Russische verklaring over Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten „JARRING FAALDE DOOR TEGENWERKING V.S. Cambodja roept republiek uit - OVERSTROMINGEN IN GENUA - I Zijn al die mensen die bij Aragne Komen miljonairs? ARAGNE Torrez streeft naar een brede basis O j oekwoe moet Ivoorkust verlaten Echtscheidingswet wellicht over 90 dagen van kracht Snelverkeer als ramp Erich Mende lid van de CDU Canadese radio en TV publiceerden „afscheidings manifest" Berichten over offensief zijn overdreven" Geen intrekking van sancties tegen Rhodesië NA BEMIDDELING OUD-PREMIER LEONE Restaurant „de UITKIJK" VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 3 11 Pers Heeft U iets te vieren! Concessie aan ontvoerders van Britse diplomaat Cambodjaanse officieren Congres Britse Conservatieven verwerpt voorstel Helemaal niet Bij Aragne kun je in elke prijs klasse terecht. Vanaf f 39.75 tot f 1.500.- met een groot deel van de kollektie omstreeks de f 250.-. Al die mensen komen bij Aragne omdat zij weten dat Aragne uitsluitend klassesie raden brengt. Stuk voor stuk edelsmeedkreaties, met de hand vervaardigd in eigen ate lier. edelsmeedkreaties en horloges Spekstraat 3 Haarlem MILITAIR VERZET TEGEN NIEUWE BOLIVIAANSE LEIDER Wat steeds als een toenemende dreiging boven de hoofden van de Nederlandse verkeersdeelnemers heeft gehangen, is nu dan eindelijk met een harde klap neer gekomen: Nederland heeft de grootste autoverkeersramp in zijn geschiedenis beleefd. Wat op de weg AmsterdamDen Haag gebeurd is, vormt de explosie van een complex verkeersgevaren dat iedere auto mobilist op de snelweg in het overvolle verkeersareaal van het westen bedreigt. Men kan eruit aflezen dat de verkeers situatie in snel tempo op die van een land in oorlogstijd gaat lijken. De onvei ligheid van de verkeersdeelnemer is over de rode streep gestegen en nijpt tot de vraag, of niet hard moet worden gestu deerd op de mogelijkheden die er nog zijn om, ten koste van wat ook, deze dodelijke verstoring van de maatschappe lijke orde een halt toe te roepen. Het vraagstuk is natuurlijk veel om vangrijker en dieper dan zou kunnen worden begrepen uit de formulering die al jaren geldt: verbetering van het we gennet en maximale opvoering van het beveiligingssysteem. Deze formulering laat namelijk volkomen buiten beschou wing dat een klein land als het onze op een bepaald moment een verzadigings graad op het gebied van het gemotori seerde verkeer kan bereiken, die het evenwicht tussen maatschappelijk nut en maatschappelijk onheil verstoort. Met an dere woorden: het moment moet komen (of is al gekomen) dat een onbelemmerde groei van het autopark en een onbelem merde opvoering van de verkeersvrij heid niet langer de maatschappelijke belangen op het gebied van economie, leefbaarheid en persoonlijke veiligheid dienen. Uit dat oogpunt bezien is het verkeer hard op weg om een factor van „milieu verontreiniging" te worden, niet op de eerste plaats door zijn uitlaatgassen maar door zijn intensiteit en zijn gevarenpro- duktie. Is men zover dat dit vraagstuk als een urgentie wordt aangevat, dan staat men voor de ontmoedigende proble matiek van een noodzakelijke, algehele maatschappelijke herordening, waarin het verkeer, evenals alle andere bepalende factoren, moet worden teruggewezen naar zijn criterium van nuttigheid en aan vaardbaarheid. Dat is nogal wat. Dat is zeker niet minder moeilijk dan het terugwijzen van de industrialisatie in verband met de optimale milieu-eisen. Het is wel duide lijk dat men er nooit meer zal komen met voortdurend een beroep te doen op zelfbeheersing en tolerantie van de auto bestuurder, al mag dat beroep niet achter wege blijven. Er behoort méér toe, wat heel duidelijk wordt geïllustreerd door de verkeersramp van vandaag: één onge disciplineerde autorijder kan met behulp van alle latent aanwezige ongunstige fac toren en omstandigheden zo'n ramp ver oorzaken. Men mag daarbij niet vergeten dat de „normale" ramptoestand