Parkeerverbeteringen op Meerplein aam.. Weg die 4 spoor over gangen moet vervangen: 30.000,- Plantsoenmenseen kwart eeuw bij de gemeente EIKEN MEUBELEN Het „NIVON" in het nieuwe winterseizoen SPORTHAL BEVERWIJK School bracht 1.635,- bijeen voor orgel Twee kotterschippers voor aanvaring op Noordzee gestraft Suède- - Nappa kleding VELDHUIS NOOY B. en W. vragen ruim 126 mille voor gaszaken JUBILEUM B. W. BESKERS Koude motor speelt verloofd paar parten nbraak bij jzerhandel Wieringer vond Carillonklanken over IJmuiden I fluit van meer belang dan radar Havenberichten MODEPRUIKJES 59.- OUD-HOLLANDS MEUDELHUIS GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! VRIJDAG 2 OKTOBER 1970 1JMUIDER COURANT «i verkelijk nieuws advertentie vanaf vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN „Het is hier bij de 300 hectare Broodkasten - Bergmeubelen Bankstellen - Eethoeken Ladenkastjes - Salontafels KOMT U EENS VRIJBLIJVEND KIJKEN PLANETENWEG 38-42 - IJMUIDEN - TEL.: 15991 (Van een onzer verslaggevers) deling Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling, bekend als het „NIVON", heeft het programma voor het nieuwe winterseizoen eveneens vol tooid, waaruit blijkt dat de eerste bij- eenkomst dinsdag 6 oktober kal wor-| ^Uk-ndacM den gehouden in gebouw „Velser- duin" aan het Velserduinplein in IJmuiden. Spreker is drs. C. Postma, met als onderwerp „Onverwachte ontmoetingen met de verborgen schoonheid in de levende natuur". Een en ander toegelicht met een serie j macro- en micro-dia's in kleur. advertentie GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET Kort IJ mond nieuws (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Nadat het bestuur van de Stichting Sporthal Beverwijk tot overeenstemming was gekomen over de naamgeving van de sporthal, die in aanbouw is tussen de Hof- landerweg en de Laan van Meere- stein, heeft het college van B. en W. zich verenigd met het advies. De sporthal zal voortaan bekend staan als „Sporthal Beverwijk". WKÊHÊÊÊÊÊËÈÊ&ïz--*# voor dames en heren B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In de nacht van woensdag op donderdag-is ingebroken bij de ijzer handel Menist aan de Lange Nieuwstraat. Men verschafte zich toegang via een brandgang aan de achterzijde, waar een ruit uit een sponning werd genomen. Ach ter de ruit was als extra beveiliging een metalen plaat bevestigd, die werd verbo gen. Toen men de toegangsdeur nog niet kon openen, werd gebruik gemaakt van een breekijzer. De kassa is geforceerd en uit de vijf laden werd in totaal een be drag van f 500.— aan wisselgeld wegge nomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bleis- wijk H. van de Linden te Groningen; te Rouveen R. E. Kuus te Voorthuizen; te Ruurlo mej. G. A. van den Hout, vicaris te Utrecht. Bedankt voor Lunteren P. J. Bos te Ameide; voor Dedemsvaart G. Wil- tink te Oostermeer. Geref. Kerken Benoemd tot pastoraal medewerker te Baarn D. Broer, emeritus predikant aldaar. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Tijdens de volgende week donderdag te houden openbare raadsvergadering zal de gemeenteraad een aantal „gaszaken'' te behandelen krijgen. Zo wordt een krediet groot 57.000,— ge vraagd voor uitbreiding van het gasdis- tributienet in verband met de bouw van 80 a 90 woningen in het plan „Binnen geest" in de gemeente Akersloot. Voor het aanleggen van een gastransportleiding naar de Hollandse Melksuikerfabriek (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Indien de gemeente raad volgende week akkoord gaat met een voorstel van B. en W. zullen er drie par ticuliere spoorwegovergangen lussen de Sint Aagtendijk en het station Heemskerk en de Spoorwegen tezamen de helft van de kosten moeten betalen. De raad van Heemskerk heeft al in juli een krediet ge voteerd van 12.500 en de Spoorwegen zijn