Film winterseizoen met sterk variërende vooruitzichten mk GROEN Co FILMS IN AMSTERDAM Twee ton voor Erik Vos Ondanks auteurs-boycot gaat boekenmarkt door caballero. de sigaret. K HARRIS TWEED „WORDT VERWACHT...": CATALOGUS VAN NEDERLANDSE BIOSCOOPBOND Beroemde violen bij Sotheby's ter veiling K0LBERTS v.a. ƒ89.50 Nieuwe moppen van Max Tailleur Jeanne van Schaik-1 (Willing geëerd HONDERDDUIZEND BOEKEN IN 64 STANDS IN RAI KLM vliegt weer op Amman Bezwaar tegen WP-zuil bij speelplaats VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 AMSTERDAM Zoals de laatste Jaren te doen gebruikelijk was heeft de Nederlandse Bioscoopbond ook nu weer bij het begin van het nieuwe seizoen een catalogus van speelfilms het licht doen zien, waarin op over zichtelijke wijze een indruk wordt ge geven van wat de belangstellende bio scoopbezoeker in de komende maan den aan spanning, amusement en kunstgenot op het witte doek mag verwachten. Dat is uiteraard niet ge ring, want alle slechte berichten over teruglopend bioscoopbezoek ten spijt, blijft de filmindustrie doorwerken, zij het misschien niet op volle toeren, maar toch in die mate dat er een uiterst gevarieerde catalogus van filmmogelijkheden uit de lopende produktie kon worden samengesteld. Het is natuurlijk ondoenlijk met het opsommen van titels een beeld op te roepen van hoe het komende bio scoopseizoen er uit zal gaan zien, maar wel kan met enkele bekende namen de nieuwsgierigheid naar wat er gaat komen geprikkeld worden. 'mm, m mmm. WmÊÊÊMn Sex aan lopende band 'ÉÊÊÊMÊÊw, Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels SUBSIDIE NIEUW TONEELPROJECT Klassieken Heruitgave Van Gogh oeuvre-catalogus ,Pot voor meneer Zilveren medaille stad Amsterdam Protest schaadt iedereen" Concentraties VACHT-, SUÈDE- en LEDER-KLEDING anders dan andere. Londens succes voor violistenduo Bor mwmm y Het is bijna vanzelfsprekend dat de Scène uit „Tora, tora, tora",' een Amerikaans-Japanse co-produktie over de aanval op Pearl Harbour. Het is een van de grote produkties, die binnenkort in onze bioscopen is te verwachten. ADVERTENTIE LONDEN (AP) Op 22 oktober zullen er door Sotheby's te Londen vier zeer kostbare violen worden geveild, twee van Stradivarius en twee van Guarneri. Eén van de twee Stradivari, een in strument gebouwd in 1722 toen de meester op het hoogtepunt van zijn roem was, wordt genoemd in alle grote werken over muziekinstrumenten. Negentig jaar geleden werd deze viool gekocht voor een bedrag gelijk aan 1200 dollar thans, door Joseph Joachim, een van de grote Duitse concertviolisten van de 19e eeuw en een vriend van Johannes Brahms. In 1907 werd dit instrument ge kocht door de in Rusland geboren musicus Mischa Elman, die er zeer vaak concerten op speelde. Elman is overleden in 1953. Het instrument wordt thans verkocht door een Amerikaanse verzamelaar uit Califor- nië, Sam Bloomfield. De tweede Stradivarius dateert van 1690, en de Guarneri's zijn gemaakt in 1695 en 1701. AMSTERDAM. Onder het motto „Er is een boek voor iedereen" wordt de boe kenmarkt RAI-70 van vrijdag 23 okto ber tm zondag 1 november in de zuid hal van het RAI-gebouw in Amsterdam gehouden. De Vereniging van Letterkun digen (VVL) heeft een dringend beroep op haar leden gedaan deze derde boe kenmarkt, die georganiseerd wordt on der auspiciën van de Koninklijke Neder landse Uitgeversbond te boycotten. De reden van deze reeds in het begin van dit jaar aangekondigde boycot is dat er tot nu toe geen overeenstemming tussen VVL en de KNUB over de schrijvers- en vertalershonoraria kon worden bereikt. Volgens de