Akkoord tussen Jordaanse en Palestijnse officieren NORMALE LEVEN Over vijf jaar burgerregering in Nigeria HERVAT IN WORDT JORDANIË JIMI HENDRIX BEGRAVEN m Tolwegen en benzine in Italië duurder Indonesië stuurt zestig generaals met pensioen Labour-congres wijst elke vorm von inkomenspolitiek van de hand Zijn al die mensen die me miljonairs? DONOVAN GAAT TROUWEN Egypte vervolgt kapers vliegtuigen wp wWm PARTIJLEIDING LIJDT OPNIEUW EEN NEDERLAAG Nederlandse vrachtboot gestrand VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 3 Generaal Gowon: (Van onze redacteur in Londen) BLACKPOOL Het Labour-partij congres in Blackpool heeft dank zij de invloed van de linksgerichte bazen van de grote bonden en de absurde miljoenen grote blokstemmen, waarmee zij op deze bijeenkomst plegen te opereren, de partijleiding een nieuwe nederlaag bezorgd door zich met 3,1 tegen 2,8 miljoen stemmen in beginsel tegen elke vorm van inkomenspoli tiek uit te spreken. Dat het systeem van collectieve stemmen een aanflui ting vormt voor de democratie bleek weer eens opnieuw, omdat de meeste gedelegeerden het individueel eens schenen te zijn met de opvatting van het partijbestuur dat een inkomenspolitiek ter bestrijding van de inflatie onontbeerlijk is. Schrale troost Parlement Helemaal niet. Bij Aragne kun je in elke prijs klasse terecht. Vanaf f 39.75 tot f 1.500.- met een groot deel van de kollektie omstreeks de f 250.-. Al die mensen komen bij Aragne omdat zij weten dat Aragne uitsluitend klassesie raden brengt. Stuk voor stuk edelsmeedkreaties, met de hand vervaardigd in eigen ate- horloges Spekstraat 3 Haarlem In het laatste nummer van de „Militaire Spectator]', een vanouds zeer gedegen en gezaghebbend tijdschrift van militair vak technisch karakter, treedt een groep offi cieren van de Landmacht met een bij zonder waardevolle en interessante be schouwing voor het voetlicht, waarin een in militaire kringen niet dagelijks waar neembare sociaal-filosofische gedachten- gang wordt vertolkt. De groep noemt zich „Gespreksgroep Harderwijk" en bestaat uit een dertigtal officieren van de Landmacht, die zich blijkbaar bezighoudt met ernstige discus sies en gedachtenwisselingen over het on derwerp „structuurverandering in het le ger". De uitkomsten van deze bezinning op mogelijke aanpassing van verhoudin gen in het leger aan moderne opvattingen zijn de moeite van het kennisnemen waard. Niet alleen omdat eruit blijkt dat het kader van ons leger niet uit louter werktuiglijk en volgens de oude boekjes denkende en handelende harnasdragers bestaat, maar ook vooral omdat de denk activiteit van deze groep zich blijkt toe te spitsen op de inpassing van grote, belang rijke ontwikkelingen der burgermaat schappij in de verhoudingen en praktij ken van het militaire leven. De ideeën en adviezen uit deze ge spreksgroep kunnen de hoogste legerlei ding slechts welkom zijn, omdat de her vormingstaak die de minister en zijn offi ciële adviseurs zwaar op zich voelen drukken, praktisch onuitvoerbaar zou zijn zonder instemmende weerklank van nieu we voorschriften in de hogere officiers rangen. Als niet alleen die weerklank maar ook de actieve zelfwerkzaamheid op dit gebied van het officierskader of een deel daarvan zou vaststaan, zou er al heel wat gewonnen zijn. De „gespreksgroep Harderwijk" heeft zich niet over één nacht ijs gewaagd bij de bezinning op bepaalde uitgangspunten, die de modernisering van het leger in al gemene zin vooraf zouden moeten gaan. Een van die uitgangspunten is niet alleen verrassend maar ook uiterst bemoedigend omdat het breekt met een traditionele denkwijze waarvan de onwaarde nu lang zamerhand in de praktijk wel bewezen kan worden geacht. De gespreksgroep heeft zich namelijk gebaseerd op de over weging dat een geheel nieuwe, duidelijke omschrijving van het begrip „discipline noodzakelijk is en dat daarbij uitsluitend op de functionele werking van de disci plinaire regels moet worden gelet. Met andere woorden: de officieren van Harderwijk willen niet meer dat in de militaire samenleving onder het mom van „discipline" irrationele, ronduit onzinni