Vrouw van supermarktmagnaat winkelt en kookt bij voorkeur zelf MEVROUW HEIJN Gewoon een huisvrouw als iedere andere "Ik denk nog wel 'ns met verlangen terug aan de gezellige- ouderwetse kruideniers winkeltjes van vroeger" Meneers nieuwe autokostuum is afgebiesd met chroom siertrippen en daklijsten «■Bi Niet gratis Concurrent Weinig uit Slank "IWfl m (Van een onzer verslaggeefsters) De supermarkten hebben het winkelen voor de vrouw een stuk gemakkelijker ge maakt. Er zullen echter nog wel eens mo menten zijn dat ze verlangend terugdenkt aan de ouderwetse kruidenier. Dat overkomt zelfs de echtgenote van Albert Heijn' Ze komt er rond voor uit in de villa van de familie Heijn in Bennebroek. Wie bij hen op bezoek komt moet zich niet laten af schrikken als hij aan het eind van de 's win ters bijna onbegaanbare landweg naar de villa stuit op de bordjes „verboden toegang" en „vogelreservaat". Die staan er vooral om ongewenste nieuwsgierigen op een afstand te houden. Al is het wel zo dat men alle kreupele eenden uit de buurt ter liefderijke verzorging naar de familie Heijn brengt. ZEEMANSDOCHTER Herma Heijn heeft van haar positie als vrouw van een supermarkt- magnaat nooit een probleem ge maakt. Het personeel van Al- bert Heijns zelfbedieningszaak in Heemstede, waar ze twee keer per week haar inkopen doet, herkent haar niet eens. „Ach ja, als je wel eens met een plastic regenkapje met daaronder wat natte pieken binnenstapt, dan val je gewoon niet op". ZE WORDT gewoon als klant behandeld, moest laatst zelfs bemerken dat er tegenwoordig in een supermarkt nogal wat veranderd is: ze kwam haastig een paar boodschappen doen en moest verschrikkelijk lang op wat wisselgeld wachten. Nijdig vroeg ze naar de chef, waarop een winkelmeisje haar misprij zend antwoordde: „Gunst me vrouw, zo'n man hebben wij hier niet meer, onze baas is manager". MEVROUW HEIJN: „Je kunf het een kassière natuurlijk ook niet kwalijk nemen als ze wel eens uit haar slof schiet. Je zal maar de hele dag achter zo'n ratelding moeten zitten, het lijkt mij gewoon iets om de klanten op het laatste iets aan te doen. Maar ja, service is natuurlijk wel erg belangrijk. En om nou zelf eens te zien hoe het daar mee staat, is er voor mijn man niets verrukkelijkers dan op za terdag in een van zijn zaken in de buurt wat boodschappen voor mij te doen. Je weet wel hoe het dan gaat, net als alle andere mannen komt hij dan met blik jes en sausjes thuis, waarvan je je afvraagt wat je er in hemels naam mee moet doen". DENK NIET dat het gezin Heijn gratis kan winkelen. Me vrouw Heijn: „Albert Heijn is gewoon een n.v. en stel dat ze er ooit aan begonnen waren, dan hadden wij onder de leden van de raad van bestuur onher roepelijk ruzie gekregen omdat je nou eenmaal méér voor het ene dan voor het andere huis houden nodig hebt. Trouwens, het zelf kopen heeft ook zijn voordelen. Zo hebben wij pas een PMC-wasmachine bij elkaar gespaard. Zo'n zegelboekje kan ik nog net bijhouden, maar aan een huishoudboekje.... Nee, daar begin ik niet aan. Wat je kwijt bent. ben je toch kwijt". OVERIGENS is lang niet alles wat Herma Heijn voor echtge noot Albert en zoon Ab nodig heeft van Zaandams fabrikaat. Tweemaal per week rijdt een Bennebroekse melkboer het lan ge hobbelige zandpad af om bij Nederlands grootste super markt-magnaat wat produkten van de concurrentie af te leve ren. „Mijn man is niet zo'n fa natieke neringdoende. Zeg nou zelf, het is toch veel gemakke lijker als je iets bezorgd kan krijgen?" Wordt u door uw man wel eens om advies gevraagd? Ze aarzelt. „Ach nee, mis schien wel een doodenkele keer. Uiteindelijk weet mijn man