Nota openheid op komst IEDERE NEDERLANDER KRIJGT EEN NUMMER Onderdoor en bovenover Acht jaar voor moord Twee „kritische artsen" de zaal uitgezet Ook ƒ400 voor landarbeiders en schilders Elke week meldt zich een nieuwe politieke partij Leerkrachten in Rijnmond gebied niet vrij van dienst In augustus 8947 nieuwe huizen Kamervragen over leveranties aan Portugal Krakers moeten seminarie uit „Liever kamperen dan (onvrije) jeugdherberg" Congres Mijvoor Geneeskunst Al 44 zetten bij Kiesraad eerste stap voor Kamerverkiezingen 1971 Belgische tanker in storm vergaan: twee doden Waarom werd het Czaar Peterhuisje dichtgetimmerd? ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft besloten dat iedere Nederlander een registratienummer krijgt. Door dit nummer zullen alle persoonlijke gege vens via computers snel ter beschikking van de verschillende overheidsin stanties kunnen komen. Recordbezoek aan Artis ZO APART. Kënnemerlaan 38 IJmuiden telefoon: (02550)-1378l Openheid bij overheid Besmettelijke ziekten Geen 12000 Op last aartsbisdom IS Meerderheid bij enquete: Een slak te Sneek zat 's winters blauw van de verschrikkelijke kou over zijn huisje door te darren, omdat hij dit in een bizarre doch recreatierijke buurt als zomerhuisje had verhuurd. Trijntje Fop (Van onze correspondent) Drs. Voogd herinnert staatssecretaris aan toezegging Kiesdrempel A f splitsen Waarborgsom Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen Kamerlid vraagt: DEN HAAG. Minister Den Toom van Defensie is niet bereid aan leerkrach ten, die in een van de gemeenten van het Rijnmondgebied een functie in het onderwijs willen aanvaarden, vrijstelling van militaire dienst te verlenen. In zijn antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Schuring en Veer man zegt de bewindsman, dat hem niet is gebleken, dat bij alle onderwijsinstel lingen in dit gebied met uitzondering van Rotterdam de voorziening in vaca tures zodanige moeilijkheden oplevert, dat een dergelijke vrijstelling gerecht vaardigd is. Voor Rotterdam werd ten behoeve van het lager onderwijs onlangs wel een regeling voor vrijstellingen ge troffen. DORDRECHT. De Dordtse recht' bank heeft een 46-jarige hoofdopzichter uit Papendrecht en diens 60-jarige vriend en ondergeschikte uit Dordrecht, die te zamen de echtgenote van de eerste om het leven hebben gebracht, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie had zes jaar geëist. Het plan om de vrouw te vermoorden, was al lang van tevoren beraamd. De mannen hadden haar op 4 december 1969 per auto van het Dordtse station afge haald en op de Merwedebrug met een ijzeren staaf elf maal op het hoofd ge slagen. Ze hadden de zwaar gewonde vrouw vervolgings in de Merwede onder water gehouden tot zij dood was. DEN HAAG. In augustus is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 12.119 woningen begon nen en zijn 8947 woningen voltooid. In augustus 1969 waren deze aantallen 9789 en 8200. In de periode september 1969-augustus 1970 werden 127.168 woningen in aan bouw genomen en 118.225 woningen vol tooid. AMSTERDAM. De actie „Artis moet blijven" heeft er wellicht toe bij gedra gen, dat het aantal bezoekers aan de dierentuin in de maand september tot een recordhoogte is gestegen. Er zijn 50.000 mensen meer aan de poort geweest voor een toegangskaartje dan in dezelfde maand vorig jaar. In totaal werden 142.000 bezoekers geteld. ADVERTENTIE Wortelnoten PORSELEINKAST zeer exclusief 2300.- Dit deelde gisteravond premier De Jong mee na de wekelijkse ministerraadsver gadering. Het kabinet heeft met dit be sluit het advies gevolgd van de Commis sie-Westerhout, die enkele jaren geleden reeds voor dit nummeren had gepleit. Er worden maatregelen genomen om misbruik van deze gegevens door onbe voegden te voorkomen Premier De Jong verklaarde dat er tevens rekening mee ge houden is dat een oorlogstoestand zou kunnen ontstaan. Hij wilde uit veiligheids overwegingen echter niet zeggen welke maatregelen dan zullen worden genomen Met het oog op degenen die huiverig zijn voor een dergelijke nummerregistratie ze' de minister-president