President sprak met rebellenleider OFFICIEREN IN BOLIVIA PROBEREN STAATSGREEP Akkoord in noordelijk Jordanië Recht komt op privacy in gedrang Suezkanaal zou over 4 maanden weer open kunnen Nederlands gynaecoloog zat nacht in Amerikaanse cel Nederlandse met vier kinderen bij bosbranden in Frankrijk omgekomen Arafat zou bereid zijn tot gesprek met Israëliërs Kinderzegen INTERNATIONALE ACTIE VOOR BESCHERMING NOODZAKELIJK Alle gijzelaars in gevangenissen in New York vrij Zestien leden van Eskader des Doods beschuldigd van moord GERINGE VOOR DE OPKOMST BIJ „MARS OVERWINNING" VUUR VEROORZAAKT DOOR IN BRAND GESTOKEN AUTO u MAANDAG 5 OKTOBER 1970 3 Motorstoring (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Het afgelopen weekeinde had voor de ultra-reactio naire prediker Carl Mclntire het bewijs moeten leveren dat er op zijn minst een half miljoen Amerikanen op de been te brengen zijn om een demon stratie bij te wonen voor een „totale militaire overwinning in Vietnam Hij had als speciale attractie een toezegging van Zuid-Vietnams vice-presi dent Ky om de menigte toe te spreken. Maar in plaats daarvan zag Ky, in middels in Parijs, onder zware en directe pressie van het Witte Huis van zijn komst af, verschenen er geen half miljoen, maar nog geen 15.000 oor logssympathisanten, en werd het voor een Nederlandse gynaecoloog een onvergetelijk weekeinde. Kelder Geen geld (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Zes mensen, onder wie de Nederlandse mevrouw Pina Gray met haar vier kinderen, zijn zaterdag omgekomen bij de grote bosbranden die opnieuw aan de Franse zuidkust hebben gewoed en nog steeds woeden. Een Franse dokter is in diezelfde streek levend in zijn villa verbrand terwijl een officier van de brandweer aan de verwondingen die hij bij het blussen opdeed, in een ziekenhuis is overleden. De vorige dag, vrijdag, hadden in hetzelfde departement van de Var nog twee mensen de bosbranden met de dood moeten bekopen. De vaak ernstige gewonden worden bij tientallen geteld en men rekent dat minstens 3500 hectare aan bos in vlammen is opgegaan. T ragisch T ragedie Politiestaat AMMAN (AFP). De Jordaanse strijdkrachten en de Palestijnse verzets beweging hebben gisteren onder auspi ciën van de Arabische bemiddelingscom- missie een overeenkomst gesloten die tot normalisering van de toestand in Noord- Jordanië moet leiden, zo heeft radio-Am- man bekendgemaakt. Het akkoord houdt in dat de twee par tijen de wegen die zij controleren, open stellen voor alle verkeer en dat zij maatregelen treffen om het burgerlijk gezag weer te laten functioneren. Voorts zullen zij hun gevangenen vrijlaten en geen arrestaties en huiszoekingen meer verrichten. In Irbid komt een groep Ara bische officieren voor het toezicht op de naleving van de overeenkomst in Irbid, Jerasj, Zarka en Mafrak en omgeving. De voorzitter van het Joodse Congres, dr. Nahoem Goldmann heeft gisteren in Tel Aviv verklaard dat een ontmoeting kan worden geregeld tussen de Arabi sche guerrilla-leider Jasser Arafat en een Israëlische vertegenwoordiger, als beide partijen zulks wensen. De 73-jarige joodse leider heeft enige maanden geleden veel stof doen opwaaie" met zijn voorstel dat hij een ontmoeting zou arrangeren met wijlen president Nasser van Egypte. Aan het voorstel werd geen gevolg gegeven, toen het Is raelische kabinet weigerde toestemming te verlenen voor een dergelijke ontmoe tmg. De Israëlische premier, mevrouw Gol da Meir, zal deelnemen aan de plechtig heden ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van de Verenigde Naties en een rede uitspreken voor de algemene ver gadering, zo is gisteravond in Jeruzalem officieel bekendgemaakt. De reis van mevrouw Meir zal ongeveer tien dagen duren. Het Israëlische kabinet heeft daar gisteren zijn goedkeuring aan gehecht. LA PAZ (AFP) President Alfredo Ovando Candia van Bolivia is gisteravond in La Paz besprekingen begonnen met de stafchef van het leger, generaal Rogello Mirando, die met een deel van de strijdkrachten tegen zijn bewind in opstand was gekomen. De rebellie brak gisterochtend uit onder enige militaire eenheden in de hoofdstad. De leiders ervan waren conservatieve