ook niets af van de ontwikkeling van een nieuw soort bitterkoek jes, daar heeft hij zijn produk- tenmanagers voor. Maar het is wel zo, dat ik bij het bood schappen doen allerlei dingen voor hem signaleer. Hij vindt service en vlotte bediening nu eenmaal verschrikkelijk belang rijk" Is uw man erg precies? „Stof of zo ziet hij niet, maar hij kan wel verschrikkelijk kwaad worden, wanneer er iets scheef in een laatje ligt". Wat doet u wanneer uw man na een zware zakenbespreking Mevrouw Herma Heijn vrouw van Nederlands grootste kruidenier. misschien nogal gedeprimeerd thuis komt? „Dan geef ik hem een borrel en zeg maar niets. Soms draait hij na een uurtje wel weer bij, maar meestal gaat hij dan vroeg naar bed". Gaat u veel uit? „Nee, integendeel. Na onze ver lovingstijd zijn wij vrijwel geen schouwburg meer binnenge- weest. Mijn man is gewoon dol blij wanneer hij eens een dagje thuis kan zijn en met de va kanties is dat precies hetzelfde. Hij kan net zoveel vrij nemen als hij zelf maar wil, maar het werden nooit meer dan drie weken en dan blijven wij ge woon thuis.het toppunt van snobisme". Voelt u zich wel eens eenzaam omdat uw man voortdurend op zakenreis is? „Als zeemansdochter ben je wel wat gewend, dan stel je misschien niet zulke hoge eisen. En alleen al aan het huishouden heb ik mijn handen vol, want er komt maar een keer in de week een hulp. Ik doe in huis bijna alles zelf. Wij hebben al leen een meisje in vaste dienst, die onze drie paarden en nog een paar bij ons gestalde paar den verzorgt. Wij zijn voor onze zoon een manége begonnen. Mijn man kan jammer genoeg niet aan sport doen. Hij kreeg op zijn 18de midden in de hon gerwinter plotseling kinderver lamming". Hoe leerde u uw man kennen? „Dat is eigenlijk een nogal ingewikkeld werhaal. Wij heb ben een gezamenlijke neef. De zuster van Alberts moeder is getrouwd met de broer van mijn vader en toen hun zoon vlak na de oorlog naar Curasao emigreerde, kwamen wij alle twee naar Schiphol om hem uit te wuiven. Wij hadden elkaar toen nog nooit eerder ontmoet, maar het werd geen liefde op het eerste gezicht. Wij gingen steeds vaker met elkaar uit en twee jaar later vroeg Albert mij ten huwelijk. Dat is nu precies negentien jaar geleden". Is uw man erg huishoudelijk? „Neen, helemaal niet. In de negentien jaar dat wij getrouwd zijn heeft hij maar één keer toen ik ziek was gekookt. Het werden hamrolletjes uit de oven, het recept had hij uit een kookboek gehaald. Wel lekker, maar veel te machtig. Voor de rest heeft hij zich nooit meer in de keuken vertoond. Trouwens hij hoeft ook niet te helpen afwassen, want we hebben een afwasma chine". Kookt u altijd zelf? „Ja, dat wil zeggen als wij geen bijzondere gasten hebben, want dan gaan wij altijd uit eten. Maar de dagelijkse maal tijd maak ik zelf klaar en dat is wel eens moeilijk. Mijn man is dol op capucijners met spek, maar hij vindt boerenkool met worst iets verschrikkelijks en daar is mijn zoon nu juist zo dol op. Maar wij maken er geen probleem van, goed beschouwd eten we gewoon alles". ALS MAN en zoon de deur uit zijn, neemt Herma Heijn bijna nooit de tijd voor een kopje thee met een koekje. En het mag dan zijn, dat men zelfs op paleis Soestdijk door een lakei de gas ten op een zilveren blaadje een kopje thee of koffie zonder schroom met een „café noir" van Albert Heijn laat presente ren, bij de Heijns zelf is dat er niet bij. MISSCHIEN komt het daar door dat Herma zo slank is ge bleven, dat ze nog steeds in jurkjes maat 36 past. Alleen de zoom maakt ze wat langer. „Mijn zoon vindt het tuttig als mijn knieën net bedekt zijn, maar ik ben wel vreselijk blij met