EERSTE NEDERLANDSE KABELBRUG In 1971 geen flessehals meer in oost-west-verbinding Protesttochten van autobezitters HOOGOVENS IJMUIDEN medewerkers ter opleiding voor bedieningsfuncties Over Amsterdam- Rijnkanaal in 1974 twaalf rijbanen Hij deed't nog ook. Wij er op uit. Gekeken bij de juwelier. Ring met een echt briljantje f225.- Echt goud natuurlijk. Restaurant met voorziening voor gehandicapten Tegen lastenverzwaring „Ik heb een heel gek idee. Je krijgt een ring van me. Met een echte briljant. Zomaar? Nou je weet wel waarom." EXAMENS De juweliers van Nederland. Bouw uw toekomst op staal! MAANDAG 12 OKTOBER 1970 (Van onze correspondent) UTRECHT Volgens de nieuwste prognoses van de bruggen- en wegen bouwers, die ten zuiden van Utrecht rijksweg 12 onderhanden hebben, zal de nieuwe Galecopperbrug over het Amsterdam-Rijnkanaal bjj het ver keersplein Oudenrijn 1 juli volgend jaar zover gereed zqn, dat vier van de zes rijstroken in gebruik genomen kunnen worden. Het montagewerk van deze eerste Nederlandse kabel- brug blijkt meer tijd in beslag te nemen dan voorzien was. Daardoor is het niet mogelijk de oorspronkelijke plannen aan te houden en de brug in zijn geheel verkeersklaar te hehben vóór in het voorjaar 1971 de toeris tische drukte begint. Het is de be doeling in 1974 door de bouw van een tweede soortgelijke brug de totale wegcapaciteit op dit punt op te voe ren tot twaalf rijstroken. De vier rijstroken van de nieuwe brug die in juli 1971 gereedkomen betekenen in elk geval dat de Galecopperbrug in de vakantieperiode geen flessehals meer vormt in de verkeersstroom tussen oost en west. Op de oude brug zijn twee rj- stroken voor elke richting zo smal dat het verkeer herhaaldelijk stagneert. Deze brug heeft een rijdek van slechts 12 me ter breedte. Er is geen middenberm en voor het verkeer op de rechterrijstrook gaat van de zware stalen bovenbouw van de brug zo'n dreigende werking uit dat veel automobilisten de neiging heb ben naar links te gaan bij het naderen van de brug. De nieuwe brug wordt 34,5 meter breed en de constructie is zodanig dat auto mobilisten de brug zullen zien als een normale voorzetting van de rijbaan en niet als een fuik of een beklemmende tunnelingang. Op de oostelijke oever van het Amster dam-Rijnkanaal is de montage van de brug het verst gevorderd. Op zes 2,35 me ter hoge hoofdliggers zijn tientallen vloerdelen gemonteerd, een paar meter hoger dan het voortdenderende verkeer van de oude Galecopperbrug. De brug is gebouwd op werkvloeren, die 0,75 meter boven het definitieve ni veau liggen. In de eindfase van de bouw laat men de brug zakken op de opleg- punten van pijlers en landhoofden. Dat gebeurt met een groot aantal zware vij zels, want het gaat om een gewicht van 7400 ton. Niet het gehele brugdek wordt gelei delijk samengesteld uit betrekkelijk klei ne eenheden. Als aan twee kanten van I het kanaal de 125 meter lange westelijke en oostelijke brugdeksectie op hun plaats staan, is er midden boven het kanaal nog een opening van 65 meter. Het daarin passende sluitstuk wordt in drie gedeel ten gemonteerd op het werkterrein aan de oostelijke kanaalover. Het meest opmerkelijke van de nieuwe I brug zijn straks de dertig meter hoge stalen pylonen: de afspantorens van waaruit kabels lopen naar de landhoof den en naar het brugdek. De 76 mm dikke kabels worden in Engeland gefa briceerd. Door het laten zakken van de I brug zullen zij precies onder de juiste spanning komen te staan. De montage van de brug is een veel omvattend karwei, waarmee verscheide ne van de totaal zeventien miljoen, die de nieuwe