Ajax stomverbaasd over oranje-selectie Velsenaren „spioneerden" bij Haarlem-Volendam BEWEEGLIJK TELSTAR VERRAST HAARLEM Flinkevleugel (DWS' beste speler) verloor duel van Moulijn Joop Brand laadde schuld van echec op schouders van onervaren Kamminga ALLE NEGEN Ere-divisie in cijfers 13 fa Uitblinker fa Gemak MAANDAG 5 OKTOBER 1970 Onuitvoerbare taak Maagkrampen T F (Van onze sportredactie) VELSEN De in totaal negen doel punten bij TelstarHaarlem kwamen als volgt tot stand: 12e min. Voorzet van Bond naar An- dré, die hoog boven Haarlem-verdedi ger Stroet uittoornend inkopt: 1-0. 58e min. Doelman Van der Meeren grijpt mis. Van Nee kan rustig mikken: 1-1. 62e min. Pass van De Vries naar de scherp opgestelde Stanic. De Joegoslaaf kopt langs Poldervaart: 2-1. 64e min. Afstandsschot van Stanic. Poldervaart laat de bal glippen: 3-1. 66e min. Eén-tweecombinatie van Van Egmond met Fens. Eerstgenoemde spe ler wipt de bal over de uitgelopen Poldervaart: 4-1. 76e min. Voorzet van Van Nee naar vrijstaande Hoeben: 4-2. 80e min. André schiet via de voet van Bond in: 5-2. 88e min. Van Nee maakt gebruik van dekkingsfout: 5-3. 89e min. André bepaalt de eindstand na een solo op 6-3. Opnieuw een moeilijk ogenblikf voor Haarlem-doelman Poldervaart. Stanic trapt mis, de bal zal André niet bereiken. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG Bondscoach Fah- dronc heeft bij zijn eerste optreden naar buiten voor verrassingen ge zorgd bij zijn selectie voor het Neder lands elftal, dat tegen Joegoslavië gaat spelen. Zo is er maar één speler van landskampioen Ajax (Nico Ren ders) uitverkoren voor de keuze- groep. By de acht Feijenoorders zijn twee vraagtekens. Want waarom koos Fahdronc Henk Wery, die in Roe menië al last van een blessure had en er tegen DWS uit moest? En waarom staat ook Dick Schneider by de uit verkorenen? Schneider, die Fahdronc goed kent van zijn Go Ahead-periode, can men bepaald geen vaste eerste elftalspeler van Feijenoord noemen. Schneider maakte geen overtuigende indruk tegen DWS. Bovendien heeft Schneider natuurlijk gebrek aan wed strijdritme, nu hy meer op de bank gezeten heeft dan op het veld gestaan. (Van onze sportredactie) VELSEN Acht man sterk, zeven spelers en trainer Jan Rab, was Tel star vorige week naar Haarlem ge trokken om daar de wedstryd tussen de ploeg van Bill Thompson en Volen- dam te zien. Acht mamhadden duide lijk kunnen constateren waarom de Haarlemmers met 01 ten onder gingen. Men trok conclusies uit de schat aan gegevens en paste de trai ningen aan de volgende tegenstander aan. Jan Rab: „We hebben in de wed strijd tegen Volendam gezien hoe ge makkelijk de centrale verdedigers van Haarlem met dieptepasses gepas seerd konden worden. Daar hebben Haarlem-verdediger Koopman weet de aanstormende Fens nog net op tijd te keren. André juicht te vroeg. wy onze tactiek op afgestemd. Er moest aangevallen worden, daarom begon Telstar met drie man in de spits". Mentale training was voor de Velsena ren niet nodig. Zii herinnerden zich nog maar al te goed de thuiswedstrijd van vo rig jaar, waarin Haarlem het team van Jan Rab overrompelde om via een voor sprong van 0-3 met 2-3 te winnen. Fred André, gisteren voor de tweede maal in de spits, stelde na afloop vast: „Wij wa ren bereid om tegen Haarlem alles te ge ven. De gedachte aan die match van vo rig jaar maakte veel spelers nog wit heet". Het enthousiasme, gekoppeld aan