VVL zal het merendeel der 700 leden gehoor geven aan de oproep. I AMSTERDAM. Het Garbo-program- i stroianni die „Sunflower" heet en uit een ma in Cinétal (ter gelegenheid van de Italiaans-Russische samenwerking is ont- TTnp histnire immortelle" met Jeanne 65ste verjaardag van deze legendarische staan, news Uijiic vauieuspiwcuu uai Morean en Welles zelf filmster) waarin voor iedere dag een Nieuw is „In de greep van de angst woorden sex en erotiek veelvuldig voor- gecombineerd met andere in- nieuwe film voorkwam, is in zijn ge- (Rider on the train") van Rene Clement komen m de lijsten van fUmgegeyens die Dit aues, gec i D het heel geprolongeerd, zodat liefhebbers en in Tuschinski een „thriller" die zich aan de Bioscoopbond verzameld heeft m het tngerende tiwts van suggereert vereerders nog een week de gelegenheid de zuidkust van Frankrijk afspeelt en de boekwerk „Wordt verwacht („The bioscoopfeizoen dat op z'n krijgen achtereenvolgens „Anna Kareni- acteur Charles Bronson lanceert als een secret sexlives of Romeo and Julieteen come:nd biosc p >Ninotchka..i iDe dame met de ca- schurkachtige en onheilspellende figuur „Sex-labyrmth „Lust for sex en afeestemd mag heten melia's", „Mata Hari", „Marie Walewska" die later alleen maar iets met de FBI de „Kamasutra" en De Sade blijken nu algestemd mag neten. gn Koningin Christina" te zien of te her- te maken blijkt te hebben, verfilmd te kunnen worden. Ook de Fran- p t zien kensteins en Dracula's zijn gebleven rrOÜHRtiej JOnüS de beide historische spekta- ATnrhtvnnrstpllinëen evenals de aanduidingen dat veel geweld prwapht hppft keistukken „Cromwell" (in Du Midi) en IV aCMVOOr&ieiltngen verwacht mag worden („Slachting in de Gelijk met „Wordt verwacht... heeft Kriterionl ziin on het pro onderwereld", „De bloeddorstigen"). Na- de Nederlandse Bioscoopbond een ander I jibleven evenals de tearier- tuurlijk komen er nieuwe afleveringen boekwerkje verspreid dat een terugblik f t t i 'D si Loren" en Ma- van Kolle's lessen in liefde en verder is werpt over de dertien jaren dat het ker van het trio ue bica, uoren opvallend het vrij frequente teruggrijpen I Productiefonds voor Nederlandse films 1I T\ia. Jnf /Ia ATo/IorltinHcp naar vroegere successen. Ze komen er bijv. reprises, om maar enkele te noemen, van „Lawrence of Ara bia", van Disneyfilms als „The living desert" en „Dumbo", van René Clément's „Les jeux interdits", van Vadim's .Et dieu créa la femme" met Brigite Bardot en „God's geuzen" van Robert Mulligan, om van goede oude bekenden als „West Side Story", „Irma la Douce" en „Sound of music" maar te zwijgen. Opmerke lijk is ook dat City Film enkele voor oorlogse films van de Marx Brothers („A day at the races" en „A day at the cir cus") opnieuw in roulatie brengt, even als een klassieke Buster Keaton „The cameraman" uit 1928. actief is. Dit fonds dat de Nederlandse speelfilmproductie wil bevorderen is n.l. op 8 november 1956 opgericht door de Bond en het toenmalige ministerie van OKW, zodat nu de balans over dertien volle jaren kon worden opgemaakt. Ogen schijnlijk bestaat er weliswaar dus geen directe aanleiding tot het uitbrengen van deze verantwoording maar het heeft hoe j dan ook alle zin van tijd tot tijd open- baarheid te geven aan de werkzaamhe den van de Stichting. Zo kunnen we in dit overzicht lezen dat in de besproken dertien jaren 41 speelfilms en 17 jeugd films gerealiseerd konden worden dank AMSTERDAM. De Haagse toneel regisseur Erik Vos heeft van de minister van Cultuur Recreatie en Maatschappe- Belangrijke nachtvoorstellingen vindt men dit weekend vooral in De