Verhoogd winkelcentrum met parkeerruimte en bibliotheek Omringd door flatgebouwen Ondanks rad ar waar schuwing bij matig zicht doorgevaren Bianca pakte Ali's voorsteven en scheurde deze geheel open 1 1 Mededeling inzake onze magazijn uitverkoop IN DEUMOND ZEEWIJKPLEIN KRIJGT APART CACHET Hoogovens neemt 50 belang in bouwcombinatie Onbekend met spelregels, toch maar zonder loods Randstadspeulers" in IJmuiden Protestconcert op luchtfluit kon aanvaring niet voorkomen IJmuiden Beverwijk Heemskerk „King David" uitgevaren en terug van even weg geweest Belangstelling voor najaarsbeurs boven verwachting DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 IJMUIDER COURANT COR 0LY - rijwielen DOR QLY - rijwielen DOR 0LY - rijwielen 'OR 0LY - rijwielen DOR 0LY - rijwielen DOR 0LY - rijwielen G0R 0LY - rijwielen Mv r de ruiiter City DE VERFILMING van Arthur Hai- ley's bestseller „Airport" is een groot succes gebleken en aldus zijn talloze bioscoopbezoekers al getuige geweest van de moeilijkheden, welke Burt Lancaster in de rol van Mei Bakers- field, manager van het Lincoln Inter national Airport moet ondervinden. Aldus gaat hij aan het begin van de film een opwindende nacht tegemoet, waarin niet alleen de eigen huwelijks problemen, maar ook de overlast van een sneeuwstorm, met als gevolg een bijna onbruikbaar vliegveld, de moei lijkheden met een verkeerd geland vliegtuig dat een startbaan blokkeert, de spanning van een tijdbom die op een van de vluchten is meegenomen, de affaire met een verstekelinge op leeftijd en talrijke andere incidenten hem alles behalve aangenaam zullen bezighouden. Stadsschouwburg Luxor Kennemer theater Cinema Marquette Ï0R 0LY - bromfietsen G0R 0LY - bromfietsen G0R 0LY - bromfietsen G0R 0LY - bromfietsen G0R 0LY - bromfietsen G0R 0LY - bromfietsen COR 0LY ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In plan Zeewijk wordt gewerkt aan de fundamenten waarop in de komende maanden het Zeewqkplein zal verrijzen. Een volledig winkelcentrum voor Zeewijk en wellicht in de toekomst ook voor het nog te bouwen Duinwjjk omringd door woonflats in diverse woon lagen- Over een aantal maanden zullen de bewoners van Zeewijk niet meer de grote afstand behoeven af te leggen naar het centrum van IJmuiden voor de inkopen, die zij nabij de deur niet kunnen doen, maar kunnen zij op het Zeewijkplein te recht. De gemeente van haar kant doet al het mogelijke om dit winkelcentrum een apart cachet te geven waardoor het win kelen aldaar een genoegen moet worden. Aan de noordkant van het Zeewijkplein verrijst een flat in zes woonlagen met IJMUIDEN. Hoogovens heeft een vijftig percent belang verkregen in de Hollandse Bouwcombinatie NV., geves tigd in Den Haag, door overneming van een pakket aandelen van Shell, ter waar de van nominaal 300.000 De overige vijftig percent blijft in handen van Shell. De omzet van de Hollandse Bouwcombi natie (30 personeelsleden) bedroeg in 1969 circa vijftien miljoen. Als toeleverancier van materialen aan de bouwnijverheid, had Hoogovens be langstelling voor de activiteiten van deze onderneming. HBC realiseert bouwwer ken, verricht bouwonderzoekingen, ont wikkelt bouwsystemen en verwerft know how voor het toepassen van moderne bouwmaterialen en werkwijzen in het al gemeen, en volledig flexibele bouwsy stemen in het bijzonder. Wieldoppen ontvreemd. Gisteren zijn de wieldoppen ontvreemd van een auto, die bij de eigenaar voor de deur stond geparkeerd aan de Oever. daarin zestig woningen. Midden op het plein daarvoor komt een supermarkt van ,Kijkgrijp" met een oppervlakte van 900 vierkante meter, waarvan 740 vierkante meter winkelruimte. Dit filiaal zal een ge lijkwaardig equivalent worden van het fi liaal in Heemstede, dat op dit moment het modernste is van de serie Kijkgrijp-filialen Ten behoeve van de eigenaar zal een spe ciaal laadperron worden gebouwd. Nabij deze supermarkt zowel als elders op het plein wordt een ruime parkeermo- gelijkheid geschapen. Het plein zal ook verhoogd worden aangelegd zo is het plan van de gemeente. Het wandelend publiek zal dan ook langs oplopende paden of trapjes