Mr. Van Mierlo betwijfelt of zijn plan slaagt MEESTE AFDELINGEN D '66 DOEN MEE GPV blijft nog los van NEV Ambieert de VVD de onder wijsportef euille KLM DC-8 had storing BEESTENHAP Veel slippartijen op gladde wegen Feest in Artis, dat wil blijven Brand gesticht in politiebureau Godsdienstexport is theologisch imperialisme Avignon-rapport publiceren Scherpe kritiek op minister-Veringa M. Flink benoemd tot opperrabbijn Parlementariërs uit 48 landen in Den Haag bijeen Drie doden in Amsterdam Dr. J. M. van Veen op hervormde zendingsdag: Twee Ambonnezen door politie in benen geschoten mmm mm MAANDAG 5 OKTOBER 1970 2 Europese Beweging: (Van onze correspondent) DEN BOSCH In tegenstelling tot enkele van zijn partijgenoten voelt de politieke leider mr. Van Mierlo van D'66 er niets voor dat zijn partij „de nieuwe maitresse van de confessionelen" wordt. Mr. Van Mierlo zei zaterdag tijdens een bijeenkomst in Den Bosch van het hoofdbestuur van D'66 met ruim tachtig voorzitters van afdelingen en regiobesturen, dat zo wat alles in hem zich verzette tegen een samengaan van D'66 met een con fessioneel blok van ARP, CHU en KVP in een nieuw kabinet. HANDREIKING wm-m Wereldproblemen aan de orde 99 99 TIJDENS REL IN LEERDAM (Van onze correspondent) UTRECHT. De Europese Beweging in Nederland is van mening dat het rapport van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EEG-landen over coördinatie van de buitenlandse politiek van de lidstaten dient te worden gepubliceerd. Tevens moet over dit rapport het advies van het Europees parlement worden gevraagd. De suggestie om aan te dringen op pu- blikatie kwam op het congres in Utrecht van mr. J. A. W. Burger, die deel uitmaakt van de socialistische fractie in het Euro pese parlement in Straatsburg. Het congres behandelde de verhouding van Europa tot de Derde Wereld, de demo cratisering van de Europese gemeenschap, de buitenlandse politiek van een Verenigd Europa en de technologische uitdaging aan West-Europa. Het pre-advies over de bui tenlandse politiek was opgesteld door drs. Schmelzer. Hij was van oordeel dat de Europese Commissie de groeikern moet zijn voor een toekomstige Europese rege ring. Hij wilde liever geen afzonderlijk orgaan voor een politieke unie. Een Euro pese kernmacht achtte drs. Schmelzer on gewenst, maar hij wilde niet nu al uit spreken dat Europa onder alle omstan digheden van een eigen kernwapen zal moeten afzien. Er moet een opening wor den gelaten voor het geval dat de Verenig de Staten zich gedwongen zien de banden met Europa losser te maken. AMERSFOORT Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft zaterdag in zijn algemene vergadering in Utrecht met bijna algemene stemmen besloten op dit moment nog geen beslissing te ne men over samenwerking met het Natio naal Evangelisch Verband, maar deze uit te stellen tot de eerste jaarvergade ring na de verkiezingen. Hierom was vanuit de kiesvereniging en verzocht, omdat men onvoldoende tijd had gehad een hierover uitgebracht rapport te be studeren. Op de mogelijkheid om na de verkiezingen de plaats van de VVD in het kabinet in te nemen werd vooral gezinspeeld door de D'66'ers, die het plan van het hoofd bestuur om een akkoord tot stand te brengen tussen D'66, PvdA en alleen de KVP kansloos achtten. Zij meenden, dat het volstrekt uitgesloten is de KVP nu nog te' weerhouden van een volledig samengaan met de twee andere christelijke partijen. Bij een opiniepeiling bleek, dat 66 af delingsvoorzitters vóór en 17 tegen een gesprek zijn aan de basis tussen leden van D'66, P.v.d.A.en K.V.P. De vertegen woordigers die tegen een gesprek aan de basis waren kwamen uit Den Haag, Gouda, Voorschoten, Krimpen aan den IJssel en Krimpen aan den Lek, Lekker- ADVERTENTIE (Van onze correspondent) APELDOORN. De V.V.D. is bijzon der slecht te spreken over de manier waarop het Ministerie van Onderwijs functioneert. Zij heeft ook veel critiek op het onderwijsbeleid in het algemeen. De heer Vonhoff, lid van de Tweede Kamer fractie van