jzer FILMS IN HAARLEM JOS BRINK rico DRAKA Bubemik regisseert lonesco bij Ludamus Show, wasmiddel en zondagspreek m m Rytmo natural en Paganini Newport Festival in Rotterdam ouure Fiesta Gitana in Congresgebouw Peggy Lee niet naar Amsterdam Anne Frank Huis tijdelijk dicht Kaas is altijd in de mode. niet vergeten». Frico eten UNIEKE COLLECTIE BRUIDS - JAPONNEN v.a. 195,- VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 de „harde" matras met - alle comfort van een „zachte HET IS EEN heel waagstuk om werk van de absurdistische toneelschrijver Eugène lonesco te lat?n spelen door amateurs. Laszló Bubenik (18 jaar regis seur in het Haarlemse ama teurtoneel) heeft het aange durfd met een ploeg jonge mensen van de r.-k. toneelver eniging Ludamus. Maandag avond toont de groep in de Haarlemse stadsschouwburg: „De Les" en het minder beken de Slachtoffers van de plicht". Dat lonesco werd gekozen kwam zo. Van Trigt, leraar- Frans aan het Mendel-college, vertelde Bubenik, dat men met de leerlingen naar Angers zou gaan, de Franse, tweelingstad van Haarlem. „Ik zei toen, dan moeten jullie La Legon van lonesco in het Frans spelen", vertelt Bubenik. „Later dacht ik, waarom doen we het zelf niet bij Ludamus." De moge lijkheid zit er echter nog steeds in dat Mendelieren de Franse les zullen spelen als ze naar Angers gaan. De Les over een professor TOB DE BORDES in een vroegere solo-toneelscène. NA DE SUCCESVOLLE ope ning van het seizoen op zater dag in De Schouw in Velsen- Noord keert het Beverwijkse Micro-Theater weer terug naar de bekende omgeving van Huize Scheybeeck. Op vrijdagavond 9 oktober brengt de acteur Tob de Bordes hier zijn programma „Sprookjes" met onder andere werk van Godfried Bomans en Hans Christiaan Andersen. Vorig jaar trad Tob de Bordes reeds met veel succes op in het Micro-Theater. Hij heeft zich toegelegd op het solo-toneel. Met bescheiden middelen roept hij een boeiende sfeer op. In zijn programma Sprookjes' legt Tob de Bordes de nadruk op humor en ironie. Met ingang van deze week is de voorverkoop voor het Micro- Theater gewijzigd. In Beverwijk zijn thans dagelijks van tien tot twaalf en van twee tot vier uur kaarten verkrijgbaar bij reisbu reau De Magneet aan de C. H. Moensstraat hoek Zeestraat. Te lefonisch bespreken is ook mo gelijk onder de nummers 26842 en 25535. Het voorverkoopadres in Heemskerk is ongewijzigd namelijk reisbureau Orion, Deutzstraat 6, Heemskerk, tel. 31441. die oen leerlinge vermoordt omdat hij slechts op die ma nier menselijk contact kan hebben is een korte eenak ter. Aanvankelijk wilde Bube nik „De koning sterft" daar naast doen, maar dat bleek wel wat te veel hooi op de vork. Het tweedie stuk werd „Slacht offers" In dit stuk is een man op zoek naar zijn verleden, dat „met moeite en pijn in flarden tevoorschijn komt", aldus Bu benik in het programma. „De vrouw van de man levert dode lijk commentaar. Het onder zoek neemt de gestalte aan van een slimme politieman, die de man op de pijnbank legt. De dichter steekt de politieman dood, omdat hij diens methode onmenselijk vindt, maar de dode mag niet voor niets ge storven zijn en daarom zet de dichter diens onderzoek voort." Omdat een paar honderd scholieren naar de voorstelling komen kijken, heeft hij in een stencil het anti-realisme van lonesco toegelicht: „lonesco is de litteraire kubist, die vervor mingen gebruikt om ontdek kingen te doen over de aard van de objectieve werkelijk heid. Hij staat op het stand punt dat zijn vervormingen meer waarde hebben en be langrijker zijn dan de buiten wereld, die zij moeten weerge ven. De toeschouwer krijgt een neerslag van dro