officieren, die al verscheidene maanden druk op het staats hoofd hadden uitgeoefend om de ministers, die zij als marxisten beschou wen, te ontslaan. Algemeen was verwacht dat de presi dent, die op 26 september van het vorige jaar door een staatsgreep aan de macht was gekomen, het veld zou moeten rui men. Vorige week scheen het conflict ech ter te zijn bijgelegd, aangezien generaal Miranda zijn trouw aan de president be vestigde. Toen de opstand uitbrak en generaal Miranda en de zijnen Ovando sommeer den af te treden, bevond deze zich in Santa Cruz. Nadat hij zich had verze kerd van de steun van de militaire een heden in deze stad, vertrok het staats hoofd per vliegtuig naar de hoofdstad. Door motorstoring moest het toestel een landing maken in Cochabamba. Ook hier schaarden de militairen zich aan de kant van de president. Ook kreeg hij de steun van de boerenbeweging die haar gewa pende 40.000 leden op de been wilde bren gen, terwijl ook studentenorganisaties en het vakverbond onder leiding van de in vloedrijke Juan Lechin de „fascistische greep naar de macht", veroordeelden. Het vakverbond voegde hier echter aan toe dat dit niet betekende dat het nu VVWVVWWVWVWtAA/WVWVWVWVWWWIA/VWVV BRASILIA. (Reuter) Een 60- jarige kruidenier en voormalig cowboy blijkt de grootste bijdrage te hebben geleverd tot de bevol kingsexplosie in Brazilië. De man, die luistert naar de schilderachtige naam Raimundo Carnauba de Car- valho, heeft functionarissen van de volkstelling in Brazilië meegedeeld, dat hij de vader is van 93 kinderen, van wie er 32 „wettig" zijn. De stoere 123 kilo wegende Rai mundo deelde de functionarissen mee dat hij, eerst als cowboy en later als eerzaam kruidenier „hon derden vrouwen had bemind", van wie er velen een blijvend aanden ken aan hem hadden geschonken. jVWVtAAflWUVWWVW/WWAAAflAfl/WWWWVWVVV BRUSSEL (ANP). Tijdens het inter nationale colloquium over het Europese verdrag tot bescherming van de mensen rechten in Brussel gehouden onder auspiciën van de Raad van Europa is men tot de overtuiging gekomen dat er internationale actie noodzakelijk is om te bereiken dat nationale wetgevingen op het stuk van inmenging in de persoon lijke vrijheid van de mens gecoördineerd worden. Er zou een samenwerking binnen het kader van de Raad van Europa tot stand moeten komen om de staten er toe te bewegen, wetten te maken en maatrege len te treffen die het recht op gezinsle ven, zoals dat in landen als Zwitserland en in Scandinavië al gewaarborgd is, vast te leggen. De actie zou gecoördineerd moe ten worden met wat momenteel al in de Verenigde Naties gedaan wordt. Het colloquium dat zaterdag in Brussel werd besloten, ndat het vier dagen van studie had gewijd onder meer aan hoe ADVERTENTIE de technische vooruitgang de privacy van de mens steeds meer in gevaar kan brengen, heeft zich ook uitgesproken voor uitbreiding van het briefgeheim tot particuliere archieven. Algemeen was men van oordeel dat de ontwikkeling van de techniek de mogelijk heden om zich te mengen in het persoon lijke leven de mens, heeft vergroot. Nie mand wil dat de technische vooruitgang afgeremd wordt, maar wel is het volgens de deelnemers aan de Brusselse bijeen komst noodzakelijk, dat de grenzen vast gelegd wonden die staten, bij het binnen dringen in het persoonlijk leven van in dividuen, niet mogen overschrijden. zijn oppositie tegen de regering-Ovando zou opgeven. Hoewel de opstandelingen verklaarden veel bijval te hebben ontvangen voor hun actie, kon president Ovando zonder moei lijkheden La Paz bereiken, waar hij met zijn regering overleg pleegde. In een re de deed hij een beroep op de strijdkrach ten „niet de belangen van het vader land uit het oog te verliezen". De bevol king verzocht hij kalm te blijven. In La Paz en andere steden was het rustig. In de hoofdstad zag men geen troepenbewegingen. Alleen vlogen er eni ge militaire vliegtuigen laag over het hoofdkwartier van generaal Miranda. New York (RTR) De laatste drie gijzelaars van de opstandige gedetineer den in verschillende gevangenissen van New York zijn vanochtend vrijgelaten. Ze werden vastgehouden in het huis van be waring Queens op Long Island. De