dat onderschat wordt hoe vaak men reeds ingeschreven staat, bijvoorbeeld bij de Burgerlijke Stand. Omdat voor computers het lezen van namen moeilijker is dan het lezen van nummers, is besloten tot deze nummering over te gaan. Uit de nummers zijn geen gegevens op te maken over desbetreffende persoon dan alleen door een computer. Dit is niet het geval met de registratienum mers voor militairen, waaruit de leeftiji op te maken is. Er wordt haast gemaakt met deze centrale registratie, omdat er steeds meer gemeenten overgaan tot ver werking van de gegevens van de Burger lijke Stand per computer en omdat in gro te agglomeraties de kans bestaat dat er verschillende computersystemen worden gebruikt. Alle persoonlijke gegevens, zoals leef tijd, geslacht, gezindte enz. worden cen traal bewaard. Opdat zij bij eventuele ca lamiteiten als bijvoorbeeld een brand niet verloren gaan wordt op een geheime plaats een duplicaat bewaard. Volgende week zal de regering een nota aan de Tweede Kamer zenden met haar opvattingen over openheid en openbaar heid van het bestuur. In grote trekken DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Wieringa (P.v.d.A.) heeft de minister van Defensie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de juistheid van een op merking in een open brief van het An- gola-Comité aan de Nederlandse rege ring inzake de levering van legervoertui gen aan Portugal. Deze opmerking luid de „Overtollige voorraden jeeps, landro vers en andere voertuigen van het Neder landse leger vinden hun weg naar Portu gal via een Belgische groothandel in dumpgoederen in Antwerpen". In de brief werd het adres van deze groothandel vermeld. Aan de ministers van Buitenlandse Za ken en van Economische Zaken heeft de heer Wierenga gevraagd of zij niet van mening zijn dat de vier Fokker Friend ships F 27, die zijn verkocht aan de luchtvaartmaatschappij Deta in Mozam bique en de vier aan de DTA in Angola geleverde toestellen mogelijk worden ge bruikt voor oorlogsdoeleinden in plaats van voor de burgerluchtvaart. Ook wil de heer Wierenga weten voor hoeveel nachtkijkers, te leveren door de optische industrie „De Oude Delft" aan Portugal vergunning werden verleend. Voorts heeft hij minister Luns gewezen op berichten welke Franse, Engelse, Ita liaanse en Belgische fabrieken betrokken zouden zijn bij de levering van 12 heli kopters aan Portugal. sluit het kabinet zich aan bij het rapport- Biesheuvel, dat op vele punten openheid van de overheid gewenst acht. Er komt een wetsontwerp waarbij aan de openheid een wettelijke basis zal worden gegeven. De gevolgen daarvan kunnen vrij groot zijn voor de verschillende depar tementen, onder meer dat er meer ambte naren nodig zullen zijn, dat de voorlich tingsdiensten worden uitgebreid en dat bijvoorbeeld leeszalen zullen moeten wor den ingericht voor het inzien van over heidsdocumentatie. De ministerraad heeft gisteren besloten tot uitbreiding van de Besmettelijke Ziek- tenwet. Infectieziekten waarop de wet thans niet van toepassing is, zullen onder de wet kunnen worden gebracht. Dit zal ook gelden voor ziektebeelden van onbe kende of onzekere ziekte-oorzaken met eer, epidemisch karakter. Ook tuberculo se en geslachtsziekten zullen onder de wet vallen. Premier De Jong heeft ontkend dat de regering van plan is 12000 Antillianen naar ons land te halen als gastarbeiders. Hij vermoedde dat het Kamerlid Harmsen, die hierover vragen heeft gesteld, zijn ge gevens had gekregen uit een verslag van „een of andere commissie" waarin ge sproken is over het aantrekken van per sonen uit de Nederlandse Antillen „waar 12000 man werkeloos zijn". UTRECHT. Het aartsbisdom in Utrecht heeft de krakers van het semina rie Rijsenburg in Driebergen gesommeerd binnen enkele dagen het gebouw te ver laten. Wordt aan de eis van het bisdom niet voldaan dan volgt uitzetting door de politie. De krakers, die reeds enkele weken een deel van het enorme gebouw, dat in een tuin van 30 hectare is gelegen, bezet houden, zijn studenten van de sociale academie De Horst in Driebergen. Zij hebben besloten