men, waarin zijn hang naar misdaad, zijn erotische obses sies, zijn primitiviteit, zijn waandenkbeelden, zijn uto pische opvatting over het le ven en de dingen in een grote stroom loskomen." Het absurde wil Bubenik in zijn regie tot uitdrukking la ten komen in decor en belich ting. In „De Les" wordt een deel van de tekst via een band opname gebracht. In „Slachtof fers" worden de herinneringen van de hoofdpersoon gespeeld op een grote ovalen tafel, die dan de functie krijgt van een podium óp het podium. De be lichting (er zijn liefst 52 licht- standen) is in sommige geval len groen, omdat lonesco in zijn dialoog verwijst naar de oceaan. Requisieten, als brood en breiwerk, zijn er niet; da spelers moeten dat „mimen". Laszló Bubenik vindt het amateurtoneel in Haarlem „vreselijk, dood en dull". Hij verwijt vele verenigingen, dat zij het amateurtoneel vooral zien als „een sociaal evene ment" bestemd voor de vaste, oude aanhang. „Daar zijn we toch wel overheen gegroeid, dat de mensen komen om te zien hoe Piet zo verrekt leuk dat rolletje speelt." Bubenik heeft bewondering voor het groepswerk van Frans Lommerse in de Toneelschuur zou graag met de jongens van Ludamus ook zoiets doen, maar meent dat het te veel tijd kost. Regisseur Bubenik en drie van zijn Ludamus-spelers tijdens een repetitie in het speeltuin gebouw 't Paradijsje. „Ik zou graag eens proberen een stuk te maken, waarin ze kunnen improviseren. Nu doen we het wat gemakkelijker." Hij vertelt dat Ludamus altijd wat geavanceerder heeft ge werkt dan andere Haarlemse clubs. „Onze binding met de achterban is ook wat minder" verklaart hij. HET EERSTE CONCERT in de zogenoemde landenserie van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest is gewijd aan Noordamerikaanse componis ten. Op het programma van het concert, dat op 14 oktober in de Vredesvorstkerk te Bever wijk gegeven wordt en daarna op de 16e oktober in het Haar lems Concertgebouw, staat werk van Gould, Barber, Po well, Grofé en Gershwin. De soliste is een van de bekendste Amerikaanse pianisten van het moment: Marjorie Mitchell. Van Morton Gould (geb. 1913) speelt men „Spirituals" dat uit vijf delen bestaat; van Samuel Barber (geb. 1910) volgt een adagio voor strijkorkest in bes kl. t. opus 11 en van John Po well (geb. 1882) de Rhapsodie Nègre voor piano en orkest. Na de pauze speelt het orkest de bekende Grand Canyon Suite van Ferde Grofé (geb. 1892) en geeft als uitsmijter de nog steeds wel populaire Rhapsody in Blue van George Gershwin (1898-1938) met mej. Mitchell als de soliste. Zijn pessimisme nam niet weg, dat Bubenik bij de letter lievende vereniging J. J. Cre- mer het blijspel „Harten twee, harten drie" van Paul Rodenko regisseerde. Dat wordt dins dagavond in de schouwburg ge toond. Het is een modern blij spel, dat een behoorlijk niveau heeft en dat de spelers vele mogelijkheden biedt. Het gaf Bubenik ook de kans het zon der decor (zwart doek) te spelen. T- Marjorie Mitchell werd gebo ren in Oklahoma en groeide op in Virginia; ze studeerde aan de beroemde Juillard School of Music in New York en later in Oslo. In 1953 maakte ze haar Europese debuut. Sindsdien is ze een bekende geworden op de concertpodia van de Europese hoofdsteden. Veel radio- en grammofoonplaatopnamen zijn van haar spel gemaakt. Uiter aard speelt ze veel in Amerika, waarvan het ministerie van bui tenlandse zaken haar vaak op tournee stuurt in o.a. Zuid- Amerika, het Nabije Oosten en Verre Oosten, en verschillende Europese landen- RYTMO NATURAL speelt 10 oktober, zaterdagavond en -nacht, in het Electric Centre. Niet voor de eerste keer overi gens, want deze