In 1969 kwamen bij ongelukken 351 kinderen om; 5901 werden gewond KIND STAAT CENTRAAL IN VERKEERSWEEK MET DE PIL NAAR BED Misdaad of ongeluk? Roermonds meisje lag dood langs de weg .1 .V fa'Y NEDERLANDS WIJNOOGST Auto twee tegen lichtmast; doden Universitaire vestiging in Friesland Albert Heijn mag nog niet bouwen in Purmerend mm i w Verkeersongelukken in weekeinde Twee Alkmaar se „ontvoerders" vrijgelaten CONCLUSIE GEZAMENLIJKE WERKGROEP: PSP veroordeelt berisping van VPRO Critiek op nieuwe woonwagenwet EEN OP DRIE BABY GESTIKT X MAANDAG 12 OKTOBER 1970 2 is een Spaar eigen merkzegels ADVERTENTIE PURMEREND. Albert Heyn krijgt van de gegmeente Purmerend voorlopig geen bouwvergunning voor een zelfbe dieningswarenhuis aan de Kooimanweg. Albert Heijn moet maar door inschakeling van de rechter een vergunning proberen te krijgen, aldus heeft de gemeenteraad beslist. Voor de derde keer werd een voor stel aan de raad voorgelegd om het be roep van Albert Heijn tegen weigering van de bouwvergunning door B. en W. af te wijzen. De meerderheid van de raad wenste echter dat voorstel niet meer in behande ling te nemen om te voorkomen, dat de burgemeester bij de Kroon in beroep zou gaan. Deze had namelijk aangekondigd dit te doen als de raad het voorstel zou ver werpen. De Kroon, zo redeneerde de meer derheid van de raad, zou dan de uitspraak doen dat het onjuist was een bepaald on derwerp drie keer in de gemeenteraad te brengen. In dat- geval zou het beroep niet ontvankelijk worden berklaard. Door de nu gevolgde handelswijze van de raad is beroep bij de Kroon niet moge lijk en is het een zaak van Albert Heijn zelf geworden om te bereiken dat er als nog een bouwvergunning komt. Formeel wordt de vergunning door B. en W. geweigerd omdat het terrein aan de Kooimanweg volgens het bestemmingsplan bestemd is voor inrichtingen van handel en nijverheid en volgens B. en W. een zelfbedieningswarenhuis niet onder die begrippen valt. AMSTERDAM „Kind op de weg" is het motto van de vandaag begon nen nationale verkeersweek. Vorig jaar werden 351 kinderen tot en met 10 jaar in het verkeer gedood en 5901 gewond. In 1968 kwamen 345 kinderen tot en met 10 jaar om door een verkeersongeval en werden 5300 gewond. Vandaar dat het Veilig Verkeer Nederland (vroeger Verbond voor Veilig Verkeer) in de derde nationale verkeersweek (tot en met 18 oktober) het kind op de weg spelend, op weg naar en van school en meerijdend in een auto, de hoofdrol laat spelen. Veilig Verkeer Nederland heeft zich voor deze grootscheepse actie verzekerd van de medewerking van kleuterscholen, kruisverenigingen, gemeentebesturen en de eigen afdelingen in het hele land. Tijdens de actieperiode zullen op 2500 kleuterscholen ouderavonden worden gehouden, waarbij de verkeersvoorlichting centraal staat. Het zelfde zal gebeuren in 1000 wjjkgebouwen van de gezamenlijke kruisverenigingen. Als voorlichtingsmateriaal voor de actie werden voor de verschillende organisaties 25.000 affiches, 15.000 wandkranten, 460.000 folders en 1.000 diaseries vervaardigd. Voorts is een speciaal op de veiligheid van het kind in de auto afgestemde televisie spot vervaardigd. Het startschot voor de nationale ver keersweek werd vanmorgen gelost in Amsterdam door Godfried Bomans. Ter gelegenheid van het begin zei prof. ir. A. Heetman dat drie gevarensituaties, waarvan vrijwel dagelijks kinderen het slachtoffer worden, onder de aandacht van het publiek zullen worden gebracht: de plaats van het kind in de auto, het over steken en het spelen op de weg. Prof. Heetman noemde het tegenstrij dig, dat het kind binnen de woning tegen alle mogelijke gevaren wordt beschermd (de kinderbox is hiervan een sprekend voorbeeld), maar erbuiten, in de auto, wordt het vaak letterlijk losgelaten op de dodemansplaats naast de bestuurder Vorig jaar werden 48 meerijdende kin deren tot en met 10 jaar gedood. In 1968 waren het er 45. De stijging houdt ver band met het toegenomen aantal auto's, maar ook met de omstandigheid dat veel kinderen in de auto een plaatsje krijgen dat catastrofaal kan zijn. Uit een onderzoek van het Instituut voor Commercieel Marktonderzoek en opiniepeilingen (in opdracht van Veilig Verkeer) is gebleken, dat in 611 auto's 36 percent van de 517 daarin getelde kin deren tot 12 jaar op de voorbank zat. Van alle getelde kinderen zat 88 percent