intussen blijft doorgaan, omdat het aantal ver keersdoden jaarlijks een bijna stabiel te noemen toeneming vertoont. De veiligheid van de Nederlandse weg vereist een wetenschappelijke aanpak, die zich niet mag laten beïnvloeden door de vrees dat de uitkomst van de studie naar een noodzakelijke beteugeling van de ver keersvrij heid wijst. De verhoging van financiële lasten voor de autorijder, de verscherping van exameneisen voor het rijbewijs, de invoe ring van minimum- of maximumsnel- heidsbepalingen, de inhaalverboden, dat hele complex van overheidsmaatregelen dat die vrijheid al sterk beteugelt heeft tot dusver niet geholpen, integendeel, het euvel groeit zienderogen en de gewone middelen zijn praktisch uitgeput. Nieuwe, pyyyVVVVVVVVtAAA/WVWWWVVVWVVWWWW^^ I wwwwwwwwvwwwwvwwwwwwwvwwvwwv j BONN (Reuter-DPA). Erich Mende, ex-voorzitter van de Westduitse liberale partij is lid geworden van de christende mocratische partij C.D.U., zo is gisteren in Bonn bekend geworden. Mende, die be hoorde tot het behoudende deel van FDP, heeft zich indertijd verzet tegen de sa menwerking van zijn partij met de so ciaal-democraten. Volgens een Keuls radiostation zal ook de liberaal Heinz Starke zich aansluiten bij de christen-democraten. Eerder giste ren kondigde Siegfried Zoglmann, leider van een rechtse splintergroepering in de FDP, al zijn vertrek aan. Mende, Starke en Zoglmann maakten deel uit van de liberale fractie in de Bondsdag. Als slechts een kwart van de FDP-afgevaardigden in de Bondsdag naar de CDU overloopt, verliest de regerings coalitie van SPD en FDP haar meerder heid in het parlement. Als de drie uitgetreden FDP-leden met de oppositie in de Bondsdag meestemmen zoals zij gisteren al deden bij de afge stemde motie van wantrouwen tegen mi nister van Financiën Alex Möller wordt de regeringsmeerderheid gehal veerd. De meerderheid van 12 stemmen, waarop de regering tot dusver kan reke nen, wordt dan teruggebracht tot zes. De regeringscoalitie heeft in de Bondsdag 224 SPD-zetels tot dusver 30 FDP-zetels. De CDU-CSU-oppositie heeft 242 afgevaar digden in de Bondsdag. bredere wegen dienen zich aan als nieuwe slagvelden. Specifiek Nederlandse om standigheden maken het vraagstuk tot een nationaal onderwerp van grote priori teit. Als het zo doorgaat, pleegt autorij dend Nederland massaal zelfmoord. In tussen gaat het met de automatische over heveling van wegverkeer naar vliegver keer, zoals die in ruimere en grotere bui tenlanden plaatsvindt, in Nederla»i uiterst moeizaam. Bovendien is dat vlieg verkeer ook al een milieubedervende fac tor geworden. Het ziet ernaar uit dat Nederland een soort laboratorium van overbevolkings- en overtechnocratiseringsvraagstukken is geworden, waar rampzalige proefnemin gen worden gedaan die aan vivisectie doen denken. Dat vereist een beroep op wetenschap pelijke genialiteit die misschien juist op deze gebieden in ons land nog niet vol leerd is. Want de wetenschappelijke aan pak van verkeersproblemen en andere milieu-bedervende maatschappelijke acti viteiten is in Nederland achtergebleven. In de praktijk betekent dat een achter blijven van de wetgeving en het voort bestaan van chaotische situaties, zowel op de weg als op het bestuurlijke vlak. Het is trouwens de vraag of er voor Nederland een oplossing mogelijk is, want een dergelijke problematiek heeft zich nog nergens voorgedaan en men weet eenvoudig niet of men met een onstuit bare vulkaan van rampen te maken heeft of met een te regelen warboel. Dat is de eerste opgave voor de wetenschap. In de geschiedenis der mensheid is aangetoond dat menselijkerwijs niet te beheersen ontwikkelingen leiden tot zelfvernietiging van de veroorzakers. Het zou voor ons land een droevig vooruitzicht zijn, wanneer de zo hoog vereerde factoren van economische voor uitgang en menselijke behoeften zichzelf onmogelijk zouden maken, want dan staat de Nederlandse samenleving voor een snel verval in de verstikkende greep van een rondwoekerend misbaksel, waar aan iedereen ijverig heeft meegebakken. fWWWVWXAA/VWUWWVWWVWWWWVVWyVVVVWVVV' WVWWVVAWVWVWVWWUVWUWWWWVWUVVWVWWV MOSKOU (AFP) De Sovjet-Unie stelt de Verenigde Staten en Israel verantwoordelijk voor het feit dat V.N.