Militairen eisen een waarlijk nationalistische regering GROEIENDE WEERSTAND TEGEN JU AN TORREZ Niet voor 1973 verkiezingen in Griekenland Incident aan Noordierse grens Echtscheidingswet in Italië aanvaard Toekenning van Nobelprijs aan Solzjenitsin betreurd NAVO spaart 240 miljoen gulden uit Ontvoerders Cross verlengen opnieuw hun ultimatum Rogers gaat praten met Gromyko achtergrond Morgen 6,5 miljoen Belgen ter stembus Vliegtuigkaping scherp afgekeurd BOAC verzacht maatregelen [tegen kaping Vrijspraak voor SS-er in Oostenrijk Boekhandel H. DE VRIES Verzending zeepost B0EKK00PJES ZATERDAG 10 OKTOBER 1970 Russische schrijversbond: Interparlementaire conferentie gesloten Kraantje Lek OVERVEEN 17 OKTOBER OPENING WILDSEIZOEN 24 12 66 Tel. 0 23 BRITSE DIPLOMAAT NOG SPOORLOOS Moord op 300 joden BRUSSEL Morgen gaan 6,5 miljoen Belgen verplicht naar de stembus om in de meeste van hun rond 2600 gemeenten nieuwe ge meenteraden te kiezen die het plaatselijk beleid voor de komende zes jaar zullen bepalen. Voor het eerst in de Belgische geschiedenis zijn jonge mensen vanaf 18 jaar kiesgerechtigd en vanaf 21 jaar ook gerech tigd om gekozen te worden. T huisblijvers Kabouters ATHENE (Reuter). Het militaire be wind in Griekenland zal niet vóór 1973 algemene verkiezingen houden, zo heeft een regeringswoordvoerder gisteravond te kennen gegeven. „De onderminister van het kabinet van de minister-president, Georgalas, somde vijf voorwaarden op voor het uitschrijven van een dergelijke volksraadpleging. Zo zou het jaarinkomen per hoofd van de bevolking moeten toenemen van ongeveer 2.900 tot 4.000 gulden. Volgens het vijfja renplan zou dit bedrag al in ongeveer 1972 moeten worden gehaald, doch eco nomische deskundigen in Griekenland achten dit niet waarschijnlijk. Voorts moet, volgens Georgalas, eerst het staatsapparaat georganiseerd worden, wat een langdurig proces zou zijn. Ook zou er een betere inkomensverdeling moe ten komen, terwijl tevens de hervorming van het onderwijsstelsel een feit zou moe ten zijn. Tenslotte verklaarde de onder minister, dat aan de eisen voor een „ge zond politiek systeem" moet worden vol daan door middel van een betere pers, een beter geïnformeerd publiek en de ont wikkeling van een gevoel van nationale eenheid onder de Grieken. Georgalas zei dat de regering niet aan een tijdslimiet is gebonden. Als de tijd voor verkiezingen rijp zou zijn, zou de re gering en niemand anders bepalen wan neer deze zullen worden gehouden. LA PAZ (DPA en AFP) De militaire academie van La Paz heeft zich aangesloten bij het „Ingavil"-regiment van kolonel Miguel Ayoroa, dat zich donderdag tegen de nieuwe president Torrez heeft gekeerd. De militaire academie heeft het 500 man sterke regiment „vastbesloten steun in deze patriottische kruistocht toegezegd". Het regiment, dat de instelling van een nationalistisch regime eist, heeft verklaard „de wapens niet te zullen neerleggen". Kort daarop waarschuwden studenten en orbeidersorganisaties voor het gevaar van „een fascistische omwenteling". On der het voorwendsel van bestrijding van het communisme, proberen kleine fascis- titsche groepen van het leger de nationale revolutie te belemmeren, aldus hun ver klaring. Generaal Torrez heeft gisteren de sa menstelling van zijn nieuwe kabinet be-I MlPrvallpn kendgemaakt. Het telt 10 burgers en 71 UOUanepOSI UVervuueri militairen. Drie van de militairen, onder meer van financiën en defensie, hadden ook zitting in de regering van de afge treden president Ovando Candia. Minis ter van buitenlandse zaken wordt de 55- jarige gepensioneerde generaal Emilio Molina. Juan Lechin Oquendo, de secretaris generaal van de machtige Boliviaanse vak centrale, heeft bekendgemaakt dat de I BELFAST, (Reuter). Twee gewapende studenten en de arbeiders hun eis tot mannen hebben gisteren aan de grens tus- deelneming aan de regering hebben laten sgn ^oord-Ierland