D '66: „Klimaat waar de honden geen brood van lusten PvdA: „REGERING PROVOCEERT GEWELD Jus CMAl Vervuiling bereikte toppunt Rijnmond vreest weer smog POLITIE BEWAAKT HOOFDBUREAU Arrest hof tegen rechter vernietigd Regisseur DAT niet vervolgd Front dreigt met derde ontvoering Steeds meer protest tegen vervuiling iCASH CARRY uLi,,AtmLA P" Kamer begint politieke beschouwingen Verder in de krant HET WEER KIDNAPPERS WILLEN PRATEN Nog 40.000 man Amerikanen uit Vietnam terug JJ&: lé%%,e. hV Cf n AGENDA pagina 13 I I I I I I !3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Reverwijkse Courant DINSDAG 13 OKTOBER 1970 5* Het woord is aan Autoritair Compromis Grote flauwekul Verwerpelijk A 7 ■j i d Nu en dan zon Hoge Raad verwijst zaak naar Arnhem .SCHENNEND" TONEELSTUK Voor eind van dit jaar 1 Dr. Kruisinga: - - SPAANPLAAT H 60e JAARGANG NUMMER 289 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 1 64 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie teL 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE K.ENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Gustave Flaubert: De hygiëne behoedt ons voor die ziekten, waarvan zij niet zelf de oorzaak is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer meent, dat de regering bezig is de tegenstellingen in ons land te verscherpen. „Een overheid die haar toevlucht neemt tot dreiging en intimidatie stelt zichzelf buiten de spelregels van de rechtsorde en provoceert daarmee geweld zei de fractie leider van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, vanmiddag in de Tweede Kamer in zijn algemene politieke beschouwing over het beleid van het kabinet-De Jong. En mr. H. van Mierlo van D'66: „Op deze wijze toont dit kabinet niet alleen zijn geestelijk failliet, maar kweekt bovendien op onverantwoordelijke wijze een gevaarlijk klimaat, waarin het precies dat oproept, dat het anderen verwijt". stelsel en de rechtstreekse verkiezing van een kabinetsformateur. „De P.v.d.A. wil daarmee de rechtstreekse invloed van de kiezer op de regeringsvorming vergro ten" zei drs. Den Uyl. Drs. Den Uyl constateerde dat het ka binet-De Jong er in is geslaagd precies tot stand te brengen waartegen het 3M> jaar geleden voorgaf zich te zullen keren namelijk versnelde prijsstijgingen, ar beidsonrust, een ongekend hoge rente voet, spanningen op de arbeidsmarkt en tekorten op de betalingsbalans. De voor gestelde verhoging van de BTW noemde hij „spelen met vuur" en het tegelijk in voeren van een loonpauze is volgens hem „vragen om een afstraffing." De fractieleider van de P.v.d.A. noem de het kabinet „politiek dood", omdat zijn politieke vrienden het niet tot inzet van de verkiezingen willen maken. Hij meent dat het kabinet best iets tegen de inflatie had kunnen doen, als het gewild had. initiatiejWetje Maar dan had het niet met de arrogantie I van de macht artikel 8 in de loonwet moe ten handhaven. lijk verloren gaat in het harde beat van „all you need is law". Drs. Den Uyl be treurt de berisping van de VPRO omdat deze ministeriële maatregel de zaak in de sfeer van de politieke rechtspraak brengt Volgens drs. Den Uyl wordt het huidige onbehagen veroorzaakt door ongelijke verdeling van macht en zeggenschap. Het verlangen naar grotere vrijheid over eigen lot botste tegen autoritaire verhou dingen. Alleen een snelle en radicale aan passing van die verhoudingen kan voor komen dat de conflicten zich toespitsen of dat onverschilligheid de overhand De socialistische fractieleider vindt bui tenparlementaire acties, die zich van wet telijke middelen bedienen, een verrijking van de democratie, maar veroordeelt ac ties waarbij onwettige middelen worden aangewend. „Wie de wet opzij zet, zet de deur open voor de jungle van de eigen richting", zei hij. Ook anti-parlementair