voornamelijk Surinaamse groep heeft zijn vreselijk opzwepende Latijns- Amerikaanse klanken al heel wat vaker over de Bakenesser- gracht laten daveren. Rytmo Natural bestaat uit Hans Dulfer (tenorsax), Steve Boston (congadrums), Groentje (timbala's), Appie de Hond (drums) en Jan Jacobsen (bas). Ze hebben al een LP gemaakt „The morning after the third" en zijn bezig met hun tweede De groep wordt in Nederland erg veel gevraagd omdat zij in dit land de enige is die met Santana-achtige klanken en rit men de beentjes, lang en hoog, van de vloer krijgt. HET ELECTRIC CENTRE aan de Haarlemse Bakenessergracht herhaalt vrijdagavond 9 okt. het programma dat op de CJP-dag van 26 september een ongeken de drukte opriep. De Theater groep Perspekt brengt weer „Big Paganini Syndroom", een knappe, onderhoudende mime- voorstelling. Er worden films gedraaid en Modesty Blaise treedt op. „NEE SCHAT NU NIET" heet het nogal pikante kluchtwerk dat een groep ongesubsidieerde spelers maandag speelt in Tres long, Hillegom. Het speelt zich af in een grote bontzaak, waar in een fraaie stoot in negligé in een peperdure bontmantel wordt gehuld, en onthuld. Ine Veen, John Lanting, Arnold Gelderman doen mee. ELLEN VOGEL is zaterdag avond 10 oktober te zien in de titelrol van Fr. Dürrenmatt's „Het bezoek van de oude dame", een voorstelling door de Neder landse Comedie. Onze recensent Simon Koster merkte op, dat Kees Brusse een buitengewone creatie levert, maar dat Ellen Vogel een zielloze vogelver schrikker is, die op een grieze lige manier komisch is. De regie van de Poolse gastregisseur Jer- zo Jarocki is vooral op het gro teske afgestemd, maar dat het stuk van Dürrenmatt zijn sterkste werk voor het groot ste deel deze regie-opvatting best kan verdragen. CLOWNS, ACROBATEN, ac cordeonisten, zangers, een pa- rodiste, goochelaar, apen, de Nog Nimmer Getoonde Sensatie de Marnejo Springers en een Meisje Dat Op Haar Hoofd Danst. Dat alles is te zien, bur gers, boeren en buitenlui op za terdagmiddag 10 oktober om 2 uur in het Fidelisgebouw in IJmuiden. Daar treedt het Alk- maars Televisie Jeugdcircus Jo- bloka op. Die sensationele Mar nejo Springers waren, zoals iedereen weet, al op de tv te zien, op de 5e september om precies te zijn. De opbrengst is voor goede doelen: spastische gehandicapte kinderen en be jaarden. Het jeugdcircus pleegt naar tehuizen te gaan en daar voor niets te spelen. Omdat er geld nodig is geeft men ook vrije voorstellingen- De entree is f 1 voor kinderen en f 1,50 voor volwassenen. IN HET Electric Filmcentre krijgt men op 13 oktober een Tsjechisch programma te zien met als hoofdschotel „De liefde van een blondje", een hoogte punt van filmhumor en een van de eerste tekenen van een Tsjechische filmrenaissance die omstreeks 1965 begon en maar enkele jaren duurde. „De lief de van een blondje" was in '66 de verrassing op het Filmfesti val van Cannes en daarna van de Utrechtse Cinemanifestatie. Uitgangssituatie van de film van Milos Forman die eerder „Peter en Pavla" maakte en nog niet zo lang geleden op zien baarde met „Het brandt, mijn liefje", is het eentonige leven in een klein industrie plaatsje bij Praag, waar de ge vestigde schoenfabriek meer meisjes dan mannen heeft aan getrokken. Wat vooral onder het vrouwelijke gedeelte van de bevolking spanningen op roept. Voor de onervaren An- dula betekent het een zelfstan dige speurtocht naar liefdeser varing die haar in de armen van de jeugdige bandpianist Milda voert. De wijze waarop Forman dit simpele verhaal vertelt en met allerlei mense- lijk-komische situaties kruidt, maakt het zien van „De liefde van een blondje" tot