het ultimatum van het aartsbisdom te aanvaarden als er een de finitieve bestemming voor het gebouw en het terrein is gevonden en wanneer er een sociaal aanvaardbare oplossing wordt aangeboden voor de in het gebouw on dergebrachte woningzoekende gezinnen en studenten. Als het aartsbisdom daar aan niet wil voldoen dan zullen de kra kers het op een confrontatie met de poli tie laten aankomen. Zij zullen zich niet verzetten. Hun doel is een proces-verbaal en een behandeling van hun zaak voor de rechter. Van het grote verkeersknooppunt Kleinpolderplein in de route Rotter- dam-Antwerpen is enkele dagen ge leden de onderdoorgang naar Vlaar- dingen voor het verkeer opengesteld. Over enkele dagen komen ook de zo genoemde „Fly Overs", de ongelijk vloerse banen boven het verkeers punt gereed. DEN HAAG. Liever kamperen dan overnachten in een jeugdherberg. Dit is naar voren gekomen uit een vorig jaar door de Vrije Universiteit ingesteld on derzoek onder jongeren in opdracht van de Stichting Nederlandse Jeugdherberg centrale, die sinds donderdag is gefuseerd met haar r.k. zusterorganisatie. De ondervraagde jongelui zouden zich in de vakantie in de eerste plaats wil len richten op contact met de andere sexe en het zoeken van avontuur en spanning. Belangstelling voor natuur en cultuur komt op de -tweede plaats. Tijdens een persconferentie haakte de voorzitter van de stichting, drs. A. Oost- indie, in op de genoemde vrijheid. Het vrijheids vraagstuk is een groot probleem De gewenste vrijheid kan vaak niet ver wezenlijkt worden van wege de daaraan verbonden kosten, dus niet uit het oog punt van een soort paternalisme. Het be leid zal mede door dit rapport worden bepaald, verklaarde hij verder, erop wij zend dat er in ons land vorig jaar bijna 650.000 overnachtingen in jeugdherbergen zijn genoteerd. DEN HAAG. Twee „kritische artsen" van de Bond van Wetenschappe lijke Arbeiders, de Amsterdamse sociaal-psycholoog drs. P. Cohen en de Rotterdamse internist en biochemicus-W. Iemhoff zijn gistermiddag tijdens het congres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst in Den Haag de zaal uitgezet. de wijze waarop een bijdrage kan wor den geleverd aan de oplossing van vraag stukken als milieubeheersing en welzijns bevordering. Ook zal de maatschappij medeverantwoordelijkheid moeten aan vaarden voor het onderwijs in de ge neeskunde. UTRECHT Gisteren is overeenstem ming bereikt over een extra uitkering van f 400,voor de ruim 30.000 schilders in ons land. De regeling is analoog aan die voor de overige werknemers in de bouw nijverheid. Bij de akker- en weidebouw en de vee houderij wordt geadviseerd aan vaste ar beiders van 23 jaar en ouder op 16 oktober en 1 december telkens 200 te betalen, en voor losse arbeiders een nadere regeling te treffen. De heer Iemhoff trachtte aan het begin van de middagzitting te komen tot een discussie. De voorzitter verklaarde dat hi; buiten de orde was, waarna een aantal artsen uit de zaal, behorende tot de orde dienst van het congres, hem de zaal uit zette. Datzelfde overkwam drs. P. Cohen De groep van „kritische artsen" heeft bezwaren tegen de traditionele opzet van het ledencongres van de maatschappij Op het congres kunnen slechts schrifte lijke vragen worden ingediend. Voor een werkelijke discussie is er volgens de „kri tische artsen" geen gelegenheid. De „kritische artsen" en een soortgelij ke groepering, de werkgroep „Arts en maatschappij" hebben tegen de uitzetting scherp geprotesteerd. Zij verklaarden: ,Nu leden van -de maatschappij zich te buiten gaan aan fysieke geweldpleging zonder dat de congresleiding zich daarte gen keert heeft de maatschappij haar werkelijke gezicht laten zien." Het congres werd voortgezet met een betoog van prof. dr. N. Speijer, die meent dat de tegenwoordige situatie op het ge bied van de geestelijke volksgezondheid met zijn zelfmoordpogingen, zijn agres sie-uitingen, zijn verslaving aan verdo vende middelen en zijn rebellie, groten deels voortkomende uit eenzaamheid en angst, niet spoedig zal veranderen. Er moet volgens hem zelfs op een toeneming