E I i V HOOGOVENS IJMUIDEN L *U gelooft 't natuurlijk niet, het lijkt wel reclame. Maar het is waar gebeurd. Toen ik bij mijn zesde baas weg wilde, zei mijn vrouw: schrijf Hoogovens eens. Ik zei: wat moet ik bij die Hoogovens zoeken? Totdat die advertentie voor kraandrijver kwam, toen ben ik gaan praten. Nee, ze beloofden mij geen gouden bergen. Integendeel. Ik ging er eigenlijk wat op achteruit. Maar het is bij Hoogovens wel erg snel gegaan. Binnen vier jaar klom ik op van beginnend gieter tot baasWie had dat gedacht van een vent, die tien jaar suikerbakker is geweest? U?' Zo vertelt Simon Bakker, (nu 40, drie kinderen, heerlijk huis in Alkmaar, auto voor de deur) zijn levensverhaal. Een veelzeggend verhaal voor een ieder, die luisteren wil 'n Kauwgombal kan raar rollen 'Ik ben maar een gewone Amsterdamse jongen. Zevende leerjaar, meer niet Met de Marine mee, waarbij ik voor mijn nummer diende, heb ik zes bazen gehad totdat ik op mijn 36e bij Hoogovens kwam. Het begon bij een vemikkelinrichting m de Jordaan. Ik begon als hulpje, kreeg het vak aardig onder de knie. De tent ging failliet. Daar sta je dan, met 24 jaar, op straat. Wat doe je? Je pakt direct wat anders an. Ik begon van onderaf bij een suikerwerkfabriek. Kauwgomballen kleuren en zo. Maar ik kreeg minder In mijn loonzakje dan alle anderen. Ik had geen diploma's, zeiden ze. Toen heb ik ontslag genomen. Ik heb nog een week of wat ergens anders gewerkt en toen ben ik terechtgekomen bij een suikerraffinaderij, waar mijn broer een beste baan had. 't Was wel zwaar werk, met die suikerbroden. Ook ploegendienst Ik had het er wel naar de zin. Maar het ging slecht met de suiker. Ze moesten inkrimpen. Haast zeven jaar had Ik er gewerkt, ik was lang en breed getrouwd, had twee kinderen, ik was 32. En ik stond wéér op straat Later werd helaas de hele fabriek opgedoekt. Ook mijn broer moest een andere baan zoeken. Na tien jaar suiker ben ik in de metaal terecht gekomen. Ik werd hoorder. Klom op. Ik hardde staal. Wist alles af van elektrische ovens. Maar dat had ik schoorsteensloper),dus hij begreep wel dat ik eerst nog wat moest wennen. Hij liet mij drie dagen lang niets doen. Alleen maar kijken wat er werd gedaan. En hoe. De vierde dag mocht ik meedraaien in de gietploeg. Zes man en een reserve le gieter. En dan de le gieter zelf als directe baas. Acht negen maanden ("t was december denk ik) liep ik als gewoon gieter mee. Intussen volgde ik een speciale bedrijfscursus. Dat is bij Hoogovens best voor elkaar. En toen ging de reserve le gieter, een Drentenaar, weg. Ik moest direct invallen. Dat was dus mijn eerste promotie. Zes, zeven maanden heb ik als reserve le gieter met mijn maats gewerkt In die tijd heb ik heel wat tonnen staal verwerkt Opeens zeiden ze: we doen je in opleiding voor reserve-baas 't Was of ik het in Keulen hoorde donderen, toen ik het op het bedrijfsbureau hoorde. Ze zeiden: Bakker, we dachten zo dat we je maar in opleiding moesten doen voor reserve-baas. Ik was pas 15 maanden bij Hoogovens en Ik zat al in loonldasse 4. Reserve-baas is klasse 8. Niet mis! Op dat moment zaten vrouw en kinderen op de camping in Castricum. Grote feest vreugde. Het heeft me wel een kratje pils gekost Je liep in die opleiding eigenlijk stage. We waren met zeven man. Je draaide mee op allerlei afdelingen. Ik