de V.V.D., deed zaterdag tij dens het onderwijscongres van de V.V.D. in Apeldoorn een felle aanval op het mini sterie van minister Veringa, dat hij verweet de administratieve en organisatorische taken op zeer essentiële delen zeer slecht te vervullen. Als voorbeelden noemde hij de scholenbouw, de pensioenen en de wachtgeldregelingen, hetgeen ook conse quenties heeft voor de onderwijsvernieu wing. Het uitvoeren van noodzakelijke experimenten wordt erdoor vertraagd, meende hij. Het onderwijscongres was van belang voor de onderwijsparagraaf van het ver kiezingsprogramma van de V.V.D. dat binnenkort wordt vastgesteld. De opmer kingen van de heer Vonhoff waren zo critisch, dat de vraag werd gesteld of de V.V.D. er niet voor zou voelen om in SCHIPHOL. Een DC-8 machine van de KLM, de „Admiraal Richard E. Byrd", die zaterdagmiddag om één uur met 115 passagiers naar Tokio was vertrokken, is drie uur later op Schiphol teruggekeerd met een storing aan het hydraulisch sy steem. Aangezien ook het landingsgestel op dit systeem is aangesloten werd van te voren op de luchthaven groot alarm gegeven. Intussen cirkelde de DC-8 boven de Noordzee en dumpte daar een groot deel van de brandstof, omdat de machine an ders te zwaar zou zijn voor de landing. Kort na vier uur landde het toestel zon der incidenten op Schiphol. In de loop van de avond vertrokken de passagiers met een andere DC-8 voor de tweede maal naar Tokio. DEN HAAG De raad van het Syna gogaal ressort Den Haag heeft in de zondag gehouden vergadering met algemene stem men tot opperrabbijn benoemd de heer M. Flink, die thans in Jeruzalem woont. De heer Flink, die in 1946 in Argentinië werd geboren, heeft zijn rabbijnopleiding ontvangen aan een Talmoedhogeschool in Jeruzalem. De heer Flink is de opvolger van opperrabbijn S. Beëri, die zeer binnen kort met emeritaat gaat. het volgende kabinet de onderwijsporte- feuille te gaan beheren. De heer Vonhoff ontkende niet dat er de V.V.D. een sterke aandrang be stond om mee te spreken in de culture le en educatieve sector, maar volstond er verder mee te wijzen op het onzekere van elke nieuwe kabinetsformatie. De voorzitster, mevrouw Van Someren-Dow ner zei in haar slotwoord „Het is aan de V.V.D. om te komen tot een moder ne onderwijspolitiek". Volgens de heer Vonhoff zijn er in het onderwijs te weinig mogelijkheden voor ieder individu om zich te ontplooien. „De eenheidsworst is norm. Er zijn wel ver schillende schoolsoorten, maar er zijn te weinig mogelijkheden om te variëren, zei hij. De experimenten baseren zich op een soort grootste gemene deler. Twee groepen kinderen worden door de star heid van het onderwijs benadeeld: Zij die niet kunnen meekomen en de zeer be gaafden, aldus de heer Vonhoff. Prof. Zoutendijk, hoogleraar in de nu merieke wiskunde in Leiden, was bijzon der pessimistisch over de onderwijssi tuatie. Het onderwijs leidt naar zijn me ning nog op voor de maatschappij van de negentiende eeuw. Vooral de techno logische ontwikkeling wordt sterk ver waarloosd. Hij pleitte voor een vervroe ging van de leerplicht, om kinderen uit cultuur-arme milieus, die vaak snel een achterstand op school hebben, beter te kunnen opvangen. Mevrouw Van Someren-Downer betoog de dat één van de grootste fouten maken van één van de grootste fouten van de na-oorlogse maatschappij de een zijdige gerichtheid op het materialisme is geweest. Er is wel gedacht aan eco nomische opbouw, maar niet aan het on derwijs, zei zij. kerk, Eelde, Enschede, Oldenzaal, Doe- tinchem, Epe, Vaals, Den Helder, Heer- hugowaard en Zaandam. De Rijswijkse vertegenwoordiger stemde blanco. De af gevaardigden van de regio's Drente en noord-west-Veluwe waren ook tegen. Mr. Van Mierlo zei verheugd te zijn dat ook de tegenstanders van zijn plan met de uitvoering ervan, willen meewerken. Tijdens de bijeenkomst werden plan nen gesmeed voor wat Van Mierlo noem de „bewustwordingsgesprekken" overal in het land. Als plaatsen werden genoemd