Torrez belooft „te zijner tijdover vrijlating Debray te willen praten BOLIVIAANSE REGERIN LIJKT NIET ERG LINKS Gevechten om Cambodjaanse stad Onlusten in Londonderry Gromyko deze maand naar Londen Daladier overleden ADAM RAP AC KI GESTORVEN Tupamaros weer in actie Geen aardverschuiving bij Belgische verkiezingen l: f9 I Ontwerper plan voor kernwapenvrije zone in midden-Europa Europese Commissie I srote vier moffe,ldhe" voor mensenrechten Rapacki werd in 1909 in Lwow geboren behandelt klacht Bernadette Devlin Tito sprak met Willy Brandt BRUSSEL STEMDE FRANS Ontwapening in het Vaticaan Westduitse coalitie blijft aan PAK en AKPA gaan mogelijk samenwerken KUYPER LAATSTE DER ONDERTEKENAARS VAN HET VERDRAG VAN MüNCHEN MAANDAG 12 OKTOBER 1970 Centrumgroep Cambodjaanse regeringstroepen vuren op de vijand tijdens de hevige gevechten die de afgelopen week hebben gewoed om de stad Taing Kauk. Op de achtergrond bij een aanval in brand geschoten huizen. Taing Kauk wordt beschouwd als een in strategisch opzicht zeer belangrijke stad bij de verdediging van de hoofdstad Pnom Penh die door tegenstanders van het regime Lon Nol wordt bedreigd. BRUSSEL (ANP) De Belgische gemeenteraadsverkiezingen van gis teren hebben, vergeleden met de Kamerverkiezingen van 1968, geen poli tieke aardverschuivingen te zien gegeven. Dit is de mening van de Belgische vice-premier Cools die dat gisteravond verklaarde toen tegen middernacht een groot deel van' de uitslagen bekend was. De bewindsman constateerde dat deze verkiezingsuitslagen de moeilijkheden van de Belgische regering voor het vinden van een oplossing voor de communautaire problemen be paald niet vergroot heeft. Vergelijkingen met de Kamerverkiezingen van 1968 leren dat er weinig veranderingen zijn, aldus de heer Cools. 4~ LA PAZ (Reuter) Bolivia's nieuwe president, generaal Torrez, heeft zaterdagavond op een pers conferentie een programma van vier punten voor zijn als links-nationalis tische aangemerkte regering uiteen gezet, waartoe behoort de geleidelijke nationalisering van de buitenlandse maatschappijen. Ondertussen vragen politieke waarnemers zich echter af ADVERTENTIE De ideale tic v 'n longdrinks met =Er frisdrank of vruchtensap sp Ool^yr ^e.borrel voor modefnegP*CT -M m anno^^i695 a. joh-B£ KUYPER ZOON - SCipWI hoe links de regering eigenlijk wel is, gezien het feit dat er diverse als uiterst-rechts bekend staande politici in zijn opgenomen. De vier punten van Torrez' program zijn monetaire stabiliteit, nationalisering van buitenlandse ondernemingen, bevor dering van investeringen, en onderhande lingen binnen de gemeenschappelijke Andes-markt ten behoeve van de Boli viaanse petrochemische industrie. De president deelde mee dat zijn rege ring „te zijner tijd" zal beraadslagen over een amnestie voor de Franse schrij ver Regis Debray, die in april 1967 ge vangen werd genomen en vervolgens tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij deel had uitgemaakt van de guerrillagroep van de Cubaanse revo lutionaire „Che" Guevara, die later dat I iaar gedood werd. Torrez liet in het mid den of hij de betrekkingen met Cuba zal I herstellen. Verwacht was dat de nieuwe regering sterk nationalistisch en linksgericht zou zijn, maar het vrijdag gevormde kabinet maakt volgens politieke waarnemers sterk de indruk van een centrumgroep, waarin zelfs enkele uiterst-rechtse figu ren zijn opgenomen die het afzetten van de vorige president Avando steunden. Ais zodanig worden gezien de nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken, de gepen- I sioneerde generaal Amilio Molina Pizar- ro, minister van Financiën, Sanchez de Losada en de minister van industrie en handel, generaal Vida Solis. Een vreem de combinatie, zo merkten de waarne mers op, is die tussen Sanchez de Losada en de minister van mijnbouw, generaal Mendez. Laatstgenoemde beschuldigde de Losada er donderdag nog van „een werktuig van de Verenigde Staten" te zijn. De arbeiders- en studentenbewegin gen, die Torrez aanvankelijk enthousiast I steunden, hebben al de eerste tekenen van teleurstelling gegeven. De president heeft tot dusver nauwelijks op hun eisen gereageerd. Drie jaar na de dood van Guevara, is degene, die hem gevangen nam toen „Che" gewond was, luitenant Eduardo Iluerta, zelf bij een „verkeersongeluk" om het leven gekomen. Maar in politieke kringen in de Boli viaanse hoofdstad meent men, dat het geen ongeluk maar een vergeldingsactie is van het „Nationale Bevrijdingsleger" (NBL), dat door