Laaiend enthousiasme voor Rolling Stones NS Minitrips in eigen land Eerste winst voor nieuwe Schiphol Langs sluizen en havens OMDAT Durex zo betrouwbaar is! PALESTIJNEN VORMEN ONDERLING GEEN EENHEID Vólledigvenoi^de HEET GESPRING VOOR 20.000 JONGELUI Keith Richard wordt elke nacht opgespit BostonDeep Sea en Fisheries een half miljoen Nederlanders gebruiken Durex Durex the best there is .voordelig uit met NS 11 ZATERDAG OKTOBER 1970 advertentie (Van onze correspondent) AMSTERDAM Met een meer dan grandioos concert in de Amstel- hal van het Amsterdamse RAI-com plex hebben de Engelse Rolling Stones vrijdag hun zes weken duren de Europese tournee afgesloten. Ze speelden ongeveer anderhalf uur aan één stuk door, voornamelijk geheide successen, die door een kalm luiste rend publiek steeds met wilde kreten en een orkaanachtig applaus beloond werden. Tegen half twaalf was het concert voorbij, er werd geen toegift gegeven, stroomde de R.A.I. behoor lijk snel leeg. Dracula \Heet gespring De Boston Lightning FD. 14 is een motortrawler van de Boston Deep Sea Fisheries Ltd met Fleetwood als thuishaven. Het vaartuig is niet zijn loopbaan begonnen in Fleetwood want het heette aanvankelijk Admi ral Burnett A. 574 en behoorde tot 1968, toen het door de Boston rederij werd gekocht, thuis in Aberdeen. De Ltd in Aberdeen leverde het schip in De FD 14 „Boston Lightning" (391 brt). scheepswerf van Hall, Russell Co. juli 1961 af aan St. Andrew's Steam j Fishing Company Ltd. Al meer dan 25 jaar gebruiken vele miljoenen Nederlanders een modem voorbehoedmiddel als het condoom. Zij willen zekerheid. En Durex geeft die zekerheid. Durex past zowel in de fabricage als bij het testen de allernieuwste wetenschappelijke methoden toe. Onze jarenlange ervaring heeft het Durex condoom tot een onvoelbaar voorbehoedmiddel gemaakt voor de moderne gebruiker van vandaag, die zekerheid wil. Daarom gebruiken 7 van de 10 Durex. Durex, een wereldbekend merk van de London Rubber Company. (Door Mohammed Fahmi, redacteur voor zaken van het Midden-Oosten van het Franse blad La Nation Frangaise) De geschiedenis van het Palestijnse verzet gaat terug tot de Britse bezetting na de eerste wereldoorlog. In 1919 werd Palestina een Brits mandaatgebied. In het eerste jaar van dit mandaat woonden er ongeveer 50.000 joden in Palestina tegen omstreeks een half miljoen Palestijnen. De eerste Britse heerser over Palestina was Sir Herbert Samuel, een bekende joodse zionist. De meest bekende Arabische leider in Palestina tijdens de mandaatsperiode werd Amin Elhoessein, die door Sir Herbert tót moefti van Palestina werd benoemd. Als zodanig kreeg hij de hoogste religieuze post in dit gebied. Deze gebeurtenis is van het grootste belang geweest voor zowel de joden als de Arabieren in Palestina. Opstand Vreedzaam Geweld Vluchtelingen Nasser en de guerrilla's Hoessein Israel en de guerrilla's Qua sfeer en publiek werd het Stones- evenement een overdekt Kralings popfes tival. Er zijn geen wanklanken gehoord en er was van rellen geen sprake. Dat het concert in Amsterdam zo voorbeeldig is verlopen is in schril contrast met de Stones-concerten in de meeste andere Europese steden waar werd gespeeld. Daar is heel wat af-gevochten onder het publiek en er bevond zich doorgaans veel meer politie rond de concertzalen dan vrijdag bij de RAI. In de hal luisterden daar gisteravond meer dan 20.000 mensen, het was het talrijkste publiek dat de Stones op hun tournee ontmoet hebben. ADVERTENTIE Dat de Rolling Stones nooit meer terug zullen komen is voor mij een uitgemaakte zaak. Wie gisteravond in de RAI goed naar Keith Richard heeft gekeken, heeft een gitaar spelende Dracula gezien, een hol-ogig wrak, dat vermoedelijk voor elke voorstelling wordt opgespit en na aanra king met puur daglicht en ozon ver schrompelt. The way of life heeft haar tol gevraagd. Richard is tot op de draad versleten, Jagger pleegt ook op een onthutsende manier roofbouw op zichzelf, Watts en Wyman zullen wel nooit meer zin hebben in een uitputtende