WVW-naj aarsbeurs Velsen-N. drie avonden in „De Schouw' Vriispraak in zaak tegen IJmuidens vriesbedrijf Brandje in brievenbus van stadhuis Jeugdige inbrekers gearresteerd Autobestuurder onder invloed Septuagint solidair met Huub Oosterhuis V oetballer gewond Stormschade in Velsen Bezetters van Surinamehuis beboet DE BRILLENSPECIALISTEN' ZICHTBAAR BETER en BETER ZICHT BRILLENSPECIALIST ƒ52,50 ƒ29,75 ƒ36,75 ƒ13,65 HAARLEMS CONTACTLENS INSTITUUT Kijken, kopen en kans op reisje-Parijs Havenberichten Eerste zege voor Gerard Wesselius Band met Rome handhaven IN DE VISHAL Sport zet zich in voor nieuwe Henri Dunant ƒ41,65 MAANDAG 5 OKTOBER 1970 Invriezen Smakelijk Congres verstuurde protesttelegrammen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Solidariteit met de Nederlandse priesters, die gehuwd zijn maar toch willen voorgaan in de viering van de eucharistie. Dat is de inhoud van een motie die met vrij wel algemene stemmen door de deel nemers van het Septuagint-congres in Amsterdam tijdens de slotzitting van zaterdagavond werd aange nomen. Vietnam Kort IJmondnieuws Stevige en toch lichte herenbril. Vastgestelde verkoop 59.50 30% korting ƒ17.85 U BETAALT SLECHTS Modern en sierlijk dames doublé mon tuur. Vastgestelde verkoop 75.00 30 korting 22.50 U BETAALT SLECHTS Modern montuur in bruin gevlamd of transparant celluloid. Vastgestelde verkoop 42.50 30 korting 12.75 U BETAALT SLECHTS Oer-solide herenmontuur, bruin gevlamd celluloid. Vastgestelde verkoop 52.50 30 korting 15.75 U BETAALT SLECHTS Eenvoudige heren-leesbril. Vastgestelde verkoop 29.50 30 korting 8.85 U BETAALT SLECHTS ƒ20,65 Danmesmontuur in moderne kleuren. Vastgestelde verkoop ƒ19.50 30 korting 5.85 U BETAALT SLECHTS Op AL onze brillen 2 jaar GRATIS VERZEKERING tegen alle schaden. 30% korting op alle brilmonturen en.... voor IEDEREEN. 20 korting op de glazen. Keuze uit 1000 mogelijkheden. 100% service. JANSSTRAAT 56 (tegenover Gerechtsgebouw) Telefoon 32 01 18 RIJKSSTRAATWEG 86 C Telefoon 25 12 54 JANSSTRAAT 56 - TELEFOON 32 01 18 ■fr Gratis vooronderzoek. j Prijzen ■fo Proefperiode van 3 maanden. vanaf 225.— ■fc Blanke, gekleurde of dubbelfocus lenzen compleet (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De najaarsbeurs van de winkeliersvereniging „Wijkeroog" wordt deze week woensdag-, donderdag en vrijdagavond telkens van zeven tot elf uur in gebouw „De Schouw" gehouden. Het is vele jaren geleden, dat in Vel- sen-Noord een dergelijke beurs is gehou den in de toenmalige oude tramremise aan de Wijkerstraatweg. Het huidige, ac tieve en verjongde bestuur van de WVW hoopt dat de belangstelling zich zal uit strekken tot de gehele IJmond en moge lijk zelfs daarbuiten. De driedaagse beurs is afgestemd op het nieuwste van mode, voedingsmidde len, meubelen, juist gebruik van cosmeti ca, goede haarverzorging en op de mo derne apparatuur op het gebied van ra dio en televisie. Dit alles wordt ruim schoots aan het publiek getoond in vijf entwintig stands, in de grote schouwburg zaal en ook in een belangrijk deel van de ruime foyer. De stands zullen uniform worden opge bouwd. In de grote zaal verrijzen acht tien of negentien stand, waarvan langs de wanden acht a negen stands en in de mid denzaal tien, zodat er juist voldoende ruimte overblijft voor de bezoekers. De foyer zal daarnaast nog een zevental stands herbergen teneinde ook gelegen heid te hebben de garderobe en het buf fet te bezoeken. De in augustus gehouden braderie aan de Wijkerstraatweg heeft duidelijk geïl lustreerd, dat het