discussienota voor Groep Harderwijk: Eerste prijs voor film „Mond voor mammoets" u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Ook in Zandvoort ingebroken Twee doden in woonwagenkamp Vragen van Kamerlid Bezwaren omwonenden DEN HAAG „Het is bijna een griezelige paradox dat een eeuw geleden met zó weinig kennis zoveel gedaan kon worden voor de volksziekten die de samenleving toen bedreigden en dat thans met een zoveel grondiger kennis en beter geoutilleerde wetenschap de gezondheidsproblemen, die onze samenleving bedreigen, in ernstige mate toenemen". Dit zei de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Kruisinga, vanmorgen bij de opening van het ledencongres van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst. Hij was van oordeel, dat de ge zondheid van de mens in de tweede helft van de twintigste eeuw in de eerste plaats wordt bedreigd door de toeneming van de welvaart. Als voorbeelden noemde de staatsse cretaris de dalende levensverwachting voor mannen van 30 en 45 jaar, de meer dan 10.000 doden per jaar door de toe neming van het roken (longkanker en hartziekten) en het stijgende aantal ver keersongelukken. Er zijn in Nederland meer dan 20.000 alcoholisten. Geslachts ziekten nemen toe, evenals het misbruik van verdovende middelen. De gevolgen van de milieuvervuiling worden steeds duidelijker merkbaar. Men is er nog niet in geslaagd de wetenschappelijke en technische vooruit gang te gebruiken om het welzijn van de mens te bevorderen. De staatssecretaris zei dat het hoog tijd wordt, het denken in termen van louter economische groei aan te vullen met een denken dat is gericht op het be reiken van een gezond volk in een ge zond milieu. Prof. dr. A. Querido zette hierna uit een hoe belangrijk de structurele proble men zijn voor de toekomst van de ge zondheidszorg. Hij stelde, dat de grens van de omvang der klinische geneeskun de wordt bepaald door het beschikbare hulppersoneel. „Ieder die de laatste tien jaar in ziekenhuizen heeft gewerkt, weet dat deze instellingen slechts met kunst en vliegwerk kunnen functioneren. De enorme vooruitgang van de klinische ge neeskunde en de beschikbaarheid daar van voor iedereen hebben er grote nuts bedrijven van gemaakt". Hij achtte een diepgaande studie nodig naar de vraag of de noodzakelijke verrichtingen mis schien door een andere structuur gemak kelijker zouden kunnen worden uitge voerd. Prof. dr. H. G. J. M. Kuypers sprak over het biologisch-wetenschappelijk per spectief voor de geneeskunde. Hij consta teerde, dat de functie van de medisch- biologische basisvakken de Nederlandse arts van de laatste decennia nooit duide lijk is geworden. Toch is dit inzicht op dit gebied van het grootste belang, om dat in de huidige ontwikkelingen op me- disch-biologisch gebied volgens prof. Kuypers mogelijkheden besloten zijn tot het ingrijpen in de fundamentele proces sen van het leven, die in de toekomst zullen dwingen tot zeer moeilijke beslis singen. Dr. ir. Th. P. Tromp, curator van de TH in Eindhoven, vice-president van de raad van commissarissen van Philips en coördinator bij de nieuwbouw van drie academische ziekenhuizen, betoogde dat er grote behoefte bestaat aan een medisch ingenieur of een ingenieur-medicus. Vol gens hem kan de medicus bij de huidige wetenschappelijke en technische ontwik kelingen zijn werk niet meer alleen doen. Resultaten zijn slechts dan te bereiken als hij samenwerkt met collega's uit an dere wetenschappen. Vanuit de fysica, de chemie en de ingenieurswetenschappen wordt getracht contact met de medicus te vinden, maar dr. Tromp heeft de in druk dat er van medische zijde weinig respons is. Wanneer het aan dr. L. van der Drift, I t Op het Frederiksplein is vanochtend de 13,5 meter hoge roestvrijstalen pyloon vanochtend van André Volten geplaatst. Het kunstwerk, een ge schenk aan de gemeente in verband met het 100-jarig bestaan van de Winkler-Prins-encyclopedie, weegt zes ton. DEN HAAG. Het Kamerlid dr. Roet hof (PvdA) heeft de minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken don derdag schriftelijk de vraag gesteld of de redactionele verantwoordelijkheid van de minister