tournee van zes we ken. De enige, die nog over reserves be schikt is Mick Taylor (22), maar hij rolt ook nog maar een jaar mee. Blondgelokt en ingetogen was hij gisteravond een bij kans schokkende tegenstelling tot de overige Stones. Dat er in muzikaal opzicht geen ver rassingen zouden worden geproduceerd, stond voor iedereen vast die zich op de hoogte had gehouden van de Stones-ver- richtingen tijdens de Europese rondreis. In alle steden weer dezelfde riedel songs in dezelfde volgorde afgewerkt. Ook in alle steden werden de negers uit het voor programma weggefloten. Niet onbegrijpe' lijk maar toch vreselijk gênant voor JU' nior Wells en Buddy Guy plus aanhang. Een vestzak-drama. Jonge, blanke blues jongens vereren bluesspelende ne gers als Guy, in zijn beste uren een feno- meen op de elektrische bluesgitaar. De jongens worden groot, wereldberoemd, gaan op reis met hun idolen van toen. Die idolen zijn overgegaan op een mu zieksoort zonder hartstocht en beleving, afwaswater zonder schuim en reinigende werking. Krijgen zes weken lang een hor de tegenover zich, die brult en fluit om de Stones, hun leerlingen. Wat zullen die mensen ontzettend blij zijn als ze weer thuis kunnen werken. dat „kom op jongens wat kan jullie de wereld verdommen", het slaan met zijn koppelriem op de grond om de dreunende accenten nog te verdikken, het weg gooien van zijn met glansstukjes bezette polsband om niets aan het lijf te hebben dat hinderde bij de volgende sprongen en passen over het toneel en het gebruiken van de drie podiumzijden om alle Stones- fans hetzelfde pond te geven. De show van Keith Richard, doorknik ken en met dichte ogen genieten van de vette klankknoopsels. Eén keer lachte Keith naar iemand in het publiek, een schrikwekkend moment. Je verwacht van een mummie ook niet dat hij gaat glim lachen. De rest van de musici leverde gewoon wat ze als Stones verplicht en gewend zijn, harde, navrante, ondanks de „sfeer" kille muziek. Ook nu was Mid night Rambler een uitschieter. Het meeste gevoel weekte „Love in vain" los, het meeste lawaai in de hal „Honky tonk women". Zoals eerder ge steld, geen verrassingen. Zwaar timmer werk van een groep, die meent wat ze doet, prachtig ruig van de richel, op weg naar de ondergang. Van 1 oktober af 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dageltfks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. En dan de Stones (om de volgorde van optreden in de RAI èn in de popgeschie denis aan te houden), zij verzorgden een I concert, waarvan de einduitslag merk waardig precies tussen goed en slecht uit kwam. Goed was de show, het hete ge spring en gezang van Mick Jagger in zijn roze pak. Met dat aanboren van agressie, (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Nadat het nieuwe Schip hol, dat in mei 1967 in gebruik werd ge- nomen, in 1968 nog een verlies leed van ruim 7 miljoen gulden, heeft het blijkens het jaarverslag in 1969 een winst geboekt van 870.900,-. Voorgesteld wordt deze winst in mindering te brengen van het op de balans per ultimo 1968 staande ver- liessaldo van 5.660.500,-. De NV Luchthaven is het eigendom van I de staat, Amsterdam en Rotterdam. De staat bezit een aandelenkapitaal van 129.580.000,-, Amsterdam van 36.276.250.- en Rotterdam ƒ4.098.750,- In de omvang van dit gestorte aandelen kapitaal van totaal bijna 171 miljoen gul- den kwam geen erandering. In verband met de financiering van de uitbreidings werken werden in 1964 tot en met 196 7 door de staat gegarandeerde leningen aangegaan tot een bedrag van 228 mil joen. In 1969 werd daarvan 1.389.600, afgelost. nnn In totaal telde Schiphol in 1969 ruim 4% miljoen aankomende en vertrekken de reizigers tegen 3,6 miljoen het jaar te voren. De stijging, onderverdeeld in geregeld en ongeregeld vervoer, kwam neer op 14 percent voor de geregelde luchtdiensten en 55 percent voor de onge regelde. De laatste categorie groeit zo voorspoedig dankzij de poularisering van het toerisme door de lucht. Het is een motortrawler van 391 bruto reg.ton. De lengte