-bemiddelaar Jarring zyn werkzaam heden niet kan voortzetten. Dit staat in een verklaring van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, die door het persbureau Tass is ge publiceerd. De Sovjet-Unie blijft voorstander van een politieke regeling voor het Midden-Oosten op basis van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967. De Russische regering zal haar bijdrage blijven leveren in het kader van bilaterale ontmoetingen en van het overleg van de Grote Vier. Officiële personen in de Verenigde Sta ten verzinnen van alles om te kunnen zeggen dat de situatie in het Midden- Oosten verslechtert als gevolg van de houding van de Sovjet-Unie, en dat de Sovjet-Unie het bestand langs het Suez- kanaal schendt, aldus de verklaring. Hierdoor geïnspireerd, zo gaat de ver klaring verder, heeft de Amerikaanse pers een leugenachtige campagne geïnspi reerd. De pers vervormt weloverwogen de Russische politiek en beschermt de Israëlische leiders, die direct verantwoor delijk zijn voor de huidige spanning in het Midden-Oosten en voor de moeilijk heden, waarop Jarring is gestuit. Er wordt geïnsinueerd dat in de zone langs het Suezkanaal SAM-raketten zijn geïn stalleerd, die door Russisch personeel worden bediend. Dit is eveneens een op zettelijke vervalsing." In de verklaring worden de Verenigde Staten beschuldigd van het opvoeren van de spanning in het Midden-Oosten, met ADVERTENTIE Onze folder met een zevental menu-suggesties ligt voor U klaar. Voor Uw receptiesport, sherry, vermouth etc. speciale prijzen. Restaurant la Carte. Braaivleis. Kindermenu's. 't Kopje van Bloemendaal aan 't grote parkeerterrein. Telef. res.: 0 23 - 251162. name door de versterking van de oor logsvloot in de Middellandse Zee en door het machtsvertoon van de Zesde Vloot. De Verenigde Staten hebben juist deze periode van spanning gekozen voor het houden van een reeks besprekingen met Tel Aviv, voor nieuwe leveringen van Phantoms en voor het toekennen van nieuwe kredieten, waarmee in de Ver enigde Staten oorlogsmaterieel kan wor den gekocht, aldus de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou. Voorts worden de Verenigde Staten be schuldigd van schending van de Egypti sche soevereiniteit, omdat zij zich het recht toeëigenen boven Egyptisch grond gebied verkenningsvluchten uit te voeren. PNOM PENH (Reuter). Cambodja is vandaag tot republiek uitgeroepen. In het overvolle parlementsgebouw verricht te de voorzitter van de Nationale Verga dering de officiële proclamatie. Enkele minuten later hees de Cambodjaanse pre mier, generaal Lon Nol, onder toejui chingen van duizenden mensen de vlag van de nieuwe republiek recht tegenover het voormalig koninklijk paleis. De parlementsvoorzitter maakte vervol gens de bevordering van Lon Nol en vice-premier Matak tot een hogere gene- raalsrang bekend. De proclamatie van de republiek maak te éen einde aan een van de oudste mo narchieën ter wereld, zich langs een on onderbroken lijn uitstrekkend over meer dan duizend jaar. Het bewind van Lon Nol is in de plaats gekomen van dat van het afgezette staatshoofd prins Norodom Sihanoek, die nu in ballingschap in China .leeft. MONTREAL (Reuter). De Fransta lige radio en televisie van de Canadese omroep (CBC) hebben gisteravond „om humanitaire redenen" een manifest om geroepen van het „Bevrijdingsfront van Quebec" een afscheidingsbeweging die verantwoordelijk is voor de ontvoering van de Britse diplomaat James Cross. Daarmee willigden de Canadese autori teiten een der eisen van de ontvoerders in. Het tijdstip van het door de separa tisten gestelde ultimatum (05.00 uur onze tijd vanochtend) verstreek echter zonder dat de ontvoerders iets van zich lieten ho ren. In het manifest, dat vier bladzijden be