publiek wel eens op an dere wijze wil worden benaderd dan ge bruikelijk. Toen waren er diverse attrac ties met veel publieke belangstelling. De zelfde belangstelling denken de organisa toren te bereiken door het bieden van mo gelijkheid tot niet alleen kijken, maar ook het bieden van lekkere hapjes en vele an dere attenties aan het publiek. Bovendien kan op de beurs ook worden gekocht: de WVW is dit geval ontheffing verleend in zake de winkelsluitingswet. De standhouders, die vol enthousiasme aan deze beurs medewerken, willen er voor het kopend publiek tevens een feest van maken. Een belangrijk aspect bij het bezoek zal zijn het deelnemen aan een wedstrijd voor een limmerick of slagzin, waarvoor een wedstrijdformulier gelijk tijdig met het entreebiljet ten bedrage van een gulden wordt uitgereikt. Van de ze entreegelden is reeds bij voorbaat een deel bestemd ten behoeve van het Leger des Heils Beverwijk, dat onlangs door vandalisme grote financiële schade leed. In verband hiermede zullen ook soldaten van het Heisleger aanwezig zijn om min- der-valide beursbezoekers in een rolstoel langs de stands te leiden. Het wedstrijdbiljet zal elke avond kans (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een onjuiste dagvaar ding zij was aan de verkeerde bete kend heeft in een zaak tegen een IJmuidense haringinvriesbedrijf, die van morgen voor de politierechter diende, een vrijspraak opgeleverd. De dagvaarding was aan het bedrijf betekend, omdat deze de nalatige zou zijn geweest, bij een niet diep genoeg invriezen van ruim acht duizend kilo ha> ring. Op het ogenblik zijn zowel de in- vriezer als de haringhandelaar die op dracht geeft tot invriezen, verantwoor delijk, maar op het tijdstip dat het geval werd ontdekt, begin september 1969, was de eigenaar van de haring de verant woordelijke instantie. De politierechter, mr. Swanenburg, kon zich dan ook niet met de eis van driehonderd gulden van de officier van Justitie, mr. Schilder, verenigen en sprak het IJmuidense be drijf vrij. De getuige-deskundige vertelde bij deze zaak dat er, wanneer een hoeveelheid haring niet binnen 12 uur tot een tem peratuur beneden de -20 graden Celsius is gevroren, een grote kans op paratyfus bestaat. Het IJmuidense bedrijf had naar zijn mening te grote hoeveelheden in de vriestunnels geplaats. Ook zouden de tun nels ouderwets zijn en zouden zij, waar schijnlijk om ecoomische redenen, niet door nieuwe apparatuur zijn vervangen De handelaar in deze zaak dus de verantwoordelijke kon naar zijn me ning geen controle uitoefenen of het in vriezen wel goed of in voldoende mate gebeurde. Wel een veroordeling kreeg een 29-ja rige zeevisgroothandelaar uit Egmond aan Zee, die voor eenzelfde feit het niet op tijd invriezen van 75 kilo haring door mr. Swanenburg conform de eis van de officier werd veroordeeld tot een boete van honderd gulden of 10 dagen. „Eet u smakelijk", was het commen taar van de officier bij het voorlezen van de dagvaarding tegen een 23-jarige vis handelaar uit Volendam. Deze had eind maart op de markt op de Florressttraat in Haarlem-Noord paling verkocht, waar bij enkele palingen een rottingslucht ver spreiden en in staat van ontbinding ver keerden. „De verkoper van de paling moet toch zeker weten dat dit niet kan aldus de officier, die een geldboete van honderd gulden of 10 dagen eiste. De poli tierechter deed conform de eis uitspraak. bieden op het winnen van een draagbaar televisietoestel met daarnaast nog vele andere beschikbaar te stellen begerens waardige prijzen. De