Uitkijk, waar de oude „Dreigroschenoper" van G. W. Pabst in de Old Time Movie Club draait, en in Kriterion waar de premie re gegeven wordt van een agressieve Braziliaanse film „Os fusis" („De ge weren") van Ruy Guerra. Het Leidse plein Theater brengt „La collectioneuse" van Eric Rohmer terug en Cineac Reg. Breestraat haalt weemoedige herinnerin gen op aan het hipoe Londen in „Sma shing time" met Rita Tushingham en Lynn Redgrave. Wildwest in Bio met Marlon Brando's „The Appaloosa", in Calypso met „The desperados" (Jack Palance), in Cinétol met „De bloedige wraak van Ringo" en in Rex, waar Da vid Miller „Lonely are the brave" met films gerealiseerd konden worden danlc van Cultuur Recreatie en Maatscnappe- vid Miller „Lonely are the brave" met zij de financiële steun van het Fonds dat lijk werk twee ton subsidie gekregen om Kirk Dougias en Walter Matthau herver- bovendien de nodige gelden verleende, zijn toneelproject, dat een andere bena- ^oond wordt. Royal tensiotte brengt „Ont- nr-f Ü!1„ J4- nn,./lrr\T-l I /lorin rt öv-1 übn n I OllWh m nm PT* VflTT WPf- I tT-»1 Nieuw tussen de bekende verhuurkanto ren is de naam Cupido Films in het be gin van dit jaar in het leven geroepen door NV Cultura-Cinétol. De nieuwe im porteur komt met een interessant program ma, waarop enige Godards voorkomen („La Chinoise" en „Salut les copines"), een voor ons land nieuwe Bunuel („Si mon of the desert") en „Antonio das Mor- tes" van de Braziliaan Glauber Rocha, de lieveling van nachtvoorstellingen, be nevens de laatste film van Orson Welles, ADVERTENTIE ORIGINEEL Natuurlijk iedereen kent ze, doch nu met een totaal nieuwe dessinering. Natuurlijk goed, want het blijft dankbaar materiaal: Natuurlijk allemaal met de hand geweven, goed afgewerkt, goed passend. Natuurlijk in alle maten, ook buik- en lengtematen en waarmee 87 filmideeën uitgewerkt kon den worden. In diezelfde periode ontving het Fonds aan inkomsten van de zijde van het Rijk en van de Nederlandse Bioscoopbond een bedrag van ruim tien miljoen, terwijl bijna één miljoen terug vloeide uit opbrengsten van films die met steun van het Fonds tot stand waren ge komen. Andere interessante gegevens zijn te putten uit de mededelingen dat de 58 be trokken films in totaal 12 miljoen bezoe kers hebben getrokken en dat 25 ervan, dus bijna de helft, een gemiddeld bezoek kregen dat boven en soms zelfs ver bo ven het gemiddelde bezoek van alle in de bioscopen uitgebrachte films kwam te liggen. Het verslag over dertien jaren Productiefonds, samengesteld door mej. mr. C. A. Krietemeyer en de publici- teitschef van de Bond, de heer W. G. Ket, omvat naast dit soort zakelijke ge gevens en een beschrijving van de fun damentele werkwijze van het fonds, eni ge aanduidingen van de moeilijkheden, ook wat het openbaarmaken van zijn ac tiviteiten betreft, waarmee dit onder steuningsfonds van de Nederlandse film te maken heeft. Een enkel citaat uit het verslag om enig inzicht in de problematische situa tie van het fonds te geven: „Met de wij ze van financiering van het fonds die ge heel tegengesteld is aan wat hij de steun verlening in het buitenland gebruikelijk is namelijk niet in de eerste plaats op basis van verkregen ontvangsten, maar juist ongeacht de ontvangstmogelijkheden, is zonder twijfel een niet gering risico ge nomen dat het voordeel gehad moge heb- ben van de vestiging van vele nieuwe namen op filmgebied, maar het nadeel van de afwenteling op het toch al kwets- I bare filmbedrijf". CHARLES BOOST Natuurlijk niet te vergeten, KEUS UIT MEER DAN 1000 (bijpassende) PANTALONS Gen. Cronjéstraat 