van deze verschijnselen worden gerekend. Dr. L. van der Drift, voorzitter van de maatschappij, zei tenslotte dat de artsen organisatie zich moet gaan bezinnen over DEN HAAG. Het socialistisch Ka merlid drs. J. J. Voogd heeft staatsse cretaris Van de Poel (CRM) gevraagd, of de regering al een principebeslissing heeft genomen over de uitvoering van een door hem ingediende motie betref fende de pensioenregeling voor vervolg den uit de Tweede Wereldoorlog. In zijn vraag verwijst de heer Voogd naar de toezegging van de staatssecretaris, dat de regering de principebeslissing voor 1 januari a.s. zou nemen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Gemiddeld één keer per week komt bjj de Kiesraad in Den Haag een verzoek binnen van een groep Neder landers om als politieke partij te worden geregistreerd. Dit jaar zijn slechts zeven van deze groepen voorlopig ingeschreven. Dat betekent dat momenteel 44 partijen de eerste stap hebben gezet voor deel neming aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 28 april. Hoewel van de wekelijkse kandidaten er in de komende maanden nog bij zullen komen is met geen mogelijkheid te voorspellen. „Naarmate de datum van de verkiezingen nadert neemt de belangstelling toe", zegt mr. dr. W. K. J. J. van Opimen Kloeke, die op 1 oktober 25 jaar bij de Kiesraad in dienst was, waarvan 20 jaar als secretaris. Als de naam van een politieke partij voorkomt op de lijst van de Kiesraad be tekent dat alleen dat de naam en een even tuele afkorting zijn geregistreerd en niet meer door anderen mag worden gebruikt. Het geeft nog geen recht aan de verkie zingen deel te nemen. Toch is het voor nieuwe partijen nuttig een naam te laten noteren, omdat zij an ders naamloos de verkiezingen zouden moeten ingaan en ook het risico lopen dat hun naam door anderen wordt gebruikt. De uiterste datum voor registratie voor de komende Kamerverkiezingen is 2 februari 1971. De Kieswet schrijft namelijk voor dat dit uiterlijk zes weken voor de kandidaat stelling dient te geschieden. Deze kandi daatstelling heeft voor de Tweede Kamer plaats op 16 maart. Volgend jaar zal ook de Eerste Kamer geheel worden vernieuwd. Dit is nodig door een vrij groot aantal grondwetswijzi gingen, die ons parlement nog dit jaar en het volgend jaar zal behandelen. Bij grondwetswijzigingen is het nodig dat het besluit tweemaal wordt genomen, eerst door de oude Kamers en vervolgens, na verkiezingen, door de nieuwgekozen Ka mers. Vroeger ontbond men de Kamers steeds na het aanvaarden van plannen voor grondwetswijzigingen, thans laat men dit samenvallen met normale verkiezingen. Er wordt momenteel veel gediscussieerd over veranderingen in ons kiesstelsel. Na het afschaffen van de opkomstplicht wordt over verdere verlaging van de kiesgerech tigde leeftijd en zelfs over het instellen van districten in plaats van het systeem van evenredige vertegenwoordiging ge praat. Ook bestaan er plannen om een kiesdrempel in te voeren. Thans is het zo dat elke partij die één-honderdvijftigste deel van de stemmen haalt (dat zijn bij de volgende verkiezingen zo'n 34.000 stem men) één zetel krijgt. Er wordt nu over gedacht een partij slechts dan tot de Twee de Kamer toe te laten als zij meer dan één zetel haalt, bijvoorbeeld drie. Het ontwerp- verkiezingsprogramma van de KVP sugge reert zelfs vijf zetels als kiesdrempel. Er zijn echter bezwaren tegen het instel len van een kiesdrempel omdat men dan niet meer van een evenredige vertegen woordiging kan spreken. Ook het probleem van de vele partijen wordt er niet geheel mee opgelost. Als bij de verkiezingen in 1967 een kiesdrempel van drie zou hebben bestaan, zou alleen de heer Jongeling van het GPV niet in de Kamer zijn gekomen. We zouden dan nu veertien in plaats van vijftien fracties hebben. Had de kiesdrem pel bij vijf gelegen, dan zou ook de toe gang aan de SGP en de PSP zijn ontzegd. Ook dan dus nog twaalf fracties. Het afsplitsen van groepen van bestaan de partijen wordt door een kiesdrempel niet voorkomen. Van de vijftien fracties die de Tweede Kamer nu telt zijn er vier