en de Ierse republiek vallen. Wel zullen beide groepen met de ln douanepost bij Mullan West overval- regering samenwerken, „voor de defmi- len Zy dreven de douanebeambten naar tieve liquidatie van de vijanden van het huiten en bliezen vervolgens het gebouw "olk en van de arbeiders". op Niemand werd gewond. In de tin-stad Oruro is het aantal do- I gen Britse legerhelikopter die in het den als gevolg van botsingen tussen Tor- betrokken bergachtige gebied naar de da- rez-aanhangers en tegenstanders, gestegen I ders speurde, werd met een machinege- tot 17. I weer beschoten, zonder te worden getrof 'O j. i I w cc President Torrez heeft gisteren aange- fen. -1 nvinctorc ATI du dfUTli- I -r~> PRESIDENT TORREZ kondigd dat de vier priesters en de domi nee, die twee weken geleden werden uit gewezen, naar Bolivia mogen terugkeren. Hun uitwijzing leidde tot betogingen van studenten en arbeiders. Torrez heeft gisteren de grote lijnen aangegeven van de binnen- en buitenland se politiek die zijn regering wil volgen. De buitenlandse politiek zal gebaseerd zjjn op eerbiediging van alle internatio nale verplichtigen van het land, het on derhouden van betrekkingen met alle landen, al dan niet socialistisch, en steun aan de Verenigde Naties en de landen van de derde wereld „die strijden tegen kolo nialisme en imperialisme". Op het binnen landse vlak zal de regering ontwikkeling van de zware industrie en exploitatie van de bodemschatten bevorderen. Tevens ROME (Reuter). De Italiaanse Se naat heeft gisteravond met 164 stemmen voor en 150 stemmen tegen een wetsont werp voor invoering van de echtscheiding aangenomen. MOSKOU, (TASS) De Russische schrijversbond betreurt het dat het co mité voor Nobelprijzen zich tot een on waardig spel heeft laten verleiden dat niets te maken heeft met de ontwikke ling van geestelijke waarden en literai re tradities, doch dat is ingegeven door politieke motieven. Dit is volgens de „Izwestia" de reactie van deze organisatie op het toekennen van de Nobelprijs 1970 voor letterkunde aan de Russische schrijver Alexander Solzjenitsin. Zoals het publiek intussen al weet, zo luidt de reactie van de schrijversbond verder, is het werk van deze schrijver, dat naar het buitenland is gesmokkeld en daar werd gepubliceerd, door reac tionaire westerse kringen voor anti-Rus sische doeleinden gebruikt. De Russische schrijvers hebben in de pers herhaaldelijk hun mening kenbaar gemaakt over de handelwijze van Solz jenitsin, die, zoals door het secretariaat van het bestuur van de schrijversbond is vastgesteld, in strijd heeft gehandeld met de beginselen en doelstellingen van deze vrijwillige organisatie van Russi sche schrijvers. Dit besluit is door de openbare mening in het land onder steund, aldus de schrijversbond. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Zeven resoluties zijn gisteren aangenomen tijdens de slotzitting van de in Den Haag gehouden Interpar lementaire Conferentie. In scherpe be woordingen keurt de unie het kapen van vliegtuigen en het in gevaar brengen van passagiers af. De regeringen worden uit genodigd in onderlinge overeenstemming het toepassen van sancties te overwegen Gedacht wondt aan het boycotten van vliegvelden of luchtvaartmaatschappijen en het ontzeggen van landingsrechten aan maatschappijen, gevestigd in landen die op hun gebied georganiseerd terrorisme in de lucht tolereren en die weigeren de schuldigen uit te leveren of streng te straffen. De andere resoluties hebben onder an dere betrekking op het kolonialisme en neo-kolonialisme, de politieke situatie in het Midden-Oosten en het vreedzaam ge bruik van de bodem van zeeën en ocea nen. Het wetsontwerp gaat nu weer terug naar de Kamer van Afgevaardigden, waar het in eerste lezing werd aangeno men. Het staat wel vast dat de Kamer van Afgevaardigden het geamendeerde wets ontwerp zal aannemen. Aanvaarding van het wetsontwerp door