over alles bedraagt 46,55 m, de lengte tussen de loodlijnen 42,06 m, de breedte 8,63 m en de holte 4,27 m. De hoofdmotor is een 7 cil. diesel, fabri kaat Mirrlees, Bickerton Day, vermogen 1022 pk voor een vaart van 13 knopen. De Boston Deep Sea Fisheries behoort tot de vooraanstaande trawlerrederijen in Engeland met een vloot van 60 trawlers. Het hoofdkantoor is gevestigd in Huil en een deel van de vloot behoort daar thuis, maar ook staan er ingeschreven in Fleet wood, Grimsby en Lowestoft. De Boston Groep staat onder directie van de heer B. A. Parkes. De rederij heette oorspronkelijk Boston Deep Sea Fishing and Ice Company Limi ted en is opgericht in Boston op 16 april 1886. Begonnen werd de opdracht voor de bouw van vier stoomtrawlers. Sedert 1963 is de zetel van de maatschappij gevestigd in Huil. In het jaar 1967 worden enige Boston trawlers met ere vermeld bij de Top Traw lers. In Hull was het de D.D. Finn H. 332 met een jaarbesomming van 149.998 voor 32.813 kits vis in 342 zeedagen. Schip per was dat jaar G. Downs. In Grimsby stond aan de top de Boston Concord GY. 730, schipper T. Evans, met een jaarbe somming van 132.665 voor 35.088 kits in 330 zeedagen. Van Fleetwood was het de Boston Phanton FD. 252 met 107.425 in 315 zeedagen onder schipper W. Raw- cliffe en in Lowestoft was in dat jaar de Boston Shackleton LT. 714, schipper K. Morgan, nummer één met 68.379 in 297 zeedagen. Vlaggeschip van de rederij is thans de hektrawler Lady Parkes H. 397, die in mei 1966 werd opgeleverd door de scheepswerf Hall, Russell in Aberdeen. Dit schip meet 1746 bruto reg.ton en heeft een motorver mogen van 2350 pk. De in maart 1966 gereedgekomen Sir Fred Parkes H 385 mag niet onvermeld blijven. Deze hektrawler in 1737 bruto reg.ton groot en heeft eveneens de be schikking over 2350 pk. De tot nu toe laatst gebouwde nieuw bouw is de hektrawler Boston Lincoln GY 1399, die in 1968 in Polen gereed is ge komen. Het schip is kleiner dan de Lady Parkes en de Sir Fred Parkes, namelijk 846 bruto reg.ton en heeft de beschikking over een motor van 2500 pk. De laatste aanwinst is er de vorige maand bijgekomen door de aankoop van de Franse motortrawler Saint Luc B 2915, die in 1962 in Polen is gebouwd voor de Pêcheries de Ia Morinie te Boulogne sur Mer. Dit is een schip van 752 bruto reg. ton bij een lengte van 63 meter over alles met een hoofdmotor van 1800 pk. ARIE VAN DER VEER De moefti, die zijn religieuze be noeming uit handen van een zionisti sche jood had ontvangen, onthield zich, evenals zijn volk, van elke rechtstreek se confrontatie met de joden. Hij leid de wel de strijd die in het bijzonder tegen het Britse bestuur was gericht. Hiermee werd de Arabische Beweging de eerste organisatie die onafhanke lijkheid eiste. Deze strijd viel samen met andere acties in de Arabische we reld. Palestina was krachtens het ver drag van Versailles na de eerste we reldoorlog losgemaakt van het Turkse rijk. Het bleek geen gemakkelijk baantje. Aan beide kanten werden veel verlie zen geleden. De Engelsen moesten de Arabische regering meermalen om in terventie verzoeken om de Arabieren ervan te overtuigen dat naar een vreedzame oplossing moest worden ge streefd. Het was duidelijk dat Arabieren en joden toen in het algemeen vreedzaam naast elkaar leefden. In die tijd von den de joodse immigranten de tijd en de nodige rust hun nederzettingen te vestigen, zonder door de Arabische meerderheid te worden gehinderd. In de dertiger jaren werd de toe stand slechter maar dit had uitsluitend betrekking op de verhouding tussen de Arabieren en de Engelsen. De Arabie ren gingen zich gewapenderhand ver zetten en formeerden militaire groe pen. Zij kwamen verschillende malen in opstand waardoor de Britse rege ring zich gedwongen zag 30.000 man troepen te sturen om in Palestina de orde te handhaven. De chef-staf van het Britse leger werd benoemd tot opperbevelhebber van de troepen in het mandaatgebied. Het kwam echter zover dat het ver zet bij tijd en wijle de vorm van een opstand aannam. In die