vrij lating werd een feit na een ultimatum van burgemeester John Lindsay aan de gevangenen. Geen van de gijzelaars heeft tijdens de gevangenschap enig letsel opgelopen Wel vertelde een van hen tegenover ver slaggevers: „Zij dreigden enkele gijze laars te doden als de politie zou komen Burgemeester Lindsay had in zijn ulti matum de gevangenen een half uur de tijd gegeven de gijzelaars vrij te laten, zo niet „dan zouden andere maatregelen worden genomen". Hij stuurde daarna 500 zwaar bewapende agenten naar de gevangenis om het resultaat af te wachten. Na de vrij lating hield Lindsay zich aan zijn belofte en ging naar de gevangenen toe om hun grieven aan te horen. SAO PAULO (Rtr.) In Brazilië zijn zestien politie-agenten beschuldigd van moord als leden van het zogenoemde „es kader des doods" dat verdachten van mis drijven tegen die geen bewijzen waren, vermoordt. President Medici gelastte een diepgaand onderzoek nadat in juli de dood van vermeende gangsters een rel tot gevolg had. Men meent dat vele politiemannen, ju stitiële functionarissen en gevangenisbe waarders tot het eskader des doods beho ren. Het „eskader" zou ook meermalen pro gressieve priesters en anderen die zich voor sociale rechtvaardigheid in Brazilië beijveren op wrede wijze om het leven hebben gebracht. DEN HAAG. Egypte is van mening, dat het verwijderen van de wrakken uit het Suezkanaal en het weer op gang bren gen van de scheepvaart ongeveer vier maanden in beslag zullen nemen. Sche pen met een diepgang tot 38 voet zouden dan gebruik kunnen maken van het ka naal. Binnen zes maanden zou deze grens kunnen worden verlegd naar 40 voet. Een plan om het Suezkanaal ook geschikt te maken voor schepen met een diepgang tot 67 voet, zou 5 a 6 jaar vergen inplaats van de 9 jaar, die men daar aanvankelijk voor nodig dacht te hebben. De voorzitter van de Suez Canal Autho rity, Mashhour Ahmed Mashhour, heeft dit deze maand tijdens een kort bezoek aan Londen gezegd. Zijn mededelingen zijn weergegeven in Lloyd's List. Berichten als zou het herstel van de scheepvaart door het kanaal aanzienlijke vertraging ondervinden als gevolg van verzanding, berusten volgens de voorzit ter op een vergissing. Tijdens de tweede wereldoorlog, toen het kanaal bijna volle dig voor de scheepvaart gesloten was, ging de verzanding nergens .de 20 cen timeter te boven. Ook een recente inspec tie van het zuidelijk deel van het kanaal in januari 1968, heeft uitgewezen, dat er geen verzanding heeft plaats gevonden met uitzondering van een lichte ophoping van bodemzand tot 10 centimeter rond de wrakken van enkele gezonken schepen. CAIRO (Reuter) Tijdens de demon straties bij de begrafenis van president Nasser, vorige week donderdag, zijn Cairo en in andere Egyptische steden in totaal 48 mensen overleden, veelal doordat zfl in de massa stikten of onder de voet werden gelopen. Honderden raakten gewond, van wie er ongeveer 80 nog in ziekenhuizen worden behandeld, aldus de Egyptische minister van Sociale Zaken, minister Hazef Badawi, De Egyptische regering heeft besloten de nabestaande familieleden dezelfde fi nanciële hulp te verlenen als aan militai ren die sneuvelden in de strijd tegen Israel. De betogers „voor de overwinning" op Pennsylvania Avenue in Washing ton op weg van het Kapitool naar het monument van George Washing ton. De Nederlander, E. V. van Hall, chef de clinique van professor Mastboom in Nijmegen en enige tijd in de Verenigde Staten met een research-beurs, bevond zich aan de vooravond van Mclntire's bijeenkomst in het als Georgetown bekend staande pittoreske deel van Washington waar de plotseling weer tot leven geko men yippies (de zogenaamde internatio nale jeugdpartij) een feest hadden aan gekondigd om het wegblijven van spreker Ky te vieren. Van Hall was er getuige van hoe om streeks elf uur in de avond een politie macht oprukte om de yippies, die zich op een kruispunt hadden neergezet en er anti-oorlogsliederen zongen, te verdrijven Nadat lege flessen en stenen naar de politie waren gegooid, werd de oploop per megafoon gesommeerd zich van het kruispunt te verwijderen. Van Hall begaf zich in de richting van zijn elders ge parkeerde