Te hard? Wat bedoelt u? NEDERLAN D-JOEGOSLAVIË WAS ETALAGE VAN GROF VOETBAL Pleun Strik voortreffelijke schaduw van Joegoslavische afgod Dzajic m Wietze Couperus „FIJNE SFEER m Johan Cruyff weer geblesseerd HOTEL ROYAL MAANDAG 12 OKTOBER 1970 4 - v, ï1 - 99 Speling van lot 99 sH§É ,r«1 SFEER en GEZELLIGHEID TWEE DINGEN ÉÉN BEGRIP -V'.5-* -i v^. '^':r EF Het doelpunt van Dzajic. Terwijl Van Hanegem, Van der Kuylen, die de bal heeft aangeraakt met het hoofd, en Jansen nog krampachtig bij elkaar staan, hebben Laseroms, Strik en Rijnders het al gezien: een doelpunt. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM De Schotse scheidsrechter Mullan haalde de wenkbrauwen fors omhoog, toen we hem vroegen of de wedstrijd tussen Nederland en Joegoslavië met een te hard karakter had gehad. „Te hard, hoezo? Wat bedoelt u? Men noemde het getal van de vrije trappen: negenenveertig. De heer Mullan glimlachte: „Negenen veertig in totaal?" Jazeker was het antwoord. „Maar dat is toch niet noemenswaard. Hebt u wel eens een wedstrijd in de Engelse league gezien? Neem nou Leeds tegen ik-weet-het-niet-meer, vorige week. Binnen twintig minuten waren er vpftien vrpe trappen uitgedeeld. Dus wat betekenen dan 49 overtredingen in een wedstryd. Ik houd wel van een stevig party tje voetbal". De Schot moest wel toegeven, dat dat dan ging ten koste van de kwaliteit. „Nu werd er niet zo goed gespeeld als beide ploegen hadden gekund". Ovér de strafschop aan Nederland zei Mullan: „Een duideHjke strafschop". Hy had het evenwel zelf niet gezien. „Maar, hier, collega Nobbe des te duideiyker. De Nederlander werd wel drie yards binnen de lflnen gepakt En colleg» Nobbe demonstreerde het ons aan den lüve. (Van onze sportredacteur) ROTERDAM Willem van Hane gem, nog niet zo lang geleden gevierd als een onomstreden wereldtop-voet baller, die met zijn dribbels en on mogelijke draaiingen „massa's" voet ballers voor gek zette, liet nu als een engel des verderfs een spoor van op de grond kronkelende Joegoslavische spelers achter zich, waar hij zich be woog. En dat niet, omdat ze door lis tige voetbewegingen uitgespeeld wer den, maar door het kwistige gebruik van armen, ellebogen en andere lichaamsdelen van Van Hanegem uit geteld raakten. En dat alles omdat de bal deze keer niet wilde gehoorzamen aan het voetbalwezen Willem. De Feijenoord-speler gaf later, eenzaam achterblijvend in de kleedkamer van het Nederlands elftal, ruimschoots toe, dat hij de vorm niet had. Van Hanegems niet-kunnen was symbo lisch voor vrijwel alle oranjevoetbal lers van de voorste en tweede lijn. Want het ondanks alle geredeneer achteraf toch teleurstellende ge lijke spel van 11 zat 'm niet in de Nederlandse defensie, maar met name in middenlinie en voorhoede. Oranje kreeg van de Joegoslaven toch kansen om te bouwen. Van Hanegem: „Ik vond dat we zat ruimte hadden op het middenveld. Maar er werd slecht afge speeld en er werden domme dingen ge daan." Ineens leek men vergeten te heb ben om zich aanspeelbaar op te stellen. Er brak steeds weer iets, als het er op aankwam. En omdat niet lukte wat men graag wilde ook aan Joegoslavische kant werd meer de man dan de bal gespeeld. Een Stepanovic bijvoorbeeld was de tegenhanger van Van Hanegem. Hij gleed als een Joegoslavische tegen- engel des verderfs door de Nederlandse linies. Van der Kuylen, Veenstra en Rijn ders konden zich onder medische behan deling stellen, „De ouwe", koosnaam voor Frantisek Fadrhonc, had dinsdag in Zeist pathe tisch geroepen: „tot op de barricaden in Rotterdam". Deze zelfde Fadrhonc, in wit poloshirt met korte mouwen, zat nerveus en gespannen in de dug out. Hoe gespan nen bleek in de tweede helft, toen Jan Klijnjan met een doffe klap door de rücksichtslose Stepanovic tegen de