„Eén wereld cf geen VOLKENORGANISATIE IS ER ONDANKS ALLES NOG STEEDS REGERING" PARLEMENTARIËRS BIJ V.N.: „GIJZELAARS VAN I Hoofdorganen van de VN De grote 3 sinds 1945 ZATERDAG 8 OKTOBER !"9?0 Erbij 0 Vreedzame weg (Van een speciale medewerker) DEN HAAG Een Westeuro- pese diplomaat bij de Verenigde Naties moet eens in een poging zijn critiek op de aanwezigheid van volksvertegenwoordigers in zijn delegatie zo beeldend mogelijk naar voren te brengen de term „gijzelaars van de regering" heb ben gebruikt. Hij doelde daarmee ongetwijfeld op het in de loop der jaren herhaaldelijk gehoorde be zwaar dat parlementariërs, die deel uitmaken van regeringsdelegaties, op nationaal niveau hun rol van overheidscontroleur min of meer geweld aandoen. 0 Oe Thant 126 leden 0 Oorlog en vrede Ideale wereld Rollenconflict 0 Nieuwe leden 0 Tegenstellingen 0 Ontwikkelingshulp Trygve Lie Dag Hammerskjöld Oe Thant der Ver fiat Balans van een kwart eeuw V.N. (Van onze redactie buitenland) DE VERENIGDE NATIES zijn opge bouwd uit zes hoofdorganen: Algemene Vergadering. Daarin zijn alle 126 lidstaten vertegen woordigd. Niet lid zijn onder andere China, West- en Oost-Duitsland. Veiligheidsraad. Getracht wordt in dit lichaam vredes- en veilig heidsvraagstukken op te lossen. De Vei ligheidsraad bestaat uit vijf permanente leden (de VS, de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië, Frankrijk en Formosa) en tien niet-permanente leden. De permanente leden hebben het recht van veto. De Economische en Sociale Raad. Verantwoordelijk voor alle acti viteiten van de VN op economisch en sociaal terrein. De raad houdt contact met gespecialiseerde organisaties zoals de FAO, UNESCO en IAO. Trustschapsraad. Ziet toe op de gang van zaken in de zogenaamde trust-gebieden. Tracht zelfbeschikking en onafhankelijkheid te bevorderen. Internationale Hof van Justi tie. Juridisch lichaam der VN. Secretariaat. Administratieve lichaam van de volkenorganisatie. Aan het hoofd staat de secretaris-generaal (Oe Thant). (Van onze redactie buitenland) °E VERENIGDE NATIES bestaan vijfentwintig If i )aar- °P 23 oktober 1945 trad het Handvest van de volkenorganisatie in werking, nadat in juni van dat Jr jaar de VN in San Francisco waren opgericht. Doel Embleem dw ver Ni van de Verenigde Naties is o.m.: Behoud van de vrede en veiligheid, Bevordering daartoe door internationale samenwerking, Verzekering van de rechten van de mens. De landen-leden verplichten zich „geschillen langs vreedzame weg te regelen en zich van inbreuk op of bedreiging van de ter ritoriale onschendbaarheid van anderen te onthouden." Intenties waarvan in de afgelopen kwart eeuw niet zo erg veel terecht is gekomen als men de na-oorlogse politieke ontwikkelingen aan een nadere beschouwing onderwerpt. Allereerst een balans van oorlogen en andere vormen van geweld sinds vijfentwintig jaar internationaal over leg in New York. De VN konden in de onderstaande conflicten niet of nauwe lijks een bemiddelende rol spelen: Burgeroorlog in Griekenland (1945'49) Burgeroorlog in China (1945'49) Oorlog in Algerije (1952'62) Vietnam (1945heden) Hongarije (1956) Jemen (Sinds 1962) Cuba-crisis (1962) Nigeria-Biafra (1967'70) Tsjechoslowakjje (1968) DE NEIGING om nog meer namen van landen te noemen waar intern of naar buiten toe somtijds of voortdu rend weinig sprake is van een „vreed zame weg'" kan moeilijk worden on derdrukt. De lijst is willekeurig en kan gemakkelijk worden uitgebreid, (.s.vp. doorhalen wat niet gewenst wordt). De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie Korea, Zuid-Afrika, Portugal, Spanje, Indonesië, Kongo, Dominicaanse Re publiek, Brazilië, Bolivia, Cambodja, Thailand, Iran en een groot aantal landen in het Midden-Oosten. Heeft het zin de Verenigde Naties ervan de schuld te geven dat weinig terecht is gekomen van de verheven idealen die nog in 1945 bestonden? Er De achterliggende gedachte daarbij is dat men als volksvertegenwoordiger niet in eigen huis een minister op zijn beleid kan aanvallen, terwijl men op internationaal niveau meehelpt dat be leid ten uitvoer te brengen. Sommige politicologen achten deze ongerijmd heid een logisch gevolg van het