Senaat en Kamer van Afgevaardigden be tekent een duidelijke erkenning van de macht van de staat in een land dat zo lang overheerst is door de invloed van de rooms-katholieke kerk. Naar schatting vijf miljoen Italianen die gescheiden leven, kunnen thans nog niet hertrouwen omdat hun huwelijk niet ontbonden kan worden. Kinderen, geboren uit nieuwe verhoudingen, zijn onwettig en worden in sociaal opzicht achtergesteld. Op grond van het door de Senaat ge amendeerde wetsontwerp kunnen man en vrouw echtscheiding krijgen zes of zeven jaar nadat zij scheiding van tafel en bed hebben gekregen. Als de Kamer van Afgevaardigden het wetsontwerp heeft goedgekeurd, kunnen de christen-democraten die fel gekant zijn tegen echtscheiding, echter nog be sluiten een referendum te laten hou-den over de wet. De christen-democraten zijn de grootste partner in de coalitieregering. De genoemde douanepost was in de jaren '50 herhaaldelijk het doel van aanvallen door het verboden „Ierse Republikeinse Leger" (IRA). (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL De NAVO zal ruim 240 miljoen gulden besparen door af te zien van de voorgenomen bouw van een ae Doaemscnaiven uevuniracii. vnjeuw hoofdkwartier op de Heizelvlakte in acht zjj hervorming noodzakelijk van de Brussel. In plaats daarvan heeft men be- on cnnïolo «frnptllllf ITlPt AIS I i .1L»nlnnn<1n nroknimran rlin vnn economische en sociale structuur, met als doel „een samenleving met gelijke kansen voor iedereen ten aanzien van werkgele genheid en sociaal welzijn" Torrez liet zich gisteren bij de beëdiging van zijn kabinet niet uit over de specifieke eisen der arbeiders zoals loonsverhoging, medezeggenschap in de bedrijven en natio nalisatie van buitenlandse maatschappijen. Waarnemers verwachten dat arbeiders en studenten sterke druk op hem zullen uit oefenen, deze eisen in te willigen. ADVERTENTIE sloten de bestaande gebouwen, die van 1967 dateren en 35 miljoen gulden hebben gekost, uit te breiden en te verfraaien. Deze werkzaamheden zullen rond de 40 miljoen gulden gaan kosten. Toen de NAVO in 1967 door een besluit van president De Gaulle uit Frankrijk werd verdreven, heeft de Belgische staat in enkele maanden tijd het huidige hoofd kwartier in de Brusselse gemeente Evere uit de grond gestampt. Doordat de Franse regering 63 miljoen gulden heeft betaald voor de gebouwen die de organisatie in Frankrijk heeft ontruimd, heeft de totale verhuizingsoperatie aan kosten voor ge bouwen niet meer dan 12 miljoen gulden gekost (35 plus 40 min 63). NEW YORK, (Reuter). De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft gis ter de maatregel, dat reizigers 72 uur voor hun vertrek passage moeten boeken, in getrokken. De maatregel werd vorige maand geno men om vliegtuigkapingen tegen te gaan. Volgens de BOAC zijn er nu voldoende veiligheidsmaatregelen getroffen, zoals een strenge bagagecontrole op de vlieg velden. Dit bleef er over van de douanepost aan de grens van Ulster na de aanslag van gisteren. MONTREAL (Reuter/AFP) De ontvoerders van de Britse diplomaat Ja mes Cross hebben gisteravond de ter mijn van hun ultimatum aan de Canade se regering voor de vierde „en laatste maal" verlengd en wel tot elf uur van avond. Als onze eisen dan nog niet zijn ingewilligd, zal Cross worden gedood, zo waarschuwden zij in een boodschap die zij toestuurden aan het radiostation CKLM, dat ook enkele van hun vorige communiqués ontving. Eerder op de avond had de minister van Justitie van de provincie Quebec, Jerome Choquette, de ontvoerders ver zocht hem een met de hand geschreven brief van Cross te sturen als bewijs dat deze nog in leven is. De brief zou een aan mevrouw Cross gerichte zin moeten bevatten, luidend: „Ik ben nu vijf da gen weg en ik wil je laten weten, lieve ling, dat ik je elke minuut mis". De ont voerders schijnen aan dit verzoek te heb ben voldaan en zo'n brief bij hun bood