auto, maar werd in een zij straat als in een fuik opgevangen door een politieblokkade van de gevreesde rellenbrigade. Met een gummiknuppel in de ribben werd hij naar een arrestanten bus gevoerd, waar hij werd gefouilleerd, staande met zijn handen tegen de bus en voorlopig met een aantal anderen daarin opgesloten, nadat nog een polaroid-kleu- renfoto van hem was genomen in gezel schap van de agent die hem gearresteerd had. Onder zijn lotgenoten waren willekeurige voorbijgangers, onder wie een kelner die op weg was naar huis, een jonge vrouw die secretaresse bleek te zijn van een politie-organisatie en een ouvreuse van een nabijgelegen bioscoop die ook naar de oploop was komen kijken. Toen deze laatste buiten de bus een vriend herken de en hem toeriep de bioscoop over haar arrestatie in te lichten, werd ook hij gearresteerd. Tegen middernacht werden de arrestan ten overgebracht naar de kelder van het fort-achtige hoofdbureau van politie. Een agent voegde hen daar toe dat ze zich diep onder het gebouw bevonden en dat het geen zin had te schreeuwen of verzet te plegen want dat toch niemand hen zou kunnen horen. Van Hall werd met nog vijf anderen opgesloten in een cel van twee bij drie meter, waarin zich twee kale stalen britsen boven elkaar be vonden. De cel was verder uitgerust met een open toilet en een wasbak. De vloer was ondergelopen. Zijn celgenoten waren onder anderen twee arrestanten die bij de politie pro testeerden omdat zij „achter Nixon" stonden, en een yippie die zich zorgen maakte over zijn in de worsteling ge scheurde broek omdat hij een extra ten lastelegging vreesde wegens onzedelijk gedrag in het openbaar. Tegen twee uur werden de omstreeks 80 arrestanten (er werden die nacht ruim 300 jongeren ge arresteerd) bevolen in de rij voor hun cellen te gaan staan. Eén voor één wer den hun persoonlijke gegevens door een dienstdoende agent op een formulier ge- noteerd en hun persoonlijke bezittingen opgevraagd en in een gele envelop in ontvangst genomen. Iedere arrestant werd gewogen en gemeten, en van ieder werden vervolgens twintig vingerafdruk ken gemaakt (iedere vinger twee maal) en nog een gezamenlijke afdruk van vier vingers van beide handen. Daarna wer den foto's genomen met het bekende iden- tieficatienummer om de hals, één recht van voren, één van terzijde. In Toulon zijn gisteren twee jongens gearresteerd die hebben bekend de oor zaak te zijn geweest van de branden bij die stad. Zij hadden in de buurt van Tou lon een gestolen auto in brand gestoken, zo meldt het persbureau AFP. Nadat weer vele plaatsen aan de Cöte d'Azur waren ontruimd en de zuidelijke autoweg over tientallen kilometers was afgesloten heeft gisteren de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, André Bord, zich naar het rampgebied bege ven om persoonlijk de leiding van de reddingswerkzaamheden op zich te ne men. Mevrouw Gray, die 43 jaar oud was, heeft de dood met haar twee zoontjes Charles en Gy van 6 en 2 en haar beide dochtertjes Nicole en Suzanne van 10 en 7 jaar onder bijzonder tragische om standigheden in de buurt van het dorp Tanneron gevonden. De chef van de gen darmerie-kazerne in het nabijgelegen Far- ense, kapitein Monnier, die de lichamen der slachtoffers heeft gevonden, heeft ons telefonisch het ooggetuigenverslag van het drama gedaan Zaterdagmiddag om half twee, aldus de kapitein, zagen we hoe Tanneron door de razende vlammen dreigde te zullen worden omcirkeld en we besloten onmid dellijk maatregelen te nemen. Even bui ten het dorp werden we aangehouden door een toerist, de heer Gray. Hij verkeerde in een toestand van grote opwinding en vertelde me dat hij zijn vrouw en vier kinderen bij de bran den verloren was. Temidden van de vlam menzee was hij uit de auto gestapt in de hoop een uitweg te kunnen vinden. Maar bij die pogingen was hij van de rest van zijn familie geïsoleerd geraakt. Samen met de toerist, vertelde de gendarme-officier verder, ben ik toen de weg ingeslagen, die hij me wees en waar het vuur al wat was uitgeraasd. Na een paar kilometers ontdekten we de auto van de familie die was uitgebrand beneden in een ravijn. Nog 50 meter ver der lag langs de weg de hond