DDR op jacht naar de hegemonie Vasovic: Joegoslaven hebben de beste kansen OOST-DUITSLAND IS OP WEG NAAR WERELDTOP BIJ SPORT Spartakiades: systeem om talent te ontdekken Jezek mag bij ADO blijven Geen TV van interland „Eifelland" 1 Kindercrèche blijkt een succes bij Fortuna SC Veel prijzen in sporttoto naar huis EDO A-HAARLEM A Roemeense msketbalster naar Italië Jack Charton voorlopig niet n Engels team Kunstijsbaan Deventer in geldzorgen Miljoen dollar „Most Happy Fella" Grote Prijs van Nederland op 20 juni Moeilijke rit in motorzesdaagse Urtain mag niet boksen vóór titelstrijd Rellen in Split na voetbalduel 13 Caravan in Europa Gevaert Santpoort mm i§§® ZATERDAG OKTOBER 1970 iX Systeem, Niet te stuiten lillllll advertentie Prijzen vanaf ƒ2490,— II - Zondag a.s. Aanvang 12.30 uur. Bijzondere prijzen loterij. Vriendschappelijke wedstrijd. AMSTERDAM. „de inlichtingen die ik coach Mitic enige tijd geleden over het Nederlandse voetbal, en met name (Van onze sportredactie) HAARLEM De Oostduitser Wolfgang Nordwig zwiepte op 17 juni in Oost-Berljjn met zqn glasfiberstok over een hoogte van 5 meter 45 om daarmee de Amerikaanse hegemonie bjj het polsstokhoogspringen, die zeven jaar had geduurd en die het record 45 centimeter had „opgejaagd", te doorbreken. Op 3 september liet Nordwig in Turijn de lat nog eens een centimeter hoger liggen. De Oostduitser Roland Matthes, die in Mexico reeds de gouden medaille won op de 100 meter rugslag en die toen, dacht men, al aan zyn plafond zat, verbeterde 8 september bij de Europese zwemkampioenschap- pen in Barcelona als startzwemmer op de vier maal 100 meter wisselslag z«n eigen wereldrecord. Hij liet de klokken stilstaan op 56.9, een verbetering van niet minder dan 0.9 seconde, om met deze tijd ook nog zijn ploeg zo te inspireren, dat het wissel slagrecord aan diggelen ging. Vijf dagen later heroverde Matthes bovendien het wereldrecord op de 200 meter rugslag (2.06.1) dat tot z«n ergernis in handen was ge- raakt aan de Amerikaan Mike Stamm. In het weekeinde van 5 en 6 september nam in Erfurt het 19-jarige Oostduitse meisje Burglinde Pollak het wereldrecord vijfkamp atletiek met 5406 punten over van de Oostenrijkse Liesel Prokop, die tot dan met 5352 punten de wereldrang lijst aanvoerde. Dit zijn slechts enkele individuele pres taties, die waarschijnlijk alleen de inge wijden zich nog zullen herinneren. Zij passen echter in het totaalbeeld: de ge slaagde greep van Oost-Duitsland naar de macht van de Europese atletiek-, zwem en ook roeiwereld. Dit totaalbeeld spreekt wel tot de verbeelding, want in die tak ken van sport hebben de Oostduitsers dit jaar volledig gedomineerd. Ze hebben landen met „een gevestigde orde", zoals Rusland en West-Duitsland, ver achter zich gelaten. Oost-Duitsland is hard op weg te reali seren waaraan het al enkele jaren bouwt, namelijk de sterkste sportnatie in Europa te worden. In Mexico lagen de Dostduit- sers in de gouden medaille-lijst nog op de vijfde plaats achter de Verenigde Sta ten (45), Rusland (29), Japan (21) en Hongarije (10) met negen keer ere metaal. Al wel voor Frankrijk, dat zesde werd met zeven gouden plakken, Tsjecho- Slowakije met ook zeven en West-Duits land met vijf. Maar die vijfde plaats. het kan nog beter en daarbij wijzen de Oostduitsers naar de balans-1970 die nu al wel kan worden opgemaakt, en die ver in hun voordeel overslaat. Met het oog op München '72 ziet de toekomst er be paald niet somber uit. Dat deze toekomst voorlopig zal ver duisteren door tegenvallers valt niet