Kabinet wil wettelijke regeling „OPENBAARHEID BESTUUR NODIG" Langoor „het haasje" Geen sabotage in Leeuwarden Militairen bedankten Offers brengen voor fusie Rapport-Biesheuvel roept vragen op U-model. Kostuums naar m munt en wens gemankt. Exclusief bij Gerzon. ol ironm 275.- Gesprek met regering erg teleurstellend ïac.warnlng Verouderde opzet Ir. Manusama: Schuldenlast van V erkade-f raudeur 4,5 miljoen „Bestrijding van ziekteverzuim geen taak van bedrijfsarts" Kamervragen over martelingen in Brazilië Dansen Gezelligheid bij studie politicologie RAAD VAN STATE: leerling-verkoopster „EVERGREEN" DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 2 DEN HAAG De regering is voornemens een wettelijke verplichting tot openbaarmaking van bestuurlijke informatie in te voeren. Aldus blijkt uit de woensdag verschenen nota „Openbaarheid van bestuur", waarin mi nister-president, minister van Algemene Zaken De Jong, het regerings standpunt over de openheid van het bestuur uiteenzet. Een algemene wette lijke regeling over de openbaarheid van bestuur zal, naar het oordeel van de regering, een aantal uitzonderingen moeten bevatten, welke uitzonde ringen pas in het in te dienen wetsontwerp nauwkeurig zullen worden ge formuleerd. De regering stelt zich voor, de wettelijke openbaarheidsver plichting geleidelijk in te voeren. Onderzoek op vliegbasis In Amsterdam PvdA -Soesterberg opgeheven MOTIEVEN MINISTERRAAD FORMATIE Wij hebben een plaats vacant voor een met interesse in de juweliers branche. Kunstnijverheidsoplei ding strekt tot aanbeveling. Voorzitter Groene Kruis Symposion in Den Haag In de nota zegt de regering, dat zij de openbaarheid niet ziet als doel op zichzelf, maar als middel tot betere communicatie tussen overheid en burger. Ten aanzien van de genomen besluiten en de motieven en de feitelijke gegevens die daartoe hebben geleid is de openbaarmaking middel tot het verschaffen van inzicht in dat bestuur aan de burger. LEEUWARDEN. Drie Starfighters van de vliegbasis Leeuwarden zijn maan dag een paar uur aan de grond gebleven omdat men sabotage vermoedde. De com mandant, kolonel J. J. Singor, besloot hier toe, nadat een brandstofwagen niet wilde starten. Op de wagen was met krijt een vreemd teken aangebracht. Gecombineerd met een weigerende tele foon en een geforceerd sleutelkastje van de brandstofhangar deed dit aan sabotage denken. In de hangar vond men ook nog een briefje, waarop de mededeling stond: „Ik heb de sleutels teruggevonden". Achteraf bleek dit afkomstig te zijn van een personeelslid, dat zijn eigen sleutels miste en daarom de reservesleutels uit het kastje had gehaald. Op dat moment wist men dit echter niet en daarom be sloot de basiscommandant de drie Star fighters die getankt hadden uit de „ge merkte" tankwagen aan de grond te hou den. Onderzoek van de brandstof wees echter uit dat er niets mee aan de hand was. Het merktekentje op de tankwagen was er waarschijnlijk bij een oefening opgezet. Toch, aldus de Raad van State, geeft meer dan één passage uit het rapport- Biesheuvel aanleiding tot het stellen van vragen, het uiten van twijfel en tot het oefenen van kritiek. Die vragen, twijfel en kritiek, komen in het advies tot uiting. Daarin wordt gesteld, dat de commissie eenzijdig de nadruk heeft gelegd op de vraag, hoe de informaties van de rege ring ter beschikking kunnen komen van de burger, met onvoldoende aandacht voor de vraag hoe die informaties van de regering ter beschikking kun nen komen van de burger en met on voldoende aandacht voor de vraag, hoe de burgers informaties kunnen aanwen den tot beïnvloeding van het overheids beleid. Een tweede bezwaar van de Raad van State is de onvoldoende relatering van het vraagstuk van de Nederlandse staat kundige verhoudingen. De Raad van State wijst er op, dat de politieke democratisering behalve door het verstrekken van informaties aan de burgers, vooral versterkt behoort te worden door enerzijds een decentrali satie in geografische zin van bestuurlij ke bevoegdheden en anderzijds door de stichting van functionele organisaties en kleinere gemeenschappen, kortom door overzienbare eenheden, waarvoor de bur ger zich direct verantwoordelijk kan we ten. De raad deelt het standpunt der com missie, dat