de op „spionagegegevens" gebaseerde tac tiek, bleek voldoende om een ijzersterk Telstar binnen de lijnen te brengen. Een Telstar dat slechts een te verwaarlozen aantal minuten werkelijk in moeilijkheden kwam, maar in de resterende tijd de zwakheden vam Haarlem ongenadig uit buitte. En zwakke plekken waren er in de Haarlemse equipe voldoende. Hoewel het hele elftal, misschien met uitzondering van Van Nee en Burgers, in de malaise deelde, viel toch de erg zwakke rol van het Haarlemse verdedigingsblok in het bijzonder op. De anders zo betrouwbare „laatste vier", leken gisteren alle lessen vergeten te zijn, wat vooral in het laat ste half uur aanleiding gaf tot een vrijwel ongelimiteerde schietpartij van de Velser aanvallers. Bill Thompson, die gisteren voor de eerste maal enige vorm van emo tie toonde, zei na floop: „Haarlem speel de vandaag met negen man in de ver dediging. desondanks vielen er zes doel punten. Dat zegt toch wel voldoende over onze kracht. Na deze wedstrijd vraag ik me zelfs af of de terugkeer van Ger- rit Peijs en Piet Paternotte een oplossing voor dit probleem zal zijn" Voor de debuterende Ruud Stroet, in de centrale verdediging naast Günter de Haan, bevatte de Haarlemse chaos nog één „positief" punt: zijn zwakke rol viel temidden van teleurstellende collega's na melijk nauwelijks op. Piet Hoeben, tegen Telstar opnieuw op zijn oude plaats in de pits zei daar later over: „Het is De Haan en Stroet niet kwalijk te nemen. Twee weken geleden speelde De Haan met mij in de verdediging, vorige week kreeg hij Joop Burgers naast zich en vandaag moest hij weer met Ruud Stroet samenwerken. Als Stroet dan een fout maakt en er valt al na twaalf minuten een doelpunt, dan kun je dat die jongens toch niet kwalijk nemen" Op het moment dat Fred André uit een voorzet van Bond voor de eerste goal zorgde, had men in feite al een zeer be langrijk deel van de wedstrijd achter de rug. In die eerste minuten hadden de Vel senaren Haarlem ondubbelzinnig laten blijken dat zij weinig voelden voor een tweede nederlaag op eigen veld Geen man stond langer dan strikt noodzakelijk was op een plaats, er werd voortdurend vrijgelopen, met als treffend voorbeeld Thijs Wijngaarde, de linksachter die ais het nodig was meer malen op de rechter vleugel in actie kwam. Haarlem-trainer Thomson: „Boven dien werd al vlug duidelijk wie er in de persoonlijke duels het grootste overwicht hadden. Als een van onze spelers een duel aanging dan hoefde ik me op den duur niet meer af te vragen wie het winnen zou". Telstar slaagde er volkomen in om het risico dat de ruimtedekking van Haar lem met zich mee bracht, uit te buiten Tussen de vele doelrijpe kansen die de Velsenaren in de eerste helft schiepen, vielen vooral de schoten van uitblinker Kees de Vries op. In de 28e minuut moes ten zowel Wentink als Koopman op de 4 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Vorige week was Kamminga tot volle tevredenheid van trainer Joop Brand ingevallen. Deze act en de zonder uitzondering goede rapporten over de halfspeler hadden de DWS-oefenmeester doen besluiten Kamminga ook in de wedstryd tegen Feijenoord te laten optreden. Kam minga kreeg een sleutelrol toebe deeld. Uitgerekend hij, de meest on ervarene van het DWS-team, kreeg de opdracht de „spielmacher" van wereldkampioen Feijenoord Willem van Hanegem uit te schakelen. Dat Kamminga zijn taak niet wist te volbrengen is