DR. W. ROOD GEPROMOVEERD OP „COMENIUS EN DE LAGE LANDEN" „Kerk en Wereld" kwart eeuw oud m Niet uit de Wereldraad Kijkdichtheid van Kenmerk omhoog UNIECOLLECTE Geen bijdrage, dan geen begeleiding mu Gesprek tussen humanisten en Vaticaan 14 ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 Erbij Partner in dialoog christenen-marxisten Pater W. Rood te St. Oedenrode promoveerde donderdag 24 sep tember aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de theologie op het proefschrift: „Comenius en de lage landen". Zijn promotor was prof. dr. J. M. van der Linde, bij zonder hoogleraar in de geschiede nis van de Unitas Fratrum (Evan gelische Broedergemeente) en de kerkgeschiedenis van het Caraï- bisch gebied. Profeet Visum 4Êm- Meer dan miljoen voor De Wilde Ganzen' De heer Rood ontving de priester wijding in de Congregatie van de RH. Harten in 1950. Vanaf 1953 was hij leraar aan het Damiaancollege te St. Oedenrode. Zeer recent werd hij benoemd tot tweede secretaris van de Nederlandse Bisschoppenconferentie. Tijdens tijn leraarschap studeerde hij ook nog aan de Universiteit van Nijmegen, waar hij met goed gevolg het doctoraal examen in de klassieke taal- en letterkunde aflegde. Daarna studeerde hij Tsje chisch. Het is bepaald niet toevallig, dat pater Rood Comenius de Tsjechische bis schop van de Boheemse en Moravische Broeders koos als onderwerp voor zijn dissertatie. Evenmin is het toeval lig, dat daarbij het accent viel op de relatie van Comenius met Nederland. Jan Amos Seges (later genaamd Ko- mensky of in het Latijn: Comenius naar het dorp Komna) werd op 28 maart 1592 in een dorpje in Oost-Mora- vië geboren. Twaalf jaar later stierven zijn beide ouders on nam een tante zijn opvoeding ter hand. Na de Latijnse school studeerde hij aan de theologische faculteit te Heidelberg. Op vierentwin tigjarige leeftijd ontving hij zijn pries terwijding van de Broedergemeenten. Twee jaar later trad hij in het huwelijk. De veldslag die in 1620 bij Praag ge streden werd, had voor Comenius ver strekkende gevolgen. De Habsburgse lagers hadden de Winterkoning Frede- rik V verslagen. De Protestantse gees telijken moesten toen het land verla ten. Comenius verloor bovendien zijn vrouw en twee zonen. Vele Boheemse en Moravische Broeders hadden de wijk naar Polen genomen. Comenius werd hun bisschop. In 1656 vertrok Cemenius naar Amsterdam. Lodewijk de Geer staat erom bekend de grote weldoener te zijn geweest. Inderdaad verstrekte deze Comenius de nodige financiën, maar daar was een onplezierige voor waarde aan verbonden, zo is dr. Rood gebleken. Comenius moest als tegen prestatie namelijk literatuur voor het onderwijs schrijven. Hij deed het, maar met tegenzin! Hij schreef zo een La tijnse grammatica die alleen in Neder land al meer dan dertig herdrukken be leefde. De ironie wil, dat Comenius juist aan zijn pedagogische werkzaamheden, die hij tegen wil en dank verrichtte, zijn grote bekendheid te danken heeft. Op 15 november 1670 overleed Come- lAA/VAAA/WAAAfWUWUUVAAAWVUUVAA/WWUWWWWI De Zuidafrikaanse raad van kerken heeft in een verklaring „de motivering erkend" van de beslissing van de We reldraad van kerken in het kader van een speciaal programma ter bestrijding van racisme financiële steun te verle nen aan negentien organisaties, een aantal Afrikaanse (bevrijdings)organi- saties die zich (tevens) tegen de apart heidspolitiek van de Zuidafrikaanse re gering verzetten inbegrepen. Ondanks aandrang daartoe van verschillende zij den zal de Zuidafrikaanse raad zich niet losmaken van de Wereldraad. In de verklaring wordt de stap van de Wereldraad erkend als een reactie op een onjuiste situatie (de voortduren de apartheidspolitiek). De verklaring gaat verder: „Niettemin distantiëren wij ons als leden van deze raad van deze beslissing en de impliciete