beleidsvoornemens die de be langen van de burgers raken, kenbaar dienen te worden gemaakt op een tijd stip waarop nog zinvol over alternatie ven kan worden gesproken, zij het dat de noodzakelijke slagvaardigheid van het bestuur niet in gevaar mag komen. Niet aanvaardbaar acht de raad de door de commissie bepleite regel van openbaarmaking van voorbereidende Ten aanzien van het te voeren bestuur de elementen van de beleidsvoorberei ding, van probleemstelling tot en met be leidsvoornemen is ze middel om de burger te betrekken bij de opinievorming. ,,De openbaarheid van bestuurlijke infor matie is hiermee dus naar twee zijden zinvol begrensd", aldus de premier. Bij de begrenzing van het openbaar heidsbeginsel moet, naar het oordeel van de regering, worden gelet op de grond slagen van ons staatsbestel en op andere democratische belangen: eenheid van be leid en ministeriële verantwoordelijkheid tegenover het parlement, doelmatigheid van het bestuur en bescherming van de privé-sfeer. In de nota, waarin onderscheid wordt gemaakt tussen actieve en passieve open baarmaking, wordt duidelijk gemaakt dat de verplichting tot openbaarmaking van besluiten, die algemeen verbindende re gels bevatten, moet worden uitgebreid. De regering volgt de commissie-Bies heuvel ten aanzien van de actieve open baarmaking van de beleidsvoornemens en andere informatie in het stadium van de beleidsvoorbereiding. Zodra met het oog op een goede democratische bestuurs voering opinievorming daaromtrent van belang is, behoort deze openbaarmaking plaats te vinden, en wel in de opvat ting van de regering ten overstaan van de kring van hen, die bij de materie betrokken zijn. Ook het voorstel van de commissie tot het actief openbaarmaken van de adviezen der niet-ambtelijke or ganen, neemt de regering over. Wat de passieve openbaarmaking be treft, wil de regering een wettelijke plicht invoeren tot het openbaarmaken van besluiten met de motieven en fei telijke gegevens, die daartoe hebben ge leid voorzver deze van belang zijn voor het inzicht van de burger in het ge voerde bestuur. De regering wenst geen openbaarheid van bestuurlijke informa tie zonder meer, omdat andere gewichti ge belangen van staat en burger daaraan in de weg staan. In de opvatting van de regering moet het niet zo zijn, dat een ieder bij een departement of rijksdienst elk stuk in formatie kan verkrijgen, dat niet onder de uitzonderingsbepalingen valt. De infor matie moet een functie vervullen in de communicatie tussen bestuur en burger, ze moet van belang zijn voor het inzicht van de burger in het gevoerde bestuur. De passieve openbaarmaking die de re gering voorstaat impliceert, dat de geïn teresseerde burger onder het hiervoor vermelde algemene voorbehoud door de betrokken bestuurlijke instantie geïn formeerd moet worden over de inhoud van het besluit, waar zijn belangstelling naar uitgaat, alsmede over de motieven en het feitenmateriaal, die tot dat besluit hebben geleid. Van wat aan het besluit is voorafgegaan, zijn alleen de motieven en het feitenmateriaal die aan het besluit ten grondlsag liggen van wezenlijk be lang voor het inzicht van de burger in het gevoerde bestuur. Hieronder kunnen ook vallen overwegingen, waarop bepaal de alternatieven zijn verworpen. De in formatie, die de burger hieromtrent ver krijgt, moet hem in overzichtelijke en bevattelijke vorm worden verschaft. Alle andere ideeën, opvattingen en feiten, die tijdens de voorgeschiedenis wel naar vo ren zijn gebracht, maar niet van wezen lijke betekenis zijn geweest bij het tot stand komen van het beslui, vallen bui ten de bestuurlijke informatieplicht. Het beginsel van openbaarheid van bestuur is, zo vervolgt de nota, ook van toepassing op de vergaderingen van de ministerraad. Voor zover de raad for mele besluiten vaststelt, zullen ze, met de motieven en het feitenmateriaal die eraan ten grondslag hebben gelegen, on der de verplichting tot openbaarmaking vallen, indien deze bijdraagt tot inzicht van de burger in het gevoerde bestuur. Evenmin als elders in de rijksdienst zal er voor de raad een verplichting bestaan, agenda's en notulen openbaar te maken. Dit geldt a fortiori voor de standpun ten die de individuele bewindslieden bij de discussie in