sloeg, bepleitte het Front een „vrij Que bec" en viel het vrijwel alle instituten van deze Canadese provincie aan - kerk, regering, rechtsbestel en bedrijfsleven. Het front riep alle arbeiders van Que bec op tot een revolutie om van „slaver nij" te komen tot een „vrije maatschap pij"- Het manifest werd anderhalf uur voor het verstrijken van het ultimatum (het derde sinds Cross maandag door vier ge wapende mannen uit zijn woning in Mon treal was ontvoerd) omgeroepen. Het .Bevrijdingsfront" had het ultimatum be titeld als de laatste kans voor de rege ring, de vastgestelde prijs te betalen wil de men de ontvoerde het leven redden. Radio-Canada heeft verklaard dat een uitzending naar aanleiding van een ano niem telefoontje gisteravond over de exe cutie van de ontvoerde Britse diplomaat James Cross op een vergissing berustte. TAING KAOEKI, Cambodja (AFP) - Hoge Cambodjaanse officieren in de sector Taing Kaoeki vinden de verklaring van een woordvoerder van het Cambodjaanse opperbevel, dat „de communisten" hun grootste offensief sinds de oorlog hebben ontketend, „overdreven". De woordvoerder had gisterochtend be kendgemaakt, dat ongeveer 7.000 10.000 man Vietcong- en Noordvietnamese troepen de stellingen van de Cambodjaanse rege ringstroepen in de sector Taing Kaoeki aanvielen. BLACKPOOL (Reuter). De Britse conservatieve partij heeft zich gisteren op haar congres in Blackpool met grote meerderheid uitgesproken ovor de politiek van de Conservatieve regering inzake Rhodesië. Minister van Buitenlandse Zaken Dou- glas-Home wist de afgevaardigden te overreden een voorstel te verwerpen, waarin werd aangedrongen op intrekking van de sancties tegen Rhodesië. De regering, aldus Sir Alec Douglas- Home zal premier Ian Smith van Rho desië benaderen om met hem te pogen een regeling te treffen op basis van de vijf principes van de Britse regering, waaronder een ongehinderde ontwikkeling in de richting van een meerderheidsbe wind in Rhodesië. Minister Douglas-Home erkende dat de economische boycot van Rhodesië niet het verlangde resultaat heeft opgeleverd. Toepassing van de sanc ties kost Engeland veel geld en treft de negerbevolking van Rhodesië het zwaarst. Toch was hij er lang niet zeker van, dat intrekking van de sancties de machtheb bers in Salisbury tot compromissen zou kunnen verleiden. ADVERTENTIE LA PAZ (Reuter). Generaal Juan Jose Torrez, die woensdag in Bolivia aan de macht kwam, heeft gisteren bekendge maakt, dat hij een kabinet wil vormen waarin alle machtsgroepen van Bolivia vertegenwoordigd zijn. De generaal zei ook, dat hij een lijst van twintig eisen Het gebied rond Genua wordt geteis terd door overstromingen die tot nu toe al minstens 23 mensen het leven hebben gekost. De foto geeft een beeld van de ravage ABIDJAN (Reuter). Generaal Ojoe- kwoe moet Ivoorkust verlaten, waar de Biafraanse leider heeft vertoefd sinds het einde van de oorlog in Nigeria. Dit is gisteren door een officiële woordvoerder in Abidjan meegedeeld. Hij wilde niet zeggen of Oj oekwoe het land reeds heeft verlaten, zoals in som mige berichten was gezegd. In de offi ciële verklaring staat slechts dat hij het land „op de kortst mogelijke termijn" moet verlaten. De 36-jarige Odoemegwoe Ojoekwoe was militair gouverneur van de Oostpro vincie in Nigeria. Hij riep op 30 mei 1967 onder de naam Biafra de onafhan kelijkheid van dit gebied uit. Ojoekwoe die zichzelf tot generaal bevorderde, leid de de Biafranen tijdens een driejarige burgeroorlog met de federale troepen van Nigeria, die begin dit jaar de Biafranen versloegen. Ojoekwoe zocht met zijn ge zin zijn toevlucht in Ivoorkust, een van de landen die zijn bewind hadden erkend. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De gang van zaken bij de behandeling van de wet op de echtschei ding heeft gisteravond onverwacht een nieuwe wending genomen. Zij zal worden terugverwezen naar de Kamer van Af gevaardigden. Dit was het resultaat van besprekingen die ex-premier Leone als onpartijdig tussenpersoon heeft gevoerd met de strijdende groepen in de Senaat. Als resultaat van deze besprekingen wer den door de voorstanders van de echt scheidingswet amendementen geaccep teerd op het eerste en tweede artikel. Het aannemen van het amendement betekent dat de wet zal worden terugverwezen naar de Kamer van Afgevaardigden. Dit risico hebben de voorstanders van de echtscheiding op zich genomen. Zij deden dit nadat de christen-democraten, de fascisten en monarchisten hadden be loofd dat het ontwerp echtscheidingswet zodra dit in de Kamer zou zijn terugge keerd binnen 90 dagen zal worden be handeld. Zonder deze belofte van de christen-democraten zou het zeker een half jaar hebben geduurd voor de wet, wanneer zij in de Kamer zou zijn terug gekeerd, weer in behandeling zou zijn genomen. Zoals de toestand er nu uit ziet is er een zekere mate van waarschijnlijkheid dat de echtscheidingswet inderdaad bin nen 90 dagen rechtskracht zal hebben. Zij zal dan opnieuw met de amendemen ten door de Kamer van Afgevaardig den zijn geaccepteerd. De socialistische en communistische bladen van vandaag spreken hun tevre denheid over de gang van zaken uit. Ze zijn het er echter over eens dat het na komen van de belofte van de christen - democraten geheel bij hen ligt. Het is echter onwaarschijnlijk dat de christen democratische partij op dit moment zijn belofte zou willen breken. In de besprekingen tussen Leone en de bij de echtscheidingswet betrokken par tijen werd geen overeenstemming bereikt door een door de christen-democraten gewenst amendement op een artikel waarin staat dat het huwelijk kan wor den ontbonden na een scheiding van tafel en bed van vijf jaar. De christen-demo craten hadden deze termijn tot acht jaar willen verlengen. Dit artikel en vele an dere zouden vandaag en morgen in de Senaat nog ter stemming worden ge bracht. Deze stemming zal geheim zijn De overeenstemming die inmiddels werd bereikt in de commissie-Leone maakt het echter waarschijnlijk dat de afvalligen in het kamp van de echtscheidingsvoor standers zich weer bij hun eigen groep zullen scharen. van arbeiders- en studentenorganisaties in studie heeft genomen. Zij eisen onder andere participatie van arbeiders in de industrie, het recht voor de arbeiders om hun veto uit te spreken over besluiten van de directies en de na tionalisatie van de tinmijn „Mathilde," de enige grote tinmijn die nog niet in han den is van de Boliviaanse regering en Amerikaans eigendom is. Verwacht wordt, dat de Boliviaanse ar beidersorganisatie in de nieuwe regering een belangrijke stem zal krijgen. Men meent ook dat hun lijst met eisen een grote invloed zal hebben op het beleid van de nieuwe regering. Goed ingelichte zegslieden melden, dat generaal Torrez de Boliviaanse vertegen woordiger in de Verenigde Naties, Mar- cial Tomayo, heeft uitgekozen als minis ter van Buitenlandse Zaken. Tomayo zou reeds hebben toegestemd. Volgens dezelfde bronnen heeft gene raal Miranda politiek asiel gevraagd bij de ambassade van Paraguay. De voorma lige minister van Binnenlandse Zaken, Juan Aroyoa, zou zich in de ambassade van Venezuela bevinden. Een Boliviaans regiment van 500 man heeft zich gisteren tegen Torrez gekeerd. De rechtse commandant van het regi ment, kolonel Miguel Ayoroa, maakte in een communiqué bekend dat hij tegen Torrez gekant was en de steun had van een ander legeronderdeel in La Paz. Ayoroa's troepen schijnen echter nog niet tot actie te willen overgaan. Zij blij ven paraat tot een „waarlijk nationalis tische regering" is geïnstalleerd, aldus het communiqué. Het is rustig in de hoofdstad. Op het consulaat van Bolivia en in het Amerikahuis in Stuttgart zijn gisteren pogingen tot brandstichting gedaan, ver moedelijk met zelfgemaakte brandbom men. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie zoekt naar twee jon gemannen die men op het Boliviaanse consulaat heeft gesignaleerd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3