Amsterdam, Alsmeer, Amersfoort, Utrecht, Nijmegen, Elburg, Groningen, Emmen, Eindhoven, Den Bosch en Sit- tard. ,De kiezers van P.v.d.A. en K.V.P. moeten zich ervan bewust worden dat de vorming van het confessionele eenheids- blok geen vooruitgang is, maar een hand reiking aan het behoud. Het confessionele blok is een oud stuk met nieuwe spelers, een reprise van de lang vergeten chris telijke concentratie", aldus mr. Van Mierlo. Hij drong erop aan ^progressieve hoog leraren" en vakbondsmensen voor de ge sprekken te interesseren. Persoonlijk vond hij het belangrijkste onderwerp van gesprek de vorming van een vooruitstre vende volkspartij. Als D'66, K.V.P. en P.v.d.A. in een volgend kabinet zouden samenwerken, moeten zij volgens mr. Van Mierlo besluiten trapsgewijs tot de vorming van zo'n partij te komen. „Er zit een dikke kans in, dat het ak koord er niet komt", gaf mr. Van Mierlo overigens toe. Hij meende evenwel, dat D'66 „deze poot moet uitsteken" om aan te tonen, dat het niet aan haar ligt, dat deze enige kans om tot vernieuwing te komen de mist ingaat. Als meest principiële tegenstander van het D'66-plan om samen met P.v.d.A. en K.V.P. een progressief akkoord te vor men ontpopte zich de Haagse D'66 voor zitter W. Fiege. De heer Fiege consta teerde tussen hem en mr. Van Mierlo een verschil in beoordeling van de K.V.P. Hij betoogde: ,De K.V.P. is innerlijk genoodzaakt periodiek van partner te veranderen. Zij zal dit ontuchtelijke politieke spel altijd voortzetten. Van haar zijn daarom geen fundamentele veanderingen te verwach ten. Wie samengaat met de K.V.P. komt niet verder dan wat dokteren aan symp tomen", aldus de heer Fiege. De ravage op de Leeuwarderweg in Amsterdam-Noord, waar bij een auto botsing drie mensen het leven ver loren. DEN HAAG. Op de 58ste interparle mentaire conferentie in Den Haag, waar ruim 400 parlementariërs uit 58 landen bijeen zijn, heeft de Tunesische afgevaar digde M'Rad felle critiek geuit op de Ver enigde Naties en op Israel. Gehoopt werd dat het plan-Rogers zou leiden tot ver mindering van de spanning. „Maar geen vredesplan, hoe attractief het er ook uit ziet, zal tot succes leiden als de rechten van het Palestijnse volk niet beschermd worden. Er moet een gesprek komen tus sen Joden en Palestijnen", zei hij. De Israëlische afgevaardigde Zadok zei dat zijn land het Amerikaanse initiatief om te komen tot een vredesgesprek aan vaardde, maar dat Egypte, „geholpen en opgehitst door Rusland hardnekkig het „staakt-het-vuren" heeft geschonden door nieuwe raketinstallaties aan te brengen. Dit heeft de geloofwaardigheid van elke Egyptische belofte ondermijnd". De Israëlische afgevaardigde zei voorts dat de joden in Rusland worden onder drukt en dat in officiële publikaties anti- semistische propaganda wordt gemaakt. Van de andere sprekers beschuldigde de afgevaardigde van Senegal Zuid-Afrika, Rhodesië en Portugal van een streven naar overheersing op het Afrikaanse con tinent. Er is ook gesproken over de exploratie van de zeebodem, waarbij gewezen werd op de gevaren van het vergaan van grote olietankers en het dumpen van zenuwgas in de oceaan. De Amerikaanse afgevaardigde wilde spoedig een wereldconferentie over de ver vuiling van de zeeën, welke jaarlijks met 4,5 pet. toeneemt. Honderden grote, kleine, dikke en dunne dieren zijn zaterdagmiddag naar de molen „De Dikkert" in Amstelveen getrokken om er zich door echte koks te laten bedienen. De dierenhap werd gepresenteerd ter gelegenheid van dieren dag, die eigenlijk gisteren werd „gevierd". In Amstelveen was zlfs een lama uit Artis present. AMSTERDAM. Drie personen zijn zon dagmiddag om het leven gekomen toen een auto op de Leeuwarderweg in Am sterdam-Noord op de door de regen gladde weg slipte en op de andere rij baan in botsing kwam met een auto, die bestuurd werd door de 24-jarige C. H. Berk uit Purmerend. Diens tweejarig dochtertje was op slag dood. De 24-ja- rige echtgenote van de bestuurder over leed later in het Binnengasthuis. De bestuurder van de geslipte auto, de 22- jarige