reed mee met de rangeerder van de treinen. Drie dagen lang heb ik opgetrokken met de man van de blok vormen. Daar leer je van. mijzelf geleerd. Ik was 'eerste man', zo noemde men dat daar. Mijn baas beloofde mij gouden bergen. Maar steeds kwam ik met hetzelfde loonzakje thuis. Maar dat nam ik niet Ik wilde weg Dat was, met de Marine mee, mijn zesde baas. Ea daar ben ik weer waar ik zoéven begon. U weet wd, toen mijn vrouw over Hoogovens ging praten. Na mijn sollicitatie op een advertentie voor kraandrijver kwam er gauw bericht Ik mocht in IJmuiden komen praten. Die personeelsman zei: van mij mag je kraandrijver worden. Maar als ik je raden mag, begin als gieter. Dat ligt meer in je lijn. Zoiets zie je meer gebeuren bij nieuwelingen. Ze komen dSSr terecht waar ze zich later het prettigste zullen voelen. Ik dus met op de kraan. Ik ging gieten. Maar u mag gerust wel weten dat ik er financieel niet beter pp werd. Maar ik had er wel vertrouwen m. Eerst moest ik de kat uit de boom kijken, Drie dagen lang. Ik begon m april '66 inde giethal tob de exystaal- fabriek. Ik moest mij melden bij de le gieter. Hij had, net als ik, lang in een ander vak gezeten (hij was 's Morgens vroeg op 't land, op 't strand We werken in ploegendienst en de mannen van onze blauwe ploeg (de verschillende ploegen worden door kleuren aangegeven) komen van overal uit Noord- Holland. Een voordeel van die ploegendienst is dat je vrij bent als anderen moeten werken. En dan het strand. Door de week is het er heerlijk rustig. Dan gaan we er naar toe met de auto. Ik zeg maar zo: op het strand kun je ook slapen. De kinderen speleD wel! Moeder Bakker beaamt het direct: 'Andere vaders komen om een uur of zes thuis. Dan eten en de kinderen naar bed. Daar is niet veel aan. Dat heb je niet met de ploegendienst. Hij gaat altijd met de bus, die stopt bier vlakbij. In een halfuurtje is hij op zijn werk. Ik heb nog niet meegemaakt dat de bus niet op tijd was. Je kunt er de klok op gelijkzetten. Dat is prettig. Ook met het eten. Tja, ik ben blij dat hij die stap gedaan heelt. Het huis hier, daar heeft Hoogovens voor gezorgd. Ik heb ook zijn afdeling gezien (ik was wat trots!). Deze zomer waren we 15 dagen naar Spanje, met het vliegtuig. Hoogovens huurde de appartementen. Het is geweldig goedkoop'. De bus van Hoogovens stopt ook bij u in de buurt Simon Bakker vertelde het al. Uit de kop van Noord-Holland komen veel mannen naar Hoogovens. Met de snelle bus van Hoogovens. Gieters en smelters» kraandrijvers en bedieningsmensen. Rangeerders en walsers. Allemaal mannen, die eens zeiden: 'Wat moet ik bij die Hoogovens zoeken Simon Bakker heeft de sprong (op zijn 36-ste) gewaagd. Na tien jaar suikerbakker te zijn geweest. En hoe staat het met u? U zoudt eens kunnen informeren naar üw mogelijkheden bij Hoogovens. Kansen genoeg: Vul dan onderstaande coupon in, dan wordt u uitgenodigd voor een vrijblijvend gesprek Cs avond» in uw woonplaats of omgeving). Adresseer als volgfc Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. Plak geen postzegel. Naam:. Voornaam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum:Gehuwd/ongehuwd. Dit is het ware levensverhaal van Simon Bakker, die-36jaar oud-zijn zesde baas opzegde en opnieuw begon. Bij Hoogovens.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 24