P I Marihuana en andere soft drugs binnenkort wettig genotsmiddel? LUDIEK ZITWERK lljl i 1 WÊÊL mm m OKTOBER 1970 ZATERDAG fNiK 1 SI H A I WsmmmÈkmê^M ÜS| ül^p» *i»iitti 1 IÜ11 lilil V-\ sfciiÉiSsS i« ^ÈÊÊÈèÊ$MÈmM HHI (Van onze juridische medewerkster) HET GEBRUIK van soft drugs (marihuana en hasj) neemt hand over hand toe, vooral onder de schooljeugd. Is dat een reden voor ernstige bezorgdheid? Tot voor kort werden deze hennepproduk- ten (bekend onder bijnamen als „pot", „grass" en „stickies") op één lijn gesteld met de zogenoemde hard drugs als heroïne, morfine en opium. Maar de laatste tijd hellen steeds meer deskundigen over tot de mening, dat hasj en marihuana veel minder schadelijk zijn dan men aanvankelijk dacht. Met name beweert men dat de soft drugs niet noodzakelijk tot verslaving be hoeven te leiden. 9 Sociaal probleem Aanpassen 0 Uniform beleid In het Parijse Pavilion de Mar- san du Louvre wordt een ten toonstelling van binnenhuis kunst gehouden, waarop onder meer deze beide futuristische zitmeubelen te zien zijn: speelse invallen van het Italiaanse „sti- listen"-duo Pesce en Quasnar. De „voetbank" links is van ver sterkt schuimplastic, de mon sterfauteuil rechts van conven tionele materialen. Maar je moet er wel ruim behuisd voor zijn, verduidelijken de ontwer pers t if hmm Mini-boetes Dat is allemaal goed en wel, maar zijn die soft drugs nu ook werkelijk zo „onschuldig" als hier boven beweerd werd? Onze me dische medewerker dr. J. Kater tekent daarbij het ^volgende aan: „Van de soft drugs wordt mari huana als de onschuldigste be schouwd. Wie marihuana rookt wordt een beetje high, zoals dat heet, en dat schijnt een aangename gewaarwording te zijn. Toch tre den bij de meeste gebruikers ook enkele „milde" nevenverschijn selen op, zoals misselijkheid, hoofd pijn en voorbijgaande psychische stoornissen. Paniekreacties i m H SSI i 'ïïfMiïï::-:: *V' gj EN „BEZORGDE MOEDER" schrijft: „Ik heb een dochter van 17. Ze zit in de laatste mavo-klas en leert goed. Ze is gek op pop en gaat geregeld naar jeugdsoozen. Nu heb ik onlangs gemerkt dat zij mari huana rookt. Mijn man en ik hebben haar daarover ernstig onderhouden, maar zij lacht erom. Ze zegt dat wij hope loos ouderwets zijn en dat iedereen zegt dat zo'n „stickie" onschuldig is. In kranten en tijdschriften lees je lange artikelen pro en contra en ook radio en TV besteden veel aandacht aan het probleem. Zo veel zelfs, dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Mijn vraag, en wellicht die van veel andere moeders, is nu: „Wat moeten wij doen? Onze kinderen het roken verbieden (met alle kans dat zij het dan stiekem gaan doen) of gewoon onze ogen sluiten, in de hoop dat het wer kelijk geen kwaad kan?" EEN ANTWOORD op die vraag is moeilijk te geven. Nog steeds zijn de meningen van de deskundigen verdeeld. We kunnen die meningen alleen naast elkaar zetten, aangevuld met de resultaten van de laatste onderzoekingen. En dat doen we dan op deze pagina, bij monde van onze juridische en medische medewerkers, opdat iedereen, dus zowel ouders als doch ters en zoons, voor zichzelf kan uitmaken hoe de argumenten en de risico's liggen. DAT INZICHT is nu zelfs terug te vinden in een gedegen rapport van de Raad voor de Jeugdvorming, een door de regering ingestelde adviescommis sie van deskundigen. Ook de angst dat het gebruik van soft drugs op den duur een afglijden naar de hard drugs zou veroorzaken, wordt door vele ex perts (onder andere de Amsterdamse psycholoog drs H. Cohen) niet gedeeld Wel is er gevaar dat de ,,pot-"rokers in contact komen met de hard drugs, omdat er voor al deze produkten één zwarte markt bestaat. Maar het „stickie" zelf wordt vandaag de dag dan toch door velen als tamelijk on schuldig beschouwd. En dat alles wijst in de richting van een spoedige aanvaarding van hasj en marihuana, als legale genotmidde len, net zoals dat met alcohol en ta bak het geval is. Dat betekent niet dat dit nieuwe ge notmiddel met open armen ontvangen kan worden in de samenleving. Het zal net als alcohol-misbruik stellig schadelijke gevolgen hebben. Hiervoor zijn dus klinieken nodig. Er zullen wet telijke voorzieningen moeten komen in verband met de deelname der „pot-" rokers aan het verkeer, en ook kwali tatieve voorzieningen via de Waren wet. Ook in andere landen, (Canada, Denemarken, Engeland) wint de over tuiging veld dat het gebruik van soft drugs veel meer een sociaal-medisch probleem is dan een zaak voor de strafrechter. Ten aanzien van de hennepprodukten moet dus gezocht worden naar een maatschappelijke in tegratie, onder andere door handel en gebruik volledig te legaliseren. ONZE WETGEVING is nu nog ge richt op het bestrijden van alle drugs. De Opiumwet van 1928 stelt zelfs op het gebruik van hennepprodukten een maximum straf van 4 jaar. Bovendien is Nederland aangesloten bij het New Yorkse verdrag op verdovende midde len van 1961. Dit verplicht de lidsta ten, ook het soft drug-gebruik straf baar te