door een dergelijke splitsing ontstaan, na melijk de groep-Aarden (PPR), de groep- Goedhart (DS'70), de groep-Harmsen (Bin ding Rechts) en mr. Kronenburg. De Kamerleden worden volgens ons kiesstelsel nog steeds persoonlijk gekozen. Zou men door het instellen van een kiesdrempel het aantal fracties kleiner willen houden, dan zou men ook een regeling moeten treffen waardoor zich van een fractie afsplitsende Kamerleden hun zetels ter beschikking zouden moeten stellen. Het aantal Kamerfracties is nog nooit zo groot geweest als op dit moment. In 1933 telde de Tweede Kamer 14 fracties, die toen alle rechtstreeks gekozen waren. Dat was toen des te opmerkelijker omdat er toen nog slechts honderd zetels in de Tweede Kamer te verdelen waren. Van die veertien waren er toen vijf eenmans fracties. Nu zijn dat er twee van de vijf tien. Wie aan de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer wil deelnemen, moet zich vóór 2 februari laten registreren bij de Kiesraad, een partijprogramma overleg gen, blijk geven van een vorm van organi satie en als groep optreden. De Kiesraad beschouwt drie personen reeds als een groep. Vóór 16 maart moet men dan zijn lijst met kandidaten inleveren, maar te vens voor elke kieskring een waarborgsom van duizend gulden hebben gestort. Wie enige kans op succes wil hebben moet in alle achttien kieskringen deelnemen. Dat betekent dus achttienduizend gulden. Wie minder dan driekwart van de kiesdeler haalt bij de verkiezingen (ongeveer 25.000 stemmen) is dat geld kwijt en een illusie armer. Het is onwaarschijnlijk dat de vieren veertig nu geregistreerde partijen dat ri sico zullen nemen. Van de zittende par tijen in de Tweede Kamer is het wel zeker, hoewel men zich, wat mr. Kronenburg be treft, mag afvragen of de CDU, die sinds 30 november 1964 staat ingeschreven en waartoe de heer Kronenburg zich thans rekent, nog zal meedoen. Van zes partijen staat wel vast dat zij zullen afvallen. Dat zijn de door de inmiddels overleden Haag se jurist mr. P. Koot opgerichte Partij voor Volkswil en Referendum, de Partij voor Ongehuwden, de Referendumpartij voor Arbeiders, de Referendumpartij voor de Middenstand, Referendum Legalisatie Hazardspelen en Referendumpartij Agra rische Sector. Hoeveel er van de thans twintig genoteerde partijen zullen over blijven is nog een groot vraagteken. ADVERTENTIE is 25,per m3 te duur? Beslist! ZELFBOUW bespaart u 2300,—U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 CADZAND. Een reddingsactie met schepen en helikopters heeft niet kunnen voorkomen dat een scheepsramp voor de kust van Cadzand vrijdagmiddag twee mensenlevens heeft gekost. Een van de slachtoffers is een baby van negen maan den. De tweede is een 60-jarige loods uit Antwerpen. Zij waren aan boord van de Belgische binnenvaarttanker René VII van 280 ton, die in een zware noordwesterstorm met windkracht negen voor de kust van Cad zand verging. Aan boord bevonden zich zes mensen, onder wie twee vrouwen. Vier van hen wisten met zwemvesten het strand te bereiken. Ze zijn met een heli kopter van de Belgische zeemacht naar de Minnewaterkliniek in Brugge ge bracht. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Dankert (P.v.d.A.) heeft minister Klompé gevraagd te bevorderen dat het Czaar Peterhuisje in Zaandam spoedig weer voor het publiek wordt opengesteld. Hij informeert ook waarom en door wie heit huisje op 30 september werd gesloten er dichtgetimmerd. De heer Dankert heeft critiek op het feit, dat het ministerie niet vertegen woordigd was bij het afscheid van de 78-jarige beheerder van het huisje, de heer W. J. Schol Hij dringt er op aan, deze „nalatigheid" ten aanzien van de beheerder, die 52 jaren in dienst is ge weest, alsnog te corrigeren Ook vraagt hij of naar een opvolger van de heer Schol is gezocht en of aan eventuele kan didaten betere arbeidsvoorwaarden zijn geboden dan de 150 per maand bruto, die de heer Schol ontving Tenslotta dringt hij aan op een overeenkomst met de gemeente Zaandam over het beheer van het huisje.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2