daarheen moeten gaan. Aan de oostzijde komt een gebouw met daarin ruimte voor twaalf winkels, voor de bi bliotheek en leeszaal alsmede met ruimten voor sociaal-culturele doeleinden en enkele garageboxen. Voorts zal de zuid-oostkant van het plein worden begrensd door een flat van drie etages. Kleur, vorm en bestemming spelen bij de realisering van het Zeewijkplein een grote rol. Een aantal personen houdt zich daarom thans bezig met een speciale vormgeving aan het geheel, opdat jong en oud zich hier gezellig kan ophouden. In het kader daarvan wordt onder meer ge dacht aan een speciaal gebouwtje tussen de super-markt en de zes-hoogflat, dat een bijzondere bestemming moet krijgen. Tevens gaan de gedachten uit naar een ongelqkvloerse kruising met de Kruis berglaan in de vorm van een loopbrug dan wel een tunneltje. Het geheel wordt gebouwd door de n.v. Panagro, welke tot dusver alle woningen in Zeewijk heeft gerealiseerd. De aan de overkant van het Zeewijkplein te bouwen sterflat zal echter volgens een ander sys teem worden verwezenlijkt. Bouwer is de n.v- J. P. van Eesteren in Rotterdam. Deze flat wordt 14 verdiepingen hoog en telt straks 126 woningen. Daarachter op de (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Omdat hij schuldig is aan de aanvaring vorig jaar op 10 april tussen de Constance en de Bernd op de Weser, is de kapitein van eerstgenoemd schip door de Raad voor de Scheepvaart voor een week geschorst. Bij matig zicht vertrok om 5.20 uur de Constance zonder loods uit Elsfeth om, zoals in de bedoeling lag, via de rivieren Hunte en Weser naar zee te varen. De kapitein kende het vaarreglement dat op deze rivieren van kracht is niet. Wel was hij op de hoogte van het feit, dat de Weser een hoofdwater is. Voorts wist hij, dat uit een nevenwater komende, het hoofdwater niet mag worden overgestoken wanneer het doorgaande verkeer op dit vaarwater hierdoor wordt gehinderd. De Constance voer nog op de Hunte, toen de kapitein de echo van het andere schip tussen twee boeien van de Weser op zijn radarscherm ontdekte. De kapitein van de Constance had toen de vaart zodanig uit z'n schip moeten ha len, dat hij het tegen de stroom ingaande kon houden voordat de scheidingston was bereikt. Vanuit deze veilige positie had hij zich dan omtrent de vaart op de Weser en bovenal omtrent de bedoeling van de naderende echo op de hoogte dienen te stellen. Zodra die bedoeling hem duidelijk was geworden, had hij, zonder enige ver warring bij de ander te kunnen stichten, voorrang kunnen verlenen, waartoe hij verplicht was. Betrokkene is echter doorgevaren en heeft door het passeren van de scheidings ton bijgedragen tot het ontstaan van een gevaarlijke situatie, die in een aanvaring resulteerde. Hem treft daarom schuld. De aanvaring vond plaats om 6.05 uur met een hevige klap. De Bernd (van een Duitse tankrederij) voer met z'n voorsteven tegen het bakboordvoorschip van de Con stance, even achter het voorpiekschot. Ter plaatse van de aanvaring was een groot gat ontstaan, waardoor het water in het ruim stroomde. De Constance heeft nog even een anker aan de grond gehad, maar het werd met een weer ingehieuwd, toen bleek dat de pompen het water niet bij konden houden. Er is nog geprobeerd een dekkleed voor het gat te krijgen, maar dit lukte niet. Daarom heeft de kapitein zijn met staal geladen schip aan de grond gezet. De vraag rijst of van de zijde van het Duitse schip wel al het mogelijke is ge daan om een aanvaring te voorkomen. Maar zo iets staat niet aan de (Nederlands se) Raad voor de Scheepvaart ter beoor deling. De maquette van het Zeewijkplein, waarop de onderscheidene gebouwen in mini-verhoudingen zijn weerge geven. hoek van de Kruisberglaan en de Bella- trixstraat komt een fors gebouw dat dienst gaat doen in het kader van de bejaarden voorziening. Ten aanzien daarvan is ech ter nog niets definitiefs bekend. Wel met betrekking tot de sterflat. Volgende maand of in januari hoopt men hiervoor de eerste spade in de grond te steken. ff (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De eerste toneelvoorstel ling in het