feit dat de volksvertegenwoordiger buiten zijn taak treedt, wanneer hij op eni gerlei wijze functioneert als mede-uit voerder van een regeringsbeleid. HET IS in de eerste plaats deze fundamentele critiek op de structuur van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties die de Wereldfedera listen Beweging Nederland er onlangs toe bracht aan de ministers Luns, Ne- lissen en Udink voor te stellen de status van kamerleden, die deel uit maken van de VN-vertegenwoordiging te wijzigen in die van waarnemer en het verblijf van een kamerlid in de VN te beperken tot anderhalve maand (wat neerkomt op de halve zittings duur van de Algemene Vergadering). De wereld-Federalisten hebben deze suggestie gedaan in het kader van een plan om „de Verenigde Naties meer te doen leven in het Nederlandse volk en beter te doen functioneren als po dium van de volken der wereld". Een is zeer zeker reden tot cynisme, maar misschien ook tot deze kleine voldoe ning: de VN bestaan ondanks alles nog steeds. SECRETARIS-GENERAAL Oe Thant zei het in juni in Den Haag zo: „Gedurende de afgelopen vijfentwin tig jaar is er weinig politieke vooruit gang geboekt. We geven toe, dat ge durende deze periode er geen wereld oorlog is geweest en dat veel landen zijn bevrijd van vreemde heerschappij Maar het politieke denken en de poli tieke visie en vastberadenheid hebben geen gelijke tred gehouden met ande re snelle veranderingen op aarde. Een wereld waarin men steeds meer af hankelijk is van elkaar wordt nog steeds verdeeld door klein en egoïs tisch nationalisme. De wereld staat nog steeds onder druk van de grote machten en verschillende ideologieën, die elk op hun beurt beweren de sleu tel tot de toekomst van de mens in handen te hebben. Regeringen beste den jaarlijks 700 miljard gulden aan bewapening om elkaar in toom te hou den en bereiken zodoende het duurste initiatief dat aansluit bij de activitei ten van het interkerkelijk vredesbe raad dat onder het motto „Verenig de naties" van 20 tot 27 september zijn vierde vredesweek hield. OP 26 JUNI 1945 tekenden 51 staten het Handvest van de Verenigde Na ties op een conferentie in San Fran cisco „nopens internationale organisa tie". Op 24 oktober („Dag der Vere nigde Naties") van datzelfde jaar, werd het Handvest van kracht. Nu, 25 jaar later, heeft de volkenor ganisatie 126 leden. Prof. Kooymans constateerde onlangs op een perscon ferentie ter introductie van de vredes week dat de Verenigde Naties in die 25 jaar weinig bevredigend hebben gefunctioneerd. Wat een prachtig un derstatement is voor een zo goed als mislukt plan om te komen tot een centrale mondiale gezagsorganisatie op het gebied van vrede en veilig heid. Diepste oorzaak van dit falen noem de Kooymans „een hardnekkige wei gering de eigen waardepatronen te onderschikken aan een gemeenschap pelijk waardensysteem dat de noodza kelijke consequentie zou moeten zijn van een volstrekte mondiale interde pendentie". Het is bijzonder droevig te moeten constateren dat, ondanks alle goede wil om enge politieke structuren te doorbreken, de wereld nog slechts de taal van het nationale belang spreekt. Voor een organisatie als de VN be tekent dit de hopeloze realiteit van evenzovele monologen als er lidstaten zijn, die elkaar in het gunstige geval (en vaak zeer tijdelijk) raken. Deze werkelijkheid brengt het min der cynische deel van 's werelds poli tieke denkkracht er telkens weer toe nieuwe stormlopen te ondernemen op de onvolwassenheid van de menselijke geest. Een uiterst frustrerende bezig heid, die vaak wordt volgehouden in de overtuiging dat de mensheid be hoefte heeft aan voorhoedes om de verlammende geestelijke vervetting te lijf te gaan. Het is daarom dat spel- deprikken als de van het Interker- negatieve resultaat dat ooit in de ge schiedenis van de mens is voorgeko men. Een enkel thermo-nucleair wapen bevat meer explosieve kracht dan het totaal aantal bommen gebruikt in al le oorlogen in de gehele geschiedenis. Elke van de beide grote nucleaire machten bezit voldoende kernwapens om de andere tien tot vijftien maal te vernietigen. Van 1948 af, toen de wereld zich intensief ging bezighou den met ontwapeningsbesprekingen