schap te hebben gevoegd. Hun eisen hebben ze teruggebracht tot vrijlating van 21 „politieke gevangenen" en stop zetting van de opsporingsacties. Oor spronkelijk eisten ze ook een hoeveel heid goud ter waarde van een half mil- WENEN, (DPA). De voormalige SS- officier Josef Wendl is gisteren in Wenen na een proces van vijf dagen vrijgesproken. De 60-jarige Wendl was beschuldigd van het vergassen van 300 joodse mannen, vrouwen en kinderen in de Sowjet-Unie Hij bekende, maar voegde eraan toe, dat hij zelf geliquideerd zou zijn, als hij zou hebben geweigerd. Op grond hiervan spra ken de rechters hem vrij. De officier van justitie heeft tegen de uitspraak hoger beroep aangetekend. joen dollar. De regering had donderdag al aan een andere eis voldaan, en over de Franstalige radio en televisie een ma nifest laten voorlezen van het „Bevrij dingsfront van Quebec", de afscheidings beweging waartoe de ontvoerders beho ren. WASHINGTON, (AFP). De Ameri- keanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft gisteren verklaard dat hjj volgende week in New York met zijn Russische collega Gromyko zal gaan praten over de schendingen van de status quo langs het Suezkanaal en over de kwes tie van de aanleg van een basis voor Russische onderzeeboten op Cuba. Op een persconferentie in Washington zei Rogers, dat de VS er zonder enige twijfel van overtuigd zijn, dat Russisch personeel helpt bij het oprichten van de raketlanceerbases langs het Suezkanaal en deze installaties ook bemant. Zo waren de Russen ook betrokken bij de bestands schendingen, waarvan Rogers aan Gromy ko de bewijzen zou overleggen. De be windsman sprak echter de hoop uit, dat volgende week de ministers van buiten landse zaken van de betrokken landen in New York het overleg over het Midden- oostn serieus zullen kunnen hervatten. Wat Indo-China betreft, verklaarde Ro gers niet te verwachten dat Noord-Viet- nam en de voorlopige revolutionaire re gering van Zuid-Vietnam de jongste voor stellen van president Nixon openlijk zul len aanvaarden. Hij vertrouwde er echter op, dat deze voorstellen de discussie ach ter de schermen weer op gang zullen brengen, zodat het opnieuw tot serieus overleg kan komen. De omstandigheden dat het Amerikaans initiatief in de VS en daarbuiten veel steun heeft ontvangen, zou daarbij een belangrijke rol spelen. Het kiezerskorps dat morgen 23.809 gemeenteraadsleden moet gaan aan wijzen is daardoor versterkt met rond 400.000 jonge kiezers waarvan ruim 260.000 tussen de 18 en 21 jaar. 42.000 Belgen die in hun legeronderdelen in Duitsland hun dienstplicht vervullen, hebben op 7 oktober hun stem al uit gebracht. Daarbij komen nog 2900 mi litairen in België zelf die ook afgelo pen woensdag al stemden omdat de dienstopdrachten hen verhinderen dat morgen te doen. Hun stembiljetten worden zondag na 14.00 uur, als de stembureaus sluiten, gevoegd bij de „burgerlijke" biljetten. In 313 gemeenten gaan morgen geen stembureaus open. In 32 gemeenten zijn de verkiezingen uitgesteld omdat deze plaatsen op de nominatie staan om samengevoegd te worden met an deren. In één gemeente (Flemalle- Haute) blijven de kiezers thuis omdat ze enkele maanden geleden hun ge meenteraad al vernieuwden. In de an dere 280 behoeven de inwoners ook geen gang naar de stembureaus te ondernemen omdat daar slechts één lijst is ingediend met niet meer dan het aantal te vergeven zetels. De kan didaten daar hebben de winst al bin nen: ze zijn automatisch gekozen. Voorbeeld van zo'n gemeente waar iedereen morgen de verkiezingen laat voor wat ze zijn, is Herstappe in Bel gisch Limburg op zeven kilometer van Tongeren, juist op de Vlaams-Waalse taalgrens. De 117 bewoners van de 23 huizen daar vinden het wel goed zo als het gaat en hebben dan ook genoe gen genomen met één lijst. Slechts één keer in deze eeuw (in 1964) moes ten ze stembiljetten gaan invullen en dat was dan alleen nog