beste inzender, door een uit drie leden bestaande jury aan te wijzen, krijgt een vijfdaagse reis voor twee personen naar Parijs aangeboden, den. Elke avond tussen tien uur en halfelf zullen de prijswinnaars worden bekend gemaakt. Eventueel niet afgehaalde prij zen worden door het WVW-bestuur voor de winnaar in bewaring gehouden. De beurs zal overigens van een passen de versiering worden voorzien om het feestelijk kterakter te verhogen. De jeugd drumband „Schulpen-Meerweiden" zal de aandacht op de driedaagse beurs vestigen door een muzikale rondgang. „De Schouw" is gemakkelijk te berei ken met buslijn 75 van de NZH, die van uit IJmuiden en Beverwijk vlak bij het gebouw een halte heeft. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zaterdagmiddag om streeks vijf uur moest de Velsense brand weer uitrukken naar het stadhuis, omdat door twee omwonenden een brandje in de brievenbus was gemeld. Een daarvan had nog twee jongens gezien, die zich opval lend snel van de rokende brievenbus ver wijderden. Het brandje werd snel ge blust, waarbij echter niet kon worden voorkomen dat de correspondentie voor een groot deel verloren ging. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zondagavond omstreeks negen uur ontving de Velsense politie kort na elkaar twee meldingen van bewoners van de Paramaribostraat en de Huis te Wissestraat in Santpoort, dat hij hen was ingebroken. Onmiddellijk ging een sur veillance-auto uit op een nader onder zoek, waarbij de bemanning op de Ha- gelingerweg twee jongemannen ontdek te, die opvielen door een tamelijk vreemd gedrag. Gedreven door hun beroepsin tuïtie hielden de beide politiemannen de jongelieden staande voor een nadere ken nismaking, waarbij het gesprek zodanig verliep, dat zij naar het hoofdbureau van politie werden overgebracht. Het waren een zeventien- en een ne gentienjarige inwoner van IJmuiden, die bij een verhoor moesten bekennen inder daad de inbraken te hebben gepleegd. Zij waren in het bezit van een glassnijder en een schroevedraaier en bovendien werd bij hen vrij veel geld aangetroffen, waar onder een grote hoeveelheid buitenlandse valuta. Nadat de beide jongemannen waren in gesloten, begaf de politie zich opnieuw naar Santpoort op weg, omdat zij had gezien dat de arrestanten hier bij hun aanhouding nog iets hadden weggeworpen. Na enig zoeken werden hier nog een gou den dameshorloge, een gouden ketting met munt en een paar glacé handschoe nen gevonden. Over de herkomst daarvan wordt door de recherche thans een nader onderzoek ingesteld. Zaterdag aangekomen in IJmuiden: Amstel- stroom, Huil; Markborg, Varkberg, Beverwijk; Bali, Bremen; Rolf Behrmann, London; Klaus, Karlstad; Tor Hollandia, Immingham; Hunnau, Flensburg; Hondsbosch, London; Makedon, Lon don; Tor Anglia. Gothenburg. Zondag aangekomen in IJmuiden: Mutua Fi des, Berwick; Adina Leidt; Birk. Rotterdam; Maersk Freeder; Cont. Plat. Jean-E, London; Zaanstroomi, Felixtowe; Emerald Isle, London, Zaandam; Emsland, Norrkoping, IJmuiden; Ot to, Bremen; Kennemerland, Hamburg; Ares. Antwerpen; Noblesse, London; Gasselte, Dover; Silverstar, Bale Comeau; Arrow, Tyme; Ner- landia, Aarhus; Oceanic Unity, Glasgow; Clio, Hamina; Scheldeborg, Waya, Zaandam; Vines, Hamburg; Tamba, Dakar; Fleth, Fowey; Kosi- cia, Thameshaven; Annika, Heyka, IJmuiden Wunner Humber; Leise, Rotterdam, IJmuiden; Dutch Spirit, Antwerpen; Wladyslaw Bronieuw- sky, Penang; Lillekint, Goole; Tuskar. Par; Meppel, London; Naess Pioneer, Seven Islands; Daina, Kopenhagen; Dorothea, Sicilië. IJmuiden; Mina l.Cambinis, Baie Comeau; Silver Star, Baie Comeau; Magdalini, Rotterdam; Lady Sy- billa, New Castle. Maandag aangekomen in IJmuiden: Polydo- rus Durban; Wegro, Rotterdam; Nordstern, Gothenborg; Dalsjoe, Stettin; Fryken, Waya, Zaandam Tarring, Tidham. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Fulani, Hamburg; Innstein, Bremen; Hebe, Helsinki; Twadika, Hamburg: Presto, Tuapse; H. Egede, Noordzee. Velsen; Marga, Antwerpen; Eumaeus, Vlissingen; Banda, Hamburg; Willemskerk, Kaapstad: Moselstein, Hamburg; Tor Holalndia, Gothenburg, Siegstein. Christobal; Aqua, Man chester; Comtesse, Southampton. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor An glia, Immingham; Bielsko, Stettin; Rijnstroom. Shoreham; Cd De Pareira, Bilbao; Ittersum, Le Havre; Mathilda Schulte, Narvik; Noordzee. Rotterdam, Zaandam; Diogenes, San Juan; Aaltje, London; Alca, Antwerpen. IJmuiden; Victory, Wiesbach, IJmuiden; Kenery, Lenin grad, IJmuiden; Lingeborg, IJstad, IJmuiden; Kay, Emessand; Opole, Stettin; City of Port Elisabeth, Immingham; Veritas, Sheemess; Dominence, London; Schippersgracht, Bremen; Ardeas, Rotterdam; Barister, London; Coueron Cocardo, IJmuiden; Utstraum, Skagen, IJmui den; Stella, Venermeer, IJmuiden; Archimedes, Bremen; Cadence, Grangemouth; Roerdomp, Boston; IJmuiden; Memel, Dagenham; Transit, Gent; La Paloma, Hull; Hunzeborg, Aberdeen, IJmuiden; Tczew, Stettin; Gazelle, Rochester, Zaandam; Vera, Svendborg; Fiducia 2, Bel- fest, IJmuiden; Amstelstroom, Hull; Margare- tha, Skoghall, Zaandam; Hector, Port Talbot; Keynes, Leith; Clearwater, Noordzee, IJmuiden; Argo, Avonmouth; Gruno, London; Andros Castle, Seven Islands; Brinda, Duinkerken, IJmuiden: Rigel, Liverpool; Triumph, Sheer- ness; Amberley, London; Willmary, Colchester; St. Nicolas 2, Priolo: Hummel, Swinoujscie. IJmuiden; Zaanstroom, Felixtowe; Maria-W. Glasgow: Otto, Bremen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op het onlangs voor het verkeer opengestelde nieuwe deel van de IJmuiderstraatweg is zondagmiddag om half vijf een 23-jarige inwoner van IJmui- den-Oost met zijn persoenenauto bij het nemen van een bocht naar rechts geslipt, waarbij de wagen tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbe wijs en werd door de politie bovendien verdacht onder de invloed van sterke drank te zijn. Hij werd naar het hoofd bureau overgebracht. UTRECHT De AOW-uitkerlng aan alleenstaande bejaarden zal in oktober 376,50 bedragen en niet 367,50, zoals vorige week werd gemeld. (Van onze wielermedewerker) ILPENDAM. De 25-jarige Gerard Wesselius uit Oude Wetering, die al en kele jaren bij de amateurs fietst en het nog nimmer tot een overwinning wist te brengen, besliste zondag in de Purmer de traditionele tijdrit om de „Gouden Willem Reuter"-medaille in zijn voordeel Alleen Frits Rabe wist enigszins in ziln buurt te blijven, maar kwam tenslotte toch 5,3 sec. tekort. Het vorige jaar was Rabe de snelste. Aan deze wedren met de tijd, die on der bar slechte weersomstandigheden werd verreden, namen renners van alle Am sterdamse clubs met die van ,Amstel- land" (Amstelveen) er „De Bataaf" (Halfweg) deel. Zij moesten elk op eigen kracht het elf kilometer lange parcours vier keer afleggen. Reeds na de eerste omloop ging Wesselius met een winst van zes seconden op Rabe aan de leiding. Halverwege de strijd was zijn voorsprong opgelopen tot vijftien seconden maar in de tweede koershelft moest Wesselius daarvan weer iets prijsgeven aan Rabe. Hij hield echter voldoende over om op de