niet verwonderlijk. De „Kromme" laat zich immers zeer moei lijk elimineren; zelfs door de grootste routinés. Zijn meesterlijk spel met de bal aan de linker voet leidt hoogstens tot een groot aantal overtredingen van de tegenpartij. Het is vreemd, dat Brand juist Kam minga deze onuitvoerbare taak opdroeg En nog vreemder is het, dat de oefen- meester, die in de rust Kamminga had vervangen door Piet Vrauwdeunt, de blonde voetballer na de wedstrijd de vol le verantwoordelijkheid liet dragen voor het echec van DWS. „Feijenoord had", aldus Brand, „dankzij het feit, dat Kam minga zijn job niet naar behoren ver vulde met één man meer gespeeld in de aanval. Het had daardoor de verde diging van DWS uit de mandekking kun nen lokken". Luister echter ook naar DWS beste voetballer de kleine Frits Flinkevleugel. Flinkevleugel zwom als gevolg van de foutieve planning van Joop Brand gedu rende de eerste helft in een luchtledig. Hij werd door zijn even kleine opponent Coen Moulijn met behulp van scherp ge sneden 1-2 combinaties in die eerste vijfenveertig minuten volkomen zoek ge speeld. Juist Flinkevleugel, die voor de wed strijd terecht met trots op zijn borstje had geslagen en had gezegd dat hij tot dan toe de meeste duels van de als schier onnavolgbaar te boek staande Rotter damse linksbuiten had gewonnen, leed onder het onophoudelijk mistasten van Kamminga. Maar Fritsje weigerde na de wedstrijd de eerste steen te gooien naar zijn collega op het middenveld. „De Kromme is niet eenvoudig te stop pen. En zeker niet met geoorloofde mid delen. Het is onmogelijk bij de bal te ko men als hij er voor staat. De enige methode om Van Hanegems spel te on derbreken is door hem te vloeren. Je krijgt dan natuurlijk een vrije trap te gen. Sommige spelers en ook Kamminga vinden dat gevaarlijk. Ik persoonlijk in casseer liever een vrije trap dan de Kromme de vrijheid te geven zijn pas ses te lanceren. Over de mandekking, die in de eerste helft te wensen overliet zei de Amster damse verdediger „niet alleen Kammin ga liet zijn man los. Ook anderen deden dat. En daarmee is de ondergang die een fel op winst spelend Feijenoord zijn slachtoffer DWS bereid-de, in feite gete kend. Reeds in de dertiende minuut be zweek de Amsterdamse defensie. Kind- vall, de gisteren zeer alert voetballende spits van de Rotterdammers, plaatste de bal buiten bereik van doelman Jongbloed in de rechter hoek. Vijf minuten later plofte de bal uit een corner van Jansen neer op het hoofd van de plezierig verraste Moulijn: 2-0. In de derde minuut bereikte de zelfde linksbuiten de bovenste rangen van Ne derlands topscorerlij st toen hij profiteer de van een misverstand in de defensie van DWS. En in de tweeënveertigste mi nuut leidde goed doorzetten van vleu gelverdediger Van Duivenbode tot het vierde doelpunt. Kindvall scoorde zijn tweede treffer in dit duel. Wery en Israel werden bij Feijenoord vervangen. Wery had last van een oude enkelblessure. Israel verliet enkele mi nuten voor tijd het veld van het Olym pisch Stadion. Hij kreeg in het één dag durende traningskamp dat werd gehou den op het Ajax stekkie (het Wassenaar se hotel Duinoord) maagkrampen. Happel, die de overwinning vooral mentaal van groot belang achtte, zei: „het weer was in Wassenaar zo slecht dat we de hele dag hebben binnen ge zeten. Alleen Rinus is naar buiten ge gaan. „Op de tweede helft moet u maar niet letten. Die was niet zo