de raad hebben ingeno men. Overige punten uit de regeringsnota zijn: Elk departement zal moeten beschik ken over een permanente „informa- tion-desk", waar de bezoekers in eer ste instantie de weg kan worden ge wezen. In grote departementsgebouwen dienen geschikte ruimten te zijn, waar zij die informatie wensen, deze kunnen ver krijgen. De overheidsvoorlichting mag niet het karakter krijgen van public-relations en mag ook niet worden beschouwd als onderdeel daarvan. De regering acht het wel juist om public-relations-adviseurs in de over heidsvoorlichting te betrekken in ge vallen van concreet gerichte acties, die betrekking hebben op politiek niet- controvertiële overheidsactiviteiten. Sociaal wetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de voorlichting acht de regering onmisbaar. Over het uitgeven van een voor het publiek meer toegankelijke staatsalma nak en van beknopte departementale gidsjes wil de regering zich nog nader beraden. Ook over de noodzaak en het nut van de instelling van een openbare infor matiebank acht de regering nog nader beraad nodig. In beginsel staat de regering even als de Raad van State zelf niet af wijzend tegenover openbaarmaking van de adviezen van de raad over wetgeving. Een definitief oordeel daar over behoudt de regering zich evenwel voor tot de staatscommissie van ad vies inzake de grondwet en de kies wet (de commissie Cals-Donner ad vies zal hebben uitgebracht In de nota van de regering wordt ten slotte nog ingegaan op het vraagstuk van de openbaarheid bp kabinetsformaties. De regering stelt zich op het standpunt, dat de openbaarheid het moeilijke proces van de formatie niet extra mag bemoeilijken en voorts dat ze niet met de onschendbaar heid van het staatshoofd in strijd mag ko men. Voor de regering volgen hieruit twee conclusies. In de eerste plaats, dat het niet bij voorbaat juist kan worden geacht, tij dens de (in)formatieperiode alle beschik bare informatie openbaar te maken. Vooral het politiek verkennende werk van een in formateur ten behoeve van een volgende stap, door het staatshoofd te zetten, leent zich in beginsel minder voor openbaarheid dan bijvoorbeeld het rapport van een for mateur. Daar, waar openbaarmaking tij dens de (in)formatie-periode niet mogelijk is, behoort deze na beëindiging van die pe riode opnieuw te worden overwogen. De tweede gevolgtrekking is, dat het aandeel van het staatshoofd in de gedach- tenwisseling geen onderwerp van publieke discussie mag kunnen worden, aldus de re gering. „Dit vind ik erg teleurstellend", aldus ir. Manusama, „omdat zowel premier De Jong als minister Luns mij op 31 augustus beloofd had tijdens een ge sprek de gehele problematiek der Zuid- molukse Republiek te zullen behandelen. Nu werd mij min of meer verweten dat ik na twintig jaar nog niet van mening ben veranderd en nog steeds voor het zelfde doel vecht". De heer Manusama zei dat hij en zijn mede-gesprekspartner, de heer Hitianu- bessy, even overwogen hebben om het gesprek af te breken. Dit hebben wij niet gedaan omdat we de Nederlandse regering niet het argument in handen wilden spelen, dat wij niet wilden pra ten", aldus ir. Manusama. De Zuidmolukse leider zei voorts de beide bewindslieden erop gewezen te heb ben, dat de Zuidmolukse zaak geen soci aal of maatschappelijk maar een politiek ZAANDAM De man, die als admi nistrateur tien jaar lang verduisteringen pleegde bij de Verkadefabriek in Den Bosch, heeft een schuldenlast van 4,5 miljoen gulden. De curator en zijn failissement is over de vooruitzichten van de schuldei sers somber. De totale baten worden op niet meer dan een half miljoen gulden geschat. Als vordering van Verkade wordt 2,8 miljoen genoemd. De man pleegde zijn verduisteringen door gebruik te maken van vervalste loonstaten. Als verklaring voor zijn rijk dom gaf hij op een erfenis te hebben ge kregen en gelukkig gespeculeerd te heb ben in onroerend goed. Tijdens de „Ornithophilia" in de Bernhardhal van het Jaarbeurscom plex in Utrecht zijn heel wat mooie en lieve dieren getoond. De baasjes en bazinnen hadden tevoren eens extra de kam over de vacht van hun kort- en langharige vrienden gehaald, want ze moesten er prachtig uitzien. Het ging immers om de Grote Prijs van Nederland. Op