onbeveiligd, dus zonder veiligheidsriemen of zitjes, waarvan 31 percent voorin en 57 percent achterin. Prof Heetman meent dat de veiligste plaats van het kind in de auto achterin is en dan het liefst in een goedgekeurde gordel. Onderzoekresultaten in het buitenland rechtvaardigen volgens prof. Heetman de conclusie, dat één op de drie bij een on geluk op straat betrokken jongens of meisjes een kind was, dat in zijn spel was verdiept. Jonge kinderen letten nage noeg niet op voorbij razend verkeer. Naast een consequente verkeersopvoe- ding in het gezin en op school, is de meest voor de hand liggende oplossing van dit probleem het treffen van meer speelvoorzieningen om het kind in zijn vrije tijd van de weg te halen. Het is volgens prof. Heetman een op- (Van onze correspondent) ROERMOND. Zaterdagavond om kwart voor elf is in de berm langs de Wilhelminasingel in Roermond het leven loze lichaam van de 19-jarige Kitty Gub- bels aangetroffen. Tot nu toe is niet vast gesteld of het meisje het slachtoffer is van een misdrijf of van een verkeers ongeluk en mogelijk door een in paniek geraakte automobilist na een aanrijding op de wat afgelegen plek vlakbij de Ernst Casimirkazerne is neergelegd. Voor beide theorieën zijn enige aanwijzingen gevonden. Het meisje is zaterdagavond om half tien voor het laatst gezien in het druk bezochte jeugdcafé „Het Stuupke" aan de Roersingel in Roermond. Zij was daar eerder op de avond met een paar vrien dinnen binnengekomen. Niemand heeft haar zien weggaan. Om kwart voor elf werd ze levensloos gevonden met ern stige verwondingen aan het hoofd en eni ge andere kwetsuren, onder andere een gebroken arm. Wat evenwel niet pleit voor de theorie van een verkeersongeval is de omstan digheid dat de kleding van het meisje ADVERTENTIE volkomen onbeschadigd en onbesmeurd was. In Roermond zijn voorts nergens sporen van bloed, remsporen, glassplin ters of dergelijke aanwijzingen van een ongeluk gevonden. Dat het meisje de bedoeling had nog naar het jeugdcafé terug te keren leidt men af uit het feit dat zij haar fiets bij het café heeft laten staan. Het is niet uitgesloten dat zij op weg is gegaan naar de Ernst Casimir-kazerne, nauwelijks vijfhonderd meter van dat café vandaan. Bekend is dat zij wel relaties onderhield met militairen in die kazerne. De marechaussee heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld in de kazerne, maar dit heeft geen enkele aanwijzing opgele verd. lossing die wel inspanning, ruimte en geld kost. Daarom zal Veilig Verkeer deze week onder meer een brochure ver spreiden, waarin een lans wordt gebro ken en suggesties worden gedaan voor de aanleg van speelplaatsen. In de bro chure staat onder meer vermeld, dat het creëren van speelruimte niet alleen een zaak is voor de overheid. Ook de buurt bewoners zullen initiatieven moeten on dernemen. DEN HAAG. De een maand oude Haagse Claudia Joval is zondagochtend door haar ouders levenloos in haar wiegje gevonden. De ouders brachten de baby naar een ziekenhuis waar de dood werd geconstateerd. Het meisje is vermoedelijk gestikt in een tot kussen gevouwen de kentje. Veel belangstelling trok afgelopen zaterdagmiddag een maar kleine groep Dolle Mina's, die met borden, pamfletten en blote beschreven bui ken in het centrum van Amsterdam een algemener gebruik van de anti conceptiepil propageerden. Zeker der tig Mina's van tussen de twintig en dertig jaar deelden op hun route van het Leidseplein naar de Beurs de pamfletten uit waarin zij hun opvat tingen hadden neergelegd, en lieten hun buiken met daarop de kreet „Baas in eigen huis" zien. In het pamflet verlangden zij van de huisartsen onder meer dat zij niet langer onge- huwden en minderjarigen de pil zou den onthouden. Op de borden hadden zij leuzen geschreven als „Slik de pil en doe wat je wil" en „Morning- op het nippertje-after pil". Tijdens hun wandeling scandeerden zij „Moe ders wil is wet, met de pil naar bed". Lieftallige dames, gestoken in middeleeuwse klederdracht, plukten zaterdag de eerste druiventrossen van de oogst 1970 van Nederlands enige wijngaard, die van Slavante op de helling van de Sint Pietersberg in Maastricht. Eigenaar is de heer Frits Bosch, die de wijngaard exploiteert zuiver uit liefhevberij. Het is de eerste druivenoogst in Nederland sedert 150 jaar. Amateur-wijnboer Frits Bosch is van plan de eerste