grond werd gesmakt, aan de voeten van „de ouwe". Fadrhonc stormde naar voren en schoot de bal in de richting van Stepa novic. Pleun Strik moest de bondscoach tot kalmte manen. We willen maar zeg gen: er hing een waas van nervositeit boven dit treffen, waardoor nuchter en goed voetbal bijna niet mogelijk was. De Joegoslaven hebben een sterk team. Nederland kan ook wel aardig voetballen. Men zou zo zeggen, dat er dus een voor treffelijke partij voetbal uitgehaald kon worden. Maar dat nu zat er niet in. Zo klaagde de door Pleun Strik praktisch uitgeschakelde sterspeler Dzajic: „Neder land heeft dat grove spel toch niet nodig. Er is toch kwaliteit genoeg". En de man vergat, dat hij Israel even fors tegen de schenen trapte, toen de Schotse scheids rechter Mullan zich omdraaide en de bal niet in het spel was. Wat dat betreft had men elkaar niets te verwijten. Gezamen lijk boorde men de wedstrijd met keihard en grof voetbal in de grond. En dat ter wijl ook en vooral voor de Joegoslaven gold: men had dat niet nodig, omdat er voortreffelijke spelers in het blauwe shirt rondstapten. woon moeten winnen natuurlijk. Dat is niet gebeurd. Dus zijn wij helemaal niet zulke Europese geweldenaren. De uit gangsstelling van het Nederlands team in deze bekercompetitie is gewoon zwak. Laten we de dingen bij de naam noemen alsjeblieft." Dit Nederlandse elftal kon slechts door de gratie van een (onnodig veroorzaakte) strafschop gelijk spelen tegen Joegosla vië, dat zich aanvankelijk wat kalm hield, uit vrees voor grote explosies, zoals za terdagavond bij Jong Oranje te zien was geweest. Dzajic: „Daar zijn we echt be nauwd voor geweest. Maar die angst bleek ongegrond." Dit Joegoslavische team met zijn positiedekking en werve lende opkomen vaak van vijf man te gelijk stelde Nederland voor grote pro blemen. De opvang op het middenveld was niet al te best. Gelukkig vond Dzajic zyn meester in Strik. Laseroms, die het ook moeiiyk had tegen Musemic, werd zeer verrast door het aanvalsspel van Joego slavië: „Die mannen hadden een klasse voorhoede. Je kunt niet gaan *?«:tragen tegen zo'n ploeg. En wat speelden ze hard. Die Dzajic spuugde en kneep." Laseroms was wel zo eerlijk om toe te geven, dat er in het oranjeshirt ook geen lammeren scholen: „Nee, wij waren ook geen lieve lingetjes. Dat is niet erg. Het hoort er allemaal bij." En Laseroms paste zijn vertrouwde tactiek toe: intimidatie en har de aanpak. „Na de rust", zo stelde hij met voldoening vast, „had ik geen kind meer aan die Musemic." En hij sprak zijn vertrouwen uit in de stelling: „in Belgrado kunnen we wel op 1-0 gaan spelen." Laseroms was wel met zijn forse aan pak, die goed doorzien werd door mister Mullan, de oorzaak van het Joegoslavi sche doelpunt. Hij legde Musemic op de rand van het strafschopgebied „neer" in de 23ste minuut. Dat was voor Dzajic het moment om uit de schaduw van Pleun Strik te komen en raak te schie ten, 0-1. Laseroms probeerde zijn fout wel goed te maken door steeds bij de corners in de buurt bij doelman Curkovic op te duiken, maar daar gaf men niet thuis. Overal te velde nu werd er stevig te genaan gegaan. Van der Kuylen werd het eerste slachtoffer. Hij ging knock out en moest afgevoerd worden (hij hield er zware hoofdpijn aan over). Aangezien de PSV'er gefaald had kon de komst van Wery alleen maar een versterking bete kenen. Het bleek echter geen geweldige bron van inspiratie. Niemand was im mers aanspeelbaar, het zwakke punt in deze ploeg. Grote somberte kwam er vlak voor de rust in het stadion, toen Van Dui- venbode twee maal zijn man, Petkovic, liet glippen en Dzajic twee maal een kans kreeg. Maar groot was het Nederlandse genoegen te kunnen constateren dat ook het Joegoslavische voetbalwonder een gewoon mens bleek te