bereid 2.500,bij te dragen. Zo doende kost het werk de gemeente Be verwijk slechts 15.000, worden opgeheven. De voorzieningen die er tegenover staan kosten 30.000, waarvan Beverwijk de helft voor haar rekening wil nemen. Het gaat om in totaal vier spoorover- gangen, waarvan er één al verdween bij de aanleg van het station Heemskerk. De drie overige dienen nu om toegang te ge ven tot de landerijen tussen de spoorlijn en rijksweg 9, die eigendom zijn van de ge meente. Men wil die overgangen laten ver dwijnen met het oog op het gevaar voor spelende kinderen en ook voor de veilig heid van het verkeer, dat in de toekomst gebruik gaat maken van het verlengde gedeelte (tot station Heemskerk) van de Spoorsingel. De landerijen moeten echter bereikbaar In de raadsvergadering van aan staande donderdag komen enkele onderwerpen aan de orde, die in de vergadering van augustus zijn uitge steld omdat er anders geen tijd meer over was gebleven om afscheid te nemen van de raadsleden die niet terugkeerden. Een van die voorstellen behelsde een verbetering van de par- keermogelijkheden op het Meerplein, waarvtan men hierboven een over zichtsfoto ziet. Het gaat om het noord oostelijk gedeelte, dus bij de Koude Hom. waar men een betere indeling wil maken en het parkeergedeelte functioneel gescheiden wordt van de omringende straten. Er komt een verhoogd trottoir, waardoor het ter rein alleen via de aangegeven toe gangen bereikbaar is. Ook wordt het weggedeelte, waar de Meerstraat en de Koude Hom samenkomen ver breed. Al deze werkzaamheden kosten f 22.400. Bovendien moet de straat verlichting nog worden aangepast aan de nieuwe situatie, wat in totaal nog eens f 22.700 vergt. blijven en daarom wordt voorgesteld een eenvoudige ontsluitingsweg van zeshon derd meter aan te leggen van het gemaal aan de St. Aagtendijk tot aan de tocht sloot van de polder De Uitgeester Heemskerkerbroek, een brug over deze sloot te bouwen, vier duikers aan te bren gen en „veekerende damhekken" te plaat De kosten bedragen 30.000,—. B. en W hebben zich in principe bereid verklaard om dit werk uit te voeren, maar dan zou den de polder of de gemeente Heemskerk Uitgeest waar men van olie op aardgas «Jiv'vmn-r olVnnr" rnnrln- wenst over te schakelen - is het nodig plantsoenendik voor elkaar coneiu een krediet groot f 45.000,— verlenen. Hei deerde wethouder M. Roessingh doh- gasverbruik van de fabriek wordt geraamd derdagmiddag in de kantine van het op zes miljoen kubieke meter per jaar. Tevens vragen B. en W. 15.000,in verband met de grote stijging van het ver bruik van aardgas. Deze stijging namelijk maakt het nodig de capaciteit van de re- duceerinstallaties te vergroten door de gas druk te verhogen. Dat kan, indien deze installaties worden voorzien van een twee- Velsense stadhuis, waar door hem de heer B. W. Beskers, chef bij de plant soendienst in verband met zijn zil veren jubileum werd toegesproken. De wethouder merkte hierbij verder op dat het gezicht van een gemeente voor een groot deel door de heer Bes- de beveiliging, terwijl voorts enkele plas-1 k-ers en zjjn medewerkers wordt be- tic kasten moeten worden vervangen door kasten van plaatstaal. Deze kosten worden geschat op 15 mille. Tot slot wordt de raad voorgesteld f 9.500,— te voteren voor het bouwen van schuurtjes bij de dienstwoningen Parallel weg 104 en 106. Deze woningen zijn na melijk verstoken van voldoende berg ruimte doordat zij plat zijn afgedekt, het geen tot de nodige klachten aanleiding heeft gegeven. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een koude motor was er indirect de oorzaak van. dat gister avond om half elf opnieuw een auto in de Leidsevaart is geraakt. Een ongeluk gebeurde toen een 20- jarige jongen uit Heemskerk na een bezoek aan zijn aanstaande schoon familie in de Alexanderstraat met de wagen van zijn vader wilde wegrijden. De auto wilde echter niet starten en daarom duwde de Heemskerker hem aan terwijl zijn niet met uitzonder lijk goede rijgaven behepte verloofde achter het stuur plaats nam. Toen de motor onverwachts aan sloeg, was het hek dan ook van de dam. Het 17-jarige meisje trapte ken nelijk op de gaspedaal, wat tot gevolg had dat de auto het hekwerk bij de Oranjekade versplinterde en met een sierlijke boog in het. water belandde. De jongen sprong hem direct achterna om zijn verloofde uit haar benarde positie te bevrijden. Er was nog meer onfortuin, want bij het optakelen raak te het voertuig ernstig beschadigd. paald, waarvan vooral de jubilaris zich altijd een voortreffelijk „buiten man" heeft getoond. Vandaar dat door spreker voorts met genoegen de aandacht werd gevestigd op de goede relaties tussen de jubilaris en het college, waar trouwens de voorletters van de heer Beskers (B.W.) in zekere zin altijd borg voor hebben gestaan. Naar aan leiding van de uitspraak „Iets moois is een vreugde voor altijd." verzekerde de wet houder de heer Beskers dan ook dat het gemeentebestuur hoopt op een nog lang durige samenwerking met de man. die al tijd actief genoeg is geweest om zich na zijn dagelijks werk nog in te zetten voor de restauratie van de oude Engelmundus- kerk, de christelijk-historische kiesvereni ging en de Floralia-commissie. De wet houder besloot zijn toespraak met het overhandigen van een enveloppe met in houd. Vervolgens sprak de directeur van de plantsoendienst, de heer J. H. van der Burg, die eraan herinnerde dat de jubi laris zijn taak een kwart eeuw geleden is begonnen in een zwaar door de oorlog geteisterde gemeente, waar van parken en plantsoenen nauwelijks meer sprake was. Sindsdien is zijn „gebied" tot 300 hec tare uitgegroeid, waarmee de carrière van de heer Beskers zich in een gelijk tempo heeft voortgezet. Van opzichter in 1945 bereikte hij immers na talrijke pro moties zijn huidige functie als chef van deze dienst. De jubilaris heeft zich daar bij een vasthouder en een doorzetter ge toond, hetgeen zijn taak, evenals de plant soenen altijd ten goede is gekomen. Bo vendien bleek de heer Beskers over een goed organisatietalent te mogen beschik ken en omdat hij zich daarnaast nog wist te ontwikkelen tot het merkwaardig we zen, dat de „plantsoenmens" karakteri seert, gaf ook de directeur te kennen een langdurige samenwerking bijzonder op prijs te stellen. Hierna werd de jubilaris nog toegespro ken door vertegenwoordigers van het j bileumfonds, het kantoorpersoneel en de Floraliacommissie, die allen een ge schenk voor de heer Beskers hadden mee gebracht. Mevrouw Beskers ontving daar bij dikwijls een bloemstuk. Na het ge bruikelijk dankwoord van de jubilaris werd hij nog door tientallen receptiegan gers gefeliciteerd, waarvan zelen even min met lege handen waren gearriveerd, De heer en mevrouw Beskers worden door wethouder Roessingh gecompli menteerd. ADVERTENTIE BORST handeld. Hij spreekt dan over het re- searchwerk dat zo dicht in deze nabij- VELSEN Het bestuur van de af-1 heid wordt verricht, terwijl bij voldoen- Velsen-IJmuiden van het I de belangstelling zal het later een bezoek worden gebracht aan de „Tridens' vaartuig' voor visserij-onderzoek. Deze interessante serie wordt maan dag 11 januari voortgezet door dr. W. de Graaff, medewerker van het laborato rium voor ruimteonderzoek, die waar februari de toeristische mogelijkheden Ierland worden besproken, terwijl De tweede bijeenkomst van donderdag 29 oktober is geheel aan het vogelleven gewijd, doordat de heer H. van Dongen, adviseur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels over dit on derwerp een inleiding komt houden. Hier bij worden vertoond een documentaire over het leven van ooievaars en een aan tal vogelfilms van Walt