Met ingang van volgende maand: GEEN LESVLUCHTEN OP ZON- EN FEESTDAGEN Inbreker „kon er niet meer tegenop' De „Stones" te machtig 9 Uitgeest: drie doden; Zeist: twee; Friesland: drie; Duitsland: vier m Kabinet: Ook f400.- voor AOW'ers Leven 0.7 pet duurder Watersnood in Porto Rico oosten \VPRO als tweedel l omroep in de geschiedenis bestraft Verder in de krant HET WEER s Nog meer zeer ernstige ongelukken Burgemeester en politiechef: Ongeluk Schiphol had kunnen worden voorkomen Vragen over korting van vakantiebijslag op de bijstand Perzisch vliegtuig Jordanië laat 3000 guerrilla's vrij gekaapt VANDAAG IN ERBIJ: 60e JAARGANG NUMMER 287 ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 Vijfde baan Na de VARA in 1934 AGENDA pagina 10 Verspreide opklaringen Bij Bloemendaalse politie gemeld te Schiphol én één maand BERENDSEN N.V. FRANSE STOKKEN v. d. Vooren bakt ze Autobedrijf KONING N.V. Het woord is aan Arbeid adelt - adel arbeidt Dagje gokken in België Een snelwandelaar in bed Rookt uw dochter óók stickies? Oude Meesters achter de Muur Tekenonderwijs deugt niet Bel even voor uw gratis meubelboek: 023-320850 Oosten in top vorm met top-form A top form Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks Koning 1 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN L)ü ttENNEMEfi COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur SCHIPHOL De luchthaven Schiphol en de KLM, Martinair en Trans- avia zijn overeengekomen om met ingang van volgende maand wat de les vluchten betreft de omgeving van Schiphol een zo ongestoord mogelijke zondagsrust te verzekeren. In principe zullen op zon- en feestdagen geen lesvluchten meer mogen worden gehouden. De enige uitzondering daarop wordt gevormd door de zogenaamde „proficiency checks" (vliegvaardig- heidscontrolevluchten) tussen twaalf 's morgens en negen uur 's avonds, die in de voorafgaande werkdagen als gevolg van slechte weersomstandig heden of onvoorziene technische storingen geen doorgang konden vinden en dan nog alleen in de winterperiode van 1 november tot 1 april. Voor de lesvluchten op weekdagen blijft de situatie ongewijzigd: zij mogen alleen overdag van 's morgens zeven tot 's avonds tien uur worden uitgevoerd. De KLM zal bovendien in de komende winter circa 70 percent van haar lesvluchten bui ten Nederland gaan uitvoeren. Evenals vorig jaar wordt weer gebruik gemaakt van de Ierse luchthaven Shannon, waar medio november wordt gestart met het trainen van de DC-8- en DC-9-vliegers. Het betreft hier ruim 450 lesvluchten van drie uur elk. Het lesprogramma duurt tot eind maart 1971. Het aantal in het gebied Schiphol noodzakelijke lesvluchten ge durende deze periode is daardoor terug gebracht tot ongeveer 250 of gemiddeld een tot twee per dag. Intussen heeft de Stichting tegen Ge luidshinder door Vliegtuigen gisteren een verklaring uitgegeven waarin zy stelt dat de aanleg van een vijfde baan op de luchthaven Schiphol onmogelijk is. Dit gezien de prognose voor 1977 van TNO in Delft, dat boven de door een adviescom missie van de minister van Volkshuisves ting goedgekeurde bebouwingen bij de aanleg van een vijfde baan de geluidsbe lasting tot 64 Kosten-eenheden oploopt, bijna twee keer hoger dan de minister van Verkeer en Waterstaat wenst en vier maal hoger dan de commissie Kosten toe laatbaar acht. Het zal voor de minister duidelijk zijn dat de aanleg van een vijfde Schipholbaan onmogelijk is, aldus de stich ting. Zij tekent hierbij nog aan dat de volgens haar op het gebied van geluidshinder meest deskundige in ons land, prof. Kosten uit Delft, (voorzitter van de commissie Kosten) bewoning in de geluidstroggen met een hogere geluidsbelasting dan 60 Kos ten-eenheden ondenkbaar acht. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in een brief aan de door hem inge stelde Commissie Planologie Luchtvaart terreinen in januari 1969 medegedeeld dat naar zijn mening niet nieuw gebouwd mag worden in gebieden waar een hogere ge luidsbelasting verwacht wordt dan 45 Kos ten-eenheden. Deze geluidsbelasting kan voor reeds bestaande bebouwingen oplo pen tot 55 Kosten-eenheden doch uitslui tend voor het geval dit noodzakelijk is voor de goede functie van luchthaven Schiphol. Aldus de brief die de stichting in haar verklaring citeert. De enige conclusie moet volgens de stichting luiden, dat de vijfde baan der halve van de baan is, en dat de regering nu haar beslissing over uitbreiding van het luchtvaartareaal in Nederland elders dan rond Schiphol niet langer meer kan uit stellen. (Van een onzer verslaggevers) S DEN HAAG. Minister Klompé van g gegeven voor zyn uitzending op 25 5 september over sabotage in het leger. Zy en met haar het gehele kabinet S beschouwen deze uitzending als ge- 8 N vaar lijk voor de veiligheid van de staat en de openbare orde. Het is vrij- j wel zeker dat de VPRO tegen deze k S „straf" in beroep gaat bij de Kroon. 5 Het verweer van de VPRO dat de re- J portage informatief bedoeld was J noemt minister Klompé onaanvaard- baar omdat er ook mogelijkheden voor sabotagedaden in werden aange- 5 geven. Het is de tweede keer in de geschiede- S nis van de Nederlandse radio dat een omroepvereniging door de overheid wordt bestraft. Op 27 januari 1934 8 ontnam minister De Wilde de VARA k één dag zendtijd, omdat zij na het doorgeven van het bericht over de j terechtstelling van Marinus van der J Lubbe, die ervan beschuldigd was de J brand in het rijksdaggebouw in Ber- 5 lijn te hebben gesticht, vijf minuten 5 stilte in acht had genomen. Dit werd beledigend geacht voor de Duitse re- 5 gering. (Zie verder pagina 2) Uit het binnenland211 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond 3, 11 Losplank 4 Kerkdiensten 4 Luidsprekers 4 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kunst 9 Radio en tv9 W eerrapport 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 Economisch nieuws 12 Scheepsberichten 12 Sport13 Erbij 15-23 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij' Verwachting van het K.N.M.I. tot zon dagavond Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Overdag verspreid voorkomende opklaringen. De zelfde of iets hogere tempera turen als vandaag. ln San Juan op Porto Rico wordt met alle mogelijke middelen getracht de slachtoffers van de overstromingen daar in veiligheid te brengen. Er zijn al tenminste zestien mensen verdron ken. Porto Rico en Barbados zijn de afgelopen vier dagen door enorme regenval getroffen. 99 (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL Een 47-jarige Utrechtse inbreker heeft zich bü de politie van Bloemendaal gemeld. Hij kon er niet meer tegenop, zei hy en bovendien liet zijn gezondheid te wensen over In de laatste drie maanden heeft hij zesmaal ingebroken in villa's in Bloemen daal, tweemaal in Heemstede en eenmaal in Haarlem. Voorts bekende hij een groot aantal andere inbraken, onder meer in Amersfoort en het Gooi, waar hij kostbare schilderijen buitmaakte. Na deze ruimhartige bekentenis heeft de Bloemendaalse politie zich over de man ontfermd. Het optreden van de Rolling Stones in de Amsterdamse RAI is een meisje te machtig geworden. Op het podium wordt ze bijgebracht. Een tafereel tijdens het door 20.000 jongelui bezochte concert, waarover meer op pagina 11. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Niet alleen by Schiphol, ook elders in het land heb ben gisteren veel mensen het leven verloren bij verkeersongelukken. Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's nabij Uitgeest kwamen drie personen om het leven en werden twee ernstig gewond. De slachtoffers zijn de gebroeders H. en A. Groen, respectieve lijk uit Egmond aan Zee en Castricum, en de echtgenote van H. Groen, de 43- jarige mevrouw J. J. Groen-Waleveld. De echtgenote van A. Groen, de 33- jarige mevrouw A. Groen-Kossem, werd in zorgwekkende toestand overgebracht *v, naar het Sint-Jozefziekenhuis in Heems kerk, evenals de bestuurder van de an dere bij het ongeluk betrokken auto, drs. F. T. F. Wehkamp, directeur van een vormingscentrum. Op de rijksweg Leeuwarden-Heerenveen vielen drie doden toen een auto op een takelwagen reed, die bezig was een wa gen uit de sloot te halen. De slachtof fers zijn het echtpaar T. Bierma-Strem- ler en de heer A. Oosterbaan uit Tijnje. In Zeist kwamen bij een frontale botsing de afgelopen nacht twee mensen om het leven. Bij Erkelenz in West-Duitsland ver ongelukten de 21-jarige P. Alderen uit Aalsmeer, zijn 18-jarige echtgenote, hun negen maanden oude zonotje en de schoon vader, C. de Jong uit Uithoorn bij een botsing op een kruising. Een botsing in de mist kostte de 27-jarige G. A. Mayer uit Leeuwarden het leven. In Berghem botste een auto in de mist tegen een boom; de 29-jarige G. J. van Hees uit Oss vond de dood. In Alkmaar werd een invalidenwagentje omvergereden door een onbestuurde auto, die op een gewelf de brug was geparkeerd en niet op de handrem stond. De invalide heer P. A. Boom uit Heiloo kwam om het leven. Had de verkeersramp die gisteren op rijksweg 4 Den Haag-Amsterdam bij Schiphol zeven levens (en niet twaalf zoals aanvankelijk het geval leek te zijn), één levensgevaarlijk gewonde, vijftig min of meer ernstig gewonden en naar schatting 3,5 ton materiële schade eiste, voorkomen kunnen worden? Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zei gisteravond voor de televisie: „Zulke on gelukken gebeuren nu eenmaal". Een heel ander geluid lieten gistermid dag burgemeester F. Th. Dijckmeester en commissaris van politie W. A. C. Vos van Haarlemmermeer horen. Hun aan klacht is niet mis te verstaan: „Dit ver- schrikkelijke ongeluk had niet hoeven ge beuren". Minister Bakker: „Wegbeveiliging door middel van een detectie-systeem zal dit soort rampen wellicht in de toekomst kunnen voorkomen. Op dit ogenblik wordt gewerkt aan de perfectie van deze bevei ligingsmethode. Op rijksweg 13 zal er binnenkort een proef mee worden geno men". Commissaris Vos van Haarlem mermeer: „Twee jaar geleden al hebben we Rijkswaterstaat gewezen op de nood zaak van file-detectie op het stuk rijks weg waar nu dit ongeluk is gebeurd, Te.chnisch levert het geen enkel probleem op. Maar we kregen niet eens antwoord" Burgemeester Dijckmeester: „Natuur lijk, het kost een paar centen, maar zo'n ramp kost méér". File-detectie is een beveiligingssysteem waarbij automobilisten door middel van automatisch in werking tredende lichten op filevorming worden geattendeerd Vooral bij mist en gladheid zou het de kans op kettingbotsingen kunnen vermin deren. Overigens is de ramp van giste ren voor commissaris Vos niet onver wacht gekomen: „Ik wist dat dit eens zou moeten gebeuren. Ik heb het Rijks waterstaat al geruime tijd geleden voor speld". Over één belangrijke zaak verschillen commissaris Vos en minister Bakker niet van mening. Beiden verklaarden dat er in dikke mist „nog steeds onbegrijpelijk hard wordt gereden". (Van onze correspondent) DEN HAAG De kosten van levens onderhoud zijn van half augustus tot half september gestegen met 0,7 percent. Daar mee Is de duurte in vergelijking met de eerste negen maanden van vorig jaar met 1 percent omhoog gegaan. Voor het ge hele jaar 1970 is volgens de laatste prog noses gerekend op een duurtestijging van ,4 percent. De stijging van de kosten van levens onderhoud is