de maximode mini's kun nen zo vreselijk onflatteus zijn". „Eerlijk gezegd heb ik mij over kleren nooit erg druk ge maakt. Voor m« hoeven ze bij voorbeeld geen dieren te villen. Ik draag gewoon een zalig prak tische kunstbontjas. En als je daarmee op een receptie ver schijnt, betrap je altijd wel iemand die er heel onopvallend aan begint te voelen. Tja, de mensen verwachten nu eenmaal dat de vrouw van Albert Heijn te allen tijde een echte bontjas zal dragen". (Van een onzer verslaggevers) ZE HEEFT ZELF geen auto maar je kunt haar regelmatig vin den in autoshops: roodharige mode ontwerpster Ans van Canipen uit Enschede. Ze koopt bekledings- vinyl, daklijsten, sierknoppen, achterlichten, uitlaten, stofbrillen, kortom allerlei prachtige auto- accessoires die ze echter niet voor auto's gebruikt: ze maakt er mannenkleding van. UIT ZWART en zilver bekledings- vinyl maakt ze jasjes, die opvallen door de hoge colkragen en schuinoplo- pende achterpanden. Sierknoppen of een achterlicht worden als gespen gebruikt. Boorden van broekspijpen, mouwen, zakken, banden en kragen zijn afgezet met metalen sierstrips, die feitelijk be doeld zijn om langs het dak van een auto te worden aangebracht. Ans is nog bezig uit te zoeken of onder het jasje het beste een effen truitje, een over hemd van bloemetjesstof of een dun katoenen blouse kan worden gedragen. Om de pijpen van de bijbehorende strakke broeken passen volgens haar alleen maar laarzen. BIJ VOLGENDE PAKKEN wil zij de koele plasticstof opmaken met ouder wets geborduurde plaatjes. Om haar originele combinatie van verschillende stoffen en materialen tot in de laatste onderdelen af te werken, is zij bezig als verslering een soort halsbandje van leer, plastic of fluweel te maken. „Lang zaam maar zeker heb ik de nieuwe mogelijkheden van automaterialen ont dekt. Hoewel iedereen eerst zei dat ik bijvoorbeeld die sierstrippen nooit aan het bekledingsdoek zou krijgen, is me dat door gaatjes boren en het leggen van een zoom toch gelukt. Nu wil ik er verder mee gaan, vooral omdat ik steeds fantastisch nieuwe autospullen tegen kom. Ik weet dat er maar een klein publiek is dat wat ik doe mooi vindt. Hier zouden de langharige jongens, voor wie ik - pakken heb gemaakt, worden uitgelachen als ze het op straat gingen dragen. Wij zijn van plan naar de beste markt, Amsterdam, te gaan," vertelt Ans, die evenals haar man Bill Bode- wes, bezig ls af te studeren aan de Aca demie voor Kunst en Industrie. ZIJ KWAM ertoe mannenwerk te maken doordat zij opdracht kreeg met Ben Jolink alle kostuums voor het to neelstuk „O O" van Studio te ontwer pen. „Er is nog waanzinnig veel op dit gebied te brengen. Ik zie er meer in dan in damesmode. Het is toch ziekelijk dat deze hele eeuw al steeds hetzelfde model broek wordt gedragen, waarbij de mannen alleen als maatstaf aanhou den of ze erin kunnen en niet of de broek past. Zelf ben ik gek op korte, smalle broeken met strakke korte pijp jes", zegt Ans, die overigens niet alleen alle kleren voor haar man, maar ook voor haarzelf maakt. „Stelregel voor wat een man moet dragen, kan ik niet geven. Ik probeer van iets nieuws uit te gaan en dingen te maken". OVER HET eerste „autopak" heeft ze lang gedaan. Het tweede vergde een week, waarbij echter soms tot diep in de nacht werd doorgewerkt. „Wanneer ik deze pakken zou gaan verkopen, moeten ze tussen de vierhonderdvijftig en vijfhonderd gulden kosten", becijfert Ans, „want het is uitsluitend maatwerk volgens nieuwe ideeën en met duur materiaal". Een afgedankt vehikel is evenwel nog goed genoeg voor een maatpak.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19