te bezien. Daarvoor wordt er nu al jaren te hard gewerkt aan de basis en is de op bouw daarna te gedegen. De greep op de sportjeugd is stevig en zal ook voorlopig nog wel blijven. Daar zorgt het systeem wel voor want „lichaamscultuur en sport zjjn de grond-^ eelementen van het socialistische leven. Sedert 1966 wordt om de twee jaar een kinder- en jeugdspartakiade gehouden, waarbij op alle Olympische nummers (zo wel zomer als winter) om de hoogste eer wordt gestreden. Aan deze Spartakiades nemen enkele duizenden jongens en meis jes van twaalf tot achttien jaar die zich via alle scholen en sportverenigingen voor de eindstrijd hebben gekwalificeerd, deel. „Knokten" in de „finale" van de Spar- takiade '70, die van 20 tot 26 juli in Ber lijn werd gehouden, reeds 12.000 jongens en meisjes om de ereplaatsen, dat aantal zinkt in het niet bij de aantallen, die aan de voorronden hebben deelgenomen: in 1965-1966 1.890.000, in 1967-1968 2.590.000 en in 1969-1970 bijna drie miljoen. Naast deze Spartakiades worden boven dien eens in de vier a vijf jaar turn- en sportfeesten gehouden. Het laatste feest vorig jaar in Leipzig telde 200.000 deelnemers. FIFA-president, sir Stanley Rous, zei bij het zien van het vierde sportfeest in Berlijn: „Ik ben tijdens mijn leven in de gelegenheid geweest over heel de wereld sportfestivals bij te wonen, maar dit is wel de grootste manifestatie, die ik ooit heb gezien," Zo bouwt Oost-Duitsland aan zijn toe komst. Partijleider Walter Ulbricht zei ter gelegenheid van de eerste Spartakiade ir 1966 reeds: „De opgave bestaat daar uit, de Spartakiadebeweging onder de kinderen en de jeugdigen met elan en energie uit te bouwen. Dat is de beste weg naar nieuwe successen bij interna tionale kampioenschappen en bij Olym pische Spelen." methoden van grote broer Sovjet-Unieen de achten) en viermaal zilver (vier gevolgd. Toch lukte het niet het doel, I met stuurman, skiff, twee met stuurman West-Duitsland m te halen, te bereiken, en de dubbeltwee). Daarmee kwalificeer- Pas toen wetenschapsmensen, artsen en de Oost-Duitsland zich tot de ster trainers rond de tafel gingen zitten om roeinatie van de wereld, de succesrijkste sportsystemen van de toonaangevende sportnaties grondig te be- ExplOSte studeren en over te nemen, bleven top prestaties niet uit. I Op het atletiekfront won zowel de da- Vooral het afge'open seizoen heeft de mes_ alg de herenequipe de Europacup DDR onderstreept, dat het met het nu In Boedapest was bij de dames de punten- gevolgde systeem op de goede weg is. Bij vertieiing: 1. Oost-Duitsland 70 punten, 2 het roeien, het zwemmen en bij de atle- v/est-Duitsland 63 en 3. Rusland 43, ter- tiek bijvoorbeeld waren de Oostduitsers wij1 ;n Stockholm de Oostduitse heren niet te stuiten. Bij de Europese roeikam- met 102 punten als eersten eindigden, pioenschappen-dames op het meer van I voor Rusland met 92.5, West-Duitsland Tata werd beslag gelegd op driemaal goud met 91 Polen met 82 en Frankrijk met (skiff, dubbeltwee en de achten), een- U- 5 West-Duitsland en Rusland, jaren maal zilver (vier met stuurvrouw) en een I achtereen de atletieklanden bij uitstek, keer brons (dubbelvier) I konden het tegen de DDR-atleten niet De heren deden het bij de wereldkam- meer bolwerken, nioenschanoen in St, Catharines niet min-1 der, zelfs nog beter: driemaal goud (twee Bij de Europese kampioenschappen zonder stuurman, vier zonder stuurman zwemmen in Barcelona ging het al niet zonder stuurman, v I anders; een ware Oostduitse explosie. Van de 34 gouden