de voormalige Cubaan se minister van financiën is gevormd. Luitenant Huerta heeft „Che" na diens gevangenneming in het westen van Boli via overgeleverd aan generaal Joaquin Zenteno Anaya. die Guevara eigenhandig zou hebben gedood. LONDONDERRY AFP). Britse mili tairen hebben zaterdagavond in de Noord- ierse stad Londonderry traangasgranaten en rubberkogels afgevuurd op circa 200 katholieke betogers, die hen met benzine bommen, stenen en flessen bekogelden. Er vielen onder de soldaten 40 gewonden. Er werden verscheidene arrestaties ver richt. De onlusten waren zaterdagmiddag al uitgebroken na afloop van een bijeen komst van protestanten in het centrum van de stad. Politie en leger kwamen tussen beide toen katholieken en protes tanten elkaar met stenen onder vuur na men, en dreven de katholieken terug naar hun wijk Bogside om vervolgens de wegen naar het stadscentrum af te zet ten. 's Avonds kwamen de demonstran ten echter terug, en braken de gevech ten uit die tot in de nacht voortduurden. Een gebouw werd in brand gestoken, en de betogers bekogelden de brandweer met allerlei projectielen om het blussen te verhinderen. LONDEN. (Reuter en AFP) De Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, zal op uitnodiging van de Britse regering van 26 tot 29 oktober een officieel bezoek aan Engeland bren gen. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft dit zaterdag bekendge maakt. Tot de belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen volgens diplomatieke kringen de vredesvoorstellen van presi dent Nixon voor Indo-China en de toestand in het Midden-Oosten behoren. Een scheut TOM MIX GIN in Uw vruchtensap, cola, tonic of andere frisdrank en U geniet van een heerlijke longdrink. En puur gedronken... de borrel voor moderne mensen. WARSCHAU (AFP). Adam Rapacki, voormalig Pools minister van Buitenland se Zaken, die aan een ernstige hartaan- doening is overleden, was vooral in het westen bekend door het plan tot het kern- wapenvrij maken van Midden-Europa, waaraan hij zijn naam heeft gegeven en dat hij in januari 1958 aan de vertegen- als zoon van een bekende militante so cialist. Hij bracht zijn jeugd door in War schau, waar hij tijdens zijn studie in de rechten in de gelederen van de socialis tische jeugd actief optrad. Als reserve-officier nam hij deel aan de oorlog van 1939. Hij werd krijgsgevangen gemaakt. Terug uit gevangenschap werd hij in 1946 lid van het uitvoerend comité van de Poolse socialistische partij. In 1947 werd hij gekozen tot lid van het parlement en vervolgens benoemd tot mi nister van Scheepvaart. In 1948 na de samenstelling van de socialistische en communistische partij, werd hij lid van het Centrale Comité van de Poolse Ver enigde Arbeiderspartij. STRAATSBURG (Reuter). De Euro pese Commissie voor de Rechten van de Mens heeft Engeland verzocht, schrifte lijk een toelichting te geven op beschul digingen van het Britse parlementslid voor Ulster, Bernadette Devlin, dat op haar rechten voor de wet door Britse rechtbanken inbreuk is gemaakt. Bernadette Devlin heeft zich tot de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens gewend naar aanleiding van haar veroordeling tot een half jaar ge vangenisstraf in Noord-Ierland in ver band met de ongeregeldheden in augus tus vorig jaar in Londonderry. Het beroep van mejuffrouw Devlin, die nog steeds gevangen zit, op het hof van appel in Noord-Ierland werd verworpen en zij mocht ook niet in beroep gaan bij het Hogerhuis, de hoogste Britse beroeps instantie. Volgens Bernadette Devlin zijn dit schendingen van haar recht op een behan deling van haar zaak door een onafhan kelijke en onpartijdige rechtbank. Mej. Devlin voert verder nog aan, dat haar geweigerd is, zekere getuigen te la ten dagvaarden voor haar nroces. Dit was een inbreuk op een artikel van de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Nadat de Britse regering de commis sie haar toelichting heeft doen toekomen zal de commissie beslissen of de zaak verder moet worden behandeld of niet. In het eerste geval zal de commissie trachten een minnelijke schikking te be reiken tussen de partijen, mocht zij daar in niet slagen, dan zou de zaak aanhan gig kunnen worden gamaakt bij het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. MONTEVIDEO. (AFP). Leden van de Tupamaros-guerrillabeweging hebben gisteren in Montevideo een zakenman ontvoerd en drie uur lang vastgehouden Ook pleegden zij verschillende aanslagen in de stad. De zakenman üeten zij pas