Z and en suiker in benzinetanks SABOTAGE IN ASSEN AAN LEGERWAGENS Straffen voor schutters zijn veel te laag Vis houdt fit Geestelijke verzorging leger in feite dienst TANKWAGENS IN BRAND Krakers uit seminarie Algemene politieke beschouwingen Jongen van 17 doodde Roermonds meisje top form uioDnientram Onrust over narcose is overbodig Ti t gezet Actiegroep liet visitekaartje achter Vrouw schiet haar man dood Mening humanisten: Niet voor alle militairen vrij vervoer NKV achter actie tegen Brazilië Bekentenis bij de politie DR. L. A. BOERE, LECTOR IN DE ANESTHESIOLOGIE: Richtlijnen over pornografie voor justitie en politie natuurlijk naar DINSDAG 13 OKTOBER 1970 2 Arnhems burgemeester is verontwaardigd 'GEVULDE SCHELVIS OF MAKREEL. VECHTEN TWEE BEJAARDEN OMGEKOMEN In Driebergen Lof van KVP Breestraat 74-84 Beverwijk u ziet daar zoveel meer dan ergens anders ff GEVAARLIJK Grotere vrijheid Woningbouw ASSEN Het terrein van de Jo- han Willem Frisokazerne in Assen is sinds gisteren door een zeer strenge (Van onze correspondent) ARNHEM. De burgemeester van Arnhem, drs. J. A. F. Roeien, heeft critiek geoefend op de rechterlijke macht. Onder meer verweet hy de magistratuur een te tolerant optreden en een volslagen wille keurig hanteren van de strafmaat. Letterlijk zei drs. Roeien: „Bijzonder storend, ja werkelijk miserabel zijn de lage straffen die de onafhankelijke rech ter soms uitdeelt. Het is voor een politie man in hoge mate frustrerend dat bij voorbeeld een gevaarlijke pistoolschutter na een misdrijf wordt gearresteerd en enkele dagen later weer vrij rondloopt, omdat hij er bij de rechter met een paar tientjes boete is afgekomen. Dat is voor het publiek onbegrijpelijk. Het ware te wensen dat de strafmaat voor dergelijke lieden naar een maximum wordt opge voerd en dat niet meer op een dergelijke tolerante wijze wordt opgetreden." Drs. Roeien zei dit gisteren tijdens een raadsvergadering in antwoord op vragen van de D '66-fractie. Deze had ondermeer naar de oorzaken geïnformeerd van de plotseling toegenomen golf van misdaad op de in het centrum van de stad gelegen Korenmarkt, waar binnen één maand twee Arnhemmers door pistoolschoten werden gedood. VENLO Een 28-jarige vrouw heeft gisteravond in Venlo haar 43-jarige echt genoot, van wie zy gescheiden leefde, in de woonkamer van haar ouderlijk huis doodgeschoten. Aanleiding tot de fatale schietpartij was het pak slaag dat de man zijn anderhalf jaar oud zoontje tevoren had gegeven in het bijzijn van een aantal familieleden, onder wie zijn ex-vrouw. Evenals de vrouw verkeerde de man onder invloed. In de loop van de middag en vooravond had het echtpaar samen met enkele familieleden drie kratten bier leeg gedronken. Toen de man het jongetje mishandelde, haalde de vrouw een pistool te voorschijn en vuurde vijf keer op de man, die dodelijk getroffen werd. De vrouw is in het politiebureau opgesloten. bewaking vrijwel van de buiten wereld afgesloten nadat ontdekt was dat saboteurs de benzinetanks van achttien legerwagens met zand had den volgegooid en dat in de tanks van drie andere voertuigen suiker was gestrooid. Bovendien waren van twee wagens de wielmoeren losgedraaid. Deze sabotagedaden zijn het werk van leden van de actiegroep „Army and Navy", die mogelijk hulp van binnen de kazerne hebben gekregen. De leden van de actie groep hebben een krant in Assen telefo nisch meegedeeld dat zjj de legervoertui gen onklaar gemaakt hadden. Op het kazerneterrein was een draad versperring vernield. De kazerne wordt normaal bewaakt. Hoe het mogelijk is ge weest de wacht