de foto poseert een Engelse langoor voor een recht- opzittende gedresseerde dwerg. De Grote Prijs zal ze maar matig ge- ipteresseerd hebben, aan een dikke peen zouden ze meer plezier beleefd hebben. Of moeten ze met een karig schoonheidsmenu volstaan? ADVERTENTIE Korte Houtstraat 16, Haarlem. Tel. 311582. Zijstraat Grote Houtstraat, lste straat links vanaf Houtbrug. Tel. na 6 uur 316470. probleem is. Ook „Wassenaar", zo zei hij, was een politieke daad. „Onze jon geren verwijten ons dat Nederland ons twintig jaar lang niet kon vinden, maar door „Wassenaar" gebeurt er nu iets". De heer Manusama zei geen voorstan der te zijn van het gebruiken van geweld om een bepaald doel te bereiken. Hij zei de resultaten van het onderhoud uitvoe rig te hebben besproken met de leden van zijn kabinet. „Op zo kort mogelijke termijn zullen wij thans onze mensen in lichten, voor wie dit, evenals voor mij, een diepe teleurstelling zal zijn". GRONINGEN. De voorzitter van de algemene vereniging „Het Groene Kruis" mr. J. W. van Gelder, heeft vandaag in Groningen op de jaarlijkse Groene Kruis dag al gezegd dat een fusie tussen de drie landelijke kruisorganisaties offers waard is. Voor Het Groene Kruis zou dat betekenen, dat de huidige eigen organi satie verdwijnt en dat de fustepartuers de garantie zal moeten worden gegeven, dat zoveel mogelijk een zorg zal worden geboden die rekening houdt met de be hoefte van allen. Mr. Van Gelder gelooft niet, dat de zorg die een confessionele kruisvereniging in de huidige tijd geeft nog zoveel speci fieks biedt, dat dit binnen het kader van een „positief algemene" kruisvereniging ook niet zou kunnen. Als het lang gaat duren voordat er een fusie komt zouden intussen de moge lijkheden voor een nauwere samenwer king belangrijk kunnen worden vergroot. Volgens mr. Van Gelder zou dat het bes te kunnen gebeuren via de Stichting Sa menwerkende Landelijke Kruisverenigin gen, (Van onze correspondent) DEN HAAG. De vraag of de moder ne bedrijfsarts een taak heeft bij het be strijden van het sterk toegenomen ziek teverzuim is besproken in een vandaag gehouden symposion over ziekteverzuim, georganiseerd door de Nederlandse Ver eniging voor Arbeids- en Bedrijfsgenees kunde. Twee inleiders, de heer A. P. A. Rie men, hoofdbestuurder van de NKV-Me- taalbond St. Eloy, en prof. J. de Groot, beantwoordden die vraag ontkennend. De derde inleider, dr. A. Jongbloed, stelde echter dat de bedrijfsarts wel een be langrijke taak heeft. Hij constateerde ook dat ondernemingen tegenwoordig vaak worden voorgesteld als „ongunsti ge poliepen, die hun vangarmen overal naar uitsteken". Een waarschuwing van medische zijde tegen een „dergelijk be derf van het leefklimaat" is zeker op zijn plaats volgens deze arts. De heer Riemen noemde het onjuist aparte maatregelen te overwegen om het ziekteverzuim te bestrijden. Hij noemde een verouderd arbeidsklimaat, waarin de werknemer zijn persoonlijk heid niet kan ontplooien en geen of on- draagt, een van de oorzaken van het sterk toegenomen ziekteverzuim. Ook prof. De Groot stelde met klem dat de bedrijfsarts geen taak heeft bij de bestrijding van het ziekteverzuim. Ziek teverzuim moet voor de bedrijfsarts een signaal zijn. Hij moet nagaan wat het betekent, en zoeken naar factoren als de gezondheidstoestand, de arbeid, de ar beidsomstandigheden en de arbeidsver houdingen. De bedrijfsarts moet zich er echter voor hoeden partij te kiezen in bestaande of zich ontwikkelende tegen stellingen tussen werkgever en werkne mer. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Westerterp (K.V.P.) heeft minister Luns van Buitenandse Zaken gevraagd of hij al kan meedelen of de nationale raad voor mensenrechten in Brazilië bijeen is geweest over de schending van mensen rechten, waaromtrent de berichten blijven aanhouden na de arrestatie van de lei ding van de Katholieke Werkende Jeugd. Is er ook al een uitspraak gedaan? vraagt de heer Westerterp. Ook wil het Tweede-Kamerlid graag we ten wat het resultaat is geweest van het toegezegde contact van de minister met een aantal landen voor het doen van een eventuele interventie in de algemene ver gadering van de Verenigde Naties over de martelingen en de politieke arrestaties in Brazilië. De regering