vrij nadar zij zijn auto in beslag hadden genomen Bij een aanslag op een vaak door Ame rikanen bezochte kegelclub kwamen twee guerrillastrijders om het leven doordat een bom te vroeg ontplofte Tenslotte drongen guerrillastrijders het huis binnen van de voorzitter van de jockeyclub van Montevideo Zij sloegen het meubilair kort en klein en gingen er vandoor met 600 dollar. De liberalisatiegolf waarvan Polen na de „Poolse oktober" van 1956 profiteerde, stelde Rapacki in staat zijn kwaliteiten als staatsman te laten blijken. In 1956 werd hij gekozen in het politieke bureau van de partij. Hij werd een der vurigste voorstanders van de „destalinisatie" in Polen. Toen hij door de Poolse partijleider Gomoelka in 1957 werd benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken, kreeg Rapacki tot taak een bijdrage te le veren tot de „dooi" tussen oost en west. Enkele maanden later in januari 1958 werd het Rapacki-plan gelanceerd. Ra packi ontbood de ambassadeurs van de Sovjet-Unie, de V.S., Frankrijk en Enge land en ontvouwde het plan tot de schep ping in Europa van een zone met een be perkte bewapening, als eerste stap tot de INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in cttt opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE kernontwapening. In deze kernwapen- wapenvrije zone zouden ook de twee Duitslanden moeten liggen. Het plan Rapacki werd uiteindelijk door de Sovjet-Unie goedgekeurd, maar door het westen verworpen. In december 1968 moest Rapacki door ziekte zijn functie van minister van Bui tenlandse Zaken overlaten aan Stefan Jedrychowski. BONN, (Reuter). President Tito van Joegoslavië heeft gisteren in Bonn met bondskanselier Willy Brandt van West- Duitsland van gedachten gewisseld over de mogelijkheid van een Europese vei ligheidsconferentie. Brandt verklaarde na het vertrek van Tito naar Belgrado dat hij en de Joego slavische president van mening zijn dat een dergelijke conferentie zorgyuldig moet worden voorbereid. Het gaat niet al leen om één conferentie, aldus Brandt, maar ook om een constructieve beweging die zal leiden tot een echte en blijvende vrede. Joegoslavië en de Bondsrepubliek ciienden dan ook het politieke klimaat in Europa te helpen verbeteren en rijp te maken voor troepen- en wapenverminde ring. PARIJS (DPA). Met Edouard Da ladier, die zaterdag in de ouderdom van 86 jaar in Parijs is overleden, is de laatste van de vier ondertekenaren van het in 1938 getekende verdrag van Mün- chen heengegaan. De Britse premier Neville Chamber lain, Hitler en Mussolini, de andere on dertekenaars, behoorden allang niet meer tot het rijk der levenden toen Daladier nog actief aan het Franse politieke leven deelnam, hoewel hij als „man van München" na de oorlog geen staatsfunc tie meer kon verwerven. Daladier werd op 18 juni 1884 geboren als zoon van een bakker in de Zuidfranse stad Carpentras. In 1919 werd hij lid van het Franse parlement, waarvan hij tot 1940 als radicaal-socialist deel uit maakte. In de tijd tussen de beide wereldoor logen was Daladier drie maal premier. In maart 1940 loste hij Paul Reynaud af, die hem het ministerie van oorlog en later dat van buitenlandse zaken over droeg. Voordien was hij in verscheidene kabinetten onderscheidenlijk minister van koloniën, van onderwijs, van arbeid en defensie. Op de Franse nationale feestdag van 14 juli 1935 nam hij aan de zijde van Leon Blum en Maurice Thorez marche rend deel aan de grote Volksfrontdemon stratie. In 1939 verklaarde de regering-Dala- dier Duitsland de oorlog en in de zomer van 1940 verzette Daladier zich tegen de capitulatie van Frankrijk door maar schalk Petain. Na een mislukte poging naar het buitenland uit te wijken, werd hij door de regering van Vichy gevangen gezet en voor een rechtbank gedaagd. Later leverde men hem aan de macht hebbers van het Derde Rijk uit. In de jaren vijftig kantte Daladier zich verbeten tegen de oorlog in Indo-China en tegen het plan van een Europese Defensie Gemeenschap. Maar zijn poli tieke loopbaan was toch eigenlijk wel afgelopen. De algemene trend van de verkiezings uitslagen was de volgende: de traditionele partijen, de Christelijke Volkspartij, de Belgische Socialistische Partij en de libe ralen hebben enig terrein verloren ten gunste van de meer radicale partijen als de Vlaamse Volksunie en het Waalse FDF, Front Des Francophones. Deze geldt dan vooral en in hoge mate in de 19 gemeenten die de Brusselse agglomeratie uitmaken. Voor het Vlaamse land geldt in het al