Maastrichtse fles wijn-1970, die omstreeks maart van het volgend jaar kan worden geproefd, aan te bieden aan prins Claus. AMSTERDAM De 26-jarige mej. A. T. M. Vreeker uit Alkmaar en de 22-jarige heer L. Ram uit Alphen aan de Rijn zijn zondagmorgen omgekomen toen de auto waarin zij reden in de Wibautstraat in Amsterdam tegen een lichtmast botste. Een derde inzittende uit Noord-Scharwoude werd ernstig gewond. Gendt. In Gendt (Overbetuwe) is in de nacht van zaterdag op zondag de 17- jarige J. G. M. Aarntzen uit die plaats tegen een boom gereden. Hij is in het ziekenhuis aan zijn opgelopen verwon dingen bezweken. Alphen. De 13-jarige Hendrik Roovers is zaterdagmorgen in zijn woonplaats Alphen, toen hij op de fiets van een af rit de weg op reed, door een personen auto aangereden. Korte tijd later over leed hij in het ziekenhuis. Groesbeek Zondagavond is in Groes- beek de 47-jarige A. Heijmans uit deze plaats op zijn brommer bij een inhaal manoeuvre van een personenauto uit Nijmegen, die uit tegenovergestelde richting kwam, door deze auto aange reden. Hij was op slag dood. Nijverdal. De 51-jarige landbouwer veehandelaar H. Timmer uit Schalkhaar is zaterdagavond in Haarle (gem. Hellen- doorn) op zijn fiets door een auto aan gereden, toen hij bij een inhaalpoging naar links uitweek. Hij was op slag dood. 't Harde. De 56-jarige kolonel b.d. M. C. Thompson uit Apeldoorn is zaterdag middag om het leven gekomen toen de personenauto die hij bestuurde frontaal werd aangereden door een vrachtauto die linksaf sloeg. De bestuurder over leed ter plaatse. Zijn 18-jarige zoon werd ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. ALKMAAR. De officier van Justitie in Alkmaar heeft twee verdachten van de poging tot ontvoering van de echtgenote van de commissaris van politie in vrij heid gesteld. Zij zijn een 21-jarige kleu terleidster en haar 16-jarige broer, een scholier. De derde verdachte, een 43-ja- rige architect uit Uitgeest, blijft in ar rest. Bij relletjes tijdens de viering van Alk- maars ontzet waren de vader en de broer van de kleuterleidster gearresteerd. De architect, bevriend met de vader, vat te het plan op de vrouw van de politie chef te gijzelen, hetgeen echter mislukte. De vrijlating van twee verdachten is geschied, aldus de officier van Justitie, omdat hun geen strafbare handelingen kunnen worden verweten. Er zijn aanwij zingen, dat zij juist getracht hebben de architect te weerhouden van zijn plan. LEEUWARDEN. Een universitaire vestiging in Friesland in het verband van één universiteit van het noorden moet met kracht worden nagestreefd. Verwerkelijking daarvan in de nabije toe komst is van belang voor de regionale en sociale spreiding van het onderwijs, voor de economische en sociaal-culture le ontwikkeling van Friesland en voor de matiging van de zeer snelle groei van de universiteit in Groningen. Zo luidt de conclusie van het rapport, dat is uitgebracht door de vorig jaar in gestelde gezamenlijke werkgroep van de universiteit in Groningen en de commis sie wetenschappelijk onderwijs in Fries land. Deze werkgroep kreeg als taak op gedragen de mogelijkheden van vormen van wetenschappelijk onderwijs in Fries land te onderzoeken en voorstellen te ont werpen voor een werkbaar plan. Daarbij werd vooral aandacht gevraagd voor de relatie tussen het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs. Voorts diende te worden nagegaan in hoe verre in dit kader afgeronde opleidingen kunnen worden gegeven. In het rapport wordt onder meer gewezen op de uitzon derlijke snelle groei van de univessiteit in Groningen (een verdrievoudiging van het aantal studenten in de periode 1960- '70 en daardoor de snelst groeiende uni versiteit in Nederland) en de grote pro blemen die daaruit voortvloeien, zowel wat de huisvesting van diverse faculteiten en studenten als wat de personeelsvoorzie ningen betreft. Het aftakken van een deel van de groei naar een tweede vestiging zou vvolgens de werkgroep daarom zeer wenselijk zijn. Deze nevenvestiging fcou dan in 1980 tenminste 1.500 studenten moeten overnemen. Als dit aantal 2.000 wordt zouden in Groningen 500 studentenkamers minder nodig zijn en zouden andere voor zieningen worden ontlast. Aangezien het ruimtegebrek in Gronin gen het ernstigst is in deze faculteiten en zij een samenhangend geheel vormen, wordt in het rapport