H. Dessener uit Leeuwarden, overleed tijdens zijn vervoer naar een ziekenhuis. Weert. Een personenauto, bestuurd door een 21-jarige inwoner van Weert, is op de Eindhovenseweg geslipt en tegen een tegemoetkomende auto gebotst waarin vier mensen zaten. De bestuurder van deze auto, de 36-jarige C. Hoeven uit Weert en zijn 7-jarig zoontje waren op slag dood. De echtgenote van de heer Hoeven en een 3-jarig zoontje werden evenals de bestuurder van de andere (Van onze correspondent) AMSTERDAM Artis heeft zondag zelf werk gemaakt van de actie „Artis moet blijven". Van vandaag af gaat het allemaal weer buiten Artis om. Het slech te weer verknoeide echter veel. Septem ber had topdagen gekend van over de vijftienduizend bezoekers. Gisteren kwa men er maar vierduizend. Alle kramen en het rad van avontuur uit de Papegaaienlaan waren naar de res taurantzalen overgebracht. Fanny Blan- kers-Koen, Mary Dresselhuys, Koos Poste- ma, Johan Boskamp, Johan Kaart, Jenny Arean, Eugenie Herlaar en vele anderen kwamen het voortbestaan van Artis be pleiten. Het complete elftal van Ajax stapte aan het eind van de middag bin nen na het afwerken van het karwei te gen Excelsior in Rotterdam. En Simon Carmiggelt, Albert Mol en Ted de Braak hielden een verkoping van daartoe aan Artis geschonken goederen. Om de noden van Artis op te lossen is immers twee miljoen gulden per jaar nodig. Artis-directeur dr. Jacobi hoopt dat de rijksoverheid zal begrijpen dat zij Artis zal moeten steunen. Er zijn al 75000 handtekeningenkaarten binnen van mensen die de eis „Artis moet blijven" ondersteunen. ELST In de nacht van zaterdag op zondag is getracht brand te stichten in het politiebureau in Eist (Gld.). Het politie bureau, dat onder het gemeentehuis is ge vestigd, was op dat moment onbezet. Men heeft zich via een ingeslagen raam toegang tot het bureau verschaft en petroleum ge goten op de vloeren en het meubilair van enkele vertrekken. Daarna is brand ge sticht. Nadat de politie telefonisch was gewaar schuwd, heeft zij de brand met een schuim- blusser kunnen blussen. De aangerichte schade valt mee. Er zijn nog geen arresta ties verricht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Export van gods dienst is theologisch imperialisme". Zo citeerde dr. J. M. van Veen zaterdag op de zendingsdag van de Nederlandse Her vormde Kerk de Westindische zendings- deskundige Philip Potter. „In de jaren 1970 tot 1980 zal de zending zich moeten ontdoen van imperialistische trekjes. Dat betekent onder meer dat er een ein de moet komen aan de verdeling van de wereldkerk in een gevend en een ontvan gend gedeelte. Ook Nederlanwd is zen- dingsveld. De zendingsdag was de laatste, die nog uitsluitend van de Hervormde Kerk uit ging. De volgende zal interkerkelijk zijn. De zending moet volgens dr. Van Veen vóór 1980 haar blanke karakter verliezen. „Dat zal als gevolg hebben dat de Ne derlandse zending afkomstig immers uit een blank, rijk Navo-land bereid zal moeten zijn haar mensen uit sommige landen terug te trekken. Eeuwenlang is in de derde wereld het evangelie geasso cieerd met ons meerderwaardigheidsge voel. In de jaren tussen 1970 en 1980 zal dat moeten veranderen. De vraag is ech ter of wij onszelf wel klein genoeg kun nen voelen." Een ander doel dat dr. Van Veen zich voor ogen stelt, is het verenigen van de zending die uitgaat van de verschillende kerken in Nederland. De zending zal ook van haar veronder stelde tegenstelling tot ontwikkelingssa menwerking af moeten. Er is tussen die twee geen tegenstelling. Zending is altijd hulp met een motivering. Zending moet een instrument van critiek zijn, zowel op de rijke als op de arme landen. „James Baldwin heeft het de kerken in Uppsala geleerd dat wij de zwarte mensen moeten helpen gestalte te geven aan het evangelie door deel te nemen aan het economisch- sociaal-politieke leven." Dr. Van Veen voorzag moeilijkheden, wanneer de kerken zich hun opdracht se rieus gaan aantrekken. Hij noemde de storm die is opgestoken naar aanleiding