steun aan geweldpleging, die daarin opgeslo ten ligt". nius te Amsterdam. Hij werd begraven in de Waalse Kerk te Naarden. In zijn dissertatie rekent dr. Rood af met de zo eenzijdige belangstelling voor Comenius als pedagoog. Hij was veel meer. Dat blijkt wel duidelijk uit zijn hoofdwerk: „De rerum humanarum emendatione Consultatio Catholica" (Algemeen beraad over de verbete ring van de menselijke situatie). Dit werk is voor het eerst in 1966 in Praag gedrukt. Hij stijgt ver uit boven het niveau van de schoolmeester. Hij wijst op de onvrede en spanningen in de wereld. Al tastend zoekt hij nieuwe wegen en ontwikkelt hij gedachten over eenheid in de politiek, in de weten schappen, in de kerken. Zijn gedachten over de oecumene zijn bijzonder actueel. Ergens schrijft hij, dat het beter is de eigen kerk te verlaten, als men ziet, dat de kerk van Christus elders beter ge realiseerd wordt. De ondertoon van zijn werk is van een diepe bijbelse bewogenheid. Met vele bijbelplaatsen ondersteunt hij zijn be toog. Mevrouw Van der Linde (echtge note van de promotor) telde niet minder dan 2500 bijbelplaatsen. Dr. Rood schroomt niet over Comenius te schrijven: „Hij vervulde zijn univer sele roeping als theoloog en kerkleider, -n ,„„r, menius-kenners uit de hele wereld wa ren samengekomen. Daar in Praag bleek, dat in de discussie over geloof, vrijheid, leven Comenius een geweldige katalysator was tussen Oost en West. De studie over Comenius gaf dr. Rood een goede entree in de Oosteuropese landen. Het betekent meer dan een vi sum. Hij bracht vele bezoeken aan Tsjechoslowakije om de taal te leren en Comenius te bestuderen. De mensen daar waren soms tot tranen toe bewo gen, als ze vernamen, dat hij, een Ne derlander, en dan nog ook nog een ka tholiek (werd Comenius niet door de katholieke Habsburgers verbannen?) met hen over Comenius in het Tsje chisch sprak, hen Comenius terug bracht De dialoog tussen Oost en West, tus sen christendom en marxisme gaande houden en stimuleren dat bedoelde dr. Rood zeker niet in de laatste plaats, toen hij zijn dissertatie schreef. Op 13 en 14 november zal in het Trippenhuis in Amsterdam een Comenius-herdenking plaatsvinden. Ook vijfentwintig Tsjechen zijn hiervoor uitgenodigd. Op 15 en 16 november zullen de Hernhutters Comenius in bijzondere kerkdiensten herdenken. RIK VALKENBURG y."'-' pedagoog en hervormer van opvoeding en onderwijs, en deze twee hoedanig heden zag hij in het perspectief van de wereldvrede, die hij spoedig verwachtte en waarvan hij een profeet was, een derde Elia". Beoogde dr. Rood met deze dissertatie misverstanden ten aanzien van een his torisch belangwekkend figuur recht te zetten? Ongetwijfeld óók dat, maar dat bepaald niet alléén. Juist een week geleden waren dr. Rood en zijn promotor in Praag ter ge legenheid van de herdenking van de 300ste sterfdag van Comenius. Co- (VWVVVWWVVArtrt/WVVWVVWWWVVWWWVVV In het laatste kwartaal van 1969 is de kijkdichtheid van de wekelijkse in formatierubriek „Kenmerk" (van IKOR samen met CVK en RKK) over kerk en samenleving duidelijk omhoog ge lopen. Maar er zijn onbegrijpelijke ver- schillen. In dat kwartaal was het ge- middelde 9,2 met een laagste uitschieter van 6,4 en een hoogste cijfer van 13,2. Een nader onderzoek door de socio logische dienst van de KRO verschafte wat meer helderheid; o.a. dat „Ken merk" wel eens „te moeilijk" is voor een groot publiek. In 1968 was de ge middelde waardering voor Kenmerk 65 en in 1969: 66. Bij gegevens over de publiek-samenstelling van de informa tierubriek bleek, dat mensen met een ULO-opleiding een opvallend groot aandeel van de kijkers vormen (47 pet.). Bij de analyses naar leeftijd is opmer kelijk, dat meer dan de helft van de kijkers (52 pet.) 50 jaar of ouder is. Bij de jongste leef tij ds-categorieën was de situatie aldus: de vijftien-tot-twintig- jarigen vormden slechts 3 pet. en de 20- tot-dertigjarigen 9 pet. van het totale publiek van Kenmerk. Verder blijkt het publiek voor de helft uit katholieken te bestaan, voor een kwart uit protestan ten en voor nog een kwart uit personen, die niet tot een kerkgenootschap be horen. Deze gegevens stammen uit een onderzoek over het vierde kwartaal 1969. Pater W. Rood tijdens zijn toe lichting. De Unie „School en evangelie'' houdt dit jaar haar jaarlijkse collecte van 12- 18 oktober. Van de opbrengst gaat 70 percent naar het buitenland, 10 pet naar het christelijk onderwijs en 20 pet naar het christelijk buitengewoon on derwijs in ons land. Willen alle onder delen van de lijst met te steunen pro jecten in Indonesië, Afrika enz. inder daad begunstigd kunnen worden, dan dienen de plaatselijke comités in totaal een miljoen in te zamelen. De meeste protestantse kerken onderschrijven de uniecollecte van harte. 'v Beeld van Comenius in het Comeniusmuseum in Naarden. Bezorgd over de toenemende waar devermindering van het geld en een vermindering, mede daardoor, van de kerkelijke inkomsten, heeft de kerk voogdij van de hervormde gemeente te Odoorn besloten, dat pastorale begelei ding voortaan alleen gegeven kan wor den indien jaarlijks een minimum-be drag van 25 gulden per gezin aan de kerk wordt betaald. Voor wie geheel afhankelijk is van de AOW- of AWW- uitkeringen is de minimumbij drage ge steld op f 12,50 per jaar. „Indien u echter, om welke reden dan ook, niet genegen bent tot het doen van genoemde jaarlijkse bijdrage", zo heeft het college van kerkvoogden de gemeenteleden laten weten, „dan zal aan u of uw gezinsleden geen pastorale bijstand meer kunnen worden verleend. Een uitzondering hierop is echter mo gelijk bij begrafenissen, waarvoor dan wel een financiële bijdrage dient te worden voldaan''. Voor de begrafenis sen is voor 1970 een bijdrage van f 100 vastgesteld, welke voorlopig jaarlijks wordt verhoogd met f 25 (dus in 1971 f-125, in 1972: f 150 enz.). Ds. A. J. Roodzant, hervormd predi kant te Odoorn, zei ter toelichting: Klaarblijkelijk heeft de kerkvoogdij het nuttig gevonden de gemeente de pin eens op de neus te zetten. Ik zou mijn taak als pastor slecht verstaan als ik mensen in de kou liet staan, als ze pastorale begeleiding nodig hebben. Maar ik zal wel degelijk ook met klem verzoeken de financiële verplichtingen ten aanzien van de kerk na te komen- „KERK EN WERELD", het apostolisch instituut van de Hervormde Kerk in Driebergen, houdt in verband met zijn 25-jarige bestaan van 30 oktober tot en met 1 november een lustrumconferentie. Tijdens de eerste twee dagen van deze confe rentie, die wordt gehouden in het gebouw van de destijds door „Kerk en Wereld" opgerichte sociale academie „De Horst" in Driebergen, zal in kleinere, interkerke lijke kring onder meer het de komende vier jaar te voeren beleid van het insti tuut ter sprake komen. Op de derde en laatste dag zullen tijdens de eigenlijke jubileumviering ongeveer 1.300 genodigden over tal van aspecten van het insti tuut kunnen meepraten. Dr. Van Veen deelde Verder nog mee, dat „Kerk en Wereld" naast zijn veie huidige activiteiten (het instituut orga niseert onder meer studiedagen in zijn conferentiecentrum en verzorgt vele publicaties) een „kerkelijk serviceteam" heeft opgericht, dat vraagbaak beoogt te worden voor de hervormde gemeen ten. Het voorlopig uit vier medewerkers bestaande team gaat de gemeenten een zo goed mogelijke service bieden op het gebied van gemeenteopbouw en geloofs- opbouw. „Gebleken is, dat er in deze zo snel veranderende en conflictenrijke tijd er bij de plaatselijke gemeenten be hoefte bestaat zich te laten doorlichten. Deze afdeling zal bijvoorbeeld voorlich ting geven over het volgen van meer democratische procedures en