nieuwe winterseizoen van de Gronings-Dentse vereniging voor Velsen en omstreken „De Martinitoren" wordt zaterdag 10 oktober in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan ver zorgd door „De Randstadspeulers." Dit ensemble is samengesteld uit de werken de leden van zusterverenigingen uit Rot terdam, Leiden, Dordrecht, Delft en Den Haag. Onder regie van de heer J. Zijn- stra zal een opvoering worden gegeven van „Dei oom Aalbert toch," toneelspel in drie bedrijven door Gerard van Dijk. Deze voorstelling wordt door een bal ge volgd. ADVERTENTIE Onze verkopen hebben zulke grote afmetingen aangenomen dat het op tijd afleveren ons uit de hand is gelopen. Wij hebben nu hulpexpeditie ingeschakeld en rijden met 4 wagens. Uw bestellingen komen met 1 of 2 dagen vertraging, beslist niet later. MARKTPLEIN 30 - IJMUIDEN (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Dertig mijl van Texel op de Noordzee kwam vorig jaar op 30 april het motorschip Bianca in aanvaring met de hektrawler Ali uit Scheveningen. Beide schepen liepen aanzienlijke schade boven de waterlijn op. De Raad voor de Scheep vaart heeft de kapitein van de Bianca voor vier weken geschorst; de schipper van de Ali (SCH 110) gaat vrijuit. De aanvaring gebeurde kort na midder nacht. Het weer was mooi met weinig wind en bijna volle maan. De Scheveningse hektrawler was vissende met de boomkor. De vaart was 3 mijl per uur. De Bianca was op weg van Hamburg naar Punta Arenas en Valparaiso; zij liep volle kracht met een snelheid van tien mijl. De kapitein van de Bianca nam reeds om half tien het vissersvaartuig waar, maar hij nam aan dat hij te maken had met een vrachtschip, dat voor hem diende uit te wijken. Hij beweert geen vislichten te hebben gezien. Toen de schepen minder dan een halve mijl van elkaar verwijderd waren en een aanvaring dreigde, heeft de kapitein van de Bianca met handbesturing verschillen de roermanoeuvres uitgevoerd om deze te vermijden. De aanvaring volgde echter om ongeveer 22.10 uur. Het andere schip bleek te zijn de grote hektrawler Ali van de Rederij Jaczon in Scheveningen. De schipper verklaart „dat zijn lichten, waaronder het vislicht, steeds hebben ge brand vóór de aanvaring. Hij had de Bi anca, die een westelijke koers stuurde, reeds geruime tijd aan stuurboord opge merkt en veronderstelde dat dit schip tij dig naar bakboord zou uitwijken om ach ter de SCH 110 langs te varen. Toen de Bianca om 22.03 in een gevaarlijk krui sende koers bleef naderen en op 1 mijl afstand was, heeft de schipper de lucht fluit in werking gesteld en is blijven blazen tot de aanvaring plaats vond. films OP DEZE WIJZE zal de toeschouwer zich evenmin vervelen als de geplaagde airport-manager bij een dergelijke over vloed van spannende gebeurtenissen, te meer omdat regisseur George Seaton heeft gezorgd voor een bekwame „cast", waarin naast Lancaster onder meer Dean Martin als een amoureuze piloot, Jean Seberg als een toegewijde secretaresse, Helen Hayes als het schattige moedertje dat het maar niet kan nalaten als verstekelinge te rei zen en Van Helflin als de man met de tijd bom belangrijke rollen vervullen. Een boeiende ontspanningsfilm van grote klas se dus, die van vrijdag- tot en met woens dagavond in City zal worden vertoond. „OP VELER VERZOEK" wordt dit weekprogramma hedenavond ingeleid met een reprise van de befaamd geworden science fiction „De apenplaneet". terwijl voor de matinee van zondag „Winnetou tegen Witte Buffel" wordt aangekondigd, een van die opwindende Karl May-avon- turen. ER ZIJN AL zoveel gebeurtenissen uit de tweede wereldoorlog het onderwerp van een film geweest, dat men zich moeilijk kan voorstellen dat een bepaalde historie de aandacht van de scenarioschrijvers zou zijn ontgaan. Toch is dit het geval ge weest met „Submarine X-l", waarin dan eindelijk het geheim wordt onthuld van een dodelijke miniatuur-onderzeeboot, die een formidabel wapen is gebleken in de strijd tegen Hitiers machtige oorlogsvloot. De opnamen hiervoor vonden plaats in het historische Aldouris Castle, het nabij ge legen Loch Ness en in de Schotse Hoog landen. Aldus