gerichte acties zijn volgens hem gevaar lijk en moeten worden bestreden. Tegen acties die bewust geweld prediken en die erop uit zijn de rechtsorde uit te hollen of omver te werpen, past volgens hem een doelbewust verzet met gebruikmaking van de spelregels en de middelen die de rechtsorde biedt. Drs. Den Uyl meent ech ter dat regering en regeringsfracties be zig zijn zich te begeven op de gevaarlijke weg van dreiging en intimidatie. „Het wolvengehuil van Geertsema en Udink roept vrees op die wordt georganiseerd en geëxploiteerd tot verdediging van het be staande." Drs. Den Uyl zei er geen enkele moeite mee te hebben zijn afschuw uit te spre ken over de sabotage in de Asser kazerne, maar wel moeite te hebben met de manier waarop dit kabinet in dit opzicht zigzagt. Hij vroeg zich af waar de regering eigen lijk staat en constateerde dat praten over vernieuwing bij de regering onverbidde- Hij constateerde dat bij de regering de politieke wil heeft ontbroken om voldoen de huizen te bouwen. Het belastingbeleid trok volgens hem de lastenverdeling scheef ten nadele van de minder draag- krachtigen. Wil men komen tot echte milieubescherming dan zal moeten wor den ingegrepen in de processen die door particuliere machten worden geleid. Vooral in haar democratiseringsbeleid heeft de regering gefaald, meent drs. Den Uyl, met name op het terrein van de defensie, het binnenlands bestuur en in de onderneming. De socialistische fractie leider vroeg een uitspraak van het kabi net over de gewenste hoogte van de de- fensiebijdrage. Hj kondigde aan dat de Partij van de Arbeid samen met D'66 en de P.P.R. een initiatief wet je zal indienen tot invoering van het twaalf districten- Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, de fractieleider van D'66, wees erop dat dit wetsvoorstel zowel door de P.v.d.A. en de P.P.R. als D'66 wordt gezien als een voorlopig compromis. „Immers als iets duidelijk is geworden door de afschaffing van de opkomstplicht dan is dat dat er geen tijd te verliezen valt bij het aan vatten 'van onze staatsrechtelijke ver nieuwing." De heer Van Mierlo verwijt de regering dat zij in het geheel niet heeft gerea geerd op het advies van de staatscom- missie-Cals-Donner, onder het mom dat de gedachten op dit punt nog niet vol doende uitgekristalliseerd zijn. „Het is natuurlijk grote flauwekul en alleen maar een woord om 6f te verdoezelen dat dit kabinet gewoon helemaal geen zin heeft om die democratie een beetje directer te maken, maar er niet voor uit durft te komen, öf te verdoezelen dat er binnen het kabinet grote onenigheid is en de V.V.D. en de C.H.U. bonje gaan maken. Met de kiezers en al", aldus de heer Van Mierlo. De fractieleider van D'66 noemde van middag de sabotage van gisteren in een kazerne te Assen even onzinnig als ver werpelijk. Hij voegde er echter aan toe" „tegen de achtergrond van de sabotage daad van gisteravond zullen wellicht ve len geneigd zijn juichend vast te stellen dat de berisping door het kabinet van de VPRO een juiste daad is geweest. Ik ben het daar niet mee eens". (Zie verder pagina 2) - MP -i jpvum (Van onze correspondent) sen die van de gore rook en damp veel hinder ondervinden. Enkelen werden on- T T v \T O VII Tn het R i i n ill Oil d b O -1 wel. De vervuiling bereikte gisteren een RIJNMOND In het Kijnmo toppunt I)e rector van de Casimirscho- bied zou vanmiddag opnieuw smo„ lengemeenschap stuurde de kinderen kunnen worden gevormd, die aanlei- j liaar huis, omdat normaal les geven vrij- ding geeft tot keelpijn, hoofdpijn, tra nende ogen en maagklachten. Waar schuwingsfase twee, die gisteren we gens de sterke verontreiniging werd ingesteld, omdat meermalen de me disch verantwoorde grens van 500 microgram zwavel per kubieke Uit het binnenland2, 9 Van dag tot