medailles die er te verdelen waren, ging bijna de helft 16 stuks naar de DDR. Op zeer grote afstand volg de Rusland met zes medailles en West Duitsland en Zweden namens respectieve lijk 4 en 3 medailles mee naar huis. En dan hebben we nog niet eens ge sproken over de wereldtijden, -hoogten DEN HAAG ADO-trainer Vaclav Je- en _afstanden, die vroegere Spartakiade zek heeft van de Tsjechoslowaakse re-1 minnaars op hun of haar naam hebben geringsautoriteiten toestemming gekregen gebracht, dienstverband met de Haagse ere- Na de Spartakiades en de sportfeesten worden de „uitschieters" opgevangen en verder deskundig begeleid. In de eerste tijd van deze opbouwfase werden door de sportfunctionarissen blind de trainings Roland Matthes is niet te stuiten. (Van onze sportredactie) VASOVIC DEN HAAG. De K.N.V.B. heeft be sloten geen toestemming te geven tot het uitzenden van de morgen in het Feije- noord stadion te spelen interland-voet balwedstrijd Nederland-Joegoslavië via de televisie, daar er nog vele onverkochte toegangskaarten zijn. over de kandidaten voor het nationale elftal gegeven heb, bleken genoeg. Maar de opstelling van Fadrhonc heeft ook mij verrast." Velibor Vasovic, deze maand precies vier jaar bij Ajax onder contract, ziet in de opmerkelijke samenstelling van de Oranjeformatie toch voordelen voor de Joegoslaven. „Fadrhonc werd door het ontbreken van Keizer, Moulijn, Cruyff en Wery gedwongen een team bekend te maken waarbij de nadruk op het mid denveld moét liggen." „Veenstra en Klijnjan zullen ongetwij feld opdracht krijgen om op de vleugels te blijven, maar of zij zich daaraan kun nen houden? Ze spelen dat bij hun club immers ook niet. Ik voorzie nu een over bezetting van het middenveld, omdat ook de Joegoslaven zich daar graag ophou den. Het hele systeem is daar in Oost- Europa op gericht. Het elftal zal proberen de tegenstander in het centrum weg te tikken. Bovendien ziet het ernaar uit omdat het maar met één spits speelt niet veel doelpunten zal maken. Aan het zelfde euvel lijdt trouwens ook het Joe goslavische team, maar dat heeft een an dere oorzaak. In het soort spel dat we spelen te vergelijken met het Brazi liaanse ligt opgesloten dat er alleen mooie goals gemaakt worden. De bal moet als het ware in het doel gelegd worden. Daarom ook ziet Vasovic, die in zijn laatste vakantie het Joegoslavische club voetbal van nabij bekeek, de interland van morgen als een botsing tussen twee systemen, tussen twee voetbalscholen. de Braziliaanse en de Engelse. „In Joegosla vië hoeft men niet te proberen het laat ste speltype in te voeren. Het publiek heeft namelijk weinig waardering voor snel spel met veel dieptepasses en veel lopen. De toeschouwers blijven dan ge woon weg. Het spel in Joegoslavië is meer gebaseerd op het „plezier", op de techniek, op het breedtespel. Men ziet een ploeg graag in balbezit, maar de kijkers houden niet van mandekking. Die botsing tussen twee systemen is erg interessant". divisieclub met één jaar te verlengen tot 1 juni 1972. Jezek was met het ADO-bestuur in eer ste instantie een contractperiode van twee jaar overeengekomen, die op 1 juni 1971 zou aflopen. mniwwfjinwf De voordeligste incl. B.T.W. Modellen 1970/'71 te zien dagelijks van 9—5 uur zondag van 25 uur. Rijksweg 496 - Telef. 