openbaar- Het oecumenisch centrum van Min- dolo bij Kitwe, Noord-Rhodesië, -ligt in de Kopergordel, één van de produktiefste kopergebieden ter wereld. Hier voert een inter-raciale, internationale en oecumenische staf een programma uit, dat er op is ge richt te voorzien in de behoeften aan leiderschap, research en advies, vooral onder de leken. De foto toont hoe leerlingen les krijgen in het be dienen van landbouwmachines. heid stimuleren. Wij hopen op deze manier, waar nodig, bij te dragen tot een fundamentele herstructurering van de gemeenten, zodat zij optimaal kunnen gaan functioneren. Geheel nieuw daar bij is dat wij in principe naar de ge meente toe gaan in plaats van de ge meente naar ons. De nieuwe afdeling is te vergelijken met een soort wegen wacht", aldus ds F. N. M. Nijssen, een der leden van het team. 'Kerk en Wereld" zal binnenkort ten behoeve van de nieuwe afdeling onder meer via diverse publiciteitsmedia een financiële actie gaan voeren. Tijdens de conferentie zal ook de re latie tussen het instituut en de her vormde kerk ter discussie komen, aldus de scheidende voorzitter, dr. J. M. van Veen. „Je kunt je afvragen of „Kerk en Wereld", dat in haar bestaan toch heeft bijgedragen tot de oecumene vorig jaar werd bijvoorbeeld samen met rooms-katholieke instellingen het oecu menisch actiecentrum opgericht ook de komende jaren uitsluitend aan de Hervormde Kerk verantwoording zal moeten blijven afleggen. We overwegen natuurlijk niet ons van de Hervormde fWtMVtAMAJWWIJVWMIWMAIIIVIIIMMAfWMMMM» Kerk los te maken, maar het zou v- aanbeveling verdienen om op info wijze tot frequentere organisa samenwerking te komen met kerken". n De oproep via de IKOR-radio aan de luisteraars om aan hun solidariteit met het oecumenisch hulpwerk gestalte te geven door financiële steun (in het ver lengde van de dienst der offerande in de kerkelijke gemeente) leverde de af gelopen twee jaren vette wilde ganzen' (naam van de actie) op. De jaren 1968 en 1969 hadden één gemeenschappelijke bijzonderheid: de jaaropbrengst van de Wilde Ganzen passeerde in 1968 voor het eerst het miljoen en bedroeg f 1.069-460,94. In 1969 handhaafde zich deze tendens: de jaaropbrengst beliep f 1.065.605,17 Al is dit bedrag in werkelijkheid iets lager dan dat over 1968, in feite is het ruim f26.000 hoger. In 1968 namelijk ontving de Commissie Wilde Ganzen de Wateier Vredesprijs 1967, een bedrag van f30.000. Deze prijs werd haar toe gekend „op grond van haar verdiensten ter bevordering der internationale saamhorigheid door haar effectieve steun aan projecten ter leniging van nood in alle delen der wereld". De tweede ontmoeting tussen delega ties van de internationale organisatie van humanisten (Internationaal Huma nist and Ethical Union) en het Vati caan (het secretariaat voor de niet-ge- lovigen) wordt van 2 tot 4 oktober ge houden in Brussel. De Vaticaanse de legatie bestaat uit prof. J. M. Cameron (universiteit van Kent), prof. Herbert Vorgrimmler (Luzern), Abbé Six (se cretariaat voor niet-gelovigen, Parijs), dr. Daniel de Lange (Willibrordusver- eniging Nederland), mgr. Albert Don- deyne (Leuven), prof. Lain Entralgo (Madrid), R. P. André Godin S.J. (Lu- men Vitae, Brussel), abbé Antoine Vergote (Leuven) en prof. Joquin Ruiz Giminez Cortes (Pax Romana). Rapporten voor deze bijeenkomsten zullen worden uitgebracht door prof. Cameron, mgr. Albert Dondeyne en prof Ruiz-Giminez. De delegatie van de internationale organisaties van humanisten zal onder leiding staan van ónze landgenoot prof dr. W. van Dooren. Ook de voorzitter van de internationale humanistenorga nisatie, prof. dr. J. P. van Praag, zal deel uitmaken van de delegatie. De internationale organisatie van hu manisten telt thans rond vijf miljoen leden in 35 landen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 14