ge verplichtingen worden opgelegd verplichtingen die nergens toe dienen en uit geen enkel gezichtspunt van militaire ftA/VAAAAAAAA/WVWSAAAAAAAAA/WWWWWVWWWWXA/WWX/WVV» l/VWWWWWWWWWWWWWWVWWWVWVWWMVAAA/WWWMWWWWW I LAGOS (Reuter). Het staatshoofd van Nigeria, generaal-majoor Gowon, heeft gisteravon een programma van ne gen punten bekendgemaakt dat gericht is op terugkeer naar een burgerbewind te gen 1976. In een radiotoespraak ter gelegenheid van de tiende verjaardag van Nigeria als onafhankelijke staat verklaarde Gowon dat de militaire regering zal proberen het program zo mogelijk eerder te voltooien. Maar er moest behoedzaam te werk wor den gegaan. De negen punten die Gowon opsomde zijn: reorganisatie van de strijdkrachten, uitvoering van het nationaal ontwikke lingsplan en herstel van de door de bur geroorlog met de Biafraanse afscheidings beweging geleden schade, uitbanning van corruptie, de kwestie van uitbreiding van het aantal deelstaten, voorbereiding en goedkeuring van een nieuwe grondwet, in voering van een nieuwe fiscale verdeel sleutel, een nationale volkstelling, vor ming van waarlijk nationale politieke partijen, en tenslotte deelstaats- en fede rale verkiezingen Aan de huidige politiek van niet-gebon- denheid zal op meer actieve wijze uit drukking worden gegeven, zo verklaarde de Nigeriaanse leider. Wat Afrika betreft zal Nigeria onafgebroken ijveren voor to tale uitbanning van kolonialisme en racisme, voor de Afrikaanse eenheid en de vestiging van regionale economische unies. Over de politieke partijen verklaar de Gowon, dat er geen plaats meer is voor deelstaats-, regionale of stamblok- ken, en dat de nieuwe partijen tezijnertijd gegrondvest zullen zijn op de breedst mo gelijke nationale basis. LONDEN. De bekende Schotse zan ger Donovan heeft aangekondigd dat hij binnenkort in Windsor bij Londen gaat trouwen met de 23-jarige Lynda Law rence. Donovan, die 24 jaar oud is, kent zijn bruid al vier jaar. Linda Lawrence heeft al een zoon vaa zes jaar uit een verhouding met Brian Jones van de Rolling Stones. Jones is 15 maanden geleden verdronken in zijn eigen zwembad. functionaliteit enig doel hebben. Het automatisme, het traditionalisme, het verwarren van middelen en doelen, het handhaven en toepassen van regels om de regels zelf, het afwezig zijn van berede- neerbaar nut bij alles wat de militair wordt opgelegd dat alles kan men sa menvatten onder de aanduiding „niet functioneel" en daar willen de Harder- wijkse officieren af. Daar wil misschien de minister ook wel af, maar het is in een zo sterk geïsoleerde gemeenschap als het leger met zijn eigen strafmethoden en zijn militair-ethische opvattingen van eeuwen oud toch waarschijnlijk erg moei lijk om drastisch opruiming te houden. Natuurlijk heeft de „discipline" in mi litaire zin talrijke aspecten en details die niet in een handomdraai te zuiveren zijn van de resten ener kaste-erfenis. Maar het geluid uit Harderwijk, streng ratio neel en nuchter ten beste gegeven in een zo eerbiedwaardig orgaan als „De Militai re Spectator", zal toch zeker niet alleen de burger aangenaam in de oren klinken. Omdat het leger en vooral het dienst plichtig gevormd leger van hoog tot laag uitsluitend uit mensen bestaat, moet zo'n verstandig menselijk woord van ver antwoordelijke functionarissen bij vele militairen diepe indruk maken. Het zal de meeste „geharnasten" ook wel duide lijk zijn dat in Harderwijk niet aan een verzwakking van de discipline, maar aan een beter bruikbare en efficiënter vorm van discipline wordt gedacht. De schrijving van die nieuwe vorm, waarop de officieren van Harderwijk in eerste instantie aandringen, zou een einde kun nen maken aan de bestaande onzekerheid, die wel degelijk een verzwakking bete kent. XVCXll. yVVX/VX/VXAA/WXAAAAAA/WWWXAAA/WWXAAIWVVWVWW (WyyVrtAAMAAAftA/MWVAAAA/MVWWWWWMMUMMWWIA/WMMWWl RAMTHA/BAGDAD (Reuter en AFP) Jordaanse en Palestijnse offi cieren hebben gisteren in een kelder in Ramtha een overeenkomst getekend die voorziet in herstel van de vrede in Noord-Jordanië. Met de hulp van de Arabische wapenstilstandscommissie is de