van Binnenlandse Zaken voor de Nederlandse Staatscourant niet met zich mee brengt, dat aan het plaatsen van rede voeringen van leden van het koninklijk huis in dit blad wel degelijk zekere poli tieke of officiële betekenis moet worden toegekend. „Indien het plaatsen van dergelijke re devoeringen, zelfs als ze nadrukkelijk wor den aangekondigd als zijnde van persoon lijke aard, het gevolg is van een kabinets beslissing van 29 december 1961, wordt bij de toepassing dan voldoende onderkend, dat zodanige plaatsing de staatkundige verantwoordelijkheid voor de inhoud van een dergelijke redevoering accentueert?" aldus dr. Roethof. Dr. Roethof had de regering al eerder gevraagd welke betekenis moest worden toegekend aan het feit dat een toespraak van prins Bernhard in de Staatscourant was geplaatst. Minister-president De Jong antwoordde hierop dat aan het feit van plaatsing geen betekenis moet worden toe gekend. In de laatste jaren zijn steeds alle in het openbaar gehouden, op schrift ge stelde, toespraken van de leden van het koninklijk huis in de Staatscourant opge nomen, aldus het antwoord van de pre mier. AMSTERDAM. Opgericht is de „Bo- menstichting", die zich ten doel stelt het in stand houden van „de boom als indivi du". Vooral alleenstaande bomen en bo men met een geschiedenis, maar ook bij zondere bomen, zoals snoeilinden, wil de Bomenstichting helpen behouden. Voorts wil de stichting de mensen over tuigen van de waarde die de boom in stad en land heeft. De stichting wil tonen hoe kwaad kan worden voorkomen, hoe zieke bomen hersteld en hoe oude bomen be waard kunnen worden. Bij voldoende geld zullen subsidies worden gegeven aan boomeigenaren. In het bestuur heeft o.a. Bert Garthoff zitting. De Bomenstichting verzamelt ge gevens over bijzondere bomen in Neder land en verstrekt adviezen voor hun be houd. Voorzitter is jhr. mr. H. G. A. Hooft ln Zeist voorzitter van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst ligt, komen de „kritische artsen" niet aan bod op het congres van de maatschappij. „Me+ de wijze waarop deze artsen in de openbaarheid zijn ge treden, hebben zij zich gediskwalifi ceerd". De „kritische artsen" hebben bezwaren tegen de opzet van het congres Dr. Van der Drift stelt daar tegenover dat voor het eerst in de geschiedenis van de maatschappij niet alleen over een kli nisch-wetenschappelij k onderwerp, maar meer over de arts in de veranderende maatschappij wordt gesproken. Het hoofdbestuur werkt aan een plan om de algemene vergaderingen meer het karakter van discussie-bijeenkomsten te geven. Het is voor het eerst dat het leden congres van de maatschappij volledig openbaar is. GRONINGEN. De Groninger rijks universiteit gaat door met de invoering van de tussentijdse bestuursvorm. Tijdens een donderdagavond gehouden spoedberaad wees president-curator J. H. Dijkhuis erop, dat de wet-Veringa niet voor het cursusjaar 1971 in werking zal treden. Daarbij gesteund door de rector- magnificus drong hij erop aan de tussen tijdse bestuursvorm, zoals Groningen die heeft gekozen, zo snel mogelijk te doen invoeren, in de eerste plaats om niet in een vacuümperiode te komen wanneer de wet-Veringa bij algemene maatregel van bestuur wordt ingevoerd. Indien er op dat moment wel een va cuüm zal zijn, is het te verwachten dat van bovenaf een universiteitsraad zal wor den ingesteld. De president-curator meen de dat, als het Groningse model van de bestuursvorm goed draait, de mogelijkheid bestaat de minister te vragen de invoering van zijn wet voor kortere of langere tijd uit te stellen. DEN HAAG. De discipline in de ko ninklijke landmacht moet zo worden ge moderniseerd, dat zaken, die geen dui delijk aanwijsbaar functioneel doel heb ben, worden afgeschaft. Majoor A. W. Schulte en kapitein H. G. A. Geerlings, leden van de „Gespreksgroep Harderwijk" schrijven dit in een discussienota, afge drukt in „De militaire spectator" van oktober. „Het beoefenen van de exercitie als discipline-middel en discipline-indicateur dient volledig te worden afgeschaft. Om dat de gevechtsdiscipline volkomen func tioneel is dient de tijd tot op heden aan „de normale exercitie" besteed, daar