een concentratie in Friesland aanbevolen van de maatschap pij-wetenschappen: rechtsgeleerden, eco nomische wetenschappen, sociologie, op voedkunde en psychologie Er wordt niet gedacht aan een nieuwe volledige univer siteit of een afzonderlijke faculteit. Friesland komt naar de mening van de werkgroep het meest in aanmerking voor zo'n nevenvestiging door ligging, struc tuur en oriëntatie. Met de tweede vesti ging van de Groningse universiteit in Friesland worden volgens het rapport zo wel een Gronings als een Fries belang gediend. Bovendien levert Friesland na de provincie Groningen de meeste studen ten aan de Groningse universiteit (18 pet van de eerstejaars), zodat van een ves tiging in Friesland het meeste resultaat wordt verwacht. In bestuurlijk opzicht zal de nieuwe vestiging volgens de werkgroep met de huidige één universiteit moeten vormen, de universiteit van het noorden, met één bestuurscollege, één senaat en één we tenschappelijk corps. De beide vestigin gen zullen echter verschillen in onder wijskundige structuur. Er is nadrukkelijk van uitgegaan, dat de nieuwe vestiging in Leeuwarden niet een dépendance wordt van de Groninger universiteit. DEN HAAG Het partijbestuur van de PSP veroordeelt de door de regering ge nomen maatregel tegen de VPRO, „omdat door deze maatregel twijfel is ontstaan over het recht van ieder nieuwsmedium om beschikbare informatie aan derden door te geven". Dit heeft het partijbestuur bekendgemaakt in een verklaring, waarin het zich voorts distantieert van het be schadigen van materieel als methode in de strijd tegen oorlog en oorlogsvoorbereiding. „Het partijbestuur is in hoge mate ver baasd over de misverstanden die er rond het toch bepaald niet nieuwe begrip sabo tage blijken te zijn ontstaan", aldus de verklaring. „Het partijbestuur is van me ning dat de gewraakte uitzending niets anders heeft gedaan dan het constateren van een aantal feiten, namelijk dat sabo tage aan materiaal zowel in het militaire apparaat als elders steeds mogelijk is geweest en dat ook steeds zal blijven. Het partijbestuur distantieert zich daarbij nog eens nadrukkelijk van de gedachte, als zou de PSP het tot zijn taak rekenen deze me thode te stimuleren. De strijd tegen oorlog en oorlogsvoorbereiding vraagt een prin cipieel „nee" tegen het oorlogsapparaat en hen die het propageren. Deze strijd wordt niet gediend met het plegen van sabotage en de daarop onvermijdelijk volgende re percussies." De voorzitter van het partijbestuur, de heer P. A. Burggraaf verklaard desge vraagd dat bij de actie „kraak het defen siebudget" he* woord sabotage gevallen is, „maar uiteraard zouden zij zeggen binnen de context van onze methoden, en die zijn per definitie niet anti-democra tisch" „Daar is dus deze hele verwarring eigenlijk ontstaan, en ik zou haast zeggen kwaadwillig ontstaan, omdat men toch wel geprobeerd heeft van bepaalde zijde ons iets in de schoenen te schuiven. Wij ver staan dus onder het niet-meedoen bepaald niet dezelfde sabotage als het schade toe brengen aan materieel". UTRECHT. In Utrecht hebben 135 maatschappelijke en sociaal-culturele werkers en onderwijzers gesproken over de huidige situatie in het woonwagen- werk. Ook was aanwezig de actiegroep- Wolters, die onlangs betogingen van woonwagenbewoners in Den Haag orga niseerde, en het bestuur van de Bond ter Behartiging van Belangen van Woonwa genbewoners. De sociale functionarissen pleiten voor het met spoed aanbrengen van nuance ringen in de nieuwe woonwagenwet en het door maatregelen van bestuur in gang gezette beleid van gemeentebesturen. Voorkomen moet worden dat gemeenten zullen overgaan tot het drastisch ophef fen van verschillende kleinere woonwa genkampen en tot het uitvoeren van plan nen tot het bouwen van woonwagencen tra op geïsoleerde plaatsen, zo meende men. Aan woonwagenbewoners moet in spraak wonden gegeven bij het opzetten van nieuwe regionale kampen, bij het be houden van kleinere kampen en bij de bescherming van trekmogelijkheden. Naar het gevoel van de sociale func tionarissen stoelt de wet op een te smalle basis en is er te weinig onderzoek ver richt naar de behoeften, noden en ver langens economisch en sociaal nsveho- logisch van woon wagonbewoners en naar de te verwachten reacties op de nieuwe wettelijke bepalingen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2