te ontlopen zal een on derzoek door de marechaussee moeten uitwijzen. In de benzinetanks van 18 elftons leger voertuigen \yas suiker gedaan, en zand in tanks van drie andere soortgelijke voer tuigen, „omdat de suiker op was", zoals de groep in een uitgegeven manifest ver klaart. In een wachthuisje bij het parkeer terrein werd een doek opgehangen, waarop stond: „Hak 't in de pan". Tevens was daar een brief voor de commandant van de kazerne neergelegd. Daarin berklaart de „Army and Navy- groep" o.a.: „Wij zijn tegen het leger. Wij zijn tegen sabotage, maar wanneer iemand denkt daarmee een positieve daad te ver richten, staan wij dat toe en kunnen wij dat zelfs voorstaan en uitoefenen. Wij ho pen door onze daad de publieke opinie te mobiliseren, de openbare mentaliteit te schokken, te prikkelen." Na de ontdekking van de sabotage werd een algemeen rijverbod uitgevaar digd. Daar het nog vroeg was, was nog geen van de ruim driehonderd voertuigen ADVERTENTIE Wrijf de schoongemaakte vis aan de buikzijde l opensnijden en ontgraten) 1 in met wat zout. Vul vervol gens de vis met 75 gram doperwten (5 min.voorkoken), schijfjes tomaat en wat peter selie. Sla de vis dicht. Omwik-1 keien met stevig garen. Smelt 40 gr boter in pan of vuur vaste schotel. Voeg scheutje erwtenkooknat toe en laat hierin de vis 15 min. gaar stoven.Halverwege de vis voorzichtig keren. Roer fijnge sneden peterselie door de verkregen saus. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, □en Haag. (Van onze correspondent) DEN HAAG De geestelijke verzorging is voor de dienstplichtige militairen ook min of meer dienst. De humanistische raadslieden bij de strijdkrachten menen dat het goed zou zijn om, ln de toekomst, van deze „vreemde verplichting" af te stappen, „Er is de mogelijkheid tot vrijstelling, maar die moet men aanvragen. Er wordt weinig gebruik van gemaakt, omdat men niet de kans wil lopen opdracht te krijgen voor een of ander korvee. Het is trouwens meestal makkelijk je van de „G.V." te drukken. Het gevolg is, dat rondom de geestelijke verzorging een sfeer van ver plichting hangt met alle wrevel en ver veling daaraan verbonden". De raadslieden schrijven dit in een rap port over de ontwikkeling van de huma nistische geestelijke verzorging in de dienst. Zij voegen hier direct aan toe, dat deze stap consequenties zal hebben: „Zeker in het begin zullen misschien veel jonge mensen voor vrijstelling kiezen. Dat is best mogelijk. Maar dan komt het moment dat de geestelijke verzorgers zich ge zamenlijk waar zullen moeten maken". Sterker nog: „Voor de eerste maal in de geschiedenis zullen geestelijke verzorgers dan voor hun bestaan moeten vechten, niet met autoriteiten, commandanten of politici, maar met de mensen, die zij zo graag geestelijke verzorging willen geven. Als ze dat niet kunnen, dan is het einde van de geestelijke verzorging in zicht". De humanisten zouden het verder toe- HULST Maandagmiddag zijn bij een botsing op een kruispunt in Hulst tussen een Belgische personenauto en een uit Terneuzen afkomstige tankwagen twee mensen om het leven gekomen. De be stuurder van de personenauto, de 65-jarige J. de Smet uit St. Amansberg, was op slag dood. Zijn echtgenote werd uit de auto geslingerd en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. juichen als de verplichting voor geeste lijke verzorgers om de militaire uniform te dragen, zou worden afgeschaft. Zij ach' ten ook de tijd gekomen om bój voor' komende gelegenheden vrouwen als gees telijke verzorgers aan te stellen. Hoewel men zich de praktische moeilijkheden op dit punt wel bewust is, meent men dat het van groot belang is als bij een nieuwe opzet van de geestelijke verzorging ook vrouwen kunnen meespreken. in actie geweest. Daardoor is de schade vrij gering. Voor de commandant van de brigade, brigade-generaal L. A. D. Kranenburg, staat het vast dat het sabotagewerk uit sluitend van buitenaf is geschied. „In blind vertrouwen durf ik te stellen dat dit niet van binnenuit is gebeurd", zei hij. Maar de Marechaussee wil toch nagaan of en in hoeverre er hulp is geweest van binnen uit. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Den Toom van defensie kan geen aanleiding vinden in te gaan op de suggestie alle dienst plichtige militairen van de landmacht en van de luchtmacht, die in Nederland of in de Duitse Bondsrepubliek zijn gele gerd, gelijke aanspraken te verlenen op vrjj vervoer tussen de standplaats en de woonplaats. De minister zegt dit in ant woord op vragen van de KVP-Tweede- Kamerleden Maenen, Kleisterlee en Meijer. De minister meent, dat een dergelijke maatregel door militairen, die als gevolg van paraatheidseisen, wacht- en week- diensten geen of althans in mindere mate gebruik kunnen maken van vrij vervoer als onbillijk zou worden ervaren. Evenmin acht de minister het juist het veelvuldig afleggen van over het algemeen grote afstanden voor zeer korte perioden van bewegingsvrijheid aan te moedigen door het verlenen van vrij vervoer. UTRECHT. Het verbondsbestuur van het Nederlands Katholiek Vakverbond schaart zich volledig achter de protesten en acties van de met het NKV verbonden jongerenorganisatie KWJ tegen de arres taties, folteringen en terreur door het Braziliaans regime. De arrestaties in Brazilië van een groot aantal KWJ-leiders en vakbondsleiders, onder wie 26 aalmoe zeniers, vormen een nieuwe aanleiding voor een heftig protest tegen een rege ring, die systematisch de rechten van de mens vertrapt en daarbij bijzonder wre de methoden gebruikt, aldus het NKV. Het verbondsbestuur wijst daarbij on der andere naar haar officieel protest van 31 juli bij de Braziliaanse president Gar- rastazu medici, waarin met kracht stel ling werd genomen tegen de moord op Olavo Hansen van de textielarbeiders- bond en tegen de terreur van de Brazi liaanse politie. Voorts verwijst het ver bondsbestuur naar de uitgebreide docu mentatie die het Wereldverbond van de Arbeid tijdens een gesprek aan de Ne derlandse ambassade in Brussel op 4 de cember 1969 heeft overhandigd. Het NKV maakt evenals het Zuidamerikaanse vakverbond Clasc) deel uit van het WVA. Tweede-Kamerlid Imkamp (D'66) heeft de ministers van Justitie en van Binnen landse Zaken vragen gesteld over de gang van zaken bij het verwijderen van de monstranten, die vrijdag tijdens een re ceptie van de Braziliaanse ambassadeur ir. het Kurhaus in Scheveningen het po dium hebben beklommen en een mani fest hebben voorgelezen, waarin de Bra ziliaanse regering van het martelen van politieke gevangenen wordt beschuldigd. Op verzoek van de Brazilianen werden de demonstranten door personeel van het Kurhaus en rechercheurs op straat gezet. Gisteren is, zoals wij hebben bericht, bij een explosie in een Franse tank wagen, die bij de chemische industrie Konam in Rotterdam stond, de 40- jarige chauffeur omgekomen. Vijf mensen werden gewond. Twee andere tankwagens brandden geheel uit. Op de foto: de brandweer bestrijdt het vuur. DRIEBERGEN. Vanmorgen in alle vroegte is het groot-semenarie Rijsen- burg in Driebergen, dat al geruime tijd door ongeveer 25 krakers en vier gezin nen met totaal elf kinderen was bezet, ontruimd. Even