tijd werd niets gehoord over de rol van het joodse verzet. De joden hadden het veel te druk met het vestigen van hun neder zettingen. Als gevolg van de Britse po litiek waarbij de joden krachtens de Balfour-declaration van 1917 de joden een vaderland werd beloofd, nam het aantal joden in Palestina gestadig toe. In 1947 was de verhouding 400.000 jo den en 700.000 Arabieren. De Britse regering was nu in een moeilijke positie geraakt. De joden re kenden op een vaderland in Palestina terwijl het Arabische verzet tegen de Britten steeds heviger werd. Bovendien vreesde Londen een anti-Britse reactie in de islamitische wereld waartoe een groot deel van het Britse imperium be hoorde. De joden begonnen snel met een Palestijns-joodse verzetsbeweging te gen de Engelsen. Ook in deze strijd zouden aan beide kanten veel slacht offers vallen. Om zich uit deze nete lige situatie te redden, kondigden de Engelsen, kort voor het vestigen van de joodse staat krachtens de beslis sing van de VN in 1947, de ontruiming van Palestina aan. De Algemene Ver gadering van de volkerenorganisatie bepaalde toen dat er in Palestina twee regeringen zouden komen: een joodse en een Palestijnse. Beide zonden een helft van Palestina onder hun beheer krijgen. De Arabieren in Palestina wezen deze beslissing van de hand en beslo ten zich er met geweld tegen te ver zetten, waarbij de hulp van andere Arabische staten werd ingeroepen. De joden aanvaardden de beslissing wel, in mei 1948 werd de joodse staat een feit. In diezelfde maand trokken Ara bische troepen uit Egypte, Syrië, Jor danië, Libanon en Irak de grenzen van Palestina over om de semi-mili- taire Palestijnse .eenheden en de guer rilla's die de strijd tegen de Britten meer dan 25 jaar lang hebben ge voerd, te hulp te komen. Na twee maanden van strijd tussen Israel en de geallieerde Arabische strijdkrach ten gelastten de Verenigde Naties een wapenstilstand. Op dat tijdstip waren zowel de Ara bische als de Israëlische troepen er bijzonder slecht aan toe. Koning Ab- doellah van Jordanië, de grootvader van de huidige koning Hoessein, stond er op dat alle Palestijnse guerrilla s zouden wonden geliquideerd. Naar zijn mening waren alleen de geregelde troepen van de Arabische staten com petent om de verantwoordelijkheid voor het conflict te dragen. Sindsdien werd de Palestijnen niet meer toege staan op enigerlei wijze militaire een heden te formeren. De Arabische troepen bleken niet in staat de voorspelde overwinning te behalen. Jordanië lijfde de westelijke oever van de Jordaan in. Egypte be zette de Gazastrook. Israel begon zijn bestaan temidden van haat van de zij de der Arabieren en met het moeilij ke probleem van de Palestijnse vluch telingen. De regering van de Egyptische ko ning Farouk riep een Palestijnse re gering uit die echter weinig of geen gezag had. De Palestijnen in de Gaza strook en in de vluchtelingenkampen begonnen met infiltraties op Israëlisch gebied en voerden daar guerrilla-acties uit. Een ernstige situatie ontstond vlak voor de militaire coup in Egypte waar bij koning Farouk ten val werd ge bracht. Dit resulteerde in 1952 in het bewind van Naguib en later van de on langs overleden president Nasser. Het nieuwe militaire regime beloof de de Palestijnse vluchtelingen terug keer naar hun land en begon de guer rilla's weer te organiseren. Op advies van Nasser werd tijdens de Arabische topconferentie van 1964 het Palestijn se Bevrijdingsfront opgericht, gefi nancierd door Arabische regeringen en beschermd door de regering in Cairo. In de tijd die verliep tussen de eer ste Palestijnse oorlog en de vorming van het Palestijnse Bevrijdingsfront, werden in de vluchtelingenkampen in Jordanië en de strook van Gaza socia listische ideologieën gepropageerd. Als gevolg hiervan werd het Front bij de oprichting door de socialistische Baath-partij overheerst. Dit had wei nig gevolgen, tot Nasser op groot scheepse wijze met de Sovjet-Unie ging samenwerken. Het Front had toen 20.000 leden die sympathie koes terden voor het