gemeen dat de Christelijke Volkspartij licht achteruit is gegaan in de stedelijke agglomeraties en wat gewonnen heeft in de meer landelijke gemeenten. Voor de socialisten geldt precies het omgekeerde De liberalen hebben overal drie tot vijf percent van de stemmen verloren en de Volksunie, die de Belgische federale staat voorstaat, won vier tot vijf percent van de stemmen met hier en daar uitschieters tot acht en tien percent. Voor het Waalse deel van België geldt groot is. Oud-premier Van den Boeynants, die tegen federalisme is en die Walen en Vlamingen samen wil laten optrekken, verloor met zijn lijst van de Unie voor de Toekomst van Brussel, vergeleken met 1968, ook terrein. dat de traditionele partijen zich hebben gehandhaafd ten opzichte van het daar ra dicale Rassemblement Wallon (de tegen hanger van de Vlaamse Volksunie). Ook in Wallonië hebben de liberalen echter het meeste terrein moeten prijsgeven. In Antwerpen, waar ludieke invloeden er de oorzaak van waren dat er ook een lijst van „kabouters en curieuze mosterd potten" aan de verkiezingsstrijd meedeed, wonnen de socialisten één zetel, verloor de Christelijke Volkspartij één zetel hand haafden de liberalen zich, won de Volks unie twee zetels, handhaafden de com munisten hun ene zetel en bleven de ka bouters buiten de raad, maar haalden wel 2,5 percent van de stemmen. In de 19 Bursselse agglomeratiege meenten heeft over het algemeen het FDF veel stemmen binnengehaald, hoewel de winst vergeleken met de kamerverkie zingen van 1968 weer niet buitensporig ROME (DPA) Het Vaticaan zal de komende dagen 500 geweren uit het jaar 1891waarmee de pau selijke paleisgarde was uitgerust aan Italië teruggeven. Na de „vrede" van 1929 tussen het Vaticaan en de republiek Italië waren deze wapens door het Ita liaanse leger aan het Vaticaan ge laten. De „ontwapening" is het gevolg van de door paus Paulus afgekon digde afdanking van de uit 500 vrij willigers bestaande pauselijke gar de, met uitzondering van de Zwit serse. De beide oude kanonnen van de paleisgarde blijven als museumstuk ken in het Vaticaan. ïd BONN, (Reuter/DPA/AFP). Bonds kanselier Willy Brandt heeft gisteren voor de radio verklaard ervan overtuigd te zijn dat de coalitieregering van socia listen en liberalen aan de macht zal blij ven tot 1973, het jaar waarin de huidige wetgevende periode afloopt. Het overlopen naar de christen-demo craten van drie liberale parlementsleden, onder wie Erich Mende die leider van de Vrije Democratische Partij is geweest, had zijn regering niet zwakker gemaakt. Brandt achtte nieuwe verkiezingen in West-Duitsland vóór 1973 onwaarschijn lijk, gezien de bepadingen van de West- ouitse grondwet. UTRECHT. Omdat het denkbeeld van één progressieve lijst bij de komen de Tweede-Kamerverkiezingen in april 1971 niet te verwezenlijken is heeft de centrale werkgroep van het PAK (Pro gressief Akkoord) op een zaterdag in Utrecht gehouden vergadering besloten de activiteiten te doen samensmelten met die van de AKPA (Actie Progres sief Alternatief). Op zaterdag 24 oktober zal in Amsterdam een congres gehouden worden over de strategie van de samen werking. Uit een na afloop van de PAK-verga- dering uitgegeven communiqué en de daarop gegeven toelichting door secreta ris R. Kottman blijkt dat de aanwezigen te weten de leden van de centrale PAK- werkgroep en van studiecommissies, tot de conclusie kwamen dat na de afwijzin gen van P.v.d.A., P.P.R., D'66 en P.S.P. om volgend jaar met een gemeenschap pelijke kandidatenlijst uit te komen de werkzaamheden over een andere boeg gegooid moeten worden. Gebleken is dat ideeën over progres sieve samenwerking aan de basis nog springlevend zijn. In Lelystad en Amers foort met name zijn plaatselijke actie groepen aan het werk, die onder de naam AKPA binnen de plaatselijke poli tieke groeperingen pressie uitoefenen. Deze pressie is bedoeld om op landelijke partij vergaderingen de samenwerking van progressieve partijen aan de orde te stellen. De centrale werkgroep van het PAK meende te mogen concluderen, dat de ideeën van het PAK een begin van realisering vinden in de AKPA. Van daar dat besloten werd tot een samen smelting. De pressie binnen de bestaande partij en volgens secretaris Kottman die partijen, die niet willen samenwerken met de V.V.D. zal er toe moeten lei den, dat een gemeenschappelijk kern programma en het presenteren van een alternatief kabinet aan de orde worden gesteld.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3