0 23 - 37 87 24 Verhuur - Verkoop - Reparatie I (Van onze sportredactie) SCHIEDAM. De Roemeense basket balspeelster Octaviana Bitu (27), die na de Europese kampioenschappen in Rot terdam niet met de ploeg terugreisde, blijft niet in Nederland. Vanochtend is zij naar Italië gereisd, waar zij trainster- speelster wordt van een club in Turijn. Octaviana Bitu, die een carrière als basketbalspeelster wil opbouwen was, in afwachting van een verblijfsvergunning in Italië, de afgelopen weken bij kennis sen in Schiedam. De vergunning is gis teren verleend. DEN HAAG De cijfers van sporttoto's negen en tien zijn: Sporttoto negen: aantal deelnemers 444.061, bruto inleg: ƒ768.879,90, prijzen- bedrag: 345.995,95. Eerste prijs: 121.098,58, er waren 148 meldingen van dertien goed, uitkering per kolom 818, Tweede prijs: 86.498,99, er waren 2.416 meldingen van twaalf goed, uitkering per kolom 35, Derde prijs: 121.098,58, er waren 16.209 meldingen van elf goed, uitkering per kolom 7, Extra prijs: 17.299,80, er waren 483 meldingen van de eerste acht goed, uitke ring per kolom 35, Sporttoto tien: aantal deelnemers 754.723, bruto inleg: 1.572.138,90, prijzenbedrag- 707.462,51. Eerste prijs: ƒ247.611,88, aantal meldin gen: 600, uitkering per kolom: ƒ410,—. Tweede prijs: 176.865,63, aantal mel dingen: 11.500, uitkering per kolom: 15,—. Derde prijs: ƒ247.611,88, aantal meldin gen: 62.000, uitkering per kolom: 4,- Extra prijs: 35.373,12, aantal meldingen 5.700, uitkering per kolom 5,—. (Van onze sportredactie) SITTARD. Fortuna S.C. wil de gunst van het Limburgse publiek weer veroveren. Men besefte, dat de klant ook rond het voetbalveld koning is. De voetbalkwaliteiten van de spelers en de prestaties zijn natuurlijk de grote trekpleisters. Toch houdt de Sittard- Geleense vereniging er een service-ver lening op na, die danig afwijkt van de andere betaald voetbalclubs. Zoals be kend speelt de combinatie haar thuis wedstrijden alleen nog maar in Sittard. Voorzitter mr. H. van Liemt: „In Sit tard ligt zonder meer de mooiste ac commodatie van heel Limburg. Het hele sportcomplex in de Hemelsley heeft bovendien nog tal van overige voorde len zoals andere gebouwen, die gebruikt kunnen worden. De gemeente Sittard heeft ons bovendien toegezegd, dat er een lichtinstallatie zou komen. Voor Geleen was deze stap natuurlijk minder prettig, maar door het afwisselend spelen op twee velden kregen we geen vaste kern supporters". Voor de voetballiefhebbers uit Ge leen zijn intussen bussen ingezet, die hen gratis naar het stadion brengen. Kosteloos mogen ook de vrouwen of verloofden van de mannelijke kij kers plaats nemen op de tribu nen bij de thuiswedstrijden. „In de laatste duels zijn ondanks de negatieve resultaten van Fortuna S.C. veel meer dames aanwezig geweest dan verleden jaar. We geven om beurten een school de gelegenheid om een wedstrijd zonder betaling te bezoeken. Je moet suppor ters kweken", aldus de voorzitter. Een heel nieuw geluid in Nederland was het inrichten van een kindercrèche nabij het stadion. Het experiment mag geslaagd genoemd worden, want in de thuisontmoetingen, die nogal matig be zocht werden, zijn nu telkens meer dan dertig kinderen aanwezig. Enkele ge diplomeerde kleuterleidsters houden de kinderen aangenaam bezig. Er wordt naar hartelust getekend, gespeeld en gesnoept. Er zijn zelfs kleuters geweest, die het maar al te jammer vonden dat een voetbalwedstrijd slechts negentig minuten duurde. Bijna heeft de gastvrijheid van For tuna S.C. moeilijkheden opgeleverd. Rondtrekkende zigeuners hadden op gevangen, dat de kindercrèche plaats bood voor talloze kinderen. Zij wilden zich gaan vermaken op de Sittardse kermis en brachten daarom hun kroost naar dit .opvangcentrum'. De zigeuners waren zeer verontwaardigd, dat dit al leen