zege beslag te kunnen leggen. Internationale navolging van het voor beeld van de Nederlandse studentenpastor Huub Oosterhuis zal door de solidaire christenen worden ondersteund. Iedere priester die in de zelfde situatie komt te verkeren als de Amsterdamse pastor zal mogen rekenen op de goedkeuring en de steun van zijn collega's die lid zijn van de bewegingen van solidaire priesters. De verantwoordelijkheid voor een der gelijke gedragslijn ligt bij elke gemeen te afzonderlijk, zo oordeelden de con gresgangers. Niettemin zal de band met Rome niet verbroken mogen worden, zo meenden de priesters, predikanten en leken die een week lang over de problemen van kerk en maatschappij hebben vergaderd Ook met de rest van de wereld zal meer contact moeten komen via kanalen van informatie. Het internationaal secretari aat in Brussel zal daarom worden uit gebreid. Het heeft de bevoegdheid van het congres gekregen de banden met Rome en met de plaatselijke kerken en groeperingen te verzorgen en als infor matiebureau te fungeren. Pel keerde de vergadering zich via een motie tegen elke vorm van concor daat (een verdrag tussen het Vaticaan en een landsregering) of deze in Spanje, Portugal dan wel in oost-europese lan den bestaat. Ook wordt in een motie ge protesteerd tegen de gevangenhouding van een aantal personen in Brazilië, die de verkondiging van het evangelie se rieus hebben genomen". Ook tegen de on derdrukking van de kerk in Oost-Europa werd geprotesteerd. Zoals gemeld zijn er in Amsterdam vertegenwoordigers van priesterorganisaties uit Hongarije en Po len aanwezig. Telegrammen zijn door het congres ge stuurd naar de aartsbisschop van Saigon over de situatie van de kerk in Vietnam Er zijn telegrammen uitgegaan over de volkenmoord" onder de Palestijnse vluchtelingen, over de „Imperialistische knechting" in Angola en verder een te- (Van onze medewerkers) IJMUIDEN Maandag werden in IJ muiden door 43 vaartuigen aangevoerd: 4110 kisten en 3890 kleine kisten vis, 18.000 kilogram tong en 460 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 425 kisten en 415 kleine kisten schelvis, 150 kisten en 823 kleine kisten wijting, 275 kisten gul en ka beljauw, 25 kisten koolvis, 50 kisten haai, 85 kisten en 725 kleine kisten haring, 1460 kisten en 1575 kleine kisten makreel, 1000 kilogram schol, 70 kisten tarbot, 210 kisten en 335 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 7.61-7.38, grote tong 7.28-7.15, grootmiddel tong 7.25-6.90, kleinmiddel tong 7.60-7.33 tong I 9.02-8.48, tong II 8.98-8.11. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 240- 194, grote koolvis 128-112, middel koolvis 140-112. Per tien stuks: grote kabeljauw 196-130, middel kabeljauw 144-126. Per stuk: kreeft 10. Per 50 kilogram: grote schelvis 72, mid del schelvis 70, kleinmiddel schelvis 66- 65, schelvis I 70-56, schelvis II 48-40, ka beljauw I 100-92, kabeljauw II, 100-95, ka beljauw III 55-46, grote schol 65-60, schol I 70-56, schol II 63-56, schol III 80-57 schar 58-37.50, poon 15-10, haai 60-55, wij ting 68-50, haring 66-37.40, makreel 61- 11.50, tarbot 320-125, griet 200-125, tong schar 225-90. Schevenlngen: De aanvoer in Scheve- ningen bestond maandagmorgen uit: 50 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 450 kleine kisten haring, 50 kleine kisten makreel, 350 kisten schol, 30 kisten varia en 1750 kilogram tong. legram waarin de vrijlating wordt geëist van verzetsstrijders in Portugal en pries ters die in Spanje worden vastgehouden omwille van hun overtuiging. De