Disney. Dinsdag 3 november volgt een informa tieprogramma over ..Wintersportgenoe gens" met films en dia's, plus demon straties met materiaal en kleding. „Biologisch visserijonderzoek" is het onderwerp dat donderdag 19 november door de heer J. de Veen zal worden be- Oosterduinweg Telefoon 02550 29, IJmuiden 1 47 68 van voor belangstellenden nog nadere infor maties en adviezen verkrijgbaar zijn. Na de jaarvergadering voor leden op dinsdag 23 februari volgt maandag 11 maart weer een instructieavond over het illustreren van dia-series met geluid. Min de Jong geeft hiervoor een demon stratie over de manier, waarop deze boeiende hobby door hem werd geperfec tioneerd. De laatste bijeenkomst van dit seizoen is op vrijdag 2 april, met als on derwerp „Het conflict mens-natuur spitst zich toe". Dit is de titel van een uiteen zetting door dr. M. J. Edriani, waarin hij zal betogen dat men zich ook na 1970 wel degelijk dient bezig te houden met de achtergronden van het streven naar na tuurbehoud, in deze eeuw van technocra tie en vergiftiging van de biosfeer. Voorts zijn er de gebruikelijke bijeen komsten en wedstrijden van de fotogroep en bemiddelt het „NIVON" verder bij de verhuur van vakantiehuizen in België, Denemarken, Duitsland. Frankrijk. Oos tenrijk en Zwitserland. Uitvoerige inlich tingen over het lidmaatschap worden gaarne verstrekt door de secretaris, de heer P. H. Richter, Orionweg 36, IJmui den, telefoon 12778. Spreekuur. De wethouder voor de fi nanciën in Velsen, de heer J. G. Kolkman, houdt op woensdag 7 oktober geen spreek uur. (Van onze correspondent) HEEMSKERK. De Oosterwijkschool voor Christelijke MAVO aan de Luxem burglaan beeft de inzamelingsactie voor de restauratie van het vernielde orgel in de Nederlands Hervormde kerk een flinke stoot in de goede richting gegeven. Met een eigen actie in de trant van „Een heitje voor een karweitje" heeft deze school een bedrag van 1.635,60 bijeengebracht. Meer dan de helft van de leerlingen is vanaf vorige week woensdag tot afgelopen dinsdag spontaan in de weer geweest met het verrichten van allerlei karweitjes te gen betaling bij een groot, aantal mensen. In totaal zijn ongeveer 1000 mensen be zocht, die hun medewerking hebben ge geven. Aanvankelijk liep de actie wat stroef en werd niet meer dan 200,in gezameld. De volgende sprong bracht de opbrengst op f 600,en kort daarop was al een bedrag van 1.300,binnen. De laatste fase bracht het totaal op ruim f 1.600,Het hoogste door één leerling ingebrachte bedrag was f 165, IJMUIDEN Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt, zater dag 3 oktober van 16 tot 17 uur, op het ca rillon van de stadhuistoren in IJmuiden, luidt als volgt: Rondeau, van Matthias van den Gheyn; uit Johannis de Gruytters bei- aardboek; Concerto van Vivaldi, Andante van Fiocco en Giga van Couperin; 1ste kleine Suite voor beiaard, van Leen 't Hart; Ik kwam lest over een berg gegaan, Ik voer laatst over zee en Ik stond op hoge bergen; Boeren schots, Lekkerbekkie en Hakketone; Suite voor beiaard, van Staf Nees, Praeludium quasi una fantasia, van Jef van Hoof. A-. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De schipper van de Swift IJM 54 en de schipper van de Jan na Marie WR 67 hebben beiden schuld aan de aanvaring tussen deze twee vis sersvaartuigen op 26 januari van dit jaar, 12 mijl noord-west van IJmuiden. De Raad voor de Scheepvaart heeft de betrokkenen respectievelijk voor vier en twee weken de bevoegdheid ontnomen om als schipper op zeevisvaartuigen te va ren. De aanvaring had plaats om vier uur 's middags. Het was dik van de mist. Beide schepen voeren met een snelheid van ongeveer zeven mijl per uur en ga ven zo nu en dan geluidsseinen, Op de radar van de IJM 54 werd een echo waargenomen aan stuurboord, die door de schipper als van een koerskrui- ser