voor het grootste gedeelte veroorzaakt door gestegen kledingprijzen (0,4 percent) als gevolg van de overgang van het zomer- op het winterpakket. In prijs omhoog gingen verder schoeisel, vaste brandstoffen en de kosten van ziekenhuis- verpleging. Daartegenover stond een da ling van de prijzen van aardappelen en groente. BEIROET, (Reuter). De Jordaanse autoriteiten hebben gisteren meer dan drieduizend Paiestijnen vrijgelaten die vo rige maand tijdens de burgeroorlog in Amman en Zarka gevangen waren geno men, zo is officieel in de Jordaanse hoofd stad bekendgemaakt. De Arabische controlecommissie deelde over radio Amman mee dat nu aandacht zal worden geschonken aan de gevangenen in het concentratiekamp van Jafr in Zuid- Jordanië. De Palestijnse commandostrijders heb ben van hun kant de gouverneur van Ir- bid, Al-Hindawi, de hoofdcommissaris van politie uit die stad en enkele legeroffi cieren in vrijheid gesteld. TEHERAN, (Reuter). Een Boeing-727 van „Iran Airways" met 44 passagiers aan boord is vanochtend gekaapt en naar de Iraakse hoofdstad Bagdad ontvoerd. Het toestel was op weg van Teheran naar Aba dan en Koeweit. Het is in Bagdad veilig aan de grond gekomen en alle inzittenden zijn ongedeerd. Meer bijzonderheden zijn nog niet bekend. ADVERTENTIES DEN HAAG. De regering zal aan de Sociaal Economische Raad advies vragen over een uitkering ineens van 400 aan de gerechtigden op sociale uit keringen. De regering is van oordeel, dat gezien de ontwikkeling in het be drijfsleven, financiële tegemoetkomin gen ten behoeve van de AOW- en AWW- trekkers niet achterwege kunnen blijven. Intussen hebben drie socialistische Ka merleden, de heren Egas, Van Lier en Vellenga, de staatssecretaris van CRM vragen gesteld over het feit, dat in ver schillende gemeenten de drie percent va kantiebijslag door AOW- en AWW-trek- kers wordt gekort op de winteruitkering, die bijstandontvangende bejaarden sinds een aantal jaren krijgen. Zij vinden, dat in elk geval dit jaar van zo'n maatregel behoort te worden afgezien om begrijpe lijke teleurstelling en hardheid te voor komen. Bij de verschijning van het wetsont werp tot structurele verhoging van de AOW stelde minister Roolvink in maart van dit jaar dat „er niet aan te ontko men zal zijn dat in beginsel die groepen van bejaarden, die een bijstanduitkering ontvangen als aanvulling op hun AOW- pensioen, hun verhoging in mindering zien gebracht op de uitkering". De minister constateerde vervolgens dat de structurele verhoging van het AO W-pensioen (alsmede toekenning van vakantiegeld) uiteindelijk zou leiden tot een pensioenpeil op het niveau van het netto-minimumloon. „Op den duur zal deze ontwikkeling tot gevolg hebben dat afgezien van aanvullende bijstand in geval van bijzondere omstandigheden geen bijstand meer zal behoeven te wor den verleend". Onbehagen is er ook bij de overheids- gepensioneerden. Zij zien zich de voor delen van AOW-verhoging vrijwel ont gaan doordat op de pensioenen een kor ting van 2 percent per dienstjaar als „inbouw" wordt toegepast. De ambtena- renorganisaties zijn al geruime tijd met deze kwestie bezig. Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine EDISONSTRAAT 4 - IJMUIDEN M L Tectyleer station official v/h Zwiei dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden, Tel. 15141 Voltaire: Onherroepelijk komt in het mensen leven de tijd waarin men haren, tanden en ideeën verliest. ADVERTENTIES Kostelijk boekwerk van top-form, 120 pagina's meubelfoto's, met kleuren, prijzen, maten en noem maar op. U kunt 't telefonisch aanvragen. Of gewoon even binnenlopen bij Oosten. En 't meteen meenemen. Toch fijn. Oosten zo dichtbij! Barteljorisstraat 13, Haarlem M ViMimwi—l.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1