voor te worden gebruikt. Het exercitie- reglement en het voorschrift eerbewij zen en ceremonieel moeten fundamen teel worden gewijzigd en herschreven op basis van noodzakelijke handelingen voor het ordelijk opstellen en verplaatsen van een groep militairen", protocolaire ge beurtenissen waarbij optreden van de landmacht vereist is en ceremoniële eer bewijzen die leden van het koninklijk huis toekomen. Persoonlijke inspecties dienen zich te beperken tot de algemene persoonlijke reinheid en het onderhoud van de persoon lijke uitrusting van de militair. De uitgaanskleding van officieren, on derofficieren, korporaals en soldaten dient nauwelijks méér verschillen te ver tonen dan de rangonderscheidingsteke nen. De militaire groet dient te worden te ruggebracht tot de normale menselijke handeling van het uitwisselen van de groet tussen personen die elkaar kennen of met elkaar in contact treden. Daar toe dient de groetplicht van de mindere in rang te worden omgezet in het recht om een meerdere te groeten, terwijl er voor de meerdere een algemene ver plichting moet komen tot beantwoording van de groet. HILVERSUM. De film „Mond voor Mammoets" van de cineasten Joop Burck- sen en Ruud Herblot is op het Internatio nale Industriële filmfestival in Florence onderscheiden met een eerste prijs. De film, die een beeld geeft van de bouw van de nieuwe gecombineerde ha venmond bij Hoek van Holland werd ge produceerd door Mundo-film uit Hilver sum. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Partij van de Ar beid wil de pornografie wettelijk vrij laten en de filmkeuring voor volwasse nen afschaffen. Dat blijkt uit het ont- werp-verkiezingsprogramma dat het be stuur van de P.v.d.A. heeft vastgesteld. Eerder had de V.V.D. deze eisen in haar verkiezingsprogramma opgenomen. Het verkiezingsprogramma van de P.v.d.A., dat op een begin februari te houden partijcongres moet worden vast gesteld, wijkt nauwelijks af van het voor ontwerp dat in juni door een werkgroep uit de partij is ontworpen. Het is uitge breid met de eis tot verplichte instelling van huurdersraden. Er is nu duidelijker omschreven wat de P.v.d.A. wil op het terrein van de ge zondheidszorg. Gevraagd wordt om gra tis voorzieningen voor iedereen waarbij het onderscheid tussen particulieren en ziekenfondspatiënten moet komen te ver vallen. De inkomens van specialisten en ADVERTENTIE stoutEnbeek vraag onze catalogus 1970 apothekers zouden moeten worden gema tigd. In het voorontwerp was nog sprake van maximale druk op Griekenland en Portugal om tot herstel van de democra tische verhoudingen te komen. In het nu vastgestelde ontwerp wordt verwijde ring van beide landen uit de NAVO ge ëist. TILBURG. Voor meer dan honderd duizend gulden aan goederen van uiteen lopende aard en enige duizenden guldens aan geld blijken vijftien jongelui in de cember van het vorig jaar tot en met augustus van dit jaar bij elkaar te heb ben gestolen. Bovendien werd voor vele tienduizenden guldens schade veroorzaakt door het vernielen van etalageruiten en het beschadigen van gestolen auto's. In wisselende groepjes gingen de vijftien op pad. De jongste was 16 jaar, het me rendeel rond de twintig en de oudste 36 jaar. Deze man, een leraar, was de grote inspirator. De buit bestond voornamelijk uit ju welen, fototoestellen, elektrische appara ten, antiek en levensmiddelen. De inbra ken werden o.a. gepleegd in Zandvoort, Tilburg, Hilvarenbeek, Uden, Breda, Gil- ze. Rijen, Oirschot, Oosterhout en Mid delburg. Ook vervalsten zij betaalcheques en verzilverden die. Totaal zijn 58 inbraken en diefstallen tot klaarheid gebracht. Van de gestolen goederen kon slechts een zeer klein deel worden teruggevonden. Het overige was in tal van plaatsen te gelde gemaakt. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Voor het komende jaar moet met prijsstijgingen van 12 tot 15 percent in de bejaardentehuizen rekening worden gehouden. Incidenteel zijn hogere stijgingen te verwachten, aldus de Con tactcommissie Landelijke Organisaties van Bejaardentehuizen. „De gouden tijd voor de bejaarden is nog lang niet aangebroken, ook al wekt de recente regeringsnota over het bejaar denbeleid in de komende vijf jaar die indruk", zei drs. A. M. A. J. Janssen, directeur-secretaris van de contactcom missie. Volgens drs. Janssen is de aankondiging in deze nota, dat er jaarlijks minimaal voor 12.000 bejaardenwoningen financiële voorzieningen worden getroffen, niets nieuws. Bedenkelijk is dat het aantal ge reedgekomen woningen sinds 1968 terug loopt. Ernstige bezwaren' heeft drs. Janssen ook tegen de voorgenomen rigoureuze be perking van de bouw van bejaardente huizen. Het vergunningenbeleid voor de nieuwbouw houdt in dat er in de drie grote steden gezamenlijk jaarlijks vijf tot zes tehuizen van circa 200 bedden kunnen (Van onze correspondent) ROTTERDAM In het portiek van een flatgebouw aan de Schiedamsedijk in Rotterdam is gisteravond de 66-jarige P. van de Berg dood gevonden. De politie houdt rekening met de mogelijkheid dat de man, die hartpatiënt was, een aanval heeft gekregen toen hij, na zijn hond te hebben uitgelaten, naar zijn flat op de tweede etage wilde gaan. De politie dacht aanvankelijk aan mis drijf, ook omdat een buurvrouw twee jongens had zien weglopen. Het onder zoek heeft echter geen aanwijzingen in die richting opgeleverd. De vrouw van het slachtoffer ligt ern stig ziek in een ziekenhuis. De 20-jarige Frans Klauwers uit Oss slaagde gisteren in Nijmegen cum laude voor zijn doctoraal examen wiskunde. Hij heeft over de studie drie jaar gedaan: een record. Frans Klauwers, die iedere dag de reis van Oss naar Nijmegen ondernam, heeft geen wiskundeknobbels in zijn familie. Van kinds af aan heeft hij zich voor de wiskunde geïnteresseerd. Na de lagere school deed hij gym nasium bèta en hij won in de laatste klas de wiskunde-Olympiade van Nederland. Frans Klauwers wordt wetenschappelijk medewerker aan de universiteit. GRONINGEN. Provinciale Staten van Groningen hebben wederom een brief ontvangen van prof. dr. C. van den Hoek, hoogleraar in de plantensystematiek te Groningen, waarin hij protesteert tegen de plannen tot aanleg van de „smeerpijp", de afvalwaterpersleiding voor oostelijk Groningen. Deze maand zullen G.S. de ontwerpvoordracht van Gedeputeerde Staten behandelen. Zoals gemeld is er in brede kring ver schil van mening over de lozing van af valwater op het Eems-Dollardgebied. Te genstanders vrezen dat het biologisch kli maat zal worden geschaad en dringen on der andere aan op het plaatsen van zuive ringsinstallaties bij de aan te sluiten be drijven. Het provinciaal bestuur is voorstander van een persleiding zonder zuiveringssta tion ter plaatse. Prof. Van den Hoek spreekt in zijn brief aan de Provinciale Staten over „op zettelijke misleiding teneinde goedkeu ring voor het project te krijgen." Ook de Duitse experts hebben het plan verwor pen. „Gezien vanuit een internationaal pers pectief heeft Nederland zich op het vlak van onderzoek en aanpassen van de afvalwaterproblematiek als een onderont wikkeld gebied gepresenteerd", aldus prof Van den Hoek. Niet alleen tegenover Duitsland, maar ook elders heeft Neder land zich belachelijk gemaakt, zo stelt hij. Gedeputeerde Staten hebben eveneens een brief ontvangen van de raad voor de welvaartsbevordering „Opbouw Oost- Groningen" waarin op snelle uitvoering van de plannen wordt aangedrongen. „Wanneer de staten van Groningen tot uitstel zouden besluiten, zou dit funeste gevolgen kunnen hebben voor het zich gelukkig weer enigszins herstellende ver trouwen dat de bevolking van Oost-Gro- ningen heeft in de toekomst van dit ge bied. In een adres aan Provinciale Staten wijst de contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming het voorstel krachtig van de hand. De contactcommissie heeft tevens de Statenleden een rapport aangeboden over de gevolgen van het persleidingproject voor het biologisch milieu in het Neder lands-Duits kustgebied, dat is opgesteld door de bioloog dr. J. Verwey, oud-direc teur van het Nederlands Instituut voor onderzoek der zee. Het rapport komt tot de conclusie, dat de door het RIZA voor spelde sterke daling van het zuurstofge halte zal leiden tot onvoorziene oecolo- gische verschuivingen in de totaliteit van het leven in het