GEVLERK EN GEWAFFELGEJOEL EN GEWOELGEDOBBER EN GEDOMPEL fijne dingen voor geen geld Nederlandse kunstvorm zoekt internationale markt WILLIAM KUIK: LITHO-VOUWPLAAT ARNE ZUIDHOEK: ËEKKE KIJKDOOS WOUT MATERS: PLASTICRELIEF Harrièt Laurey: 11 Krllr PEHKAjTuL hy met dit aPParaat? Als hy dat z0" MAANDAG 5 OKTOBER 1970 mamm ;smnnrni/*nT ir aan en uit kniPPeren- Wat »bedoelt" êiw TEMIDDEN VAN het kraan vogelpark is een vierkant met eene sierlijke fontein in 't midden dat der flamingo's ten verblijve strekt. ffifflE S#H IXU 1/flM MIIMQTPR ster is een kastje, een simpel houten Unll Vnll lYlUllw I Lil geval met twee lichtpuntjes, die maar kon zeggen, had hij het niet BEELDHOUWER Jan van Mun- hoeven te maken. ster. Vijf jaar geleden kwam hij als jeugdig kunstenaar in Gorkum in het nieuws door een heftig conflict met zijn burgervader, mr. Ridder van Rappard. In een drukwerk van het Centraal Museum in Utrecht, dat het kastje van Van Munster heeft uitgeroepen tot kunstwerk van de maand, kan men lezen: „Aan-uit knipperend Hij verliet de stad van zijn ge- suggereert druppels, of iets boorte, vond in Rotterdam behoor- dgt met een hart te maken lijke woonruimte en een atelier en heeft>. sindsdien heeft hij een vrij storm achtige ontwikkeling doorgemaakt. Misschien heeft de maker daar in- Van de stenen vruchtbaarheidssym- derdaad wel aan gedacht. Misschien bolen uit zijn Gorkumse tijd evo- heeft hij ook wel aan iets heel an- lueerde hij naar de science-fiction, ders gedacht. Het komt er maar op Hij verruilde steen voor plastic en aan waar u aan denkt, als het kastje andere materialen en bouwt nu ma- straks jn uw kamer staat. Vijfhon- chines en apparaten van koele, maar der(J van die kastjes heeft Jan van obsederende structuur. Munster gemaakt. Ze kosten f 12.50 De mucheapel van Jan van Mun- per stuk. de pers staan en dan moet het alle maal nog meelopen ook. Al eerder heeft hij het op de jaar lijkse kunstmarkt geprobeerd met grafiek voor schappelijke prijs. Hij produceerde een grote egel, en daar WILLIAM D. KUIK woont in een zijn later nog wel mensen op terug prachtig oud pandje aan de Zuilen- geweest: „Hebt u er nog een?" Maar straat in Utrecht, een huis vol gan- ze waren op, hij had er niet meer getjes en trappetjes en tussenka- dan vijftien verkocht en geen gro- mertjes en overal staan persen. We tere oplaag gedrukt, zijn niet verbaasd te vernemen dat „Grafiek is een sociaal verschijn- bier het hoofdkwartier gevestigd zegt hij een tikje docerend, „als gaat worden van het roemruchte er gen0eg mensen belangstelling grafische gezelschap „De Luis". v00r hebben, komt de prijs vanzelf Bedachtzaam trekkend aan een lager te liggen. Er is een Samenhang pijp met metalen steel vertelt hij, met de posterbeweging, daardoor is dat zijn bijdrage aan de mucheapels de grafiek ook wat meer los geko- een litho wordt op vrij groot for- men. Als je je oplaag maar boven maat, 42 bij 53. Er komt van alles de zeventig exemplaren kunt krij- op: mensen, vruchten, insekten. gen, kun je een prent al gauw leve- ren voor f 40 tot 50. In de vorige „Je kunt hem natuurlijk zo op- hangen, maar je kunt hem ook vou- eeuw bestond het al' nu komt het wen, er komt een handleiding bij. een beet'e terug' Op een bepaalde manier gevouwen Een jaar of tien merkte je nog past hij in een doos met een plas- wel een zeker wantrouwen bij de tic raam en dan is het net een kast- mensen. Men geloofde er niet hele- je met insekten achter glas. Het maal in. Ze dachten: er is zeker wat krijgt dieptewerking. Het leuke is mee! dus, de mensen kunnen hun eigen William D. Kuik wil in dat atelier prent maken". deze winter open huis houden. Wie Van deze litho gaat William D. belangstelling heeft voor dat werk Kuik er 500 drukken. Een heel kar- met die persen, moet maar komen wei, dat wordt zeker dertig uur aan kijken. „MUCHEAPEL? dat is een leuke opdracht die helemaal in mijn straatje past. 