na zes uur ging zestig man rijks politie het terrein op. Door een raam te forceren kwamen zij binnen. Hun aan dacht richtte zich in de eerste plaats op de bibliotheek in het enorme gebouw met zijn 300 kamers, waar voor miljoenen aan boeken staat. Er waren namelijk ge ruchten dat de krakers bij een politieop treden brand zouden stichten. Dat ge beurde echter niet. De krakers lieten zich zonder verzet wegvoeren. De mannen van de vier ge zinnen werden bekeurd wegens huisvrede breuk. Totaal werden 26 mensen weg gevoerd waarbij een Frans paartje, dat geen verblijfspapieren kon tonen. Twee van de vier gezinnen mogen nog even in het gebouw blijven, omdat zij uit andere gemeenten komen en niet door de ge meente Driebergen aan huisvesting kun nen worden geholpen. (Vervolg van pagina 1) „Als er toch een verband tussen die uitzending en de daad van gister avond in Assen zou zijn, dan dringt de vraag zich op hoe dat verband dan ligt: zou het dan de wervende kracht van de uitzending zelf zijn ge weest of de waanzinnige overpubliciteit die de uitzending heeft gekregen door de reactie van het kabinet in een sfeer, die zozeer reeds was geladen door niet be vestigde, maar ook niet ontkende geruch ten. Al met al zitten we met een klimaat waar de honden geen brood van lusten." Geleidelijk wordt welbewust een kli maat van angst voor de vernieuwing op geroepen, zo meent de fractievoorzitter van D'66, en wordt ons het spookbeeld van de ondermijning van onze maat schappij voorgehouden. „Steeds meer worden de werkelijke maatschappelijke en politieke vernieuwingen als instru ment om dat onbehagen, die frustraties, weg te nemen, vervangen door het instru ment van gezag en orde. De grootste regeringspartij had bij monde van haar fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer lof voor de regering voor haar beleid tot nu toe en voor haar plannen in 1971. Vooral waarderende woorden had de K.V.P. voor de manier waarop de regering bijstuurt om verdere spanningen op sociaal-economisch terrein tegen te gaan en te verminderen. Deze ROERMOND. Het 19-jarige meisje b.itty Gubbels uit Roermond is vermoord, een maandag aangehouden 17 -jarige jon gen uit dezelfde stad heeft vannacht te genover de politie bekend dat hij het meisje had neergeslagen. De politie wenst in dit stadium van het ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 onderzoek, mede in verband met de jeugdige leeftijd van de dader, geen na dere bijzonderheden bekend te maken. Ook over het motief van de moord kon nog niets worden meegedeeld. Volgens de politie is er geen sprake van een ze denmisdrijf. De patholoog-anatoom dr. B. Makkink van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag stelde gisteren vast dat het meisje om het leven is gekomen door he vig geweld op hoofd en hals. Hoewel de hals rode striemen vertoonde is zij niet gewurgd. In tegenstelling tot wat een Roermondse arts eerder aannam bleek bij de sectie dat de rechterarm niet was gebroken. Vanuit de bovenverdieping van een kle dingatelier aan de Markt in Roermond ontdekten enkele modinettes maandag middag het zwarte handtasje van Kitty Gubbels op het dak van de sacristie van de kerk. De meisjes waarschuwden de politie en ontdekten ook een haarlint dat half in een rioolput hing. In de put vond de politie de portefeuille met briefjes, foto's en het paspoort van Kitty Gub bels. (Van onze correspondent) LEIDEN. De anesthesie (de leer van de kunstmatige teweeggebrachte bewus teloosheid, narcose) is in ons land in op spraak. Eigenlijk is ze dat al jaren, maar recente berichten