Galecopperburg kost, gemoeid zijn. Na het greedkomen begint men aan de zusterburg, opdat in 1974 de totale overspanning van het Amsterdam-Rijnka naal met twaalf rijstroken gereed zal j zijn. Van die tweede brug, die precies gelijk wordt aan de eerste, zijn de eerste onderdelen al gereed. AMSTERDAM (V.U.) Kandidaats rechtsgeleerdheid N. W. Ligtelijn, Bad hoevedorp; L. E. Nijk, Haarlem; J. van Steenwijk, Hillegom; T. J. Vreugdenhil, Haarlem. Kandidaats geneeskunde (I) F. H. Bos, Badhoevedorp; L. T. Borsman, Lisse; D. H. Kromdijk, Badhoevedorp; mej. G. L, Meijer, Hillegom; M. J. Quaak, Haar lem; M. Strookman, Haarlem. Kandidaats geneeskunde (II) mej. A. Bildebeek, Drie huis; G. W. Egberts, Haarlem; F. Heule, Aerdenhout; G. F. A. Kolmus, Heemstede; J J. van Lieshout, Haarlem; P. J. van Manen, Haarlem, mej. N. J. van der Ploeg, IJmuiden; mej. M. van Velden, Zwanen burg; M. L. de Vries, IJmuiden; A. L. Win ters, Haarlem. Kandidaats geneeskunde (III) B. J. Groeneweg, Haarlem; J. van Harten, Zwanenburg; H. R. Posthumus, Noordwijk aan Zee; mej. D. C. Schaafsma, Haarlem; mej. Z. M. Sieval, Haarlem; L. J. O. Timmermans, Zandvoort; F. F. H. Versteeg, Uitgeest; L. Vlasveld, Haarlem. Doctoraal geneeskunde (I) H. W. Becker, Haarlem; B. A. C. Dijkmans, Haarlem; D. de Jong, Bloemendaal; A. Pull, Haarlem. Kandidaats tandheelkunde (I) F. J. van Asdonk, Haarlem; J. B. Carlee, Santpoort; R. R. Linn, Bloemendaal; J. H. Logger, Bloemendaal; C. Wijnberg, Haarlem. Eco nomische wetenschappen doctoraal P. M. Heere, Driehuis. Accountancy J. N. Pronk Beverwijk. Kandidaats psychologie mej. T Teunissen, Haarlem. Doctoraal rechtsge leerdheid J. van Wijngaarden, Heemstede. Doctoraal notariaat A. F. M. Hielkema, Haarlem. De oude en de in aanbouw zijnde Galecopperbrug over het Amsterdam-Rijn kanaal, gezien in de richting Utrecht. De nieuwe brug is bijna driemaal zo breed als de oude. Op de achtergrond de lussen van de aansluiting richting Jutphaas (rechts) en Utrecht-Kanaleneiland (links). (Van onze correspondent) JUTPHAAS. Mr. J. Klaasesz, voor- zltter van het Prinses Beatrixfonds en commissaris der koningin in de provin- I cie Zuid-Holland, heeft zaterdag in een wegrestaurant in Jutphaas enkele voorzie- weg UtrechtDen Bosch enkele voorzie ningen in gebruik gesteld die speciaal voor het bezoek van gehandicapten aan dit restaurant zijn aangebracht. Mr. Klaasesz hoopte dat net initiatief dat ook bij een hotel in Utrecht is ver wezenlijkt, een stimulans zou zijn voor andere horecabedrijven in Nederland. Er ligt een taak voor architecten om bij hun j ontwerpen rekening met deze voorzienin gen te houden, niet alleen in horecabe drijven maar ook bij de bouw van stad huizen, banken en gemeenschapshuizen. In het Jutphaase wegrestaurant is één van de opgangen naar de hoofdingang glooiend gemaakt, waardoor er met een rolstoel gereden kan worden. De toiletten zijn voorzien van handgrepen. Voorts is er een verplaatsbare oprit waardoor ge handicapten in een rolstoel ook de hoger gelegen zalen van het restaurant kunnen bereiken. Achter het restaurant kan men vanuit de auto een maaltijd bestellen, I die dan in de auto gebruikt wordt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De plannen van de re gering en in het bijzonder van minister Witteveen van Financiën om ook in het komende jaar het autoverkeer zwaarder te gaan belasten voor totaal driehonderd miljoen gulden extra, wekken grote weer standen op bij de grote automobilisten verenigingen, de KNAC, de ANWB en de stichting Economische Automobilisten Club (EAC). Deze laatste gaat demon stratieve protestritten van autorijders organiseren. Als de regering van het parlement haar zin krijgt, gaan op 1 januari de vol gende verhogingen in: Verhoging opcenten motorrijtuigenbe lasting. ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt in verband met de grote uitbreidingen van haar walserijen medewerkers ter opleiding voor diverse bedienings functies. Het werk wordt in ploegendienst verricht. Leeftijd 21 tot 40 jaar. Aanvangssalaris plus ploegendiensttoeslag bedraagt bij 23 jaar en ouder circa 12.450,- bruto per jaar (circa 239,- bruto per week). Belangstellenden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen, (Telefonische inlichtingen: 02510-94000). Ik stel prijs op meer informatie over diverse bedieningsfuncties. HF 462 Naam: Voornaam: Adres: Woonplaats: Geboortedatum: Gehuwd/ongehuwd Verhoging benzine-accijns met drie percent. Verhoging bijzondere verbruiksbelas ting op personenauto's met drie per cent. i Verhoging „autokostenfictie" voor de Inkomstenbelasting van 10 naar 15 percent. i Verhoging van de BTW, die o.a. óók over de verhoogde benzineaccijns en de verhoogde bijzondere verbruiks belasting wordt geheven. Uit de Miljoenennota blijkt dat de ver hoging van de „bijzondere verbruiksbe lasting van personenauto's" ongeveer 40 miljoen gulden meer zal gaan opbrengen, de verhoging van de benzineaccijns 50 miljoen en de verhoging van de motor rijtuigenbelasting 124 miljoen. De verho ging van de „autofictie" zal bovendien het rijk ongeveer tachtig miljoen gulden ex tra opbrengen. Een optelsom leert dat de ze verhogingen alleen al 294 miljoen extra opbrengen, waarbij de opbrengst van de verhoogde BTW nog niet is meege rekend en evenmin de opbrengst van de assurantiebelastinp. Van dit bedrag gaat echter weer ongeveer 75 miljoen af ten gunste van het Rijkswegenfonds. In een onlangs gepubliceerde brief aan de zes grootste politieke partijen heeft de KNAC opgemerkt, dat het motorweg- verkeer dusdanig gediscrimineerd wordt dat de houding van de Kamerleden voor de automobilisten van grote invloed zal zijn bij de komende verkiezingen. De KNAC is' van mening dat de aangekondig- gevoel van rechteioosneia geeft en de in druk wekt te leven onder een .fiscaal schrikbewind", waartegen door Kamer leden niet of nauwelijks wordt geageerd. De KNAC maakt er ook bezwaar tegen als minister Witteveen zou denken dat al leen beter gesitueerden een auto bezitten. Ook de EAC wijst er met nadruk op „de gewone man" die een bijna ondraaglijke last op zijn schouders krijgt. „Veertig percent van alle auto's zijn in het bezit van mensen die een inkomen van minder dan 10.000 per jaar hebben", meent de EAC, die protestacties gaat beginnen om aan te tonen „dat de nood bij de automo bilisten te hoog wordt". Zü wii op 24 oktober een massale pro- testtocht van automobilisten houden in Haarlem, Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Enschede, Nijmegen, Eindhoven, Maas tricht, Breda, Goes, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Den Helder. ADVERTENTIE De foto toont de Galecopperbrug zoals hij er in 1974 zal uitzien. Van het tweetal stalen torens op elke kanaaloever hoort de linker bij de nu in aanbouw zijnde brug. Op de plaats van de voorste brug in deze montagefoto ligt nu nog de stalen loopbrug uit het eind van de jaren '30. De EAC meent dat als minister Witte veen beslist zijn 300 miljoen op de auto bezitter wil gaan verhalen, hij dit moet doen door een grotere verhoging van de benzine-accijns en het achterwege laten van de verhoging van de vaste kosten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11