maar mogelijk bleek te zijn als een van de ouders een toegangsbewijs van de wedstrijd kon tonen. Mr. van Liemt. die geen Sittardia- of Fortuna-verleden heeft en daarom zon der het minste sentiment kan oordelen, wil van de combinatie een nieuwe krachtige club naast MVV scheppen. Om aan te klampen bij het roemruchte verleden van Fortuna '54 werd de naam weer veranderd in Fortuna S.C. De praeses weet dat de weg terug naar de top zwaar is. De zwakke competitie start van zijn team in de eerste divisie heeft zijn plannen wel doorkruist. „Ons veldspel is redelijk goed. We hebben echter geen afronder van formaat. Men zal natuurlijk onmiddellijk wijzen naar de trefzekerheid van Gerd Schunck, de aanvalsleider van FC den Bosch, die wij onlangs verkocht hebben. We dach ten in Böhm en Pauliscek goede ver vangers te hebben, terwijl we voor het aantrekkelijke bedrag dat we voor Schunck inden eindelijk onze defensie konden versterken. De komst van Römgens van Willem II is in ieder ge val een winstpunt gebleken. Alleen een succesvolle ploeg weet een stadion te vullen. We blijven streven naar kwali teitsverbetering", aldus de voorzitter, die het liefst de entreeprijs zag dalen. In de winter zal Fortuna S.C. zeer zeker concurrentie gaan ondervinden van ijshockey en zaalhandbal. In Ge leen kunnen de Smoke-eaters telkens rekenen op zo'n 3000 toeschouwers, ter wijl zaalhandbalkampioen Sittardia menig keer op hetzelfde tijdstip als For tuna S.C. op een steenworp afstand voor een uitverkocht huis zijn kunnen demonstreert. Zaalhandbal is geweldig populair in de westelijke mijnstreek, want behalve Sittardia geeft ,Vlug en Lenig' tweede plaats in de voor gaande competitie in Geleen de kijkers waar voor hun geld. w***mw************************rm0'r'm9vmri 7000000000******************************** Commissarissen van LONDEN. Jack Charlton zal voorlo pig niet in vertegenwoordigende teams mogen uitkomen. Dit heeft de Engelse voetbal associatie vrijdag besloten na een onderzoek, volgend op een interview met Charlton voor de televisie, waarbij „de DEVENTER. - sriraffe" ontoelaatbare opmerkingen het Deventer IJssport centrum en de ge bakte. Charlton had gezegd, dat er tus- meente Deventer voeren a\®nl^e t!]d 0"' sen spelers onderling persoonlijke vete's derhandelmgen om een "p^s'^1^t t"" tijdens wedstrijden werden uitgevochten den voor de sterk groeiende e*pl0'^ en dat hij zelf ook twee namen in zijn tekorten van de kunstijsbaan. De kunst- boekje had staan. ijsbaan zal het nieuwe schaatsseizoen 15 I oktober, ingaan met een zeer groot te- Manager sir Alf Ramsey van het En- kort dat geen enkele wijze opgevan- gelse nationale elftal is van het besluit kan worden_ Dit te meer omdat de van de associatie op de hoogte gesteld. e0ncurrentie van de baan in Heerenveen Charlton heeft 35 maal de kleuren van steeds sterker doet voelen, zijn land verdedigd. Tijdens de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen- djrectie van (je Deventer ijsbaan schap in Mexico kwam Charlton .slechts Lj verwacht enkele wereldtoernooien te eenmaal uit, tegen Tsjecho Slowakije. Het mQ_en organiSeren, maar zag de inter- is niet waarschijnlijk dat zijn internatio- nationaie evenementen die Nederland nale carrière nog veel uitbreiding zou toegewezen kraag naar Heerenveen en Am- hebben ondergaan zonder de schorsing. sterdam gaan Om internationaal mee te kunnen komen is enkele jaren geleden T r» T O O QtT een bedrag van ettelijke tonnen besteed J tjll J élllaD vil aan accommodatieverbeteringen. Directeur Piet Bergström zal het ge meentebestuur nu een voorstel doen de Tr>TTT?