een aller plezierigste ervaring. Vooraf gaat een korte film van de bekende Tsjechische fil mer Jan Nemec („Diamanten in de nacht", „Het feest en de gasten") die hij maakte in sa menwerking met het Scorpio- duo Verstappen en de la Parra toen hij in ons land was ter gelegenheid van Cinestud '67. „Moeder en zoon", zoals dit absurde en ironische gelegen heidsfilmpje heet is een wrang grapje op de agressieve en oor logszuchtige mens. CHARLES BOOST JOS BRINK (zaterdag 10 en 17 okt. in Haarloheim in de Smedestraat met het cabaret Wobbewaf) vindt dat de mens heid „aardig achteruit holt". Ziehier zijn tirade: „We hebben twintig eeuwen christendom achter de rug en moet je eens om je heen kijken. Het is toch godgeklaagd wat er gebeurt: Vietnam, en die stak kers in Tsjechoslowakije en dat akelige Rusland; godsdienst twisten in Ierland waar mij n verstand bij stil staat; en mijn buren die ik niet eens ken, en ik woon hier al vijf jaar; een oude man die ze vijf weken la ten rotten; vissen die met hun zilveren buiken komen boven drijven; die rotherrie in de stad; die stank; dat wegbreken van oude pandjes; we maken van ons leven een soort glas paleis met staal, de krulletjes snijden we weg; en de mensen zijn niet zo verschrikkelijk eer lijk tegen elkaar". En hoe komt dit alles? „De mensen zijn ongeïnteresseerd in het fenomeen mens". Boeteprediker Jos Brink is geen Savonarola, eerder een jonge gentleman uit 1900, die zittend in een krullerige rococo- bank op een plantenrijke, on- derhuur-etage in Amsterdam oud-zuid droomt van „Een grachtenhuis met een biblio theek, een eetzaal apart, een he renkamer met van die door rookte lederen fauteuils; ik spaar ervoor". De 28-jarige belastingontvan- gerszoon vertelt vlot en verras send openhartig van zijn thans tienjarige loopbaan in de show business. De volgende mijlpalen meldt hij Hoorspelkern. Amsterdams Jeugdtoneel (met rollen als Ivanhoe en Robin Hood: .schmieren bij het leven'). Een pijlsnelle populariteit als discjockey in het tv-progrmma Combo („In een half jaar word je populair getrapt. Dan sta je het eerste jaar niet meer met je beide benen op de grond. Een afschuwelijke periode, achteraf bezien- Gelukkig weten de men sen het niet meer; in onze busi ness alleen nog wel"). Een jaartje entertainer in een Haagse nachtclub („Toen ik klemgereden werd door een pooier ben ik onmiddellijk ge stopt''). In 1968 een prijs in het ICC- concours voor jonge cabaretiers. Sindsdien een druk en veel zijdig werk: TEKSTSCHRIJVER voor een TROS-radioserie (Na „Bij de Buytens binnen" nu 34 afleve ringen „Huilen op de trap"). Collega's interviewen en nieuwe platen pluggen in een GASTEN- PROGRAMMA ook al voor de TROS. („De Tros heeft de aar- IN ROXY eindelijk eens een goede film: Mini-weekend. Het is een film met veel bloot ter- wille van het bloot, maar daar tussendoor staat een goed ver haal, dat door Arnold Miller en Georges Robin met liefde en humor getekend wordt. Het gaat over een doodgewone jon gen die met zijn moeder in een doodgewone voorstad van Lon den woont. Zijn kamer hangt vol foto's van mooie meisjes. Daar droomt hij van. Hij heeft vaste verkering, maar het meis je lijkt helemaal niet op het type van zijn dagdromen. De jongen reist opgedoft en wel naar de „swinging city" en tracht de grote veroveraar uit te hangen. In werkelijkheid is hij daar veel te verlegen voor. Hij schakelt echter zijn dag droom in om het succes te krij gen dat hij zich wenst. Hij valt van het ene avontuur in het andere en als hoogtepunt krijgt hij het meisje van zijn dromen in bed.tot de conducteur van de metro hem wekt. LUXOR prolongeert MASH; Frans Hals