tot aan 1968 zijn de werelduitgaven voor militaire doeleinden verdriedubbeld". EEN VAN DE meest belangrijke bestaansredenen voor de VN ligt nog steeds op het gebied van oorlog en vrede. Wanneer men de 25 jaar dat de or ganisatie bestaat indeelt in drie perio den die ook ongeveer samenvallen met het optreden van de drie secre tarissen-generaal (Trygve Lie, Dag Hammerskjöld en Oe Thant) dan blijkt in deze fasen een steeds afne mende neiging om belangrijke kwes ties in de Volken-organisatie te behan delen. In de eerste periode die onge- kelijk Vredesberaad en van de Wereld federalisten serieus moeten worden ge nomen. IN DE Sjaloom-brochure „Kosmopo- litieke modellen" schrijft Piet Reek- man dat het prettige van de VN-or- ganisatie is gelegen in het feit dat haar basisstuk in feite de grond aan geeft voor die ideale wereld, waarnaar de mens op zijn beste momenten streeft. „Aan de doelstellingen zal het niet liggen". De inleiding op het Hand vest bevat niet het onbruikbare „Wij, de hoge verdragsluitende partijen", waarmee dë Volkenbond indertijd zijn doodvonnis al tekende nog voor hij tot leven was gekomen, maar het veel ruimere: „Wij, de volken van de Vere nigde Naties" wat overigens niet heeft kunnen verhinderen dat de VN in zijn huidige gedaante een staten bond is. In deze wetenschap hebben de We reldfederalisten Den Haag tevens ge adviseerd na te gaan of en in hoe verre vertegenwoordigers van vredes bewegingen van jongerenorganisaties een eventueel alternerend lidmaat schap van de VN-delegatie kunnen ver krijgen. Tot op heden is het gebrui kelijk in de Nederlandse VN-delegatie, naast diplomaten, ambtenaren en par lementariërs, afgevaardigden van vak verenigingen en van het Nederlands vrouwencomité op te nemen, welke af gevaardigden vaak ook leden van de volksvertegenwoordiging zijn. Daar mee is, aldus de wereldburgers, een veel te gering deel van de Nederland se samenleving in de Verenigde Na ties vertegenwoordigd. WAT NU het voorstel tot statuswijzi ging van kamerleden/VN-gedelegeer- den betreft: prof. Baehr schrijft in het laatste nummer van „Acta et Po litica" dat een rollenconflict van par lementariërs opgenomen in regerings delegaties evident tot de mogelijkhe den behoort. Hoewel hij toegeeft dat de in Ne derland ten aanzien van de samenstel ling van de VN-delegatie gevolgde praktijk grote voordelen biedt (voor de parlementariërs zelf in de eerste veer tien jaar duurde, stond het pro bleem van de koude oorlog, de tegen stellingen tussen Oost en West, cen traal. Het Korea-conflict toonde aan dat in een ideologisch conflict tussen de grote mogendheden interventie van een VN-macht weinig mogelijkheden voor een oplossing in zich draagt. DE TWEEDE PERIODE kenmerkte zich door een toevloed van nieuwe le den, voornamelijk uit Afrikaanse lan den. De westelijke landen verloren langzaam aan hun meerderheid in de Algemene Vergadering. Belangrijke acties van de VN in deze periode wa ren het optreden in het Midden-Oosten en in Kongo. TIJDENS DE derde periode bleek steeds meer dat als de grote mogend heden zich weinig aantrekken van wat er in de VN wordt besloten dit wereld lichaam gedoemd is een bloedarm le ven te gaan lijden. Voorbeelden hier van: de weigering van de Sovjet-Unie en Frankrijk om mee te betalen aan de sterk gegroeide kosten (onder meer wegens het optreden van het VN-leger in Kongo). Een ander voorbeeld, op- plaats het opdoen van ervaring met het internationale diplomatieke verkeer), noemt hij een statuswijziging in die van waarnemer het overdenken zeker waard. De waarde van de vaak naar voren gebrachte critiek op dit soort voorstel len als kan men pas werkelijk iets van de gang van zaken te weten ko men, wanneer men gemachtigd is na mens de regering zeer veel te weten te komen, wanneer men men gemach tigd is namens de regering op te tre den, trekt hij in twijfel. Baehr: „Men kan via waarneming zeer veel te we ten komen, zonder per se zelf in de stoel van de gedelegeerde te zitten". Ook acht hij een afwezigheid van drie maanden (de gebruikelijke zittings duur van de Algemene Vergadering van de VN) in strijd met een goede uitoefening van de functie van volks