omdat een aantal grappenmakers de gesapige rust had verstoord door een tweede, overigens onvolledige, lijst in te die nen. De vijftig Walen en 67 Vlamingen kunnen in Herstappe, in tegenstelling tot elders in België waar soms de ge moederen zo heftig in beweging ge bracht worden door taalgeschillen, uit stekend met elkaar overweg. Men leeft er in vrede rondom de school waar één leerkracht het taalprobleem op zijn eigen manier heeft opgelost. De eerste twee jaar onderwijst hij zijn leerlingen in het Nederlands, terwijl hij later steeds meer Frans in zijn lessen doet. „De koning zou hier eens moeten kijken. We zijn een voorbeeld voor heel België" zo zei onlangs de 71-jarige burgemeester die er al 18 jaar de scepter zwaait. Het enige wat hem tegenhoudt om de vorst daad werkelijk uit te nodigen, is de vrees dat hij van zijn jaarlijks gemeente budget van nog geen 9000 gulden geen champagne zal kunnen bekostigen. Tussen wie is de strijd om de ze tels in de afgelopen weken nu aan de gang geweest? In de eerste plaats tussen de kandidaten van wat men in België de traditionele partijen noemt: de Christelijke Volkspartij, de CVP, de Belgische Socialistische Partij, de BSP, en de Liberale Partij voor Vrij heid en Vooruitgang, de PW. Kandidaten van partijen met radi caler strekking hebben uiteraard ook hun partijtje meegeblazen. Dat zijn zij die lid zijn van de Belgische com munistische partij, de Volksunie (de Vlaamse nationalistische partij die de Belgische unitaire staat wil omvor men tot een federale staat op basis van de Vlaamse en Waalse gemeen schappen) en het „Ressemblement „Wallon" dat zich verbonden heeft met het „Front Démocratique des en dat grondwettelijke erkenning vraagt van de franstalige gemeen schap. Naast de lijsten van deze partijen kwamen er uiteraard legio lijsten van kleine partijtjes voor (te vergelijken met „Gemeenschapsbelangen" etc in Nederland). Een voorbeeld daarvan was in Antwerpen de lijst van „ka bouters en curieuze mosterdpotten". Alleen al in de 19 gemeenten van de Brusselse agglomeratie waren er over de 100 lijsten. Wie in België de strijd, voorafgaan de aan deze gemeenteraadsverkiezin gen belangstellend bekijkt, wordt wel eens geconfronteerd met zaken die hij niet helemaal kan rijmen. Als men bij voorbeeld weet dat de Waals-Vlaam se tegenstelling zich vaak wel heel duidelijk openbaart in het doen en la ten enerzijds van het FDF/RW en an derzijds van de VLAAMSE Volksunie ziet er toch wel even van op als in eens blijkt dat in een gemeente als Leopoldsburg, niet zover van de^ Ne derlandse grens ten zuiden van Eind hoven en dus midden in het Vlaamse land, een Waal voorkomt op de lijst van de Volksunie. Zijn campagne voert hij in het Frans. Zijn motivering voor het innemen van een plaats op de lijst van de Volksunie luidt dat dit de eni ge partij was die de mijnwerkers mei nei „nuui uauuuauiiuc -*j - Bruxellois Francophones" (FDF/RW) steunde bi) hun stakingen van dit jaar. Automobilisme. De internationale tulpenralley zal volgend jaar gehouden worden van 25 tot en met 30 april. Dit evenement beleft dan de 23e editie. ADVERTENTIE voor snelle klanten Een beperkte maar fijne aanbieding Engelse plaatwerken op velerlei ge bied. Bezoek onze uitbreiding in de Jacobijnestraat no. 5. HAARLEM nnnnnnm Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Amstelland" 12 okt. en ms „Alkes" 16 okt.; Australië: ms „Or- cades" 16 okt.; Brazilië: ms „Amstelland" (12 okt.) en ms „Alkes" 16 okt.; Canada: ms „Beavermondo" 14 okt.; Chili: ms „Bri gitte Skou" 13 okt.; Indonesië: ms „Adras- tus" 16 okt.; Kenya, Oegenda: ms „Er furt" 16 okt.; Ned. Antillen: ms „Mer- curius" 13 okt.; Nieuw-Zeeland: ms „Ti ber" 14 okt.; Suriname: ms „Mercurius" 13 okt; Verenigde Staten: ss „Atlantic Leader" 14 okt.; Republiek Zuid-Afrika m.i.v. Zuidwest-Afrika: ms „Merwe Lloyd" 14 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3