belangrijk Kindvall heeft geschoten en Jong bloed is geklopt. doellijn in actie komen om een tweede doelpunt te voorkomen, terwijl na ruim een half uur voetbal de lat bij een schot van De Vries redding bracht. Het bleef in de eerste 45 minuten echter bij één Telstar-treffer, waarmee het overwicht van de Velsenaren erg povertjes werd uit gedrukt. Bij het rustsignaal van scheids rechter Boogaerts stond doelman Paul van der Meeren aan de andere kant namelijk nog steeds op zijn eerste moeilijke opga ve te wachten. Jan Rab: „De achterhoe de had de opdracht om de bal zo weinig mogelijk over de middellijn te laten ko men. Dat is in de eerste helft veel beter gelukt dan na de rust". Kort na de hervatting vielen overigens de enige minuten waarin Haarlem zich enigszins kon laten gelden. Het was Hen- nie van Nee die Telstar het enige onaan gename ogenblik van de match bezorgde door geheel onverwachts gelijk te maken Heel even dreigde Telstar na een goede start weer in de traditionele terugval te geraken. Jan Rab: ,Echt bang ben ik daar deze keer niet voor geweest. Daar voor was ons overwicht te groot. Boven dien bleken wij conditioneel veel sterker' Dat de oefenmeester daar geen woord teveel mee zei bewees Telstar door in vier minuten, door doelpunten van Stanic (Jan Rab: „Hij heeft in deze wedstrijd bewezen een klassevoetballer te zijn") en Van Egmond, tot 4-1 uit te lopen. De wed strijd was daarmee in feite beslist. Telstar had loon naar werken gekregen. Dat er in het laatste kwartier toch nog vier doel punten zouden vallen, was typerend voor de sfeer in deze streekderby, die door 5000 toeschouwers werd bijgewoond. Haar lem bleef vechten voor een beter resul taat, dat aanvankelijk door een doelpunt van Hoeben (4-2) niet helemaal onbereik baar leek. Het gemak waarmee deze treffer, en even later het derde doelpunt (Hennie van Nee) tot stand kwam, in beide ge vallen werd de doelpuntmakers door de Telstar-verdediging geen strobreed in de weg gelegd, was na afloop een analyse waard. Telstar-ausputzer De Zwaan: „Het ging voor ons in deze wedstrijd gewoon te gemakkelijk. Wij hadden echter weinig zwaar werk te doen gehad, daardoor ver slapte op den duur onze concentratie en kregen Van Nee en Hoeben prachtkansen" Dat Haarlem in deze ontmoeting drie doelpunten scoorde kan nauwelijks als een positieve bijdrage gezien worden. Ook Bill Thompson, die keiharde waarheden over zijn eigen spelers pleegt te verkon digen, dacht er niet aan om dit als een verzachtigende omstandigheid aan te voe ren. De Brit had in deze wedstrijd zijn „vernieuwde" elftal volledig de mist in zien gaan. De kritiek die er na de neder laag op de wijzigingen in de ploeg vooral de vervanging van Sjef van Duffelen, los barstte, weerlegde de Haarlem-trainer als volgt: „Ik heb v. Duffelen nu in elf wed strijden aan het werk gezien, ik weet nu wel wat hij er in deze match van terecht gebracht zou hebben". Men kon zich na de bekendmaking van de namen in gemoede afvragen of Ajax soms zelf gevraagd had om geen of zo weinig mogelijk spelers af te hoeven staan voor het Nederlands elftal. Dat blijkt niet het geval te zijn. Voorzitter Jaap van Praag: „Wij hebben zo'n ver zoek helemaal niet gedaan. Ik vind het een heel vreemde zaak, dat er zo weinig Ajacieden zijn gekozen en met name het ontbreken van Suurbier bevreemdt mij ten zeerste. Fahdronc is een paar keer bij ons geweest. Over deze selectie hebben