vertegenwoordiger. Tenslotte schrijft hij het onjuist te vinden dat bij de selectie van parlementsleden voor een plaats in de VN-delegatie niet alle frac ties worden betrokken. Geen andere kamerfracties dan die van P.v.d.A., K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.. wa ren ooit vertegenwoordigd in de Ne derlandse delegatie. EEN SPOEDIGE verandering van de structuur van de Nederlandse VN- delegatie is overigens niet te verwach ten. Minister Luns is noch voor het waarnemerschap noch voor een ver korting van het verblijf van Parle mentariërs in New York. In '63 zei hij bereid te zijn te over wegen het totnutoe gevolgde systeem te veranderen, als de gehele Kamer daartoe grote aandrang zou uitoefenen. Een opmerking, die hij rustig kon ma ken, omdat met uitzondering van P.v.d.A.-kamerlid Wierenga geen volksvertegenwoordiger ooit op veran dering heeft aangedrongen. Blijkbaar voelen de Nederlandse par lementsleden zich geen gijzelaars van de regering", wanneer zij als amb tenaren van Luns drie maanden per jaar het Nederlandse volk in New York vertegenwoordigen. Of met deze gang van zaken het objectieve elang van dat volk op zo goed mogelijke wijze is gediend, wordt vooralsnog door een minderheid in twijfel getrokken. getekend door E. Voogd in het blad „Wereldfederatie": ,,De kritiek van Oe Thant op de Amerikaanse oorlog tegen Vietnam en het terugtrekken van het VN-leger in het Midden-Oosten in 1967, droegen bij tot de irritatie in de VS. EEN FACTOR die ook niet geheel zonder betekenis bleef was de Cuba- crisis in 1962, die de V.S. ervan over tuigde dat de Sovjet-Unie het tenslot te niet op een conflict durft te laten aankomen, zodat de V.S. hun gang kunnen gaan. Het gevolg hiervan was dat president Johnson in 1965 besloot tot de grote uitbreiding van de oorlog tegen Vietnam en de massale bombar dementen op Noord-Vietnam, in strijd met de principes van het Handvest en met de Rechten van de Mens. En het besef de machtigste te zijn moet wel haast een bevorderende invloed heb ben op het idee dat de V.N. misschien niet de beste plaats is om diploma tieke overwinningen te behalen". SCHRIL IS DE tegenstelling tussen de leuze „Verenig de naties" van de zojuist geëindigde interkerkelijke vre desweek (20-26 september) en de ver woede gevechten in Jordanië, die een verlengstuk vormen van de meer dan ingewikkelde crisis in het Midden-Oos ten. Het Interkerkelijk vredesberaad be handelt in de goed gedocumenteerde „Cahiers voor vredesvraagstukken" vele belangrijke wereldproblemen zo als: rechten van de mens, ontwikke lingswerk, voedselhulp, ontwapening en bewapeningswedloop enzovoort. De ze Cahiers verdienen zeker de grootst mogelijke aandacht IN NEW YORK kon men de afge lopen week een andere tegenstelling constateren naast zeer grote verwar ring bij de aanvang van het nieuwe V.N.-jaar. Het lijkt kenmerkend dat dit begin voor de volgende 25 jaar in ternationale samenwerking samenvalt met een Jordaanse burgeroorlog waar over een der deelnemers zegt: „Wij riskeren desnoods een derde wereld oorlog". NIET AANWEZIG om het jubileum van de Verenigde Naties te vieren wa ren de ministers van de belangrijkste grootmachten, Rogers en Gromyko. Minister Rogers voerde gesprekken met zijn Britse collega Douglas-Home over het Midden-Oosten en Gromyko werd pas begin oktober in New York verwacht. Na een week van verwoede gevechten in Jordanië had bovendien nog niemand zich tot de Verenigde Na ties gewend. De Franse minister van Buitenland se Zaken Maurice Schumann was wel in New York. Volgens hem kan de machteloosheid van de Verenigde Na ties worden verminderd als enkele be langrijke besluiten genomen zouden kunnen worden. Hij noemde onder meer: Toelating van China tot de V.N. Meer hulp voor ontwikkelingslan den. Ontwikkelingshup waarover R. Jack son in een V.N.-rapport onder meer schreef: „Het tragische is dat te velen er nu blijk van geven te geloven dat de be narde toestand waarin tweederde van de mensheid zich bevindt veilig onder de politieke mat geveegd kan worden, en daar kan blijven Hoe langer ech ter de regeringen wachten, des te gro ter worden de gevaren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15