congres-deelnemers betuigden ver der hun solidariteit met de vrijheids strijders in Nicaraqua en met de Vanda- lino-groep in Turijn, waar onlangs twee priesters in het openbaar zijn getrouwd en door hun bisschop onmiddellijk ge schorst. Over de financiën van het congres zei de leiding: er is een grote schuld, maar onze Nederlandse vrienden zullen ons wel helpen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de voetbalwed strijd VVB 2-Velsen 2 is zondagmiddag een 22-jarige speler met een tegenstander in botsing gekomen, ten gevolge waarvan hij door de ongevallendienst met een ge broken rechter scheenbeen naar het An- toniusziekenhuis moest worden overge bracht. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Om de inzameling voor een nieuwe Henri Dunant het hospi taalschip van het Rode Kruis op woensdag 14 oktober tot een groot suc ces te maken is op initiatief van de oud hoofdcommissaris van politie, de heer A. L. de Boer in samenwerking met de Haarlemse Sportraad een comité ge vormd, dat zich ten doel heeft gesteld de actie in Haarlem tot een groot succes te maken. Het comité heeft voor het welslagen circa 500 collectanten nodig, die woensdag 14 oktober 's avonds vanaf half acht wil len meewerken. Het comité doet in dit spe ciale geval een beroep op de gehele Haarlemse Sport jeugd van zestien jaar en ouder zich in te zetten bij deze actie. Alleen met medewerking van de Sport raad kan deze actie slagen. Collectanten kunnen zich opgeven bij de Dienst Licha melijke Opvoeding (telefoon 319353), Ro de Kruis, Paviljoenslaan (telefoon 312525) en de heer A. L. de Boer (telefoon 243310. PvdA. Voor leden van de afdelingen IJmuiden, Santpoort en Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid wordt vrijdag, 9 oktober 's avonds om acht uur de federa tieleden jaarvergadering gehouden in ge bouw „Velserduin", aan het Velserduin- plein, IJmuiden-Oost. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ten gevolge van de hevi ge westerstorm van zaterdag werd bij een flatgebouw aan de Orionweg een vuilnisstortbak op wielen door de wind voortgedreven en in aanraking gebracht met een gloednieuwe personenauto, die pas de vorige dag in gebruik was geno men. De auto liep enige lakschade op, waarbij de constructie van de stortbak steviger bleek, want deze bleef verder onbeschadigd. Verder is bij de Juliana- kade nog een verkeerszuil omgewaaid en sloegen van een pand aan de Zeeweg de beide grote deuren open. DEN HAAG. De 35 personen, die op dinsdag 18 augustus het kabinet (het Su rinamehuis) van de gevolmachtigd mi nister van Suriname, dr. 3. D. V. Polanen in Den Haag een uur bezet hielden, zijn door de politierechter in Den Haag con form de eis vanmorgen veroordeeld tot 100 boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken. De poli tierechter achtte bewezen, dat de bezet ters, leden van het actiecomité „Suri naamse Arbeiders en Studenten" lokaal vredebreuk pleegden. In zijn overwegingen releveerde de politierechter, dat de verdachten zich be riepen op een noodtoestand. De maat schappelijke situatie in Suriname zou voor verdachten de zedelijke plicht met zich brengen het beleid van de Surinaam se regering met alle mogelijke middelen aan de kaak te stellen. De politierechter overwoog, dat er in Nederland vele en efficiënte mogelijkheden zijn, ook voor wie uit Suriname komt, om de politieke overtuiging uit te dragen. De zedelijke noodzaak tot lokaalvredebreuk oordeelde hij niet aanwezig. fsman

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4