44 - Haarlem Telefoon 25 46 79 AMSTERDAM Op woensdag, 14 ok tober 1970 zal om 20.00 uur in het Inter nationaal Cultureel Centrum, Vondelpark te Amsterdam het eerste exmeplaar van „The Works of Vincent van Gogh", de geheel bijgewerkte heruitgave van de beroemde oeuvre-catalogus van dr. J. B. de la Faille, worden aangeboden aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk dr. M. A. M. Klompé. Dit zal geschieden door prof. dr. A. M. Hammacher, voorzitter van een door de regering benoemde commissie die gedu rende een aantal jaren bezig is geweest met de redactionele voorbereidingen van deze uitgave. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Max Tailleur heeft een nieuw moppenboek geschreven ..Pot voor meneer." Het is dezer dagen bij de Amsterdamse uitgeverij Becht versche nen. Het is zijn vierde moppenboek, de ze keer door Eppo Doeve geïllustreerd. De eerste druk van „Pot voor meneer" is 25.000 exemplaren; alleen op de naam al zijn er bij voorbaat ruim 15.000 exem plaren van verkocht. Het zal met dit boekje wel net zo gaan als met de vorige („Met een mop de wereld rond" en „Van sex-tien tot sex-tig"): de gezamen lijke oplage van deze twee boekjes heeft op dit moment het half miljoen over schreden, een record dat volslagen on gekend is in ons land. In het boekje „Pot voor meneer" staan moppen, moppen en nog eens moppen. Jiddische, gewone, pikante, keurige. Ook een tweetal mopjes over Nasser: het boek was klaar vóór Nasser stierf. Ze zullen eruit worden gehaald in een vol gende druk. Niet bepaald uit vriend schapsoverwegingen, maar gewoon een kwestie van fatsoen. dering en een nieuwe manier van wer ken met klassieke teksten beoogt, te ont wikkelen. De opzet van dit toneelpro ject is om het eindprodukt in het volgen de Holland Festival, in juni 1971, aan het publiek te presenteren. Sprekende over de formatie door Hugo Claus van een nieuw toneelgezelschap voor de vaste bespreling van de Amster damse Stadsschouwburg in 1971 zei Erik Vos „Er wordt op dit ogenblik op aller lei wijze door mensen van het toneel ge praat. Ik ben er ten zeerste bij betrok ken en probeer mijn project in een gro ter onderdeel onder te brengen omdat ik geen heil zie in versplintering van zo veel energie". De heer Vos zei desge vraagd niet benaderd te zijn door Hugo Claus. AMSTERDAM. Mevrouw Jeanne van Schaik-Willing heeft gisteravond op haar 75ste verjaardag de zilveren me daille van de stad Amsterdam ontvan gen wegens haar verdiensten voor de stad als schrijfster en toneelcritica. Het ere metaal werd haar uitgereikt door wet houder H. Lammers van Kunstzaken. De schrijfster heeft in de loop der ja ren twee toneelstukken, negen romans en novellen en twee reisverhalen gepubli ceerd. In 1957 verscheen voor de eerste maal een bundel van haar merendeels als weekblad-artikelen verschenen to neelkritieken, getiteld „Na afloop". Deze bundel werd met de essayprijs 1959 van de stad Amsterdam bekroond. Mevrouw Van Schaik heeft zich, aldus het gemeentebestuur, vooral als toneel critica voor het kunstleven van de hoofd stad onderscheiden. In de periode 1952 tot 1966 verschenen bijna wekelijks voor het merendeel in de Groene Am sterdammer haar beschouwingen over of naar aanleiding van toneelvoorstellin- gen, die in Amsterdam, maar ook elders in het land werden gegeven. toond wordt. Royal tenslotte brengt „Ont snapping uit de Oriënt" met Jean-Paul Belmondo, Gert Fröbe en Jean Seberg. ren in de uitgeverswereld hebben voor gedaan. In de stands wordt in totaal 3,5 km. boekenplank gebouwd, waarop dan 100.000 boeken kunnen staan. Er kunnen