<? Tan Janssen zal vandaag in gemeentelijke subsidie te verhogen van de Son van de dag naar huis terugkeren. 50.000 tot 150.000. Als tegenprestaties zou- Na dePlaatste ondegrzoeken in het cardio- den de circa 16.000 D^er scholieren loeisch paviljoen van het ziekenhuis in voor een symbolisch bedrag gebruik mo- Tours gaf professor Raymaud hem toe- gen maken van de stemming naar Nederland te reizen. Ieder nu reeds is gebleken dat de betrokken m- bezoek en iedere inspanning blijft hem stanties m Deventer dit een onhaalbare echter verboden. I zaak vinden. ADVERTENTIES CHICAGO De 43-jarige Stanley Dan cer heeft de Amerikaanse draver „Most Happy Fella" dit seizoen al naar een prijzenbedrag van 300.000 dollar geleid. Na dertien wedstrijden voert deze com binatie de Amerikaanse ranglijst aan met zeven overwinningen. De steenrijke paardetrainer, renstalbe- zitter en vliegtuigeigenaar Dancer heeft „de gelukkigste kerel" enige jaren gele den voor 12.000 dollar gekocht. Enige tijd geleden werd er 100.000 dollar voor het succesvolle paard geboden. De toekomst van „Most Happy Fella" staat echter reeds vast. Na dit seizoen gaat het paard PARIJS. De Grote Prijs van Neder land, die meetelt voor het wereldkam pioenschap coureurs (Formule I-renwa- gens) zal volgend jaar op zondag 20 juni in Zandvoort worden verreden. Dit heeft de sporteommissie van de In ternationale Automobiel Federatie in Pa rijs bekendgemaakt. SAN LORENZO De vijfde dag van de internationale motorzesdaagse in Spanje is tevens de zwaarste gebleken. De 194 coureurs die nog in de strijd zijn gingen vrijdag het hooggebergte in, waar het zo koud en mistig was, dat de motor- brillen wegens afzetting moesten worden opgeborgen. Op het gebergte volgde een traject, waarbij de renners geteisterd werden door stof en hitte. De Nederlander Jaap Lanting viel uit omdat de beide schokbrekers van zijn mo tor het begaven. De enige Nederlander met een riant uitzicht op een gouden plak, Herman van Hoegee, liep wederom geen strafpunten op. voor een bedrag van een miljoen dollar de fokkerij in. „Eigenlijk wilde ik „Most Happy Fella" volgend jaar nog mee la ten rijden," verklaarde Stanley Dancer, ,maar een miljoen dollar kan ik echt niet laten lopen." MADRID. De president van de Spaanse boksfederatie Roberto Duguque heeft donderdagavond bekend gemaakt, dat aan José Manuel Ibar „Urtain" een verbod is opgelegd om te boksen voor zijn gevecht om de Europese titel in het zwaargewicht tegen de Brit Henry Coo per dat op 10 november wordt gehou den. „Wij willen ons houden aan het reglement van de internationale federa tie", aldus Duguque. Een en ander be tekent, dat het gevecht van Urtain tegen de Nederlandse kampioen in het half- zwaargewicht Bas van Duivenbode pas na 10 november kan plaats vinden. BELGRADO. In de Joegoslavische stad Split hebben vierduizend jongeren de laatste twee nachten ernstige rellen veroorzaakt. De oorzaak van de ontkete ning van gewelddadigheden is de beslis sing van de commissie van voetbalclubs uit de eerste divisie. Deze commissie annuleerde de uitslag van een ontmoeting tussen de plaatselijke club Hajduk en OFK Belgrado, die op 23 september in Split is gespeeld. Tijdens de wedstrijd werd de scheidsrechter door een steen in de nek getroffen. Hij viel voor het einde flauw Op dat ogenblik leidde Hajduk met 3-1. De commissie heeft thans besloten een 3-0 overwinning aan OFK Belgrado toe te kennen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13