't Moest gek worden, een sprookje voor veel mensen. En ik voel me al lang geen kunstenaar, ik wil tekenen voor de massa. In die richting werk ik al een hele tijd" Arne Zuidhoek voelt zich kiplek ker in het mucheapel-project. Het „benauwde" expositie-idee heeft hij lang geleden achter zich gelaten. „Met exposities bereik je alleen een seletcieve groep. Met de goedkope mucheapels kan ik een grote groep veel plezier doen. Daarom werk ik ook graag voor kranten. Een strip of een tekening van Vader Wapper, daar amuseer je een publiek mee" Zijn mucheapel bestaat uit een schoenendoos, die je van binnen en buiten kunt beplakken met teke ningen uit een bouwplaat. „,Van buiten wordt het een huisje met bij behoren en van binnen een para dijselijk sprookjeslandschap waarin o.m. Vader Wapper dat ben ikzelf met allerlei sprokjesfiguren aan zijn voeten. Een landschap binnen, dat is de omgekeerde wereld". Arne voelt zich van top tot teen Vader Wapper. „Ik wil van m'n eigen naam af. Ik ben geen kunste naar meer". Momenteel werkt hij aan een serie sprookjes. Eerst schrijven en dan illustreren. Het boek wordt deze winter voltooid in een oase in Algerije waar Arne ook vorig jaar de eenzaamheid en con centratie zocht. vader Wapper zit in de mucheapel met zijn voeten op een stoof, terwijl Arne in de tropi sche woestijnhitte bouwt aan zijn oer-Hollandse sprookjeswereld. boekje is een pleidooi voor het behoud van Artis. Om uit de „Geschiedenis der Plantaadje" te citeren: „Wat zorg straalt niet door iti de poging om. aan elk dier eene leefwijze te verschaffen, zoo veel mogelijk in harmonie met zijn' natuurlijken aard. Hier gespring en gehuppel, daar ge plas en geklater, ginds gefluit en ge zang, wat verder gevlerk en gewaffel, gebuitel en gedartel, gedobber en ge- dompel, gejoel en gewoel!" Zoiets te moeten missen? Nooit! („Zoo was Artis zo is Artis" door 1. G. Nieuwendijk, uitgeverij J. H. de Bussy NV Amsterdam). VOOR DE UTRECHTER Wout Maters betekent de mucheapel „een fijn stuk democratisering". Het heeft hem altijd dwarsgezeten dat de dure plastieken alleen terecht kwamen bi; de mensen, die meer dan 1000 op tafel kunnen leggen: „Bij een gemeenteopdracht blijft zo'n plastiek tenminste in de open baarheid. Maar een particulier stopt 'm bij wijze van spreken in zijn portemonnee". Wout Maters gaat door met de mucheapel. Hij werkt al aan een tweede „die wordt volkomen an ders" en is tegelijkertijd bezig met een multipel, de wat duurdere tegenhanger van de mucheapel. Die multipel wordt een „volwas sen plastiek", vermoedelijk in een oplage van 10-15 stuks. „Zo kun je de prijs drukken tot ca. 500 gulden, terwijl je anders altijd boven de 1000 zit. De mucheapel is natuur lijk dé oplossing voor de kleine beurs. De mensen kunnen zo een goed ontwerp in huis krijgen voor anders te liggen bij een grote op lage? „De artistieke vormgeving wordt niet beperkt door de oplage. Je moet een serieus kunstwerk maken, on geacht de oplage. Alleen het mate riaal stelt natuurlijk bepaalde eisen. Eerst een houten mal maken, dan een ijzeren afgietsel en dan de plas tic platen in vacuüm trekken. Een fascinerend procédé. Die plastics heb ik nu pas eigenlijk goed ont dekt. Fijne oppervlaktestructuren en mooie kleuren". Wout Maters gaat voorlopig wel door met mucheapels en multipels, maar wil zich niet binden. „Ik krijg er vast wel een keer genoeg van. Net zo goed als ik niet eeuwig door zal gaan met de bolstructuren, die nu mijn vormgeving overheersen". Overigens blijft Wout Maters ge woon unica maken. Hij heeft mo menteel twee opdrachten lopen: een vier meter hoge bronsplastiek voor het nieuwe stadhuis van Tilburg en een combinatie van zit- en brons plastiek voor een gemeentegazon in Hoofddorp. (Van onze correspondent) ESTERKT DOOR HET SUCCES van de „Mucheapels" tij- dens de Utrechtse Motion Week wil