zijn, in staat tot het missen vlak voor doel. Nederland drong in de tweede helft direct offensief op. Een kopbal van Veen stra ging net naast. En toen kwam dan na drie minuten de gelijkmaker, ge schonken o speling van het lot door Holcer, de figuur, die Piet Keizer tot een uitgewezene maakte, twee jaar geleden. Holcer omklemde de forse tors van Klijnjan (Laseroms over hem: „die jon gen is vooruit gegaan"). Het was niet nodig, want Klijnjan kon toch niet bij de bal. Maar het was wel een strafschop. Israel kwam naar voren en priemde de bal in de hoek, 1-1. De gelijkmaker was het sein voor Rijn ders (die niet in zijn gewone doen had kunnen komen en dolend en machteloos strijdend op het middenveld had rondge lopen) om te vertrekken. Hij had een pijnlijke rugspier opgelopen bij een bot sing. Wietze Couperus kon nu zijn de buut in het nationale team maken. Veen stra werd teruggehaald. Het vervelende voorin was echter, dat Klijnjan en Wery zelf toch geen uitgesproken spitsen scherp in het centrum wilden opereren. Couperus, wel een echte spits, moest toen noodgedwongen als linksbuiten optreden, hetgeen alles te zamen de zaak nog rom meliger maakte. Wery was immers de tweede helft begonnen als linksbuiten, maar wilde daar kennelijk snel ver dwijnen. De onmacht werd iets minder groot, dat wel, maar aangezien er enkele aardige oranjecombinaties ontstonden gingen mannen als Stepanovic meedogenloos in grijpen. De Joegoslavische nummer drie wierp Klijnjan ter aarde. Klijnjans wraak: een tik tegen Stepanovics hoofd, toen niemand keek. Even later stopte de zelfde nummer drie met donderend ge weld Veenstra bijna onder de zoden. Ge volg: Veenstra uitgeschakeld door een gekneusd tussenribspiertje. Bij al dit militante geweld werd er ook nog wel gevoetbald. Zo bood Cou perus Van Hanegem tegen het einde nog een schitterende kans. Maar Willems on macht hield aan. Hij schoot over. Hij vmm Scheidsrechter Mullan wijst naar de stip: strafschop. greep met de handen naar het hoofd. Rotterdam heeft glorieuzere gebaren ge zien van De Kromme. Zuchtte hij later: „Dat was geen Arad. Dit was heel iets anders en beters. Ik had niet gedacht dat het zo moeilijk zou worden. Onze zwak ke voorbereiding is geen excuus. We heb ben domme dingen gedaan." De uitspraak over zgn forse tackles willen we u tenslotte niet onthouden: „dan moeten ze maar niet tegen me aan lopen Willem van Hanegem stapte wat vermoeid op. HANS ROMBOUTS (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Slechts één maal moest „schaduw" Pleun Strik Joegoslavisch wonder kind Dragan Dzajic loslaten. Het gebeurde in de vijfentwintigste minuut. Een zeer hard spelende Theo Laseroms had tevoren spitsspeler Musemic één meter voor de zestien-meterlijn onderuit ge trapt. Dzajic nam de vrije schop. Pleun Strik, zijn bewaker, stond noodgedwongen in de muur op negen meter afstand van de plaats waar de vierentwintigjarige Dragan zijn effectvol schot losliet op het doel van Jan van Beveren. De bal, aangeraakt door Willy van der Kuylen, ver dween in de linker bovenhoek. Onbereikbaar voor Van Beveren. Strik, de vóór de interland veel becritiseerde rechtsback van het Nederlands elftal, speelde een foutloze wedstrijd. Hij volbracht de hem door bondscoach Fadrhonc opgedragen taak vol ledig. Aanvoerder Dzajic werd uitgeschakeld. Zijn schaduw Strik was hem de baas. Geen moment kreeg Dragan, in Belgrado en geheel Joegoslavië een afgod van de jeugd, kans zijn flitsende schijnbeweging te demonstreren. Strik: Dzajic is een fantastische speler. Hij is uiterst gevaarlijk. Zijn passeertechniek lijkt op die van Coen Moulijn. Evenals Coen heeft hij een favoriete schijn beweging. Hij stapt naar binnen en draait vervolgens snel met de bal naar buiten. Na een paar minuten