The Graduate;- Rembrandt geeft nog een week Ben Hur; Studio doet dat met „De terugkeer naar de Apen- planeet" en Lido gaat met de verbouwing de tweede week in. Cinema Palace toont de spannende avonturenfilm De zeven krakers. In de nachtvoorstelling van Frans Hals: ..Moordenaar met het idee fixe" en van Cinema Palace: „Het bloedspoor in de heuvels". digste mensen; een oase in de omroepwereld"). Twee cabaretachtige PERSO NALITY-SHOWS van elk een uur voor de TROS-televisie, ge regisseerd door Job Pannekoek (de eerste op 15 oktober heeft als gasten: Marnix Kappers, Annemarie Oster, Ton Lensink, Cleo Laine, Hearts of Soul, Ja mes Lloyd, een kinderkoor; de tweede gaat op oudejaarsavond). Veel STER-RECLAMESPOTS Lux, Cadum, wasmiddelen, Am- ro-bank, Panam 747, Coca Cola. („Het enthousiasme waarmee je die teksten spreekt is gekoppeld aan het geld dat je ermee ver dient. Ik vind het niks ordinair. Er zijn mensen die erop spu wen, maar dat is broodnijd, hoor"). Het CABARET WOBBEWAF, ondertitel: „Geen bezoek, geen bloemen". („Ik verdien er geen pest mee; ik doe het zoals iemand anders postzegels spaart''). GASTPREDIKANT in prote stantse kerken („Christus heeft ons een way of life geleerd. Toch wel een kapstok waar je je leven aan op kan hangen. Ik ben remonstrant van huis uit; maar nu doopsgezind. Vroeger wilde ik dominee worden. Som migen zeggen, dat mijn preken vrij orthodox zijn; maar in zo korte tijd kan je niet genuan ceerd preken, je moet het wel zwart-wit stellen. Ik vind dat iedere predikant een behoorlijk acteur moet zijn. En velen zijn dat niet. Als ik ergens kom ik heb twee standaardpreken dan zit de kerk vol- Dat streelt natuurlijk je ijdelheid, maar het is toch wel triest dat bij de ech te predikant maar twintig men sen komen"). Het cabaret is de grote voor keur van Jos Brink. Hij vindt Wim Kan een fenomenaal con ferencier, meent dat een show vrouw als Jasperina de Jong maar eens in de eeuw voor komt en ligt in het stof voor Wim Sonneveld („Wat heb ik een angst gehad voor ik hem durfde op te bellen om eens te praten"). Wat wil Jos Brink in dit vak bereiken? „Ik hoop nog eens een zeer behoorlijk cabaretier te worden. Dat is iemand, die drie maanden in het Nieuwe De la Mar-theater staat en dan nog steeds hetzelfde niveau heeft zonder al te veel concessies te doen aan het publiek". JAC HEYER JOS BRINK met zijn Wobbe- waf. DE HEEMSTEEDSE Kunst kring, die node het Minerva- theater mist, heeft vlak over de grens met Haarlem een redelijk geschikte plaats ge vonden om haar leden kunst en vermaak te bieden: de aula van het Coornhert lyceum. Op woensdag 14 oktober wordt daar het nieuwe blijspel van Dimitri Frenkel Frank „In de holte van je arm" getoond. Het is geschreven voor Ton van Duinhoven, Ina van Faas sen, Guus Hermus en Bep Dekker. Het is „een afgezaag de klucht" (aldus Simon Kos ter) over twee mannen die ge noeg van hun vrouw hebben (maar alles komt weer goed), wat niet weg neemt dat er veel plezier aan beleefd zal worden. ALBERT DE KLERK geeft het eerste orgelconcert van dit winterseizoen op het Ca- vaillé-orgel in het Haarlems concertgebouw op 15 oktober. De sopraan Elisabeth Lugt werkt mee. Zij idngt een mis van Jean Langlais en drie „Prières" van André Capelet, beiden moderne Franse com ponisten. De Klerk speelt al leen een orgelmis van Caspar Corrette (ca. 1700), een fanta sie van César Franck en twee orgelstukken van Jehan Alain. De volgende concerten zijn op 12 nov.. 10 dec., 14 jan, 11 febr. en 11 maart. DONDERDAG 15 oktober komt het Nederlands Dansthea ter met het Nederlands Ballet orkest vier choreografieën bren gen in de stadsschouwburg