socialisme van Nas ser dat zich kantte tegen de monar chistische regimes in de Arabische landen, vooral tegen koning Hoessein van Jordanië die toen als een van de grootste vijanden van Nasser werd gezien. De socialistische, pro-Russi sche beweging in de Arabische we reld, werd sinds 1961 door Nasser ge steund. Nasser en de Baath-socialis- ten volgden dezelfde koers, dat wil zeggen socialisme met verschillen op detailpunten, niet op hoofdliinen. Na de zesdaagse oorlog van 1967 be gonnen de Palestijnse Baathisten, dit maal met steun van de Syrische re gering, in de Jordaanse vluchtelingen kampen guerrilla-groepen te vormen. Het bewind van Nasser, hulpeloos na de nederlaag tegen Israel, verleen de steun aan andere guerrillafronten zoals bijvoorbeeld de El Fatah. Er ontstonden in totaal elf verzetsorgani saties, waarvan het Palestijnse Be vrijdingsfront de grootste werd die echter het minst actief was en ook weinig propaganda maakte. De Sovjet-Unie gaf steun aan het Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina, de Iraakse regering plaatste zich achter een andere beweging en zo ontstonden er verschillende frac ties tot er een commissie werd inge steld om de krachten te bundelen in een centraal comité. In feite is er ech ter, als gevolg van de grote verschil len van politiek inzicht die variëren van uiterst links tot uiterst rechts, geen werkelijke overkoepelende lei ding. Zowel Syrië als Egypte gebruikte deze groepen om de hoop bij hun on tevreden bevolking op een overwin ning levend te houden. De guerrilla groepen kregen bijzonder veel aan dacht van de radiostations en de kranten in deze landen. De Israeli's, de permanente vijand van de Arabie ren. waren plotseling van minder be lang. Koning Hoessein is van het begin af de grote vijand van de guerrilla's ge weest en nu gebruiken de andere re volutionaire regeringen dat om de ver zetsstrijders tegen hem op te hitsen. De beide grote mogendheden doen hun best een catastrofe te voorkomen,, zoals zich na de Palestijnse oorlog van 1948 voor de pro-Britse regimes en re geringen in de Arabische wereld heeft voorgedaan. De militaire regimes in het Midden-Oosten vormen op het ogenblik een zeker evenwicht Als dat wordt verbroken, kan er een bijzonder gevaarlijke toestand ontstaan waar van de gevolgen niet zijn te overzien. Het is nu bekend dat Washington en Moskou het in feite redelijk met el kaar eens zijn en beide streven naar behoud van het machtsevenwicht in dit gebied. De militaire regimes gaan hier stilzwijgend mee akkoord. Ook zij trachten, niettegenstaande hun aan matigende houding jegens Israel, de balans in evenwicht te houden. De guerrilla's richten in Israel zeer weinig schade aan, vergeleken met de klappen die Israel de Arabische lan den toebrengt. Bovendien komt het Is rael uitstekend van pas dat de guerril la's de meningen in het Arabische kamp verdeeld houden. De guerrilla acties in de Israel omringende Arabi sche landen versterken slechts de po sitie van de regering-Meir en ver zwakken die van de Arabische rege ringen. Op het moment dat de Pales tijnse guerrilla's in Jordanië de macht grijpen, is het voor Israel mogelijk met hen een regeling te treffen. Met de regering van Hoessein ligt dit moei lijker omdat Amman nauwe banden heeft met de gehele Arabische wereld. De Palestijnen zouden zich onafhan kelijk kunnen verklaren en zelf tot een regeling met Israel kunnen komen. Onder meer hierdoor is de monar chie van Hoessein gedoemd te verdwij nen en zal dan ook geen jaar meer stand houden. Deze zaak zal echter voorzichtig en geleidelijk worden gespeeld opdat het Arabische volk en de rest van de we reld zich moeilijk een oordeel zullen kunnen vormen over de gang van za ken. Het lijdt geen twijfel dat de Ara bieren, ook de Palestijnen zelf, de verliezers zullen zijn in dit spel, al krijgen ze misschien na de val van Hoessein een Palestijnse regering. Maar Israel zal, hoe de toestand zich ook ontwikkelt, de grote winnaar blij ken. t

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11