wij geen contact met hem gehad." Ruud Krol, in Wembley met het Ne derlands elftal tegen Engeland spelend, had er graag bij willen zijn. „Dat geldt ook voor de anderen bij Ajax. Bij on* was vanmiddag één ding zeker: Willem Suurbier zou er bij zijn. Je had aan hon derd insiders kunnen vragen: doet Suur bier mee? En ze hadden „natuurlijk" ge zegd. Suurbier is in een glanzende vorm." Dat Keizer er niet bij is, is niet verwon- s.:-:- De geselecteerden voor het A-elftal: Jan van Beveren (PSV), Pleun Strik (PSV), Wietse Veenstra (PSV), Willy van der Kuijlen (PSV), Ton Thie (ADO), Nico Rijnders (Ajax), Theo Pahlplatz (FC Twente), Rinus Israel (Feijenoord), Theo Laseroms (Feijenoord), Dick Schneider (Feijenoord), Theo van Dui venbode (Feijenoord), Wim Jansen (Feijenoord), Henk Wery (Feijenoord), Wim van Hanegem (Feijenoord), Coen Moulijn (Feijenoord) en Jan Klijnjan (Sparta). De geselecteerden voor Jong Oranje: Piet Schrijvers (FC Twente), Rene van de Kerkhof (FC Twente), Kees Weimar (ADO), Joop Korevaar (ADO), Cor Hil- debrand (FC Utrecht), Jan Boskamp (Feijenoord), Jan van de Veen (Sparta), Dries Visser (Sparta), Billy Bond (Vo lendam), Arnold Mühren (Volendam), Oekie Hoekema (Go Ahead), Jan Smid (Go Ahead), Karei Bonsink (DWS), Hid- do Reijs (Fortuna VI.), Eef Mulders (PSV), Johan Neeskens (Ajax). derlijk. Deze Ajacied heeft last van hooi koorts en was er tegen Excelsior niet bij. Een andere vreemde zaak rond de be kendmaking van de selectie is het feit, dat Fahdronc van de nieuwe public rela- tions-man van de KNVB, Leo de Wolf. niet naar Studio Sport TV mocht (aldus tenminste Studio Sport) om de keuze toe te lichten. De Wolf: „Onzin. Het bestuur betaald voetbal vond het niet nodig een toelichting te laten geven. Er was geen afspraak met de TV. De spelers en de c'ubs zijn nog niet ingelicht. Dinsdag is er een persconferentie Dan kan iedereen vragen stellen." Maarvoorzitter Jos Coler van de sectie betaald voetbal deel de mee: „Ik weet er niets van, dat Fah dronc niet naar Studio Sport mocht ko men." Fahdronc zelf was niet bereikbaar. Het is mogelijk, dat er nog een speler aan de groep wordt toegevoegd, maar dat zal dan een vervanger zijn voor Wery. Men wil de groep niet groter dan zestien maken. Het heeft er de schijn van, dat er voor de in Rotterdam te spelen interland tegen Joegoslavië een Rotterdams (dus com merced) getint team in het veid komt. Behalve Veenstra, Van der Kuylen en Thie hebben alle geselecteerde spelers banden met Rotterdam (gehad). BRUSSEL De Nederlandse eredivisie volleybalploeg Valuas uit Venlo, is zondag tweede geworden in het Asubtoemooi te Brussel. Valuas versloeg het Belgische mi litaire team met 2-1 maar verloor in de finale met 3-1 van het organiserende Asub. Uitslagen: PSV-AZ '67 6-0; FC Twente- NAC 3-0; Sparta-Holland Sport 1-1 Ex- celsior-Ajax 1-1; Telstar-Haarlem 6-3; Vo- lendam-FC Utrecht 2-3; DWS-Feij enoord 0-4; ADO-Go Ahead 3-0; HW-NEC 2-0. NEC 2-0. ADO 7 6 1 0 13 16—3 1 Sparta 7 6 1 0 13 14—3 Feijenoord 7 5 2 0 12 16—3 PSV 7 4 2 1 10 15—4 Ajax 7 4 2 1 10 13—3 FC Twente 7 4 2 1 10 93 NEC 7 2 3 2 7 6—7 FC Utrecht 7 3 1 3 7 11—14 Holl. Sport 7 2 2 3 6 8—9 MVV 7 1 3 3 5 4—6 Telstar 7 1 3 3 5 11—15 DWS 7 2 1 4 5 6—12 Go Ahead 7 2 1 4 5 6—12 Excelsior 7 1 3 3 5 8—15 Volendam 7 2 0 5 4 8—14 NAC 7 1 2 4 4 6—14 Haarlem 7 0 3 4 3 7—13 AZ '67 7 0 2 5 2 2—16

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13