dag3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws3, 9 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kunst 11 Radio en tvU Weerrapport 13 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 75 Sport77 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond In de nacht en ochtend plaat selijk mist, overigens droog weer met nu en dan zon. Weinig wind en dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Hoge Raad heeft vanmorgen het arrest van het Haagse Hol, waarbij de 61-jarige Haarlemse rechter werd veroordeeld tot twee maan- èen gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid vernie tigd De zaak is verwezen naar het Hof in Arnhem. Het gerechtshof in Den Haag achtte bewezen, dat de rechter op 12 februari auu microgram zwavci 1 "c --11968 in ernstige mate onvoorzichtig heeft meter lucht werd overschreden, blijft waarschuwingsfase een at. Bedrijven ffi. kon weten, dat de banden meier mem wera uv J w „m,i„r.prPn van rook I onvoldoende profie] hadden. De auto slipte op de besneeuwde Zuider- houtlaan en botste tegen de 19-jarige bromfietser Henk Lammers, die ter plaat se overleed. Volgens de Hoge Raad is het in ernsti ge mate onvoorzichtig rijden van de rech ter niet uit de gebruikte bewijsvoering af te leiden zodat het arrest van het Hof niet in stand kan blijven. AMSTERDAM Het Documentair Ak- tueel Teater heeft, aldus een mededeling van de toneelgroep, van de Amsterdamse officier van Justitie bericht ontvangen dat tegen zijn regisseur geen verdere vervol ging zal worden ingesteld. De regisseur werd verdacht van open bare schennis der eerbaarheid voor zijn optreden in „Het buitensporig sexuele genie van Markies de Sade'een produktie die DAT in het seizoen 1969-'70 op het re pertoire had. Na de voorstelling van 31 januari in het Universiteitstheater in Am- sterdam werd in opdracht van de officier van Justitie proces-verbaal opgemaakt en een onderzoek ingesteld. Volgens DAT werd van vervolging afgezien wegens „on voldoende aanwijzing van schuld". daarom vandaag gehandhaafd. Dit ondanks het feit dat de toestand van morgen beter was geworden. Het regende gisteren bij de Centrale Meld- en Regelkamer klachten van men- MONTREAL (AFP/AP) Het particu- I liere radiostation „CHRC" in Quebec heeft een communiqué ontvangen van de derde cel van het Bevrijdingsfront van Quebec waarin met een nieuwe ontvoering wordt j gedreigd. In het communiqué van de „Nelson-cel" wordt gezegd dat de medische specialisten in Quebec die op het ogenblik een „lang- I zaam-aan-actie" voeren, een misdadige I houding aannemen waartegen maatregelen moeten worden genomen in het belang van de gezondheid van de zes miljoen in- I woners van Quebec. De seperatistische cellen die de Britse diplomaat Cross en minister van arbeid Laporte hebben ontvoerd, hebben gisteren de advocaat Robert Lemieux aangewezen om met de overheid te gaan onderhandelen over de voorwaarden voor de vrijlating van de gijzelaars. Lemieux is de raadsman van het Bevrij dingsfront. Hij moest zich voor de rechter verantwoorden in verband met zijn activi teiten voor het Front maar is inmiddels op erewoord vrijgelaten. De regering van Quebec heeft Robert Demers aangewezen als haar vertegenwoordiger bij de bespre kingen. Het Front heeft twee Canadese journa listen aangewezen om de goede afwikke- ling van de zaak te controleren. Als blijk De advocaat Robert Lemieux, die door het Bevrijdingsfront van Quebec is aangewezen om met de overheid te onderhandelen over de vrijlating van de Britse diplomaat Cross en minister Laporte. van goede wil heeft het Front zijn activi teiten voorlopig gestaakt. In Ottawa is bekendgemaakt dat er voortaan militairen zullen worden ingezet om de politie te helpen bij het beschermen van belangrijke personen in het district Ottawa. Canadese