van de Ne derlandse familie, dood en toen konden we alleen nog het allerergste vrezen. Enkele tientallen meters na de plaats van die eerste ontdekking deden we in derdaad de ontstellende vondst. In een kring van enkele meters lagen daar de vijf verbrande lichamen van mevrouw Gray en haar vier kinderen. De moeder hield haar 2-jarig zoontje nog tegen zich vast geklemd. De lijkjes van de drie an dere kinderen, allemaal verkoold, bevon den zich vlak in haar buurt, aldus de gen darme. Hoe deze familietragedie zich in bij zonderheden kan hebben afgespeeld, zal waarschijnlijk nooit bekend worden. Oog getuigen waren immers niet aanwezig Maar de vermoedelijke toedracht is, vol gens de kapitein geweest, dat mevrouw Gray, in een bocht op de smalle bergweg overvallen werd door het vuur. In haar doodsangst heeft ze de auto, met haar kinderen, toen mogelijk nog net kunnen verlaten alvorens de wagen in de af grond stortte. Onmiddellijk moeten, be sluit de gendarmerie-officier, de vlam men haar van alle kannen hebben inge sloten, waardoor de catastrofe onver mijdelijk werd. Terug in de cel (Van Hall had inmid dels ruim een uur in de rij gestaan), werden de zeer langharigen geselecteerd en met acht man tegelijk in cellen ge stopt, hoewel een groot aantal hokken van het dertig cellen tellende blok leeg stonden. Om vier uur werd opnieuw een bevel gegeven om in de rij te gaan staan voor de cellen. Zij die tien dollar op zak hadden, moesten uittreden en werden na betaling van dat bedrag vrij gelaten. Van Hall had echter onvoldoen de geld bij zich, en bleef opnieuw een uur in de rij staan. In een cel tegenover hem viel een epilepticus die aan aanval kreeg van de bovenste brits naar beneden en kwam daarbij met zijn hoofd terecht op de rand van het toilet. Terwijl Van Hall hulpi wilde bieden werd hij door een agent hardhandig daarvan weerhou den. Na enige tijd werd toestemming ver leend, waarbij weinig meer gedaan kon worden dan de patiënt, die kennelijk medicijnen nodig had, schoon te maken. Ongeveer een half uur later werd mede door Van Halls aandringen de patiënt in een overvalwagen weggebracht, om echter een uur later terug te keren nadat blijkbaar in een ziekenhuis hulp was ver leend. Tegen vijf uur werden acht negers we gens andere misdrijven binnengebracht. Ook zij werden in één cel opgesloten. Tegen zes uur werd toestemming gege ven in de cellen terug te keren. Een uur later werden de resterende arrestan ten in overvalwagens overgebracht naar het celblok van de rechtbank. Bij het verlaten van de auto's stond een agent met een geweer in de aanslag bij de deur geposteerd, terwijl de omgeving eveneens door een kordon was afgezet. In de cel ontmoette Van Hall daar een jongen die was gearresteerd omdat hjj tijdens de confrontaties tussen de yippies en de agenten had gevraagd: „Is dit een democratie, of een politiestaat?". De agent had geantwoord: „Wat dacht je anders, een politiestaat natuurlijk", en rekende hem in. Om negen uur werden de arrestanten opnieuw overgebracht naar cellen recht achter de rechtszaal gelegen. Rechtenstu denten van Georgetown University wer den toegelaten om juridische bijstand te verlenen. Een van de arrestanten die een maagzweeraanval kreeg werd geen toe stemming gegeven zijn medicijnen te ha len die bij zijn registratie in beslag wa ren genomen. Om half elf, de tijd dat Mclntire's bijeenkomst begon achter keurig afgezet te politiebarricades, werden de eerste arrestanten voorgeleid, waarbij de rech ter hen op borgtocht van tien dollar in vrijheid stelde en de rechtszitting vast stelde op 4 november. Van Hall: „Ik heb nu aan den lijve ondervonden hoe groot de haat is tussen het gezag en deze jongeren, en hoe groot ook de scheidslijn is tussen deze twee groepen in het land Het is jammer dat het merendeel van de Amerikaanse be volking zich niet realiseert hoe deze jon geren in zulke gevallen behandeld wor den, want ik ben er zeker van dat ook zij ertegen zouden protesteren. Een poli- tie-agent in dit land is niet langer iemand die de orde bewaart, maar het is de vijand. Als je gevoelig bent, is dat niet anders te zien".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3