had ik het al gezien en ik heb hem daarna geen kans ge geven buitenom te gaan. Dzajic, trotse bezitter van een huis in zijn geboorte dorp Ub, een flat in Belgrado en een auto-service station, zat na de wedstrijd wat triest voor zich uit te staren. Hij verweet het Nederlandse team keihard spel. Weliswaar was naar zijn mening zijn tegenstander „die nummer twee", de minst slechte van de vuil voet ballende Nederlandse achterhoede, maar ook hij schof felde onophoudelijkPleun Strik (hij kreeg slechts drie vrije trappen tegen) haalde verwonderd de wenk brauwen op bij het horen van de uitspraken van zijn tegenstander. „Tegen Radovic (de Joegoslavische PSV- er; red.) heeft Dzajic gezegd, dat ik hem met net voet bal heb uitgeschakeld en dat ik de beste man was van het veld. Ik geloof, dat hij maar wat verhaaltjes ver telt, Fadrhonc mocht dan na afloop zeggen, dat hij tevreden was met dat gelijke spel, hij zeurde eigenlijk meer om de hete brij heen. „Ik hoop dat u begrip hebt voor de problematiek. In een vloek en een zucht moest dit elftal worden samengesteld Ik ben dan ook heel blij met de inzet, die getoond werd door de spelers. Ik ben ook de clubs erg dankbaar voor hun mede werking." Het leek een gelegenheids- speech je, dat men aan te horen krijgt als een vervelende receptie afgesloten moet worden. Men moet gewoon eerlijk zijn en zeggen: „Wij hebben ons het laatste jaar op de borst geslagen en het iedereen ge meld, dat wij zo voortreffelijk op wereld niveau konden voetballen. Maar nu blijkt opeens, dat wij thuis Joegoslavië niet konden verslaan. Maar wij hadden ge-1 S<w/Wwuwww^wvwvwi«/vm»«v«v««wv»«vv«wwmv\/mvw«wwwvvwm»j<«vm»j«m«wm» Maatregelen De Joegoslavische coach Rajko Mitic gaf zijn mening als volgt: „Ik ben tevreden met het resultaat. Dzajic heeft nauwelijks kunnen spelen omdat hij ten eerste op voorbeeldige wijze werd bewaakt door uw nummer twee en omdat er bovendien altijd nog twee Neder landers in de onmiddellijke omgeving van Dzajic rond liepen''. Mitic had gelijk. Fadrhonc had alle maatrege len getroffen om Dzajic, een man waarvoor hij na hem twee keer te hebben zien voetballen (in de inter lands tegen West-Duitsland en Oostenrijk) doods bang was, het voetballen onmogelijk te maken. Hij had zelfs wekenlang gedacht over de kwaliteiten waaraan de bewaker van die Dzajic zou moeten voldoen. Pas daarna maakte hij zijn keus: Pleun Strik, de consciën tieuze en niet de al geruime tijd in topvorm verkeren de Willem Suurbier. Ten overvloede verdedigde Fadrhonc zijn keuze na de wedstrijd nog een keer. Hij deed het al eerder tij dens de dinsdag gehouden persconferentie. „Nu heeft U het zelf gezien- Dzajic vormt met Musemic en Baje- vic een levensgevaarlijke voorhoede. Dzajic is de moei lijkste van de drie. Een man, die openingen kan maken. Ik nam Suurbier niet omdat ik geen enkele risico wil de lopen. Suurbier speelde al geruime tijd aanvallend omdat het Ajax-systeem het van hem eiste. Ik durfde het niet aan om Wim deze zondagmiddag „op Dzajic te zetten". Strik paste naar mijn mening beter in mijn opzet. Ik heb hem wekenlang gevolgd. Ik mag wel zeggen dat ik gelukkig gelijk heb gekregen...." Strik (links) kijkt samen met Veenstra en Israel en scheidsrechter Mullan naar het gegoochel van Jerkovic. Reserve krachten Strik heeft de hulp van de reservekrachten bij het bewaken van Dzajic nauwelijks nodig gehad. Noch ausputzer Israel, noch Veenstra die in de tweede helft op rechts verscheen om eventueel de helpende hand te bieden waren gedwongen in te grijpen. In tegen deel. In sommige zij het zeer weinige gevallen bleek Pleun Strik zelfs in staat in „gaten" te sprinten om de kwijnende aanval van Oranje wat meer leven in te blazen. Strik: „ik vond, dat er door ons veel te weinig werd gebruik