overeenkomst in Ramtha snel uitgevoerd nadat woensdag de gehele dag gevechten in Noord-Jordanië hadden plaats gehad. De Jordaanse tanks trokken zich terug van de weg via welke de Palestijnen vanuit Syrië worden bevoorraad. Voor het eerst sedert 17 september de strijd ontbrandde, betrokken Jordaanse veiligheids functionarissen de wacht bij de grenspost. Door Ramtha en Irbid trokken luidspre kerswagens van de wapenstilstandscom missie. De bevolking kreeg te horen dat het normale leven kan worden hervat. Ambtenaren en personeel van de water en elektriciteitsvoorziening moeten 't werk hervatten en winkeliers kunnen hun zaken heropenen. Het Jordaanse leger heeft zich uit het grootste deel van de Jordaanse hoofdstad Amman teruggetrokken. Volgens de corres pondent van het Iraakse persbureau in Amman werden woensdag nog slechts hier en daar schoten gehoord. Na drie uur vergaderen onder leiding van de wapenstilstandscommissie werd de volgende overeenkomst gesloten voor Noord-J ordanië Troepen aan het front tegenover Is rael blijven daar. MONTREAL (AFP. Degenen die vo rige maand een Boeing-747 van de Panam naar Cairo hebben ontvoerd en daar heb ben vernield, zijn aangehouden en zullen hun straf niet ontgaan, zo heeft de Egyp tische afgevaardigde bij de ICAO, de in ternationale organisatie voor de burger luchtvaart, gisteren in Montreal meege deeld. Gepantserde eenheden van beide par tijen zullen zich onder supervisie van Jordaanse burger- en militaire politie en Palestijnse vertegenwoordigers te rugtrekken uit de driehoek Ramtha- Irbid-Jerash. ft Beide partijen zullen de wapenstil stand meteen volledig in acht nemen Gewapende elementen die naar Syrië wensen te gaan zullen dat de komende 48 uur kunnen doen zonder inmenging van de politie. Alle ongewapende elementen zullen naar Amman of andere Jordaanse ste den, mogen gaan. Bestandswaarnemers zullen in Irbid en Ramtha blijven om toezicht te houden op de terugkeer naar het normale le ven. Commando's moeten hun wapens ii hun woningen houden en mogen ze, ii afwachting van de terugtrekking van de guerrillastrijders op hun bases, niet op straat in Irbid of Ramtha dragen De terugkeer naar de bases zal worden geregeld door bemiddeling van de ho gere commissie voor de wapenstilstand onder leiding van premier Bahi Lad- gham van Tunesië wier taak het is de vredesovereenkomst van Cairo ten uit voer te leggen. De commissie wordt vandaag in NoordrJordanië verwacht Alle Jordaanse functionarissen en bur- De Amerikaanse popzanger Jimi Hendrix is gisteren in Seattle begraven. Vrienden dragen hier de kist met het stoffelijk overschot van de zanger vanuit een kerkgebouw in Seattle naar zijn laatste rustplaats. Hendrix is op 18 september overleden. Hij is 24 jaar geworden, gerlijke en militaire politie dienen meteen op hun posten terug te keren. Alle gevangenen moeten door beide partijen worden vrijgelaten. Jordaanse pantsereenheden dienen zich vier kilometer terug te trekken aan beide zijden van de hoofdweg van Syrië om het vervoer van voorraden voor de fedayin mogelijk te maken. Alle andere militaire bewegingen die nen voor 48 uur te worden gestaakt uitgezonderd onder toezicht van de wapenstilstandscommissie die welke noodzakelijk zijn voor de bevoorrading van de strijdkrachten in het gebied. Voertuigen mogen slechts niet-militai re voorraden bevatten. Ongewapende soldaten dienen in de gelegenheid te worden gesteld hun ver wanten te bezoeken. Na het bekend worden van de overeen komst begonnen commando's hun wapens in te leveren bij de hoofdkwartieren ter wijl anderen mjjnen opgroeven en de ont stekingen eruit haalden. Het aantal auto's met gewapende fedayin verminderde snel in de stad. (Van onze redacteur in Rome) ROME. Met ingang van 1 januari zullen de tarieven op de Italiaanse auto wegen met 10 percent worden verhoogd. Op 1 juli volgt nog eens een verhoging met 5 percent. De toeristen die volgend jaar zomer naar Italië komen met hun auto zullen dus 15 percent meer moeten betalen om van de Autostrada del' Sole en andere autowegen gebruik te mogen maken. De verhogingen komen neer op 45 tot 180 