hebben er opnieuw de aandacht op gevestigd. Zo speelde vorige week voor de Haarlemse rechtbank de zaak tegen een broeder die een patiënt tijdens een operatie lachgas had toege diend in plaats van zuurstof en gaf prof. Smalhout naar aanleiding van de ontmas kering van een niet bevoegde anesthesist in het Utrechtse Academische Ziekenhuis een felle critiek op de situatie van de anesthesie in ons land, daarbij zijn col lega Nuboer niet sparend. Dr. L. A. Boere, lector in de anesthe siologie aan de universiteit van Leiden, meent uat door deze berichten een ge weldige onrust is ontstaan. Er zijn al patiënten die ongerust vragen of ze na de operatie nog wel wakker worden. „Dat hoeft helemaal niet" zegt dr. Boere. „Dat is sterk overdreven". Dat er niet temin iets schort aan de anesthesiologie in ons land gelooft hij ook, maar de pro blemen zijn allerminst onrustbarend. Een zeker tekort aan anesthesisten in ons land bestaat inderdaad, maar het is niet zo groot als beweerd wordt. De ach terstand die Nederland voor en tijdens de oorlog had is snel ingelopen. „Thans hebben wij 37 anesthesisten op één miljoen mensen", vertelt dr. Boere. „Terwijl men zich in de bondsrepubliek moet behelpen met drie anesthesisten per één miljoen mensen." Als lid van de commissie die de staats secretaris moet adviseren over de proble men rond de anesthesiologie heeft dr. Boere ook een inzicht in de landelijke si tuatie. Zo vertelt hij, dat er slechts een klein aantal ziekenhuizen in ons land zijn dat niet over een eigen anesthesist be schikken. In sommige berichten werd van 100 gesproken. Men moet zich daar be helpen met part-time krachten, die ove rigens ook deskundigen zijn. Vaak zijn het andere specialisten, die als anesthe sist optreden, of een aantal huisartsen die narcose geven. Gezien de snelle ontwikkeling in het vak hoopt dr. Boere meer mensen voor de anesthesie te vinden. Dat levert nogal wat problemen op, omdat het vak nog niet overal als volwaardige specialisatie wordt gezien en omdat de aansprakelijk heid erg groot is. „Ik heb altijd gezegd, dat de anesthe sist, niet een tweede-rangs figuur is, maar wel in een secundaire situatie ver keert. De patiënt vraagt niet om een anesthesie, maar om de operatie. De operatie maakt de anesthesie noodzake lijk." Dr. Boere merkt over het gevaar, dat de anesthesist loopt op: „In de pers ver schijnen van tijd tot tijd publicaties over fouten bij de anesthesie. Inderdaad is de anesthesie een min of meer gevaarlijk vak. De verhouding tussen de chirurg en de anesthesist is zo, dat bij een fout die door de anesthesist wordt begaan de ge volgen onmiddellijk zijn." Over de Utrechtse situatie: „Prof. Smalhout mag voor zijn eigen afdeling spreken, maar ik wil zeggen dat er geen enkele vorm van alarm nodig is in Ne derland." „Ik heb grote waardering voor het in zicht van prof. Nuboer. Hij heeft al vroeg gezien wat het belang van de anesthesie was. Zijn fout is geweest, dat hij het te lang in eigen hand heeft willen houden. Daardoor is er de laatste jaren een ach' terstand ontstaan." „Als men er in Utrecht in slaagt de menselijke verhoudingen te herstellen dan geloof ik wel dat men daar een goed team van anesthesisten kan opbouwen." maatregelen waren, volgens de heer Schmelzer, ook zonder de loongolf van de laatste weken nodig geweest. De dose ring ervan zal echter bekeken moeten worden tegen de achtergrond van het ge vraagde SER-advies. Drs. Schmelzer vroeg hoe de regering ongemotiveerde prijsstijgingen denkt tegen te gaan en hoe aan de laagstbetaalden voldoende compensatie kan worden