heeft op 1 juni in de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken der Tweede Kamer toegezegd, dat er een de legatie van het internationale Rode Kruis naar Brazilië zou gaan om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de juist heid van de berichten over de martelin gen. „Wat is daarvan het resultaat ge weest?, aldus de heer Westerterp. ADVERTENTIE Houtplein 16 A - Haarlem ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND m.m.v. QUALIFIED SECTION AMSTERDAM. Het dagelijks bestuur van het Amsterdamse Instituut voor Po liticologie wil opheffing van de sectie politicologie aan de Amsterdamse uni versiteit. In plaats van de huidige opzet, waarin naast politicologie ook vak ken als geschiedenis, economie, recht en sociologie worden bestudeerd, zou volgens het bestuur voor de doctorale studenten een zware politicologische studie moeten worden opgebouwd zonder deze bijvakken De massale en toenemende onvrede van de studenten is volgens het bestuur te wij ten aan de verouderde studieopzet. De ar beidsomstandigheden en toekomstmoge lijkheden voor het wetenschappelijk per soneel zijn hierdoor dermate achteruit ge gaan, dat ten minste zes leden van het wetenschappelijk korps en andere betrek king overwegen en een hooggewaardeer de assistent het instituut reeds heeft ver laten, aldus het bestuur. SOESTERBERG. De afdeling Soes terberg van de Partij van de Arbeid is kort vóór het 25-jarig bestaan opgeheven, mede als gevolg van het feit, dat vele beroepsmilitairen, waaruit de Soester- bergse gemeenschap voor een belangrijk deel bestaat, voor hun lidmaatschap heb ben bedankt omdat zij de indruk hebben, dat zij van hun lidmaatschap van de par tij-afdeling schade ondervinden in hun werk. De voorzitter-secretaris van de thans opgeheven afdeling en vertegenwoordiger van het PAK in de Soester gemeente raad, zegt meermalen geconfronteerd te zijn met deze reden voor de opzegging van het lidmaatschap. Hij verklaarde voorts, dat een aantal partijleden (be roepsmilitairen) onlangs op een discussie avond over de vraag of een beroepsmi litair lid kan zijn van een politieke par tij, niet voor hun mening durfden uitko men uit vrees voor de eventuele conse quenties in hun werk. DEN HAAG Het standpunt van de commissie-Biesheuvel, als zou het parlement „geen recht van primeur hebben op kennisgeving van door de regering openbaar te maaken besluiten, voorstellen, voornemens en dergelijke" is, naar het oordeel van de Raad van State, te ongenuanceerd om als uitgangspunt te kunnen dienen. Aldus blijkt uit het advies van de Raad van State, dat als bijlage is opgenomen in de woensdag gepubliceerde regerings nota over de „Openbaarheid van bestuur". De Raad van State is van oordeel, dat de commissie lof verdient voor haar werk. De in het rapport-Biesheuvel neer gelegde gedachten kunnen, aldus de Raad van State, een belangrijke bijdra ge betekenen op de weg naar meer open heid en, waar nodig, meer openbaar heid in ons staatsbestel. ambtelijke beleidsadviezen. De open baarheid dient aan te vangen, zodra de alternatieven zijn opgesteld. Het voorbe reidend ambtelijk advieswerk behoort zijn neerslag te vinden in een te publice ren samenvattend memorandum over de alternatieven, aldus de Raad van State. ADVERTENTIE U kiest een model. U-model. U kiest een stof. Een kleur. Een dessin. Een coupe. De details. U kiest voor een prijs... De Gerzon coupeur neemt de maat. En na drie weken is nw kostuum klaar. Naar üw wensen. Naar üw model. Uw U-model kostuum. Voor een aantrekkelijke prijs hebt u een kostuum, speciaal gemaakt naar uw maat. Afhankelijk van uw stofkeuze Welke stof wilt U! U hebt een prachtige keus. Bijv. jacquards, Prince-de-Gallesruiten, pieds de poule, gestreepte mattings, tweeds, maar ook de klassieken. DEN HAAG De president der Zuid-Molukkers in Nederland, ir. J. A. Manusama, is zeer teleurgesteld over het gesprek, dat hjj woensdagmorgen met premier De Jong en minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft gevoerd. In een commentaar zei de Zuidmolukse leider, dat beide Nederlandse bewindslieden hem duidelijk te verstaan hadden gegeven dat zjj de Zuidmolukse zaak als een afgedane zaak beschouwen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2