Haarlem: Vijf schetsen van Hans van Manen op muziek van Hindemith; Nouvelles Aventu- res van Jaap Flier op muziek van Gyorgi Ligéti en Mythical Hunters van Glen Tetley op muziek van Oedoem Partos. Nieuw voor Haarlem is Situa tion van Hans van Manen op geluiden uit het dagelijkse leven: het lopen van een kraan, het leeglopen van een badkuip, straalvliegtuigen, schoten, mug gen. Het ballet wordt gedanst binnen de drie wanden van een hoog vertrek. Er is één deur, een rode lamp en een echte elektrische klok. De schouwburgdirectie heeft een handig abonnement in het leven geroepen. Vier voorstel lingen voor de prijs van drie. DE IJMOND is er beter aan toe dan Amsterdam. Daar kunnen de mensen eerder naar „Kees de Jongen'' kijken dan de Am sterdammers. Op 14 oktober speelt de toneelgroep Centrum het stuk van Gerben Hellinga naar het boek van Theo Thijs- sen in de Velsense schouwburg voor de leden van de kunst kring Voor Allen en belang stellenden. Het stuk heeft zo'n succes dat het haast griezelig wordt. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Voor de vijfde achter eenvolgende maal komt in de Rotterdams# Doelen het Newport Jazz Festival in Euro pa. Vrijdag 30 oktober (24.15 uur - nacht concert) wordt geheel in beslag genomen door een optreden van Dave Brubeck met zijn trio, met als gast Gerry Mulligan- Zaterdag 31 oktober is er om 20.15 uur een optreden van The Modern Jazz Quartet, met The Buddy Rich Orchestra en Anita O'Day met haar trio. Zondag 1 november, aanvang 20.15 uur, treden in de grote zaal van de Doelen op het Charles Mingus Quintet, het Earl Hines Quartet en The Clarke-Boland Big Band met als gast Gerry Mulligan. ADVERTENTIE EEN GROOT succes van de zo verguisde Nederlandse Co medie is zondagavond 11 okto ber weer in de Haarlemse stadsschouwburg te zien: „Vrij dag" van Hugo Claus. DE HAAGSE COMEDIE speelt woensdagavond in de Haarlem se stadsschouwburg een viertal korte blijspelletjes: „Viermaal anders" met o.a. Paul Steenber gen en Myra Ward. MAISON Kalverstraat 134, Amsterdam tel. (020) 244364 DEN HAAG. Producer H. J. da Silva heeft de 14de Fiësta Gitana-theatervoor- stelling gereed, die 15 oktober in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag in première gaat, en waarmee vervolgens een toernee door ons land wordt gemaakt. Het „Feest der zigeuners", met nadruk op de individuele vertolkingen, is dit jaar anders opgezet. In het Nederlands Congres gebouw wordt een café-chantant nage bouwd, waarbij het publiek aan tafeltjes zit en een drankje kan gebruiken. Het ge zelschap, dat de kunst der flamenco brengt, telt twaalf personen. De toernee door ons land duurt tot en met 1 december. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) UTRECHT. De Amerikaanse zangeres Peggy Lee, die zaterdagnacht 31 oktober in het Amsterdamse Concertgebouw zou optreden, komt niet- Peggy Lee, waarvan bekend is dat zij astmatisch is, heeft van haar dokter geen toestemming gekregen een Europees concert te geven. In plaats van Peggy Lee treden nu de Edwin Hawkings Singers op, die vorig jaar na het Grand Gala du Disque een uitge breide tournee door Nederland maakten. Miss Lee zal nu waarschijnlijk volgend jaar februari in Amsterdam optreden. AMSTERDAM. Het Anne Frank Huis in Amsterdam zal wegens restau ratiewerkzaamheden met ingang van maandag 19 oktober voor het publiek ge sloten zijn. Deze restauratie is mogelijk geworden door de op 29 april van dit jaar gehouden radio-aktie Van harte". De heropening van het Anne Frank Huis is, onvoorziene tegenslagen voorbehou den, op maandag 11 januari 1971.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11