water. worden gebouwd en per provincie gemid deld één nieuw tehuis van 125 tot 150 bedden. Volgens de regeringsnota zal het aantal dienstencentra jaarlijks met 50 worden opgevoerd. Drs. Janssen vindt het bedenkelijk dat in 1969 voor slechts acht dienstencentra en in de eerste helft van dit jaar voor slechts vier dienstencentra subsidie werd verleend. De landelijke organisaties menen voorts dat de manier waarop de laatste tijd de bejaardentehuizen in het nieuws zijn ge komen negatieve gevolgen heeft: de be jaarden worden angstig en het aanbod van goed personeel zal er wellicht door teruglopen. SITTARD. De 18-jarige mej. C. A Scheffer en haar nichtje, de baby Catha- rina Wolters van negen maanden, die mej. Scheffer op haar arm droeg, zijn donderdagmiddag door een achteruitrij dende vrachtauto overreden en om het leven gekomen. De vrachtauto, bestuurd door een be woner van het woonwagenkamp in Sit- tard, reed achteruit van de verbindings weg naar het woonwagenkamp. Het meisje stond met de baby vlak achter de vrachtwagen, zodat de bestuurder haar niet zag. De baby was op slag dood. Het meis je overleed in het ziekenhuis te Sittard. Ook zij verbleven in het woonwagen kamp. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Dankert (P.v.d.A.) heeft de minister van Financiën gevraagd met de meeste spoed een per 31 oktober aan 12 Ambonnese ge zinnen in Wormerveer aangezegde ontrui ming wegens huurschuld ongedaan te ma ken. De heer Dankert wil weten waarom de Dienst der Domeinen, zonder eerst vol doende andere middelen te gebruiken, het vraagstuk van de huurachterstanden van door Ambonezen bewoonde eigendommen van deze dienst, oplost door een aanzeg ging tot ontruiming. Hij suggereert door loonbeslag of inhouding op sociale uitke ringen aanzeggingen tot ontruiming te voorkomen. AMSTERDAM. Het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdagmiddag aan dacht besteed aan de pleidooien in hoger beroep van het kort geding, dat Cor Witschge heeft aangespannen tegen Wim Meuldijk, de schrijver van de Pipo-serie, N.V. Cinecentrum en de VARA. Op 3 september had Witsche in eerste instantie voor de rechtbank verloren en hij was veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Pipo Witschge eist dat Meuldijk en Cinecentrum de opnamen van Pipo de clown op Bizarra, waarin een nieuwe Pipo, Cees van Ooljen, en een nieuwe Mammaloe, Janine van Wely, spe len, staken op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden. Van de VARA verlangt Witschge dat de omroep op geen enkele manier tot uitdrukking brengt dat het niet engageren van Cor Witschge voor Pipo de clown op Bizarra is veroorzaakt doordat hij financieel onaanvaardbare eisen stelde. Voor Pipo deed mr. F. B. Jonker het woord terwijl mr- Van Waarden en mr. Martin Muller, Meuldijk, Cinecentrum en de VARA vertegenwoordigden. Op 22 oktober doet het hof uitspraak. BAARN. Bezwaren van omwonenden tegen de uitbreiding van het bedrijf van Philips Phonografische Industrie in Baarn en de nadere voorwaarden, die B. en W. naar aanleiding van deze be zwaren aan de verlening van de nodige vergunningen hebben gesteld, hebben er toe geleid, dat de PPI afziet van haar plannen tot uitbreiding van het bedrijf. Men voelt zich te zeer gebonden door de gestelde voorwaarden. De nieuwbouwplannen zullen nu elders gerealiseerd worden, hetzij in Baarn, het zij in de onmiddellijke omgeving. De bezwaren van de omwonenden wa ren vooral van milieu-hygiënische aard. Ook vond men het een bedenkelijke zaak, dat bij een relatief grote woningnood in Baarn het bedrijf zou worden toegestaan, zich ten koste van een aantal woningen uit te breiden. DELFGAUW. Donderdagmiddag om streeks kwart over drie is een overval gepleegd op een hulppostkantoor in Delf- gauw in het Westland. Twee gemaskerde mannen, van naar schatting 25 jaar hielden de twee ambte naren met een vuurwapen in bedwang en maakten zich meester van een paar duizend gulden. Voor zij ervandoor gin gen, maakten zij de telefoon onklaar. De auto waarmee zij weggereden wa ren werd later onbeheerd aangetroffen nabij de rijksweg in Delft. ■-<

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2