stellen. Dit hoeft echter geen vrijheidsstraf te zijn. OM DE PERIODE tot de wetgeving is aangepast zo soepel mogelijk door te komen, heeft het openbaar ministe rie (de officieren van justitie) de mo gelijkheid, bepaalde zaken niet te ver volgen of te seponeren. Door dit be ginsel gericht te hanteren, kan het openbaar ministerie onder verant woordelijkheid van de minister een beleid voeren dat tolerant is ten aan zien van hasj en marihuana, zoals dat v.b. dit jaar gebeurd is bij het pop-festival in het Kralingse bos. Wel is het zaak een duidelijk beleid te voe ren, opdat niet de ene officier het een voudig gebruik van hasj gaat vervol gen en de ander niet. AAN EEN uniform landelijk justi tieel beleid wordt reeds gewerkt. Zo zijn vertegenwoordigers van het O.M. van de drie grote steden bijeen ge weest om deze materie te bespreken. Dit kan resulteren in een instructie van de minister met als schema: Eigen gebruik en handel onder vrienden wordt geseponeerd Bij misbruik voorwaarde tot het ondergaan van een behandeling, eventueel geldboete Handel uit winstbejag vervolgen met eventueel gevangenisstraf. Op deze manier blijft het beleid le gaal ook binnen het kader van het Newyorkse verdrag. Dit eist n.l. geen gevangenisstraffen, zodat met een symbolische geldboete kan worden vol staan. Een andere mogelijkheid om de aan passingsperiode te overbruggen biedt het beleid van de rechterlijke macht. Het doet wat vreemd aan om bij de rechter van beleid te spreken, omdat dat laatste een typisch politiek begrip is. Nu heeft de rechter in de straftoe meting een belangrijk machtsmiddel, dat wel degelijk politieke consequen ties kan hebben. Zo kan de rechter, als het openbaar ministerie ertoe over gaat, gebruikers van hennepproduc ten te vervolgen, een fictieve boete op leggen van bijvoorbeeld 1,-. Hoe groot de invloed van de rechterlijke macht kan zijn op in wezen politieke zaken blijkt bijvoorbeeld uit de ontwik keling van het stakingsrecht. DAT DE RECHTER zich niet kan verschansen achter de formule slechts de wet te moeten toepassen bleek bij voorbeeld uit een recente zaak voor de strafkamer van de Bredase recht bank. Deze liet zich, alvorens uit spraak te doen tegen een aantal soft druggebruikers uitvoerig voorlichten door deskundigen met als resultaat geldboetes in plaats van de gevorder de vrijheidsstraffen. OOK DE president van de Rotter damse strafkamer mr. A. R. Jolles, schortte onlangs de uitspraak in een hard-drugzaak op, totdat hij gesproken had met de GGD-arts J. F. Caljé, leider van het Kralingse .drug-team". De conclusie van het gesprek was dat er een ontstellend tekort bestaat aan opvangcentra voor eventuele slachtof fers. Wil de rechter zich onthouden van het opleggen van gevangenisstraf bij ernstig drug-misbruik, dan moet hij over alternatieven kunnen beschikken. Met name moet hij dan kunnen ver wijzen naar behandelingsinstituten. DE AMERIKAANSE zenuwarts dr. Weil heeft in Boston en San Francis co honderden marihuana-gebruikers ondervraagd. Uit dat onderzoek blijkt dat de acute bijwerkingen van mari huana niet altijd zo „mild" zijn. Van degenen die nog nooit drugs hadden gebruikt kreeg 75 percent pa nische reacties. Zij hadden het gevoel, buiten zichzelf te raken, of te sterven. In een gemeenschap waar marihuana vaak werd gebruikt kwamen deze re acties weinig voor, in tegenstelling tot milieus waar sporadisch marihuana gerookt werd. WANNEER MEN deze in paniek ge raakte drug-gebruikers met spoed in een ziekenhuis opnam en hun rustbren- gende geneesmiddelen toediende, werd hun paniektoestand nog erger. Door eenvoudige geruststelling werden ze weer normaal. De beginnende mari huana-gebruikers, die er nog een beet je twijfelachtig tegenover stonden of er zeer emotioneel bij betrokken waren, kregen vaak een depressieve reactie. Ook deze ging vanzelf weer over. Maar wie marihuana of cannabis OPAT of DRONK, werd erg ziek, raakte sterk verward, gedesoriënteerd en uitgeput als iemand die hoge koorts en een delirium krijgt. Ook deze gevolgen van marihuana konden genezen worden, maar dit waren toch wel ernstige neven verschij nselen. DE GROEP die eerst marihana had gerookt en daarna LSD probeerde, be merkte dat zij nu door marihuana wel high raakten, maar tegelijk meer hal lucinaties kregen, de zogenoemde „flashbacks". Ook dat wijst erop dat marihuana grote invloed heeft op de hersenfuncties. Dit bleek nog veel sterker bij gees telijk gestoorden die marihuana ge bruikten, terwijl zij als ambulante pa tiënten onder behandeling waren. Dr. Weil zag bij hen angsttoestanden optre den die alleen door een krachtige be handeling verdreven kon worden. Ma rihuana voorstanders wijzen terecht op de afschuwelijke bijwerkingen van al cohol, waarvan het gebruik ongemoeid wordt gelaten. Maar dat ook marihua na niet volstrekt onschuldig is blijkt uit dit onderzoek van dr. Weil, dat in de New England Journal of Medicine werd gepubliceerd".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21