lire per 100 kilometer al naar gelang de cy- linderinhoud van de auto. De maatregel is genomen in het grotere verband van tariefs- en belastingverho gingen waartoe het coalitie-kabinet-Co- lombo heeft besloten met de bedoeling de snel teruglopende economie van het land in het reine te brengen. Deze achteruitgang komt voor een groot deel door het enorme aantal arbeidsuren dat het afgelopen jaar door stakingen verloren is gegaan. Nog in juli verklaarde de president van de ENIT. het staatsorgaan voor toerisme, dat de toeristen weliswaar voor de auto strada moeten betalen, maar dat daar te genover staat dat zij met hun benzinebon nen over de goedkoopste en beste benzine van Europa kunnen beschikken. Ook dat is al niet meer waar. Niet alleen was voor de Italianen de benzine toen al de duurste van Europa, ze wordt het ondanks de ben zinebonnen nu ook voor de toeristen. Met de verhoging van de benzineprijs met 22 lire per liter voor superbenzine wordt na melijk ook de buitenlandse toerist geheel belast. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA. Vanmorgen is in Dja karta officieel bekendgemaakt, dat zestig generaals van het Indonesische leger met pensioen zullen gaan, onder wie de „olie koning" generaal Ibnoe Soetowo, die nu al maandenlang door de Indonesische pers onder vuur wordt genomen in ver band met enkele corruptieschandalen. ,Men moet wel bedenken dat het Indo nesische leger al aardig topzwaar is, met zijn 350-400 generaals het juiste aan tal schijnt niemand te weten en dat het inderdaad tijd werd dat er eens flink het mes in werd gezet", aldus een hoogge plaatste militair, in dit geval nu eens niet een generaal. Dezelfde bron wist tevens te vermelden, dat het niet hierbij zou blijven en dat het zeer wel mogelijk zou zijn, dat in de komende maanden nog on geveer 150 generaals met pensioen naar huis zullen worden gestuurd. Dit alle maal in het kader van de plannen, om de strijdmacht van Indonesië tot een draag lijk economisch niveau terug te brengen wat met de verbeterde veiligheidssituatie van de laatste tijd wel degelijk mogelijk is In de toekomst zal de nadruk worden gelegd op de politiële taak van het leger terwijl een verbeterde mobiliteit het mo gelijk moet maken om speciaal daarvoor opgeleide troepen snel naar eventuele „moeilijke" gebieden te vervoeren. „Moeilijke" gebieden zijn nog steeds Zuid-Sumatra (Lampoeng), Midden-Java bepaalde streken in Oost-Java, West Iiian en Noord- en Oost-Borneo. Het noorden van Celebes werd ook genoemd als infiltratiegebied van de op de Filip pijnen opererende Huk-Balahap (commu nistisch). Een andere zegsman meende, dat presi dent Soeharto het al te militaire karakter van zijn bewind wilde verminderen tn verband met de komende besprekingen waar zijn burger-adviseurs een buitenge woon hard gevecht zullen moeten voeren om hun aanvraag van drie miljard gulden voor 1971 aan ontwikkelingshulp ver klaarbaar te maken. Het „vermenselijken" van de over heersende rol van het leger zou de nu reeds vaststaande overwinning van het leger en dus Soeharto als „politieke par tij" in de verkiezingen van juni 1971 ook meer acceptabel maken: in het bin nenland omdat daar het woord „corrup tie" inmiddels bijna gelijk schijnt te staan met het woord ..generaal" en voor het buitenland, waar generaalsregimes zien nu eenmaal niet kunnen verheugen in buitengewone populariteit. Indien Soeharto er echter niet in slaagt voor deze „werkloze" generaals passende betrekkingen te vinden, blijft de moge lijkheid groot, dat hij zich in legerkringen door dit soort maatregelen nu niet be paald geliefd maakt. Toch schijnt hij zich op het ogenblik sterk genoeg te voelen om aan zijn zogenoemde vrienden te la ten merken, dat men niet eeuwig kan blijven teren op zeer twijfelachtige „revo lutionaire" roem. als premier Heath heeft gezegd het even tueel zelfs op een algemene staking te zul len laten aankomen. Het was voor de leiding een schrale troost dat de nederlaag niet zo groot was als werd gevreesd. In Engeland heeft een loonpolitiek die berust op een wettelijke loonronde grondig gefaald. De vakbonden