van de 200.000 dollar die de Wereldraad van kerken aan groepen, die werken voor raciale gerechtigheid, in Afrika verstrekt „Als we erin slagen de zending in de ja ren '70 te vernieuwen, zullen we hier blauwe plekken krijgen, omdat wat wij willen niet langer in goede aarde zal val len." auto, en een naast hem zittende passa gier, zeer ernstig gewond. Westmaas. In de nacht van zaterdag op zondag is de 23-jarige beroepschauffeur A. G. Essenboom uit Klaaswaal in een bocht met zijn auto geslipt en tegen een lichtmast gebotst. Hij was op slag dood. Oosterwolde. De 47-jarige mevrouw H. Goozen-Hovinga uit Leek (Gr.) is om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed slipte, uit een bocht vloog en tegen een boom botste. De 35-jarige be stuurder, J. H. Bosma uit Harderwijk, werd ernstig gewond. Groningen. De 43-jarige C. L. de Bok uit Groningen is met zijn auto geslipt, tegen twee andere auto's gebotst en ten slotte in een kanaal gereden. Toen men hem uit de wagen had gehaald bleek hij reeds overleden te zijn. Heerhugowaard. Bij een botsing tussen een personenauto en een bestelauto is de 55-jarige mevrouw A. C. Snel-Raven uit Zaandam dodelijk gewond. Zij reed als passagier mee in een auto, waaraan de bestelauto geen voorrang verleende. Rotterdam. De 23-jarige J. C. Zwaans uit Rotterdam is in de nacht van zater dag op zondag met een auto van de brug over de spoorweghaven gereden toen hij met zeer hoge snelheid een andere auto inhaalde en daarbij de macht over het stuur verloor. Hij was overleden toen men hem uit het auto-wrak had gehaald. Ameland. De 28-jarige kelner B. A. Mo lenaar uit Nes op Ameland, die tijdens de storm met zijn auto de aanlegsteiger opreed om naar de veerboot te gaan waarop hij werkte, is door de meters hoge golven van de steiger geslagen. De auto werd 50 meter van de pier ge vonden. De kelner bleek reeds te zijn overleden. Borculo. De 20-jarige mej. M. Brouwer uit Amsterdam is om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed tegen een boom botste. Amsterdam. De 54-jarige J. H. Schuur man uit Amsterdam is overleden nadat hij op de Wittenburgergracht met zijn bromfiets was gevallen en hersenletsel had opgelopen. Wisch. De 33-jarige B. te Kamp uit Doetinchem is bij het oversteken van de weg in Wisch door een auto aangereden. Hij was op slag dood. (Vervolg van pagina 1) Tijdens de Ambonnezenrel in de nacht van zaterdag op zondag in Leerdam heeft de politie geschoten. Twee 23-jarige jon geren werden in de benen geraakt en werden in het plaatselijke ziekenhuis op genomen. De rel staat niet op zichzelf. Men moet haar zien in het kader van de algemene onlustgevoelens die onder de Zuidmolukse bevolkingsgroep leven en die de jongere generatie sedert kort tot het innemen van een uiterst militante hou ding heeft bewogen. De ongeregeldheden begonnen toen een patrouillerende politieauto vlakbij de woonwijk door Ambonnese jongeren met stenen en flessen werd bekogeld. Ook par ticuliere auto's werden ernstig bescha digd. De versterkte politie zette daarop de woonwijk af, hetgeen de gemoederen nog meer verhitte. Toen de Ambonnese jongeren opdrongen en de politie bedreig den werd geschoten. De ongeregeldheden duurden tot in de vroege zondagochtend. Van de huizen van politiemensen werden de ruiten ingegooid. Eén van de gewonden uit Leerdam is een zoon van de voorzitter van de wijk raad, die in de nacht naar het gemeente huis werd ontboden voor overleg met het gemeentebestuur. De greep van de oudere Zuidmolukkers op de jongeren schijnt te zijn verzwakt. Tijdens enkele kleine conflicten tussen de politie en de Zuidmolukse bevolking van Leerdam in de afgelopen veertien da gen, was het de wijkraad steeds gelukt ernstige problemen te voorkomen- In politiekringen heeft men de indruk dat slechts een klein deel van de Leer- damse Zuidmolukse jeugd een rol in de ongeregeldheden spelen. „De werkelijke rellenschoppers komen van buiten Leer dam", aldus de politie.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2