gemaakt van de dieptepass. Ik wilde bewijzen dat het mogelijk was om die Joegosla ven door in de diepte te sprinten te verrassen. Ik kon het natuurlijk niet te veel doen, omdat ik op Dzajic moest passen. Ik had de order gekregen hem geen mo ment alleen te laten. Ik heb het toch een paar keer ge daan, maar toen was er echt helemaal geen kans op een Joegoslavische aanval De Oostduitse trainer Georg Buschner, die in het Feijenoord-stadion spioneerde met het oog op het ver dere verloop van de competitie om de Europabeker voor landenteams noemde Strik één van de sterkste spelers van het veld. „Ik vond trouwens beide verde digingen beter dan de voorhoedes. Strik voetbalde zeer goed. Dzajic, die ook mij was afgeschilderd als een zeer gevaarlijke spits kwam er niet aan te pas- Buschner, sinds drie maanden trainer van het Oostduitse team (voordien werdkte hij bij Carl Zeiss Jena) was van me ning dat er niet overdreven hard gespeeld was. „Er is normaal gevoetbald. In elke wedstrijd om een Europa- beker wordt stevig aangepakt. Ook wij spelen zo". Buschner, die dinsdag naar Luxemburg vertrekt om daar woensdag zijn spionagearbeid voort te zetten tij dens de wedstrijd LuxemburgJoegoslavië, schilderde vervolgens de krachtsverhoudingen, die er volgens hem in de groep, waarin zijn ploeg uitkomt bestaan: „Joegoslavië, Nederland en Oost-Duitsland wegen te gen elkaar op. Normaal gesproken kunnen we Luxem burg uitschakelen, hoewel het misschien voor een ver rassing kan zorgen. In conditioneel opzicht geloof ik, dat wij zeker tegen Nederland en Joegoslavië zijn op gewassen. Daarover maak ik mij weinig zorgen;' Hamvraag De kleine gryze Duitse trainer zorgde vervolgens hoogst persooniyk voor de uitsmyter van deze zon dagmiddag door aan Fadrhonc, die hem begroette de hamvraag te stellen: „Kan ik U feliciteren.Fadr honc, de geëmotioneerde, haalde zyn schouders op en zei verontschuldigend: „Ja weet U, ik had maar één week de tyd om myn elftal voor te bereiden...." JOHN DRIESKENS (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. Ineens stond Wiet ze Couperus er dan, in het oranje. Vorig jaar bij Haarlem in feite uitge rangeerd en geruild voor Holmström van ADO (plus een bedrag). Couperus groei de in ADO naar een productieve vorm. Hij werd nationaal topscorer (tot op dit moment). En hij kwam tenslotte bij de selectie van Fadrhonc. De nog in Haarlem wonende ADO-speler had niet gedacht ook het oranje om de schouders te krijgen. „Het is me allemaal erg meegevallen. Ook in Zeist. Ik werd direct in de club opgenomen. Er was een fijne sfeer. En het spelen zelf was leuk. Ik was bepaald niet bang om er in te gaan. Waarom zou ik? Ik ben wel wat gewend. Ik had alleen liever in de spits gestaan, in het midden dus. Dat doe ik bij ADO ook. Het was een handicap, dat we zonder linksbuiten speelden". Toen Van der Kuylen uitviel had Cou perus niet verwacht te kunnen meespe len. „Na de rust wel. Al vóór de bles sure van Rijnders had Fadrhonc gezegd, dat het mogelijk zou zijn, dat ik zou invallen. Toen gebeurde dat meteen bij het uitvallen van Rijnders". AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat landskampioen Ajax het voorlopig weer zonder zpn aanvaller Johan Cruyff zal moeten doen. Zaterdag tydens een vrlendschappeiyke weds try d tussen Blauw Wit en Ajax, die voor 4000 toeschouwers op het Blauw-Wit terrein werd gespeeld, raakte Cruyff, die voor het eerst sinds vele weken weer speelde, opnieuw geblesseerd. Na 65 minuten verdween hy met lies klachten naar de kleedkamer. Blauw Wit won de weds try d met 3-2. By de rust was de stand nog gelijk: 1-1. ADVERTENTIE Kennemerlaan 93 - Telefoon 0 2550 - 12743 LJMU1LEN Wy verzorgen uw recepties en diners

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13