geboden. Hij ging uiteraard ook in op de kwestie vrijheid en verantwoordelijkheid. De K.V.P. wil de nodige ruimte laten voor veranderingen en vernieuwingen in het leefpatroon, maar daarbij moet de men selijke waardigheid en vrijheid van ieder een gewaarborgd zijn. In dit kader sprak de K.V.P-leider zich uit tegen opdringe rige aanprijzing van pornografie en tegen abortus op andere dan louter medisch- sociale indicatie. „Acties die door geweld, sabotage en intimidatie de vrijheid en rechten van anderen aantasten worden door ons ver oordeeld", aldus de heer Schmelzer die vindt dat de regering terecht tegen deze uitwassen stelling neemt. Hij had woorden van lof voor minister Veringa van Onderwijs en met name voor diens nota over de werkende jeugd. Vervolgens speelde hij handje-klap met de regering over een vorm van spaarloon voor werknemers waaraan de K.V.P. gro te waarde hecht. In ruil voor de toezeg ging dat de KAmer haast zal maken met het wegnemen van de juridische belem meringen voor het spaarloon moet het kabinet met een voorstel tot fiscale be vordering van het spaarloon komen. Ook bij de K.V.P. bestaat teleurstelling over de woningproduktie in deze kabi netsperiode, maar dat betekent volgens de heer Schmelzer allerminst dat het be leid in deze heeft gefaald. Wel liggen er nog een aantal problemen, zoals de vraag of de voortgang in de woningbouw ver zekerd zal zijn doordat steeds tijdig vol doende grond bouwrijp is. Het huur- en subsidiebeleid wordt door de K.V.P. posi tief beoordeeld, maar de maatregelen tot huurcompensatie moeten passen in het totale sociaal-economische beleid. De heer Schmelzer suggereerde deze zaak aan de SER voor te leggen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De politie en de offi cieren van Justitie hebben vandaag de langverwachte „richtlijnen inzake porno grafie" ontvangen. De richtlijnen zijn samengesteld door de vijf procureurs-ge neraal en ze hebben vooral betrekking op de foto-sexbladen. Al kunnen ze zo nodig ook op andere publicaties worden toegepast. Importeurs, uitgevers en han delaars krijgen twee maanden de tijd om zich aan de „hardere lijn" aan te passen. De bedoeling van de richtlijnen is om duidelijk te maken wat bij de huidige zedelij kheidswetgeving wèl, en wat niet toelaatbaar is. De opzet is eenheid te brengen in het opsporings- en vervol gingsbeleid. Een definitie van pornografie is in het Wetboek van Strafrecht niet te vinden. In artikel 240 wordt slechts gesproken van „geschriften, die aanstotelijk zijn voor de eerbaarheid". Wat is echter aanstotelijk, en wat is eerbaarheid? In de praktijk hielden poli tie en officieren van Justitie zich tot nu toe aan een arrest van de Hoge Raad van 9 juni 1964, dat luidt: Geschriften met afbeeldingen van naakte of nagenoeg naakte mannen en vrouwen die hun ge slachtsdelen tonen op een wijze, waarop deze bijzonder in de aandacht komen, in casu afbeeldingen waarop deze figuren in onnatuurlijk, dikwijls zelfs zeer krampachtige houdingen zijn afgebeeld, zijn aanstotelijk voor de eerbaarheid te achten, omdat deze wijze van afbeelden moet worden beschouwd als schaamte loos, uitdagend, wellustig, lustgevoelens opwekkend en zinnenprikkelend". Ook deze tekst is voor velerlei uitleg vatbaar, want wat is „in de aandacht ko men", wat is „krampachtig" of „onna tuurlijk"? Over afbeeldingen van ge slachtsverkeer tussen mens en dier wordt niet gesproken. Het gevolg was dat tot nu toe zowel het opsporings- als vervol gingsbeleid van plaats tot plaats uiteen liep.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2