uiteraard op de boeken markt ook boeken gekocht worden en de boekhandelaren verstrekken aan hun vas te klanten een boeken-betaalpas, waarin coupons zitten waarop men, afhankelijk van de hoogte van de boekenaankoop, het entreegeld geheel of gedeeltelijk ver goed krijgt. De boekenmarkt wordt vrijdag 23 ok tober geopend door Willem Duys en Seth Gaaikema. Het KNUB-bestuurslid D. W. Bloeme- na, waarnemend voorzitter van de werk- commissie voor de boekenmarkt, schet ste de situatie van dit moment tussen uitgevers en schrijvers aldus: „Tijdens de verbouwing gaat de verkoop gewoon door". Het schrijversprotest doet ieder een schade. De boekenmarkt moet juist doorgaan, omdat het ten bate en ten be hoeve is van de auteurs, uitgevers en boekverkopers, aldus de heer Bloemena op de persconferentie over de boeken markt. Hij gaf als commentaar op de op don derdag verspreide oproep van de VVL dat hij dit verwacht had. De kwestie van het auteurscontract is op een haar na gevild. Het ging nu nog om het tweede punt, het vertalershonorarium, zo deelde de heer Bloemena nog mede. Op de boekenmarkt RAI-70 komen 64 stands, waarin 76 uitgevers vertegen woordigd zijn. Dit groter aantal uitgevers dan stands is het gevolg van de vele concentraties, die zich in de afgelopen ja SCHIPHOL. De KLM heeft vandaag de vluchten op Amman hervat. In ver band met de recente gebeurtenissen in Jordanië werden de KLM-diensten op de Jordaanse hoofdstad, die Teheran als eind punt hebben, onlangs opgeschort. Op de vlucht van vandaag worden uit sluitend post en vracht meegenomen, aan gezien het tijdstip van aankomst in Am man binnen het nog geldende uitgaans verbod valt. De vlucht van zondag naar Amman en de thuiskerende vluchten (op zaterdag en maandag) zijn normaal voor het passa giersvervoer opengesteld. ADVERTENTIE in iedere gewenste lengte. NATUURLIJK BIJ Telef. 0 23 31 07 66 De grootste speciaalzaak in LEDER en SUËDE KLEDING Haarlem AMSTERDAM. Het Amsterdamse gemeenteraadslid H. Riethof (P.S.P.) heeft B. en W. gevraagd of zij op de hoog te zijn van de ongerustheid onder de ouders van leerlingen van een aantal scholen rond het Frederiksplein in de hoofdstad in verband met de plaatsing van het door Winkler Prins Encyclopedie geschonken kunstwerk bij de kinder speelplaats. Het raadslid is van oordeel dat de 13 meter hoge stalen zuil uitnodigt tot be klimming en daardoor een groot gevaar oplevert voor de spelende kinderen. Vol gens het raadslid is het aldus plaatsen van het kunstwerk het gevolg van een visie op de kunst in Amsterdam, elke een door steeds meer kunstenaars bestre den voorrang verleent aan de esthetische kwaliteiten van een kunstwerk boven integratie in de Amsterdamse samenle ving." ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. (Van onze correspondent) LONDEN. Het begaafde Nederlandse I violistenduo Dick en Christian Bor heeft woensdagavond in een gevarieerd pro gramma met werken van Prokovief, Haydn, Reger, Frid, Rawsthorne en Bartok veel succes geoogst met zijn debuut in de Purcell Room in Londen. Hun briljant, fijn op elkaar afgestemd musiceren met behoud van de eigen indi vidualiteit bracht het gehoor tot geestdrift en men liet het unieke broederpaar pas na een toegift heengaan. De duidelijker en helderder toon en een zekere mate van strakheid bij de oudere Dick werden op uitstekende wijze aangevuld door de soe peler en expressievere stijl van bijn broer, aldus de Daily Telegraph, het enige Lon- dense blad dat een kritiek van het op-1 treden bevat. A V. 4 Ed. LAURENS

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19