werd beschouwd. Toen de echo op een halve mijl was gekomen, verdween deze van het scherm. Even later werd visueel een kotter waargenomen op kor te afstand aan stuurboordzijde. Hoewel hard bakboordstuur werd gegeven, met de bedoeling om voor het andere schip dat later de WR 67 bleek te zijn over te lopen, raakte de IJM 54 de bak boordzijde van de Wieringer met de stuur boordkant van zijn bak. De IJmuidenaar had praktisch geen schade opgelopen. Aan boord van de WR 67 keek de schipper om halfvier op de radar en nam aan bakboord enige echo's waar. hij oordeelde echter, dat hij zonder be zwaar zich van de brug kon verwijderen Op de brug bleef een ongediplomeerd matroos achter. Terwijl de schipper in de machineka mer bezig was om lucht bij de fluit te pompen, hoorde hij een klap. Hij was toen al ongeveer een halfuur beneden. Bovengekomen zag hij aan bakboord zijde vlakbij een kotter de IJM 54 die doorvoer. De WR 67 had nogal wat schade opge lopen, maar maakte geen water. Volgens het oordeel van de raad. heb- ben beide schepen in de potdikke mist met te grote snelheid gevaren. De schip per van de IJM 54 heeft onvoldoende aandacht besteed aan de gegevens die de radar verschafte. Hij heeft geen pei ling genomen, verzuimd de radar op een kleiner bereik te zetten toen de echo op het scherm verdween en hij voer met onverminderde snelheid door toen hij een ander schip, dat hem van stuurboordzij de naderde, in zijn onmiddellijke nabij heid kon verwachten. De schipper van de WT 67 had Yiiet van de brug mogen gaan en hij had de wacht niet aan een ongediplomeerd matroos mogen overlaten. Onder de gegeven om standigheden had hij het luchtbijpompen door een ander moeten laten doen, of wanneer dit niet mogelijk was de vaart geheel uit zijn'schip moeten halen alvorens zich van de brug te verwijde ren. Bovendien heeft hij voor zijn vertrek het radarbeeld te gemakkelijk als onge vaarlijk opgenomen. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Will- mary, Norwich; Gazelle, Boston. Zaandam; Stel la Maris, Goole; Amstelstroom, Huil; Zaan- stroom, Felixtowe: Djatimulia, Hamburg; Bies- co, Stettin; Hector, Hamburg; Hoegh Banniere. Freetown; Ardglen, Londen; Ilias, Rotterdam; Hunzeborg, Delfzi.il, IJmuiden; Margareta, Karlstad: Transit, Par; Radja, Vüssingen; Yan- taryy. Leningrad, Velsen; Tor Scandia. Gothen burg; Nanna, Goole, IJmuiden; Klorte Lagoon, Breinen; Ke.vnes, Londen; Memel, Dagenham; Gruno, Rochester; Result, Rochester; St. Nicola» 2, Priolo: Innstein, Duinkerken; Spaarnestroom, Leith; Ardeas, Hamburg; Vedette. Londen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Hunnau, Flixborough; Telstar, La Goruna; Farmsum, Houston; Pengall, Cleveland, IJmuiden; Nieuw- land, Leith; Lauriersgracht, Leningrad; Seismic Explorer, Cont. plat; Herman Helene, Kopen hagen; Saga Sun. Bordeaux; Aliakmon, Londen; Amstelstroom, Huil; Ako, Ydehaven; Arcturus. Rotterdam; Waalborg, Stade, Zaandam; Stella Maris, Goole; Mantica. Bergen; Sommen, Udde- Flixborough; Telstar, La Conina; Farmsum, Birkenhead; Zaanstroom, Felixtowe; Alcmaria, Rotterdam, Beverwijk; August Schulte, Le Ha vre; Labotas, Rotterdam. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Ciudad de Pereira. Antwerpen; Diogenes, Antwerpen; Trim, Delfzijl; Martina, Mistley; Brinda, Lon den, IJmuiden; Pial. Great Yarmouth, Zaandam. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Hoegh Banniere, Hamburg; Eastern Eagle, Tampa: Seriallty, Manchester; Olympic Pride. Baton Rouge; Norse Variant. Emden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). BEVERWIJK. Tijdens de vergadering donderdagavond van de Doopsgezinde Broederschap is besloten een commissie te benoemen, die tot taak krijgt de restau ratie van de kerk aan de Meerstraat voor te bereiden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5