politie houdt het hoofd bureau in Montreal onder zware be waking. Verslaggevers en voorbij gangers werden gisteren achter de versperringen gehouden. De verslag gevers wachtten gisteren op de vrij lating van de advocaat Robert Le mieux die zondag werd gearresteerd. Hij is inmiddels op erewoord vrij gelaten. HARTFORD (AFP). President Ni xon heeft gisteren meegedeeld dat voor het einde van het jaar 40.000 Amerikaan se militairen uit Zuid-Vietnam worden te ruggetrokken. Er zullen er dan nog 344.000 over zijn. Dit is 205.500 minder dan toen Nixon in januari 1969 president j werd. Volgens een woordvoerder van de pre sident is het besluit genomen na een diepgaande studie, waarbij gebleken is dat de „Vietnamisering" sneller ver loopt dan was verwacht. Eerder had minister van defensie Laird op een persconferentie verklaard dat de regering ernaar streeft tegen medio 1973 de dienstplicht af te schaffen. Sinds 1948 heeft er ononderbroken dienstplicht be staan. Noordvietnamese en Vietcong-functiona- rissen noemen de aangekondigde terug trekking van troepen een poging om de publieke opinie in Amerika te misleiden in verband met de verkiezingen. Er blijven genoeg militairen over, zo wordt, gezegd, om de Amerikaanse plannen in Vietnam uit te voeren. wel onmogelijk was geworden Gisteren om elf uur ondervonden de schoolkinderen de eerste last. Er kwam door de ramen een blauwe walm naar binnen die zo dicht was dat de kinderen achter in de klas het schoolbord met meer konden zien. Op dit tijdstip kondig de de Centrale Meld- en Regelkamer waarschuwingsfase één af. Bedrijven werd verzocht het produceren van rook I zoveel mogelijk te beperken. De toestand verergerde evenwel. Om twee uur werd fase twee van kracht. Er werd een drin gend beroep op de bedrijven gedaan zwa- I velarme brandstof te gebruiken. De meld kamer, die in oktober vorig jaar gmg draaien, heeft tot nu toe twintig keer alarm geslagen. Het was echter gisteren voor het eerst dat alarmfase twee werd afgekondigd. Vanavond houdt de gemeente Vlaardin gen op initiatief van de P.v.d.A. een spoedvergadering over de situatie. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. heeft gezegd „verontrust" te zijn over de smog. I Het bestuur doet een beroep op de Eerste Kamer om op zo kort mogelijk termijn de Wet op de Luchtverontreiniging te aanvaarden. AMSTERDAM „Het is een gelukkige omstandigheid dat nu vrijwel overal ter wereld tegen de milieuverontreiniging pro testen rijzen en de strijd wordt aangebon den." Aldus staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid van morgen bij de opening van de internatio nale tentoonstelling „Aquatech" in het RAI-congrescentrum in Amsterdam I In het tienjarenplan voor de milieu hygiëne van de Wereldgezondheidsorgani satie, dat betrekking heeft op de periode van 1969 tot 1981, vormt de bestrijding van de waterverontreiniging een belangrijk onderdeel. Voorts is er bilaterale weten schappelijke samenwerking met West- Duitsland, onder meer inzake het onder zoek naar de bescherming van water tegen radioactiviteit en haar goede wateranalyse. Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid 1 verricht regelmatig onderzoek naar de ver- I ontreiniging van water door giftige zware metalen en bestrijdingsmiddelen. „Endol- sulfan heeft daarbij helaas vermaardheid gekregen", aldus de staatssecretaris. (Zie verder pagina 4) ADVERTENTIES C. PÉSCHAR'si TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM 375 x 183 mm dikte 16—20 mm p. pl. «Uj— voor wanden, plafond, vloeren, etc. Ook andere afmetingen mmm amm TEL. 32 29 37 M M I Voor de prijs van één week 1-23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem, hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B ADRES: WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1