ontstond een keihard oor logsverhaal over twaalf mannen in een uiterst hachelijke situatie, die er tenslotte toch in slagen een vijandelijk slagschip met drieduizend man te vernietigen. Lief hebbers van oorlogsfilms kunnen van vrij dag- tot en met zondagavond in de Stads- schouwburg van dit bloedig krijgsbedrijf getuige zijn, terwijl zondagmiddag roman tiek en degens hoogtij vieren in „Het zwaard van Robin Hood'', waarbij Peter Cushing en Richard Green als verwoede tegenstanders fungeren. LONDEN EN PARIJS fungeren weer eens als achtergrond voor een spannende thriller met als traditionele rivalen een bende gangsters en de politie. Zij bestrij den elkaar met het pistool in de hand, met als climax het oprollen van een internatio nale gangsterclub, welke in Parijs het hoofdkwartier had opgeslagen. Al deze avonturen zijn ondergebracht in de film „In de dodende greep van de schorpioen", die van donderdag- tot en met zaterdag avond in Luxor wordt vertoond. VOOR DE matinee van zondag keert „Gungale, het naakte pantermeisje" weer eens op het witte doek terug, daarop tot en met woensdagavond gevolgd door „Das Madchen mit dem Pornotick", welke nieuwsgierigheid prikkelende titel betrek king heeft op een zekere Rita, die in een nachtclub in de eerste plaats met erotiek en verder uiteraard met de nodige louche figuren krijgt te maken. „BORSALINO" is een film over de vriendschap van twee Italiaanse volks jongens, die elkaar in Marseille ontmoeten Eerst knappen zij hier wat kleine zaakjes op, maar dan gaan zij met behulp van een corrupt gemeenteraadslid de misdaad in het groot beoefenen. Voornamelijk zon der het gebruik van wapens, doch via in timidatie, afpersing en chantage. In deze ontwikkeling blijft de één (Jean-Paul Bel- mondo) de goeie brutale straatjongen, die van de gestegen welvaart en de gevolgen Dreigende paniek in het vliegtuig, een spectaculair taf reel uit de boeien de film ^Airport" die deze week in City (IJmuiden) zal worden vertoond. daarvan met volle teugen weet te genieten, terwijl de ander (Alain Delon) de sombere tegenpool van zijn vriend verbeeldt, onte vreden met wat is bereikt en steeds maar naar meer verlangend. Deze instellingen werken de uiteindelijke vernietiging van een mooie vriendschap in de hand- Voor deze Franse film is vrijwel het gehele weekprogramma (van heden tot en met woensdagavond) gereserveerd, met als de voor dit theater traditionele intermezzi „Sluikhandel in meisjes" en „De zonen van Kathy Elder'', welke films respectie velijk voor de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag zijn bestemd. In de eerste matinee van zondag kan „Ali Baba en de zeven wereldwonderen" nog worden bekeken. ER BLIJKEN nog voldoende liefhebbers van een harde oorlogsfilm voorradig om de wedervertoningen van bepaalde uitschie ters te rechtvaardigen, hetgeen deze week ook in Heemskerk het geval zal zijn met de reprise van „De twaalf veroordeelden' waarmee dit programma van donderdag tot en met zaterdagavond begint. Voor de eerste matinee van zondag worden drie klassieke filmhelden bij elkaar gebracht in „Hercules, Samson en Ullyses", waarna in de tweede matinee de vertoningen begin nen van „Vakantieperikelen met funeste gevolgen", in welke titel de naam is ver werkt van de hoofdrolspeler Louis de Funès. Deze beroemde Franse komiek blijft daarop tot en met dinsdagavond in dit theater. Kort daarvóór werd de voortstuwingsmo tor gestopt, zodat de Ali bij de aanvaring stil lag. De schipper verklaarde: „Ik houd het voor waarschijnlijk, dat de SCH 110 in de midscheeps was aangevaren, indien ik de motor niet had gestopt". Wat er wel gebeurde was ernstig ge noeg. Het voorschip van de Bianca voer onde" de overhangende steven van de Ali door. Het verhoogde achterdek van de Bianca pakte echter Ali's voorsteven en scheurde deze bovendeks geheel open. Anderzijds beschadigde Ali's voorste ven op niet geringe wijze de brug aan bakboordzijde van de Bianca. De raad meent, dat de schuld van deze aanvaring uitsluitend bij de kapitein van de Bianca ligt. Hij heeft te weinig aan dacht aan het koerskruisende schip be steed en te snel aangenomen, dat hij te maken had met een coaster, die uitwijk- plichtig was. Hij heeft onvoldoende waar genomen en verzuimde om de kijker te gebruiken, waarmee hij had kunnen zien, dat hij een vissersvaartuig voor zich had. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Na een reparatie, die enkele weken heeft geduurd, is vanoch tend om half vier het radiopiratenscliip „King David" uitgevaren, echter om nog geen drie uren later met een in elkaar gevallen zenderboog terug te keren naar IJmuiden. De „King David" die voor Internatio nal Broadcasting Society onder de naam „capital Radio" vanuit een positie op de Noordzee voor de Nederlandse kust, ex perimenteel heeft uitgevonden, vluchtte medio september van dit jaar in een noordwesterstorm naar IJmuiden. Tevo ren was de derde stuurman zwaar ge wond door een helikopter afgevoerd, de zendinstallatie was uitgevallen, het stuur mechanisme was defect geraakt en de twee ankers van het piratenschip waren verspeeld. Gesleept door het bevoorra dingsschip „Kangeroo" knapte onderweg naar IJmuiden de sleeptros tot drie keer toe. Na drie vergeefse pogingen gelukte het de „King David" binnen de beschut tende pieren van IJmuiden te bergen. De „King David" is daarna op de werf „Vooruit" in Zaandam onderhan den genomen. Diverse reparaties werden daar uitgevoerd en tegelijkertijd werd de accommodatie voor de komende win termaanden geschikt gemaakt. Een deel van de bemanning aan boord van de „King David" bestaat uit vrouwen. De ',',King David" meerde vanmorgen voor de grote bunker in de IJmuidense Ha ringhaven. VELSEN-NOORD. Voor de driedaagse najaarsbeurs van de Winkeliersvereniging „W(j kcroog", die woensdagavond in ge bouw „De Schouw" haar deuren opende en vanavond en vrijdagavond wordt voort gezet, is de belangstelling boven verwach ting van de organisatoren geworden. Sedert dinsdag is met veel activiteit en onderlinge samenwerking van de stand houders-winkeliers deze beurs opgezet. Het geheel is opgefleurd door fraaie planten en bloemen. Vrijwel het gehele winkelpakket van Velsen-Noord is op deze beurs aanwezig. De belangstelling van de bezoeksters ging uit naar de specialiteiten van de levens- middenbranche en naar de bijzonder kleurrijke stand van de woninginrichting, maar zeker sterk trokken de kappers met hun pruiken en de stand van de „juiste cosmetica-behandeling". Uiteraard hadden de damesmodeafdeling, en speciaal die van de schoenen evenzeer grote aandacht. Voor de heren zijn er onder meer de monstraties met boormachines, informatie over een bankinstelling en een verzeke ringskantoor en veel wijnsoorten. Een van de drukbezochte stands is wel die van eert zaak in electronica. Op tijd voor St. Nicolaas toont de boek handel onder andere boeken, kinderspelen en tafelbiljarts. De kunsthandel stelt een collectie antiquiteiten ten toon. Zuivelhan del en bloemenhandel ontbreken niet. De stand van de jeugddrumband „Schui- pen-Meerweiden" met prij zentafel, waarbij het diploma van de bij het Wereldmuziek concours in Kerkrade behaalde tweede prijs, neemt een ereplaats in. Het Leger des Heils uit Beverwijk bezet een beschei den ruimte; de verkoop van lectuur en eigen grammofoonplaten liep op de eerste avond goed. Het bestuur van de WVW heeft een verzekerd bedrag beschikbaar gesteld voor de geleden schade aan het on derkomen van het Leger des Heils enige weken geleden, en een deel van de en treeprijs ook voor dit doel bestemd. Vier dames showden japonnen in mini en maxi en tenuepakken in kleurige mo derne tinten. Toen om half elf gisteravond de uit slag van een prijsvraag bekend werd, was het nog altijd behoorlijk druk. Vanavond en vrijdagavond volgt opnieuw een prij zenregen. Geen voorrang. Op het kruispunt Jan Ligthartstraat-Zeelaan verleende een in woner van Heemskerk met zijn auto woensdagavond om kwart over acht geen voorrang aan een Beverwijkse automobi list. De twee auto's werden totaal vernield. De echtgenote van de Beverwijker werd voor onderzoek naar het St. Jozefzieken huis gebracht. ADVERTENTIES

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5