organisator Jan Juf fermans dit project op internationale basis voortzetten. Hij denkt jaarlijks twintig van deze goedkope kunstvoorwerpen in serie- produktie op de markt te kunnen brengen. Zo spoedig mogelijk wil hij een N.V. Mucheapel oprichten, waarvan hij zelf directeur wordt. Bij het departement van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk heeft hij een verzoek ingediend voor een renteloos voorschot van 100.000 als werk kapitaal. Dit verzoek wordt dezer dagen door de Raad voor de Kunst behandeld. VOLGENDE MAAND vertrekt Juffermans naar New York om daar contacten te leggen met Amerikaanse popkunstenaars als Andy Warhol en Claes Oldenburg. Als afzetgebieden denkt hij Aldus het bijschrift bij onderstaand plaatje uit 1857, toen de dierentuin Natura Artis Magistra nog geen 20 jaar was. Het plaatje is opgenomen in een kostelijk boekje Zoo was Artis - Zo is Artis van J. Nieuwendijk, dat deze week is verschenen. Het staat vol der gelijke oude en nieuwere prentjes, die voorzien zijn van alle anecdotes, die een unieke instelling als Artis maar kan opleveren. NEEM HET bezoek van de Sjah van Perzië in juni 1889. Een verslaggever beschrijft hem: „Dat is zeker dat hij in aardige kinderkopjes veel behagen schiep Ook bevallige jongedames- toiletten en draagsters daarvan bleven WWSJWWWWWWWWWWVWWVWWVWWWV»» IN HET INTERVIEW, dat wij vorige week in Erbij publiceerden met de schrijfster Harriet Laurey, komt een passage voor die misverstanden kan wekken. Mevrouw Laurey schrijft ons: „Het betreft de regels over de dich ters, die mijn voorkeur hebben, en over de verandering in waardering van bepaalde gedichten, die in de loop van de jaren plaats heeft. Aafjes en Buning noemde ik als voorbeelden van dich ters, die ik nu anders lees dan vroeger; anders in die zin, dat veel gedichten niet meer dezelfde bewogenheid teweeg brengen. Maar voor de poëzie van Achterberg geldt dat zeker niet. voor die van Vasalis en Van der Molen bijna niet." niet door hem onopgemerkt. Hij nam een der meisjes het hoedje van het hoofd om te kijken hoe zo'n ding in elkaar zat". En de gebaarde oppasser Piet Laan, die een heel eigen methode van ratten vangen had ontwikkeld: „met een hulp je ging hij op zijn vrije dag naar de fazanterie, stuurde zijn assistent met een stok het nachthok in, terwijl hij zelf met zijn gezicht voor de ingang ging zitten Het hulpje begon met groot enthousiasme in het stro te rom melen. Daar hadden de ratten niet van terug. Zij snelden door het hok en ver dwenen in de baard van Piet Laan. Hij greep ze uiteraard meteen bij de staart en had weer een stuiver verdiend". DAN ZWIJGEN we nog maar over het wel en wee van al de dieren die Artis bevolkten: de eerste nijlpaarden, de giraffen (eene rariteit), de apen, de rendieren (die destijds in leven bleven, omdat de duinen nog het juiste mos leverden als voedsel), Opa de steriet (een vis) die 70 jaar oud werd, de pin- guins, de kolibri's, en derzelver direc teuren, inspecteuren en oppassers. Het een paar centen. En als het je na een tijdje verveelt, dan kun je het weggooien wat is tenslotte 12.50 of als verf bakje gebruiken. De tx] M*r c jj. j. c oj i» ,#r voorlopig aan Nederland, Duitsland, Amerika en Zweden. In december denkt hij een bezoek te brengen aan Stockholm. „De tijd is rijp om de verkoop van kunst op een harde, com merciële basis te plaatsen", aldus Juffermans. Sinds deze week zullen de vier Utrechtse mucheapels ook elders in Nederland verkrijgbaar zijn. ONS LAND KREEG onlangs de primeur van een nieuw kunst vorm. De naam is „Mucheapel", daar zit iets in van „much" en „cheap": kunstvoorwerpen voor een bijzonder schappelijke prijs. Op de tentoonstelling in Utrecht zijn ze aangeboden voor 5 tot 12.50 per stuk. Komen je artistieke maatstaven achterkant is ook als etensbord bruikbaar".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11