verzetten zich fel daartegen, omdat zij een dwingende inkomenspolitiek uitslui tend zien als een middel om bij stijgende prijzen en dividenden de lonen te druk ken. Bovendien beweren de vonden dat een matematisch afgewogen loonpolitiek in een vrije economie zinloos is. Het congres, vooral kopschuw gemaakt door de reeds eerder gefaalde Labour- Maar, evenals het eerder gevallen be sluit om de Labour lagerhuis-fractie en oppositie-leiding of een Labour-regering met handen en voeten aan congresbe slissingen te binden, is ook de uitspraak over de loonpolitiek een slag in de lucht. Want de partij zal, zoals de vroe gere kanselier van de schatkist, Roy Jenkins, waarschuwde, een uitweg voor dit nijpendste aller problemen moeten vin den. De beslissing was een begrijpelijk stoom afblazen voor een partij die teleur gesteld is over de prestaties van de eigen [Labour-regering, verbitterd over de ver kiezingsnederlaag en woedend over de als provocatie beschouwde plannen van de Conservatieven, die op het punt staan de vakbonden harder aan te pakken en zo- pogingen inzake een inkomensregeling, verwierp stug elk denkbeeld van loonbe- heersing. In plaats daarvan verkneuter de men zich wegens Jenkins' opmerking dat de Conservatieven „als bange konij nen midden op de weg zitten, verschrikt door de koplampen van een economisch systeem dat ze beweerden te kunnen han teren, maar waarmee ze nu geen raad weten". Het Conservatieve antwoord daarop zal wel zijn dat de regering een snelle actie heeft beloofd, maar zij nog bezig is zich in te werken. Overigens is het Britse politieke schouwspel verre van verhef fend omdat de inflatie een probleem is dat in werkelijkheid geen der partijen heeft kunnen oplossen, terwijl er voor de andere typisch Britse vraagstukken zoals de chaos op het gebied van de industriële verhoudingen een algemene verandering van geestesgesteldheid nodig is, waar mee op zijn minst nog vele jaren zullen zijn gemoeid. Het besluit Labour in regering en parle ment vast te nagelen aan de congresbe- sluiten was een duidelijke, niet meer dan symbolische wraakneming op Wilson en de andere vroegere ministers omdat deze te weinig rekening met de partijopvattin gen hebben gehouden, hetgeen een der voornaamste factoren is geweest bij de stembusnederlaag. Het besluit is echter in hoge mate on constitutioneel, omdat een regering al leen verantwoording schuldig is aan het parlement, dat de kiezers vertegenwoor digt, en niet aan daarbuiten staande li chamen als partij conferenties, die boven dien zo wispelturig van karakter zijn. Een Labour-regering weigert zeker zich de wet door de militante vakbondsleiders te laten voorschrijven. Jack Jones, van de transportarbeiders, maakte de dingen voor Labour extra moeilijk door op dit congres zelfs communistische terminolo gie te bezigen. Natuurlijk zal elke premier, die m En geland tevens de partijleider is, rekening houden met de verlangens die in zijn par tij leven, maar in de regeringsbesluiten die van dag tot dag moeten worden ge nomen, moet hij zich om principiële en praktische redenen uitsluitend aan het parlement houden. Het besluit betekent dan ook weinig en zal in de toekomst dan ook zeker onge daan worden gemaakt, of door een nieuwe Labour-regering aan de laars worden ge lapt. Labour-conferenties zijn in het verleden wel meer beeldenstormend op getreden, zoals toen door een congres Èngelands eenzijdige nucleaire ontwape ning werd geëist, een besluit dat de vol gende keer, door het harde terugvechten van de leiding, weer werd geschrapt. ADVERTENTIE LISSABON. De Nederlandse vracht boot „Shamrock Reefer" is vanmorgen vroeg 40 km ten zuiden van Kaap Car- voeiro voor de Portugese kust aan de grond gelopen. Het schip zond per radio noodsignalen uit daar het water maakte. Later, toen Portugese sleepboten en een fregat van de marine zich naar de opgegeven posi tie begaven, meldde het schip dat het op een bank voor de kust aan de grond was gelopen. Er werden voorbereidingen getroffen om zo nodig de bemanning per helikopter van boord te halen. Ar

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3